مشاوره، سوال و درخواست مطالب مکانیک ماشین های کشاورزی

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
من دانشجوی ترم 3 مهنسی مکانیک ماشین الاتم تا الان فقط درسای دانشگاه رو باس کردم ولی از این به بعد میخوام به طور جدی تو رشتم ادامه بدم ازتون میخوام چندتا نرم افزار بهم معرفی کنین اینکه از کجا و چه جوری شروع کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نرم افزار هایی مثل کتیا و آباکوس برای رشته ماشین الات خیلی مفید هستند
:gol::gol:

tw2005

عضو جدید
سئوال در مورد تراکتورهای تولیدی در ایران و مقایسه با همرده های خود؟

سئوال در مورد تراکتورهای تولیدی در ایران و مقایسه با همرده های خود؟

سلام خدمت دوست عزیز و عرض تبریک سال نو

1- دوستان آیا تفاوت های شاخص بین تراکتورهای تولیدی در ایران با مدل های تولیدی در خارج از کشور با شرط همرده بودن از لحاظ توان و قدرت وجود دارد؟(در صورت امکان مستند پاسخ دهید)

2- آیا خرید مدل های خارجی با قیمت بالاتر توجیه اقتصادی برای کشاورزان دارد(آیا تاثیر مستقیم در بازدهی و درآمد و ... دارد)؟

3- آیا تولیدات داخل توان رقابت با مدل های همرده خارجی خود دارند؟

با تشکر

tw2005

عضو جدید
دوستان عزیز ماشین آلات کم نیستن اینجا!

یکی نیست جواب سئوالات ما رو بده؟(سئوالات کنکوری که نیست)

بازهم ممنون

rashed385

عضو جدید
سلام من یک تحقیق درموردماشین برداشت سیر میخوام لطفا هرکی مطلبی داره بذاره ممنون میشم

Mʀ Yᴀsɪɴ

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
@@@@@@کمک کمک دوستان بشتابید مرا کمک نمایید @@@@@@

@@@@@@کمک کمک دوستان بشتابید مرا کمک نمایید @@@@@@

سلام دوستان تو رو خدا راجع ماشین خاک ورزی اولیه منو کمک کنید

با استاد کل انداختم پروژه داده اینو من باید ارایه بدم تا حالا یه چیزایی دراوردم اما کامل نی

باید اینو جلو دو سه تا استاد ارایه دهم

تووووووووورو خدا کمکم کنیین تو رو خدا

جبران میکنم براتون

کمکم کنیین خواهشن

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز

با استاد کل انداختم پروژه داده اینو من باید ارایه بدم تا حالا یه چیزایی دراوردم اما کامل نی

جبران میکنم براتون

کمکم کنیین خواهشن
من فكر ميكنم.. به دوستان ژيام خصوصي بزنيد.. بهتون كمك كنن.. كساني كه فكر ميكنيد ميتونن ياري كنن شما رو...
به نتيجه زودتر ميرسيد.

mdm0158

عضو جدید
سلام دوستان توراخدا کمکم کنید
من آزمون وارزیابی یکی از ماشین آلات کشاورزی رو میخوام
تا آخرهفته دیگه باید تحویل بدم ممنون میشم کمکم کنید

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان توراخدا کمکم کنید
من آزمون وارزیابی یکی از ماشین آلات کشاورزی رو میخوام
تا آخرهفته دیگه باید تحویل بدم ممنون میشم کمکم کنید
سلام دوست عزيز..
ما دوستان تلاش ميكنيم يه سري مطالبي كه به دردشما ميخوره رو براتون بزاريم ايشالله كه مفيد باشه.
ميتوني اين كتاب رو هم بخري....
زمون و ارزیابی ماشین‌آلات و تجهیزات کشاورزی: اصول و کاربردها
کد کتاب : ۱۲۸۹۸۰۰
نویسنده : هادی صائبی‌منفرد,سیدمرتضی صداقت‌حسینی,بابک سحابی
محل نشر : کرج
تاریخ نشر : ۸۵۱۱۲۵
رده دیویی : ۶۸۱.۷۶۳
قطع : وزیری
جلد : شومیز
تعداد صفحه : ۴۱۲
زبان کتاب : فارسی
نوبت چاپ : ۱
تیراژ : ۱۵۰۰
شابک : ۹۶۴-۵۲۰-۰۸۷-۳
موضوع : کشاورزی - ماشین‌آلات - آزمایش,کشاورزی - ماشین‌آلات - ارزشیابی

اينجا رو هم يه سر بزن..ببين به دردت ميخوره...
[h=1]معرفی ماشین آلات کشاورزی...[/h]

pouyan68

عضو جدید
سوال

سوال

سلام دوستانمن میخاستم یه تحقیق در مورد دستگاه علوفه بندی بیلر استوانه ای بنویسم ولی هیچ اطلاعات و تخصصی ندارم اخه رشتمم مهندسی موادهمیخاستم اگه امکانش هس وبتونین در این زمینه کمکی بهم بکنین لطفا اگه اطلاعات مفیدی دارین بفرستین به eng_s.nikfar@yahoo.comمرسی و ممنون

rsepahvandi

عضو جدید
سلام خوب هستید ؟
من نیاز به مقاله هایی در باره استفاده از نرم افزار در رشته دارم
توضیح درباره نرم افزارهای موجود و کارشون
کسی سراغ داره ؟

mdm0158

عضو جدید
سلام خسته نباشید ممنون میشم یه سری مطلب یا یه چندتاعکس از این دستگاه شاخه خرد کن تراکتوری مدل 4-12برام تهیه کنید من هرچی گشتم پیدا نکردم خواهش میکنمممممممممممممممممممم:):eek::gol:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام خسته نباشید ممنون میشم یه سری مطلب یا یه چندتاعکس از این دستگاه شاخه خرد کن تراکتوری مدل 4-12برام تهیه کنید من هرچی گشتم پیدا نکردم خواهش میکنمممممممممممممممممممم:):eek::gol:

مطمئنی سرچ کردی چیزی نبوده؟!
http://www.google.com/search?q=شاخه...g&biw=1024&bih=629&sei=z9RzUcrpKeiU7QbW9ICwCQ

BLOOD STONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خوب هستید ؟
من نیاز به مقاله هایی در باره استفاده از نرم افزار در رشته دارم
توضیح درباره نرم افزارهای موجود و کارشون
کسی سراغ داره ؟

نرم افزارهای زیادی در رابطه با رشتمون وجود داره.... سالید،کتیا،اتوکد،ABAQUS، و...

اگه میشه بگید کدوم مورد نیازتونه شاید بتونم کمکتون کنم...;)

BLOOD STONE

عضو جدید
کاربر ممتاز

جبران میکنم براتون

کمکم کنیین خواهشن

سلام...
تو این سایت یه مقاله خوبی نوشتن درمورد موضوعتون... شاید کمکتون کنه!;)

مقاله

mohammadsssmr

عضو جدید
سلام دوستان.خواهش میکنم جواب این سوال رو بدین. در کتاب آقای منصوری راد نوشته شده که تیغه های با برش کامل در خیش های با سرعت زیاد و خیش های شکافدار مورد استفاده قرار میگیرند. کسی دلیلش رو میدونه. منظور از خیش های با سرعت زیاد چیه؟ممنون

م.محمودی

عضو جدید
با سلام
من اولین باره اومدم تو سایتتون و عضو شدم من استاندارهای ازمون تیلر و روتوتیلرو در بیارم اما نتونستم چیزی پیدا کنم شما میتونین کمکم کنین؟

mansoursadoni

عضو جدید
ساخت ادوات و پژوهش

ساخت ادوات و پژوهش

با سلام اینجانب 18 شال تجربه کاری ساخت وتعمیر نگهداری ادوات را دارم و حاضربه همکاری می باشم علاوه برآن برای مقاله نویسی در بخش مکانیزاسیون کشاورزی نیز می توانم کمک نمایم

vahidse

عضو جدید
تنظیم بک سم پاش

تنظیم بک سم پاش

سلام بچه ها یه مطلب در مورد تنظیم بذر پاش بدید

safarihadi

عضو جدید
باسلام.میخواستم درباره جوشکاری ادوات سخت کشاورزی وتعمیرات آنها کمکم کنید.باتشکر

safarihadi

عضو جدید
باسلام مجدد.من یه کارگاه کوچیک تراشکاری در نزدیکی چند روستا دارم.میخواستم درمورد تعمیرات وجوشکاری قسمتهایی از ماشین آلات ولوازم کشاورزی که زیاد خراب میشن ونیاز به تراشکاری وجوشکاری واحتمالا سختکاری مجدد دارند نکات ومطالبی اگه دارید به هر صورت که مقدور هست(با هزینه ان)در اختیارم بگذارید.با تشکر

تیرنگ

عضو جدید
[FONT=&quot]نحوه تنظيم و استفاده صحيح از سمپاشها[/FONT][FONT=&quot]

با توجه به تنوع ارقام مورد كشت محصولات مختلف زراعي و باغي در دنيا، تنوع اقليم، تنوع آفات و بيماريها و حتي مراحل مختلف زندگي و نوع سموم قابل استفاده و ... سمپاشهاي زيادي در سطح جهان طراحي و ساخته شده كه هر كدام كاربرد خاص خود را دارد. و پرداختن به همه آنها در اين مجال نمي گنجد. بهمين جهت سعي گرديده به سمپاشيهايي كه درکشور داراي كاربرد عمومي است. پرداخته شود.
سمپاشهايي كه در امر مبارزه با آفات بيماريها و علفهاي هرز در سطح منطقه مورد استفاده قرار مي گيرند.
1-سمپاش پشت تراكتوري بوم دار
الف ) سوار ( كه ممكن است داراي لانس نيز باشند)
ب ) كششي ( عمدتاً داراي لانس براي سمپاشي مزارع صيفي و باغ هستند)
2- سمپاش توبولاينر
الف ) كششي ( 2000 ليتري)
ب ) سوار ( 800 و 700 ليتري)
3- سمپاش توربيني ( عمدتاً در باغات ميوه براي سمپاشي بين درختان ميوه كاربرد دارند)
4- سمپاش پشتي موتوري
الف) براي محلولپاشي
ب ) براي گردپاشي ( سابقاً در باغات انگور براي پاشيدن گوگرد ميكرونيزه استفاده مي شد).
5- سمپاش پشتي تلمبه اي ساده ( فشار سمپاش با تلمبه زدن تأمين مي شود).
6- سمپاش پشتي تلمبه اي كتابي( فشار سمپاش با تلمبه زدن تأمين مي شود و فشار آن يكنواخت تر است)
7- سمپاش مه پاش ( فوگر)
8- سمپاش فرقوني يا زنبه اي يكصد ليتري
نحوة كاليبره نمودن سمپاش ها
كاليبره نمودن يا در واقع تعيين مقدار محلول سمي كه توسط سمپاش در يك واحد سطح مشخص ( مثلاً هكتار) بخش مي شود را كاليبره نمودن مي گويند. با توجه به تنوع كاركرد سمپاشها مسلماً كاليبره نمودن سمپاشها با هم متفاوت مي باشد و گاهاً اهداف كاليبره نمودن نيز متغير است برخي از شركتهاي سازنده با طراحي جداولي كه همراه سمپاش ارائه مي شود نحوة كاليبره نمودن را توضيح مي دهند. ولي بطور كلي كاليبره نمودن سمپاشها از يك اصل كلي تبعيت مي نمايد.
براي كاليبره نمودن سمپاشها نسبت به نوع سمپاش مقداري آب ( براي مايع پاشها) در مخزن سمپاش ريخته و مسافتي كه طول آن مشخص باشد سمپاشي مي شود. مسافت طي شده در عرض كار سمپاش ضرب شده و سطح سمپاشي به دست مي آيد. و با استفاده ازتناسب ساده مقدار مصرف محلول سمي در هكتار بدست مي آيد.

