درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

alireza66_85

عضو جدید
سلام من رشتم مهندسی شیمی هست ولی استاد بهم این موضوع رو داده (بررسی روش های اندازه گیری یون های مختلف در آب-Different methods of measuring ions in water)
نمیدونم که این موضوع اصلا به رشته من مربوط میشه یا نه ؟
هیچ منبعی هم معرفی نکرده؟
کسی میتونه بگه که من باید پیکار کنم ؟
سلام دوست عزیز
ترجمه موضوع شما میشه: روش های مختلف اندازه گیری یون ها در آب
البته به نظر شیمی میاد تا مهندسی شیمی ولی اگه پروژه کارشناسی باشه راحت میشه جمعش کرد
موفق باشی

sadegh_sbrr

عضو جدید
سلام دوست عزیز
ترجمه موضوع شما میشه: روش های مختلف اندازه گیری یون ها در آب
البته به نظر شیمی میاد تا مهندسی شیمی ولی اگه پروژه کارشناسی باشه راحت میشه جمعش کرد
موفق باشی
ممنونم از شما علیرضا- حالا من باید چیکار کنم . هیچ منبعی برای این موضوع نمیشناسم

Beat

متخصص محیط زیست
کاربر ممتاز
سلام من رشتم مهندسی شیمی هست ولی استاد بهم این موضوع رو داده (بررسی روش های اندازه گیری یون های مختلف در آب-Different methods of measuring ions in water)

سلام دوست عزیز
منبع اصلی برای موضوع شما کتاب
Standard methods for examination of water and wastewater
هست
اما چند تا کتاب فارسی معرفی می کنم که خیلی خوبه
آنالیز آب ترجمه تقوایی پور- دانشگاه اراک
آزمایشهای آب - نوشته بابک محیط - انتشارات رو نمیدونم

ولی رفرنس اصلی بسیار مناسبه.

alireza66_85

عضو جدید
ممنونم از شما علیرضا- حالا من باید چیکار کنم . هیچ منبعی برای این موضوع نمیشناسم

خوب باید وقت بذاری براش. یه سرچ کن اول کل یون هایی که تو آب هستند رو لیست کن. بعد روش های مختلفی که برای هر کدوم وجود داره رو به انگلیسی سرچ کن. مثلا کروماتوگرافی یا تیتراسیون و ...
یه دسته بندی بر اساس نوع یون ها و روش های جداسازی که برای هر دسته وجود داره ایجاد کن. باید وقت بذاری دیگه، پایان نامست.
سعی کن انگلیسی سرچ کنی

سلام به همه

بچه ها در مورد اطلاعات سینیتیکی واکنش های شیمیایی (شامل واکنش اصلی و واکنش های جانبی و شرایط عملیاتی اونها) از کجا میشه اطلاعات به دست آورد. منبع اینترنتی یا اگه کتاب باشه خیلی ممنون میشم .

فرآیند مد نظرم تولید اتیل استات به وسیله واکنش استری سازی استیک اسید با اتانول می باشد .

ممنون
یا علی

sadegh_sbrr

عضو جدید
سلام دوست عزیز
منبع اصلی برای موضوع شما کتاب
Standard methods for examination of water and wastewater
هست
اما چند تا کتاب فارسی معرفی می کنم که خیلی خوبه
آنالیز آب ترجمه تقوایی پور- دانشگاه اراک
آزمایشهای آب - نوشته بابک محیط - انتشارات رو نمیدونم

ولی رفرنس اصلی بسیار مناسبه.
ممنونم از شما Beat امیدوارم بتونم باز از شما کمک بگیرم

sadegh_sbrr

عضو جدید
خوب باید وقت بذاری براش. یه سرچ کن اول کل یون هایی که تو آب هستند رو لیست کن. بعد روش های مختلفی که برای هر کدوم وجود داره رو به انگلیسی سرچ کن. مثلا کروماتوگرافی یا تیتراسیون و ...
یه دسته بندی بر اساس نوع یون ها و روش های جداسازی که برای هر دسته وجود داره ایجاد کن. باید وقت بذاری دیگه، پایان نامست.
سعی کن انگلیسی سرچ کنی
مرسی alireza حتما مراحلی رو که گفتی انجام می دم!

