استفاده از پروانه نظارت و تجربيات مهندسان

shiva_adibi

عضو جدید
سلام خدمت مهندسان گرامی
از اول تاپیکو خوندم و مطالب مفیدی به دستم اومد من همین امروز کار نظارت گرفتم هیچ تجربه هم ندارم از اول واستون مراحلی که طی میکنم را می نویسم تا کمکی بشه به کسای که مثل من هیچ تجربه اجرای ندارند
خوب بعد اون امتحان خسته کننده بلاخره توی نظام مهندسی قبول شدم و بعد چند ماه و کارای پروانه پروانه را گرفتم
اولین کاری که میکنی باید یه مهر بسازی که خوب یه برگه نظام مهندسی بهت میده که بری واسه مهر ساختن به نظر من از مهرهای خودکار استفاده نکنید اول که گرونه بعدم شما چند بار مگه میخوایند مهر کنید که مهر خودکار بگیری حالا بعد این که مهرو به سلامتی گرفتید باید برید سر دفترا یا شرکتا و بسپارید که بهتون کار بدند من چون تو نظام مهندسی شماره ای تماسمو گذاشته بودم یکی از دفاتر بهم زنگ زد و پیشنهاد نظارت کار گروه ج 6 سقف را بهم داد و تخفیف 15 درصدی میخواست که من اول قبول نکردم و بعد کلی کلنجار به هر حال با تخفیف 12 درصدی (منظور از تخفیف همان پولی که دفتر به عنوان پورسانت میگیره) قبول کردم وقتی رفتم دفترشون فرم شهرداری بهم دادند مشخصات زمین و تعداد سقف متراژ را زده بود و پشت اون برگه امضای نظاره ها با مهرشون بود منم جای معماری مهر زدم و امضا کردم و یه برگه که شروع عملیات ساختمانی بود هم امضا و مهر کردم چون مالک نبود و دفتر هم نزدیک نظام مهندسی بود بهم فرم هارو دادند و من رفتم نظام مهندسی اول واحد پروانه اشتغال تا مساحت ها از پروانم کم بشه بعد رفتم واحد محاسبات مالی که بهش روکش مالی هم میگفتند و کل مبلغ را توش زده بود مبلغ نظارت که باید مالک پرداخت کنه و 5 درصد کسر برای حق نظام مهندسی و دوباره بردم دفتر مالک نبود تا قرارداد امضا کنیم واسه همین کار به فردا موکول شد برای قرارداد حضور مالک و مهندس ناظر اجباری

چند نکته 1. من چون تازه وارد بودم از اون اول کار نقشه های معماری را از دفتر نگرفتم قبل از امضا و مهر بهتره که نقشه هارو بگیری و یه نگاهی بندازی
2. پرسیدم گفتند برای اینکه پول نظارت به حسابتو بریزند باید حساب تجارت داشته باشید پس قبلش یه حساب تجارت باز کنید

shiva_adibi

عضو جدید
اشتباه سوم هر بانک تجارتی حساب از نکنید فقط بانک تجارتی که خود نظام اعلام میکنه باید حساب بازکنی
مراحال اولیه برای کار نظارت
1.معرفی نامه شهرداری شامل تعداد سقف - زیرزمین- زمین یا ملک قدیمی تخریبی- نام صاحب ملک- ادرس ملک- متراژ به همه موارد دقت کنید و با دقت بخونید و بعد امضا و مهر کنید
2.بردن معرفی نامه شهرداری به واحد کسر پروانه اشتغال و گرفتن روکش مالی
3.بردن روکش مالی به قسمت حسابداری مالی و گرفتن برگه مالی
4.واریز کل مبلغ نظارت توسط مالک و تنظیم قرارداد در سه برگه (مالک- نظام- مهندس) پشت و رو باید امضا و مهر بشه
5. امضا فرم شروع کار (حتما قبلش برید سر زمین یا ملک و ببینید بعد امضا کنید)
6.

