دلایل قبول نشدن در آزمون کارشناسی ارشد معماری از زبان قبول نشدگان

sora66

عضو جدید
دانشگاه هنر اسلامی تبریز خوب قبل از اینکه توی بقیه دانشگاه ها دختر پسر هاجدا باشند روزهای دختر پسراش جدا بوده و هست.حراست قوییی داره..دانشکده یه موزه است که خیلی هم خوشگله.. کادرش قو ی اند.. اغلب معدل ها بالاست..روابط بسیار مهم هستش ..دانشگاه بوعلی سینا همدان..حراستش خیلی سخت گیر نیست..استادها رودربایستی ندارن..خیلی سخت نمره میگیری..واقعا یادمیگیری(البته استثنا هم داشته) یکی از نکاتی که من تو این 2 دانشگاهی که اسم بردم دوست داشتم و میدارم اینه که داخل شهر هستن هر دو هم نزدیک میدان اصلی شهر. راستی..منم اینو اضافه کنم که بعد از خوندن منابع خوب و مرور و جمع بندی منظمو آزمون های یه موسسسه ی خوب نداشتن استرس ،خیلی مهمه که سر جلسه کنکور حداکثر استفاده را از دونسته هاتون بکار ببرید یعنی حداقل همون چیزهایی را که خوندید سر جیسه پیاده کنید ..من که رتبه هام تو یک آزمون آزمایشی معروف 3 و 4 و 10 می شد بخاطر آشفتگی که سر جلسه برام پیش اومدرتبه ام خوب نشد و بعدشم از هرچی کنکوره زده شدم و کلا بیخیال شدمو اسکیسم را هم همین جوری بدون کوچکترین تلاش رفتم سر جلسه...

آخرین ویرایش:

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
دانشگاه هنر اسلامی تبریز خوب قبل از اینکه توی بقیه دانشگاه ها دختر پسر هاجدا باشند روزهای دختر پسراش جدا بوده و هست.حراست قوییی داره..دانشکده یه موزه است که خیلی هم خوشگله.. کادرش قو ی اند.. اغلب معدل ها بالاست..روابط بسیار مهم هستش ..دانشگاه بوعلی سینا همدان..حراستش خیلی سخت گیر نیست..استادها رودربایستی ندارن..خیلی سخت نمره میگیری..واقعا یادمیگیری(البته استثنا هم داشته) یکی از نکاتی که من تو این 2 دانشگاهی که اسم بردم دوست داشتم و میدارم اینه که داخل شهر هستن هر دو هم نزدیک میدان اصلی شهر. راستی..منم اینو اضافه کنم که بعد از خوندن منابع خوب و مرور و جمع بندی منظمو آزمون های یه موسسسه ی خوب نداشتن استرس ،خیلی مهمه که سر جلسه کنکور حداکثر استفاده را از دونسته هاتون بکار ببرید یعنی حداقل همون چیزهایی را که خوندید سر جیسه پیاده کنید ..من که رتبه هام تو یک آزمون آزمایشی معروف 3 و 4 و 10 می شد بخاطر آشفتگی که سر جلسه برام پیش اومدرتبه ام خوب نشد و بعدشم از هرچی کنکوره زده شدم و کلا بیخیال شدمو اسکیسم را هم همین جوری بدون کوچکترین تلاش رفتم سر جلسه...

خوب میشه بدونم نتیجه اون کنکور چی شد ؟ و کجا قبول شدید؟؟ و این موسسه ای ک آزمون آزمایشی میرفتین اسمش چیه؟

shina88

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا نمیفهمم دلیلش چی بود!:w00:رتبه تئوری من و افرادی مثه nima-sd hagir و ... که خوب بود اسکیسم که کار کردیم، من ناراضی نبودم از اسکیسم!تو کنکور معماری شانسه که حرف اولو میزنه چیز دیگه ای به ذهنم نمیرسه :cry:

kimia572

عضو جدید
کاربر ممتاز
من تو تئوری کم کاری کردم رتبم خیلی خوب نشد 380
ولی تو عملی کم نذاشتم یک ماه آخر بکوب کار کردم
نوروز هم کار کردم
اسکیسم خوب بود
دو نفر از کسایی که امسال می شینن دانشگاه تهران از اسکیسای من کار یاد می گرفتن حالا من تهران نخواستم علم و صنعت چی ؟ شهرستان چی ؟(یعنی اونا هم حقم نبود)
نمی دونم چی شد
همیشه اعتقاد داشتم که خدا به اندازه زحمت هر کس بهش نتیجه می ده
ولی حالا دیدم کسایی که کمتر از من زحمت کشیدن معماری تهران قبول شدند و برای من زد مردود
نمی دونم چی بگم
فقط می خوام حکمت این کار را بفهمم هیچی دیگه نمی خوام