بايستي نازلها و سرعت حركت در زمان كاليبره نمودن و در زمان سمپاشي عمومي پس از آن يكسان باشد در خصوص سمپاشهاي لانس دار نيز مي توان با اندازه گيري مساحتي از باغ يا زراعت كه با 100ليتر با 50 ليتر محلول سمي قابل سمپاشي باشد مقدار پاشش محلول سمي در هكتار را محاسبه نمود. در سمپاشهاي پشت تراكتوري بوم دار توجه به نوع نازل كه دبي و زاويه آن را مشخص ميكند براي تنظيم ارتفاع بوم سمپاش از گياه هدف ضروري است.
·در خصوص سمپاشهاي توبولاينر نيز روش كار تقريباً به همين منوال بوده ولي لازم است در صورت وجود باد در جهت پاشش محلول سمي عرض كار 35 متر و در هواي تقريباً آرام عرض كار بمنظور پوشش كامل 25 متر محاسبه شود.
·براي كاليبره نمودن سمپاشهاي پشتي تلمبه اي بهتر است كل مخزن با آب پر شده و با زدن تلمبه و بالا بردن فشار سمپاش به حد مطلوب اقدام به سمپاشي نمود كه البته در بين كار و تا تخليه كامل سمپاش شايد نياز به چند مرتبه تلمبه زني براي ايجاد فشار مطلوب در مخزن باشد. مساحتي كه با يك مخزن سمپاشي مي گردد از طريق متراژ بدست آورده و آنگاه نسبت به يك هكتار محاسبه ميشود.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]

