[ نقشه برداری زیرزمینی ] ► تونل ، مترو پرسش و پاسخ

Parasteshnews

عضو جدید
سلام من شصتاد سال پيش كه در "پروژه ملي سد و تونل گاوشان" در شهر كامياران استان كردستان شركت "پلسنگ سنندج" در تونل هاي دسترسي به تونل اصلي خط انتقال آب فرعي به اصلي سرپانتين ريزشي عبور "TBM" مشغول بودم به عنوان سرپرست كارگاه هاي "توانكش" "هلتوشان" همكاران واحد نقشه برداري داستان هاي قشنگي در مورد نقشه برداري زير زمين انتقال امن بنچ مارك نقشه برداري با "تي بي ام" تعريف ميكردند و ما هم بعد از اين داستانها و آماده سازي سينه كار تونل با جامبو حفاري ميكرديم و آتشكاري ديناميت انفجار تخليه لودر سيكل بعدي "سيويلكار":surprised:http://www.boniansazanshomal.blogfa.com
http://www.mazandnezan.org/

پیوست ها

• سيويلكار پل جديد آمل.jpg
    سيويلكار پل جديد آمل.jpg
    38.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • i.jpg
    i.jpg
    1.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش توسط مدیر:

m.nasri

عضو جدید
سلام دوست عزیز
من دوست دارم مراحل نقشه برداری تونل رو یاد بگیرم،نمیدونم چه جوری باید شروع کنم،امکان داره یه رفرنس بهم معرفی کنی یا یه جزوه بهم بدید تا مطالعه کنم
ممنون میشم

artinbala999

عضو جدید
سلام دوست عزیز
من دوست دارم مراحل نقشه برداری تونل رو یاد بگیرم،نمیدونم چه جوری باید شروع کنم،امکان داره یه رفرنس بهم معرفی کنی یا یه جزوه بهم بدید تا مطالعه کنم
ممنون میشم
شما میتونی به کتاب نقشه برداری کارگاهی و زیرزمینی نوشته ی حسن امامی مراجعه کنی که به نظرم خوب و کامل هست....

سرزده

عضو جدید
سلام مهندس
تعیین مسیر تونل وقتی از دو سمت شروع به حفاری می کنن به شکل است که اولا اینکه به هم متصل می شوند دوم اینکه با چه دستگاه هایی قابل اندازه گیری و تعیین دقت میشن
توی تونل ها وضعیت پیاده سازی قوس عمودی (سرپایینی و سربالایی) و افقی به شکل
مهندسی که میخواد وارد این کار بشه باید چه داشته هایی داشته باشه
یاعلی
متشکرم

ehsanazordeh

عضو جدید
با سلام
در مورد فرمول مورد استفاده زدن خط کنتور میشه توضیح بدید.

mahdi abbasnasab

عضو جدید
نقشه برداری مترو

نقشه برداری مترو

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه ی نقشه برداران عزیز که پیشگامان عمران و آبادانی هستند
از دوستان خواهش دارم هرکسی در باره ی نقشه برداری در خطوط مترو اطلاعات یا تجربه داره در اختیار ما هم قرار بده تا بهره مند بشیم.
پیشاپیش ممنون:que:

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
خطوط مترو بخش های زیر رو داره:
- مطالعات که شامل تهیه نقشه های توپو گرافی و پلان شهری از مسیر رو به عرض مشخصی داره
- اجرای ایستگاه ها و شفت ها
- اجرای مسیر تونل

خوب بند اول رو که همه دوستان اوستای کار هستند
بند دومش مثه اجرای ابنیه می مونه چون اغلب رو بازه و بخشی از مسیر و گالری ها تونلی هستند فقط یه شیب طولی 0.2 درصد در تمامی ابنیه رو داره که جسارتاً دهن سرویس میکنه و برای کوچکترین کاری باید از Refrence Line با تنظیم ارتفاعی Interpolate که دوربین های لایکا داره و سندینگ ها نداره استفاده کنی! یعنی سازه نگهبانت تیر ویل و استارات شیب داره! مگرت، آرماتورت و فونداسیونت شیب داره، سقف هات شیب داره، حتی ورودی راهروهات تراز نیست و شیب داره. سر شمعت شیب داره. پلیت هات شیب داره کم کم بعد یه مدت همه چیز رو شیبدار می بینی و کج کج راه میری!!!
بند آخر اگه با دستگاه TBM تونل رو می کنن TBM خودش یه دوربین موتورایز لایکا داره و یه نرم افزار که اوپراتور TBM از تو کابین دکمه Dist نرم افزار رو میزینه دوربین خودش می چرخه و منشور TBM رو پیدا میکنه و مختصات رو به طور وایرلس و بیسیم به نرم افزار TBM می ده. نرم افزار خودش پروفیل طولی رو داره و تو نمودارش میگه که الان از مسیر نقشه چقدر انحراف داره و اهرم ها رو برای اصلاح دقیق TBM چقدر به چپ و راست و بالا و پایین فشار بده تا TBM بیاد سره جاش.
اوپراتور TBM کارش اینه که فقط Dist میزنه و مواظبه TBM بیشتر از 5 سانت بیشتر از مسیر منحرف نشه!!! یعنی عملا نقشه بردار، بی نقشه بردار!
فقط تیم نقشه برداری احداث بنچ مارک در پشت TBM رو انجام میدن! و جابجا کردن دوربین موتورایز رو روی پیلار بعدی! این موتورایز ها خودشون رو هم بلد هستند با بنچ پشت سر توجیه کنن ولی خوب تیم نقشه برداری باید سه تا پیچ تریبراک رو تراز کنه!
پیر شدیم تو این تونل مونل ها!

