سهم ایران از 500 دانشگاه برتر دنیا چند دانشگاه است؟

z_elect

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1]
[/h]
» سرویس: علمي و فناوري - علمي
کد خبر: 92052917015
سه‌شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۳:۳۴

رییس مرکز منطقه‌یی اطلاع رسانی علوم و فناوری، دانشگاه تهران را از جمله دانشگاه‌های برتر جهان اسلام عنوان کرد که در فهرست 500 دانشگاه تراز اول جهان در نظام رتبه بندی شانگهای قرار دارند و خاطرنشان کرد: کشورهایی مثل آمریکا، چین، آلمان، انگلستان، هلند، کره جنوبی، اسپانیا، رژیم اشغالگر قدس، پرتغال و عربستان سعودی به ترتیب با 149، 42، 38، 37، 12، 11، 10، هفت، چهار و چهار دانشگاه در این فهرست حضور دارند.
دکتر جعفر مهراد در گفت‌و‌گو با ایسنا اظهار داشت: دانشگاه های آمریکا همچنان در نظام رتبه بندی شانگهای پیشرو هستند به طوری که گزارش رتبه بندی که اخیرا منتشر شده نشان می‌دهد که این کشور در بین 20 دانشگاه اول دارای 17 دانشگاه ممتاز و در بین 500 دانشگاه برتر دارای 149 دانشگاه ممتاز می باشد.
وی اظهار داشت: رتبه بعضی از موسسات در بین 20 دانشگاه تغییر کرده اما تمام آنها به استثنای دانشگاه توکیو از رتبه بیستم به بیست و یکم تنزل یافته و در مقابل دانشگاه فنی زوریخ در سوئیس به مقام بیستم دانشگاه های تراز اول جهان صعود یافته است. در قاره اروپا (به جز بریتانیا) دانشگاه فنی زوریخ نخستین دانشگاه در منطقه است که در جایگاه بیستم قرار گرفته است.
مهراد افزود: جمهوری خلق چین، دومین کشوری است که بیشترین دانشگاه ها را در بین 500 دانشگاه برتر در نظام رتبه بندی شانگهای از آن خود کرده است. این کشور در بین 500 دانشگاه ممتاز جهان دارای 42 دانشگاه و در بین 200 دانشگاه ممتاز جهان در همین نظام رتبه بندی دارای هفت دانشگاه است.
وی ادامه داد: برترین دانشگاه ها در منطقه آسیا و اقیانوسیه، دانشگاه‌های ژاپنی توکیو با رتبه 21 و کیوتو با رتبه 26، ملبورن استرالیا با رتبه 56 هستند. دانشگاه گرونینگن هلند با رتبه 92 برای نخستین بار در فهرست 100 دانشگاه برتر مشاهده می شود و 11 دانشگاه این کشور در بین 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارد.
دکتر مهراد

سرپرست ISC افزود: دانشگاه قاهره در مصر، دانشگاه مالایا در مالزی، دانشگاه استانبول در ترکیه و دانشگاه تهران در جمهوری اسلامی ایران نیز از برترین دانشگاه‌های کشورهای اسلامی هستند که اسامی این دانشگاهها در بین 500 دانشگاه تراز اول جهان قرار دارد.
مهراد گفت: برای نخستین بار آلمان با 38 دانشگاه نسبت به بریتانیا دانشگاه های بیشتری را در رتبه بندی شانگهای دارد، اما این کشور تنها دارای چهار دانشگاه در بین 100 دانشگاه برتر است در حالی که تعداد دانشگاه های برتر بریتانیا در بین دانشگاه های ممتاز به 9 دانشگاه می رسد. افزون بر آن بریتانیا دارای دو دانشگاه شامل کمبریج و آکسفورد در بین 20 دانشگاه نخست است. نکته قابل توجه آنکه از این کشور یک دانشگاه نیز از بین 500 دانشگاه برتر جهان کم شده و تعداد دانشگاه های برتر این کشور از 38 دانشگاه در سال 2012 به 37 دانشگاه در سال 2013 میلادی تقلیل یافته است.
سرپرست ISC افزود: تعداد دانشگاه های کانادا در رتبه بندی شانگهای در مجموع به 23 دانشگاه برتر بالغ شده که در این بین چهار دانشگاه این کشور در بین 100 دانشگاه ممتاز جهان مشاهده می شود. فرانسه 20 دانشگاه خود را در نظام رتبه بندی شانگهای همچنان حفظ کرده، در حالی که چهار دانشگاه این کشور در بین 100 دانشگاه تراز اول جهان قرار دارد.
مهراد گفت: ژاپن که در رتبه بندی شانگهای در سال 2012 دارای 21 دانشگاه ممتاز بود در فهرست جدول رتبه بندی در سال 2013 میلادی به دلیل ازدست دادن یک دانشگاه، 20 نماینده دارد. با این حال، سه دانشگاه این کشور در بین یکصد دانشگاه برتر جهان قرار دارند. همین شرایط در مورد ایتالیا نیز حاکم است و این کشور در رتبه بندی امسال نسبت به سال 2012 میلادی یک دانشگاه از دست داده است.
رییس مرکز منطقه‌یی اطلاع رسانی علوم و فناوری خاطرنشان کرد: تعداد دانشگاه های برتر هلند، کره جنوبی، اسپانیا، رژیم اشغالگر قدس، پرتغال و عربستان سعودی در جمع 500 دانشگاه برتر جهان به ترتیب 12، 11، 10، 7، 4 و 4 دانشگاه می باشد. بر حسب منطقه، اروپا 202 دانشگاه، آمریکا 182 دانشگاه، آسیا و اقیانوسیه 112 دانشگاه و آفریقا چهار دانشگاه در بین 500 دانشگاه برتر دارد.
وی ادامه داد: دانشگاه هاروارد مانند سال قبل در صدر جدول رتبه بندی قرار دارد. جایگاه دوم متعلق به دانشگاه استنفورد است. دانشگاه برکلی در سال 2013 از MIT پیشی گرفته و رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. کمبریج، کلتک، پریستون، کلمبیا، شیکاگو و آکسفورد نیز به ترتیب رتبه های پنجم تا دهم را به خود اختصاص داده اند.
رییس مرکز منطقه‌یی علوم و فناوری ادامه داد: در بین یکصد دانشگاه برتر، دانشگاه پی یر و ماری کوری در فرانسه با رتبه 37 نسبت به دانشگاه Paris-Sud با رتبه 39 دومین دانشگاه برتر قاره اروپا (به جز بریتانیا ) است.
انتهای پیام

zahra_1992

عضو جدید
فک نکنم تعجب داشته باشه .... تو ایران به جز دانشگاههایی که تو تهران هستند بقیه نه از نظر هیئت علمی ونه امکانات تعریف چندانی ندارن.....
من خودم با اینکه تو دانشگاه دولتی درس میخونم یه استاد داشتیم ترم پیش که اومد آدرس وبلاگشو بده میگه: www.the name@blogfa.com
خب وقتی یه استاد اونم تو دانشگاه دولتی تدریس میکنه هنوز بلد نیست آدرس وبلاگو درست بنویسه دیگه چی باید گفت؟!!!!.....

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
خیلی چیزا تو رده بندی دانشگاه ها دخیله.
خیلی موسسات هم هستن رده بندی دانشگاه عرضه میکنن.
این عربستان علمش کجا بود آخه.

z_elect

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی چیزا تو رده بندی دانشگاه ها دخیله.
خیلی موسسات هم هستن رده بندی دانشگاه عرضه میکنن.
این عربستان علمش کجا بود آخه.

مثلا چه چیزایی؟
فعلا که عربا با پولشون علمشونم داره بالا میره
حداقل پولشونو خرج دانشگا میکنن نه اینکه1000 دانشگاه درست کنن از دبیرستان کوچیکتر بعد هی بگنو هی بگن:cool:

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
مثلا چه چیزایی؟
فعلا که عربا با پولشون علمشونم داره بالا میره
حداقل پولشونو خرج دانشگا میکنن نه اینکه1000 دانشگاه درست کنن از دبیرستان کوچیکتر بعد هی بگنو هی بگن:cool:

مواردش رو الان خاطرم نیست.ولی تحقیق میکنم بهتون میگم.
چیزی که تو دانشگاه مهمه رشد تولید علمه.
با پول که علم بالا نمیره:smile:
شما چند نمونه از اون علومی که بالا رفته رو بهم بگید.:)
من که تایید نکردم سیاست های آموزشی خودمون رو.من صرفا در مورد علم تو کشور های عربی(بجز مصر)صحبت میکنم.

z_elect

عضو جدید
کاربر ممتاز
مواردش رو الان خاطرم نیست.ولی تحقیق میکنم بهتون میگم.
چیزی که تو دانشگاه مهمه رشد تولید علمه.
با پول که علم بالا نمیره:smile:
شما چند نمونه از اون علومی که بالا رفته رو بهم بگید.:)
من که تایید نکردم سیاست های آموزشی خودمون رو.من صرفا در مورد علم تو کشور های عربی(بجز مصر)صحبت میکنم.

البته
ولی بودجه پژوهشی مهمه
مثلا تو ایران اصلا امکان کار عملی کمه
همه چی تئوریه
به قول استاد مدرن ما ایرانیا هنو نتونستن اشعه ایکس تولید کنن که مال یه قرن پیشه بعدم ادعای پیشرفت علمی میکنن
چرا چون پول خرج دانشگاها نمیکنن
من یکی از اشناهامون پروژه ارشد تو مسابقات بین الملل کلی جایزه گرفت گفت من انقد هزینه کردم ولی حتی یک دهمشم بهم ندادن.بودجه نیس
تازه استاداشم اصلن به به کارش نمیدادن نه کمک علمی نه مالی
ولی افتخارش نصیب دانشگاهشو استادشم شد

J.AVID

عضو جدید
حداقل پولشونو خرج دانشگاه میکنن نه اینکه 1000 دانشگاه درست کنن از دبیرستان کوچیکتر بعد هی بگنو هی بگن

مشکل اصلی همینه. نداشتن کیفیت آموزشی درخور دانشگاه در بیش از 90 درصد دانشگاه های کشور.

sarvestan1987

عضو جدید
بنظر من دانشگاه تهران سطح علمیش از دانشگاه شهید بهشتی پائین تره. دانشگاه تهران دانشجو محوره و مفت مفت نمره میدن به دانشجو. کافیه بری پایان نامه های فوق لیسانشون رو بخونی میبینی که حتی از لحاظ روش تحقیق مشکل دارن. چه رسد به درجه علمی...واقعا خنده داره

nasa-agency

عضو جدید
شما به من بگو تو این مملکت چیه درستو حسابی داریم که دانشگامون درس باشه....تو دانشگاهامون یا نماز جمعه میخونن یا نمایشگاه آثار فرهنگی میکنن یا آخوند مشنگ میارن مثه لودر مخ بخوره

من 5 ساله که فاتحه این مملکتو خوندم...برین حال کنید با جمهوری اسلامی ایران

nasa-agency

عضو جدید
آبجی جان برو لیست پیام خصوصیاتو خالی کن....بسته شده

پروفتم هنو بستستاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا

AFSl-lIN

عضو جدید
مهم نیته به قول اون سردار سپاهه که می گفت اگه بازیکنای ما نماز شب بخونن تیم برزیل رو می برن
الانم اگه نماز شب بخونن دانشجو ها دانشگاه پیام نور گرآباد یک جهان میشه

WOMIS

عضو جدید
بنظر من دانشگاه تهران سطح علمیش از دانشگاه شهید بهشتی پائین تره. دانشگاه تهران دانشجو محوره و مفت مفت نمره میدن به دانشجو. کافیه بری پایان نامه های فوق لیسانشون رو بخونی میبینی که حتی از لحاظ روش تحقیق مشکل دارن. چه رسد به درجه علمی...واقعا خنده داره
من فنیو نمیدونم ولی تو دانشکده ما دانشجوهامون خیلی اهله تحقیقو درسن ...بهتریتاشونم 2-3سال بیشتر نمیمونن میرن امریکا
اتفاقا یکی از بچهایه شیراز که مهمان بود دانشکده ما کم آورده بود نمیتونست واحد زیاد برداره
کلا فک نمیکنم مشکل دانشجو باشه ...وقتی امریکا آینده نخبه هایه ما رو تضمین میکنن در صورتی که تو ایران حیف میشن واسه چی بایذ بمونن