تیرنگ

عضو جدید
[FONT=&quot]كاليبراسيون سمپاش 400 ليتري پشت تراكتوري[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]سمپاش‌هاي تراكتوري بوم دار يكي از بهترين سمپاشهاي جهان بوده و در انواع[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]-1[/FONT][FONT=&quot]سوارشونده ، 2[/FONT][FONT=&quot]- [/FONT][FONT=&quot]كششي و 3- خودكشي (خودگردان) در سمپاشي مزارع مورد استفاده قرار[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]مي‌گيرند. در اين سمپاشها نازلها دو به دو يكديگر را همپوشاني كرده و پاشش يكنواخت و بطور كامل سطح مزارع را مي‌پوشاند. با استفاده از نازل مناسب بادبردگي و تلفات محلول سمي به حداقل رسيده و اكثر قسمتهاي گياه با ذرات سم پوشيده مي‌شود. انواع موجود در ايران سوارشونده بوده و بوسيله اتصال سه نقطه تراكتور در پشت تراكتور نگهداري و حركت مي‌نمايد[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT][FONT=&quot]عرض كار سمپاشهاي بومدار در كشورهاي پيشرفته كه داراي مزارع تسطيح شده مي‌باشند تا [/FONT][FONT=&quot]40 [/FONT][FONT=&quot]متر بوده ولي در ايران عمدتاً بدليل عدم تسطيح و ناهمواريهاي زمين عملاً از بومهاي 8 متري استفاده مي‌شود[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​
[FONT=&quot]راندمان سمپاشهاي 400 ليتري با بوم 8 متري در شرايط كشور مابين 15-10 هكتار در روز مي باشد.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]ميزان لهيدگي محصول در مبارزه با علفهاي هرز غلات در زمانيكه گندم كوتاه و امكان پنجه‌زني و ترميم وجود دارد ناچيز بوده ولي در مراحل پيشرفت رشد گندم كه ساقه‌ها بلند شده و امكان ترميم شكستگي بوته‌هاوجود ندارد در صورت استفاده از تراكتورهايي با چرخهاي به عرض 40-30 سانتيمتر حركت تراكتور در مزرعه 12-8% محصول را له كرده و خسارت و.ارد مي‌آورد. لذا اجراي تمهيداتي در جهت استفاده از نازلهاي پاشش زياد و افزايش عرض كار بوم اهميت استفاده از تكنولوژي پيشرفته و تسطيح مزارع را كه آشكار مي‌سازد تا جائيكه در استفاده از بومهاي 40 متري لهيدگي مزرعه ومحصول به يك پنجم و تا 2% كاهش مي‌يابد. [/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]كاليبراسيون سمپاشهاي پشت تراكتوري بوم دار[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]كاليبراسيون چيست؟ [/FONT][FONT=&quot]در برخورد اول اكثر استفاده كنندگان تصور مي‌كنند كه تنظيم سمپاش جهت پاشش مقدار معيني محلول در هكتار را كاليبراسيون مي‌گويند. در حاليكه تعريف صحيح و كامل كاليبراسيون عبارت است از: تنظيم سمپاش براي پاشش مقدار معيني سم خالص يا محلول سمي در هكتار با قطر ذرات از پيش تعيين شده و تعداد معيني از ذرات در يك سانتيمتر مربع براي اين منظور از كارتهاي حساس به آب استفاده مي‌شود. با برخورد ذرات آب به اين كارتها لكه‌هاي آبي رنگ بوجود مي‌آيد كه قابل مشاهده بوده و امكان شمارش آنها وجود دارد. چون قبل از كاليبره شدن سمپاش ممكن است پاشش نامنظم و اشكالات متعددي در سيستم سمپاشي وجود داشته باشد. جهت جلوگيري از اين اتلاف و مصرف بي‌رويه سموم و سوزش احتمالي محصول و مسموميت كاربران عمليات كاليبراسيون بايستي كامل انجام شود.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]مراعات كليه نكات فني و تكنيكهاي سمپاشي موجب كاركرد مناسب سمپاشي مي‌گردد.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]مراحل كاليبراسيون سمپاشهاي 400 ليتري پشت تراكتوري بوم‌دار:[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]1-[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]انتخاب نازل:[/FONT][FONT=&quot] نازل مهمترين بخش يك سمپاش بوده و محلول سمي از آن خارج و به ذرات ريز تبديل مي‌گردد. در حال حاضر نازلهاي خارجي كه نامبرده مي‌شود در نمايندگيهاي فروش موجود بوده و در اختيار كشاورزان قرار مي‌گيرد.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]*[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]نازل [/FONT][FONT=&quot]8002[/FONT][FONT=&quot] بادبزني:[/FONT][FONT=&quot] با جنس ريزين صنعتي ويا پلاستيك و رنگ زرد، ارتفاع پاشش اين نازل در دو بار همپوشاني 75 سانتيمتر و در سه بار همپوشاني 115 سانتيمتر از بالاي محصول مي باشد. زاويه پاشش آن 80 درجه بوده و محلول دهي 2/0 گالن آمريكايي در دقيقه در [/FONT][FONT=&quot]PSI[/FONT][FONT=&quot]40 يا 8/2 بار فشار[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]*[/FONT][FONT=&quot] نازل [/FONT][FONT=&quot]11003[/FONT][FONT=&quot] بادبزني:[/FONT][FONT=&quot] از جنس ريزين صنعتي يا پلاستيكي و رنگ ابي ، ارتفاع پوشش اين نازل در دوبار همپوشاني 50 سانتيمتر و در سه بار همپوشاني 5/72 سانتيمتر از بالاي محصول مي‌باشد. زاويه پاشش آن 110 درجه، محلول‌دهي آن 3/0 گالن آمريكايي در دقيقه در 8/2 بار يا 40 [/FONT][FONT=&quot]PSI[/FONT][FONT=&quot] فشار[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]*[/FONT][FONT=&quot] نازل [/FONT][FONT=&quot]11004[/FONT][FONT=&quot] بادبزني:[/FONT][FONT=&quot] اين نازل از جنس استيل ساخته شده است. زاويه پاشش اين نازل 110 درجه و محلول‌دهي آن 4/0 گالن آمريكايي در دقيقه در 8/2 بار يا 40 [/FONT][FONT=&quot]PSI[/FONT][FONT=&quot] فشار است. با ارتفاع پاشش 40 سانتيمتر از بالاي محصول.