تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

Dashpot

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

در مورد هموارتر اضافه کنم که با انتگرال گیری از سری،سری هموارتر می شود و سرعت همگرایی آن به صفر بیشتر میشه.
برعکس مشتق گیری از سری فوریه در شکل سری نقاط نوک تیز ایجاد می کنه و حسابی ناهموار می کنه و از سرعت همگرایی سری می کاهد.

samin_m

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
از دوستان خواهش میکنم روش تقسیم رو برای سوال های بخش عملگر D دزحالیتی ک ( F(x)/F(D و Fx چند جمله هست توضیح بدید!
ممنون

ehsannnnnnnnnn

عضو جدید
سلام دوستان.
من تازه واردم و تو درس های مشتق و دیفرانسیل و انتگرال و خلاصه تو ریاضی مشکل دارم.
کسی می تونه جزوه ای کتابی چیزی برای دانلود برای من بزاره.

بابک منافی

اخراجی موقت
سلام دوستان.
من تازه واردم و تو درس های مشتق و دیفرانسیل و انتگرال و خلاصه تو ریاضی مشکل دارم.

جزوه ی زیر فکر کنم بتونه کمک خوبی براتون باشه
مشاهده پیوست 167510

به من که خیلی کمک کرد ممنون

آخرین ویرایش:

parviiiiizZz

عضو جدید
سلام دوستان.

جزوه ی زیر فکر کنم بتونه کمک خوبی براتون باشه
مشاهده پیوست 167510

ممنون جزوه ی خوبی بود.

samin_m

کاربر ممتاز
با عرض سلام خدمت دوستای گلم

عزیزان یه سوالی برام پیش اومده ک لازم دونستم با شما عزیزان مشورت کنم.

دوستان من درس ریاضیات مهندسی رو از کتاب مهندس مومن زاده مطالعه میکنم و توی سرفصلهای این کتاب،"مانده ها و کاربردهای آن" هم جزو سرفصلهای کنکور ارشد هست و تدریس شده

اما من توی سرفصل های آزمون تسلط سنجش ک نگاه میکردم،از مانده ها موضوعی ندیدم.یعنی از این فصل برای کنکور سوالی نمیاد؟

خواستم نظر شما رو هم بدونم...

مرسی

Untitled.jpg

llvll.asoud

کاربر ممتاز
با عرض سلام خدمت دوستای گلم

عزیزان یه سوالی برام پیش اومده ک لازم دونستم با شما عزیزان مشورت کنم.

دوستان من درس ریاضیات مهندسی رو از کتاب مهندس مومن زاده مطالعه میکنم و توی سرفصلهای این کتاب،"مانده ها و کاربردهای آن" هم جزو سرفصلهای کنکور ارشد هست و تدریس شده

اما من توی سرفصل های آزمون تسلط سنجش ک نگاه میکردم،از مانده ها موضوعی ندیدم.یعنی از این فصل برای کنکور سوالی نمیاد؟

خواستم نظر شما رو هم بدونم...

مرسی

مشاهده پیوست 167759

اگه کتاب کریمی رو نگاه بندازید یه فصل داریم به اسم بسط لوران و محاسبه مانده احتمالا منظورش از بسط لورانی که اینجا نوشته مانده ها رو هم شامل میشه.مانده یکی از مهمترین فصلای ریاضی مهندسی هستش

ehsan0641

کاربر بیش فعال

بله دوست عزیز اشتباه حل کرده و شما درست نوشتین اما اخرشو خراب کردین، فاصله اون نقطه ای که خودتون پیدا کردین و با مداد نوشتین از صفر رو دوباره حساب کنید متوجه میشید که جواب رادیکال 2 هست.

samin_m

کاربر ممتاز
بله دوست عزیز اشتباه حل کرده و شما درست نوشتین اما اخرشو خراب کردین، فاصله اون نقطه ای که خودتون پیدا کردین و با مداد نوشتین از صفر رو دوباره حساب کنید متوجه میشید که جواب رادیکال 2 هست.

بله،حق با شماست...

آخرشم من با فقر در محاسبات
چهار عمل اصلی از دنیا میرم!!هه هه

ehsan0641

کاربر بیش فعال
بله،حق با شماست...

آخرشم من با فقر در محاسبات
چهار عمل اصلی از دنیا میرم!!هه هه
این مشکل هممونه من هم بعضی وقتا یه اشتباهات مسخره ای میکنم که..........!!!!!!!
واقعا اگه دقتمون رو بالا ببریم و تمرکزمون رو حفظ کنیم خیلی از مشکلات حل میشه. موفق باشید

samin_m

کاربر ممتاز
بازم ما مزاحم شدیم...!

سلامٌ علیکم..

احوال همه دوستای گلم..؟

ایشالا ک خوب باشید!

