تاپیک رفع اشکال درس الکترومغناطیس کنکور کارشناسی ارشد

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب من واقعیت رو گفتم این حرف من نیست که...از نظر علمی ثابت شدست...
شما پارسال تخم مرغ هاتونو توی بد سبدهایی گذاشته بودید کنترل و مغناطیس!!! خیلی ضرر کردید مخصوصا این که پارسال الکترونیک و سیگنال خیلی ساده تر شده بود..وکنترل خیلی سخت تر!!!!!
ادم این قدر بدشانس!!!
البته از حق نگزریم...مغناطیس هم اسون تر بود نسبت به پارسالش....

من چون یکمی هنرهای تجسمی کار میکنم مشکلی با تجسم نداشتم از بچگی لابد استثنا بودم:Dتوجیه علمی تون هم که واقعا هیچی نگم بهتره مرد سالاری تو باشگاهه!:D
اره اخر خوش شانسی بود
حداقل کاش با مغناطیس شروع کرده بودم بعد میرفتم کنترل:eek:
امسال میخوام الک و سیگنال خوب بخونم کنترل و مغناطیس گل و بلبل میدن والا:biggrin:

کلا بحث از مغناطیس خارج شد

من خودمم مغناطیس می خونم ولی اصل درسامو میذارم رو 5 تا درس دیگه و ابان به بعد مغناطیس خواهم خوند
امیدوارم همه ی کنکوریای امسال موفق باشیم و نیتم فقط کمک بود:smile:

آخرین ویرایش:

homeyra khaledi

عضو جدید
ويژگيهاي کلي هر کدام ازنيمكره هاي مغز ما بطور اجمالي از اين قرارند:

نيمكره راست: به فرآيندهاي ادارکي، تصور، تجسم، خيال پردازي، شناخت رنگ و موسيقي و هنر، شناسايي قيافه ها و اشکال و کلاً برداشت، داوري و ترکيب مي پردازد و ماننده قوه بينايي پرنده کل تصوير را مي بينند و کل نگر است.

نيمکره چپ: اختصاص به فعاليتهايي همچون رياضيات، زبان و ترکيب عبارات کلام، منطق، حافظه، طبقه بندي ها تحليل و … دارد. اين نيمکره به جزئيات امور توجه دارد و همانند قوه بينايي مورچه تک تک مي بيند.

تفاتهاي مغز زنان و مردان:

سلولهاي مغزي در مردان درصد 4 بيشتر از زنان ميباشد.مغز مردان 100 گرم سنگين تر از مغز زنان ميباشد.
ارتباطات ميان سلولهاي مغزي در زنان بيشتر از مردان ميباشد.
انتقال اطلاعات ميان دو نيمكره مغز در زنان با سرعت بيشتري انجام ميگيرد.
زنان تقريبا به هر دو نيكره مغزشان دسترسي دارند اما مردان عمدتا از نيمكره چپ مغزشان استفاده ميكنند.
طول نخاع در مردان اندكي طويل تر از زنان ميباشد.
-----------------------------------------------------------------------
دوستان از اون جایی که من گفتم خانم ها توانایی تصورشون نسبت به اقایون کمی تره به بعضی ها گویا برخورده ...خواستم بگم من یا حرفی رو نمیزنم یا بر پایه اساس علمی میزنم و با سند و مدرک
ما این جا هستیم تا دور هم به هم چیزی یاد بدیم:gol:
من اگه این حقیقتو گفتم هیچ وقت خدایی ناکرده قصد کل کل نداشتم یا بخوام بگم مخلوقی از خدا نسبت با سایری برتری داره...نه فقط توی این یه مورد به طور موضوعی از تفاوت های افرینش خداوند گفتم
ولی متاسفم مثل زمان گالیله اگه به بعضی ها واقعیت گفته بشه زمین گرده بهشون بر میخوره !!!!
به هر حال اگه باعث ناراحتی خانم ها شدم عذر میخوام ......ولی بهتره یه واقعیتی ادمو ناراحت کنه تا بخواد یه غیر واقعیتی ادمو خوشحال نگه داره.....
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
و ضمنا بر کسی پوشیده نیست توی دانشگاه ها اکثرا دخترها از پسر ها بیش تر درس میخونند و اگه پسرها برگه ای رو سفید میزارند توی این درس اونا بحثشون جداست چون که کلا درس نمیخونند تیو هیچ درسی
من از بین کسانی که این درسو میخونند گفتم....
جالب است بدانید که اکثر نوابغ علمی بزرگ نظیر ون‌گوگ، اینشتین و یا امیلی‌دیکین‌سن (شاعر معروف امریکایی) از سمت‌راست مغز خود بیشتر استفاده می‌کرده‌اند.
و ضمنا کلا استثنا هم داریم یکی میتونه دختر باشه و خیلیل نیم کره ی راستش هم فعال تر باشه نسبت به تمامی مردها
ولی کلیت موضوع همینه...
--------------------------------------------------------------------
ضمنا همین توانایی خانم ها در استفاده نسبی همزمان از دو نیم کره باعث میشه یه سری قابلیت های خاص داشته باشند نسبت به مرد ها مثل همین که میتونند چند تا کار رو هم زمان انجام بدند از مراقبت از فرزند بگیر تا صحبت پای تلفن و پختن غذا و دیکته گفتن به فرزندان و...(کاری که واسه مردها محاله البته باز به طور کلی)
اگه من از مزیت های شما خانم ها نگفتم چون ربطی به این تاپیک نداشت و اگه جایی غیر از این جا میبود حتما باز میکردم که چقدر خانم ها هم توانایی های خاص خودشون رو دارند همون طور هم که مرد ها دارند....
.