آخرین ویرایش:

mehraz8090

عضو جدید
نمیخواستم نظر بدم ولی حرفای بعضی از دوستان باعث شد که این پستو بدم
من کارشناسیمو توی پیام نور تهران خوندم و همیشه واسم یه نقطه تاریک توی زندگیم بود
برای کنکور فقط کلاس سروش نیا رفتم و رتبمم همونجور که قبلا گفتم 435 معماری و 85 منظر شد و نتیجه نهایی هم که معماری روزانه دانشگاه تهران -قم شد
برای اسکیس هرچقدر خواستم خودم تلاش کنم دیدم تغییری نمیکنه فکر میکردم خب آخرش همینه دیگه
ولی وقتی توی وورکشاپ مهندس شقاقی شرکت کردم هر روزش پیشرفتمو احساس میکردم
کار روز اول و روز آخرم باهم قابل قیاس نبود
از شقاقی معماری رو یاد گرفتم تازه فهمیدم معماری چی هست
یادمه چند تا از رتبه های زیر 50 رو میدیدیم که به جای اسکیس زدن کتاب مفاهیم پایه ورق میزدن یه جورایی شل گرفتن
و دیروز فهمیدم که دوستانم با رتبه های بهتر از من مردود شدن خیلی ناراحت شدم ولی به همه کسایی که میخوان سال آینده موفق بشن جدا توصیه میکنم اولا مرور کردن دروس خیلی مهمتر از خوندن مباحث جدیده
دوما وورکشاپو جدی بگیرید به خاطر خودتون نه به خاطر رتبه و دانشگاه چون کلا حستون به معماری تقویت میشه
همین اتفاقات باعث شد دیگه دانشگاه کارشناسیم یعنی پیام نور هم برام نقطه تاریک نباشه چون اونجا بود که یاد گرفتم روی پای خودم وایسم
پس هر جا که هستی هر چی که هستی فقط نا امید نشو ناامید نشو که سمه
به امید موفقیت همتون

mehmari

عضو جدید
همه ی گفته های بچه ها متین و سنجیدست!
میخوام یه موضوعیو بگم...
هرکی هستین باشین اما خودباخته نباشین!
خیلی از شکست های خودم همین خود باختگی و نا امیدیه. خودباختگی با دهن زمین خوردنه. بابا من، تو، او، همه زمانمون یکیه ... پس من ضعیف اگه برنامه بریزم به توه رتبه 1 میرسم. نه؟!
باور کنین از هر کس یه حرف بشنوی و قبول کنی یه دنیا میشه. ما باید خوباشو سوا کنیم همین... جسارتا حرف بعضیارو بشنویم بگیم چشم اما چشم پوشی کنیم!!!

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
حرفاي همه درست اما نميشه همچين چيزي رو گفت
من خودم وقتي كار شاگرداي شقاقي رو ديدم كه مثلا بهترين كاراشون بود(و از نظر من مزخرف)تازه به خودم اميدوار شدم و اعتماد به نفس گرفتم

mehraz8090

عضو جدید
من خودم وقتي كار شاگرداي شقاقي رو ديدم كه مثلا بهترين كاراشون بود(و از نظر من مزخرف)تازه به خودم اميدوار شدم و اعتماد به نفس گرفتم

خیلی خوبه که اعتماد به نفس گرفتید ولی کارای امسال بچه ها اونقدرا هم که شما میگید مزخرف !! نبود.
نمیدونم چرا همه فقط حرف میزنن خب همه نمونه کار بذارید .مشت نمونه خرواره
ببینیم واقعا سنجش انقدر اشتباه کرده یا نه ؟

کورش68

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی خوبه که اعتماد به نفس گرفتید ولی کارای امسال بچه ها اونقدرا هم که شما میگید مزخرف !! نبود.
اشتباهات سنجش مرگ باره وگرنه مثلا تو زمینه معماری این همه دانشجویه بی سواد تحویل جامعه از طریق دانشگاه های برتر سراسری نمیداد چون جای خیلی ها عوض میشه بر اثر استعداد. یه خانمی هست که تو کنکور سراسری ایران 3 بار رد میشه میره آمریکا واسه ادامه تحصیل الان یکی از نخبگان آمریکاست که بخش مقاله نویسی خاورمیانه به دست ایشونه. ما کلا کنکورامون مشکل داره