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]در مبارزه با علفهاي هرز گندم كه ارتفاع متوسط بوته‌ها كه حدود 20-15 سانتيمتر مي باشد و معمولاً مزارع داراي ناهمواري تسطيح مناسب نمي‌باشد، استفاده از نازل [/FONT][FONT=&quot]8002[/FONT][FONT=&quot] توصيه مي‌گردد. ارتفاع پاشش اين نازل زياد و مصرف محلول سمي در هكتار كم مي باشد.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]در صورتيكه مزارع تسطيح شده و محل برداشت آب نزديك مزرعه بوده، حجم و ارتفاع محصول زياد شده باشد مي‌توان از نازلهاي [/FONT][FONT=&quot]11003[/FONT][FONT=&quot] و حتي [/FONT][FONT=&quot]11004[/FONT][FONT=&quot] كه داراي پاشش كم و محلول دهي زياد مي‌باشند استفاده نمود. يادآور مي‌شود كه در نازلهاي با ارتفاع پاشش كم، بادبرگي سموم كاهش مي‌يابد. در برخي از كشورهاي پيشرفته براي مبارزه با آفات و بيماريهاي گياهي از نازلهاي مخروط توخالي يا گردپاش كه ذرات بسيار ريز توليد مي‌نمايند استفاده مي‌شود.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]2-فشار سمپاشي: [/FONT][FONT=&quot]فشار سمپاشي در سمپاشهاي بوم‌دار با نازلهاي بادبزني[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Tjet[/FONT][FONT=&quot] معمولاً بين 5-1 بار بوده و براي مبارزه با علفهاي هرز از فشار 3-2 بار و در مبارزه با آفات و بيماريهاي گياهي فشار بين 3 تا 4 بار مناسب مي باشد.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]هر چه فشار افزايش ‌يابد خروجي محلول بيشتر شده وذرات نيز ريزتر مي‌گردد. در مبارزه با علفهاي هرز از ذرات درشت‌تر استفاده مي‌شود تا بادبردگي به حداقل برسد. تنظيم فشار بستگي به دور موتور و دور محور توان‌دهي يا [/FONT][FONT=&quot]PTO[/FONT][FONT=&quot] داشته و ميزان انرا با رگلاتور يا شيرفشار تنظيم مي‌نمايند. شير فشار مرغوب مي‌بايستي حتي در افزايش نهايي فشار، مقداري محلول برگشتي به مخزن داشته باشد تا از تركيدگي پمپ و لوله‌ها جلوگيري شود.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]هر چه فشار افزايش ‌يابد خروجي محلول بيشتر شده وذرات نيز ريزتر مي‌گردد. در مبارزه با علفهاي هرز از ذرات درشت‌تر استفاده مي‌شود تا بادبردگي به حداقل برسد. تنظيم فشار بستگي به دور موتور و دور محور توان‌دهي يا [/FONT][FONT=&quot]PTO[/FONT][FONT=&quot] داشته و ميزان انرا با رگلاتور يا شيرفشار تنظيم مي‌نمايند. شير فشار مرغوب مي‌بايستي حتي در افزايش نهايي فشار، مقداري محلول برگشتي به مخزن داشته باشد تا از تركيدگي پمپ و لوله‌ها جلوگيري شود.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]در ايران سازندگان از فشار سنج‌هاي 60 تا 100 بار استفاده مي‌كنند. كه به هيچ عنوان نمي‌تواند فشار صحيح 2 تا 3 بار را نشان ‌دهد از طرف ديگر منظور از فشار سمپاشي، فشار در پشت نازل مي باشد كه با فشار موجود در خروجي پمپ متفاوت بوده و هميشه مقدار آن كمتر از فشار در خروجي پمپ مي باشد. براي تعيين فشار دقيق و صحيح در نازلها مي‌توان در نزديكي يكي از نازلها، فشارسنج نصب نمود. راه ديگر براي تعيين مقدار فشار صحيح نازلها،‌به اين صورت است كه در مدت زمان يك دقيقه مقدار خروجي چندنازل را اندازه‌ مي‌گيريم. ميزان محلول بدست آمده از نازلها را با جدول مقايسه و با تغيير رگلاتور به فشار لازم مي‌رسيم.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]از آنجائيكه كشاورزان براي اندازه‌گيري خروجي نازلها ظروف مدرج ندارند و تنها وسيله اندازه‌‌گيري آنها قوطي خالي يك ليتري سموم مصرف شده مي‌باشد، لذا مي‌توان با استفاده از ساعت، زمان پرشدن ظرف يك ليتري را به ثانيه يادداشت‌نمود.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]براي مثال: اگر مدت پرشدن يك قوطي يك ليتري 40 ثانيه طول بكشد از فرمول رياضي [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]ليتر[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]ثانيه[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]1[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]40[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]خروجي در يك دقيقه 5/1 = 40 / 60×1 =[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]X[/FONT]​
[FONT=&quot]60[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]مقدار خروجي را در يك دقيقه بدست مي‌آوريم و با استفاده از جدول ميزان فشار راتعيين مي‌كنيم.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]نازلها بر اثر كاركرد و عبور محلول سمي به مرور زمان فراختر شده و خروجي آنها افزايش مي‌يابد. برابر منحني بروشور مربوطه افزايش خروجي نازلهاي زرد و آبي موجود، در 100 ساعت كاركرد برابر با 4-2 درصد دارد در صورتيكه افزايش خروجي بعضي از نازلها در 50 ساعت ممكن است به 35 درصد نيز برسد. در صورتيكه نازل در مدت طولاني كاركرده باشد خروجي آن افزايش مي‌يابد و در فشار معين خروجي آن با خروجي جدول مطابقت نخواهد داشت. به منظور آزمايش و كسب اطمينان لازم از سلامت نازلها و براي مشخص كردن درصد افزايش خروجي مي‌توانيم به وسيله يك ظرف و در مدت زمان يك دقيقه مقدار محلول خروجي را از نازلها بدست آوريم. با اندازه‌گيري محلول بدست آمده در يك دقيقه از نازلها مي‌توانيم مقدار بدست آمده از هر نازل را مشخص نمائيم. سپس مقدار بدست آمده را در جدول موردمقايسه قرار دهيم. همانگونه كه ملاحظه مي‌شود مقدار محلول بدست آمده از نازل موجود [/FONT][FONT=&quot]8002[/FONT][FONT=&quot] برنجي 760 سي‌سي مي باشد. باتوجه به اينكه نازل [/FONT][FONT=&quot]8002[/FONT][FONT=&quot] در فشار 2 بار مي‌بايست 650 سي‌سي خروجي داشته باشد به اين صورت ملاحظه مي‌كنيم كه 110 سي‌سي خروجي اضافي در يك دقيقه بدست مي‌ايد.