بهتر بود این بحث و وارد تالار نمیکردین چون منم اهل کل کل و .....و اینکه بخوام ثابت کنم دخترا بهترن نیستم اما میدونم خودم به تنهایی استعدادم از خیلی از پسرا بیشتره پس واقعا حق دارم بهم بربخوره و بگم چرا همه چیو تعمیمش میدین و نمیگین با این حرفاتون فقط دخترارو از خوندن مغناطیس ناامید میکنید ما همه اینجاییم به قول خودتون که به هم کمک کنیم نه بدتر بزنیم توو سرهم و همدیگرو ناراحت کنیم!!همین امسال با خوندنه نصف کتاب مغناطیس 33 درصد زدم البته بیشترم میشد ولی متاسفانه وقت نیاوردم که امیدوارم امسال جبران کنم
بله ماشالا خوبم تیکه میندازید که آره گالیله!!!!!!!!!!!و اینکه خوندنه پسرارو دیدم که چجور سفید میذارن!!!شما خیلی با اعتماد به نفس کامل حرف میزنید که واقعا این خوب نیس!جبهه نگیرید!
دیگه دوس ندارم این بحث ادامه دار بشه چون در حد دو نفر تحصیلکرده نیس و جاش تووی این تالارا نیس واسه همینم همون اول بهتون پیام خصوصی دادم
براتون آرزوی موفقیت دارم
شب خوش

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
بهتر بود این بحث و وارد تالار نمیکردین چون منم اهل کل کل و .....و اینکه بخوام ثابت کنم دخترا بهترن نیستم اما میدونم خودم به تنهایی استعدادم از خیلی از پسرا بیشتره پس واقعا حق دارم بهم بربخوره و بگم چرا همه چیو تعمیمش میدین و نمیگین با این حرفاتون فقط دخترارو از خوندن مغناطیس ناامید میکنید ما همه اینجاییم به قول خودتون که به هم کمک کنیم نه بدتر بزنیم توو سرهم و همدیگرو ناراحت کنیم!!همین امسال با خوندنه نصف کتاب مغناطیس 33 درصد زدم البته بیشترم میشد ولی متاسفانه وقت نیاوردم که امیدوارم امسال جبران کنم
بله ماشالا خوبم تیکه میندازید که آره گالیله!!!!!!!!!!!و اینکه خوندنه پسرارو دیدم که چجور سفید میذارن!!!شما خیلی با اعتماد به نفس کامل حرف میزنید که واقعا این خوب نیس!جبهه نگیرید!
دیگه دوس ندارم این بحث ادامه دار بشه چون در حد دو نفر تحصیلکرده نیس و جاش تووی این تالارا نیس واسه همینم همون اول بهتون پیام خصوصی دادم
براتون آرزوی موفقیت دارم
شب خوش
نه برعکس همین جا بهتره صحبت بشه تا سو تفاهم ها رفع بشه ....
دوست عزیز من واقعا قصد نداشتم خدایی ناکرده شما رو ناراحت کنم یا ناامید.....
ببیند بزارید یه مثال بزنم فرض کنید من دارم من خودمو میگم دارم درسی رو میخونم به اسم کنترل و میبینم بقیه بچه ها مخصوصا مثلا دخترای این جا دارند خیلی خوب پیش میرند ولی من نسبت به اونا ضعیف تر عمل میکنم و.. تا جایی که ناامید میشم وفکر میکنم یه کمبودی دارم در توانایی
تا این که مثلا شما میاید میگید مثلا توی درس کنترل به این دلیل دختر ها خیلی راحت میتونند باهاش کنار بیان!!! این طوری این حرف شما و واقعیتی رو که پایه علمی داره میگید باعث میشه من دوباره انگیزه بگیرم و بپذیرم اره به خاطر یه همچین دلیلی اونا یکم سرعتشون بیش تره و... و من متوجه میشم کمبودی ندارم و بلکه با یه واقعیتی روبه رو هستم...و با تلاش بلکه از خیلی ها هم نتیجه ی بهتری بگیرم...

حرف من بیش تر برای انگیزه دادن بود.....شما فکر میکنم با یه تعصب خاصی پست های منو خوندید وگر نه از اون دید که مثال زدم بخونید مجددا متوجه میشید منظور من چیزی جز باور خودمون نبود...
و بابت درصد مغناطیستون بهتون تبریک میگم خیلی خوب بوده اینو جدی میگم..ایشالله امسال بیش از دوبرابر اونو حداقل بزنید....بازم اگه من نوعی باعث شدم کمترین ناامیدی در شما بوجود بیاد و... ازتون عذر میخوام ....حتی اگه شما جز استثنا ها هم نباشید توی خوندن درس مغناطیس اون قدر ها با بقی هفرق ندارید ولی قطعا جز استثنا ها هستید و با درصد عالیتون در این درس اینو ایشالله به نمایش خواهید گذاشت....
.
.
خوشحال میشم حالا که شما از معدود افرادی هستید که دارید برای امسال مغناطیسو میخونید حتما در این تاپیک شرکت کنید تا از رونق نیفته.
وفکر میکنم درست تر این باشه بحث راجب نیم کره و.. در این جا بسته بشه و بعد زا این راجب خود درس و مسایل و مشکلات صحبت کنیم.
با تشکر.

