تایپیک مرجع CNC (آموزش و رفع اشکال)

Petram

کاربر فعال
متشکرم.
ولی در امور علمی بهتره بدون تعصب باشیم.ایرانیها همیشه در خرید ماشین الات جدید متقدم هستند(هر چند که راندمان بهره برداری ار آنها پایین است) و postprocessor هم یک موضوع نرم افزاری ساده است و با هسته محاسباتی هندسی نرم افزارها متفاوت است.من هم لغط کم نظیر را جایگزین بی نظیر میکنم تا مطلبم درست تر گردد.ولیکن یکپارچگی و مدولهای مختلف که در طی مدت 60 سال گسترش پیدا کرده و به خوبی با هم کار می کنند برای کسانی که تجربه کار کردن با نرم افزارهای مشابه را دارند گفته های من را تایید میکند.در حال حاضر بسیاری از نرم افزارهای معتبر مانند ABAQUS و... نسخه های خود را تحت این نرم افزار ارائه میکنند که نشان از بستر مناسب این نرم افزار میباشد.از شنیدن نظرات شما خوشحال میشوم.

لطف کن شیار داخلی‌ این قطعه را که با رنگ بنفش مشخص شده با کتیا فرز کن و جی‌ کد خروجی ازش بگیر ، فرقی‌ نمیکنه برای چه کنترلی ،
فایلی هم که گذاشتم IGS

pishrosanat

عضو جدید
به نظر قصد زور آزمایی داری.شبیه این قطعه (ولی با شیار روی خارج استوانه)که مربوط به دستگاه بسته بندی بوده رو ده سال پیش ماشینکاری کردم فایل ارسالی شما توی محیط کتیا غیر پیوسته وارد میشه این همون اشکالییه که همیشه برای انتقال فایلها بین محیطهای مختلف ایجاد میشه .برای ماشینکاری این قطعه به به یک Right angle Adaptor و یک ماشین فزر سی ان سی با میز روتاری محور C دارید.این کار هم در خیلی از محیطهای ماشینکاری از جمله catia قابل انجامه .ولی ابتدا باید نرم اقزار imspostرا بر روی آن نصب نمایید تا بتوانید خروجی بگیرید.این همان نرم افزاری است که به نرم افزارهای دیگه مثل mastecrcam , ... نیز سرویس میدهد.روی سیستم من نصب نیست .

Petram

کاربر فعال
به نظر قصد زور آزمایی داری.شبیه این قطعه (ولی با شیار روی خارج استوانه)که مربوط به دستگاه بسته بندی بوده رو ده سال پیش ماشینکاری کردم فایل ارسالی شما توی محیط کتیا غیر پیوسته وارد میشه این همون اشکالییه که همیشه برای انتقال فایلها بین محیطهای مختلف ایجاد میشه .برای ماشینکاری این قطعه به به یک Right angle Adaptor و یک ماشین فزر سی ان سی با میز روتاری محور C دارید.این کار هم در خیلی از محیطهای ماشینکاری از جمله catia قابل انجامه .ولی ابتدا باید نرم اقزار imspostرا بر روی آن نصب نمایید تا بتوانید خروجی بگیرید.این همان نرم افزاری است که به نرم افزارهای دیگه مثل mastecrcam , ... نیز سرویس میدهد.روی سیستم من نصب نیست .
ببین این فایل باز میشه ، اگر نشد زحمت بکش یک مدل مشابه ساده خودت تو محیط کتیا درست کن،
کد خروجی‌ هم نمیخواد بگیری ، به یک فیلمبرداری کوتاه یا چند تا تصویر نشان بده که این شیار را با نرم افزار کتیا چطور میشه فرز کرد ،
نه قصد زور آزمایی نه تعصّب ، راحت باش

pishrosanat

عضو جدید
ببین این فایل باز میشه ، اگر نشد زحمت بکش یک مدل مشابه ساده خودت تو محیط کتیا درست کن،
کد خروجی‌ هم نمیخواد بگیری ، به یک فیلمبرداری کوتاه یا چند تا تصویر نشان بده که این شیار را با نرم افزار کتیا چطور میشه فرز کرد ،
نه قصد زور آزمایی نه تعصّب ، راحت باش

Milling.jpg

مطلب سایت زیر را مطالعه فرمایید.http://www.cimdata.com/news_events/press_release.html?press_release_ID=67