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]cc[/FONT][FONT=&quot] 110=[/FONT][FONT=&quot] cc[/FONT][FONT=&quot]650[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] - [/FONT][FONT=&quot] cc[/FONT][FONT=&quot]760 [/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]حال براي كم‌كردن فشار با تغيير رگلاتور و تكرار مجدد اين آزمايش مي‌توانيم به ميزان خروجي مناسب مورد نياز برسيم.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]3-سرعت حركت تراكتور:[/FONT][FONT=&quot] تراكتور در مزارع مكانيزه و هموار تا 14 كيلومتر در ساعت مي‌تواند حركت نمايد، از آنجائيكه مزارع كشور اغلب ناهموار و داراي موانع طبيعي زيادي مي‌باشند، لذا سرعت و حركت تراكتور در حال سمپاشي بين 4 تا 6 كيلومتر در ساعت برابر 66 يا 100 متر در دقيقه مي باشد. اگر كيلومتر شمار تراكتور خراب و يا موجود نباشد جهت تعيين سرعت بايد از راننده بخواهيم با استفاده از تجربيات قبلي در مزرعه مورد آزمايش،‌ميزان گاز دستي و دنده را انتخاب و شروع به حركت در شرايط مزرعه نمايد پس از يك دقيقه مسافت طي شده را به وسيله متر اندازه‌ مي‌گيريم. براي دقت بيشتر در اندازه‌گيري مي‌توان اقدام به نصب چندين پرچم در مسير حركت تراكتور نمود. پس از متراژ با استفاده از فرمول تناسب رياضي،‌سرعت تراكتور را به كيلومتر در ساعت بدست مي‌آوريم. براي مثال مسافت طي شده 83 متر در يك دقيقه باشد سرعت تراكتور حدود 5 كيلومتر در ساعت بدست مي‌آيد.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]ليتر[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]ثانيه[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]83[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]1[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]مسافت طي شده در يك ساعت[/FONT][FONT=&quot]km[/FONT][FONT=&quot] 5 = 4980 = 1/60×83[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]X[/FONT]​
[FONT=&quot]60[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]4-ميزان محلول مصرفي در هكتار[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]با در دست داشتن شماره نازل ، ميزان فشار و سرعت حركت تراكتور مي‌توان با مراجعه به جدول مقدار مصرف محلول در هكتار را از پيش محاسبه نمود. بعنوان مثال.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]در صورت استفاده از نازل [/FONT][FONT=&quot]8002[/FONT][FONT=&quot] زرد رنگ در فشار 3 بار كه معادل 45 [/FONT][FONT=&quot]PSI[/FONT][FONT=&quot] مي باشد و سرعت حركت تركتور 5 كيلومتر در ساعت، ميزان مصرف محلول در هكتار طبق جدول 190 ليتر خواهد بود و اين در حاليست كه با استفاده از نازل [/FONT][FONT=&quot]11003[/FONT][FONT=&quot] آبي رنگ در همان شرايط يعني فشار 3 بار و سرعت 5 كيلومتر در ساعت جدول ميزان محلول مصرفي را 283 ليتر نشان مي‌دهد.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]در صورت استفاده از نازل [/FONT][FONT=&quot]11004[/FONT][FONT=&quot] استيل دقيقاً در همان شرايط مقدار مصرف محلول 379 ليتر خواهد بود. حال مجدداً مقدار مصرف اين نازلها را با هم مقايسه مي‌كنيم. براي نازل [/FONT][FONT=&quot]8002[/FONT][FONT=&quot] مقدار 190 ليتر و براي [/FONT][FONT=&quot]11003[/FONT][FONT=&quot] مقدار 283 ليتر و براي نازل [/FONT][FONT=&quot]11004[/FONT][FONT=&quot] مقدار 379 ليتر است.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]*[/FONT][FONT=&quot] محلول مصرفي در عمليات كاليبراسيون:[/FONT][FONT=&quot] مجدداً يادآوري مي‌شود كه عمليات كاليبراسيون به منظور صرفه‌جويي در مصرف سموم پيش‌گيري از سوزش احتمالي گياهان و جلوگيري از آلودگي ناخواسته محيط زيست و مسموميت انساني، بوسيله آب خالص انجام مي‌شود. [/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]ضمناً با توجه به اينكه عمليات كاليبراسيون بدون استفاده سموم انجام مي‌شود.جهت صرفه‌جويي در وقت و هزينه‌ها در صورتيكه در هنگام انجام عمليات شرايط جوي كاملاً مساعد نبوده و حتي كم باد وجود داشته باشد مي‌توان اقدام به كاليبراسيون نمود، اما در هنگام سمپاشي مزرعه مي‌بايد شرايط جوي كاملاً مساعد و از وسايل ايمني بطور كامل استفاده نمود.