[سوالات خود را در مورد روش های اجرا در این تاپیک مطرح کنید] ► پرسش و پاسخ

یونس۶۵

عضو جدید
سلام ممنونم بابت توضیح اما پی نواری من 80..140 سانت هستش که دو خاموت 10در هر 20 توی نقشه اجرایی امده و شما میگید در جهت عرضی حداقل آرماتور قرار بدم پس این ۲ تا خاموت 10 چطوری طراحی کنم ؟

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام ممنونم بابت توضیح اما پی نواری من 80..140 سانت هستش که دو خاموت 10در هر 20 توی نقشه اجرایی امده و شما میگید در جهت عرضی حداقل آرماتور قرار بدم پس این ۲ تا خاموت 10 چطوری طراحی کنم ؟

دوست من توجه كن درصد آرماتور عرضی در پی فوق (دو تا خاموت 10 در ضخامت 80 سانتی)

برابر 0.0022 هستش که حداقل رو ارضا می کنه و اصلا نیازی به آرماتور اضافی نیستش البته

اينم بگم به شرط اینکه بتن به تنهایی جوابگوی برش باشه و همچنین خمش عرضی ناچیز باشه.

Parvix

عضو جدید
سلام دوستان
ی سوال داشتم اما نمیدونستم دقیقا باید کجا مطرحش میکردم، همینجوری اومدم اینجا مطرحش کردم اگه میتونید لطف کنید کمک کنید
:gol:
داخل ی فضای بدون سقف و با وجود باد زیاد میخوام وسطش ی پرده بکشم، از قبل میله های آهنی به فاصله 2.3 متر از هم و ارتفاع 1.8 گذاشته شده و منم نمیتونم تغییری تو فاصلشون ایجاد کنم، این پرده غیر شفافه
حالا مشکلم این:
باد

چون باد زیاده اگه به حالت عادی باشه باد زیاد میزنه و هم سروصدا میکنه هم زیاد تکون میخوره ی طرح خودم دارم اما چون اطلاعاتی ندارم نمیدونم نتیجش چی میشه
اگه میتونید کمک کنید
طرحم اینه:
عکسشو ضمیمه گذاشتم، خط های آبی پردس، و مربع های قرمز میله هاس
داخل میله ها در راستای پرده ی ونوار موازی خالیه تا بادو هدایت کنه
مشاهده پیوست 167856

میشه یکم بیشتر توضیح بدین که واسه چی پرده میخواین بزنین ....

اگه باید حتما پرده زده بشه خب بهتره مسیر باد رو عوض کنین.....

اگه نمیشه مسیر باد رو عوض کرد خب از پرده های ضخیم استفاده کنین و بین میله های عمودی طناب بصورت ضربدری ببندید (طنابا پشت پرده باشن که وقتی باد به پرده میخوره جلوی شکم دادن پرده رو بگیرن )

اگه مشکلتون رو بیشتر توضیح بدین شاید بشه بهتر نظر داد....

matak49

عضو جدید
واسه تفکیک
مسیر بادو چجوری عوض کنم؟؟ فک نکنم بشه
باد از هر دوطرف میزنه، اگه هردوطرفم طناب ضربدری بزنم زشت میشه
توضیح بیشتر در مورد کجا باید بدم؟؟؟
ممنون از پاسخگوییتون

Parvix

عضو جدید
واسه تفکیک
مسیر بادو چجوری عوض کنم؟؟ فک نکنم بشه
باد از هر دوطرف میزنه، اگه هردوطرفم طناب ضربدری بزنم زشت میشه
توضیح بیشتر در مورد کجا باید بدم؟؟؟
ممنون از پاسخگوییتون

خب میشه از دیوارهای چوبی (دیوار پارتیشن ) که توی اداره ها واسه جدا سازی اتاقها ازش استفاده میشه، همون جایی که شما هم می خوای استفاده کنی....

مسیر باد و با ایجاد یه حصار می تونی منحرف کنی ولی فکر نکنم به صرفه باشه....

واسه اینکه طنابا زشتش نکنن ،خب باید دو لایه پرده بزنی.... طنابا وسط پردها باشن که دیده نشن...

ولی اگه از دیوار چوبی استفاده کنی هم زیبا میشه هم مشکل باد رو دیگه نداری......