آخرین ویرایش:

pishrosanat

عضو جدید
دوست خوب و عزیرم.متشکرم که بحث را به جای مناسب بازگرداندید.من در مورد اینکه هر کسی باید یا نباید با چه نرم افزاری کار کند نظری نمی دهم همانطور که در گزارشات ضمیمه من و شما مشخص است امروز تنوع نرم افزارهای خوب ماشینکاری زیاد شده و دایره انتخاب بزرگتر.نرم افزارهایی مانند Power mill Master CAm,Edge Cam,SurfCam همگی نرم افزارهای قوی و پرطرفداری هستند.اولین نسخه نرم افزار Mastercam را سال 1375 از انگلیس خریداری کردیم و با آن چند سال کار کرده ام بعد از آن نرم افزار Edgecam و بعد نرم افزار Catia. الان هم نوع کارم عوض شده و ماشینکاری ندارم .مجموعه نرم افزارهای شرکت Delcam ( power mill,power shapeرا براداران مرادی به ایران آوردند و نرم افزارهای بسیاری خوبی هم هستند اما منظور من چه بود:

با توجه به اینکه فرایندتکامل یک محصول از خلق ایده،طراحی،تحلیل،طراحی ابزارو قالب،ماشینکاری سی ان سی،شبیه سازی ،طراحی خط تولیدو .... (product life cycle managment)همگی به صورت یکپارچه در یک محیط در نرم افزارهایی مانند CATIA صورت میگیرد استفاده از این نرم افزار برای مهندسین و طراحان یک میز کار کامل محسوب میگردد که بخش عمده ای از نیازهای آنها را پوشش میدهد و یک فضای بی انتها برای بروز تواناییهای مهندسی فراهم میکند و میتواند به عنوان یک مهارت بین المللی تلقی گردد.

اما اگر به عنوان یک اپراتور هدفتان ایجاد کدهای سی ان سی میباشد با شما موافق هستم و می توان از نرم افزارهای تک منظوره مانند power Mill,Edgecam,Surfcam,... استفاده کرد زیرا یادگیری آنها سریعتر و ساده تر است و کلیه نیازهای ماشینکاری را مرتفع میکنند.

یک خاطره هم برایتان تعریف میکنم.هنگامی که قصد خرید نرم افزار cad cam داشتیم یکی از مدیران به انگلیس رفت و پیشنهادهای مختلفی از شرکت های مختلف به ما شد که ما در نهایت نرم افزار mastercam را انتخاب کردیم.دلیل اصلی انتخاب این نرم افزار قیمت مناسب آن بود به همین دلیل است که نعداد Seat های فروش رفته نرم افزار در نمودارهای ضمیمه شما و گزارش ضمیمه من خیلی بالاست.
از بحث با شما استفاده کردم.دو تاپیک دیگر در بخش ساخت و تولید ایجاد کرده ام.یکی طراحی قالبهای پروگرسیو و دیگری قالبهای دایکست.اگر دوست داشتید در آن بخش نیز مشارکت فرمایید خوشحال میشوم.

Petram

کاربر فعال
حق با شماست ، برای ایران همین کافی‌
ما هم کتیا داریم و هم مسترکم ، اپوس ، تازگی پاور میل ، هم اضافه شده ،
کتیا برای طراحی و تحلیل و غیره خوبه ولی‌ برای ماشینکاری راندمانش پایین ،
اگر شرکتی کار دقیق و تخصصی و پیچیده انجام بده ، غیر ممکن که بتونه با یک نرم افزار تمام پروسس بدون نقص جلو ببره ،
من تو کار قالب سازی نیستم ، حدود شانزده ساله که برنامه نویسی سی‌ ان سی‌ در آلمان می‌کنم ، شرکت ما هم بخش طراحی‌ داره که با کتیا کار می‌کنن
هم بخش برنامه نویسی سی‌ ان سی‌،
اینجا برای ثانیه میجنگن ، و نرم افزار کتیا ثانیه‌ها ی ماشینکاریش بالاست ،

AFROUZ-E

عضو جدید
جناب پترام، شرکت شما چه نیازی داشته که نرم افزار پاورمیل رو هم خریداری کرده؟ فرم تراشی؟

Petram

کاربر فعال
مشاهده پیوست 165903
جناب پترام، شرکت شما چه نیازی داشته که نرم افزار پاورمیل رو هم خریداری کرده؟ فرم تراشی؟

کار فرم تراشی با ابعاد بزرگ و پیچیده در شرکت ما بیشتر شده ، البته در آلمان کار و اشتغال خیلی‌ خوب شده،
شرکت ما چند ماه پیش یک دستگاه فرز پرتال پنج محور سه‌ در دونیم متر خرید به قیمت یک میلیون یورو ، بخاطر همین
پاورمیل هم خریدیم ، چون این نرم افزار برای فرم تراشی خوب امتحانشو پس داده . ولی‌ در این مدت هنوز ازش استفاده نکردیم ،
پست پروسسور ش هم تست نشده