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]5-كنترل وضعيت عمومي سمپاش: [/FONT][FONT=&quot]قبل از انجام عمليات اجرايي كاليبراسيون مي بايستي به كنترل عمومي سمپاش پرداخت. براي اطمينان از عملكرد صحيح سمپاش و كاليبراسيون اصولي، كنترل بخشهايي كه نام برده مي‌شود ضروري است:[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]ابتدا بايد كنترل نمود كه درجه‌بندي ميزان محلول در طرفين مخزن صحيح باشد. شلنگ آب نما در مقابل درجات در دو طرف مخزن مخصوصاً در مخازن غيرقابل رويت محتويات براي كنترل مقدار محلول سم موجود باشد. بازديد از توري سبدي درب مخزن، اين سبد بايستي در اطراف و زير مشبك و توري آن 30 مش باشد. و درب مخزن محكم بسته شده و در موقع حركت باز نشود و نشتي نداشته باشد.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]لوله خروجي و برگشتي مخزن نشتي نداشته باشند. صافي زير مخزن موجود و مجهز به توري 50 مش بوده و توري آن گرفتگي نداشته باشد. كليه اتصالات موجود از پمپ تا نازل كنترل شود تاچكه نداشته باشد.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]فاصله نازلها در روي بوم كنترل و همگي 50 سنتيمتر فاصله داشته باشند. شيار نازلهاي [/FONT][FONT=&quot]Tjet[/FONT][FONT=&quot] همگي در روي يك خط و موازي با طول بوم باشد. در بعضي موارد جهت جلوگيري از برخورد پاشش نازلها با هم، خطوط نازلها را بازوايه بسيار كم نسبت به خط بوم نصب مي‌نمايند. دراين حالت بايد خطوط شيار نازلها باهم موازي باشند. نازلها پاشش يكنواخت داشته و توري آن‌ها 50 مش و گرفتگي نداشته باشند.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]دبي نازلها در بخشهاي مختلف بوم يكسان و هم‌چنين دبي‌نازلهاي يك بخش نيز باهم متفاوت نباشد اين عمل بوسيله آزمايش و اندازه‌گيري ميزان خروجي محلول بدست مي‌آيد. در صورت مشاهده اختلاف بايد نازلهاي خراب و فرسوده تعويض گردد. جهت جلوگيري از چكه در هنگام قطع سمپاشي نازلها مجهز به توري [/FONT][FONT=&quot]Chekvalve[/FONT][FONT=&quot] يا توري چكه‌گير باشند.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]بخشهاي مختلف خرپاي بوم مخصوصاً لولاي اصلي لقي نداشته باشد. كليه بخشها پيچ تنظيم ارتفاع داشته باشند و همه قسمتها در روي يك خط قرار گيرند. زمانيكه تراكتور در يك جاي مسطح ايستاده، فاصله دو طرف بوم از زمين يكسان باشند. براي اين منظور با استفاده از متر و همكاري راننده مي‌توان اقدام به تنظيم بازوها نمود.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]محور تواندهي تركتور در كليه حالات پاشش كه بسته به نوع نازل و رشد محصول، ارتفاع بوم از زمين كه بين 50 تا 130 سانتي‌متر تغيير مي‌نمايد حتي الامكان بصورت افقي كاركند تا به پمپ فشار وارد نيايد.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]اگر تعداد نازلها 15 عدد باشد حداكثر عرض كار پاشش در روي زمين 5/8 متر و عرض كار مفيد 8 متر و فاصله نازل اول تا نازل آخر 5/7 متر مي باشد.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]*[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]بومهاي تاشوي ضربدري به بومهاي افقي ارجحيت دارند زيرا در هنگام برخورد بوم به مانع با عقب رفتن بوم،‌سر آن بالا رفته و مانع را رد مي‌كند.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]اندازه و روش نصب و قرار گرفتن شلنگ‌هاي رابط بايد طوري باشد كه در موقع بازشدن مانع پاشش نازلها نشده و در هنگام جمع شدن در لاي قطعات گير نكند. در انتهاي بوم قطعه [/FONT][FONT=&quot]U[/FONT][FONT=&quot]شكل حفاظ[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] نازلها وجود داشتته باشد تا هنگام پائين آوردن بوم و يا برخورد با موانع طبيعي به نازلها آسيب وارد نيايد.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]عمليات اجرايي كاليبراسيون در مزرعه: [/FONT][FONT=&quot]براي شروع كاليبراسيون مقدار معيني آب در مخزن مي[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]ريزيم. از آنجائيكه مخزن توسط بازوهاي متصل به تراكتور بصورت دايره‌اي بالا و پائين مي‌رود. بنابراين خواندن ميزان محلول بايد در ارتفاعي معين انجام گرفته و بهتر است شاسي سمپاش در روي زمين مسطح قرار گيرد.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]اگر اين عمل بعلت گيركردن [/FONT][FONT=&quot]PTO[/FONT][FONT=&quot] به قسمتهاي مختلف تراكتور يا شاسي عملي نباشد مي‌بايستي ارتفاع وسط شاسي از زمين بوسيله متر يا تكه چوب اندازه‌گيري شود. براي دقت بيشتر در تعيين مقدار آب موجود ميزان آنرا پس از رفع تلاظم از روي درجات دو طرف مخزن خوانده و معدل گيري مي‌نمائيم. ميزان آب موجود در سمت چپ مخزن 260 ليتر و ميزان آب در سمت راست مخزن 240 ليتر، لذا معدل آب موجود در مخزن 250 ليتر خواهد بود.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]البته در صورتيكه امكان گذاشتن شاسي در روي زمين وجود داشته باشد اندازه‌گيري ميزان محلول در اين روش دقيق‌تر خواهد بود. پس از تعيين ميزان آب اوليه موجود در مخزن، سمپاشي به مزرعه رفته و محلول پاشي ازمايشي را انجام مي‌دهد.