چرا ایرانیان نام دشمنانشان را بر فرزندانشان می گذارند؟! در حالیکه در هیچ کشوری شاهد آن نیستیم!

Alborz Rad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
«امروزه در هیچ کشوری شاهد این نیستیم که والدین نام دشمنان خودشان را بر فرزندهایشان بگذارند، اما در ایران شاهد این هستیم که افراد نام فرزندان خود را همچون "چنگیز" می‌گذارند و تابحال حتی نام "آریوبرزن" نشنیده‌اند.»

چرا؟!

****بیخودی پرسه زدیم صبحمان شب بشود
بیخودی حرص زدیم سهم مان کم نشود
ما
خدا را با خود سر دعوا بردیم و قسمها خوردیم
و
حقیقتها را زیر پا له کردیم
و چقدر حظ بردیم که زرنگی کردیم

...ANTY...

عضو جدید
کاربر ممتاز
تازه ایرانی ها کارای بدتری هم انجام میدن.......به دکتر شریعتی که مایه افتخار سرزمینشونه توهین میکنن و میخندن........به لر و ترک و اصفهانی توهین میکنن و میخندن........اعتراض هم میکنی میگن جنبه نداری......بعدش هم میگن فرهنگ فرهنگ فرهنگ
دوست ندارم غر بزنم ولی کسایی که به افتخار های میهنشون احترام نمیذارن دیگه انتظاری بیشتر از این نمیره(دور از حضور بچه های باشگاه)

Rheoman

عضو جدید
کاربر ممتاز
«امروزه در هیچ کشوری شاهد این نیستیم که والدین نام دشمنان خودشان را بر فرزندهایشان بگذارند، اما در ایران شاهد این هستیم که افراد نام فرزندان خود را همچون "چنگیز" می‌گذارند و تابحال حتی نام "آریوبرزن" نشنیده‌اند.»

چرا؟!

کدام ایران؟کدام ایرانی؟!

shabnam...

عضو جدید
کاربر ممتاز
این که دیگه سلیقست
حاالا والدین از یه اسم خوششون اومده دلیل نمیشه که اسمه اونو نذارن برا بچشون چون اسمه یه دشمنی بوده..

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
ماایرانیافقط بااسمای عربی مشکل داریم فقط بقیه همه اسمای خوبن مثه :اسکندر،تیمور،چنگیزو...

فکر نمیکنید این نوعی نژادپرستی است؟ یعنی ایرانی اصیل نژاد پرسته؟
با این حساب با اسم من که عاشقش هستم بایستی خیلی مشکل داشته باشید ........اسم شما ممکنه مورد پسند من نباشه ولی قابل احترامه و مشکلی هم باهاش ندارم :smile:

Alborz Rad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چنگیز به معنی قوی و محکم .........از نظر شما ایراد داره ؟!
نه!
استدلال شما توجه به معنای اسامیست!؟

با استارتر موافقم
ولی تازگیا یعنی تو این چند سال اخیر خیلیا اسم های ایرانی و اصیل میذارن برای بچه هاشون...
از جمله همین آریو برزن
فک میکنید چه عاملی یا عواملی باعث این شده که تو سالهای اخیر اینطور رویه ای جایگزین بشه و چرا قبل از اون نبود!؟

تازه ایرانی ها کارای بدتری هم انجام میدن.......به دکتر شریعتی که مایه افتخار سرزمینشونه توهین میکنن و میخندن........به لر و ترک و اصفهانی توهین میکنن و میخندن........اعتراض هم میکنی میگن جنبه نداری......بعدش هم میگن فرهنگ فرهنگ فرهنگ
دوست ندارم غر بزنم ولی کسایی که به افتخار های میهنشون احترام نمیذارن دیگه انتظاری بیشتر از این نمیره(دور از حضور بچه های باشگاه)
نمیدوم اما گمان میکنم این شخصیت مورد حب گروه و بغض قشر خاصی قرار داره!

کدام ایران؟کدام ایرانی؟!
همین ایرانی که متعلق به همه ایرانیان هست!

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببین البرز جان ........یکی از مواردی که در اسم گذاری مورد توجه است همین معانی است ........

چنگیز و اسکندر از اسم هایی هستند که ایرانیها امروز استفاده نمیکنند که! این اسامی قدمتداره و در طول تاریخ زیاد شنیده شده .......تازه در این سالها کمتر هم به نظر من استفاده میشه
حتما یک دلیلی بوده که در سالیان دور هم استفاده میشده .....البته من در این باره خیلی تاریخ نمیدونم ........ولی میگن یک اسکندر ایرانی بسیار قدرتمند هم بوده !

