گام به گام براي مهندسين ناظر تاسيسات مكانيك ساختمان - پروانه نظام مهندسي پايه 3!!!

akbar159

عضو جدید
سلام

من یه مدت نبودم داره اینجا چی میشه،تو رو خدا صلح کنین،من به این تاپیک محتاجم:(

سلام

منم با نظر علی موافقم اقا رضا نرین ،ما هم اقا مهدی و هم اقا رضا رو دوست داریم،باهم آشتی کنین،این چکاریه،شماها بالغین بزرگین،گذشت و فروتنی داشته باشین،با هم رفیق باشین

سلام .

آقا رضا نرین،اینجا بیان و اطلاعات به اشتراک بزارین،به خدا من دارم این تاپیکو دنبال میکنم.
آقا مهدی هم هیچی تو دلش نیست.شما جای پدرم هستین،آدم بزرگین،خوب بزرگی کنین و از حرف آقا مهدی دلخور نشین،آقا مهدی هم آدم پرتجربه ای هستن،بهتره از تجارب هم دوستانه استفاده کنین.حداقل به خاطر ما بچه ها نرین،شما و آقا مهدی اطلاعات زیادی دارین و بهتره اگه جایی هر کدومتون اشتباه کردین عین دو تا داداش بهم راهنمایی کنین.خواهش میکنم نرین.با تشکر

سلام

منم با نظر این دوستان موافقم.

آقا رضا نرین،خوبیت نداره کاری رو که شروع کردین رو نصفه ول کنین،بیاین همه با هم تا آخرش باشیم......

من میدونم آقا مهدی هیچی تو دلش نیست،و این حرفا رو صرفا برای آگاهی ما مهندسین زدن،و در این که شما اقا رضا آدم پر و با تجربه و باسواد هستین شکی نیست،آشتی کنین.

babakv

عضو جدید
حال سراغ سيستم لوله كشي مي رويم:
دو نوع سيستم لوله كشي وجود دارد: 1. لوله كشي انشعابي يا سنتي 2. لوله كشي كلكتوري
1. لوله كشي انشعابي كه با گذاشتن سه راه در كف و يا سه راه در مصرف كننده مي توان انشعابات را به همه مصرف كننده ها فرستاد ( جديدا در لوله كشي سيستم پنج لايه جهت مصارف آب سرد و گرم با استفاده از سه راه ديواري 90 درجه ، تعداد اتصالات موجود در كف را كمتر مي كنيم و نيز هزينه را پايين مي اوريم و مقرون به صرفه مي باشد و عملا لوله را بيشتر مي كنيم ، ولي در سيستم گرمايشي رادياتور ، در اين حالت تنها از سه راه در كف استفاده مي شود)
2. لوله كشي كلكتوري ، اين نوع لوله كشي كه تنها اتصال در مصرف كننده ها و در جعبه كلكتور وجود دارد و كف ساختمان تماما لوله خوابانده شده . ( در اين حالت هم مي توان جهت هر حمام و دستشويي و آشپزخانه يك كلكتور قرار داد كه به هر مصرف كننده يك لوله وارد شود كه به سيستم كلكتوري كامل معروف است و هزينه بسيار بالا مي شود )‌ يا ( حالت مرسوم آن ، كلكتور را در يك قسمت فضا ، مثلا آشپزخانه قرار داد و يك انشعاب براي حمام و يك انشعاب براي توالت و يك انشعاب براي آشپزخانه برد ( كلكتور 3b ) و در آنجا شبيه حالت انشعابي از سه راه 90 درجه ديواري استفاده كرد و سه راه در مصرف كننده قرار گيرد و اخرين مصرف كننده را زانو ديواري گذاشت و مسير را به اتمام رساند كه در اين حالت هم در كف هيچ اتصالي استفاده نمي شود.)

