مباحث مرتبط با آزمون اجرای معماری

archi_zigorat

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسين عزيز به عرضتان ميرسانم بحث مجري و به تبع آن پروانه مجري چنديدن سال در دستور كار بوده و قرار بود كليه ساختماتهاي بالاي 3000 سپس2000 و بعد از ان 1500متر مربع و در مرحله اخر كليه ساختمانها توسط مجريان ذيصلاح اجرا شود كه متاسفانه در ان مقطع انجام نشد ولي باز دوباره اين قضيه در حال پيگيري است و فكر ميكنم از امسال اجرايي ميشود البته هم اكنون براي پروژه هاي خاص در بعضي استانها در حال انجام است در ضمن شما نميتوانيد هم نظارت و هم مجري باشيد وقتي وارد سامانه معرفي ناظر ميشويد ( انهايي كه پروانه دارند)بندي هست كه گفته اكرميخوايد به صورت مجري باشيد از فعاليت نظارت محروم ميشويد - باتشكر

مرسی از راهنمایتون ولی من امروز رفتم نظام گفتن اگه نظارت و اجرا قبول شی بهت یه پروانه اشتغال میدن به نام نظارت اجرا!!!
هر که یه چیزی می گه. . . . .

arezooo82

عضو جدید
اینجا (قزوین) همه ساختمونای بالای 500 متر دارای مجری ذیصلاح و سرپرست کارگاه هستن.متری هم 85000 تومن!! مطمئنا من که نظارت رو با متری 2200 تومن دارم انجام میدم،میرم سمت اجرا!

avina333

عضو جدید
اینجا (قزوین) همه ساختمونای بالای 500 متر دارای مجری ذیصلاح و سرپرست کارگاه هستن.متری هم 85000 تومن!! مطمئنا من که نظارت رو با متری 2200 تومن دارم انجام میدم،میرم سمت اجرا!
یه مهندس معمار چه کارهایی واسه اجرا باید انجام بده ...اخه اجرا که با مهندسین عمران هست ...من اصلا سر در نمیارم ....ارزو خانم شما خودتون قبلا اجرا داشتید؟یعنی کار کردید که بخوایید پروانه بگیرید؟ در صورت گرفتن پروانه چجور باید باهاش کار کنیم؟

borhan-

عضو جدید
کسی اطلاع داره کسانی که قبلا بدون آزمون اجرا گرفتن بازم باید تو امتحان شرکت کنند یا نه؟

arezooo82

عضو جدید
یه مهندس معمار چه کارهایی واسه اجرا باید انجام بده ...اخه اجرا که با مهندسین عمران هست ...من اصلا سر در نمیارم ....ارزو خانم شما خودتون قبلا اجرا داشتید؟یعنی کار کردید که بخوایید پروانه بگیرید؟ در صورت گرفتن پروانه چجور باید باهاش کار کنیم؟

بله.من 4 ساله تو کار اجرا هستم.اگه بخواید از پروانه اجراتون استفاده کنید،دیگه نمیتونید از نظارتتون استفاده کنید.یا ناظر باید باشید یا مجری.با پروانه اجرا میتونید دفتر اجرا بزنید.اتفاقا اینکه آقایون عمران،اجرا رو از دست ما معمارا نگرفتن خیلی عالیه.اینجا ساختمونای بالای 500 متر، مجری میخواد.مالک بعد از اینکه دستور نقشه رو گرفت،باید بره یه دفتر اجرا،مجریش رو انتخاب کنه و به نظام مهندسی اعلام کنه.مجری همه کار ساخت و ساز رو تا پایان سفتکاری به عهده میگیره.متری 85000 تومن هم قرارداد میبنده با مالک.بعد وظیفه دادن حقوق اکیپ پیمانکار آرماتوربند،بنا و ... با مجریه.کلا پول خوبی توشه.ولی هزینه خرید مصالح (بتن و سیمان و ماسه و بلوک و سفال و ...) با مالکه.