معمارباشی

عضو جدید

بحث سر اینه که چرا اسکیس باید تا این حذ تاثیر گذار باشه !!! مگه همه چی اسکیسه ؟؟؟ می خواهم بدونم اگه لوکوربوزه و ... بیان تو سیستم اموزشی ما بنظرتون ارشد قبول می شن ؟؟؟ ...من دستم عالی قوی نیست ... غلتشم اینه که بیشتر کار هام رو با نرم افزار انجام دادم ... در حدی که منظورمو برسونم و بتونم ذهنم رو رو کاغذ بیارم موفق بودم ... و بعدش کار رو خیلی شیک با پی سی بستم ! ....
حالا من موندم این همه وقتی که برای یادگیری فن و ... گراشتم همه اش کشک بود !!! می رفتم کلاس نقاشی موفق تر بودم !!!

کورش68

عضو جدید
کاربر ممتاز
بحث سر اینه که چرا اسکیس باید تا این حذ تاثیر گذار باشه !!! مگه همه چی اسکیسه ؟؟؟ می خواهم بدونم اگه لوکوربوزه و ... بیان تو سیستم اموزشی ما بنظرتون ارشد قبول می شن ؟؟؟ ...من دستم عالی قوی نیست ... غلتشم اینه که بیشتر کار هام رو با نرم افزار انجام دادم ... در حدی که منظورمو برسونم و بتونم ذهنم رو رو کاغذ بیارم موفق بودم ... و بعدش کار رو خیلی شیک با پی سی بستم ! ....
حالا من موندم این همه وقتی که برای یادگیری فن و ... گراشتم همه اش کشک بود !!! می رفتم کلاس نقاشی موفق تر بودم !!!
هیچ میدونستین سپیده علیمحمدزاه استاد اسکیس نقاشی میخونده ویکباره ارشد معماری شرکت میکنه ورتبه 2 اسکیس میاره؟ بهتر بود همه ما جای 5 سال الکی معماری خوندن نقاش میشدیم. واقعا تاسف باره

SANNAZZ

عضو جدید
سلام دوست عزیز
بهترین کاری که میتونی انجام بدی اینه که فعلا درساتو خوب بخون و زبانتو قوی کن و به هیچ جیز دیگه فعلا فکر نکن

Anita.Mosavi

عضو جدید
هیچ میدونستین سپیده علیمحمدزاه استاد اسکیس نقاشی میخونده ویکباره ارشد معماری شرکت میکنه ورتبه 2 اسکیس میاره؟ بهتر بود همه ما جای 5 سال الکی معماری خوندن نقاش میشدیم. واقعا تاسف باره

یک کاردانی نقاشی و یک کارشناسی زبان انگلیسی بسه واسه رتبه یک شدن

Elham_Kh

عضو جدید

واقعا نقاشی خونده؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!! البته اسکیس منظر 1 شده ها!

کورش68

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا نقاشی خونده؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!! البته اسکیس منظر 1 شده ها!
بله با اینکه بسیار خانم خوب ومحترم دلسوز و تاثیری خوبی در اسکیس بنده داشتن اما خب باید تاسف هم خورد البته خودم بهشون گفتم دقیقاا. نخیر ایشون معماری منظر رتبه 2 ومعماری معماری رتبه 22 آوردند. در تایپیک نتایج نهایی ارشد 2 نفر از دوستان که دانشگاه تهران قبول شدند رشته هاشون فیزیک بوده میبینید چقدر راحت سر معمار هارو بریدن با این روند اسکیس وامتحان مزخرف تئوری؟

ReD_CoDE

متخصص REVIT
کاربر ممتاز
من سال پیش که اوضاع کنکور ارشد رو دیم به کل ناامید شدم، برای همین بود که امسال دور دوم شرکت نکردم