غرض از مزاحمت...
چرا....؟

واقعا
چرا؟؟:D;)

IMAG0898.jpg

ehsan0641

کاربر بیش فعال
بازم ما مزاحم شدیم...!

سلامٌ علیکم..

احوال همه دوستای گلم..؟

ایشالا ک خوب باشید!

غرض از مزاحمت...
چرا....؟

واقعا
چرا؟؟:D;)

مشاهده پیوست 167934

ببین عزیز دل، اصلا تا حالا فکر کردی که برای چی بسط میدی یک کسرو؟؟؟؟؟؟؟ بخاطر اینکه یک کسر رو به عواملی تبدیل کنی که در اون عوامل z در صورت یا مخرج به تنهایی وجود داشته باشد، بدون اینکه با هیچ عددی جمع یا از هیچ عددی کم بشه.درسته؟؟
خوب الان تو کسر اول z به تنهایی اورده شده و نه با عددی جمع نه از عددی کم شده، بنابراین این کسر به فرم مطلوب ما هست و نیازی به بسط نیست. پس ما اون رو کنار میذاریم و بعد از اونکه کسر دوم رو بسط دادیم با بسط داده شده ی کسر دوم جمع میکنیم. حله؟

1trust

عضو جدید
از دوستان خواهش میکنم روش تقسیم رو برای سوال های بخش عملگر D دزحالیتی ک ( F(x)/F(D و Fx چند جمله هست توضیح بدید!
ممنون

دوستان منم این روش تقسیم رو بلد نیستم .کسی هست جواب این سوالو بدونه؟ممکنه توضیح بدید وقتی تفکیک کسر میکنیم صورت کسرها چطور محاسبه میشن.

آخرین ویرایش:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دوستان منم این روش تقسیم رو بلد نیستم .کسی هست جواب این سوالو بدونه؟ممکنه توضیح بدید وقتی تفکیک کسر میکنیم صورت کسرها چطور محاسبه میشن.

امیدوارم توضیحم اون چیزی باشه که میخواهی
تو ریاضی میتونیم هر چند جمله ای رو به هر چند جمله ای دیگه تقسیم کنیم.هیچ محدودیتی نداریم یعنی شما میتونید x^2 رو بر هر چند جمله ای که فکرش رو می کنید تقسیم کنید بدون اینکه عبارت حاصل شده با عبارت اولیه تفاوتی از لحاظ ریاضیاتی داشته باشه.
تو اپراتور معکوس هم ما این کارو میکنیم وقتی به یه عبارت بر میخوریم (در فرم اپراتور معکوس یعنی d داره) و نمیتونیم از قضایایی که برای ساده کردن عبارت داریم استفاده کنیم میریم سراغ روش تقسیم.خود روش تقسیم چیز پیچیده ای نیست ولی چون کمی طولانی هست باید دقت کرد چون پیش میاد که منفی و مثبت رو اعمال نکنیم و به جواب درست نرسیم.
عبارت x^2-1 رو وقتی به x+1 تقسیم کنیم یه چند جمله ای دیگه بدست میاد (x-1) چون باقی مانده این تقسیم صفر هست ولی در فرم اپراتور معکوس که در صورت کسر 1 داریم و در مخرج یک چند جمله ای باقی مانده صفر نیست پس مشخصه که هر چقدر که تقسیم رو انجام بدیم باز هم تمومی نداره و بی نهایت جمله بعنوان حاصل تقسیم بدست میاد و باز هم باقی مانده صفر نمیشه و باید تقسیم رو ادامه بدیم ولی یه نکته هست
اون نکته اینه
عبارت جلوی کسر یه چند جمله ای هست که بعد از چند باز مشتق گرفتن صفر میشه برای مثال مشتق 100م و 1000000م هر دو صفر هستن و در حواب نهایی تفاوتی ندارن.
پس لزومی نداره که تقسیم رو تا اینجا ادامه بدیم پس میشه گفت تقسیم رو تا جایی ادامه میدیم که اخرین یک جمله ای بدست اومده از تقسیم مشتق عبارت رو صفر کنه -چی گفتم خدا داند من دانم و خداند و من-
یعنی مثلا اگه داریم x^4+3 خب این عبارت مشتق اول داره دوم داره سوم داره چهارم داره ولی از مشتق پنجم به بعدش میشه صفر پس در تقسیم وقتی جمله d^4 بدست اومد کار رو تموم میکنیم و دیگه تقسیم رو ادامه نمیدیم.