AFROUZ-E

عضو جدید
یعنی این دستگاه پرهزینه تو این چند ماه بی استفاده مونده! از آلمانی های منظم و حسابگر بعیده.

siavash.ma

عضو
لطفا منظورتون رو از g code درست کردن بگید آیا برنامه واسطه می خواهید یا اینکه مشکل g code گرفتن دارید؟

بستگی به کنترولرش داره G کد وقتی میگید یعنی یک سری کد های ثابت! کدی برای حرکت جهت برش با پلاسما نوشته میشه دقیقا شباهت به یک فرز سی ان سی معمولی داره

pishrosanat

عضو جدید
مشاهده پیوست 165903

کار فرم تراشی با ابعاد بزرگ و پیچیده در شرکت ما بیشتر شده ، البته در آلمان کار و اشتغال خیلی‌ خوب شده،
شرکت ما چند ماه پیش یک دستگاه فرز پرتال پنج محور سه‌ در دونیم متر خرید به قیمت یک میلیون یورو ، بخاطر همین
پاورمیل هم خریدیم ، چون این نرم افزار برای فرم تراشی خوب امتحانشو پس داده . ولی‌ در این مدت هنوز ازش استفاده نکردیم ،
پست پروسسور ش هم تست نشده

درصورت امکان در خصوص نحوه ارتباط بین واحد برنامه نویسی و ماشینکاری و طراحی در سازمان خودتان ما را مطلع فرمایید.خیلی به درد مهندس های ایرانی می خوره .

Petram

کاربر فعال
یعنی این دستگاه پرهزینه تو این چند ماه بی استفاده مونده! از آلمانی های منظم و حسابگر بعیده.

منظورم نرم افزار پاور میل بود که هنوز بکار گرفته نشده،
خود دستگاه کار میکنه و با نرم افزار مسترکم هم برنامه نویسی میشه ،
حقیقتش منتظر من هستن که این نرم افزار را بکار بگیرم ، من هم نه وقتشو دارم و نه نیروشو دیگه ، بمونه تا بپوسه .
دلیلش هم اینه که نیروی متخصص کاری در آلمان نیست ، کار به التماس رسیده کارفرماها دانشجو‌ها را سر کلاس درس قاپ میزنن ، قانون‌ها در آلمان
برای مهاجرت متخصص خیلی‌ راحت شده ، ویزای آبی میدن ، به ازای یک مهندس مکانیک چهار تا شغل هست ، حدود دو میلیون نیروی متخصص
در آلمان نیاز ، کمبود این نیروها هر سال نیم درصد به رشد اقتصادی آلمان ضرر میزند ،
برادر یکی‌ از دوستانم اینجا مهندسی‌ پزشکی‌ میخونه ، هواپیما سازی ایر بس می‌خواد باش قرارداد کاری ببنده ، یعنی‌ تا این حد محتاج هستن ،

pishrosanat

عضو جدید
درصورت امکان در خصوص نحوه ارتباط بین واحد برنامه نویسی و ماشینکاری و طراحی در سازمان خودتان ما را مطلع فرمایید.خیلی به درد مهندس های ایرانی می خوره .

در صورت امکان در خصوص نحوه ارتباط بین واحد برنامه نویسی و ماشینکاری و طراحی در سازمان خودتان ما را مطلع فرمایید.خیلی به درد مهندس های ایرانی می خوره .

siavash_1

عضو جدید
حقیقتش منتظر من هستن که این نرم افزار را بکار بگیرم ، من هم نه وقتشو دارم و نه نیروشو دیگه ، بمونه تا بپوسه .
دلیلش هم اینه که نیروی متخصص کاری در آلمان نیست ، کار به التماس رسیده کارفرماها دانشجو‌ها را سر کلاس درس قاپ میزنن ، قانون‌ها در آلمان
برای مهاجرت متخصص خیلی‌ راحت شده ، ویزای آبی میدن ، به ازای یک مهندس مکانیک چهار تا شغل هست ، حدود دو میلیون نیروی متخصص
در آلمان نیاز ، کمبود این نیروها هر سال نیم درصد به رشد اقتصادی آلمان ضرر میزند ،
برادر یکی‌ از دوستانم اینجا مهندسی‌ پزشکی‌ میخونه ، هواپیما سازی ایر بس می‌خواد باش قرارداد کاری ببنده ، یعنی‌ تا این حد محتاج هستن ،

یکی نیست مارو به اینا معرفی کنه کارخونرو واسشون بترکونیم....
اینا همش حرفه.. کو واقعیت!!