متاسفانه دور دوم یعنی اسکیس چند سالیه شده دست آویزی برای گزینش دانشجوها
مطمئن باشید اسکیس اصلا ملاک نیست برای سازمان سنجش، اون مدت فقط دارن سوابق دانشجوها رو از لحاظ سیاسی، خانوادگی و بسیجی بودن یا نبودن یا وضع پوشش و چیزای دیگه بررسی میکنن و بر اساس اون تصمیم میگیرن کی قبول بشه کی نشه و کی کجا درس بخونه
حتی تو کارشناسی ناپیوسته هم وضع همینه اما به شکلی دیگه، طوری که اکثر پسرا رو میفرستن نقاط مرزی و دور افتاده و خانوم ها نزدیک تهران و شهرهای شمالی

پارسال خیلی از اونهایی که قبول شدن رو از نزدیک میشناختم خصوصا دخترها رو اکثرا آدمای مذهبی و بسیجی و در این حدا بودن

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز

خوب كارا اصول نداشت
ضابطه نداشت
اقيلم رعايت شده بود اما نشده بود
بيشترش رنگ و طرح بود
بيشتر زيبايي چشم رو ميگرفت و قانون نداشت

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز

اگه ميخاي ميتوني چنتا عكس از ككارايي كه فك ميكني خوبه بزاري تا كركسيون كنيم با هم مشكلاتشو متوجه بشي

hagir

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه ميخاي ميتوني چنتا عكس از ككارايي كه فك ميكني خوبه بزاري تا كركسيون كنيم با هم مشكلاتشو متوجه بشي

تیک اف جان مطمئنا تعداد بچه های شقاقی زیاد هست و شما همه کارهارو که ندیدی پس نمیشه گفت کار بچه های شقاقی فلان البته من نمیخوام طرف شقاقی بگیرم اما اینجور قضاوت هم صحیح نیست به نظرم تازه فکر نمیکنم اینکه ما بگیم اینجای کارش مشکل داره پس این سر اسکیس اصلی هم کارش مشکل داشته وقتی میگن شقاقی مثلا 10 نفر دانشگاه تهرانی داشته تعجب نکن چون از 4000 تا مجاز شده 1000 تاش یا کلاس شقاقی رفتن یا ورک شاپ پس همچین امار خوبی هم نیست

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
تیک اف جان مطمئنا تعداد بچه های شقاقی زیاد هست و شما همه کارهارو که ندیدی پس نمیشه گفت کار بچه های شقاقی فلان البته من نمیخوام طرف شقاقی بگیرم اما اینجور قضاوت هم صحیح نیست به نظرم تازه فکر نمیکنم اینکه ما بگیم اینجای کارش مشکل داره پس این سر اسکیس اصلی هم کارش مشکل داشته وقتی میگن شقاقی مثلا 10 نفر دانشگاه تهرانی داشته تعجب نکن چون از 4000 تا مجاز شده 1000 تاش یا کلاس شقاقی رفتن یا ورک شاپ پس همچین امار خوبی هم نیست

من همينجا از استاد شقاقي عزيز ممنونم
وليكن ايشون كاراي برتر و گزيده رو ميزارن توي سايتشون نه كاراي در پيت
اونايي كه من ديدم همچين چيز جذابي نبود

hagir

عضو جدید
کاربر ممتاز
من همينجا از استاد شقاقي عزيز ممنونم
وليكن ايشون كاراي برتر و گزيده رو ميزارن توي سايتشون نه كاراي در پيت
اونايي كه من ديدم همچين چيز جذابي نبود

جذاب ؟ کار معماری از روی جذابیت خوب یا بدش شناخته میشه ؟
خوب اینجوری که به نظر شما جذاب نمیاد معلوم هست که اسکیس سلیقه درش دخیلی دیگه البته فکر میکنم بچه ها حرف شقاقی بیشتر از شما قبول داشته باشن و البته تجربه اون بیشتر هست

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
جذاب ؟ کار معماری از روی جذابیت خوب یا بدش شناخته میشه ؟
خوب اینجوری که به نظر شما جذاب نمیاد معلوم هست که اسکیس سلیقه درش دخیلی دیگه البته فکر میکنم بچه ها حرف شقاقی بیشتر از شما قبول داشته باشن و البته تجربه اون بیشتر هست