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام دوستان یه سوال از کتاب پارسه فصل نگاشت داشتم ممنون میشم اینو برام توضیح بدید.اوناییکه کتاب پارسه رو ندارن اینو اضافه کنم که استاد معتقدی برای حل این سوال از تعیین علامت استفاده کرده میخوام بعد کمک در فهم حل این سوال بهم بگید که تعیین علامت واسه چی آخه

Capture.jpg

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان یه سوال از کتاب پارسه فصل نگاشت داشتم ممنون میشم اینو برام توضیح بدید.اوناییکه کتاب پارسه رو ندارن اینو اضافه کنم که استاد معتقدی برای حل این سوال از تعیین علامت استفاده کرده میخوام بعد کمک در فهم حل این سوال بهم بگید که تعیین علامت واسه چی آخه

مشاهده پیوست 168262

چون رسم تابع اولیه سخته مشتق گرفته تا نقاط اکسترمم رو بدست بیاره یعنی 0 1- 1 رو
این سه نقطه max هستن یا min ؟
برا فهمیدنش تعیین علامت میکنیم
ببینید در چهار تا گزینه گفته خطی به طول ...
میدونیم که فاصله نقطه های max min طول پاره خط هستش
باز هم میگم نگاشت اقای معتقدی رو از مثال 10 به بعد حل کنید وقتی تمومش کردین بیاید سراغ ده مثال اولش

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دورود بر دوستان
چنتا سوال داشتم :دی

1 : تو صفحه ی 86 کتاب کریمی بخش انتگرال فوریه .
منظورشو از :

A(w)نسبت به W زوج است یعنی A(-w)=A(w)

B(w)نسبت به W فرد است یعنی B(-w)=-B(w)

نمیفهمم . لطفا توضیح بدید :دی

2 : صفحه ی 90 کتاب کریمی
آخر صفحه یه تست سال 84 هست . اونجا چجوری از روی گزینه ها تشخیص داده که تابع فرد هست ؟؟

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها کسی حل سوالای ارشد 92 رو داره.ماله معادلات و ریاضی و مهندسیش؟

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
دورود بر دوستان
چنتا سوال داشتم :دی

1 : تو صفحه ی 86 کتاب کریمی بخش انتگرال فوریه .
منظورشو از :

A(w)نسبت به W زوج است یعنی A(-w)=A(w)

B(w)نسبت به W فرد است یعنی B(-w)=-B(w)

نمیفهمم . لطفا توضیح بدید :دی

آخر صفحه یه تست سال 84 هست . اونجا چجوری از روی گزینه ها تشخیص داده که تابع فرد هست ؟؟
هر تابع دوتا بخش داره یه قسمت زوج و یه قسمت فرد

تو انتگرال فوریه هم A(W)[FONT=&quot][/FONT] قسمت زوج تابع هست.اگه تابع زوج بود باید A رو در نظر بگیریم

B(w) قسمت فرد تابع هست.اگه تابع فرد بود باید براش B رو در نظر بگیریم

[FONT=&quot][/FONT]

masoud.delavar

عضو جدید
من امروز کتاب معادلات کریمی انتشارات نصیر گیرم اومد.
شانسی صفحه 549 رو باز کردم ،تو کادر آبیه خاصیت اول دلتا رو اشتباه نوشته بود. گمونم اشتباه چاپی باشه .
خواستم بدونم دوستانی که این کتابو خوندن بازم اشتباه داخلش پیدا کردن یا نه.؟.

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دورود بر دوستان
سلام
تو کتاب شما که یه جلدی هست صفحه 90 هست کتابه ما یه جلدی ها صفحه 119 هست.
شما جلد دوم رو هم داری؟
دونستن این نکته هیچ لزومی نداره
یعنی شما بدون اینکه تشخیص بدین تابع فرد هست هم این سوال رو میتونید حل کنید.
تو صورت سوال یه معادله دیفرانسیل تفکیک پذیر داریم که حلش راحت هست.
در مورد فرد بودن هم مخرج تمام گزینه ها زوج هست و صورت همه فرد
تابع فرد تقسیم بر تابع زوج میشه یه تابع فرد
بچه ها کسی حل سوالای ارشد 92 رو داره.ماله معادلات و ریاضی و مهندسیش؟
بفرمایید
شانسی صفحه 549 رو باز کردم ،تو کادر آبیه خاصیت اول دلتا رو اشتباه نوشته بود. گمونم اشتباه چاپی باشه .
بله اشتباه تایپی هست میشه یک نه صفر
متاسفانه کتابهای اقای کریمی اشتباه تایپی خیلی دارن ولی خود کتابها بقدری خوب هستن که بشه از این اشتباهات چشم پوشی کرد.
اشتباه خیلی داره ولی طوری نیست که در روند اموزش اختلال ایجاد کنه و باعث بشه اعصابتون خرد بشه
مثلا همین مورد که گفتین برا انتگرال اول و دوم dx جا افتاده
البته یه اصلاحیه هم کتاب داره که تعداد زیادی از اشتباهات تایپی رو میشه اصلاح کرد ولی بازم خیلی اشتباه هست که تو اصلاحیه ننوشتن.
یا علی

llvll.asoud

کاربر ممتاز
چون رسم تابع اولیه سخته مشتق گرفته تا نقاط اکسترمم رو بدست بیاره یعنی 0 1- 1 رو
این سه نقطه max هستن یا min ؟
برا فهمیدنش تعیین علامت میکنیم
ببینید در چهار تا گزینه گفته خطی به طول ...
میدونیم که فاصله نقطه های max min طول پاره خط هستش
باز هم میگم نگاشت اقای معتقدی رو از مثال 10 به بعد حل کنید وقتی تمومش کردین بیاید سراغ ده مثال اولش

