درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
راجع به ساخت رزین مطلب هست؟؟؟

یک توضیح ساده که چجوری ساخته میشه؟؟؟؟

عامل سخت کننده رزین چیست؟؟؟؟

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار

سلام
دو فایل برای شما قرار دادم ...

اولی اطلاعات جامعی درباره رزین می باشد ...

دومی هم طرح توجیهی تولید رزین و چسب اوره هست ...

پیوست ها

• 1287551592.pdf
    480.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 1234.pdf
    113.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mehdi_petro

عضو جدید
کاربر ممتاز
كسي از دوستان هست تو زمينه برنامه ريزي و توليد(مخازن و بارگيري)و همچنين محاسبات مهندسي پالايش پالايشگاه كار كرده باشه؟

hydroman

عضو جدید
جذب سطحی آب

جذب سطحی آب

سلام خدمت همه مهندسین عزیز شیمی من روی جاذب های جامد کار میکنم و چون رشتم شیمی نیست نمیتونم روی این مسئله با دقت کار کنم و مشکل من اینه که همانطور که میدونید سیلیکاژل یکی از معروفترین جاذب های جامد هست حالا من به دنبال جاذب های جامدی هستم که به صورت ایجاد پیوند شیمیایی نم گیر رطوبت باشه و با دادن دمای پایین به جاذب مورد نظر اب رو پس بده مثلا (na2so4.10h2o)در 32 درجه آب رو پس میده در ضمن در سرعت واکنش ها هم مشکل دارم خیلی ممنون میشم کمکم کنید

m0731

عضو جدید
خواهش میکنم راهنمایی کنین!ثواب داره!

خواهش میکنم راهنمایی کنین!ثواب داره!

سلام
ترم 7 مهندسی شیمی-پتروشیمی هستم.آیا رشته ای یا رشته هایی برای ارشد هست که مرتبط با کوره های آجرپزی یا مثل این باشه؟
اگه هست لطفا راهنمایی کنین!:cry:

niman2013

عضو جدید
شیمی دارو

شیمی دارو

باسلام.میشه لطفا یکی که اطلاعات دقیقی داره جواب بده.خیلی حیاتیه.میخوام بدونم واسه قبولی تو رشته مهندسی شیمی دارو باید چی بخونم...رتبم چند باشه...ظرفیت پذیرش دانشگاه ازاد و دولتی چجوره و کجاها هستش؟؟؟؟ با داشتن ارشد شیمی دارو واسه دکترا گرفتن چه گرایشی باید رفت؟ از همه مهم تر اینکه ایا مجوز داروخانه میدن؟

jadeye paeezi

کاربر بیش فعال
سلام دوستان امکانش هست منو مرحله به مرحله راهنمایی کنید. برای نوشتن ی طرح توجیهی
مثلا تولید پتاسیم نیترات
1) روش تولیدی صنعتی رو چطوری انتخاب کنم؟
2) از SRI و هندبوکها چه اطلاعاتی باید جمع آوری شه؟
من به سایت SRI.com سر زدم اما هیچی نتونستم پیدا کنم
تو هندبوک MAcGraw Hill هم فقط دو تا روش رو معرفی کرده بدون هیچ جزییاتی در مورد فرایند تولید

خواهش می کنم راهنمایی کنید ضروریه

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان امکانش هست منو مرحله به مرحله راهنمایی کنید. برای نوشتن ی طرح توجیهی
مثلا تولید پتاسیم نیترات
1) روش تولیدی صنعتی رو چطوری انتخاب کنم؟
2) از SRI و هندبوکها چه اطلاعاتی باید جمع آوری شه؟
من به سایت SRI.com سر زدم اما هیچی نتونستم پیدا کنم
تو هندبوک MAcGraw Hill هم فقط دو تا روش رو معرفی کرده بدون هیچ جزییاتی در مورد فرایند تولید

خواهش می کنم راهنمایی کنید ضروریه

طرح توجیهی و امکان سنجی نیترات پتاسیم یا شوره با فرمول KNO3
http://www.3000tarh.com/post/682/

[h=2]را ه اندازی نیترات پتاسیم[/h]
http://www.iranhf.com/index.php?option=com_content&view=article&id=76&Itemid=95

E.AP

عضو جدید
سلام دوستان من یه سوال داشتم
در یک برج تقطیر وقتی برای به دست اوردن معادله خط خوراک سینی خوراک رو در نظر می گیریم یکی از فرضیاتی که در نظر گرفته میشه اینه که جزئی مولی هایی که در دو سمت سینی خوراک وجود داره با هم برابر هستش منظور از این برابری چی هستش؟
و چرا در هنگام محاسبات q رو برابر با جز مولی مایع در خوراک در نظر می گیرند ؟
ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

ase6396

عضو جدید
سلام دوست گرامی
من به شما پیشنهاد میکنم به سایت www.isiri.orgبرید و دراستانداردها و سپس استانداردهای ملی درباره ماده غذایی مورد نظر جستجو نمایید.دراین سایت روشهای تولید ، ویژگیها و روشهای آزمون برای هر نوع ماده غذایی با حدود مجاز آن قید شده است.
موفق باشید.

P O U R I A

مدیر تالار

در لینک های زیر خیلی ساده روش تهیه رزین های مختلف رو توضیح داده :
روش تهیه رزین های اپوکسی از ۲، ۲-بیس (۴-هیدروکسی فنیل)پروپان (بیس فنول A) و اپی کلروهیدرین
روش تهیه رزین ملامین-فرمالدهید اصلاح شده با بوتانول
روش تهیه رزین ریختگی ملامین-فرمالدهید
روش تهیه رزین اوره-فرمالدهید پیرایش یافته با بوتانول
روش تهیه یک رزین اوره-فرمالدهید
روش تهیه یک رزین فنولی ریختگی
روش تهیه یک رزین آلیلی از دی آلیل فتالات
روش تهیه یک رزین پلی استر بر پایه پلی (اتیلن-اکسی دی اتیلن مالئات-فتالات-آدیپات) و استیرن

در مورد سول دومتون هم،
سخت کننده ها یا عوامل پخت موادی هستند که در واکنش با رزین ها در کوره در زمان و دمای مناسب عمل پخت را انجام می دهند. این مواد همچون سایر مواد تشکیل دهنده باید جامد، جریان پذیر و دارای دمای ذوب بالا باشند و طی فرایند آسیاب و دانه بندی ایجاد مزاحمت نکنند.

P O U R I A

مدیر تالار
سلام خدمت همه مهندسین عزیز شیمی من روی جاذب های جامد کار میکنم و چون رشتم شیمی نیست نمیتونم روی این مسئله با دقت کار کنم و مشکل من اینه که همانطور که میدونید سیلیکاژل یکی از معروفترین جاذب های جامد هست حالا من به دنبال جاذب های جامدی هستم که به صورت ایجاد پیوند شیمیایی نم گیر رطوبت باشه و با دادن دمای پایین به جاذب مورد نظر اب رو پس بده مثلا (na2so4.10h2o)در 32 درجه آب رو پس میده در ضمن در سرعت واکنش ها هم مشکل دارم خیلی ممنون میشم کمکم کنید

سلام ...
روش های مختلفی برای جذب وجود داره که وقتی میزان رطوبت مون کم باشه از جذب سطحی استفاده می کنیم ... دسیکنتها عمدتا توسط خواص سطح و فشار اشباع ارزیابی و انتخاب می شوند.

یک جاذب یا آبدوست ه یا ابگریز ...که هر کدوم مزیت خودشون رو دارن ..
برای افزایش راندمان جذب هم از جاذب های ترکیبی استفاده میکنند برای ساخت این جاذب ها از دسیکنتهایی مثل سیلیکاژل، ملکولارسیو، الومینای فعال و ... به عنوان جاذب پایه استفاده می شوند و جاذب هایی از قبیل کلرید کلسیم، برمیدلیتیم و کلرید لیتیم به عنوان افزودنی به جاذب خالص اضافه می شوند ...
کربن فعال هم جاذب خوبی برای رطوبت هست ..

P O U R I A

مدیر تالار
باسلام.میشه لطفا یکی که اطلاعات دقیقی داره جواب بده.خیلی حیاتیه.میخوام بدونم واسه قبولی تو رشته مهندسی شیمی دارو باید چی بخونم...رتبم چند باشه...ظرفیت پذیرش دانشگاه ازاد و دولتی چجوره و کجاها هستش؟؟؟؟ با داشتن ارشد شیمی دارو واسه دکترا گرفتن چه گرایشی باید رفت؟ از همه مهم تر اینکه ایا مجوز داروخانه میدن؟

سلام ..
به تاپیک زیر مراجعه کنید:
[h=1]مهندسی شیمی-داروسازی[/h]

P O U R I A

مدیر تالار
سلام دوستان من یه سوال داشتم
در یک برج تقطیر وقتی برای به دست اوردن معادله خط خوراک سینی خوراک رو در نظر می گیریم یکی از فرضیاتی که در نظر گرفته میشه اینه که جزئی مولی هایی که در دو سمت سینی خوراک وجود داره با هم برابر هستش منظور از این برابری چی هستش؟
و چرا در هنگام محاسبات q رو برابر با جز مولی مایع در خوراک در نظر می گیرند ؟
ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

فرض حل کردن محاسبات برج در این روش این هست که تمام سینی ها رو تعادلی فرض کنیم یعنی در این حالت مایع و بخار در هر سینی در تعادل با هم هستن و اینکه هر سینی رو تقریبا یک راکتور میکس فرض کنیم و اختلاط در تمام سینی ها رو 100درصد در نظر بگیریم یعنی درصد جزئیمون در تمام نقاط سینی یکسان باشد ... که در این صورت یعنی فرض کرده ایم که درصد جزئی مایع ورودی به سینی با مایع خروجی از ان برابر باشد ...

تعریف q اینه که کسری از خوراک که بصورت مایع اشباع وارد برج می شود، که یه تعریف دیگه هم داره که از تقسیم انرژي لازم براي تبديل خوراك به بخار اشباع بر گرماي نهان تبخير بدست میاد ... یعنی اینکه q تعریفش اینه و چنین پارامتری رو در نظر میگیرم که بتونیم محاسبات رو اسان تر کنیم ...

البته من اینطوری فکر می کنم .. شاید دلیل خاصی داشته باشه !!

E.AP

عضو جدید
فرض حل کردن محاسبات برج در این روش این هست که تمام سینی ها رو تعادلی فرض کنیم یعنی در این حالت مایع و بخار در هر سینی در تعادل با هم هستن و اینکه هر سینی رو تقریبا یک راکتور میکس فرض کنیم و اختلاط در تمام سینی ها رو 100درصد در نظر بگیریم یعنی درصد جزئیمون در تمام نقاط سینی یکسان باشد ... که در این صورت یعنی فرض کرده ایم که درصد جزئی مایع ورودی به سینی با مایع خروجی از ان برابر باشد ...

تعریف q اینه که کسری از خوراک که بصورت مایع اشباع وارد برج می شود، که یه تعریف دیگه هم داره که از تقسیم انرژي لازم براي تبديل خوراك به بخار اشباع بر گرماي نهان تبخير بدست میاد ... یعنی اینکه q تعریفش اینه و چنین پارامتری رو در نظر میگیرم که بتونیم محاسبات رو اسان تر کنیم ...

البته من اینطوری فکر می کنم .. شاید دلیل خاصی داشته باشه !!

ممنون
اما برای q تعریفی که ارائه شده به صورت تفاضل شدت جریان های مایع قسمت بالای برج (بخش غنی سازی) و قسمت پایین برج (قسمت دفع) تقسیم بر تعداد کل مول های خوراک هستش, این تعریف همون تعریفی رو شامل می شه که شما گفتید؟ چه جوری میشه تحلیلش کرد؟

P O U R I A

مدیر تالار
ممنون
اما برای q تعریفی که ارائه شده به صورت تفاضل شدت جریان های مایع قسمت بالای برج (بخش غنی سازی) و قسمت پایین برج (قسمت دفع) تقسیم بر تعداد کل مول های خوراک هستش, این تعریف همون تعریفی رو شامل می شه که شما گفتید؟ چه جوری میشه تحلیلش کرد؟

درسته .. این تعریف هم همین معنی رو میده دیگه ...انتقال جرم هر سینی خیلی پایینه .. پس می تونیم جمع مایع ورودی به سینی خوراک رو برابر با مایع خروجی از ان فرض کنیم ... در این صورت اختلاف مایع ورودی و خروجی از سینی دقیقا برابر مایعی است که از طرف خوراک وارد برج می شود ...که تقسیم بر کل جریان خوراک برابر با درصد مایع بودن خوراک میشه !!!

E.AP

عضو جدید
درسته .. این تعریف هم همین معنی رو میده دیگه ...انتقال جرم هر سینی خیلی پایینه .. پس می تونیم جمع مایع ورودی به سینی خوراک رو برابر با مایع خروجی از ان فرض کنیم ... در این صورت اختلاف مایع ورودی و خروجی از سینی دقیقا برابر مایعی است که از طرف خوراک وارد برج می شود ...که تقسیم بر کل جریان خوراک برابر با درصد مایع بودن خوراک میشه !!!
شاید این سوالم خیلی بدیهی باشه اما مگه نمی گیم که شدت جریان های مایع در قسمت بالا با قسمت پایین برابر هستش پس چه جوری می تونیم تفاضل دو تا عدده یکسان رو محاسبه کنیم؟ دقیقا مشکل من همین جاست که ایا این برابری به معنای برابر بودن مقدار عددیه دبی هاست؟

P O U R I A

مدیر تالار
شاید این سوالم خیلی بدیهی باشه اما مگه نمی گیم که شدت جریان های مایع در قسمت بالا با قسمت پایین برابر هستش پس چه جوری می تونیم تفاضل دو تا عدده یکسان رو محاسبه کنیم؟ دقیقا مشکل من همین جاست که ایا این برابری به معنای برابر بودن مقدار عددیه دبی هاست؟

نه ... این سینی خوراک هست .. ما یک معادله برای سینی های بالای سینی خوراک می نویسیم ... یک معادله هم برای سینی های پایین سینی خوراک .. سینی خوراک هم جدا محاسبه می کنیم ...

اگر سینی خوراک هم از این قاعده پیروی می کرد که دیگه نیاری نبود برج رو به 2 قسمت تقسیم کنیم ... یک معادله از بالا به پایین برج می نوشتیم ...!!

E.AP

عضو جدید
نه ... این سینی خوراک هست .. ما یک معادله برای سینی های بالای سینی خوراک می نویسیم ... یک معادله هم برای سینی های پایین سینی خوراک .. سینی خوراک هم جدا محاسبه می کنیم ...

اگر سینی خوراک هم از این قاعده پیروی می کرد که دیگه نیاری نبود برج رو به 2 قسمت تقسیم کنیم ... یک معادله از بالا به پایین برج می نوشتیم ...!!

پس با این حساب دبی های مایع بالای برج و پایین برج با هم متفاوت هستند و دارای یک اختلافی روی سینی خوراک هستند درسته؟؟
و ایا در قسمت بالای برج دبی های مایع و یا گاز ما بین دو تا سینی متفاوت یکسان هستش؟ مثلا دبی که بین سینی 2و 3 هستش با دبی که بین 4و5 هستش با هم برابره؟

P O U R I A

مدیر تالار
پس با این حساب دبی های مایع بالای برج و پایین برج با هم متفاوت هستند و دارای یک اختلافی روی سینی خوراک هستند درسته؟؟
و ایا در قسمت بالای برج دبی های مایع و یا گاز ما بین دو تا سینی متفاوت یکسان هستش؟ مثلا دبی که بین سینی 2و 3 هستش با دبی که بین 4و5 هستش با هم برابره؟

بله ...

ببینید دبی مایع در طول برج ثابته ... دبی گاز هم در طول برج ثابته ... اما اینها معنی نمیده که دبی گاز با مایع برابر هست !!

E.AP

عضو جدید
بله ...

ببینید دبی مایع در طول برج ثابته ... دبی گاز هم در طول برج ثابته ... اما اینها معنی نمیده که دبی گاز با مایع برابر هست !!

ممنون
نه منظور من این هستش که دبی مایع بین دو سینی مثلا 3و4 با دبی مایع بین دو سینی 4و5 یکسان هستش یا متفاوت؟ و ایا این فقط بر اساس فرضی هستش که در روش مک کیب تیلی در نظر می گیریم؟

P O U R I A

مدیر تالار
منظور شما از اینکه دبی در طول برج ثابته چی هستش؟

مطمئن بودم این سوال رو میگید !!:smile:

دبی مایع از سینی اول تا سینی خوراک ثابت فرض میشه ... دبی مایع از سینی خوراک تا آخرین سینی هم ثابت فرض میشه !! این کار از فرض های روش مک کیب ه ...

P O U R I A

مدیر تالار
ممنون
نه منظور من این هستش که دبی مایع بین دو سینی مثلا 3و4 با دبی مایع بین دو سینی 4و5 یکسان هستش یا متفاوت؟ و ایا این فقط بر اساس فرضی هستش که در روش مک کیب تیلی در نظر می گیریم؟

بله .. در روش مک کیب چینین فرضی می کنیم تا محاسبات ساده شود ...

فرض کاملا اشتباهیست .. ولی در نهایت به نتیجه تقریبا نزدیکی با واقعیت می رسیم !!

E.AP

عضو جدید
مطمئن بودم این سوال رو میگید !!:smile:

دبی مایع از سینی اول تا سینی خوراک ثابت فرض میشه ... دبی مایع از سینی خوراک تا آخرین سینی هم ثابت فرض میشه !! این کار از فرض های روش مک کیب ه ...
:smile:
ممنون بالاخره بعد از این همه سوال پرسیدن متوجه شدم :redface:

پس دقیقا به همین دلیله که در روش پانچون چون دبی ها رو یکسان در نظر نمی گیریم بین هر دو تا سینی یک خط عملیاتی البته در نمودار انتالپی داریم درسته؟

P O U R I A

مدیر تالار
:smile:
ممنون بالاخره بعد از این همه سوال پرسیدن متوجه شدم :redface:

پس دقیقا به همین دلیله که در روش پانچون چون دبی ها رو یکسان در نظر نمی گیریم بین هر دو تا سینی یک خط عملیاتی البته در نمودار انتالپی داریم درسته؟

کاملا درسته !!!:)

zeinab70

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
سلام،کسی جوابمو نداد!تفاوت کامپاند و کامپوزیت چیه؟!!

بالا