SCIENSE

عضو جدید
با سلام خدمت همه عزیزان و سروران گرامی

من برای پایان نامه ارشد با یکی از اساتید به نام دانشگاه صحبت کردم ، اما متاسفانه ایشان به من گفتند که باید موضوع سمینار و پایان نامه را خودت انتخاب کنی و ایشان هیچ پیشنهادی و ایده ای برای من ندارند ... ؟!

حال من از شما سوالی دارم :

من چطور و از کجا می توانم موضوعات به روز و نو که جای کار زیادی دارد را برای سمینار و پایان نامه ارشدم پیدا نمایم ؟ تا به ایشان پیشنهاد بدهم ؟

در ضمن این را هم باید خدمت شما عرض کنم که رشته من مهندسی فرآیند می باشد و زمینه کاری این استاد هم فرآیند و تحلیل انرژی می باشد.

به نظر شما بهتر نیست که استاد را عوض کنم و به دنبال استادی باشم که خودش موضوع را به من پیشنهاد بدهد ؟

از اینکه برای من وقت می گذارید و من را راهنمایی می نمایید ، از شما یک دنیا ممنونم. :gol:

سربلند و شاد باشید .:gol:

اصولا برای انتخاب پایان نامه به دو صورت انجام می دن یا می رن استاد رو پیدا می کنن و چون بهش اعتماد دارن هر موضوعی که داد رو قبول می کنن و روش کار می کنن یا این که دانشجو یه موضوعی را انتخاب می کنه و بعد دنبال این می گرده که چه استادی داره روش کار می کنه که بنابه دلایلی که الان مورد بحث نیست تو ایران مورد اول بهتره .
در مورد شما ، باید بگم شما اول باید ببینید هدفتون از انتخاب استادی که حتی موضوع نداره به دانشجوش بده چی هست ؟!! آیا ریکامش معتبر هست ؟ آیا تو صنعت دستی داره و بعد فارغ التحصیلی می تونه کمکتون کنه ؟ آیا امکانات تحقیقاتی و آزمایشگاهی خوبا داره ؟ آیا گروه خوبی داره یعنی چند تا دانشجو ارشد و دکتری سطح بالا داره که می تونن کمک حالتون باشن ؟
بعد که به نتیجه رسیدین می خواین با اون استاد بردارین تنها راه برای انتخاب موضوع این هست که با دانشجوهاش برید مشورت کنید و با اونها به جمع بندی برسید و موضوع رو انتخاب کنید
موفق باشید

sadegh_sbrr

عضو جدید
درخواست

درخواست

سلام من رشتم مهندسی شیمی _ گرایش پتروشیمی هست ولی استاد برای پایان نامه بهم این موضوع رو داده (بررسی روش های اندازه گیری یون های مختلف در آب)
خواهش می کنم از دوستانی که در این زمینه اطلاعات دارن به من کمک کنن!!!
اگر پایان نامه یا مقاله ای در این زمینه دارید ممنون میشم بزارید!!!

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز

http://mboh.umsha.ac.ir/uploads/14_116_azmayeshgah fizik.pdf

http://www.sarmadteb.com/app_upload/uploads/media/2012_1/379h9ld3.pdf

https://www.google.com/url?sa=t&rct...=Ui6ikigNDVDnwOjefPpdGQ&bvm=bv.51773540,d.Yms

http://www.mz3r.com/fa/wp-content/uploads/2012/02/books/conferences/2/A-10-226-1.pdf

http://www.thrw.ir/Portals/0/PropertyAgent/651/Files/1114/استاندارد 1053.pdf

http://cong.sbmu.ac.ir/behdasht mohit 12/418-B.pdf

E.AP

عضو جدید
سلام دوستان

من در رابطه با مبحث تبخیر سوال دارم
فرق تبخیر تک مرحله ای و چند مرحله ای در چی هستش؟
و در کل طرز کار دستگاه های تبخیر کننده به چه صورته؟ من در هر منبعی که می خونم متوجه نمیشم که این دستگاه ها به چه صورت کار میکنند
ممنون میشم راهنماییم کنید