borhan-

عضو جدید
بله.من 4 ساله تو کار اجرا هستم.اگه بخواید از پروانه اجراتون استفاده کنید،دیگه نمیتونید از نظارتتون استفاده کنید.یا ناظر باید باشید یا مجری.با پروانه اجرا میتونید دفتر اجرا بزنید.اتفاقا اینکه آقایون عمران،اجرا رو از دست ما معمارا نگرفتن خیلی عالیه.اینجا ساختمونای بالای 500 متر، مجری میخواد.مالک بعد از اینکه دستور نقشه رو گرفت،باید بره یه دفتر اجرا،مجریش رو انتخاب کنه و به نظام مهندسی اعلام کنه.مجری همه کار ساخت و ساز رو تا پایان سفتکاری به عهده میگیره.متری 85000 تومن هم قرارداد میبنده با مالک.بعد وظیفه دادن حقوق اکیپ پیمانکار آرماتوربند،بنا و ... با مجریه.کلا پول خوبی توشه.ولی هزینه خرید مصالح (بتن و سیمان و ماسه و بلوک و سفال و ...) با مالکه.[/QUOTE

البته فک کنم منظورتون 8500 تومنه

arezooo82

عضو جدید
بله.من 4 ساله تو کار اجرا هستم.اگه بخواید از پروانه اجراتون استفاده کنید،دیگه نمیتونید از نظارتتون استفاده کنید.یا ناظر باید باشید یا مجری.با پروانه اجرا میتونید دفتر اجرا بزنید.اتفاقا اینکه آقایون عمران،اجرا رو از دست ما معمارا نگرفتن خیلی عالیه.اینجا ساختمونای بالای 500 متر، مجری میخواد.مالک بعد از اینکه دستور نقشه رو گرفت،باید بره یه دفتر اجرا،مجریش رو انتخاب کنه و به نظام مهندسی اعلام کنه.مجری همه کار ساخت و ساز رو تا پایان سفتکاری به عهده میگیره.متری 85000 تومن هم قرارداد میبنده با مالک.بعد وظیفه دادن حقوق اکیپ پیمانکار آرماتوربند،بنا و ... با مجریه.کلا پول خوبی توشه.ولی هزینه خرید مصالح (بتن و سیمان و ماسه و بلوک و سفال و ...) با مالکه.[/QUOTE

البته فک کنم منظورتون 8500 تومنه

نه :) 85000 تومن

vertex

اخراجی موقت
درسته 8500 ک میگن جدیدا 10000 شده
نه عزیزان من به این دقت کنید که این مبلغ برای استان های مختلف فرق میکنه . من که یه تاپیک زدن بودم در مورد تعرفه استان های مختلف ما شا الله چون زیاد استقبال کردین واسه همینم اطلاعاتتون زیاده دیگه. توی هر استانی تعرفه اجرا فرق میکنه و توسط کمیته 4 نفره همون استان تعیین میشه مال گیلان الان 12000 تومنه که عملا توی بازار 4000 تومن خرید و فروش میشه . بله این مبالغ رو میبینید دهنتون وا نشه که چقدر زیاد . در عمل مبلغ ناچیزی دست مهندس رو میگیره . در ضمن اون دوستمون که گفتن 80 میلیون برای ساختمون 1000 متری به نظر شما ساختمون 1000 متری ساختمون کوچیکیه؟ یا فکر میکنید 80 میلیون برای ساخت زیاده ؟

yalda65

عضو جدید
همون 85 ميليون درسته. دقت كنيد مهندس اجرا هر روز سر پروژه است. ناظر مگه چند دفعه به پروژه سركشي ميكنه؟ در اصل حق‌الزحمه مهندس اجرا درصدي از هزينه ساخت در هر شهري هست كه معمولا ميگن 5 تا 10 درصد هزينه ساخت.

arezooo82

عضو جدید
همون 85 ميليون درسته. دقت كنيد مهندس اجرا هر روز سر پروژه است. ناظر مگه چند دفعه به پروژه سركشي ميكنه؟ در اصل حق‌الزحمه مهندس اجرا درصدي از هزينه ساخت در هر شهري هست كه معمولا ميگن 5 تا 10 درصد هزينه ساخت.

بله حق با شماست..تازه این متری 85000 تومن،سود خالص واسه مجری نیست.حقوق آرماتور بند رو باید بده،حقوق بنا و کارگر روز مزد رو باید بده..

kourosh2

عضو جدید
مرسی از راهنمایتون ولی من امروز رفتم نظام گفتن اگه نظارت و اجرا قبول شی بهت یه پروانه اشتغال میدن به نام نظارت اجرا!!!
هر که یه چیزی می گه. . . . .

ببين دوست گرامي من الان هر سه تاش رو با هم در يك پروانه دارم چون براي هر نفر يك پروانه با صلاحيتهاي مختلف صادر ميشه

yalda65

عضو جدید
ببين دوست گرامي من الان هر سه تاش رو با هم در يك پروانه دارم چون براي هر نفر يك پروانه با صلاحيتهاي مختلف صادر ميشه
الان شما بخواهيد مجري كاري باشيد اجازه نظارت در پروژه ديگر رو داريد؟ يا كلا نميشه نظارت كرد؟ طراحي چطور؟ آخه از بعضي از دوستان شنيدم اگه مجري شيد ديگه اجازه طرح و نظارت نداريد.
در مورد اين آزمون جديد اجرا ابهامات زيادي هست. تقريبا هر كسي يه جيزي ميگه. يه سري ميگن با گرفتن صلاحيت اجرا در اين آزمون به سهميه مهندسين اضافه ميشه. يعني امتياز كساني كه اين آزمون رو قبول ميشن نسبت به افرادي كه پروانه اجرا قبلا گرفتن افزايش سهميه سالانه هست. يه سري هم ميگن فرقي نداره فقط قبلا بدون آزمون اين صلاحيت رو ميدادن الان با آزمون. در مورد كساني كه هم كه الان پروانه دارن يك عده ميگن ميشه بريم اقدام كنيم و پروانه مجري رو بگيريم.

kourosh2

عضو جدید
الان شما بخواهيد مجري كاري باشيد اجازه نظارت در پروژه ديگر رو داريد؟ يا كلا نميشه نظارت كرد؟ طراحي چطور؟ آخه از بعضي از دوستان شنيدم اگه مجري شيد ديگه اجازه طرح و نظارت نداريد.
در مورد اين آزمون جديد اجرا ابهامات زيادي هست. تقريبا هر كسي يه جيزي ميگه. يه سري ميگن با گرفتن صلاحيت اجرا در اين آزمون به سهميه مهندسين اضافه ميشه. يعني امتياز كساني كه اين آزمون رو قبول ميشن نسبت به افرادي كه پروانه اجرا قبلا گرفتن افزايش سهميه سالانه هست. يه سري هم ميگن فرقي نداره فقط قبلا بدون آزمون اين صلاحيت رو ميدادن الان با آزمون. در مورد كساني كه هم كه الان پروانه دارن يك عده ميگن ميشه بريم اقدام كنيم و پروانه مجري رو بگيريم.

همانطور كه عرض كردم اگر بخواهيد مجري باشيد (در تهران و البرز ) وارد سامانه كه ميشويد حالتي دارد كه براي انتخاب مجري ميباشد انجا اعلام شده با تاييد مجري ديگر حق نظارت در آن سال را نخواهيد داشت در ضمن براي مثال در تهران مجري براي ساختمان 3000 متر مربع و براي البرز براي بالاي 1700 مترمربع الزامي است كه قراره امسال نيز اين متراژ رو كم كنند در ضمن در تهران هنوز نظارت معماري و عمران از هم جدا نشده كه قراره اين كار نيز عملي بشه

yalda65

عضو جدید
همانطور كه عرض كردم اگر بخواهيد مجري باشيد (در تهران و البرز ) وارد سامانه كه ميشويد حالتي دارد كه براي انتخاب مجري ميباشد انجا اعلام شده با تاييد مجري ديگر حق نظارت در آن سال را نخواهيد داشت در ضمن براي مثال در تهران مجري براي ساختمان 3000 متر مربع و براي البرز براي بالاي 1700 مترمربع الزامي است كه قراره امسال نيز اين متراژ رو كم كنند در ضمن در تهران هنوز نظارت معماري و عمران از هم جدا نشده كه قراره اين كار نيز عملي بشه
همون قسمتي كه شما فرموديد در سامانه عنوان شده: مهندسين پايه 1 تا 3500 مترمربع و پايه 2 تا 2500 مترمربع ميتونن مجري باشن. همچنين مهندسين پايه سه تا 3000 مترمربع و مهندسين پايه دو تا 6000 مترمربع و مهندسين پايه 1 تا 10000 مترمربع ميتونن رييس كارگاه باشن. از طرفي ساختمان‌هاي بالاي 3000 مترمربع در تهران نياز به مجري دارن. اين قانون‌ها يه جورايي همديگه رو دارن نقض ميكنن. الان فقط مهندس پايه يك ميتونه مجري ساختمان‌هاي 3000 تا 3500 مترمربع باشه و مهندس پايه يك و دو ميتونن رييس كارگاه باشن و اگه پروژه‌اي زيربناش دقيقا 3000 مترمربع باشه( نه يك مترمربع بيشتر و يا كمتر) پايه سه ميتونه رييس كارگاه شه. در مورد حق آلزحمه رييس‌كارگاه هم اشاره‌اي نشده. اگه قرار باشه رييس كارگاه رو مجري تعيين كنه بعيد به نظر مياد مبلغ قابل‌ توجهي رو مجري بهش پرداخت كنه.

آخرین ویرایش:

nader eng

عضو جدید
سلام به همه دوستان اجرایی

این تاپیک به خاطر آزمون اجرا ایجاد شده.
از همه دوستان تقاضا دارم حول آزمون بحث کنند.این مباحث به آزمون کمکی نمی کنه.
بحث های مهمتری وجود دارد.ما هنوز درباره منابع آزمون (ستاره دارها) هیچ چیز نمی دونیم.
به داد آزمون برسید.:cry:
من را ببخشید وموفق باشید.:D

آگرین

عضو جدید
شروع کنیم به بررسی منابع ستاره دار و بی نام نشانی که پیدا کردن انها یه مقدار وقت گیر و دردسر سازه و ممکنه مطالبی رو بخونیم که زیاد به درد ازمون نخوره و نتوینم سر جلسه بخوبی از انها استفاده کنیم ....اگه کسی اطلاعاتی داره اینجا بزاره ممنون:gol::gol::gol:

آخرین ویرایش:

آگرین

عضو جدید
رشته معماری(اجرا)

• قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و آئين‌نامه‌هاي اجرايي آن (1390)
• مبحث دوم ( نظامات اداري)- (1384)
• مبحث سوم ( حفاظت ساختمانها در مقابل حريق)- (1392)
• مبحث چهارم( الزامات عمومي ساختمان)- (1387)
• مبحث پنجم (مصالح و فرآورده‌هاي ساختماني)- (1389)
•مبحث هفتم ( پي و پي‌سازي )- ( 1392)
• مبحث هشتم (طرح و اجراي ساختمانهاي با مصالح بنايي)- ( 1384)
• مبحث نهم( طرح و اجراي ساختمانهاي بتن‌آرمه)(1388)- فصول اول تا نهم
• مبحث دهم ( طرح و اجراي ساختمانهاي فولادي )- (1387)
• مبحث يازدهم ( اجراي صنعتي ساختمان‌ها)- (1383)
• مبحث دوازدهم (ايمني و حفاظت كار در حين اجرا)- (1392)
• مبحث پانزدهم (آسانسورها و پله‌هاي برقي)، (فقط ضوابط مربوط به طراحي)- (1387)
• مبحث هجدهم ( عايق‌بندي و تنظيم صدا)- (1390 )
• مبحث نوزدهم ( صرفه‌جويي در مصرف انرژي)- (1389)
• مبحث بيستم (علائم و تابلوها)- (1384)
• راهنماي صرفه‌جويي در مصرف انرژي(1392)
• راهنماي جوش و اتصالات جوشي در ساختمانهاي فولادي (بخش‌هاي نظارت و اجرا)- (1390)
• دستورالعمل اجرايي گودبرداري‌هاي ساختماني – متن دستورالعمل در بخش دستورالعمل‌هاي سامانه ثبت‌نام موجود است.
• گودبرداري و سازه‌هاي نگهبان *
• روشها و مسائل اجرايي*
• مسائل مكانيكي و برقي در ساختمان( برگرفته از متون مباحث سيزدهم، چهاردهم، شانزدهم و هفدهم مقررات ملّي ساختمان)
• قراردادها و شرايط عمومي و خصوصي آنها
• قوانين و ضوابط حقوقي و انتظامي مرتبط با مسئوليت مجري*
• قوانين صنعت بيمه و ماليات*
• مديريت ساخت و نظام برنامه‌ريزي و كنترل پروژه*
• قانون كار*
• ماشين آلات ساختماني*
* براي موارد ذكر شده منبع خاصي معرفي نمي‌گردد.
• تذكر1: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّي ساختمان ميباشد.
• تذكر2: در صورت تناقض بين مباحث مقررات ملّي ساختمان و ساير مدارك فني، مباحث مقررات ملّي ساختمان ملاك عمل خواهد بود.
• تذكر3: آخرين نسخه معتبر مدارك و منابع فني اعلام شده ملاك عمل خواهد

mehdi t

عضو جدید
سلام

برای خرید کارت صلاحیت اجرا جهت ثبت نام گزینه خرید اعتبار اجرا وجود نداره فقط برای طراحی و نظارت و سایر مهندسین داره باید چکار کنیم؟؟

shuka_s

عضو جدید
مهدی عزیز برای اجرا باید سایر رشته ها رو بزنی (همونیکه اعتبارش45000 تومنه ) . من که از یه مسئولی که تو نظام مهندسی بود پرسیدم گفتن از بس که نظارتی ها بدون تجربه بودن قرار بود که آزمون اجرا هم تصویب بشه که از امسال اینکارو انجام دادن و گرفتن پروانه در اجرا منوط به قبولی در طراحی و نظارت هستش

avina333

عضو جدید
امروز رفته بودم نظام در مورد ازمون اجرا پرسیدم گفتن کسایی که پروانه گرفتن نیازی نیست شرکت کنن ولی اگه پارسال قبول شدن و تازه واسه پروانه اقدام کردن باید امتحان بدن.....جالب اینجاست رییس سازمان می گفت که نمی خواد این افراد شرکت کنن اما مسئول مربوطش می گفت این به مسکن و شهز سازی مربوط می شه ...خیلی از افراد می خواستن اعتراض کنن و رییس سازمان گفت که پیگیری می کنه.........

arefe-rad

عضو جدید
سلام دوستان.دقت کردین اینجا فقط داره بحث میشه که ماهیت این آزمون چیه نه منابعش؟؟؟!!
دوستان عزیز کسی ثبتنام کرده برای این آزمون؟در پرداخت هزینه باید گزینه سایر مهندسی رو انتخاب کرد؟چون گزینه برای طراحی و نظارت معماری هست اما برای اجرا نیست؟!!

shuka_s

عضو جدید
عارفه جان باید سایر رشته هارو بزنی برای اجرا (همون که 45000 تومانه )

s.y.s

عضو جدید
وای چقدر منابع زیاده

اصلا چطور بخونیم :question:

ستاره دارا کدوم کتابها هستند ؟:wallbash:

samar

عضو جدید
دوستان من این تاپیک رو از صفحه اول تا اینجا خوندم اما بازم لطفا راهنمایی کنید.من نظارت رو اسفند91 قبول شدم و طراحی رو قبول نشدم..الان اجرا باید امتحان بدم؟؟ منظورم اینه که اون اجباری که گفتید ممکنه اعمال کنند هست؟ بعد اگر امتحان اجرا رو بدم و قبول بشم یا نظارت رو بهم میدن یا اجرا؟ ؟؟ برای من که تا به حال کار انجام ندادم کدوم به صرفه تره؟ که برم تو کاره نظارت یا اجرا؟
ممنون میشم از شما که تجربه دارید راهنمایی کنید

sara azadi

عضو جدید
دوستان من این تاپیک رو از صفحه اول تا اینجا خوندم اما بازم لطفا راهنمایی کنید.من نظارت رو اسفند91 قبول شدم و طراحی رو قبول نشدم..الان اجرا باید امتحان بدم؟؟ منظورم اینه که اون اجباری که گفتید ممکنه اعمال کنند هست؟ بعد اگر امتحان اجرا رو بدم و قبول بشم یا نظارت رو بهم میدن یا اجرا؟ ؟؟ برای من که تا به حال کار انجام ندادم کدوم به صرفه تره؟ که برم تو کاره نظارت یا اجرا؟
ممنون میشم از شما که تجربه دارید راهنمایی کنید
شما پروانه نظارت دارید پس دو حالت وجود داره اگربه قانون قبلی عمل کنند شما بعد دوسال از تاریخ صدور پروانه نظارت مدارکی رو که شامل حداقل یک سال سابقه کار اجرا میشه رو به نظام ارائه میدید و براتون پروانه اجرا صادر میشه اگر به قانون جدید عمل کنند که باید امتحان بدید فعلا این موضوع دقیقا روشن نیست. شما یا میتونید کار نظارت انجام بدید یا اجرا با هم نمیشه . اینکه کدام پایه رو انتخاب کنید به سوابق و تواناییهای خودتون و همچنین شرایط کاری و قوانین منطقه ای که ساکن هستید برمیگرده ولی به طور کلی برای شما که می خواهید وارد این حرفه بشید کار نظارت و طراحی بهتره بعدا که تجربتون بیشتر شد می تونید برید سراغ اجرا. من پیشنهاد می کنم انرژی تون رو برای گرفتن پروانه طراحی متمرکز کنید

بالا