راستی واسه تفکیک چه فضایی هست ؟ قراره چیکار کنید ؟ ( فضولی نباشه :redface:...ولی کنجکاو شدم بدونم ... )

اینم عکس یه نمونه دیوار :
1.jpg

matak49

عضو جدید
فضای بیرونی ی ساختمان قدیمی
فک نمیکنم این دیوارها جالب باشه و در برابر باد مقاومتی داشته باشه، همچنین هزینش زیاده!!
اگه منظورتون از انحراف باد حالتیه که باد اصلا داخل محیط نیاد، نمیشه، چون از باد استفاده میشه! جهت تغییرات دمایی

Parvix

عضو جدید
فضای بیرونی ی ساختمان قدیمی
فک نمیکنم این دیوارها جالب باشه و در برابر باد مقاومتی داشته باشه، همچنین هزینش زیاده!!
اگه منظورتون از انحراف باد حالتیه که باد اصلا داخل محیط نیاد، نمیشه، چون از باد استفاده میشه! جهت تغییرات دمایی

پس باید سعی و خطا بری جلو ....

بجای پرده شاید از برزنت هم بتونی استفاده کنی....

mahon

عضو جدید
[نحوه محاسبه زیر بنا]► پرسش و پاسخ

[نحوه محاسبه زیر بنا]► پرسش و پاسخ

سلام
میشه توضیح بدین زیر بنای ساختمان چه طوری انجام میشه؟
ایا باید ضخامت دیوارها هم محاسبه بشه؟ نحوه محاسبه بالکن به چه شکل هست؟
واینکه نرم افراری برای این کار وجود داره یا نه ؟
با تشکر

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام
با تشکر

با سلام
خوش امد میگم حضورتون در تالار رو .

برای محاسبه زیربنا ، نرم افزار خاصی وجود نداره ، یعنی عملا نیازی به نرم افزار نیست .

مساحت کل زمین بر اساس اینکه که میخواد بنا 70 درصد اجرا بشه یا 60 درصد محاسبه میشه ، یعنی 60% ضربدر مساحت زمین ، میشه زیربنا که شامل راه پله و بالکن هم میشه !! البته توی 70 درصد عملا بالکن اجازه نمیدن.

من تا همین حد میدونم ، دوستان اگر اطلاعات درستر و کاملتر دارند ، خوشحال میشیم.

با تشکر

mahon

عضو جدید
با سلام
خوش امد میگم حضورتون در تالار رو .

برای محاسبه زیربنا ، نرم افزار خاصی وجود نداره ، یعنی عملا نیازی به نرم افزار نیست .

مساحت کل زمین بر اساس اینکه که میخواد بنا 70 درصد اجرا بشه یا 60 درصد محاسبه میشه ، یعنی 60% ضربدر مساحت زمین ، میشه زیربنا که شامل راه پله و بالکن هم میشه !! البته توی 70 درصد عملا بالکن اجازه نمیدن.

من تا همین حد میدونم ، دوستان اگر اطلاعات درستر و کاملتر دارند ، خوشحال میشیم.

با تشکر

مرسی از راهنماییتون .
ولی کسی میدونه اگه بخواهیم زیر بنای یه اپارتمان رو حساب کنیم چی کار باید بکنیم ؟ با فرض اینکه ساختمان تکمیل شده باشه و همچنین نحوه مساحت یه واحد رو باید چه طوری حساب کرد ؟ ایا ضخامت دیوار ها باید محاسبه بشه؟

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
مرسی از راهنماییتون .
ولی کسی میدونه اگه بخواهیم زیر بنای یه اپارتمان رو حساب کنیم چی کار باید بکنیم ؟ با فرض اینکه ساختمان تکمیل شده باشه و همچنین نحوه مساحت یه واحد رو باید چه طوری حساب کرد ؟ ایا ضخامت دیوار ها باید محاسبه بشه؟

برای اپارتمان ، راه پله مشاع هست و از زیربنای طبقه کم میشه ، بقیه زیربنای مفید هست و معمولا دیوارهارو کم نمیکنن تا جایی که من اطلاع دارم .

مثلا اگر مساحت طبقه 120 متر باشه ، 20 متر برای پله باشه ، مساحت مفید 100 باقی میمونه .

البته تا جایی که من اطلاع دارم ، بالکن هم نصف مساحتش در نظر گرفته میشه .

با تشکر

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
با تشکر

با سلام ممنون از خانم مهندس احمدپور

دوست من دقت كن به طور خلاصه ميگم براي محاسبه زير بناي ساختمون بايد جاهاي مفيد

ساختمون رو محاسبه كني مثلا جاهاي مجاز توي زیرزمین نه اما همه جاهاي ساخته شده

جزء زیربنای مفید ساختمون حساب ميشه.

