◄[ ديوار برشي ؛ بادبند فلزي در ساختمان هاي بتني ]►توضيحات

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عکس ها از نرم افزار اتوکد و تکلا استراکچرز هست .

اين عكسها كاملا مفيد بودن و اتصال ستون و تير فولادي به ديوار برشي رو تشخيص داده ممنون...

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز

دید مهندسی داشتن ، تو ارایه و طراحی سازه ها ، نشون دهنده ی تجربه و کارکشتگی یک مهندسه و این هست که باعث میشه یک فرد اسم مهندس رو باخودش یدک بکشه ، مثلا برای من نوعی ، شاید خیلی از چیزها ، غیر قابل اجرا باشه ، ولی یک مهندس باتجربه ، در عین متانت ، با سواد و تجربه ای که داره ، میتونه محققش کنه ، حتی اگر در شرایط بسیار سخت و غیر اصولی باشه ، همه ما قبول داریم که اینن نامه هامون اشکالاتی دارن ، ولی باید بدونیم چطوری بهترین تصمیم رو بگیریم .

بحث چه چیزیه ؟؟

اقای امیر عزیز، چرا قبول نمیکنید جوش میلگرد تحت شرایط خاص اونم در قطرهای بالا مجاز هست ، موضوعی که شما مطرح میکنید (جوش میلگرد دیوار برشی به جان ستون یا تیر ) در شرایط کارخانه ای امکان پذیر نیست و فقط در کارگاه صورت میگیره و جوش میلگرد در کارگاه با توجه به این که در مقابل تنش و حرارتی که به وجود میاد مقاومتی نداره.
اقا امیر جوش در و پنجره با جوش میلگرد خیلی فکر کنم خیلی فرق دارن ؟؟!!
سلام
زیبا خانم گرامی من هرچی گفتم شما بازم میگی مرغ یه پا داره
امیدوارم بعد از دیدن این دو عکس زیر (دتایل و اجرایی)دید بهتری به موضوع داشته باشی
موفق باشی
اینم عکسها:

eng.r.h

عضو جدید
سلام.به نظر من بستگی به سختی سازه در اون راستا داره . اگه انتقال اون نیروی جانبیی که به دیفراگم و سپس به تیر و ستون و دیوار ها وارد میشه به پی سازه مناسب باشه نیازی به این قضیه نیست.

bayat59

عضو جدید
راهنمایی درمورد طراحی دیوار برشی U شکل

راهنمایی درمورد طراحی دیوار برشی U شکل

با سلام و عرض ادب :smile:
دوستان اگر در مورد طراحی دیوار برشی U شکل در ایتبس منبع و یا نمونه ای دارید ، ممنون میشم به من معرفی کنید .
با تشکر :gol::gol:

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام و عرض ادب :smile:
دوستان اگر در مورد طراحی دیوار برشی U شکل در ایتبس منبع و یا نمونه ای دارید ، ممنون میشم به من معرفی کنید .
با تشکر :gol::gol:

سلام دوست عزيز

نظره شخصي من روش General بهترین روش برای طراحی دیوارهایی که به صورت L شکل U شکل هستند می باشد . . برای مدل سازی باید شما تمام دیواهای L شکل یا U شکل را باید با یک نام مثلا P1 در ایتبس مدل کنید . همچنین تمامی ستونهایی که به دیوار مورد نظر متصل هستند را باید با همان نام P1 به برنامه تعریف کنید . ستونها به عنوان المان مرزی باید در SD مدل شوند
برای شما نحوه مدل سازی دیوارهای L شکلی که قرار ميدم

اميدوارم تونسته باشم كمكتون كرده باشم همين از دستم بر امد

سلام. میشه بگید چطور وصل نمیشه؟ اگر وصل نشه ی مشکل اساسی هست، چون تنها از طریق تعریف دیوار صلب میشه گفت تحلیل و طراحی به صورت درست در ایتبس انجام شده وگرنه به درستی بار ثقلی اثرشو در محاسبه برش وارده به دیوار برشی اعمال نمیکنه و در دیوار برشی به صورت صحیح طرح نمی شود. برای طبقه زیرزمین اگر اطراف سازه دیوار حائل نصب بشود دیگر به طراحی دیوار برشی در اون تراز نیازی نیست، فقط از لحاظ اجرایی آنچه که در طبقه فوق طرح میشود همان هم در طبقه زیرزمین اجرا می شود. برای طبقه همکف طراحی با تعریف صحیح دیافراگم صلب لازم است.