alidodar1

عضو جدید
بنظر من فرق مغناطیس با درسی مثل مدار اینه که مدار تئوریش کمه ولی اگه صرفا تئوریشو یاد بگیری بازم تست زدن واست سخته! چون تنوع تست تو این درس اونقدر بالاس که هرچقدرهم تست بزنی بازم کم زدی!! ولی مغناطیس که همه ازش غول ساختن تئوریش زیاده ولی اگه بتونی تئوریشو یاد بگیری تنوع سوالاش اونقدرم زیاد نیست. مثلا من خودم تابستون امسال دارم کلاس مهندس اشرفیانو میرم . از 16 تا تستی که واسه تمرین جلسه اول داد 14 تاشو خیلی راحت به جواب رسیدم و اصلنم واسم سخت نبود! (البته من آماده میرم سر کلاس یعنی با آمادگی جزوه و فیلم باغستانی میرم سر کلاس سنگین اشرفیان!) ولی مداری که با تقوی بر داشتم هر تمرینی که میده حلش واسم سخته! نمیدونم چرا اینجوری میشه !!!:cry: (شاید دلیلش این باشه که مدارو مثل مغناطیس آماده نمیرم سر کلاس)
خوب چون ذهن من آمادگی پذیرش مغناطیسو داره اونو راحتتر میفهمه:D
راستی این که میگن همه مغناطیسو میخونن آخرش منفی میزنن رو اصلا قبول ندارم. اونایی که منفی میزنن شانسی میزنن! مثلا از 12 تا تست همشو میزنن به امید این که حداقل 4 تاش درس باشه (درصدشون با تقریب هر تست درست 8.5 و هر تست غلط 8.5/3 میشه 12=34-22!!!) یعنی مفت 12 درصد از مغناطیس گرفتن!!!
یکی از بچه های همین انجمن که پارسال 800 الک شد درصد مغناطیسش شده بود -20 و خورده ای که معلومه خیلی بدشانس بوده (ولی بازم همرو غلط نزده چون اگه همرو غلط میزد درصدش میشد -33!!!!!) من بهش پیغام دادم گفت اون گزینه هایی که به قیافشون میخودرد درست باشنو زدم تا شاید حداقل یه درصد مثبته کم بیارم!!!!!!!:biggrin:
شما مطمئن باشین این استدلال که میگن مغناطیسو خوندم ولی منفی زدم یه استدلال بی معنیه! محاله کسی مغناطیسو بخونه و حداقل 3 تا تست نزنه( همین پارسال که 2 تا از تستا رو میشد با معلومات دبیرستان حل کرد)
بازم یه دوست دیگه ای از بجه های همین انجمن به نام h.mehrabian (کارنامشون اینجا قابل مشاهدست) شد 100 قدرت!!! ایشون مغناطیسو 30 زده فقط با خوندن جزوه باغستانی و پارسه!!!!! (تاکید میکنم فقط) من بهشون پیغام دادم منابعشون اینا بود که دقیقا از اینباکسم واستون کپی میکنم:
((با سلام
ممنونم دوست عزیز
میخوام الکترونیک قدرت مدرس بزنم.
کلا به کلاس و این چیزا اعتقادی ندارم ولی اگر میخوای کلاس بری تعریف کلاس کنترل شیرین آبادی رو شنیدم.
بررسی-جهش(قاسمی)
ماشین-پوران(حلم زاده)
کنترل- تقوی و الفی
مغناطیس- جزوه ی باغستانی رو خوندم و پارسه
ریاضی - کریمی و مومن زاده
مدار- پوران))

تازه ایشون دانشجوی آموزشکده فنی حرفه ای منتظری مشهد بودن:surprised: و از یه آموزشکده فنی بدون کلاس کنکور رفتن یه اینجا رسیدن!
به نظر من بسادگی از کنار این درس شیرین نگذرین و خیلی زود جا نزنین هنوز 7 ماه مونده تا کنکور
موفق باشید:gol:

آخرین ویرایش:

rezarst1911

عضو جدید
بنظر من فرق مغناطیس با درسی مثل مدار اینه که مدار تئوریش کمه ولی اگه صرفا تئوریشو یاد بگیری بازم تست زدن واست سخته! چون تنوع تست تو این درس اونقدر بالاس که هرچقدرهم تست بزنی بازم کم زدی!! ولی مغناطیس که همه ازش غول ساختن تئوریش زیاده ولی اگه بتونی تئوریشو یاد بگیری تنوع سوالاش اونقدرم زیاد نیست. مثلا من خودم تابستون امسال دارم کلاس مهندس اشرفیانو میرم . از 16 تا تستی که واسه تمرین جلسه اول داد 14 تاشو خیلی راحت به جواب رسیدم و اصلنم واسم سخت نبود! (البته من آماده میرم سر کلاس یعنی با آمادگی جزوه و فیلم باغستانی میرم سر کلاس سنگین اشرفیان!) ولی مداری که با تقوی بر داشتم هر تمرینی که میده حلش واسم سخته! نمیدونم چرا اینجوری میشه !!!:cry: (شاید دلیلش این باشه که مدارو مثل مغناطیس آماده نمیرم سر کلاس)
راستی این که میگن همه مغناطیسو میخونن آخرش منفی میزنن رو اصلا قبول ندارم. اونایی که منفی میزنن شانسی میزنن! مثلا از 12 تا تست همشو میزنن به امید این که حداقل 4 تاش درس باشه (درصدشون با تقریب هر تست درست 8.5 و هر تست غلط 8.5/3 میشه 12=34-22!!!) یعنی مفت 12 درصد از مغناطیس گرفتن!!!
یکی از بچه های همین انجمن که پارسال 800 الک شد درصد مغناطیسش شده بود -20 و خورده ای که معلومه خیلی بدشانس بوده (ولی بازم همرو غلط نزده چون اگه همرو غلط میزد درصدش میشد -33!!!!!) من بهش پیغام دادم گفت اون گزینه هایی که به قیافشون میخودرد درست باشنو زدم تا شاید حداقل یه درصد مثبته کم بیارم!!!!!!!:biggrin:
شما مطمئن باشین این استدلال که میگن مغناطیسو خوندم ولی منفی زدم یه استدلال بی معنیه! محاله کسی مغناطیسو بخونه و حداقل 3 تا تست نزنه( همین پارسال که 2 تا از تستا رو میشد با معلومات دبیرستان حل کرد)
بازم یه دوست دیگه ای از بجه های همین انجمن به نام h.mehrabian شد 100 قدرت!!! ایشون مغناطیسو 30 زده فقط با خوندن جزوه باغستانی و پارسه!!!!! (تاکید میکنم فقط) من بهشون پیغام دادم منابعشون اینا بود که دقیقا از اینباکسم واستون کپی میکنم:
((با سلام
ممنونم دوست عزیز
کلا به کلاس و این چیزا اعتقادی ندارم ولی اگر میخوای کلاس بری تعریف کلاس کنترل شیرین آبادی رو شنیدم.
بررسی-جهش(قاسمی)
ماشین-پوران(حلم زاده)
کنترل- تقوی و الفی
مدار- پوران))