اگه توي ساختمون بالکن درست كرديد ، بالکنهای شما اگه هر 3 طرف اونها بسته باشه 3/2 زیربنای

بالکنهایی که دو طرف اون بسته باشه 2/1 زیر بنا و بالکنهایی که 3طرف اون باز باشه ، 3/1 زیربنا حساب

ميشه.

ساختمون مارو همين جوري محاسبه كردن..

م.زهتاب

عضو جدید
با سلام ممنون از خانم مهندس احمدپور

دوست من دقت كن به طور خلاصه ميگم براي محاسبه زير بناي ساختمون بايد جاهاي مفيد

ساختمون رو محاسبه كني مثلا جاهاي مجاز توي زیرزمین نه اما همه جاهاي ساخته شده

جزء زیربنای مفید ساختمون حساب ميشه.

اگه توي ساختمون بالکن درست كرديد ، بالکنهای شما اگه هر 3 طرف اونها بسته باشه 3/2 زیربنای

بالکنهایی که دو طرف اون بسته باشه 2/1 زیر بنا و بالکنهایی که 3طرف اون باز باشه ، 3/1 زیربنا حساب

ميشه.

ساختمون مارو همين جوري محاسبه كردن..

البته در تصدیق حرف دوستان این رو هم اضافه کنم که پیلوت هم جزو مساحت مفید محسوب نمیشه و برای پی بردن به این مسائل پیشنهاد میکنم قوانین شهرداری رو مطالعه کنید چون قوانین شهرداری یه خورده با نشریه 55 در صدور پروانه متفاوت است;)

محمدرضا میلانی

کاربر فعال تالار مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
البته در تصدیق حرف دوستان این رو هم اضافه کنم که پیلوت هم جزو مساحت مفید محسوب نمیشه و برای پی بردن به این مسائل پیشنهاد میکنم قوانین شهرداری رو مطالعه کنید چون قوانین شهرداری یه خورده با نشریه 55 در صدور پروانه متفاوت است;)

در ادامه فرمایشات این دوستمون بنده هم عرض بکنم جاهای که تو ساختمان جز موارد مفید نیستن چهل متر متر مربع سرایداری در پیلوت یا زیر زمین در مجمعه های مسکونی آپارتمانی ، واحد سرایداری جزء مشاهدات محسوب شده و غیر قابل تفکیک میباشد .
آسانسور در ساختمانهای 4 طبقه به بالا اجباری هستش
مساحت پارکینگها به ازای هر واحد مسکونی 25 متر مربع الزامی هستش
متر مربع و بیشتر نورگیر آشپزخانه و سرویس های بهداشتی 3 متر مربع و بیشتر و نسبت طول به عرض یک به 3 متر .

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
اجرای سازه کروی تمام بتنی با قالبهای مدرن

درود بر مهندس عزيز ..........

خيلي وقته زيارتتون نكرديم................. بيشتر پيش ما جوانها بيايين.................... مهندس جان در خصوص اين سازه ..........و نحوه اجرا اون اگه تصاويري دارين................... لطفا طي تاپيك مجزاء اگه ارائه بدين .............. تا بنده و ساير دوستان از اون بهره ببريم ..............ممنون ميشم ............ فكر كنم سازه خاصي باشه .......و براي همه جا كاربرد نداره ............... اگر اين روند رو خودتون در يك تاپيك شروع كنيد............ممنون ميشم ...............بدرود.

reza20ir

عضو جدید
امین جان,قوس در ساختمانهای امروزی کمتر استفاده میشه ولی روشهای اجراش بسگی به اندازه قوس داره. برای بالای پنجره ها از قالب استفاده میشه.بستگی به عرض قوس داره ولی برای نما اندازه قوس رو میبری پیش جوشکار درو پنجره ساز بهش اندازه رو میدی باتوجه به باری که قرار روش بیاد پروفیلتو انتخاب میکنی.ولی نمای آجرنما معمولا از قوطی استفاده میشه.جوشکارم با چندتا خط برش در قشتمهایی که یشترین قوس رو داره دل قوطی رو پاره پاره میکنه و دیگه راهت خم میشه و به قوس مورد نظر که رسید با چندتا تک خال در قسمتهای برش خورده ثابتش میکنه.بعدش بدش به بنا بگو قوس بزنه.اگه قوس بزگتری باشه و مثلا کلاف بتنی باشه فرقی نمیکنه,اندازه و هوش مهندسی به کار میاد و با قالب های 10سانتی و غیره یا ورق سفارش داده شده براش قالب درست میکنیم.:smile:

مجتبی1361

کاربر فعال مهندسی عمران ,
سلام دوستان
من برای یک بخشی از سمینارم نیاز به مراحل کامل ساخت یک ساختمان از ابتدا (فونداسیون و خاکبرداری) تا انتها (نما و تو کاری) دارم
اگر کسی مطلبی در این باره داره برام ایمیل کنه
ممنون

مشاهده پیوست ravesh ejra.pdfمشاهده پیوست marahele-sakhte-sakhteman-[www.icivil.ir].rar

آخرین ویرایش توسط مدیر:

رضا عابدی

عضو جدید
[ soft story and weak story] ► پرسش و پاسخ

[ soft story and weak story] ► پرسش و پاسخ

سلام چه فرق بین soft story and weak story در یک سازه هست ؟ وظوابط طراحی آن چیست؟ تشکر

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام چه فرق بین soft story and weak story در یک سازه هست ؟ وظوابط طراحی آن چیست؟ تشکر

سلام دوست من

اگر "مقاومت" ستونها در برابر نیروی جانبی کم باشه طبقه ضعیف ("weak") محسوب ميشه در صورتی که ستونهای طبقه نرم باشه (سختی خمشی کمی داشته باشه) طبقه نرم ("soft") خواهی داشت

ميدوني که "مقاومت" به پارامترهایی مانند Fy فولاد، fc بتن و ابعاد مقطع بستگی داره در حالیکه نرمی (که همون معکوس سختی هستش) به پرامترهایی نظیر E(مدول الاستیسیته)، I (ممان اینرسی) و مهمتر از همه به L (طول ستونها بستگی داره)

فرض کن یک سازه 20 طبقه داری که ارتفاع تمامی طبقات اون 3 متر هستش به جز طبقه 12 ام که ارتفاع اون 6 متر هستش (مثلا طبقه 12 اون سالن ورزش باشه) در این طبقه 12 نرم تر از بقیه طبقات ميشه و از این جهت سازه در ارتفاع نامنظم محسوب میشه.

nastia

عضو جدید
مهندسین عزیزلطفا راهنمایی کنین.
پی یک بنا ریخته شده ولی در طراحی مجدد پلان یک ستون به پی اضافه شده.حالا من جزئیات اتصال تک پی رو به پی قبلی می خوام.باید بگم که اون تک پی در طراحی جدید گوشه جعبه پله افتاده.آیا اجرای اون ستون بدون اتصال مشکل جدی داره؟

saraafsoon

عضو جدید
سلام کمک
من توطرحم مجبور شدم از اسانسور دو درب استفاده کنم اگه یه در بود ابعاد چالش میشد1.80*2.1
اما نمیدونم تو دو درب ابعادش چقدر میشه لطفا کمک کنین

reza1107

مهندسین عزیزلطفا راهنمایی کنین.
پی یک بنا ریخته شده ولی در طراحی مجدد پلان یک ستون به پی اضافه شده.حالا من جزئیات اتصال تک پی رو به پی قبلی می خوام.باید بگم که اون تک پی در طراحی جدید گوشه جعبه پله افتاده.آیا اجرای اون ستون بدون اتصال مشکل جدی داره؟

درود برشما
بفرمایید فونداسیون وساختمان چه نوعی وچندطبقه هست؟

آخرین ویرایش:

nastia

عضو جدید
درود برشما
بفرمایید فونداسیون وساختمان چه نوعی وچندطبقه هست؟
با تشکر از شما.
فنداسیون رو دقیق نمی دونم.فک کنم چون قدیم ریخته شده احتمالا منفرده.ساختمان 2طبقه و اسکلت هم فلزیه.لطفا اگه دیتیل دارین من می خوام.باز هم سپاسگزارم

reza1107

بستگی به شرایط ساختمان داره،جزئیات پیچیده ای نداره،زیرستون تخریب وفونداسیون احداث میشه و بوسیله شناژ به فونداسیون های اطراف متصل(کاشت میلگرد-میخچه و...)
نشریه مقاوم سازی سازمان مدیریت،مرجع خوبی هست.

hoorel

عضو جدید
[تعمیر و نگه داری بچینگ و ماشین آلات بتن] ► پرسش و پاسخ

[تعمیر و نگه داری بچینگ و ماشین آلات بتن] ► پرسش و پاسخ

با سلام خدمت دوستان عزیز

اگر کسی اطلاعاتی در زمینه تعمیر و نگه داری و چک لیست بچینگ و ماشین آلات بتن داره لطفا بنویسه