عکسها و فیلم های این دوربین های وایرلس و موتورایز تو سایت لایکا هست می تونین ملاحظه کنین. یه 100 تومنی قیمتشه
ناگفته نمونه میگن G2 مشهد پیچیده ترین ایستگاه در خاورمیانس چون سه تا خط با هم تقاطع دارن. البته ما رفتیم دیدیم تو مالزی و کوالا لامپور ایستگاه مسجد جامک 5 خط با هم تقاطع دارن و یه 10 15 سالی هم هست که ساختنش! بیخود نیست که می گن خاور میانه (افغانستان و ازبکستان و قرقیزستان و اونور عراق بد بخت و کویت هم که مساحت پساختی نداره مترو بخواد! عمرات و الم چین قلم چین های عربی که همشون لکسوس سوارن! پس اگه یه جایی دو تا خط هم تقاطع کنه احتمالا در خاور میانه خیلی پیچیده میشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

آخرین ویرایش:

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
یه داستانی هم هست که تونل اصلا به دردسرش نمی ارزد ، چرا ؟ همش ترس از ریزش و زیر آوار موندن داری ، دوم بعد از مدتی کچل میشی ، اینا بماند ، دچار ناراحتی ریه و .... هم میشی ، شب و رو. نداری ، 3 روز هم تعطیلی بیشتر نداری ، اگه از دو طرف هم حفاری کنن بیان برسن به هم ، فکر کن یکی از نقشه بردارا چند ثانیه خطا وارد ژیزمانش بکنه، بعد تونل ها از کنار هم رد میشن . میشه فاجعه
بیخیال شو ، همون در حد 2 واحد نقشه برداری زیر زمینی بدونی کافیه.
اگر هم خیلی پایه هستی ،جزوه کلاسی که کاملا اجرایی هست از پیر تونل ایران استاد بینظیرم مهندس اشراقی رو برات اسکن کنم و در اختیار بگذارمت.

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
مشاهده پیوست Zirzamini.rar
اقا چون اسکن کردن جزوه یه کم نیاز به وقت داره علی الحساب گزارش عملیات نقشه برداری زیرزمین مربوط به اردوی کارورزی که یکی از بخشهای پایان نامه مون بود را برات میگذارم

ma2012

عضو جدید
سلام.
من 15 ماه توی یک پروژه مترو کار کردم، وقتی میخاستم تو اون پروژه مشغول بشم خیلی دنبال یک منبع برای یادگیری گشتم،ولی هیچ منبع فارسی نبود، لااقل من چیدا نکردم..........
رفتم تو کار و اونجا یاد گرفتم، خدا را شاهد میگیرم که هرچی یاد گرفتم از شب بیداری خودم بوده وگرنه اونجا هم دوستان هیچوقت به سوالهای من جزء یک سری جوابهای کلی هیچ پاسخ درستی ندادن.
آگر زبانت خوبه برو سراغ یک منبع خارجی..............

ma2012

عضو جدید
سلام مهندس
تعیین مسیر تونل وقتی از دو سمت شروع به حفاری می کنن به شکل است که اولا اینکه به هم متصل می شوند دوم اینکه با چه دستگاه هایی قابل اندازه گیری و تعیین دقت میشن
توی تونل ها وضعیت پیاده سازی قوس عمودی (سرپایینی و سربالایی) و افقی به شکل
مهندسی که میخواد وارد این کار بشه باید چه داشته هایی داشته باشه
یاعلی
متشکرم
نکنه میخوای بری تو پروژه مترو قم مشغول بشی که دنبال اطلاعات مربوط به نقشه برداری زیرزمینی میگردی؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ar1100

عضو جدید
نقشه برداری زیر زمینی

نقشه برداری زیر زمینی

با سلام . یه جزوه نقشه برداری زیرزمینی که شامل 4 فصل زیر می باشد براتون قرار دادم.

فصل اول​
: آشنايي با نقشه برداری زيرزمينی
فصل دوم : آشنايي با وسائل و تجهيزات نقشه برداری زيرزمينی
فصل سوم
: روشهای نقشه برداری زيرزمينی
فصل چهارم
: محاسبات و مسائل نقشه برداری زيرزمينی

geomapia.org/pichost/out.php/i767_underground.pdf[/HTML]
HTML:
[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
نقشه برداری زیر زمینی.jpg

درود بر دوستان .....

در نقشه برداری زیر زمینی این روش برای توجیه دوربین هستش .؟...........یعنی نقاط روی سقف تونل و دیواره ها میگیرند ؟

یعنی شاقول لیزری اینجا کاربرد نداره؟ ......

بنده تجربه ای در خصوص نقشه برداری زیر زمینی ندارم .......

دوستان متخصص در این خصوص توضیحاتی رو ارائه بدن ممنون میشم .....

بدرود :gol:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
چند نمونه از پیلار های نصب شده در پروژه های مترو

چند نمونه از پیلار های نصب شده در پروژه های مترو

پیلار.jpg

پیلار2.jpg
منبع : کانال نقشه برداری تونل/ مترو

Rah Pardaz

کاربر ممتاز