تازه ایشون دانشجوی آموزشکده فنی حرفه ای منتظری مشهد بودن:surprised: و از یه آموزشکده فنی بدون کلاس کنکور رفتن یه اینجا رسیدن!
به نظر من بسادگی از کنار این درس شیرین نگذرین و خیلی زود جا نزنین هنوز 7 ماه مونده تا کنکور

دمت گرم .بعضی ها میان اینجا روضه میخونن به جای حرف حسابی زدن
دخترا و پسرها فقط از لحاظ جنسی با هم فرق دارند وگرنه هیچ تفاوتی با هم ندارند. منبع غیر معتبر رتون رو عوض کنید

8912763

عضو جدید
بازم یه دوست دیگه ای از بجه های همین انجمن به نام h.mehrabian (کارنامشون اینجا قابل مشاهدست) شد 100 قدرت!!! ایشون مغناطیسو 30 زده فقط با خوندن جزوه باغستانی و پارسه!!!!! (تاکید میکنم فقط) من بهشون پیغام دادم منابعشون اینا بود که دقیقا از اینباکسم واستون کپی میکنم:
((با سلام
ممنونم دوست عزیز
بررسی-جهش(قاسمی)
ماشین-پوران(حلم زاده)
کنترل- تقوی و الفی
مدار- پوران))

با سلام
یکی از دوستان بنده فقط با خوندن جزوه اشرفیان الک مغ رو 70 زده برو حالشو ببر !!!

samin_m

کاربر ممتاز
سلام دوستان
یه سوال ساده داشتم،ممنون میشم راهنمایی کنید :

IMAG0896.jpg

mehhraan

عضو جدید
سلام دوستان

مشاهده پیوست 167364
ببينيد در حل مسئله الكترومغناطيس اولين كاری كه شما بايد بكنيد اينه كه تشخيص بدين مسئلتون چه هندسه و مختصاتی احتياج داره برای تحليلش كه مشخصاً زمانی كه خط بار طويل داريم از مختصات استوانه ای دوست داريم استفاده كنيم! در اين دستگاه يه آر داريم و يه فی و يه زد بردار observer (برداری كه سرش o هست و تهش به يه نقطه روی بارتون قرار داره (همونجا كه dq هست)) ، در جهت محور زد ها و در جهت شعاعی قابل تجزيه است پس ميتونم اين بردار رو در اين دو راستا تجزيه كنم و بنويسم! اما مشكل شما اينه! شما می گی اگه بخواد ميدان در يك نقطه ی ديگه حساب شه فی اش فرق نداره؟! منم ميگم داره ولی ميدونی چيه؟ مسئله اينه كه اون جهت بردار r اون نقطه ی ديگه رو به شما نشون ميده! در واقع با انتخاب بردار شعاعی r در محور استوانه ای شما تمام فی ها رو پوشش ميدين (يعنی 360 درجه رو با خودش داره!) برای همين ديگه نيازی نداره كه در جهت فی بخواد تغيير داشته باشه به عبارتی برداری در جهت فی تغيير داره كه نسبت به اون دايره نشه بگی شعاعیه! يا در واقع امتدادش از مركز دايره نگذره
اميدوارم متوجه منظورم شده باشيد

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام دوستان

مشاهده پیوست 167364

دوست عزیز من متاسفانه نمیتونم از نوشته هام عکی بگیرم واسه همین توضیح فارسی میدم...
من موندم چرا شما زد هت رو (برداریکه در جهت z) رو منفی در نظر گرفتید....ببنید شما باید یه بردار مکان به محل توزیع بار در نظر بگیرید(برداری که از مبدا به نقطه ای دلخواه از توزیع بار وصل میشه) که در این جا میشه زد پریم زد هت....(توجه کنید دیگه چون جهت بردار یکه زد هواره ثابته نیازی به گذاشتن پریم روی اون نیست با این که مربوط به توزیع باره)...
بعدش یه بردار مکان به محل نقطه ی بار ازمون باید بگیرید همونی که نوشتید یعنی از مبدا به محل توزیع بار که بردار مکانش در دستگاه استوانه ای میشه ار ارهت +زد زدهت (ولی شما پشتش یه منفی گذاشتید!!!)
بعدش بردار مکان که مربوط به محل بار رو باید از بردار مکان محل توزیع بار کم کنید... که همون بردار فاصله که در شکل مشخص کردید رو بهتون میده....
(ببنید شما شکلتون کامل نیست اگر تنها در صورتی که محل بار ازمونتون روی محور ایگرگ قرار داشته باشه اون وقت اون برداری که نوشتید درسته چرا که بردار مکان اون نقطه محل بار میشه فقط ار ارهت و وقتی از بردار مکان محل توزیع بار کم بشه همون که شما نوشتید رو میده)