اما بحث چنگیز .......اسم طرف که چنگیز نبود! ......... تموچین اسم اون طرف بود که لقب چنگیز خان بهش داده شد!.......تا جایی که بنده درباره قول مغول مطالع داشتم ........

البته این رو هم بگم .......با اینکه معنی نام چنگیز زیباست و اینکه کسی اسم فرزندشو این بزاره ایرادی نمیشه بهش گرفت .........ولی خود به خود نسل جوان چون چنگیز رو اون چنگیز خان مغول میشناسن ممکن است دید منفی نسبت به اون شخص که نامش این چنینه داشته باشند

Ahmad Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فکر نمیکنم نوع اسم فرزند تاثیری بر اخلاق و شعورش داشته باشه

هر اسمی که میخواد داشته باشه اما خوب تربیت بشه

چه چنگیزایی که دکتر شدنو دارن به مردم خدمت میکنن و چه اسامی متبرکی که هر روزو هر لحظه در حال خیانت به مردم و ناموسشونن!!!

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
همونجوری که محمدآقا گفتن معنی اسامی مهمه نه اینکه ایرانی باشه یا عربی ، اسم آدم خوبی باشه یا آدم بدی ...
البته مسلما هیچکس دوست نداره اسم بچه اش رو بذاره صدام ! و بهتره که اسامی افراد خوب گذاشته بشه ...
اما اینکه یکی اسم بچه اش رو بذاره چنگیز یا بذاره غلام (اسم عربی با یه معنی بد که تو این سایت بحثش هم زیاد شده ) واسه بی سوادی و عدم آگاهی هستش نه چیز دیگه ...

بحث اسم و دشمنی شد. محمد کسرا دیگه چه صیغه ایه ایرانیا اختراعش کردن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

:biggrin:
مثلا هم مذهبیه ، هم ایرانی :|

nahal78

عضو جدید
کاربر ممتاز
با استارتر موافقم
ولی تازگیا یعنی تو این چند سال اخیر خیلیا اسم های ایرانی و اصیل میذارن برای بچه هاشون...
از جمله همین آریو برزن
بله من اسم اریوبرزن شنیدم یه چنتایی!
ايران سرزميني بزرگي بود
هر اسمي هم بزارن در اصل ايرانيه
;)
فکر نمیکنم نوع اسم فرزند تاثیری بر اخلاق و شعورش داشته باشه

هر اسمی که میخواد داشته باشه اما خوب تربیت بشه

چه چنگیزایی که دکتر شدنو دارن به مردم خدمت میکنن و چه اسامی متبرکی که هر روزو هر لحظه در حال خیانت به مردم و ناموسشونن!!!

بله تا حدودی درسته این آدمه که برای اسمش شخصییت درست می کنه نه اسم برای انسان!
برای مثال آگه دوست شما اسم بسیار زیبایی هم داشته باشه ولی رفتار آزار دهنده ای داشته باشه شما نه تنها از اون بلکه از اسمش هم بدتون میاد و بر عکسش هم هست!

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
والا من ندیدم کسی اسم بچشو بگذاره اوباما!!!
خیلی وقت پیش خونده بودم تو مجله اطلاعات هفتگی که یه پدر چون اجازه نمی دهند اسم بچشو بگذاره "منچستر یونایتد" فامیلشو به "یونایتد" تغییر می ده و اسم بچشو می گذاره " منچستر " که به بچش بگند "منچستر یونایتد"

BaBak.Turk

اخراجی موقت
اکثر ما ایرانی ها نمی دونم یه جورایی توو تاریخ گیر می کنیم ....که نگوووو آخه اصلا اسم من باشه یزید یا الکساندر یا ..!!! بابام مگه چی میشه . عرب شاید دشمنمون بود ولی الان یا آینده به خاطر فعل انفعالات سیاسی نفتی مجبوریم با هم رفیق باشیم! من نمی دونم شما ها چرا توو تاریخ گیر کردین بابام بیایین بیرون. اسم مگه مهمه؟ مهم برام اینه که ایران بشه مثل کشوری مانند سوئد . ((برای انسانیت هیچ خط قرمزی وجود ندارد)) . حالا توو این وضعیت فرهنگی که انسانیت اساسا داره فراموش میشه اسم ارش زیادی داره؟

Alborz Rad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ببین البرز جان ........یکی از مواردی که در اسم گذاری مورد توجه است همین معانی است ........