rish sefid

عضو جدید
دیوار برشی _ سوال1

دیوار برشی _ سوال1

سلام در مورد دیوار برشی و نحوه ی طراحی آن سوال داشتم!!!
اول اینکه کلا از نحوه ی محاسبه میلگرد ها و ضخامت اش چیز زیادی نمی دونم
دوم اینکه : معمولا دیوار برشی ها از یک ستون به ستون دیگری وصل می شن ، آیا می شه غیر از این بشه ؟؟؟؟ مثلا تا نصف آکس ستون را بیاد و بعد قطع بشه؟؟؟؟؟ چجوری؟؟؟ دتایل خاصی لازم دارد؟:smile:
تشکر از همگی پیشاپیش!

imigol

عضو جدید
دیوارهای برشب عموما به وسیله المان Shell مدلسازی می شوند که البته بایستی ضرائب کاهش سختی در آنها منظور شود.
دیوارهای برشی الزاما حدفاصل دو ستون مدسیازی و اجرا نمی شوند
شما میتوانید در فرمت و اشکال مختلف آن ها مدل و جزئیات اجرایی متناسب آن ها را ارائه دهید

rish sefid

عضو جدید
ممنون از پاسخ تون
اما سوال؟
چه جور جزییات و دتایلی می تونه ابعاد دیوار برشی رو توجیه کنه ؟
من یه آپارتمان 10 طبقه طراحی کردم ، می خوام بدونم چه تعداد دیوار برشی با چه طولی براش بذارم کافیه؟
سیستم سازه ایش رو هم قاب خمشی با دیوار برشی گذاشته ام ایا جواب میده؟/؟؟؟؟؟؟

آخرین ویرایش:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دیوار برشی حتماً‌باید دو ستون طرفینش رو در بر بگیره و قرارگیریش هم انند مهاربند هستش ٰ‌یعنی در 4 جهت ساختمان و ترجیحاً‌در دورترین فاصله از مرکز ساختمان . بعضی جاها دور دیوار آسانسور و راهپله هم میتونید استفاده کنید .

rasool.civil

مدیر بازنشسته
ممنون از پاسخ تون
اما سوال؟
چه جور جزییات و دتایلی می تونه ابعاد دیوار برشی رو توجیه کنه ؟
من یه آپارتمان 10 طبقه طراحی کردم ، می خوام بدونم چه تعداد دیوار برشی با چه طولی براش بذارم کافیه؟
سیستم سازه ایش رو هم قاب خمشی با دیوار برشی گذاشته ام ایا جواب میده؟/؟؟؟؟؟؟

دیوارها باید به نحوی جایگذاری بشن که فاصله بین مرکز جرم و مرکز سختی به حداقل برسه
در ضمن دیوارها همگرا نباشن یعنی امتدادشون در یک نقطه به هم نرسه
در مورد ابعاد هم تو مبحث نهم یه سری محدودیت ها هست همینطور در مورد آرماتور گذاریش
در ضمن میشه به ستون سازه ای وصلش نکرد ولی در طرای باید یه المان مثل ستون و حداقل با عرض 30 سانتی متر انتهای دیوار تعریف کنید
و یا در SECTION DESIGNER آرماتور متراکم تعریف کنید که راه اول بهتره

یونس۶۵

عضو جدید
سلام دوستان توی ساختمان های بتنی هم از دیوار برشی فلزی هم استفاده میکنن؟

rish sefid

عضو جدید

من توی یکی از تاپیک ها که در مورد دیوار برشی بود دیدم که کسی این سوالو پرسیده و جواب خوبی هم گرفته ، نمی دونم شاید اینطوری زود تر به نتیجه برسی!!!!!