ضمنا اثبات میدان ناشی از خط بار محدود در حالت کلی و مخصوصا نوشتن بر حسب روابط سینوس و کسینوس که توی کنکور لازمه از سخت ترین مباحث فصل میدان هستش..که حتی خیلی از اساتید هم بلد نیستند...یا اثبات نمیکنند یا حالت خاصیشو در کلاس اثبات میکنند (که نقطه روی محور ایگرگ قرار داره و خط هم در مبدا قرار میدند ونصفش بالای خط و نصفش هم پایین خط) یا هم نهایتش بر حسب روابط ایکس و ایگرگ مینویسند و به فرم سینوس و کسینوس تبدیلش نمیکنند چون واقعا خیلی کار میبره...
.
.
راجب فی که پرسیدید هرچند شما یکیشو پرسیدید اما من دوتاشو میگم تا بین این ها تفاوت قایل شید
1- ببنید کلا در میدان ناشی از خط بار حتی محدود هم مولفه های بار طوری هستند که هیچگاه میدان در جهت فی تولید نمیکنند ببنید شما خودتونو در کنار یک خط بار محدود با شعاع و ارتفاع ثابت فرض کنید حالا فقط دورش بچرخید میبینید که هیچ تفاوتی در میدان ناشی از خط بار به ازای فی های مختلف حس نمیشه کافیه تجسم کنید....اگه خط بار نامحدود بشه که مولفه ی Z هم نخواهد داشت چرا که همدیگرو خنثی میکنند)
.
.
2- و این که پرسیدید چرا بردار مکان فی نداره بدونید کلا توی بردار مکان ها در دستگاه استوانه ای زاویه فی در همون r نهفته هستش و در دستگاه کروی هم در R در واقع با یه بیش فرض که در کتاب ها نوشته نشده وقتی شما بردار مکانی رو در دستگاه استوانه ای یا کروی انتخاب میکنید همه ی فی ها رو پوشش میده و از نظر شکل هم قابل فهمه شما شعاع کره یا استوانه رو میتونید از صفر تا دو پی بچرخونید و تنها در مختصات دکارتی هستش که یکتا هستش و اونم از روی شکل قابل درکه چرا که تنها یه بردار رو با ایکس و ایگرگ و زد منحصر به فرد نشون میدیدم...
.
.
کلا روی اثبات خط بار محدود زیاد وقت نذارید و اون رابطه ی به فرم سینوس و کسینوسش رو حتما حفظ کنید... ولی بقیه رو حتما وقت بزاریدو بدست بیارید...

llvll.asoud

کاربر ممتاز
ببينيد در حل مسئله الكترومغناطيس اولين كاری كه شما بايد بكنيد اينه كه تشخيص بدين مسئلتون چه هندسه و مختصاتی احتياج داره برای تحليلش كه مشخصاً زمانی كه خط بار طويل داريم از مختصات استوانه ای دوست داريم استفاده كنيم! در اين دستگاه يه آر داريم و يه فی و يه زد بردار observer (برداری كه سرش o هست و تهش به يه نقطه روی بارتون قرار داره (همونجا كه dq هست)) ، در جهت محور زد ها و در جهت شعاعی قابل تجزيه است پس ميتونم اين بردار رو در اين دو راستا تجزيه كنم و بنويسم! اما مشكل شما اينه! شما می گی اگه بخواد ميدان در يك نقطه ی ديگه حساب شه فی اش فرق نداره؟! منم ميگم داره ولی ميدونی چيه؟ مسئله اينه كه اون جهت بردار r اون نقطه ی ديگه رو به شما نشون ميده! در واقع با انتخاب بردار شعاعی r در محور استوانه ای شما تمام فی ها رو پوشش ميدين (يعنی 360 درجه رو با خودش داره!) برای همين ديگه نيازی نداره كه در جهت فی بخواد تغيير داشته باشه به عبارتی برداری در جهت فی تغيير داره كه نسبت به اون دايره نشه بگی شعاعیه! يا در واقع امتدادش از مركز دايره نگذره
اميدوارم متوجه منظورم شده باشيد

اگه میشه یکم بیشتر توضیح بدید من که چیزی نفهمیدم.بازم ممنون از وقتی که میذارید

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان.
من دو هفته ای میشه مغناطیس رو از رو پارسه دارم میخونم و تا الان سه فصلشو خوندم.برنامه ام هم اینه که هرروز ۱.۵ ساعت اول صبح میخونمش.به نظرتون درست پیش میرم یا برنامه ام رو عوض کنم؟

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام دوستان.
من دو هفته ای میشه مغناطیس رو از رو پارسه دارم میخونم و تا الان سه فصلشو خوندم.برنامه ام هم اینه که هرروز ۱.۵ ساعت اول صبح میخونمش.به نظرتون درست پیش میرم یا برنامه ام رو عوض کنم؟

سلام اره دوسته من کارت درسته. مغناطیسو باید هر روز بخونی.