منظورم از جذابيت زيبايي صرف نيست

رعايت مواردي كه ذكر ميكنم توي مدارك بناست

رعايت جهت شمال
نوشتن نام هر فضا داخل فشه
نوشتن عنوان هر مدرك :‌پلان همكف
نوشتن مقياس
اكس بندي
رعايت اقليم
عدم شباهت جداره ها
توجه به جهت تابش نور
توجه به بحث صرفه جويي
قرار گيري هر فضا با پيش ورودي
توجه به فضاهاي تر و مرطوب
توجه به سلسله مراتب
كف سازي فضاهاي مرطوب
ترسيم ديتيل ها
ترسيم اسكيس با سبك معماري ايراني
پرهيز از فرم هاي ديكانس و فولد
رسم تابش بند هاي مناسب براي هر جبهه
ترسيم ضخامت صحيح جداره ها
استفاده از سازه هاي نوين
خلاقيت در پلان
توجه به محيط
همسان سازي فضاي داخل و خارج
نشان دادن روح بنا در نما
خوانايي پلان
حوزه بندي پلان
ترسيم روند شكل گيري پلان با دياگرام و عبارات كوتاه
و
...
بازم خيلي حرف دارم كه بگم
اگه لازمه بگم

mehraz8090

عضو جدید

من توی تاپیکی که خود شما راه انداخته بودید چند تا از اسکیسامو که همش در عرض 2.5 تا نهایتا 3 ساعت ترسیم کردم قرار دادم
همون جا (لینک) کارتونو بذارید (البته به نظرم اگر همه مشارکت میکردن خیلی بهتر بود )
قصدمونم فقط و فقط یادگیری از همدیگره .

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
من توی تاپیکی که خود شما راه انداخته بودید چند تا از اسکیسامو که همش در عرض 2.5 تا نهایتا 3 ساعت ترسیم کردم قرار دادم
همون جا (لینک) کارتونو بذارید (البته به نظرم اگر همه مشارکت میکردن خیلی بهتر بود )
قصدمونم فقط و فقط یادگیری از همدیگره .

بزار نتايج اسكيس بياد اگه درصدم خوب بود ميزارم و شك نكن دانسته هامو اننتقال ميدم
حتما ميزارم
هنوز تا اسكيس خيلي راه هست

کژال جون

عضو جدید
دانشگاه شهید باهنر کرمان
یه دانشگاه با کلی گل و گیاه و درخت و خیلی چیزهای دیگه یه جایی هست که خیلی با حاله البته محیطش
برسیم به خود دانشکده اخیرا ارشد هم اورده یعنی امسال
ولی دوربر این دانشگاه پیداتون نشه که کلی ضرر می کنید اساتیدی داره که می خوان خون همدیگه رو به شیشه بکنن دیگه بدونید شماها قربونی اصلی هستید
ولی دانشکده ها ی عمران کامپیوتر فیزیک شیمی ریاضی کشاورزی و خیلی از دانشکده هاش خوب هستن ولی

معماری که از سال 81 اولین ورودیش بوده هنوز درست نشده
استاداشم فقط حرف می زنن هیچ کدوم قدرت لازمه رو در شهر به عنوان یک معمار ندارن
فقط یه معمار جوان به نام ایزدپناه داره که متولد بیرمنگام هست و به دلایل نامعلومی ایران هست خیلی ها قبولش ندارن ولی در پروژه بازسازی میمند خیلی تاثیر گذار بود و سبب ثبت جهانی این اثر شد و از همون جا در دانشگاه اعتبار پیدا کرد و بهترین نمره پایان نامه ورودی ما هم که 19 شد استادش همین ایزدپناه بود
بنده خدا از بس شکست نفسی می کنه حتی دانشجوهای ترم آخر هم تحویلش نمی گیرن ولی در روند آموزش دانشکده از خیلی از دکترها سرتر
خود ساختمان دانشکده معماری هم خیلی مالی نیست

راستی در ورود به دانشگاه یه حراست سه پیچ داره یعنی قیافه ات غلط انداز باشه بهت گیر می ده فقط در حد نشون دادن کارت دانشجویی
یه بوستان داره که به نظرم باید اسمش رو بذارن بوستان عشق
چون همه جلوی چشم حراست دانشگاه اونجا دو نفری هستن

ولی اگه می خواهید گیر حراست نیفتید دو نفری جاهای خلوت و دور از چشم حراست نباشید همه چیز حله

همین
منم باهنرم ایول راست گفتیا

timaj

عضو جدید
کاربر ممتاز

خب مگه فقط یه استاد تو اسکیس هس و اونم شقاقیه که ملاک رو شقاقی قرار دادید ؟؟ به طور مثال کسی رو میشناسم که کارش فوق العاده بود و همین طور شاگرداش ، همین امسال حدود 300-400 تا شاگرد داشت که کار ضعیف ترینشون برابر با بهترینای شقاقی بود... یکبار سر یکی از کلاسا یکی از بچه های شقاقی اومده بود قبل از اینکه استاد بیاد شروع کرد از شقاقی و کاراش و .. تعریف کرد و بچه ها همه مبهوت اون بودن.. اما اخر اون جلسه قیافه اش دیدنی بود و خودش اعتراف کرد که سر کلاس شقاقی اصلا اینجوری نیست
حالا شمای نوعی که میگی اسکیس رو خوب دادی و رتبه ات هم خوب بوده 2حالت داره یا اینکه واقعا کارت خوب بوده و در حقت اجحاف شده و انشالله که به حقت برسی یا اینکه در حالت دوم شما کارت رو با بچه های ضعیف مقایسه کردی و میگی که کارم خوب بوده درحالی که اصلا خوب نبوده...
در ضمن من دو سه جلسه هم سر کارگاه های مرکز معماری بودم.. اونجا هم خیلی خبر خاصی نبود در مقایسه با شاگردای اون استادی که اولش گفتم...
(لطفا این پست رو با لحنی دوستانه از جانب من بخونید...!!! قصدمن اهانت به کسی نیست فقط جهت آگاهی شما دوست عزیز خواننده می باشد!!;)))

آخرین ویرایش:

ReD_CoDE

متخصص REVIT
کاربر ممتاز
خب مگه فقط یه استاد تو اسکیس هس و اونم شقاقیه که ملاک رو شقاقی قرار دادید ؟؟ به طور مثال کسی رو میشناسم که کارش فوق العاده بود و همین طور شاگرداش ، همین امسال حدود 300-400 تا شاگرد داشت که کار ضعیف ترینشون برابر با بهترینای شقاقی بود... یکبار سر یکی از کلاسا یکی از بچه های شقاقی اومده بود قبل از اینکه استاد بیاد شروع کرد از شقاقی و کاراش و .. تعریف کرد و بچه ها همه مبهوت اون بودن.. اما اخر اون جلسه قیافه اش دیدنی بود و خودش اعتراف کرد که سر کلاس شقاقی اصلا اینجوری نیست
حالا شمای نوعی که میگی اسکیس رو خوب دادی و رتبه ات هم خوب بوده 2حالت داره یا اینکه واقعا کارت خوب بوده و در حقت اجحاف شده و انشالله که به حقت برسی یا اینکه در حالت دوم شما کارت رو با بچه های ضعیف مقایسه کردی و میگی که کارم خوب بوده درحالی که اصلا خوب نبوده...
در ضمن من دو سه جلسه هم سر کارگاه های مرکز معماری بودم.. اونجا هم خیلی خبر خاصی نبود در مقایسه با شاگردای اون استادی که اولش گفتم...

هنوز تو بحث اسکیسید شماها؟
کلا اساس اسکیس که بحث سلیقه ایه از بن و بست تو ایران اشتباهه
شاید تو مقطع دکتری تو دانشگاهای معروف دنبا امتحان اسکیس وجود داشته باشه و ما ایرانیا اونا رو نگاه کنیم و اسکیس رو جدی بگیریم اما باید توجه داشت که تو دانشگاهای معتبر دنیا اولا همیشه تیم مصحح اسکیس آدمهای ثابت و با بار علمی بالا هستن، دوما اسکیس اونجا فقط بحث نقاشی یا عملکرد و رعایت ضوابط طراحی نیست، بحث اینه که تو یه مدت کوتاه آیا میتونه آزمون دهنده یه ایده نو یا یه ایده خوب رو داشته باشه یا نه؟
تو ایران برا اسکیس چون مصححا ثابت نیستن، و تعداد مصححا بخاطر حجم بالای شرکت کنندگان بالاست، چه بخوایم چه نخوایم تو کارها اجحاف میشه، یکی میبینید به کار متوسط نمره بالا میده، یکی به یه کار عالی یه نمره پایین میده
از طرفیم همونطور که اشاره کردم بحثای دیگه تو این چندسال پررنگتر شده، یعنی بررسی سوابق دانشجوها و گزینش دانشجوها براساس یه سری معیارها
حتی این موضوع تو دکتری خیلی خیلی پررنگتره بطوری که بسیاری از اساتید دانشگاه ها وقتی میخوان دکتری شرکت کنن تمام زورشون رو میزنن که از کانال بسیج اساتید استانشون وارد بشن و از اینجور سهمه ها استفاده کنن

بالا