arezooo82

عضو جدید
اینجا (قزوین) نیازی به این مراحل که شما گفتید نیست.نقشه رو امضا می کنید و پولش رو میگیرید.همه کارا با مالکه..یه مهندس وظیفه نداره اینکارارو بکنه..پولشم مستقیم از مالک میگیریم..نقشه رو هم زیاد بررسی نمیکنیم .چون بعد از امضای ما نقشه میره نظام اگه مشکلی داشت برگشت میخوره

hamedzjg

عضو جدید
سلام و خسته نباشید به همگی دوستان و مهندسین حال و آینده

بچه ها من هنوز با واژه مهندس معمار به عنوان ناظر ساختمان برخورد نکردم..تا امروز تو هر پروژه که حضور داشتم یا در جریان روند اون بودم چیزی به عنوان مهندس ناظر با برچسب معماری و مجزا از مهندس ناظر عمران ندیدم.. خودم تو آزمون آینده نظارت شرکت میکنم ولی هنوز نمیدونم این پروانه نظارت که به مهندسین معمار میدن دقیقا معادل همون نظارت عمرانه یا نه..
چیزی که از مهندسین ناظر در پروژه ها شاهد اون هستیم در 5 عنوان دسته بندی میشه: ناظر هماهنگ کننده(که معمولا دفاتر مهندسی هستن)- ناظر ساختمانی(ناظر اصلی)-ناظر برق- ناظر مکانیک- ناظر نقشه بردار.
در این دسته بندی هیچ عنوانی به اسم نظارت معماری من ندیدم...این یعنی نظارت معماری همان ناظر ساختمانی محسوب میشه؟
از دوستانی که با پروانه نظارت معماری درحال فعالیت هستن ممکنه جواب بدن؟
درصورت تکراری بودن سوالم معذرت میخوام از دوستان

بابالنگ دراز

کاربر بیش فعال
سلام یکی خودش شک داشت من رو هم دچار شک کرد

سوالی که الان دارم کدوم واحد شمالیه و کدوم جنوبی مشاهده پیوست 161393

و تعریف شما از دوبلکس چی هست ؟ و بین عامه مردم تعریف دوبلکس چی هست؟ ممنون

سلام..خوبی؟ شکل A شمالی اونیکیم جنوبی .حالا چجوری بفهمی؟هروقت از تو کوچه به درب یا نمای اصلی نگاه کردیم اگه صورتمون به سمت شمال بود ملک شمالی اگه صورت به سمت جنوب بود خونمون جنوبیه.این دوبلکس هم مثل تریبلکسه:Dاین فیلم هندیا دیدی؟ویلایی دو طبقه که از وسط پدیرایی یه پله میخوره میره بالا؟اون دوبله..البته مدلای دیگه هم هست ..حالا خودشو زیاد ناراحت نکن یاد میگیری منم اول تو شمالو جنوب گیریده بودم:biggrin:

sallarmelli

عضو جدید
سلام..خوبی؟ شکل A شمالی اونیکیم جنوبی .حالا چجوری بفهمی؟هروقت از تو کوچه به درب یا نمای اصلی نگاه کردیم اگه صورتمون به سمت شمال بود ملک شمالی اگه صورت به سمت جنوب بود خونمون جنوبیه.این دوبلکس هم مثل تریبلکسه:Dاین فیلم هندیا دیدی؟ویلایی دو طبقه که از وسط پدیرایی یه پله میخوره میره بالا؟اون دوبله..البته مدلای دیگه هم هست ..حالا خودشو زیاد ناراحت نکن یاد میگیری منم اول تو شمالو جنوب گیریده بودم:biggrin:

عرض کردم که طرف این قدر ادعا داشت که من که تموم کردم و منتظر نتایج ارشد بودم رو به شک انداخت (آدم به دامادشون که نمی تون چیزی بگه می تونه )
در مورد دوبلکس هم همین طور هست الان سالهای متمادی هست که در ولایت ما همه تصور از دوبلکس براشون همون منظور نیم طبقه هست و من پیش خودم گفتم شاید طرف می دونه دوبلکس چی هست ولی من فکر می کنم منظورش همون نیم طبقه باشه البته داماد ما بنده خدا کاریه ای نیست و فقط داشت زمین و خواسته های یه نفر دیگه رو به من منتقل می کرد

ممنون
حالا من چه کار کنم که با این غلط رایج تازه همه جا محکوم می شم که من بی سواد هستم و این چه دانشگاهی بود تو رفتی به خدا موندیم چه کار کنیم با این غلط رایج در ولایتمون اینجا هم همه عشق دوبلکسن

باز هم ممنون
و این سوال این قدر ساده هست که آدم رو به شک می اندازه شما فکر می کنید جواب کدوم باشه