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان

مشاهده پیوست 167364
کافیه شما خودتو بذاری جای اون نقطه و با z و r ثابت دور اون میله بچرخی.میبینی که وقتی دور میله ۳۶۰ درجه میچرخی تغییری رو تو دیدت احساس نمیکنی،این میشه تقارن نسبت به محور فی تو مختصات استوانه ای.وقتی هم که ما نسبت به هر محوری تو هر دستگاه مختصات تقارن داشته باشیم بردار اون محور تو محاسبات شرکت نمیکنه

Paydar91

کاربر ممتاز
کافیه شما خودتو بذاری جای اون نقطه و با z و r ثابت دور اون میله بچرخی.میبینی که وقتی دور میله ۳۶۰ درجه میچرخی تغییری رو تو دیدت احساس نمیکنی،این میشه تقارن نسبت به محور فی تو مختصات استوانه ای.وقتی هم که ما نسبت به هر محوری تو هر دستگاه مختصات تقارن داشته باشیم بردار اون محور تو محاسبات شرکت نمیکنه

دوستان البته بین این ها تفاوت های طریفی هست و دقت کنید..
وقتی یه میدان برداری داریم به هریک از ضرایب کنار ایکس هت و ایگرگ هت و زد هت میگن مولفه (تصویر) و باز اون مولفه های بسته به این که تابع چه متغیر هایی باشند اونایی که داخل مولفه ها هست رو میگن متغیر

ببنید این که دو پارامتر رو ثابت نگه میداریم و میچرخیم اونایی که تغییر نکنه میدان در ذاتش اون پارامتر ها رو نداره نه الزاما اون مولفه ها

و این که ببینیم میدان چه مولفه هایی نداره باید از محل توزیع بار به بار ازمون خطوط میدان رو رسم کنیم و ببنیم چی همو خنثی میکنه یا نه و جهت نهایی میدا رو تشخصی بدیم...و واسه خط بار اصلا میدان نمیتونه جهت فی هت تولید کنه فقط در جهت ایکس هت و ایگرگ هت(که محموعش میشه ار هت استوانه ای ) و زد هت که وقتی خط بار تا بی نهایت ادامه داشته باشه مولفه های زد همدیگر رو خنثی میکنند و میدان در اون جهت مولفه نداره و فقط میمونه همون ار هت استوانه ای

ولی چیزی که مهمه بدونید اگه تشخیش دادید میدان قطعا مولفه ای رو نداره این نتیجه رو میده که سایر جهت های میدان هم قطعا اون پارامتر رو در ذاتشون نخواهد داشت....

ببنید در همین خط بار محدود میشه دو مدل استدلال کرد
اول این که خطوطو میدان رو رسم کنیم و بگیم که میدان نمیتونه جهت فی هت تولید کنه پس قعا در سایر جهت ها که میمونه ار هت و زد هت اگه میدان داشته باشیم قطعا درشون متغیر فی نخواهند داشت....
.
.
حالا ببنید نداشتن متغیر فی رو میشه یه جور دیگه هم نتیجه گرفت همون روشی که ار و زد رو ثابت نگه میداریم ودور توزیع بار میچرخیم و میگیم نسبت به فی متقارنه پس قطعا سایر مولفه یا جهت های میدان در ذاتشون متغیر فی رو نخواهند داشت ولی این این نتیجه رو نمیده که میدان جهت فی نداره و بین این تفاوت ها دقت قایل شید.

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دوستان البته بین این ها تفاوت های طریفی هست و دقت کنید..
وقتی یه میدان برداری داریم به هریک از ضرایب کنار ایکس هت و ایگرگ هت و زد هت میگن مولفه (تصویر) و باز اون مولفه های بسته به این که تابع چه متغیر هایی باشند اونایی که داخل مولفه ها هست رو میگن متغیر

ببنید این که دو پارامتر رو ثابت نگه میداریم و میچرخیم اونایی که تغییر نکنه میدان در ذاتش اون پارامتر ها رو نداره نه الزاما اون مولفه ها

و این که ببینیم میدان چه مولفه هایی نداره باید از محل توزیع بار به بار ازمون خطوط میدان رو رسم کنیم و ببنیم چی همو خنثی میکنه یا نه و جهت نهایی میدا رو تشخصی بدیم...و واسه خط بار اصلا میدان نمیتونه جهت فی هت تولید کنه فقط در جهت ایکس هت و ایگرگ هت(که محموعش میشه ار هت استوانه ای ) و زد هت که وقتی خط بار تا بی نهایت ادامه داشته باشه مولفه های زد همدیگر رو خنثی میکنند و میدان در اون جهت مولفه نداره و فقط میمونه همون ار هت استوانه ای

ولی چیزی که مهمه بدونید اگه تشخیش دادید میدان قطعا مولفه ای رو نداره این نتیجه رو میده که سایر جهت های میدان هم قطعا اون پارامتر رو در ذاتشون نخواهد داشت....