اگر کسی فایل یا مقاله ای در این زمینه داره لطفا به اشتراک بذاره با تشکر

مجتبی1361

با سلام خدمت دوستان عزیز

اگر کسی اطلاعاتی در زمینه تعمیر و نگه داری و چک لیست بچینگ و ماشین آلات بتن داره لطفا بنویسه

اگر کسی فایل یا مقاله ای در این زمینه داره لطفا به اشتراک بذاره با تشکر
نحوه نگهداري و تعمیرات کلیه ماشین آلات و تجهیزات

مقدمه:
درشرکت های راه وساختمان ماشین آلات در پیشبرد اهداف پروژه نقش اساسی ایفا میکنندویکی از وظایف نیروهای متخصص حفظ ونگهداری ومراقبت از ماشین آلات ولوازم وتجهیزات میباشد.سرویس ونگهداری به موقع درکاهش هزینه های استهلاک وتعمیرات ماشیــن آلات وبهبود سیسـتم نگهداری ماشین آلات وافزایش عمرمفید ماشین وتجهیزات موثرومهم است.روش سرویس ونگهداری دستگاهها وماشین آلات درشرکتها فاقد برنامه ریزی و زمانبندی مشخص وتعریف شده است،دراین مقاله سعی شده است که به نحوه نگهداری وتعمیرات،ماشین آلات وتجهیزات بپردازد وراهکارمناسبی جهت ساماندهی بهتر ارائه نماید.
کلیات
-تهیه فهرستی از کلیه دستگاهها وتجهیزات وماشین آلات مورد استفاده در سطح کل شرکت
-کدگذاری کلیه ماشین آلات وتجهیزات ودستگاهها
-تهیه شناسنامه جهت کلیه دستگاهها وتجهیزات وماشین آلات
-تهیه پرونده نگهداری وتعمیرات جهت هریک ازدستگاهها بصورت جداگانه که،حاوی فرم شناسنامه ای دستگاه، فرم سوابق نگهداری وتعمیرات دستگاه وکارت سرویس و... باشد.
نگهداری وتعمیرات پیشگیرانه برای هریک از دستگاهها وتجهیزات وماشین آلات موجود درشرکت دستورالعمل نگهداری وتعمیرات آن با توجه به کاتالوگهاودفترچه های راهنمای شرکت های سازنده وتولیدکننده آن ماشین،تدوین که در شناسنامه ماشین تعریف شده وکلیه دستورالعمل های روزانه ،هفتگی ،وهر 6ماه یکبار نیز موجود وقابل اجرا باشد. برنامه زمانبندی تعمیرات با توجه به دوره های بازرسی پیش بینی شده در دستورالعمل ها تهیه و بر اجرا آنها نظارت میگردد.با توجه به نوع بازرسی پیش بینی شده ،نوع فعالیت های نگهداری وتعمیرات ازدستورالعملها استخراج ودر کارت اجرایی نگهداری وتعمیرات درج ودراختیار مسئولین ذیربط جهت اجرا قرار داده میشود. درج سوابق تعمیرات درفرم سوابق نگهداری وتعمیرات وبایگانی فرم درپرونده ماشین جهت بازدید وچـک ادواری دستگاه درزمانبندی های مختلف انجام میگردد(معمولاً دوروز قبل از زمان سرویس) ماهیانه عملکرد هر دستگاه توســط متصدي یادداشـت شده سپس کنترل و پس ازتأییدسـرپرست کارگاه معـین می شودمیزان ساعت کارکردوتوقف ماشین آلات معین خواهد شد.برنامه بازدیدادواري دستگاه توسط مدیر ماشین -آلات تعیین شــده که به دنبال تقاضاي اپراتور ماشیـن آلات درخواست بازدید می شود و کلیات وضعیت دستگاه ثبت میگرددجهت افزایش عمرمفیدلا ستیک نیزکلیه فرآیندنگهداري دردستورالعمل پیش بینی قابل اجرا میباشد . جمع بندي عمـلکرد سالانه ماشین آلات درپایان هرسال بررسی وتحلیل وجهت تصمیمات بهینه آتی به مدیرعامل ارسال خواهد شد. پیش بینی قطعات یدکی جهت تعمیـرات کلان ،فرم درخواست قطعه توسط مسئولین واحد ماشین آلات به مدیر عامل ارسال وجهت خرید اقدام می گردد. تعمیرات اضطراری اطلاع خرابی دستگاه توسـط مسئول دستـگاه به مسئول واحد ماشین آلات مربوطه داده خواهد شد.