Capture0.0.0..jpg

آخرین ویرایش:

avina333

عضو جدید
سلام ممنون از تاپیک خیلی خوبتون....و ممنون از همه به خصوص خانوم ارزو....
من توی امتحان اسفند نظارت قبول شدم هنوز که مدارکمون رو نگرفتن ....من یه سوال در مورد تکمیل فرم ها دارم اینکه واسه سابقه کار نوشته شده( از تاریخ ....تا ......فعالیت داشته...یا در پروژه های زیر.................}
حالا من سابقه کار ندارم .....فقط تاریخ وارد کنم کافیه؟ و اگر باید اسم چند تا پروژه رو وارد کنم باید در زمینه نظارت باشه.........و اینکه چون سابقه ندارم مشکلی پیش نمیاد؟
من استان فارس هستم واقعا نمی دونم باید از کجا شروع کنم......

hamedzjg

عضو جدید
سلام ممنون از تاپیک خیلی خوبتون....و ممنون از همه به خصوص خانوم ارزو....
من توی امتحان اسفند نظارت قبول شدم هنوز که مدارکمون رو نگرفتن ....من یه سوال در مورد تکمیل فرم ها دارم اینکه واسه سابقه کار نوشته شده( از تاریخ ....تا ......فعالیت داشته...یا در پروژه های زیر.................}
حالا من سابقه کار ندارم .....فقط تاریخ وارد کنم کافیه؟ و اگر باید اسم چند تا پروژه رو وارد کنم باید در زمینه نظارت باشه.........و اینکه چون سابقه ندارم مشکلی پیش نمیاد؟
من استان فارس هستم واقعا نمی دونم باید از کجا شروع کنم......

اینطور که من اطلاع دارم سابقه کاری که در فرم وارد میکنید باید توسط یک دفتر مهندسی و یا 2 تا مهندس دارای پروانه مهر و امضا و تایید بشه.. هستن دفاتری که این کار رو انجام بدن فقط باید دنبالش باشید..

sallarmelli

عضو جدید
اینطور که من اطلاع دارم سابقه کاری که در فرم وارد میکنید باید توسط یک دفتر مهندسی و یا 2 تا مهندس دارای پروانه مهر و امضا و تایید بشه.. هستن دفاتری که این کار رو انجام بدن فقط باید دنبالش باشید..

شما اطلاع دارید چقدر برای مهر کردن می گیرند؟حالا حدودی هم باشه خوبه

avina333

عضو جدید
مهر و امضا رو گرفتم در مورد خود فرمی که امضا شده پرسیدم که تاریخ سابقه کار باید همینجوری تاریخ وارد کنیم و اسم چند تا پروژه رو بنویسیم ؟ یا فقط تارخ کافیه......

hamedzjg

عضو جدید
مهر و امضا رو گرفتم در مورد خود فرمی که امضا شده پرسیدم که تاریخ سابقه کار باید همینجوری تاریخ وارد کنیم و اسم چند تا پروژه رو بنویسیم ؟ یا فقط تارخ کافیه......

بله شما کار اصلی که تائیدیه هست انجام دادید..فقط در مورد تاریخها طوری تاریخهارو تنظیم کنید که 3 سال پر بشه..بهتره بسته به تاریخ فارغ التحصیلیتون مثلا 3 سال و نیم یا 3 سال و 3 ماه سابقه پر کنید.. در مورد اسم پروژه هم زیاد سخت نمیگیرن معمولا فقط به اون امضا و تائیدیه و بازه زمانی که حتما 3 سال رو پر کنه توجه میکنن

hamedzjg

عضو جدید
c جنوبی هست ولی سر نبشه چرا اون جواب نیست

قطعه C در محدوده 2 گذر قرار گرفته و پلاک جنوبی-شرقی محسوب میشه و همینطور قطعه D که باز هم محدود به 2گذر میشه و در اصلاح پلاک شمالی-جنوبی نامگذاری میشه
یه مطلب هم در مورد محل استقرار ساختمان در پلاکهای مختلف و علت آن به عنوان تکمیل این بحث مطرح میکنم شاید شما بدونید و تکراری باشه ولی مطرح کردنش به عنوان تکمیل بحث مفیده

در تهران و به طور جامع تر ایران: بهترین جهت نورگیری از جبهه جنوبی انجام میشه و پس از آن به ترتیب جبهه شرقی،شمالی و در آخر غربی . با توجه به این مطلب در قطعات تفکیکی شمالی-جنوبی بهترین محل استقرار برای ساختمان قسمت شمالی زمین میباشد تا حداکثر نورگیری از جبهه جنوبی انجام بشه و به همین ترتیب در قطعات تفکیکی شرقی-غربی بهترین محل استقرار ساختمان قسمت غربی زمین میباشد تا حداکثر نورگیری از جبهه شرقی انجام بشه..
البته نکته خیلی مهم این هست که موارد گفته شده ایده آل ترین حالت میباشد که معمولا در 80 درصد قطعات رعایت میشه ولی اصلی ترین فاکتور تعیین کننده در محل استقرار ساختمان در قطعه زمین، بافت و وضعیت موجود پلاک های همسایه میباشد تا الگوی شهری دچار بی نظمی نشه..به طور مثال یک پلاک جنوبی با توجه به بافت محله ممکنه هم در جبهه شمالی و هم در جبهه جنوبی دارای حیاط باشه..به همین علت محل قرارگیری حیاط ملاک درستی در تشخیص شمالی-جنوبی یا شرقی-غربی بودن یک پلاک نیست.

sallarmelli

عضو جدید
این هم نرخ استان کرمان شهر دانشگاهی من

نرخ.jpg

من به شخصه فکر نمی کنم این اجرا بشه
حالا فرض کنیم اجرا بشه
الان نوشته جمع مهندسان 9800 تومان این 9800 تومن چطور بین مهندس معمار و عمران و مکانیک و برق تقسیم می شه؟

و یه سوال دیگه اینکه من الان دارم یه مسکونی طراحی می کنم که کلن 310 متر می شه در 4 طبقه 6 متر در 13 متر همکف پارکینگه اول و دوم یه دوبلکسه و سوم هم یه واحد تکی
خودم که حق امضا ندارم کسی رو هم نمی شناسم الان مهندسان محترم این رو بخوان امضا کنند چقدر می گیرن ؟ یا چند درصد می گیرن

avina333

عضو جدید
ارزو خانم اگه امکانش هست در مورد ساختمان جدیدی که نظارتش رو در اختیار دارید روند کارتون و توضیحاتتون رو ادامه بدید ..خیلی به ما تازه کارها کمک می کنید .....ممنون...

شبیه هیچ

عضو جدید
پروانه اشتغال

پروانه اشتغال

سلام کسی از اومدن پروانه اشتغال نظارت و جواب اعتراض به 47% با بالا تو آزمون امسال خبر داره؟میدونید کی اعلام میشه.من شنیدم برای پروانه اشتغال باید بریم سازمان مسکن و شهرسازی و پیگیری کنیم تا زودتر جواب بیاد..

avina333

عضو جدید
شما ازمون اسفند قبول شدید؟ از ما که هنوز مدارک رو نگرفتن........

b.ashrafi

عضو جدید
سلام به همه
دوستان من قبل عید پروانه نظارت گرفتم و 2 تا هم پرونده امضا کردم.البته من عضو یک دفتر قنی شدم که به نظرم راحتتره.هم ظرفیت امضا با ضریب 1.9 افزایش پیده میکنه و هم اونجا از تجربیات مهندسای دیگه استفاده میکنم و ازشون راهنمایی میگیرم.در ضمن کار هم تو دفتر زیاده.درسته که مسئولیت نظارت بیشتره ولی باید سعی کنید همیشه از طریق دفتر مراحل کار رو پیگیری کنید.و زمانی که لازم بود خودشون ازتون می خوان که برید سر پروژه.موفق باشید

z.a.gh

عضو جدید
سلام دوستان،من هم تونستم پروانه پایه3 نظارت رو بگیرم،حالا باید از کجا کار بگیرم،جایی کار نمی کنم:(.باید به کدوم اداره یا شرکتی مراجعه کنم؟

vertex

اخراجی موقت
سلام دوستان،من هم تونستم پروانه پایه3 نظارت رو بگیرم،حالا باید از کجا کار بگیرم،جایی کار نمی کنم:(.باید به کدوم اداره یا شرکتی مراجعه کنم؟
دوست عزیز شما کدام استان هستین؟

z.a.gh

عضو جدید
میشه لطفا بگین،نظارت معماری شامل چه ساختمان هایی میشه؟

vertex

اخراجی موقت
میشه لطفا بگین،نظارت معماری شامل چه ساختمان هایی میشه؟

عزیز بستگی به نظام مهندسی استانتون داره . مثلا در یک استان ساختمان 3 سقف ناظر معماری نمیخواهد و همون ناظر سازه کافیه ولی در یک استان دیگر ممکن است هم ناظر معماری و هم ناظر عمران نیاز باشه .

z.a.gh

عضو جدید
ممنون که جواب دادین،از کجا میتونم کار بگیرم؟شما خودتون کار کردین؟
معمولا دوستان معمار،سهمیه نظارتشون رو به طراحی تبدیل میکنن،ولی من متاسفانه هنوز مهر طزاحی ندارم

بالا