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

من توی یکی از تاپیک ها که در مورد دیوار برشی بود دیدم که کسی این سوالو پرسیده و جواب خوبی هم گرفته ، نمی دونم شاید اینطوری زود تر به نتیجه برسی!!!!!

سلام دوستان من در ایران که دیوار برشی فولادی براي سازه های فولادی فعلا جا نیوفتاده

چه برسی به دیوار برشی فولادی در سازه بتنی ولی بنظر من عملکردی که دیوار برشی

فولادی داره در سازه فولادی بهتر میتونه نشون بده اخیرا هم بحث دیوار برشی فولادی موضوع

خیلی از پایان نامه های کارشناسی ارشد شده .موضوعاتی مثل دیوار برشی فولادی با بازشو

...بحث لاغری ها در دیوار برشی و میتونین از اینا هم استفاده کنید .

ghahraman567

عضو جدید
دیوار برشی برای سازه بتن آرمه مناسبتر می باشد. از لحاظ اجرایی اجرای پلیت مدفون در بتن برای تحمل کشش اونهم در محل اتصال تیر به ستون کار سختی می باشد. هم چنین با توجه به بزرگی نیروهای کششی باد بند و طول مهاری لازم برای بولت ها احتمالا نیاز به مهار مکانیکی است که دوباره بر مشکلات اجرا اضافه میکنه.

مون لایت

عضو جدید
محل قرارگیری دیوار برشی

محل قرارگیری دیوار برشی

سلام
محل مناسب برای قرار گیری دیوار برشی در سازه بتنی که در یک جهت از این سیستم استفاده میشه کجا میتونه باشه؟ باکس راه پله مناسب هستش؟

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام
محل مناسب برای قرار گیری دیوار برشی در سازه بتنی که در یک جهت از این سیستم استفاده میشه کجا میتونه باشه؟ باکس راه پله مناسب هستش؟

با سلام

منظورتون رو متوجه نشدم ؟؟
محل مناسب برای قرار گیری دیوار برشی در سازه بتنی که در یک جهت از این سیستم استفاده میشه کجا میتونه باشه؟

محل قرار گیری دیوار برشی ، در جایی که بخاطر طرح معماری ، نشه در جاهای دیگه ای مثل محل دیوارهای پیرامونی اجرا کرد ، باکس پله انتخاب میشه، البته گفتم درصورتی که طرح معماری اجازه نده ..

MoHsEN M.P

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کسی درباره بادبند بتنی چیزی میدونه

کسی درباره بادبند بتنی چیزی میدونه

سلام دوستان کسی در باره بادبند بتنی چیزی میدونه طریقه اجرا طریقه عملکرد و .......

middbox

کاربر بیش فعال
سلام دوستان کسی در باره بادبند بتنی چیزی میدونه طریقه اجرا طریقه عملکرد و .......

بادبندبتنی؟

مگه همچین چیزی هم هست ؟

تو ساختمونای بتنی از دیوار برشی بتنی استفاده میشه

گاهی هم دیوار برشی فولادی رو اجرا میکنن ولی اجراش به مراتب سخت تره ، و یه چیز دیگه اینکه از بادبند فلزی برای مقاوم سازی سازه های بتنی هم استفاده میشه.

میتونید مقاوم سازی سازه های بتنی و فلزی استاد طاحونی رو مطالعه کنید . تو اینترنت هست

MoHsEN M.P

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بادبندبتنی؟

مگه همچین چیزی هم هست ؟

تو ساختمونای بتنی از دیوار برشی بتنی استفاده میشه

گاهی هم دیوار برشی فولادی رو اجرا میکنن ولی اجراش به مراتب سخت تره ، و یه چیز دیگه اینکه از بادبند فلزی برای مقاوم سازی سازه های بتنی هم استفاده میشه.

میتونید مقاوم سازی سازه های بتنی و فلزی استاد طاحونی رو مطالعه کنید . تو اینترنت هست
والا چی بگم بودنش مثل این که هستش ولی من تا به حال ندیدم فقط یه پروژه دارم به این نام هیچ چیزم درباره اش نمیدونم

middbox

کاربر بیش فعال
والا چی بگم بودنش مثل این که هستش ولی من تا به حال ندیدم فقط یه پروژه دارم به این نام هیچ چیزم درباره اش نمیدونم

بنظرم میاد منظور استفاده از کابلهای پیش تنیده در بتن هست.