دراین گزارش نوع خرابی ماشین ثبت می شود . وتقاضای تعمیرات اضطراری با تشریح نوع خرابی به مدیر عامل ارائه میگردد. پس از بررسی نوع خرابی واتخاذ تصمیم مناسب درخصوص انجام تعمیرات درمحل ویا درتعمیرگاه مربوطه توسط مدیرماشین آلات ویا مدیرعامل،کلیه سوابق تعمیرات انجام شده درپرونده نگهداری وتعمیرات درج میشود. بازدید وسرویسهای روزانه تهیه کارت بازدید و سرویسهاي روزانه براي دستگاه ها وماشین آلاتی که دردستورالعمل نگهداري و تعمیرات براي آنان بازدیدروزانه پیش بینی شده است. ) ا ین کارت برروي دستگاه نصب میگردد(. اجراي بازدید و سرویسـهاي روزانه مطابق کارت تنظیـمی هر روز تکراروکلیه سوابق مورد اشاره درپرونده ،تعمیر ونگهداری ماشین آلات درج میشود. موارد کنترلی روزانه موارد کنترلی روزانه بشرح ذیل درانواع کامیون شامل ،کمپرسی،میکسر،تانکر،تریلراطاقدار،جرثقیل های کامیونی صادق میباشد.
1)بازدید آب وروغن موتور
2)بازدیدروغنهای هیدرولیک
3)کنترل لاستیک ها
4)گریسکاری گاردان که هر سه روز یک بار انجام میشود
5) تخليه آب تانكهاي باد از طريق شير مخصوص تخليه از زير هر تانك .
6) درخصوص پمپهاي بتن وميكسر بتون زدايي و شستشوي دستگاه پس از اتمام كار روزانه بطور مرتب لازم وضروريست.
سرویس های لازم هفتگی وماهانه:
1)سرويس و شستشوي كامل دستگاه براي رویت شكستگي هاي احتمالي .
2)تعويض روغن موتور .
3)بازديد و فول نمودن روغن هيدروليك .
4) بازديد روغن گيربكس و ديفرانسيل و فول نمودن آنها.
5) بازديد لقي چرخها .
6) كنترل لنتهاي ترمز.
7)تميزكردن هواكش )چنانچه كارگاه با گردوغبار مواجه باشد هواكشهاي روغني هر دو روز يكبار و هواكشهاي خشك روزانه باید تمیز گردد.)
8)گریسکاری کامل
9)کنترل تسمه دینام
10)کنترل درجات پشت داشپورد شامل آب ،باطری،روغن وکنترل چراغهای جلووعقب راهنما وخصوصاٌstop ترمز.
سرویس وبازدیدهای هرشش ماه یکبار
1)بازدید وکنترل فشار روغن موتور که می باید پس از گرم کردن موتور آزمایش گردد.
2) فيلرگيري سوپاپها .
3) كنترل دقيق لنتها و وضعيت ترمزها .
4) تعويض فيلترهاي هيدروليك .
5) كنترل استهلاك لاستيكهاي جلو براي جلوگيري از ساييدگی (کنترل جلوبندي( .
6(كنترل ميل ريش تريلرها ازنظر لقی(صرفاٌ در كاميونهاي تريلي كش.)
7) كنترل كليه سيمهاي فولادي جرثقيلها ازنظر زدگي .
نگهداری ومراقبت از لاستیک جهت افزایش عمرمفید لاستیک ماشین آلات وعدم فرسایش زود هنگام آنها رعایت موارد ذیل توصیه میشود.
1)جلوگيري از صدمه ديدن در كارگاه : باتوجه به اينكه وجود آهن آلات و آرماتورهاي بريده شده باعث پارگي و آسيب ديدگي جدي در لاستيك خواهدشد لازم است مرتباً از مسير عبور ماشين آلات بازديد بعمل آمده و با جمع آوري آهن آلات ، آرماتور و امثالهم از صدمه ديدن لاستيك ها جلوگيري به عمل آورد. 2)كنترل باد لاستيك : بايد دقت داشت كه افزايش باد باعث لرزش دركاميون و احتمال تركيدن و پارگي خواهدشد . ضمناً باد كم لاستيك نيز باعث بالارفتن دماي لاستيك و درنهايت سايش نامنظم آن خواهدشد جدول شماره (1).
*دراین بخش سعی شده است که نحوه نگهداری وسرویس روزانه وهفتگی از لوازم وماشین آلات ودستگاههای و مهم پراستفاده در کارگاههای ساختمانی وشرکت های راه وساختمان را بیان کنم.