ببنید در همین خط بار محدود میشه دو مدل استدلال کرد
اول این که خطوطو میدان رو رسم کنیم و بگیم که میدان نمیتونه جهت فی هت تولید کنه پس قعا در سایر جهت ها که میمونه ار هت و زد هت اگه میدان داشته باشیم قطعا درشون متغیر فی نخواهند داشت....
.
.
حالا ببنید نداشتن متغیر فی رو میشه یه جور دیگه هم نتیجه گرفت همون روشی که ار و زد رو ثابت نگه میداریم ودور توزیع بار میچرخیم و میگیم نسبت به فی متقارنه پس قطعا سایر مولفه یا جهت های میدان در ذاتشون متغیر فی رو نخواهند داشت ولی این این نتیجه رو نمیده که میدان جهت فی نداره و بین این تفاوت ها دقت قایل شید.
چیزی که شما میگی کاملا درسته و خوسحالم مبیبینم که شما اینقدر خوب به یه سری از درک ها رسیدی.
بی زحمت نظرتون رو راجع به برنامه ی خوندم که بالاتر توضیح دادم میشه بگید؟

Paydar91

کاربر ممتاز
چیزی که شما میگی کاملا درسته و خوسحالم مبیبینم که شما اینقدر خوب به یه سری از درک ها رسیدی.
بی زحمت نظرتون رو راجع به برنامه ی خوندم که بالاتر توضیح دادم میشه بگید؟
ممنونم..لطف داری..خواهش میکنم....
دوست من به نظرم اره این که هر روز میخونی خیلی خوبه...ولی حداقل دوساعتش کن...چون مغناطیس تا به خودت بیای و ... دو ساعت وقت لازمه....بازدهت خیلی بیش تر میشه....
من جزوه ی پارسه رو یه دور حداقل خوندم...بعضی چیزاشو حلاشو اصلا نمیپسندم ولی در کل برای شروع و اشتی با این درس خیلی خوبه...سعی کن به نظرم تا اول مغناطیس ساکن بخونی یعنی تا فصل ده میتونی خازن ها و معادلات لاپلاس پواسن رو هم کلا از اخر بخونی اگه خواستی....بعدش قبل این که واردمغناطیس ساکن شی برو از روی یه کتاب تست(ترجیحا کتاب تست شهاب فرخی انتشارات راهیان ارشد که فقط تسته )سه فصل اول رو شروع کن به زدن همه ی تست ها و خودتو محک بزن و این طوری میتونی ببینی چقدر جزوه ی پارسه تونسته بهت کمک کنه قبل این که دیر شه خدایی ناکرده...
.
.
ضمنا مثلا میتونی مغناطیس رو هم یه روز در میون ولی 4 ساعته بخونی..این طوری هم شاید بهتر باشه....چون مغناطیس رو دوروز در میون بخونی میتونی دو تا دوساعت روش وقت بزاری و یه روز ذهنت فرصت داشته باشه یکم هوا بخوره و برای من که این جوری بهتر جواب داده...

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
ممنونم..لطف داری..خواهش میکنم....
دوست من به نظرم اره این که هر روز میخونی خیلی خوبه...ولی حداقل دوساعتش کن...چون مغناطیس تا به خودت بیای و ... دو ساعت وقت لازمه....بازدهت خیلی بیش تر میشه....
من جزوه ی پارسه رو یه دور حداقل خوندم...بعضی چیزاشو حلاشو اصلا نمیپسندم ولی در کل برای شروع و اشتی با این درس خیلی خوبه...سعی کن به نظرم تا اول مغناطیس ساکن بخونی یعنی تا فصل ده میتونی خازن ها و معادلات لاپلاس پواسن رو هم کلا از اخر بخونی اگه خواستی....بعدش قبل این که واردمغناطیس ساکن شی برو از روی یه کتاب تست(ترجیحا کتاب تست شهاب فرخی انتشارات راهیان ارشد که فقط تسته )سه فصل اول رو شروع کن به زدن همه ی تست ها و خودتو محک بزن و این طوری میتونی ببینی چقدر جزوه ی پارسه تونسته بهت کمک کنه قبل این که دیر شه خدایی ناکرده...
.
.
ضمنا مثلا میتونی مغناطیس رو هم یه روز در میون ولی 4 ساعته بخونی..این طوری هم شاید بهتر باشه....چون مغناطیس رو دوروز در میون بخونی میتونی دو تا دوساعت روش وقت بزاری و یه روز ذهنت فرصت داشته باشه یکم هوا بخوره و برای من که این جوری بهتر جواب داده...
ممنون.
راستش تصمیمم این بود که از فردا کتاب جهش رو هم شروع به خوندن کنم،یعنی همژمان ۲ تا کتاب رو بخونم.اول یه مبحث از پارسه بعد جهش همراه تستاش،بعد اینکه با روزی دو ساعت که شما میگی موافقم و از فردا انجامش میدم،اما اینکه هرروز میخونم بخاطر اینه که تو این مدت کم که دارم روش وقت میذارم واقعا عاشق این درس شدم و از خوندنش لذت میبرم.شاید خنده دار باشه اما شبا که میخوام بخوابم و راجع به برنامه ی فردام فکر میکنم ذوق این رو دارم که فردا میخوام اول از همه مغناطیس بخونم.بنظرم این درس شرینیه خاص خودشو داره که هرروز میتونه به آدم انرژی بده.
از فردا اگه خدا بخواد تست هم چاشنی کارم میکنم

Paydar91

کاربر ممتاز
ممنون.
راستش تصمیمم این بود که از فردا کتاب جهش رو هم شروع به خوندن کنم،یعنی همژمان ۲ تا کتاب رو بخونم.اول یه مبحث از پارسه بعد جهش همراه تستاش،بعد اینکه با روزی دو ساعت که شما میگی موافقم و از فردا انجامش میدم،اما اینکه هرروز میخونم بخاطر اینه که تو این مدت کم که دارم روش وقت میذارم واقعا عاشق این درس شدم و از خوندنش لذت میبرم.شاید خنده دار باشه اما شبا که میخوام بخوابم و راجع به برنامه ی فردام فکر میکنم ذوق این رو دارم که فردا میخوام اول از همه مغناطیس بخونم.بنظرم این درس شرینیه خاص خودشو داره که هرروز میتونه به آدم انرژی بده.
از فردا اگه خدا بخواد تست هم چاشنی کارم میکنم