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]مساحتي به طول 50 تا 100 متر را در داخل مزرعه انتخاب مي‌نمائيم. مساحت انتخاب شده براي اين آزمايش 50 متر مي باشد كه با نصب پرچم حدود آن مشخص مي‌گردد. حال محلول‌پاشي با آب در اين فاصله يك يا چند بار انجام مي‌شود. در اين آزمايش محلول‌پاشي 4 بار انجام شده است. دور موتور،‌وضعيت دنده‌ها با كمك يا بدون كمك يادداشت‌ مي‌گردد. براي اگاهي از سرعت تراكتور بهتر است زمان سمپاشي يادداشت‌ و سرعت نيز محاسبه شود. براي مشخص شدن مسافت طي شده مي‌توانيم مسافت انتخاب شده را در تعداد تكرار سمپاشي ضرب نمائيم. بعنوان مثال در اين آزمايش [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]مسافت طي شده به متر 200= 4 × 50 [/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]پس از انجام محلولپاشي در آزمايش ، تراكتور به جاي اول آمده و در شرايط قبلي قرار مي‌گيرد. در اين شرايط ميزان آب باقيمانده در مخزن را پس از رفع تلاطم ازروي درجات دو طرف مخزن خوانده و معدل گيري مي‌نمائيم. در اين آزمايش ميزان آب باقيمانده در سمت راست مخزن 220 ليتر و در سمت چپ مخزن 200 ليتر پس معدل آب باقيمانده 210 ليتر مي باشد.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]تعيين مقدار آب مصرفي در آزمايش كاليبراسيون:[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]ميزان آب مصرفي= آب باقي‌مانده در مخزن بعد از سمپاشي [/FONT][FONT=&quot]–[/FONT][FONT=&quot] آب موجود در مخزن قبل از سمپاشي[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]بعنوان مثال همانگونه كه گفته شده در سمپاشي با نازل آبي ميزان آب موجود در مخزن در ابتداي ازمايش 250 ليتر و پس از انجام آزمايش 210 ليتر لذا:[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]آب مصرفي در آزمايش[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] ليتر 40=210-250[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]براي مشخص كردن آب مصرفي در يك هكتار كافي است:[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]آب مصرفي در آزمايش × 10000[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]file:///C:\Users\Behrouz\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image001.gif[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] آب مصرفي در هكتار= [/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]مسافت طي شده به متر × عرض كار سمپاش[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]در اين آزمايش[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] 10000×40[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]file:///C:\Users\Behrouz\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image001.gif[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]ليتر [/FONT][FONT=&quot]250 = = [/FONT][FONT=&quot]آب مصرفي در هكتار[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]200×8[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]اگر آب مصرفي مورد نظر 250 ليتر در هكتار باشد كاليبراسيون خاتمه يافته است. در صورتيكه رقم بدست آمده باميزان محلول مورد نظر اختلاف داشته باشد چه بايدكرد؟[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]*[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] اگر مقدار محلول بدست آمده باميزان مورد نظر بيش از 10 درصد اختلاف داشته باشد بايستي شماره نازل را تغييردهيم.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]*[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] اگر اختلاف جزئي و ياكمتر از 10 درصد باشد بايد با تغييرات فشار و يا سرعت به اندازه مورد نظر رسيد.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]براي مثال: اگر بخواهيم با يك مخزن 400 ليتري 2 هكتار را سمپاشي كنيم يعني 200 ليتر در هكتار محلول مصرف كنيم، بايستي نازل آبي [/FONT][FONT=&quot]11003[/FONT][FONT=&quot] را برداشته و بجاي آن از نازل [/FONT][FONT=&quot]8002[/FONT][FONT=&quot] استفاده كنيم.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]ولي اگر رقم 225 تا 275 ليتر در هكتار مورد نظر باشد مي‌توان با تغيير فشار يا سرعت به اندازه لازم رسيد.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]آيا ميزان خروجي محلول سمي درفشار معين با خروجي آب يكسان است؟ با حل نمودن سموم مختلف در آب، غلظت و لزجت محلول نسبت به آب افزايش يافته و در نتيجه خروجي نازلها مقداري كاهش مي‌يابد. لذا بسته به مقدار و انواع سموم حل شده ميزان خروجي محلول نسبت به آب 3 تا 5 درصد كاهش مي‌يابد كه اين مقدار بايستي در محاسبات كاليبراسيون منظور گردد. براي مثال: اگر در آزمايش كاليبراسيون آب مصرفي در هكتار در فشار معين 200 ليتر بدست آمده باشد. ميزان محلول سمي خروجي در همان فشار 190 تا 194 ليتر خواهد بود، ‌بنابراين جهت رسيدن به مصرف 200 ليتر محلول سمي در هكتار مي بايستي با تغيير جزئي فشار، آب مصرفي را 3 تا 5 درصد افزايش داده و براي اطمينان بيشتر عمليات كاليبراسيون را يك بار ديگر تكرار نمود.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]همانطوريكه گفته شد كليه عمليات كاليبراسيون با آب انجام مي‌گرفت لذا در هنگام سمپاشي حتماً مي‌بايستي موارد ايمني را كه شامل: استفاده از ماسك، عينك، كلاه، دستكش، لباس و كفش مناسب مي‌باشد مراعات نموده و در شرايط جوي نامناسب مانند ساعات گرم روز و وجود باد از انجام سمپاشي خودداري نمود. به كشاورزاني كه از تراكتور يا سمپاشهاي اجاره‌اي استفاده مي‌كنند توصيه مي‌شود بر عمليات كاليبراسيون در كليه مراحل نظارت كنند.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]​

بالا