.BAHMAN.

عضو جدید
برای چند محوره ، چه نرم افزاری رو پیشنهاد میدین ؟
چیزی که منبع آموزشی خوبی هم داشته باشه ...
مثلاً همراه نرم افزار Tutorial هاش هم باشه ...

RADIO

عضو جدید
سلام
میگم اگه در مورد ماکرو نویسی سی ان سی چیزی بهم معرفی کنی خیلی خوب میشه.
یه دو ساله سی ان سی کار میکنم ولی از ماکروها چیزی سر در نمیارم

mpower66

عضو جدید
سلام دوست عزیز
.
اگه برات مقدوره آموزش برنامه نویسی powermill فقط 4و5 محور رو برامون بزار
برنامه نویسی سه محوره رو هممون بلدیم و قلق های خاص خودمونو داریم

ممنون.

Pro Gamer

عضو جدید

آقا سلام. ببخشید سوالم به این بخش بی ربطه...
آیا این نیاز در آلمان فقط مربوط به رشته ی مکانیکه ؟؟ یا برای برق هم چنین موقعیتی هست ؟
آخه من به زبان آلمانی تسلط دارم...پایان خدمت هم دارم

Petram

کاربر فعال
آقا سلام. ببخشید سوالم به این بخش بی ربطه...
آیا این نیاز در آلمان فقط مربوط به رشته ی مکانیکه ؟؟ یا برای برق هم چنین موقعیتی هست ؟
آخه من به زبان آلمانی تسلط دارم...پایان خدمت هم دارم
در صنعت برق بیشتر احتیاج دارن .
چون آلمانی‌ بلدی ، میتونی‌ مطالب جالبی‌ در این مورد تو اینترنت پیدا کنی‌ .

M_JABERI

عضو جدید
سلام
بی زحمت اگه ممکنه در مورد نحوه کار روی پروژه های چهار و پنج محور تو پاور میل توضیح بدین.
متشکرم

mod.pon201

عضو جدید
سلام به دوستان یک cd هستش بنام doc on cd که کاتالوگ تمام کنترل های زیمنس درونش هست از جمله 802 و 810 و 840

kambujie

عضو جدید
دوستان کسی اطلاعی در مورد دستگاه های سی ان سی INTERMAC داره ؟ از چه G CODE استفاده میکنند

aliila1359

عضو جدید
کسی اینجا راجب سالید کم نظری نداده .
من محیط اون رو روان تر آسان تر از بقیه یافتم
آقا Petram
لطفا یکی از پیچیذه ترین قطعاتی که تولید کدش شما رو سخت به چالش کشیده و شاید هم قطعه کار دفعه اول خراب شده
اینجا قرار بده تا من هم با سالید کم یک زوری بزنم

pishrosanat

عضو جدید
آقا Petram
لطفا یکی از پیچیذه ترین قطعاتی که تولید کدش شما رو سخت به چالش کشیده و شاید هم قطعه کار دفعه اول خراب شده

نرم افزار خوبیه

Petram

کاربر فعال
آقا Petram
دوست عزیز با نرم افزار بصورت نمایشی کار کردن به درد دنیای صنعت امروز نمیخوره ،
شما مطمئن باش که سالید نرم افزار خوبیه ولی‌ در کنارش علم ماشینکاری ، ابزار شناسی و غیره احتیاج

mxz213

عضو جدید
سلام حال شما مي شه خواهش كنم فايل ویدو کلیپ از یک کمپانی cnc در ایالت کالیفرنیا به ايميلم بفرستيد ادرسش moasemanabi@yahoo.com هست با تشكر

abdollah6

عضو جدید
تو روش ماشین کاریتون میتونید این کار رو بکنید
بعدشم باید یه برنامه دستگاه مورد نظر رو داشته باشی

abdollah6

عضو جدید
پست اول این بحث

با این کد ما میتونیم یه کره با هر دقتی را ماشینکاری کنیم.

code for milling semisphere :
G90G0G54X-10.Y0M3S4500
G43Z50.H1M8
#1=0.5
WHILE[#1LE50.]DO1
#2=50.-#1
#3=SQRT[2500.-[#2*#2]]
G1Z-#1F20
X-#3F500
G2I#3
#1=#1+0.5
END1
G0Z50.M5
M30
اینی که نوشتی درست نیست

mehd0551

عضو جدید
سلام برا جی کد گیری برای برای یک پلاسما باید ازکجاشروع کنم (با کتیا).آموزش پارسی ممنون میشم