مغناطیس کلا درسی هست که ادم هرچی بیش تر میخونه بیش تر عاشقش میشه خوشحالم شما هم جز عاشقان این درس مظلوم در کنکور شدید....
اره حتما تست ها و حل هاشونو از روی کتابای دیگه بررسی کنید و بخونید و صرفا فقط به پارسه اتکا نکنید....
گفتم زیاد بین هر روز و یه روز در میون فرقی نیست بستگی به برنامه سایر دروست هم داره..که اگه شما میدونی هر روز بهتره همینو حتما ادامه بده....
مغناطیس واقعا لذت بخشه...به شرطی که بهش بها داده بشه...

mehhraan

عضو جدید
سلام دوستان.
اينكه چه قدر مي خواين زمان بزاريد رو اين درس اصلاً ربطی به اسم اون درس نداره! بلكه ميزان تسلط شما و اينكه چه قدر مطالبش رو در دوران تحصيل درك كرديد و چه قدر سوال اون زمان حل كرديد مطرح هستش
درسی مثل الكترومغناطيس سوالاش بسيار كليشه ایه! (لااقل اينكه تا الان بوده) اما اشتباه نكنيم واژه كليشه ای به معنی اين نيست كه با يه سری فرمول حفظ كردن ميشه از پسش برآمد و ... خير! بدين معنا كه بلد بودن شما رو ميطلبه! بلد بودن يعنی داشتن يه نگرش قوی و يه ديد بالا در اون درس! كه البته اين مهم با به غير از حل كردن سوالات فراتر از سطح كنكور ميسر نيست! چنين فردی واقعاً شايد حتی نيازآنچنانی اصلاً به مطالعه اين درس نداره! پس خلاصه كلام اينكه بستگی به حال خودت داره اگه ميدونی پايه ی ضعيفی داری من ميگم تا ميتونی ساعتو ببر بالا! اما اگه نه مثل مورد اولی كه گفتم هستی شايد كمی ملال آور باشه بعدش!
به هر حال اميدوارم كه موفق باشی و به خواسته هات برسی

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
ممنون از همهی دوستای عزیز که راهنمایی کردن.
از امروز کتاب جهش رو هم شروع به خوندن کردم،روزی 2 ساعت.سوالا و چند تا از تستای فصل 1 جهش رو حل کردم خوشبختانه همه رو درست حل میکردم.تو بعضیا حتی روش هام از کتاب کوتاه تر بود :thumbsup2:
فکر کنم تو این درس استعداد بالقوه داشتم که یهو شکوفا شده ....!!!!!!!!!

vaaad7

عضو جدید
سلام....
اینجا کسی از کتاب مغناطیس مدرسان مطالعه ای داشته؟ به نظرتون چه طور کتابیه؟
اگه می شه بگید چطوری و از روی چی مغناطیس می خونید؟

rezarst1911

عضو جدید
سلام....
من دارم میخونمش.به نظرم چون برای فیزیک و فوتونیک هم هست (مشترکه) خیلی چیزای زیادی داره مخصوصا توی فصل اول. اگر میتونی از کتاب دیگه ای بخونی بهتره .کلا مطالب اضافی زیاد داره
ولی برای تست زدن کتاب خوبیه.منم برای همین دارم میخونمش چون تست توش زیاد داره

parviiiiizZz

عضو جدید
سلام....

من دارم می خونم.
به نظرم کتاب خوبیه چون تمام نکته های مهم و کلیدی رو توش داره.واضح و روونم توضیح داده و تست و تمریناشم خوبه.من که باهاش راحت یاد میگیرم و مشکلیم ندارم.
من روزی یک ساعت مغناطیس می خونم

بابک منافی

اخراجی موقت
سلام....

منم موافقم کتابه مغناطیسه مدرسان یه 20-30 صفحه ای آخرش اضافی داره که میتونی نخونیش که مخصوصه رشته فیزیکه البته رشته فیزیکم نزدیک به رشته برقه به نظر من تو دور اول فقط تست های برقو بزن اگه وقت اضافه آوردی تست های فیزیکم واسه تمرینه بیشتر بزنی که دیگه عالیه البته این کتابش بخوبی مدارو ریاضی مهندسیش نیست ول باز نسبت به بقیه کتابا به نظر من بهتره.

farhad bibak

اخراجی موقت
بچه ها ممنون از همتون که این قد با حوصله وقت میزارید و همدیگرو راهنمایی میکنین ایشا الله همتون به نتیجه دل خواهتون برسین.

Joe_Bel

کاربر ممتاز

الکترومغناطیس:
درسی سخت ولی رتبه آور و نمره کل را بالا بر!!.این درس رااز یک جزوه خوب شروع کنید و با کتاب آقای طاهری که جهش منتشر کرده کاملا بفهمید.فصل اول را هر چند بار لازم است بخوانید که مختصاتها و المان گیری ها همه مغناطیس را تشکیل می دهند.با تمرینات کتاب رهیافت آقای دیانی(که به استثنا بقیه کتابهاشون عالیه)جلو بروید.اگه به کلاس احتیاج داریدDVD های آقای باغستانی را بهمراه جزوه ایشان تهیه و چندین بار ببینید.در نهایت بهترین و استاندارد ترین سوالات را در تست های کنکور چند سال اخیر خواهید یافت

آخرین ویرایش:
بالا