1)ماشین آلات مثل بچینگ پلانت،تراک میکسچر،تاورکرین،وپمپ بتن.
الف)نگهداری
1)بازدید روغن جعبه دنده ها وهواکش ها وگریس کاریها.
2)بازدید سیم بکسل ها وفیوزهای داخل تابلو اصلی.
ب)تعویض
1)روغن کمپرسور بادهر15روزکاری نوع روغن موتور.
2) تعویض روغن درب میکسر هریک ماه کاري ، نوع روغن هیدرولیک 150 پارس یا بهران.
3)تعویض روغن دنده گیربکس میکسر هر 1000 ساعت نوع روغن دنده شفاف0 14.
4) تعویض روغن دنده باکت هر 2000 ساعت کاري نوع روغن دنده درتابستان 140 و درزمستان. 90
5) تعویض روغن لوله هاي سیمان هر 500 ساعت ، نوع روغن دنده140.
6)تعویض روغن دراگلاین در 1000 ساعت کاري نوع روغن دنده 140.
7) گریسکاري لوله هاي سیمان و دریچه سیمان هر دوروز کاري .
8)گریس کاري شافت میکسر هر دوماه کاري2/1گریس پمپ.
9)گریس کاري کلاچ هر 20 روز کاري از یک تا پنج .
10)گریس کا ري درب میکسر هر روز بعد از اتمام کار.
ج)موارد خطرناک
1)آوردن باکت با بار بطرف پائین.
2)خاموش نمودن میکسربابار.
3)خالی نکردن بتن داخل میکسر وریختن باردوم داخل میکسر.
4)یکطرفه بارگیری داخل باکت شن وماسه.
5)زده شدن سیم بکسل باکت.
6)سیم پیچی فشنگ فیوزها.
7)روشن نمودن میکسر با بار
8)نداشتن روغن جعبه دنده ها،هیدرولیک درب میکسر وکمپرسور باد.
9)قرارگرفتن افراد داخل میکسر وزیر باکت.
10)خاموش نکردن برق اصلی موقع کار داخل میکسر وزیر باکت واتمام کار.
11)بالا ماندن باکت وروشن نمودن برق اصلی.
12)بسته بودن شیرهای آب وروشن نمودن پمپ آب.
13)گرفتن آب روی الکتروموتورها.
14)گرفتن آب داخل اتاق دراگلاین یا اسکریپر.
15)بلند کردن بار بااسکوپر.
2)مشخصات سیم بکسل:
1)10*26متر تمام فولاد بتاب بیل شن کش.
2)10*16متر تمام فولاد کشش بیل شن کش.
3)10*22.5متر تمام فولاد نگهدارنده دکل دراگلاین.
4) 10*18 متر نتاب فولاد بالابرنده باکت مصالح.
توضیح 1- استفاده از متراژهاي بالاتر و قطرهاي بیشتر ازمشخصات ذکرشده باعث صدمات وخرابی دستگاه میشود.
توضیح2-جهت استفاده بهینه ازدستـگاه وجلوگیري ازخرابیهاي احتمالی بکارگیري توصیـــه هاي ذکرشده الزامی است.
توضیح 3-جهت سرویس دهی هرچه بهتر درب تخلیه بتن لازم است هرهفته شوت تخلیه پیاده شده وپس از تمیز نمودن بتن های زیر درب تخلیه دوباره بسته شود.
توضیحات عمومی کارگاههای ساختمانی:
1)درب تابلو فرمان همیشه بسته باشد و از گرفتن باد داخل تابلو خودداري گردد.
(2 هرروز بعد از اتمام کار شیر باد کمپرسور بسته و هواي داخل لوله را تخلیه کنید.
3) روغن داخل رگلاتور در هربار استفاده بایستی 1 یا 2 قطره از محفظه بالا خارج گردد.
(4 فشار باد روي مانومتر رگلاتور باید روي 4 باشد.
5)انجام دادن هرکاري روي سیستم پنوماتیک منوط به بسته شدن شیر باد کمپرسور است.
6)روغن کمپرسور هر20 روز کاری تعویض گرددوبایستی همیشه 4/3 شیشه روغن نمایان باشد.
3)دیزل ژنراتور هدف از اجرای این دستورالعمل بهبود نگهداری موتورهای دائم واضطراری درکارگاهها می باشد.
*مواردي كه اپراتور نگهداري موتور ژنراتورهاي اضطراري و دائم كار ميبايد كنترل كند:
با عنايت به اينكه موتور ژنراتورهاي اضطراري خصوصاً درموارد قطع برق بطور خودكار مورد بهره برداري قرار می- گیرد.لذااپراتور دستگاه موظف است بطور روزانه حداقل يك ربع ساعت دستگاه رااستارت، تابدون بار و درجاموتور كاركندبا اين كارضمن اينكه تمام قسمتهاي موتورروغنكاري ميگرددو اين عمل از هرگونه پوسيدگي وخشك شدن واشرها و اورينگ ها جلوگيري ميكند موتور نيز در هرلحظه آماده استارت خواهد بود و چنانچه با مشكلي نيز مواجه مواجه شده باشددركنترلهاي روزانه اين مشكل روشن خواهدشد.البته اين عمل در موتورژنراتورهاي دائم کارنیازی نيست و كنتر ل هاي روزانه و هفتگي وبشرح زير ميبايد اقدام گردد:
الف( كنترلهاي روزانه قبل از روشن شدن موتور ژنراتور
١- بازديد روغن موتور
٢- بازديد آب موتور(رادياتور)
٣- كنترل قسمت کوپله (واسطه بين موتور به ژنراتور) واطمينان از عدم پارگي واسط و شل شدن پيچ ومهره هاي واسطه .
ب ) كنترلهاي روزانه بعد از روشن شدن موتور ژنراتور
١- بازديد فشار روغن از روي آمپر روغن
٢- بازديد درجه آب رادياتور
٣- كنترل درجه تميزي هواكش(که معمولاً از دوقسمت سبز و قرمز تشكيل شده و چنانچه هواكش كثيف باشد كلاً درقسمت قرمز قرار دارد.)
٤- كنترل نشتي آب و روغن از قسمتهاي مختلف موتور .
5-كنترل كابلهاي خروجي از قسمت ژنراتور.
٦- كنترل آمپرهاي فركانس و ولتاژ
٧- بازديد آب باطري دستگاه .
ج ) درخصوص تعويض روغن و فيلترهاي گازوئيل و روغن و هواكش پس از كنترل آمپر ساعت كار موتور ژنراتور بشرح زير خواهدبود :
١- تعويض روغن موتور حداكثر هر ٧٥ ساعت کار(ازنوع روغن بهران ژنراتورهاي كلاس0 ١٥)
2- فيلترهاي روغن هر ١٥٠ ساعت كار .
٣- فيلترهاي گازوئيل هر ٦٠٠ ساعت كار.
٤- فيلترهاي هواكش هر ٦٠٠ ساعت كار.
4)بهبود ونگهداری سیستم آسانسورهای مصالح بر ومتعلقات آنها
الف( کنترل روزانه قبل از شروع کار :
1-کنترل فاصله مگنت و دیسک ترمز که نباید بیش از ضخامت یک تیغ اره باشد و درصورت داشتن فاصله بیشتر بطورحتم قبل ازحرکت می باید تنظیم گردد.
2-کنترل فاصله رولیک ها از شاسی حرکت.
3-کنترل قطع کن های ابتدایی وانتهایی دستگاه از نظر سالم وفعال بودن آنها.
4-باحرکت دادن دستگاه تا ارتفاع 1تا2متر ونگهداشتن آن وکنترل فشار لنت ها وایستادن کامل دستگاه.
ب) کنترل وسرویس هفتگی دستگاه:
1-گریسکاري کلیه گریس خورها با استفاده از گریس نسوز.
2-کنترل روغن گیربکس ها و فول نمودن آنها.
3- کنترل پیچهاي کابین به شاسی.
4- تنظیم فاصله رولیکها از شاسی هاي حرکت درصورت نیاز.
5- کنترل کابل اصلی دستگاه ازنظر سالم بودن جهت جلوگیري از اتصال و برق گرفتگی.
*توضیح:درپایان چون دراین مقاله به سیستم کدینگ درکارگاهها اشاره شده است،لازم است درمورد کدگذاری ماشین آلات توضیح داده شود. هدف از ایجاد سیستم کدینگ ،ایجاد زبان مشترک مالی وتدارکاتی فی مابین کلیه واحدهای تابعه،اخذ گزارشات خروجی های لازم جهت انبارگردانی وشمارش قطعات یدکی بصورت عام وخاص درمقاطع مختلف ونیز مقایسه مقادیر برآوردی با درخواستی وخریداری شده می باشد. بطورخلاصه نحوه کدگذاری دریک شرکت بدین شکل است که مثلاًکد چهار رقمی به یک کارگاه اختصاص می یابد که اولین رقم سمت چپ نشانه ماشین آلات وسه رقم بعدی براساس گروه بندی سرفصل حسابهای مورد استفاده درسیستم مالی شرکت انجام می پذیرد.

آخرین ویرایش توسط مدیر: