درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
ببين فرشته..من كلمه "فرض" رو نوشتم رو كه منظورشون اينه كليت نداره..
تو ارجاعات ديگه هم فرض رو بر اين گذاشتن..ولي اون عكس نمودار عدد ماخ به نسبت دانسيته ها، يه رنج مشخص كرد و گفته درصد تغييرات توي 0.3 اينقدر (5صدم) هست و اين تغييرات از نزديكاي 0.2 شروع شده..
حالا من نظرم اينه هر جا رنج تغييرات دانسيته ات بيشتر مدنظر باشه اين عدد به 0.2 نزديكتر هست و در صورتي كه نباشه همون 0.3 رو ميگيرن..
به نظرم بستگي به خودت داره كدوم رو مبنا قرار بدي..
-____
(شايد هم اين رنج 0.1 تا 0.3 يه حالتي مث جريان گذرا هست كه اينطوري گفتن؟!:دي)

تو کامسول دو تا گزینه داره که یکیش میگه کلاً سیالات تراکم پذیر رو براشون عدد ماخ رو کمتر از 0.3 بگیر
پس در این صورت و با توجه به این گزینه، اخرین رنجی که برای سرعت سیال باید در نظر گرفت 89.99 هستش که وقتی به سرعت نور 300 متر بر ثانیه تقسیم میشه از 0.3 کمتر دربیاد تا بشه تراکم پذیر فرضش کرد البته توی کامسول
و سرعت صوت رو هم در صورتی کمتر از300 در نظر میگیریم که توی ارتفاعات بالا باشیم

مرسی علیرضا،بابت اون پی دی اف باید بگم عالی بود،حرف نداری،پردیس حق داره عاشقت بشه:D

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دوستان
اگه در مورد انواع روشهای تصفیه پیشرفته پساب مطلب فارسی دارین لطفا قرار بدین
تو اینترنت سرچ کردم چیز کامل و جامعی گیر نیاوردم
لطفا کمک کنید
مرسی
درود
مهندس امشب شانست زده
روش های تصفیه ی پیشرفته 3 تا هستن:

-رزین های آنیونی-کاتیونی
- اسمز معکوس
-الکترودیالیز
انواع رزین های تعویض یونی:

رزین های تعویض یونی به دو گروه بزرگ آنیونی و کاتیونی تقسیم میشن که هر گروه دارای نوع قوی و ضعیفه
رزین های قوی در محدوده ی ph وسیع و ضعیف ها در محدوده ی کوچکی از PH مناسب هستن
-رزین های کاتیونی قوی:
رزینهای کاتیونی قوی بصورت سدیمی برای کاهش سختی بکار میرن معمولا از R برای نشون دادن ساختمان تمامی رزین ها استفاده میکنن و در نتیجه ساختار رزین های کاتیونی قوی میشه بصورت RNa (ترکیب ساختمان رزینی با سدیم)
رزین های کاتیونی قوی علاوه بر گرفتن سختی آب همه ی یون های فلزی موجود در آب رو هم با سدیم تعویض میکنن و برای احیای اونا کافیه اونو با آب نمک شست و شو بدیم
رزین های قوی هیدروژنی با تعویض یون هیدروژن بجای یون های فلزی اسید نمک های موجود تو آب رو میسازه و برای احیای این نوع رزین ها از اسید قوی مثل هیدروکلریک میشه استفاده کرد
رزین های آنیونی قوی:
رزین های آنیونی رو با ZOH نشون میدن که اینجا Z نشون دهنده ی شبکه ی رزینی ه
وقتی آب حاوی نمک از روی این نوع رزین ها عبور میکنه عامل اسیدی نمک ها جذب رزین میشن و یون هیدروکسیل آزاد میشه
نتیجه اینکه تو تئوری میشه گفت آب دارای املاح تمام املاحش رو با عبور از روی رزین های کاتیونی و آنیونی از دست میده
طرز کار دستگاه تعویض یونی:
بدنه ی این دستگاه ها مثل فیلتر فشاری ه
داخل بدنه ذرات رزین قرار میگیره و چون طول تصفیه ی آب PH محیط تغییر میکنه توصیه میشه بدنه ی دستگاه رو از فولاد زد زنگ بسازن (ولی معمولا یه لایه ی پلاستیکی درونش قرار میدن)
برای جلوگیری از خروج رزین ها از دستگاه پایین دستگاه زیر رزین ها لایه های شن درشت (آنتراسیت) قرار میدن
آنتراسیت برای دستگاه های تعویض یونی بازی مناسب ترهچون باعث میشه سیلیس به آب اضافه نشه . تو دستگاههای کاتیونی چون pH پایین ه خطر آزاد شدن سیلیس وجود نداره اما بازم آنتراسیت رو ترجیح میدن
اسمز معکوس(این دیگه خوراک خودمه):
این یه روش فیزیکی ه که خودتونم میدونین چجوریاست
ماده ی خالص و ناخالص نسبت به هم یه فشار اسمزی ایجاد میکنن (غشاء بینشونه) و ماده ی خالص رو وارد ناخالصی میکنه
اما تو این روش یه فشاری بیشتر از فشار اسمزی ایجاد میکنیم تا بتونه آب خالص رو از ناخالص جدا کنه
تو این روش 99% املاح و مواد معدنی و 97% مواد آلی و کلوئیدی آب رو حذف کرد (TDS رو گاهی به 0 هم میرسونه خیلی کارش درسته)
دستگاهشم یه ممبران میخواد با منفذ های ریز (اندازه ی منافذ بسته به کاری که میخوای از دستگاه بکشی فرق میکنه) که تو یه پوسته قرار میگیره و یه کمپرسور که فشارش بیشتر از فشار اسمزی بین محلول آب خالص و آب ورودی ه هم لازم داریم
با کمپرسور آب ناخالص رو از ممبران(همون غشاء نیمه تراوا) رد میکنیم و از اونورش آب خالص میگیریم
البته باید به یه سری ریزه کاری ها هم دقت کرد که ممبران زود خراب نشه
تو این دستگاها گاهی برای تنظیم TDS (گاهی وقتا نباید از یه حدی کمتر بشه) یه جریان از کناره به جریان خروجی اضافه میشه که TDS آب رو تنظیم میکنه
الکترودیالیز:
سابقه ی این روش تو جهان کمتر از 25 سال ه
تو این سیستم هم یه جورایی مثل تعویض یونی آنیون و کاتیون رو جدا میکنن اما بجای رزین ها که بصورت ذره ای هستن از صفحات کاتد و آند و جریان برق مستقیم استفاده میشه
مهمترین کاربرد الکترودیالیز برای شیرین کردن آب های نیمه شور ه
اما امروزه برای آب آشامیدنی و بویلر ها و تصفیه ی فاضلاب هم ازش استفاده میشه از الکترودیالیز برای غلیظ کردن آب شور بجا مونده از روش اسمز معکوس هم استفاده میشه (اسمز معکوس تمامی آب رو شیرین نمیکنه یه قسمتیش رو بصورت آب شور پس میده (وگرنه بابای غشاء 2 روزه در میاد))
از الکترودیالیز و آب شور خروجی از دستگاه اسمز معکوس برای تهیه ی نمک های سر سفره هم استفاده میشه
آخرش بد نیست این 3 تا روش رو باهم مقایسه کنیم:
- رزین های تعویض یونی:
تو این روش میشه آب با هر کیفیت دلخواهی رو تهیه کرد. آب با درصد خلوص بالا (که حتی با چندین مرتبه تقطیر هم نمیشه بدستش آورد) رو میشه با این روش تهیه کرد.
-روش اسمز معکوس :این روش میتونه کل مواد جامد محلول تو آب رو تا 99% جدا کنه (اما در عمل تا 95% جواب داده) اگه دستگاه کاملا آب بندی شده باشه باکتری و ویروس و میکروب های دیگه رو 100% حذف میکنه اما معمولا دیده میشه بخاطر آب بندی نبودن دستگاه ها یه مقدار میکروب و اینا هست تو آب
-الکترودیالیز: میتونه TDS آب رو تا حدود 500PPM به صورت اقتصادی کم کنه اما ناخالصی های غیر یونی و کلوئیدی تو آب باقی میمونه

Beat

متخصص محیط زیست
کاربر ممتاز
سلام میشه در مورد فنتون،شبه فنتون،فوتو فنتون توضیح بدین که چیه؟چه فرقی با هم دارن؟

سلام
فنتون: ترکیب پراکسید هیدروژن و یون فرو در شرایط اسیدی
شبه فنتون: ترکیب پراکسید هیدروژن با فلزات واسطه یا یون فریک یا آهن صفر (به غیر از یون فرو)
فوتو فنتون: فنتون + فوتولیز (معمولا UVc)

مکانیسم همه ی اینا تولید رادیکال هیدروکسیل برای تخریب آلاینده هاست.
modification های فنتون شامل : الکتروفنتون، سونوفنتون، فوتوفنتون، مایکرویو-فنتون، سولار فنتون، ....

فرایند تصفیه پیشرفته خیلی زیاده!!!! اینطوری نیست با یک فایل یا یک مقاله بشه همه رو توضیح داد.
من تخصصم AOP و Electrochemical processes هست. مطلب دارم ولی فارسی نیست. مقالات فارسی اشتباه زیاد داره قابل اعتماد نیست.

آخرین ویرایش:

Beat

متخصص محیط زیست
کاربر ممتاز

سلام
شاید سوالم خنده دار باشه ولی آیا ویروسها هم مثل این جاذبهای زیستی خاصیت جذب دارند؟

ممنون

خیر ویروسها قابلیت biosorption و bioaccumulation ندارند. البته تا الان!!!!
ویروس در تصفیه فاضلاب ها کمترین نقش رو دارند البته شمادر مدیا بیولوژیکی که به عنوان کالچر می سازید امکان حضورشون هست اما نقشی در تصفیه ندارند.

آخرین ویرایش:
پتنت برای فرآیند تهیه استرهای اسید استیک

پتنت برای فرآیند تهیه استرهای اسید استیک

با سلام به همه دوستان عزیز

من به چند تا پتنت در زمینه فرآیندهای تولید استرهای اسید استیک نیاز دارم، اگه ممکنه راهنماییم بکنید چطوری میتونم بهشون دسترسی پیدا کنم . یا احیانا اگه لطف کنین برام لینک بدین .

یا اگه اینم میسر نشد، میتونید نحوه شروع طراحی یک واحد صنعتی در این زمینه رو بهم توضیح بدین .

بازم از همتون تشکر میکنم .

هم اکنون منتظر یاری سبزتان هستیم :gol:

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
با سلام به همه دوستان عزیز

من به چند تا پتنت در زمینه فرآیندهای تولید استرهای اسید استیک نیاز دارم، اگه ممکنه راهنماییم بکنید چطوری میتونم بهشون دسترسی پیدا کنم . یا احیانا اگه لطف کنین برام لینک بدین .

یا اگه اینم میسر نشد، میتونید نحوه شروع طراحی یک واحد صنعتی در این زمینه رو بهم توضیح بدین .

بازم از همتون تشکر میکنم .

هم اکنون منتظر یاری سبزتان هستیم :gol:

سلام دوست من ...

شما می توانید پتنت های مورد نیازتون رو از سایت http://www.freepatentsonline.com تهیه کنید .. فقط افیه که عضو سایت شوید ...

sahar tj

عضو جدید
درود
مهندس امشب شانست زده
روش های تصفیه ی پیشرفته 3 تا هستن:

-رزین های آنیونی-کاتیونی
- اسمز معکوس
-الکترودیالیز
انواع رزین های تعویض یونی:

رزین های تعویض یونی به دو گروه بزرگ آنیونی و کاتیونی تقسیم میشن که هر گروه دارای نوع قوی و ضعیفه
رزین های قوی در محدوده ی ph وسیع و ضعیف ها در محدوده ی کوچکی از PH مناسب هستن
-رزین های کاتیونی قوی:
رزینهای کاتیونی قوی بصورت سدیمی برای کاهش سختی بکار میرن معمولا از R برای نشون دادن ساختمان تمامی رزین ها استفاده میکنن و در نتیجه ساختار رزین های کاتیونی قوی میشه بصورت RNa (ترکیب ساختمان رزینی با سدیم)
رزین های کاتیونی قوی علاوه بر گرفتن سختی آب همه ی یون های فلزی موجود در آب رو هم با سدیم تعویض میکنن و برای احیای اونا کافیه اونو با آب نمک شست و شو بدیم
رزین های قوی هیدروژنی با تعویض یون هیدروژن بجای یون های فلزی اسید نمک های موجود تو آب رو میسازه و برای احیای این نوع رزین ها از اسید قوی مثل هیدروکلریک میشه استفاده کرد
رزین های آنیونی قوی:
رزین های آنیونی رو با ZOH نشون میدن که اینجا Z نشون دهنده ی شبکه ی رزینی ه
وقتی آب حاوی نمک از روی این نوع رزین ها عبور میکنه عامل اسیدی نمک ها جذب رزین میشن و یون هیدروکسیل آزاد میشه
نتیجه اینکه تو تئوری میشه گفت آب دارای املاح تمام املاحش رو با عبور از روی رزین های کاتیونی و آنیونی از دست میده
طرز کار دستگاه تعویض یونی:
بدنه ی این دستگاه ها مثل فیلتر فشاری ه
داخل بدنه ذرات رزین قرار میگیره و چون طول تصفیه ی آب PH محیط تغییر میکنه توصیه میشه بدنه ی دستگاه رو از فولاد زد زنگ بسازن (ولی معمولا یه لایه ی پلاستیکی درونش قرار میدن)
برای جلوگیری از خروج رزین ها از دستگاه پایین دستگاه زیر رزین ها لایه های شن درشت (آنتراسیت) قرار میدن
آنتراسیت برای دستگاه های تعویض یونی بازی مناسب ترهچون باعث میشه سیلیس به آب اضافه نشه . تو دستگاههای کاتیونی چون pH پایین ه خطر آزاد شدن سیلیس وجود نداره اما بازم آنتراسیت رو ترجیح میدن
اسمز معکوس(این دیگه خوراک خودمه):
این یه روش فیزیکی ه که خودتونم میدونین چجوریاست
ماده ی خالص و ناخالص نسبت به هم یه فشار اسمزی ایجاد میکنن (غشاء بینشونه) و ماده ی خالص رو وارد ناخالصی میکنه
اما تو این روش یه فشاری بیشتر از فشار اسمزی ایجاد میکنیم تا بتونه آب خالص رو از ناخالص جدا کنه
تو این روش 99% املاح و مواد معدنی و 97% مواد آلی و کلوئیدی آب رو حذف کرد (TDS رو گاهی به 0 هم میرسونه خیلی کارش درسته)
دستگاهشم یه ممبران میخواد با منفذ های ریز (اندازه ی منافذ بسته به کاری که میخوای از دستگاه بکشی فرق میکنه) که تو یه پوسته قرار میگیره و یه کمپرسور که فشارش بیشتر از فشار اسمزی بین محلول آب خالص و آب ورودی ه هم لازم داریم
با کمپرسور آب ناخالص رو از ممبران(همون غشاء نیمه تراوا) رد میکنیم و از اونورش آب خالص میگیریم
البته باید به یه سری ریزه کاری ها هم دقت کرد که ممبران زود خراب نشه
تو این دستگاها گاهی برای تنظیم TDS (گاهی وقتا نباید از یه حدی کمتر بشه) یه جریان از کناره به جریان خروجی اضافه میشه که TDS آب رو تنظیم میکنه
الکترودیالیز:
سابقه ی این روش تو جهان کمتر از 25 سال ه
تو این سیستم هم یه جورایی مثل تعویض یونی آنیون و کاتیون رو جدا میکنن اما بجای رزین ها که بصورت ذره ای هستن از صفحات کاتد و آند و جریان برق مستقیم استفاده میشه
مهمترین کاربرد الکترودیالیز برای شیرین کردن آب های نیمه شور ه
اما امروزه برای آب آشامیدنی و بویلر ها و تصفیه ی فاضلاب هم ازش استفاده میشه از الکترودیالیز برای غلیظ کردن آب شور بجا مونده از روش اسمز معکوس هم استفاده میشه (اسمز معکوس تمامی آب رو شیرین نمیکنه یه قسمتیش رو بصورت آب شور پس میده (وگرنه بابای غشاء 2 روزه در میاد))
از الکترودیالیز و آب شور خروجی از دستگاه اسمز معکوس برای تهیه ی نمک های سر سفره هم استفاده میشه
آخرش بد نیست این 3 تا روش رو باهم مقایسه کنیم:
- رزین های تعویض یونی:
تو این روش میشه آب با هر کیفیت دلخواهی رو تهیه کرد. آب با درصد خلوص بالا (که حتی با چندین مرتبه تقطیر هم نمیشه بدستش آورد) رو میشه با این روش تهیه کرد.
-روش اسمز معکوس :این روش میتونه کل مواد جامد محلول تو آب رو تا 99% جدا کنه (اما در عمل تا 95% جواب داده) اگه دستگاه کاملا آب بندی شده باشه باکتری و ویروس و میکروب های دیگه رو 100% حذف میکنه اما معمولا دیده میشه بخاطر آب بندی نبودن دستگاه ها یه مقدار میکروب و اینا هست تو آب
-الکترودیالیز: میتونه TDS آب رو تا حدود 500PPM به صورت اقتصادی کم کنه اما ناخالصی های غیر یونی و کلوئیدی تو آب باقی میمونه

ممنون،شما هم موفق باشی :)

sahar tj

عضو جدید
سلام
فنتون: ترکیب پراکسید هیدروژن و یون فرو در شرایط اسیدی
شبه فنتون: ترکیب پراکسید هیدروژن با فلزات واسطه یا یون فریک یا آهن صفر (به غیر از یون فرو)
فوتو فنتون: فنتون + فوتولیز (معمولا UVc)

مکانیسم همه ی اینا تولید رادیکال هیدروکسیل برای تخریب آلاینده هاست.
modification های فنتون شامل : الکتروفنتون، سونوفنتون، فوتوفنتون، مایکرویو-فنتون، سولار فنتون، ....

فرایند تصفیه پیشرفته خیلی زیاده!!!! اینطوری نیست با یک فایل یا یک مقاله بشه همه رو توضیح داد.
من تخصصم AOP و Electrochemical processes هست. مطلب دارم ولی فارسی نیست. مقالات فارسی اشتباه زیاد داره قابل اعتماد نیست.

سپاس از توضیحاتتون

• Like
واکنش ها: Beat

jahan pahlevan

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستای گلم جمیعا خسته نباشید.........
کسی ضرایب انتشار توربین های گازی و fuel gas روداره؟؟؟؟؟اگه کسی داره یه طحمتی بکشه و اونارو در اختیار من بزاره ممنون میشم........
پیشاپیش تشکر.......;)

zeinab70

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان...
تفاوت کامپاند و کامپوزیت چیه؟!!

esaf24

عضو جدید
تقریبا شبیه این موضوع هم قبلا مطرح شد اماجواب اون رو هم ندیدم.نمودار استندینگ-کتز مربوط میشه به محاسبه ضریب تراکم پذیری گاز طبیعی از روی دما و فشار نقصانی آن ... این نمودار مربوط میشه به داده های تجربی این دو تا دانشمند ...
حالا می خواستم ببینم کسی می دونه اعداد دقیق این داده های نمودار (که براساس اونا رسم شده) رو میشه از جایی پیدا کرد؟
روابطی که از درونیابی از تعدادی از این نقاط بدست اومدن رو میخاستم کسی داره؟ :cry:

کسی نبود به ما جواب بده؟

esaf24

عضو جدید
سلام دوستان آیا کسی هست درباره پایان نامه ارشد و موضوعاتی که میشه روش کارکردبهم اطلاعات بده؟
فایلی چیزی برا معرفی موضوعات وراهنمایی خلاصه.
ممنون

engm

عضو جدید
سلام دوستان آیا کسی هست درباره پایان نامه ارشد و موضوعاتی که میشه روش کارکردبهم اطلاعات بده؟
فایلی چیزی برا معرفی موضوعات وراهنمایی خلاصه.
ممنون

دوست عزیز تا جایی که من می دانم ، برای موضوع پایان نامه ارشد شما باید ابتدا در مورد زمینه ای که مایل به فعالیت هستید نیز تحقیق کنید و ببنید تا کجا جای کار و پژوهش دارد و بعد باید به دنبال استادی بگردید (ترجیحاً از دانشگاه خودتان ) که زمینه کاری تخصصی ایشان هم باشد تا بتوانید با هم همکاری نمایید .

اگر من به شما چند موضوع بگم ؛ اگر خیلی هم خوب باشد ؛ اصلاً فایده ندارد !!! چ

موفق باشید .

engm

عضو جدید
سلام

حالا که بحث پایان نامه ارشد شد ، من هم در این خصوص یک سوال دارم :

بنده دانشگه آزادی هستم و 6 واحد به همراه سمینار و پروژه نیز دارم که مجموعاً 14 واحد میشود و هم اکنون باید برای ترم 3 ثبت نام کنم ، حال سوال من این است که به نظر شما پروژه را هم همین ترم بر دارم و یا نه ترم بعدی(ترم 4) بردارم تا بتوانم ترم بعد تر از آن ( یعنی ترم 5 ) هم تمدید کنم تا وقت بیشتری داشته باشم ؟

چون یکی به من گفت این ترم (به دلیل داشتن 6 واحد و سمینار )نمی توانی رو پروژه کار کنی و باید ترم دیگه وقت بذاری که دراین صورت کلاً می شود 6 ماه ، اما اگر ترم بعد بردارم و برای ترم بعد تر آن (یعنی ترم 5 )هم تمدید کنم ، میشود یک سال وقت برای کار کردن روی پروژه ؟

به نظر شما چه کار کنم ؟

از راهنمایی خوب شما ممنونم.

E.AP

عضو جدید
سلام دوستان
من یک سوال در رابطه با کندانسور های جزئی و کامل در برج های تقطیر دارم
در کندانسور های کامل وقتی ما مایع برگشتی سرد داریم چرا انتالپی مایع برگشتی کوچکتر از انتالپی محصول خروجی از برج هستش؟
و اینکه در کندانسور های جزئی محصول خروجی از برج به عنوان محصول مقطر فقط به صورت بخار هستش؟یا مخلوطی از مایع و بخاره؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام

بنده دانشگه آزادی هستم و 6 واحد به همراه سمینار و پروژه نیز دارم که مجموعاً 14 واحد میشود و هم اکنون باید برای ترم 3 ثبت نام کنم ، حال سوال من این است که به نظر شما پروژه را هم همین ترم بر دارم و یا نه ترم بعدی(ترم 4) بردارم تا بتوانم ترم بعد تر از آن ( یعنی ترم 5 ) هم تمدید کنم تا وقت بیشتری داشته باشم ؟

چون یکی به من گفت این ترم (به دلیل داشتن 6 واحد و سمینار )نمی توانی رو پروژه کار کنی و باید ترم دیگه وقت بذاری که دراین صورت کلاً می شود 6 ماه ، اما اگر ترم بعد بردارم و برای ترم بعد تر آن (یعنی ترم 5 )هم تمدید کنم ، میشود یک سال وقت برای کار کردن روی پروژه ؟

به نظر شما چه کار کنم ؟

سلام دوست عزیز شما این ترم چون نمیتونید پایان نامه بردارید بهتره استاد راهنماتون رو مشخص کنید و پس از تعیین موضوع توسط ایشان( بهتره شما توانمندیهاتون رو به استاد راهنما بگید و موضوع رو ایشون مشخص کنه تا بتونه موقع دفاع کمک بیشتری بهتون کنه) شروع کنید که ابتدا عدم تکرار رو بگیرین که تقریباً جوابش دو هفته طول می کشه و بعدش پروپوزال رو تصویب کنید تا برای ترم بعد همه چی آماده باشه و دفاع کنید ایشالا
موفق باشید

P O U R I A

مدیر تالار
سلام دوستان
من یک سوال در رابطه با کندانسور های جزئی و کامل در برج های تقطیر دارم
در کندانسور های کامل وقتی ما مایع برگشتی سرد داریم چرا انتالپی مایع برگشتی کوچکتر از انتالپی محصول خروجی از برج هستش؟
و اینکه در کندانسور های جزئی محصول خروجی از برج به عنوان محصول مقطر فقط به صورت بخار هستش؟یا مخلوطی از مایع و بخاره؟
ممنون میشم راهنماییم کنید
سلام

در مورد سوال اولتون همون طور که در شکل هم می بینید در کندانسور های کامل جریانی که به برج بر می گرده دقیقا همان جریانیست که به عنوان محصول از فرایند خارج می شود و قاعدتا نباید در انتالپی تفاوت داشته باشند که البته ممکن است به دلیل شرایط محیطی یک اختلاف کمی با هم داشته باشند اما به نظرم اختلاف آنتالپی چندانی نداریم ...

و در کندانسور های جزئی معمولا محصول خروجی به صورت بخار هست و تمام مایع کندانس شده رو به برج بر می گردانند ...

jadeye paeezi

کاربر بیش فعال
دوستان نیاز مبرم به کمک دارم

برای تولید یک ماده و برآورد اقتصادی اولیه دو پروتکل دارم. روش سنتی و پیشرفته که هر دو به روش صنعتی قابل انجام شده می خوام یک مقایسه اولیه بین دو روش انجام بدم ، تنها اطلاعاتی که دارم مواد اولیه (اینکه تو هر روش چقدر ماده معلوم نیست فقط لیست مواد مورد نیاز) و ظرفیت تولیدی، پرسنل مورد نیاز، متراژ زمین و سوله برای هر دو روش.
می تونید راهنماییم کنید چطور تخمین اولیه بزنم؟!!!

jadeye paeezi

کاربر بیش فعال
یکی به من کمک کنه
هنگ کردم :(:confused:

چه جوری باید از SRI و Pep اطلاعات لازم بگیرم. سایتی کتابی؟!!!

E.AP

عضو جدید
سلام

در مورد سوال اولتون همون طور که در شکل هم می بینید در کندانسور های کامل جریانی که به برج بر می گرده دقیقا همان جریانیست که به عنوان محصول از فرایند خارج می شود و قاعدتا نباید در انتالپی تفاوت داشته باشند که البته ممکن است به دلیل شرایط محیطی یک اختلاف کمی با هم داشته باشند اما به نظرم اختلاف آنتالپی چندانی نداریم ...

و در کندانسور های جزئی معمولا محصول خروجی به صورت بخار هست و تمام مایع کندانس شده رو به برج بر می گردانند ...
ممنون
اما وقتی که از بخار در کندانسور بیش از حد گرما گرفته میشه مایع خروجی به صورت مایع سرد هستش اما چرا انتالپی مایع برگشتی در این حالت کوچکتر از مایع خروجی به عنوان محصول مقطر هستش؟
یک سوال دیگه هم داشتم چرا افزایش جریان برگشتی باعث افزایش گرمای خالص خروجی از بالای برج(یا افزایش ارتفاع نقطه تفاضل) میشه؟
ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

P O U R I A

مدیر تالار
ممنون
اما وقتی که از بخار در کندانسور بیش از حد گرما گرفته میشه مایع خروجی به صورت مایع سرد هستش اما چرا انتالپی مایع برگشتی در این حالت کوچکتر از مایع خروجی به عنوان محصول مقطر هستش؟
یک سوال دیگه هم داشتم چرا افزایش جریان برگشتی باعث افزایش گرمای خالص خروجی از بالای برج(یا افزایش ارتفاع نقطه تفاضل) میشه؟
ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

بله ...در حالت کندانس کامل بخار هاب بالای برج رو به حالت مایع اشباع و یا مایع سرد می رسونن و به برج بر می گردونن ولی همون طور که تو شکل هم مشخصه جریان کندانس شده به دو مسیر تقسیم میشه و یکیش به برج بر می گرده و یکیش هم محصولمونه ... پس این دو جریان ترکیبات یکسانی دارند ...

سوال دومتون هم مشخصه ... جریان برگشتی بیشتر .. یعنی کندانس مواد بیشتر .. یعنی دیوتی بیشتر در کندانسور .. یعنی گرمای گرفته شده بیشتر در کندانسور ... که در نمودار انتالپی هم نقطه تفاضل بالاتری خواهیم داشت ...

E.AP

عضو جدید
بله ...در حالت کندانس کامل بخار هاب بالای برج رو به حالت مایع اشباع و یا مایع سرد می رسونن و به برج بر می گردونن ولی همون طور که تو شکل هم مشخصه جریان کندانس شده به دو مسیر تقسیم میشه و یکیش به برج بر می گرده و یکیش هم محصولمونه ... پس این دو جریان ترکیبات یکسانی دارند ...

سوال دومتون هم مشخصه ... جریان برگشتی بیشتر .. یعنی کندانس مواد بیشتر .. یعنی دیوتی بیشتر در کندانسور .. یعنی گرمای گرفته شده بیشتر در کندانسور ... که در نمودار انتالپی هم نقطه تفاضل بالاتری خواهیم داشت ...

ممنون دوست عزیز
اما در حالتی که مایع خروجی از بالای برج ما به صورت اشباع هستش انتالپی مایع برگشتی و انتالپی محصول مقطر ما مساوی هم هستش اما وقتی به صورت مایع سرد هستش انتالپی مایع برگشتی کوچکتر از محصول مقطر هستش من دلیله این کمتر بودنرو می خوام بدونم, مگه بخار داخل کندانسور ما به دو مسیر تبدیل نمیشه پس چرا انتالپی مایع برگشتی کمتر از محصوله مقطره در این حالت؟

P O U R I A

مدیر تالار
ممنون دوست عزیز
اما در حالتی که مایع خروجی از بالای برج ما به صورت اشباع هستش انتالپی مایع برگشتی و انتالپی محصول مقطر ما مساوی هم هستش اما وقتی به صورت مایع سرد هستش انتالپی مایع برگشتی کوچکتر از محصول مقطر هستش من دلیله این کمتر بودنرو می خوام بدونم, مگه بخار داخل کندانسور ما به دو مسیر تبدیل نمیشه پس چرا انتالپی مایع برگشتی کمتر از محصوله مقطره در این حالت؟

پس احتمالا کندانسور مورد نظر شما وقتی بخار خروجی را تا حد مایع اشباع سرد می کند قسمتی از مایع را به عنوان محصول خروجی از فرایند خار ج می کند و الباقی را تا دماهای پایین تر سرد می کند و بعد به برج باز می گرداند که در این صورت حرف شما درست است انتالپی جریان برگشتی بدلیل اینکه دمای پایین تری دارد انتالپی پایین تری داشته و دقیقا به همین دلیل به برج بر می گردد که به نوعی موجب کنترل دمایی برج شود ..

E.AP

عضو جدید
پس احتمالا کندانسور مورد نظر شما وقتی بخار خروجی را تا حد مایع اشباع سرد می کند قسمتی از مایع را به عنوان محصول خروجی از فرایند خار ج می کند و الباقی را تا دماهای پایین تر سرد می کند و بعد به برج باز می گرداند که در این صورت حرف شما درست است انتالپی جریان برگشتی بدلیل اینکه دمای پایین تری دارد انتالپی پایین تری داشته و دقیقا به همین دلیل به برج بر می گردد که به نوعی موجب کنترل دمایی برج شود ..
ممنون دوست عزیز

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
من این بخش مسمومیت رو تا حدودی میدونم کمکت می کنم.
سم یا Poison اگر سطح کاتالیست به علت جذب شیمیایی موادی در نقاط فعال آن به آهستگی تغییر شکل بده به این تحول میگن مسمومیت کاتالیست. غیر فعال شدن کاتالیست ممکنه یکنواخت در کل سطوح یا در بخش از سطوح رخ بده، حالا ماده ای که باعث غیر فعال شدن کاتالیست میشه رو سم میگن. این سم ها میتونن موقت یا دائمی باشن. موقت تا زمانی که خوراک وارد میشه صورت پیدا می کنه. مثل موقعی که میگن نباید فرآیند ایزومریزاسیون یا همون نفتای سبک هستش که با کاتالیست آلومینای پلاتینی کلرینه شده اینجا فرآیند کراکینک کم رخ میده اما همین مقدار کم اگه از حد مجاز .5ppm بیشتر بشه باعث مسمومیت کاتالیست میشه اگه مقدار گوگرد دوباره به حد مجازش برسه باز میشه از کاتالیست استفاده کرد. اما آلودگی دائم موقعی رخ میده که حتی خوراک رو هم حذف کنیم دیگه کاتالیست کارایی خودش رو از دست داده.

با تشکر

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
این منومر بعد از پلیمریزه شدن دارای باندهای دوگانه کونژوگه (یک درمیان) خواهد بود بنابراین با دوپ کردن آن ( چه بصورت مثبت (یعنی گرفتن الکترون از اربیتالهای پی آن) و چه بصورت منفی (یعنی دادن الکترون به اربیتالهای پی آن)) می توان این پلیمر را رسانا نمود

دوپ کردن یعنی چی؟؟؟؟؟؟ به انگلیسی چی میشه؟؟؟؟؟

===========================================================

کونژگه = مزدوج ؟=یک در میان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ این ها با هم هم معنی اند یا فرق دارند؟؟؟؟؟؟؟؟؟یعنی چی؟؟؟؟

=======================================

مسمومیت کاتالیست به چه روش هایی صورت میگیرد؟؟؟؟؟توضیح خلاصه دارید؟؟؟؟؟؟؟به انگلیسی چی میشه؟؟؟؟

============================

پارامتر حلالیت هانسن چیه(مربوط به انحلال پلیمر)؟؟؟به چه در د میخوره؟؟؟؟

??????????????????????????????????????????????????????????

esaf24

عضو جدید
سلام

به نظر شما چه کار کنم ؟

سلام دوست عزیز شماازنظربرداشتن پایان نامه که مشکلی نیست.و تو این ترم هم کم کم میتونی روش کارکنی و پروپوزالت رو تحویل بدی تصویب بشه.بعدم هرقدرطول بکشه استاد راهنمات موافقت کنه (دقیقا تا سال بعد اخرشهریور میشه یکسال)حله و زمان هم مناسبه.حالا از نظر مالی هم
اگه این ترم واحدا رو بگیری ترما بعدی نیاز به پرداخت شهریه ثابت نیست و نصف شهریه رو میدی.
اما تصمیم نهایی با خودته.
موفق باشید.

بالا