چنگیز و اسکندر از اسم هایی هستند که ایرانیها امروز استفاده نمیکنند که! این اسامی قدمتداره و در طول تاریخ زیاد شنیده شده .......تازه در این سالها کمتر هم به نظر من استفاده میشه
حتما یک دلیلی بوده که در سالیان دور هم استفاده میشده .....البته من در این باره خیلی تاریخ نمیدونم ........ولی میگن یک اسکندر ایرانی بسیار قدرتمند هم بوده !

اما بحث چنگیز .......اسم طرف که چنگیز نبود! ......... تموچین اسم اون طرف بود که لقب چنگیز خان بهش داده شد!.......تا جایی که بنده درباره قول مغول مطالع داشتم ........

البته این رو هم بگم .......با اینکه معنی نام چنگیز زیباست و اینکه کسی اسم فرزندشو این بزاره ایرادی نمیشه بهش گرفت .........ولی خود به خود نسل جوان چون چنگیز رو اون چنگیز خان مغول میشناسن ممکن است دید منفی نسبت به اون شخص که نامش این چنینه داشته باشند
برام جالبه دوستان مصداق رو بر مفهوم ترجیح و برتری دادند ! در حالی که مفهوم سخن مصداق نبود!
اسم چنگیز تنها یک مصداق و مثل بود که از سوی نویسنده ایراد شده بود! و گمان میکنم در اینکه این نام وجود داره شکی نباشه! و مربوط به "طول تاریخ " و اسامی قدمتدار" نباشه!
محمد جان برادر من ، شما یک تحصیلکرده جامعه هستید که در حد خوتون اطلاعاتی از مغولان دارید و کمابیش از این فرد(چنگیز) مطلع هستید اما آیا اطلاعاتتون راجع به "آریوبرزن" هم همینقدر هست!؟ آیا مردم عادی و عوام نیز این دو شخصیت را به یک سان می شناسند!؟
اگر ملاک از دیدگاه شما معنای اسم هست بنده هم با شما تلویحاً موافقم ! ای کاش نگاهی و تعمقی به معانی اسامی بکار برده بیندازیم!!

اکثر ما ایرانی ها نمی دونم یه جورایی توو تاریخ گیر می کنیم ....که نگوووو آخه اصلا اسم من باشه یزید یا الکساندر یا ..!!! بابام مگه چی میشه . عرب شاید دشمنمون بود ولی الان یا آینده به خاطر فعل انفعالات سیاسی نفتی مجبوریم با هم رفیق باشیم! من نمی دونم شما ها چرا توو تاریخ گیر کردین بابام بیایین بیرون. اسم مگه مهمه؟ مهم برام اینه که ایران بشه مثل کشوری مانند سوئد . ((برای انسانیت هیچ خط قرمزی وجود ندارد)) . حالا توو این وضعیت فرهنگی که انسانیت اساسا داره فراموش میشه اسم ارش زیادی داره؟

من و شمایی که امروز اینجا هستیم محصول امروزمان نیستیم ریشه در گذشته مان داریم! ایران بدون تاریخش بی معناست شاید!
اسم بخشی از هویت و نمود فرهنگی هر قوم و مسلک و گروه و کشوری هست پس انگار مهم باید باشه!
همون کشور سوئد که شما مثلشو زدید توی دهه هفتاد دچار وخامت اوضاع اقتصادی شد اما بدلیل اهمیتی که بخش فرهنگی این کشور داشت، بخش فرهنگیشو از بحث ریاضت اقتصادی مستثنی کرد! و بنده گمان نمیکنم مردم سوئد که بخشی از فرهنگشون مربوط به وایکینگ ها میشه رو فراموش کرده باشند! چراکه حفظ احیا و بهره گیری از میراث فرهنگی برای دولت سوئد جایگاه و اهمیت خاصی داره
اگر انسانیت در جامعه ایرانی داره فراموش میشه نگاه به خودمان بیاندازیم و ببینیم چه کاشتیم و چه برداشتیم!!!! گاهی شاید بخاطر اینچنین قضاوت هایی که داشته باشیم دچار مهجوریت فرهنگ و تمدن خود خواهیم شد و می شنویم که «محققان افغان در نشستی درباره میراث مشترک فرهنگی جهان اسلام شاهکار جهانی فردوسی را تولید تمدن غزنویان و تاریخ غزنه در افغانستان دانستند»
"شخصیت هایی چون نظامی گنجوی، مولانا، صائب تبریزی، قطران خاقانی و بسیاری دیگر از مفاخر ادبی ایران، ایرانی نبوده اند!"

«کشور ترکیه نیز همه ساله تبلیغات وسیعی را برای حضور جهانگردان از سرتاسر دنیا و معرفی مولانا به عنوان شاعر ترک انجام می‌دهد.»
مهم برام اینه که ایران بشه مثل کشوری مانند سوئد
این حرف شما منو یاد مثلی فارسی انداخت و اون اینکه « کلاغ خواست راه رفتن کبک رو یاد بگیره راه رفتن خودش هم یادش رفت.»

BaBak.Turk

اخراجی موقت
برام جالبه دوستان مصداق رو بر مفهوم ترجیح و برتری دادند ! در حالی که مفهوم سخن مصداق نبود!
اسم چنگیز تنها یک مصداق و مثل بود که از سوی نویسنده ایراد شده بود! و گمان میکنم در اینکه این نام وجود داره شکی نباشه! و مربوط به "طول تاریخ " و اسامی قدمتدار" نباشه!
محمد جان برادر من ، شما یک تحصیلکرده جامعه هستید که در حد خوتون اطلاعاتی از مغولان دارید و کمابیش از این فرد(چنگیز) مطلع هستید اما آیا اطلاعاتتون راجع به "آریوبرزن" هم همینقدر هست!؟ آیا مردم عادی و عوام نیز این دو شخصیت را به یک سان می شناسند!؟
اگر ملاک از دیدگاه شما معنای اسم هست بنده هم با شما تلویحاً موافقم ! ای کاش نگاهی و تعمقی به معانی اسامی بکار برده بیندازیم!!

من و شمایی که امروز اینجا هستیم محصول امروزمان نیستیم ریشه در گذشته مان داریم! ایران بدون تاریخش بی معناست شاید!
اسم بخشی از هویت و نمود فرهنگی هر قوم و مسلک و گروه و کشوری هست پس انگار مهم باید باشه!
همون کشور سوئد که شما مثلشو زدید توی دهه هفتاد دچار وخامت اوضاع اقتصادی شد اما بدلیل اهمیتی که بخش فرهنگی این کشور داشت، بخش فرهنگیشو از بحث ریاضت اقتصادی مستثنی کرد! و بنده گمان نمیکنم مردم سوئد که بخشی از فرهنگشون مربوط به وایکینگ ها میشه رو فراموش کرده باشند! چراکه حفظ احیا و بهره گیری از میراث فرهنگی برای دولت سوئد جایگاه و اهمیت خاصی داره
اگر انسانیت در جامعه ایرانی داره فراموش میشه نگاه به خودمان بیاندازیم و ببینیم چه کاشتیم و چه برداشتیم!!!! گاهی شاید بخاطر اینچنین قضاوت هایی که داشته باشیم دچار مهجوریت فرهنگ و تمدن خود خواهیم شد و می شنویم که «محققان افغان در نشستی درباره میراث مشترک فرهنگی جهان اسلام شاهکار جهانی فردوسی را تولید تمدن غزنویان و تاریخ غزنه در افغانستان دانستند»
"شخصیت هایی چون نظامی گنجوی، مولانا، صائب تبریزی، قطران خاقانی و بسیاری دیگر از مفاخر ادبی ایران، ایرانی نبوده اند!"

«کشور ترکیه نیز همه ساله تبلیغات وسیعی را برای حضور جهانگردان از سرتاسر دنیا و معرفی مولانا به عنوان شاعر ترک انجام می‌دهد.»
این حرف شما منو یاد مثلی فارسی انداخت و اون اینکه « کلاغ خواست راه رفتن کبک رو یاد بگیره راه رفتن خودش هم یادش رفت.»

خوب همه این حرفها چه ربطی به اسم داشت؟
من و تو نمی تونیم هویت وتاریخ مون رو حفظ کنیم چه ربطی داره با اسم و .....؟
این همه اسم کوروش میارن و براش جون میدن چند نفرش پیش قدم شدند تا برای ترمیم مقبره اش یه کاری بکنند؟
چند تا سرمایه گذار پارس تا حالا خواستند بغل تخت جمشید منطقه توریستی ایجاد کنند؟
حالا بحث های سیاسی ایش کنار.. ما داریم فقط حرف می زنیم ترکیه دولتش با ملتش دست به دست هم دادند توسط توریست خودشونو به دنیا نشون دادند چرا ما ها نمی تونیم.؟

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
اسم خارجی گذاشتن رو بچه فقط تو ایران مرسوم نیست همه جای دنیا هست و اکثرا کشورهای همسایه از هم تاثیر میگیرند و فکر نمیکنم ربطی به دشمنی داشته باشه.الان ایران با ترکیه همسایه است هم ایرانی ها اسم ترکی میزارن هم ترک ها اسم فارسی .به نظر من طبیعی هم هست.مثلا یه بچه ترک میبینی که دوست داشتنیه خوشت میاد میگی منم اسم بچه امو همون میزارم.پس مشکل خیلی بزرگی نیست اگه یه ایرانی اسم عربی یا ترکی بزاره.چند درصد بچه های ایرانی اسم آمریکایی یا آلمانی دارند؟معلومه خیلی کم.چون مراودات مردمی با اون کشورها کم هست.

Engineer Power

عضو جدید
عزیزه من حالا اگه اسم من شد چنگیز که نمیام شمشیر دست بگیرم ایرانو با خون یکی کنم که اسم گذاشتن یه امره شخصیه و هر کس هر اسمی دوست داره انتخاب میکنه.به دشمن و دوست هم ربطی نداره

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
البرز جان اشتباه میکنید ......مفهوم مهمتر است .......ولی فرقش اینه که شما میگید حتما ایرانی باشد!......من میگم ایرانی یا اسلامی باشد چه بهتر ........اگر هم نبود مهم مفهوم و معنی اون اسمه .......

من میگم اسم چنگیز بنیه تاریخی داره .....آیا این اسم رو برخی تازه رو فرزندانشون میزارن؟
تو این ده ساله؟ تو این 50 ساله ؟.....تو این صد ساله؟
خب این نشون میده قدمت داره ......چرا داره؟ بایستی تو تاریخ دنباش باشیم
یعنی شما واقعا آریوبرزن رو نمیشناسید؟ ......نسل ما و نسل شما بعید میدونم کسی نشناسه .....حالا ممکنه نسل آخر چون تو کتابشون دستهایی متاسفانه برده شد برخی رو نشناسن !.......ولی ما که میشناسیم .....البته در حدی .....یعنی بقیه نمیشناسن؟
اون هم در عصر ارتباطات؟!
نفرمایئد البرز جان
من حرف شما رو رد نمیکنم .......ولی میگم بهتره اسم ایرانی و اسلامی انتخاب بشه .......(دو اسم انتخاب هم بشه چه بهتر .....یک اسم اصیل ایرانی و دیگری هم هر اسمی که دوست دارن) ........کسی انتخاب نکرد ولی معنی اسمش زیبا بود .......واقعا ایرادی نمیبینم

ولی اسم با معنی زشت، اسم دخترونه برای پسر یا عکسش ........خیر .......حق استفاده نباید باشد ..چون هم در شخصیت اون فرد اثر میذاره ..هم خیلی آثار سو در سطح جامعه دارد

آخرین ویرایش:

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز

چرا؟!

****بیخودی پرسه زدیم صبحمان شب بشود
بیخودی حرص زدیم سهم مان کم نشود
ما
خدا را با خود سر دعوا بردیم و قسمها خوردیم
و
حقیقتها را زیر پا له کردیم
و چقدر حظ بردیم که زرنگی کردیم

+ چنگیز لقبه و آریوبرزن دقیقاً یه شخصیت و اسم جنگجوی ایرانی با اصالت لرستان! پس اینکه چنگیز بیشتر شهرت داشته باشه با توجه به قدرتش منطقی به نظر میاد!
+مورخ ها و فیلمهای تاریخی هم سفارشی ساخته می شن! هر چی به کارشون بیاد، تبلیغش می کنن! هر چی به ضررشون باشه، حذف می کنن!

ایرانی جماعت انتخاب اسمشون هم رو قاعده نیست! باور کنین تعداد خیلی کمی از افراد درباره پیشینه اسم تحقیق می کنن؛ بیشتر دنبال قافیه و وزن اسم هستن با اسم خودشون یا فامیلی بچه!

بالا