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام دوستان

من در رابطه با مبحث تبخیر سوال دارم
فرق تبخیر تک مرحله ای و چند مرحله ای در چی هستش؟
و در کل طرز کار دستگاه های تبخیر کننده به چه صورته؟ من در هر منبعی که می خونم متوجه نمیشم که این دستگاه ها به چه صورت کار میکنند

سلام دوست من ...

تبخیر کننده ها در اصل مثل یک مبدل حرارتی کار می کنند بدین صورت که از داخل لوله هایی که در داخل مخزن تبخیر کننده قرار دارند استیم (بخار سوپر هیت) و در داخل خود مخزن سیالی که میخواهیم تبخیر و یا خالص سازی شود عبور می کند ... بخار درون لوله ها با سیال انتقال حرارت انجام میدهد و کندانس می شود و انرژی نهان تبخیر که انرژی بالایی هم هست رو به سیال انتقال می دهد و باعث تبخیر آن می شود ...

تفاوت تبخیر کننده تک مرحله و چند مرحله ای هم برای مواردی مثل رسیدن به خلوص بالاتر و یا ویسکوزیته بالای سیال می باشد ... بدین صورت که اگر ویسکوزیته بالا باشد و یا بخواهیم به خلوص بالاتری برسیم از تبخیر کننده های چند مرحله ای استفاده می کنیم ..

E.AP

عضو جدید
سلام دوست من ...

تبخیر کننده ها در اصل مثل یک مبدل حرارتی کار می کنند بدین صورت که از داخل لوله هایی که در داخل مخزن تبخیر کننده قرار دارند استیم (بخار سوپر هیت) و در داخل خود مخزن سیالی که میخواهیم تبخیر و یا خالص سازی شود عبور می کند ... بخار درون لوله ها با سیال انتقال حرارت انجام میدهد و کندانس می شود و انرژی نهان تبخیر که انرژی بالایی هم هست رو به سیال انتقال می دهد و باعث تبخیر آن می شود ...

تفاوت تبخیر کننده تک مرحله و چند مرحله ای هم برای مواردی مثل رسیدن به خلوص بالاتر و یا ویسکوزیته بالای سیال می باشد ... بدین صورت که اگر ویسکوزیته بالا باشد و یا بخواهیم به خلوص بالاتری برسیم از تبخیر کننده های چند مرحله ای استفاده می کنیم ..

ممنون دوست عزیز
یعنی دستگاه های تبخیر کننده به صورت ناپیوسته کار می کنند؟
در یک منبعی خوندم که تبخیر تک مرحله ای رو به اینصورت تعریف کرده بود که تبخیر تک مرحله ای تبخیری است که بخار حاصل از مایع جوش به مایع تبدیل و سپس دور ریخته میشود اما در دو مرحله ای ها بخار حاصل از تبخیر کننده اولی به محفظه بخار تبخیر کننده دوم انتقال داده میشود و در این صورت میزان تبخیر دو برابر میشه منظور از این توضیح چی هستش؟و چرا میزان تبخیر دو برابر میشه؟

P O U R I A

مدیر تالار
ممنون دوست عزیز
یعنی دستگاه های تبخیر کننده به صورت ناپیوسته کار می کنند؟
در یک منبعی خوندم که تبخیر تک مرحله ای رو به اینصورت تعریف کرده بود که تبخیر تک مرحله ای تبخیری است که بخار حاصل از مایع جوش به مایع تبدیل و سپس دور ریخته میشود اما در دو مرحله ای ها بخار حاصل از تبخیر کننده اولی به محفظه بخار تبخیر کننده دوم انتقال داده میشود و در این صورت میزان تبخیر دو برابر میشه منظور از این توضیح چی هستش؟و چرا میزان تبخیر دو برابر میشه؟

خیر تبخیر کننده ها بصورت پیوسته کار می کنند ...
بله برای صرفه جویی در انرژی در تبخیر کننده های چند مر حله ای برای تبخیر کننده های مراحل بعد دیگه از استیم استفاده نمی کنند .. و همان بخار مراحل قبلی رو برای مراحل بعدی استفاده می کنند ... البته چون دما بالا می رود بای اینکه بتوان از بخار مراحل قبل استفاده کرد باید فشار مراحل بعد رو کاهش داد که دمای تبخیر سیال کاهش یابد .. که این کار یک فایده دیگر هم دارد و ان این است که دیگر نیازی به پمپ کردن سیال به مراحل بعدی نیست و به دلیل اختلاف فشار سیال به خودی خود منتقل می شود ...

E.AP

عضو جدید
خیر تبخیر کننده ها بصورت پیوسته کار می کنند ...
بله برای صرفه جویی در انرژی در تبخیر کننده های چند مر حله ای برای تبخیر کننده های مراحل بعد دیگه از استیم استفاده نمی کنند .. و همان بخار مراحل قبلی رو برای مراحل بعدی استفاده می کنند ... البته چون دما بالا می رود بای اینکه بتوان از بخار مراحل قبل استفاده کرد باید فشار مراحل بعد رو کاهش داد که دمای تبخیر سیال کاهش یابد .. که این کار یک فایده دیگر هم دارد و ان این است که دیگر نیازی به پمپ کردن سیال به مراحل بعدی نیست و به دلیل اختلاف فشار سیال به خودی خود منتقل می شود ...
یعنی به صورت پیوسته بخار داغی که تبدیل به مایع شده از لوله استخراج و مجددا بخار داغ جایگزین اون میشه؟
منظور از بخاری که به تبخیر کننده دوم وارد میشه بخار حاصل از محلول ماست که به دو فاز تبدیل شده؟

P O U R I A

مدیر تالار
یعنی به صورت پیوسته بخار داغی که تبدیل به مایع شده از لوله استخراج و مجددا بخار داغ جایگزین اون میشه؟
منظور از بخاری که به تبخیر کننده دوم وارد میشه بخار حاصل از محلول ماست که به دو فاز تبدیل شده؟

بله ... در مسیر بخار یک steam trap قرار می دهند و فقط وقتی بخار مایع می شود می تواند از تبخیر کننده خارج شود ... این کار برای افزایش راندمان است ...

بله دقیقا ... این کار بازده رو خیلی خیلی افزایش میده ..

E.AP

عضو جدید
بله ... در مسیر بخار یک steam trap قرار می دهند و فقط وقتی بخار مایع می شود می تواند از تبخیر کننده خارج شود ... این کار برای افزایش راندمان است ...

ممنون از راهنماییتون

E.AP

عضو جدید

ببخشید من یه سوال دیگه هم برام پیش اومد:redface:
چرا ای کار باعث افزایش راندمان میشه؟ و چرا میزان تبخیر در تبخیر کننده های دو مرحله ای دوبرابر هستش؟

P O U R I A

مدیر تالار
ببخشید من یه سوال دیگه هم برام پیش اومد:redface:
چرا ای کار باعث افزایش راندمان میشه؟ و چرا میزان تبخیر در تبخیر کننده های دو مرحله ای دوبرابر هستش؟

اگر دقت کنید اگر تنها مرحله اول رو در نظر بگیریم و بخارات حاصله از سیال خوراک رو از سیستم خارج کنیم همراه انها مقدار زیادی انرژی خارج می شود ... اما ما با این کار می تونیم از اون انرژی هم همچنان برای تبخیر استفاده کنیم ... و همچنین با کاهش فشار تبخیر اسان تر بوده و می تونیم به خلوص بهتری برسیم و این یعنی راندمان بیشتر ....

بطور معمول تعداد مراحل تبخیر کنده رو بین 2 یا 3 در نظر می گیرند .. و تعداد مراحل بیشتر به منزله قطعات بیشتر و هزینه بالاتر خواهد بود ...اما اینکه شما می گید در تبخیر کننده دو مرحله ای میزان تبخیر 2 برابر میشه رو نمی تونم تایید یا نفی کنم و در میزان افزایش تبخیر نمی تونم بصورت مشخص بگم که چه مقدار بیشتر میشه ...

E.AP

عضو جدید
اگر دقت کنید اگر تنها مرحله اول رو در نظر بگیریم و بخارات حاصله از سیال خوراک رو از سیستم خارج کنیم همراه انها مقدار زیادی انرژی خارج می شود ... اما ما با این کار می تونیم از اون انرژی هم همچنان برای تبخیر استفاده کنیم ... و همچنین با کاهش فشار تبخیر اسان تر بوده و می تونیم به خلوص بهتری برسیم و این یعنی راندمان بیشتر ....

بطور معمول تعداد مراحل تبخیر کنده رو بین 2 یا 3 در نظر می گیرند .. و تعداد مراحل بیشتر به منزله قطعات بیشتر و هزینه بالاتر خواهد بود ...اما اینکه شما می گید در تبخیر کننده دو مرحله ای میزان تبخیر 2 برابر میشه رو نمی تونم تایید یا نفی کنم و در میزان افزایش تبخیر نمی تونم بصورت مشخص بگم که چه مقدار بیشتر میشه ...
ممنون
توی کتابی که الان در حال مطالعه هستم این جمله رو ذکر کرده که به ازای یک واحد جرم آب مصرفی میزان تبخیر تقریبادو برابر شدهاست و من منظور این جمله رو اصلا متوجه نمیشم
و یه سوال دیگه هم داشتم در تبخیر کننده های دو مرحله ای داخل هر دستگاه تبخیر کننده یک مایع و از یک جنس داریم؟یا ممکنه متفاوت باشه؟

P O U R I A

مدیر تالار
ممنون
توی کتابی که الان در حال مطالعه هستم این جمله رو ذکر کرده که به ازای یک واحد جرم آب مصرفی میزان تبخیر تقریبادو برابر شدهاست و من منظور این جمله رو اصلا متوجه نمیشم
و یه سوال دیگه هم داشتم در تبخیر کننده های دو مرحله ای داخل هر دستگاه تبخیر کننده یک مایع و از یک جنس داریم؟یا ممکنه متفاوت باشه؟

خواهش می کنم ..
این جمله ای که نوشتید همین معنی رو میده که در دو مرحله ای میزان تبخیر دو برابر میشه !!
سیالی که می خواهیم تبخیرش کنیم حتما از مواد مختلفی تشکیل شده .. چون نیازی نیست که یک ماده خالص رو حرارت داد یا مقداری از اون رو تبدیل به بخار کرده و مقداریش رو مایع داشته باشیم ...

E.AP

عضو جدید
خواهش می کنم ..
این جمله ای که نوشتید همین معنی رو میده که در دو مرحله ای میزان تبخیر دو برابر میشه !!
سیالی که می خواهیم تبخیرش کنیم حتما از مواد مختلفی تشکیل شده .. چون نیازی نیست که یک ماده خالص رو حرارت داد یا مقداری از اون رو تبدیل به بخار کرده و مقداریش رو مایع داشته باشیم ...
از راهنمایی هاتون بسیار سپاسگزارم ممنون

sahar tj

عضو جدید
سلام دوستان
در مورد فتولیز مستقیم با استفاده تابش نورماوراء بنفش مطلب میذارین،توضیخ میدین
واسه سمینارم میخوام
سپاس

Beat

متخصص محیط زیست
کاربر ممتاز
سلام دوستان
در مورد فتولیز مستقیم با استفاده تابش نورماوراء بنفش مطلب میذارین،توضیخ میدین
واسه سمینارم میخوام
سپاس

سلام
دوست عزیز عجب سمیناری داری:D منظورم فرایندهای پیشرفته است.

در رابطه فوتولیز برای رنگزدایی از فاضلاب کلا مقاله کمه. چرا که راندمان بالایی نداره. اما مکانیسم اون تولید رادیکال هیدروکسیل و رادیکال هیدروژن می باشد. رادیکال هیدروکسیل هم با واکنش با ماده رنگزا باعث تخریب اون میشه. البته ناگفته نماند این تجزیه آب در UV_C اتفاق می افتد یعنی طول موج اپتیمم 254 نانومتر بعضی جاها گفتند 260 نامتر.
H[SUB]2[/SUB]O + hυ → HO[SUP]•[/SUP] + •H

معمولا در فرایند UV/H2O2 و UV/TiO2 برای مقایسه، نتایج مربوط به UV تنها هم میارند که کارشون رو bold کنند. وگرنه مطالعه فوتولیز در این زمینه بسیار کم هستش مگر در زمینه گند زدایی پساب که بحثش جداست.
راستی اگر داری کار آزمایشگاهی انجام میدی حواست باشه UV سرطان زاست. خیلی مراقب باش. تماس مستقیم مساوی سرطان پوست.

saye202

عضو جدید
کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد

سلام مهندسان عزیز من داوطلب کنکور ارشد مهندسی شیمی هستم و تازه عضو باشگاه شدم .میخوام با رتبه برتر رشته خودم مشاوره و گفتگویی داشته باشم .ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید.با تشکر.روزو روزگار بر شما خوش.:smile:

sara_raad

عضو
سلام دوستان
[FONT=&quot]فرق بين سوييچ پ[/FONT][FONT=&quot]رش[/FONT][FONT=&quot]ر و PCV و PXV چيه؟كا[/FONT]ربرد هر كدوم در چه مواردي هست؟
ممنون

darab64

عضو جدید
با سلام
دوستان كسي جزوه يا كتاب آموزشي در مورد Aspen One نداره؟ چطور ميتونم يادگيري اين نرم افزار رو شروع كنم؟
سايت يا وبلاگ آموزشي هم اگه سراغ داريد لطفا لينكشو بذاريد

ممنون و متشكر

sahar tj

عضو جدید
سلام
دوست عزیز عجب سمیناری داری:D منظورم فرایندهای پیشرفته است.

در رابطه فوتولیز برای رنگزدایی از فاضلاب کلا مقاله کمه. چرا که راندمان بالایی نداره. اما مکانیسم اون تولید رادیکال هیدروکسیل و رادیکال هیدروژن می باشد. رادیکال هیدروکسیل هم با واکنش با ماده رنگزا باعث تخریب اون میشه. البته ناگفته نماند این تجزیه آب در UV_C اتفاق می افتد یعنی طول موج اپتیمم 254 نانومتر بعضی جاها گفتند 260 نامتر.
H[SUB]2[/SUB]O + hυ → HO[SUP]•[/SUP] + •H

معمولا در فرایند UV/H2O2 و UV/TiO2 برای مقایسه، نتایج مربوط به UV تنها هم میارند که کارشون رو bold کنند. وگرنه مطالعه فوتولیز در این زمینه بسیار کم هستش مگر در زمینه گند زدایی پساب که بحثش جداست.
راستی اگر داری کار آزمایشگاهی انجام میدی حواست باشه UV سرطان زاست. خیلی مراقب باش. تماس مستقیم مساوی سرطان پوست.

ممنون از راهنمایی تون،ببخشید من زیاد سوال می پرسم
OH رنگ رو تخریب می کنه،نقش رادیکال H چیه؟

E.AP

عضو جدید
سلام دوستان من در رابطه با درس سیالات و حرارت یکسری سوال دارم
در رابطه با مکانیسم های انتقال حرارت انتقال حرارت تابشی به چه صورت هستش؟ و تفاوت اون با انتقال حرارت جا به جایی چی هستش؟
و تفاوت بین ضریب انتقال حرارت هدایتی و ضریب نفوذ چی هستش؟ و چرا عکس ضریب انتقال حرارت هدایتی برابر با مقامت میشه؟
واما در درس سیالات تفاوت بین تنش نرمال و برشی چی هستش؟
و منظور از انتقال ممنتم و تعریف اون چی هستش؟
ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

بالا