آره اگه از کابلهای پیش تنیده تو اعضای بتنی استفاده بشه میتونیم تو بادبند هم ازش استفاده کنیم.

همونظور که میدونید بتن در برابر فشار خوب و در برابر کشش بسیار ضعیف عمل میکنه .

با قرار دادن میلگرد اونو در برابر نیروهای کششی مقاوم میکنیم.
حالا شما فرض کن این میلگردها پیش کشیده باشن.
اونوقت در برابر نیروهای کششی تو بادبند بسیار خوب عمل میکنن...
میتونی در مورد کابلهای پیش تنیده در اعضای بتنی سرچ کنی اونوقت میفهمی..
هدف اصلی از پیش تنیده کردن یک عضو بتنی ، محدود کردن تنش های کششی و ترک های ناشی از لنگر خمشی ، تحت تاثیر بارهای وارده در آن عضو می باشد

آخرین ویرایش:

MoHsEN M.P

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه بابا این که سقف های پیش تنیده هستش شما بادبند ضربدری رو حساب کن بجای پروفیل از بتن مسلح استفاده میشود

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله

سلام

تو ایران خودمون دکتر خالو (دانشگاه شریف) تو این زمینه کار کردن برای مثال مقاله زیر رو سرچ کنید:
NONLINEAR SEISMIC BEHAVIOR OF RC FRAMES WITH RC BRACES

sasams

عضو جدید
معادل بادبند در ساختمان بتنی دیوار برشی هست دیوار برشی عملکردی مشابه و البته بهتر از بادبند در ساختمانهای بتنی داره

middbox

کاربر بیش فعال
نه بابا این که سقف های پیش تنیده هستش شما بادبند ضربدری رو حساب کن بجای پروفیل از بتن مسلح استفاده میشود

آقای محترم میدونم اونا که شما میگی سقفهای پیش تنیده هست...
دقیقا مثل سقفهای پیش تنیده در بادبند هم میشه استفاده کرد...
شما فقط شکلها رو نگاه کردی انتظار داشتم بری در موردش مطالعه کنی.

چون شکلی ازش نداشتم اونها رو برای درک بهتر گذاشتم.

تو پروژه درس ترمیم همچین مهار بندی دیده بودم .اگه اشتباه نکنم
یاد بگیریم سطحی به مسائل نگاه نکنیم.

این جمله رو سرچ کن

مهاربندهای بتنی پیش تنیده و پیش ساخته

برای پیدا کردن اطلاعات بیشتر کتابهای مقاومسازی و بهسازی لرزه ای رو مطالعه کن.

MoHsEN M.P

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آقای محترم میدونم اونا که شما میگی سقفهای پیش تنیده هست...
دقیقا مثل سقفهای پیش تنیده در بادبند هم میشه استفاده کرد...
شما فقط شکلها رو نگاه کردی انتظار داشتم بری در موردش مطالعه کنی.

چون شکلی ازش نداشتم اونها رو برای درک بهتر گذاشتم.

تو پروژه درس ترمیم همچین مهار بندی دیده بودم .اگه اشتباه نکنم
یاد بگیریم سطحی به مسائل نگاه نکنیم.

این جمله رو سرچ کن

مهاربندهای بتنی پیش تنیده و پیش ساخته

برای پیدا کردن اطلاعات بیشتر کتابهای مقاومسازی و بهسازی لرزه ای رو مطالعه کن.
ببخشید دوستم وقت خوندنشو نداشتم
من نمیدونستم که میشه از پیش تنیده هم استفاده کرد

middbox

کاربر بیش فعال
ببخشید دوستم وقت خوندنشو نداشتم
من نمیدونستم که میشه از پیش تنیده هم استفاده کرد
میشه استفاده کرد شما ببین یه بادبند کارش چیه ..
بعد ببین اگه پیش تنیدگی میتونه اون کار رو برآورده کنه یا نه...
به همین سادگی