من پارسه رو کامل تموم کردم ولی فکر میکنم از اون صفحه ای که نوشته نگاشت های مهم به قبل چیزای بیخودی هستش.
چرا باید اصلا تابع رو رسم کنیم که حالا بیایم تعیین علامت کنیم؟

mohamad alizade

عضو جدید

منم کتابه آقای کریمی رو داشتم این قد که اشتباهه تایپی داشت نمیفهمیدم چی به چیه الان دارم مدرسانو میخونم خداروشکر راضیم به نظرم اگه فکر میکنی داره گیجت میکنه کتابتو عوض کنی بهتره

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
من پارسه رو کامل تموم کردم ولی فکر میکنم از اون صفحه ای که نوشته نگاشت های مهم به قبل چیزای بیخودی هستش.
چرا باید اصلا تابع رو رسم کنیم که حالا بیایم تعیین علامت کنیم؟

علت تعیین علامت رو که گفتم بهتون
در مورد چرایی رسم شکل
خب اگه وضیعت شکل رو ندونیم از کجا میتونیم بفهمیم فاصله نقطه ابتدایی تا نقطه انتهایی چقدره هست؟
ببینید از گزینه ها مشخص هست که ما باید یک فاصله بدست بیاریم.
منم کتابه آقای کریمی رو داشتم این قد که اشتباهه تایپی داشت نمیفهمیدم چی به چیه الان دارم مدرسانو میخونم خداروشکر راضیم به نظرم اگه فکر میکنی داره گیجت میکنه کتابتو عوض کنی بهتره

خداوکیلی اینجوری یا هم نیستش که شما میگین-حداقل من که اینقدر مشکل نداشتم باهاش-
ولی اشتباه تایپی داره

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم خیلی تو سایتای مختلف دنبال حل تشریحی کنکور 92 گشتم اما پیدا نکردم و مجبور شدم کتابشو بخرم.و کتاب مجموعه سوالات مدرسان و گرفتم که از آزمون های 83 داره تا 92 با حل تشریحیش
تو یه وبلاگی بود جوابا اما شانس ما همه لینکاش خراب بود لیلی خانوم

llvll.asoud

کاربر ممتاز
علت تعیین علامت رو که گفتم بهتون
در مورد چرایی رسم شکل
خب اگه وضیعت شکل رو ندونیم از کجا میتونیم بفهمیم فاصله نقطه ابتدایی تا نقطه انتهایی چقدره هست؟
ببینید از گزینه ها مشخص هست که ما باید یک فاصله بدست بیاریم.

خداوکیلی اینجوری یا هم نیستش که شما میگین-حداقل من که اینقدر مشکل نداشتم باهاش-
ولی اشتباه تایپی داره

حالا بلفررض توی گزینه ها یکیش پاره خط بود و بقیه یه چیز دیگه بود اونموقع چیکار میکردیم؟ حالا چرا فاصله بین مینیمم و ماکزیمم ؟ چرا فاصله بین دو ماکزیمم نمیشه!

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
حالا بلفررض توی گزینه ها یکیش پاره خط بود و بقیه یه چیز دیگه بود اونموقع چیکار میکردیم؟ حالا چرا فاصله بین مینیمم و ماکزیمم ؟ چرا فاصله بین دو ماکزیمم نمیشه!
دو ماکزیمم نداریم که
این تابع یه ماکزیمم داره
دو تا مینیمم داره که این دو مینیمم هم مقدارشون یکی هست.
خب داداش من قد شما چطور اندازه گرفته میشه؟
فاصله نقطه مینیمم (کف پا )رو از زمین (یا هر مرجع دیگه ای ) بدست میارن و فاصله نقطه ماکزیمم (بالای سرتون) رو هم از مرجع (زمین) بدست میارن و از هم کم میکنن
اینجا هم همینه دیگه
اصلاح میکنم
وقتی iy رو جایگزاری میکنیم به تابعی میرسیم در این تابع هر نقطه ای بزاریم روی محور حقیقی قرار میگیره
پس یک خط داره
چون طولش بی نهایت نیست میگیم پاره خط
یا علی

آخرین ویرایش:
بالا