نكته 1 : هزينه سيستم كلكتوري تقريبا 1.5تا 2 برابر با هزينه انشعابي تفاوت دارد و در ايران جهت يك واحد 80 متري در حال حاضر سيستم انشعابي با لوله و اتصالات پنج لايه 700000تومان و سيستم كلكتوري انشعابي حدود 1200000تومان مي شود.
نكته 2 : در اين سيستم ها مي توان لوله كشي آب سرد و گرم را از لوله و اتصالات تك لايه استفاده كرد و لوله كشي گرمايشي را از لوله و اتصالات 5 لايه.
نكته 3 : سيستم تك لايه به نام لوله هاي پلي پروپيلن مي باشد PPRC
نكته 4 : لوله هاي 5لايه از جنس PEX-AL-PEX و PERT-AL-PERT بوده و جنس اتصالات برنجي با روكش نيكل و جنس حلقه استيل و يا آلومينيوم.
نكته 5 : تمامي لوله هاي مذكور را مي توان تو كار به كار برد . فقط لوله هاي تك لايه PPRC را به دليل عبور نور و اكسيژن سعي شود روكار استفاده نكرد و از لوله هاي 5لايه جهت روكار استفاده كرد.
ممنون آقا رضا از وقتی که گذاشتی
اگه امکانش هست در مورد سیستم کلکتوری و انواع آن که ذکر کردید، اگه نقشه ای دارید اینجا بذارید . برای تفهیم بیشتر
ممنون

babakv

عضو جدید
ای بابا چرا یهو اینجوری شد !!!
منم یه جورایی عذاب وجدان گرفتم
آخه مسبب اصلی من بودم با طرح سوالم :(

این گل واسه شماس آقا مهدی گل :gol: و آقا رضای گل :gol:
لطفا خواهش دوستان رو رد نکنید و کوتاه بیاید
ما به 2 تاتون نیاز داریم ;)

Benyamin_NV

اخراجی موقت
سلام

دوستان منم این تاپیکو به تازکی دنبال دارم میکنم و واقعا تاپیکی بسیار پر محتوایی میباشد ولی حیفه که اینطوری بشه،بیایید با هم دوست باشیم

یه پیشنهادم دارم:

چند روزی هست سرعت تاپیک بالا رفته و خیلی اطلاعات زیاد در پستها داده میشه و حتی پست های طولانی داده میشه،من نظرم اینه که یواش تر برین جلو و این که پستهای طولانی نوشته نشه تا رغبت بیشتری برای خوندنش باشه،بیشتر سعی کنین هر پستی که میزارین خلاصه و مفید باشه و بعد هر کی جایی ازش رو نفهمید سوال میکنه و در نتیجه به همان تناسب از دادن پست های طولانی جلوگیری میشه و همه پستها تو 5-6-7 خط نوشته میشه.
این حرفا رو زدم به خاطر اینکه کسایی که میخوان تاپیکو دنبال کنن به هر حال باید یه وقتی هم واسه تحلیل نوشته هاتون بزارن که صد در صد هم اینطوره(خودم که اینطورم چون تازه واردم،معمولا تازه وارد اینطورن)...این حرفا نظر بنده بود ،البته هر جور جمع مایل هستن.با تشکر

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
سلام
آقایون عزیز توی هر رابطه ای مشکل پیش میاد,اختلاف نظر پیش میاد
اما شماها که شک ندارم مهندسین باتجربه و پخته ای هستین بهتر از ما میدونین که گذشتن همیشه عاقبت خیر داره
من نمیگم آشتی کنین چون آشتی واژه ی درستی نیست برای دو شخصیت بزرگ مثل شما
اما من هم مثل بقیه دوستان از اطلاعات شما استفاده میکردم
حیفه همچین تاپیکی دیگه مثل قبل نباشه
همه میدونیم این تاپیک به خاطر وجود مهندسینی مثل شماها بوده که انقد خوب جا گرفته
ازتون میخوام از هم بگذرین
اتفاقی که افتاد به نظر من به خاطر وجود نوع رابطه ,مجازی بود نه به خاطر اینکه یک نفر از شما اشتباه فک میکنه
این جور روابط نمیتونه کل مفهوم و اصل مطلبو منتقل کنه به خاطر این همیشه از این اتفاقا میفته
با هم مثل همیشه همکار و دوست باشین لطفا!!!

آخرین ویرایش:

hasan_w

اخراجی موقت
سلام با نظر بنیامین موافقم،پست ها داره خیلی طولانی میشه و خیلی سرعت بالا داره میره جلو.

حرف دل:

آقا رضا نرین ما شما و آقا مهدی رو میخوام و احتیاج داریم،آقا رضا شما خیلی آقا هستین آقایی کنین و برگردین،شما اطلاعات رو تو ورد میزارین و تجاربی که به ما مهندسین تازه وارد انتقال دادین خیلی عالی بود،خیلی.ممنون میشم به کارتون ادامه بدین.نمیدونم چطوری از کارتون تشکر کنم،به هرحال ممنون

mech.shima

کاربر ممتاز
سلام

دوستان منم این تاپیکو به تازکی دنبال دارم میکنم و واقعا تاپیکی بسیار پر محتوایی میباشد ولی حیفه که اینطوری بشه،بیایید با هم دوست باشیم

یه پیشنهادم دارم:

چند روزی هست سرعت تاپیک بالا رفته و خیلی اطلاعات زیاد در پستها داده میشه و حتی پست های طولانی داده میشه،من نظرم اینه که یواش تر برین جلو و این که پستهای طولانی نوشته نشه تا رغبت بیشتری برای خوندنش باشه،بیشتر سعی کنین هر پستی که میزارین خلاصه و مفید باشه و بعد هر کی جایی ازش رو نفهمید سوال میکنه و در نتیجه به همان تناسب از دادن پست های طولانی جلوگیری میشه و همه پستها تو 5-6-7 خط نوشته میشه.
این حرفا رو زدم به خاطر اینکه کسایی که میخوان تاپیکو دنبال کنن به هر حال باید یه وقتی هم واسه تحلیل نوشته هاتون بزارن که صد در صد هم اینطوره(خودم که اینطورم چون تازه واردم،معمولا تازه وارد اینطورن)...این حرفا نظر بنده بود ،البته هر جور جمع مایل هستن.با تشکر

سلام
من هم کاملا با نظر شما موافقم
البته اگه این تاپیک ادامه داشته باشه و میدوارم که این اتفاق بیفته
اگه نوشته ها کوتاه تر و اطلاعاتی که داده میشه سرعتش کمتر بشه برای ما بهتره
و باز هم تاکید میکنم به آقایون و خانوم ها سعی کنین برای سوال و جواباتون عکس بذارین این بهترین روش یادگیری برای کسی هست که تجربه کاری نداره
ممنونم

babakv

عضو جدید
سلام
آقایون عزیز توی هر رابطه ای مشکل پیش میاد,اختلاف نظر پیش میاد
اما شماها که شک ندارم مهندسین باتجربه و پخته ای هستین بهتر از ما میدونین که گذشتن همیشه عاقبت خیر داره
من نمیگم آشتی کنین چون آشتی واژه ی درستی نیست برای دو شخصیت بزرگ مثل شما
اما من هم مثل بقیه دوستان از اطلاعات شما استفاده میکردم
حیفه همچین تاپیکی دیگه مثل قبل نباشه
همه میدونیم این تاپیک به خاطر وجود مهندسینی مثل شماها بوده که انقد خوب جا گرفته
ازتون میخوام از هم بگذرین
اتفاقی که افتاد به نظر من به خاطر وجود نوع رابطه ,مجازی بود نه به خاطر اینکه یک نفر از شما اشتباه فک میکنه
این جور روابط نمیتونه کل مفهوم و اصل مطلبو منتقل کنه به خاطر این همیشه از این اتفاقا میفته
با هم مثل همیشه همکار و دوست باشین لطفا!!!
آفرین شیما جان
منم همینارو میخواستم بگما اما فن بیان نداشتم :D
حرف دل منو زدی ;)

reza_esi13

عضو جدید
ممنون آقا رضا از وقتی که گذاشتی
اگه امکانش هست در مورد سیستم کلکتوری و انواع آن که ذکر کردید، اگه نقشه ای دارید اینجا بذارید . برای تفهیم بیشتر
ممنون

من از اقا مهدي معذرت مي خوام و قصد هيچگونه جسارتي نداشتم ، خواستم اين را بگم شركت هاي ديگه هم وجود دارند ، مثل خودرو سازي ، تنها 2 برند معروف مي تونيم نام ببريم ، ولي شركت هاي ديگه هم كنارش وجود دارند ... لوله سازي هم همينطور... شركت سوپر پايپ اولين شركتي بود كه لوله ي 5لايه را به ايران وارد كرد ، و كارخانه اون الان در قشم مي باشد ، و قيمت محصولات آن نسبت به بقيه شركت ها بالاتر مي باشد ( شركت سوپر پايپ در مورد بيمه نامه ، اعتقادي به آن ندارد و محصولات خود را مستقيم ضمانت مي كند ، و اگر توسط مجري مجاز خود اجرا شده باشد ، مادام العمر محصولاتش را ضمانت مي كند و اگر توسط مجري خود اجرا نشده باشد و پروژه دچار خسارت شود ، موضوع را بررسي مي كند و اگر ايراد از محصولش باشه ، تمام خسارت را متحمل مي شه و اگر مقصر مجري باشه ، هيچ خسارتي نمي ده ، من توي اين شركت دوستاني دارم ) ، البته مححصولات سوپر پايپ به دليل لوكسي و قيمت بالا ، معمولا انبوه سازان قوي و يا كساني كه مي خواهند در ساختمان هزينه كنند ، سراغش مي روند و از نظر علمي پرسنل بالايي دارد--- شركت بعدي كه پايين ترين قيمت را در بازار دارد ، مي توان SGP يا صنايع گيتي پسند را نام برد كه با 2 برند خود به نام نيوپايپ و آذين پايپ ، سهم بالاتري را در بازار از آن خود دارد و دليل قيمت پايين آن مي توان دستگاه هاي توليد بالا را ذكر كرد كه در بازديد يكي از دوستان نزديك به 60 خط توليد لوله تك لايه و 5لايه در آن كارخانه مشاهده شده ، و اين را مي توان به دليل توليد انبوه آن ، قيمت و كيفيت پايين را متذكر شد. البته SGP در اين دو سال اخير به بحران شديدي به دليل تعطيل شدن موسسه مالي و اعتباري خود برخورده است و نقدينگي آن بر سر اين موضوع از بين رفته بود كه دوباره در حال بالا آمدن است ( دوستان جالب است بدانيد كه صنايع گيتي پسند در مقايسه با شركت هاي توليدي تركيه ، سهم بسيار ناچيزي حساب مي شود ، و محصولات تركيه در خاورميانه چه از نظر قيمت و چه از نظر ارسال بار ، نسبت به محصولات چيني هم پيشرفت بالايي داشته.) شركت هاي ديگر هم كه نام بردم ، همه اينها توليد كننده مي باشند و به دليل اينكه سهم بسيار ناچيزي را در بازار و آن هم به دليل خط هاي توليد كمتري دارند ، تصاحب كرده اند و همه آنها نيز حداقل با 100 نيرو در حال كار كردن هستند.
دوست خوبمان آقا مهدي درست گفتند ، استاندارد فقط با پول دريافت مي شود ولي گواهينامه فني تحقيقات ساختمان و مسكن ، گرفتنش كمي مشكل تر است كه اكثرا دريافت كرده اند
( در مورد تست لوله كشي كه بنده گفتم ، درست 1.5 برابر فشار كاري مي باشد و من اشتباها 2 برابر گفتم ، كه البته چون سر پروژه بنده به مجري اينگونه مي گفتم( چون 5.5 بار خيلي ناچيز مي باشد در تست لوله كشي ) 2 برابر بيان مي كردم كه 7بار به مدت 24 ساعت بگذارند ) و در مورد موضوع دوم ، اين گونه تست مربوط به شركت هاي توليد لوله و اتصال مي باشد كه چون 10 سال بيمه مي كنند ، اينگونه و طبق استاندارد ايران 6842 (آئين كار نگهداري و نصب لوله و اتصالات) انجام مي گيرد كه در آنجا هم 1.5 برابر فشار كاري بيان شده ، ولي معمولا به دليل استاندارد هاي توليد لوله ASTM F-1281 و 1282 و 1335 به دليل شرايط تست آزمايشگاهي اين لوله هاي هر شركت خود 10 تا 15 بار بيان مي دارد ، به عنوان مثال شركت آرين پايپ به دليل جوش لب به لب كه به آلومينيوم لوله هاي 5 لايه مي دهد و ضخامت لايه آلومينيوم بالاتر ، در فشار كاري 15 بار تست مي كند و روي لوله هاي آن بيان شده دماي كاري 95 درجه سانتي گراد و 15 بار - در حالي كه شركت هايي كه جوش آنها لب روي هم over lab مي باشد ( با جوش آلتراسونيك) بيان شده دماي كاري 95 درجه سانتي گراد و 10 بار ( به دليل ضخامت آلومينيوم نازك تر)

موضوع بعدي در خصوص سيستم كلكتوري و انشعابي و صحبت هاي كه بيان كردم عكس هايي در ذيل قرار مي دهم

http://www.uplooder.net/img/image/95/cffbfb033cdcc941ba7a269af02e4c91/1.JPG[/video

http://www.uplooder.net/img/image/59/f4a78999a9bae7b58977f6b4cb8c6602/2.JPG

http://www.uplooder.net/img/image/3..._________________________________________.JPG

http://www.uplooder.net/img/image/84/6771f1762ef81a526b20498bbad7f226/______________.JPG

http://www.uplooder.net/img/image/71/b41ec20ca2692e9de72d8d248171c702/_______________________.JPG

http://www.uplooder.net/img/image/4...89e496f6c/_______________._______________.JPG

آخرین ویرایش:

reza_esi13

عضو جدید
من دوست نداشتم اينطوري بشه ،همه شماها من را خجالت زده كردين ( به خدا اينگونه كه مي فرماييد بنده نيستم و تجربه بالايي ندارم، من به خدا سابقه كار آقا مهدي را ندارم ( ايشان از ماها سابقه بالاتري دارند و استاد اين كار هستند و من هم اينجا شاگردي مي كنم ، خب بعضي مواقع شاگرد و استاد هم سر موضوعي به توافق نمي رسند و بعد از كلاس هر دو به مطالعه و تحقيق مي پردازند تا ايراد كار مشخص بشه) بنده حدود 4 ساله توي اين صنعت هستم ... و تجربه بالايي ندارم...

من از همه دوستان كه باعث تكدر در تفكرات و دلهاي زيباشون شدم ، معــــــــــذرت مي خواهم ... و البته به قول آقا مهدي اين تعارف ها را كنار بگذاريم و به اصل مطلب بپردازيم ، پس دوستان من را ببخشيد

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/icon_gol.gif

آخرین ویرایش:

Benyamin_NV

اخراجی موقت
سلام بابك جان
جواب سوال داخل پرانتز:پکیج های دو مبدله در شرایطی مورد استفاده قرار می گیرند که یا آب ورودی دارای سختی (املاح) زیاد باشد و یا زیربنای آپارتمان بیش از 120 متر مربع باشد.
انشعاب گيري از هر لوله اي ميتواند باشد اگر نبود كه اصلا اتصالات آن توليد نميشد.مثلا فلاشتانك توالت ايراني انشعاب از آب سرد شير مخلوط است كه تو كار هم انجام ميشود.
كاملا مجاز است و هيچ منعي ندارد.پس لوله هاي توكار داخل سرويس ها چگونه كار ميشود.

سلام.ممنون از آقا رضا و همه دوستان.....و امیدوارم اقا مهدی هم گذشت داشته باشن و به کارشون ادامه بدن.
من یه چندتا سوال دارم:
1.فلاشتانک توالت ایرانی چی هست؟اگه تصویری دارین ممنون میشم.

2.مگه مناطقی هم وجود دارند که اب آشامیدنی سختی و املاح داشته باشن؟

3.این که میگین زیر بنای 120 مترمربع باشد میتوان از پکیج های دو مبدله استفاده کرد رو از کجا میدانید؟منظورم اینه که این اعداد از کجا بدست می ایند؟ممنون میشم منبعشو رو معرفی کنین.

ali_pishtaz

عضو جدید
سلام بابك جان-سوالاتت نكته هاي خوبي داره
اگر مسكوني بود چون ممكن بود مصرف بالا باشد نه نميشد -اما در ساختمان هاي اداري بايد بررسي شود-چون 120 متر به بالا يك كنتور G6ميخواهد و پكيج بزرگ-حال اگر مصرف بالا باشد و بخواهند هر واحد مستقل باشد بهتر است اين كار نشود -اما اگر واحد ها مستقل نيستند و مصرف كم است ميتوان اين كار را كرد.
جنس لوله متفاوت است قبل تر از لوله سياه درز دار استفاده ميشد الان بساز بفروش ها از لوله تك لايه كه با اتو كار ميشود استفاده ميكنند و واحد هاي نسبتا مرتب از لوله 5 لايه استفاده ميشود.نه حتمي نيست كه از كلكتور استفاده كنيد
ميتوانيد يك لوله رفت و يك لوله برگشت بگيريد و از آن بوسيله سه راهي انشعاب بگيريد اما كلكتور بهترين حالت اما گران است چون طول لوله كشي زياد ميشود.

سلام بر همه دوستان و صبح بخیر.

منم سوال داشتم:

1.کنتور G6 چطور کنتوری هست؟دارای ویژگی و کارایی خاصی هست؟و در چه موقعهایی استفاده میشود؟

2.این که میگین واحدهای مستقل باشند منظورتون اینهکه کنتور جداگانه داشته باشند یا صرفا واحد جداگانه باسند؟

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام،واقعا ممنون از دوستان که به فعالیت خود ادامه دادن و نذاشتن این تاپیک به پایان برسه.....

منم یه سوال داشتم:

راه و روش تشخیص این که یه ساختمان مسکونی چه توان پکیجی احتیاج داره رو مختصر و مفید توضیح بدین ممنون میشم.

Asghar_

عضو جدید
سلام،ایول بچه ها،ترکوندینا،آفرین که آمدین.اقا رضا خیلی گلین و همچنین اقا مهدی عزیز:gol::gol:

من یه سوال داشتم،میخواستم بگم که سیستم کلکتوری کامل بهتر از سیستم کلکتوری انشعابی هست دیگه؟

چون برای کلکتوری کامل برای هر مصرف کننده یه شیر قطع و وصل ورودی و خروجی جداگانه داره که در موقع خرابی هر مصرف کننده دیگه نیازی نیست همه مصرف کننده ها خاموش شن(انشعابی اینطوری هست و همه مصرف کننده ها رو باید قطع بشه).درسته؟؟دیگه چه تفاوت هایی نسبت به هم دارن؟

mech.shima

کاربر ممتاز
سلام.ممنون از آقا رضا و همه دوستان.....و امیدوارم اقا مهدی هم گذشت داشته باشن و به کارشون ادامه بدن.
من یه چندتا سوال دارم:
1.فلاشتانک توالت ایرانی چی هست؟اگه تصویری دارین ممنون میشم.

2.مگه مناطقی هم وجود دارند که اب آشامیدنی سختی و املاح داشته باشن؟

3.این که میگین زیر بنای 120 مترمربع باشد میتوان از پکیج های دو مبدله استفاده کرد رو از کجا میدانید؟منظورم اینه که این اعداد از کجا بدست می ایند؟ممنون میشم منبعشو رو معرفی کنین.

با اجازه بزرگواران عزیز من آنچه رو که اطلاع دارم میگم و درست و صحیح گفتنش از شما
فلاشتانک همون منبع آب هستش که در توالت ها برای شستن توالت مورد استفاده قرار میگیره
برای لوله کشی از لوله آب سرد شیر مخروطی توالت یک انشعاب برای فلاش تانک قرار میگیره و توسط شیر پیسوار به فلاش تانک میرسه
البته ابن وسیله دو نوع داره :فلاش تانک و فلش ولو
اینم چند تا عکس:

جوای دقیق اون دو سوال با دوستان;)

ali-gold

کاربر فعال
با اجازه بزرگواران عزیز من آنچه رو که اطلاع دارم میگم و درست و صحیح گفتنش از شما
فلاشتانک همون منبع آب هستش که در توالت ها برای شستن توالت مورد استفاده قرار میگیره
برای لوله کشی از لوله آب سرد شیر مخروطی توالت یک انشعاب برای فلاش تانک قرار میگیره و توسط شیر پیسوار به فلاش تانک میرسه
البته ابن وسیله دو نوع داره :فلاش تانک و فلش ولو
اینم چند تا عکس:

جوای دقیق اون دو سوال با دوستان;)

سلام ممنون،پس چرا دستشویی ما ازین منبع ها نداره؟:surprised::eek:فقط یه لوله قایم داره کنار کاسه توالت و یه شیر دستی که ان شیر رو باز کنی کاسه توالت رو میشوره....ممنون میشم توضیح بدین.
در مورد شیر پیسوار و شیر مخروطی هم توضیح میدین که دقیقا در کجای فلاش تاتنک قرار دارند.ممنون با تشکر

mech.shima

کاربر ممتاز
سلام ممنون،پس چرا دستشویی ما ازین منبع ها نداره؟:surprised::eek:فقط یه لوله قایم داره کنار کاسه توالت و یه شیر دستی که ان شیر رو باز کنی کاسه توالت رو میشوره....ممنون میشم توضیح بدین.
در مورد شیر پیسوار و شیر مخروطی هم توضیح میدین که دقیقا در کجای فلاش تاتنک قرار دارند.ممنون با تشکر

سلام
در مورد شیر مخروطی همون شیر هست که شلنگ دستشویی بهش وصل میشه(خیلی ساده گفتم!!!)
و شیر پیسوار همون شیری هستش که وقتی از آب سرد انشعاب میگیریم با اون شیر به فلاش تانک مرتبط میشه(از دوستان خواهش میکنم اطلاعات منو تکمیل یا تصحیح کنن;))

آخرین ویرایش:

mech.shima

کاربر ممتاز
در مورد لوله های پنج لایه یه مطالبی خوندم گفتم اینجا بذارم که شاید برای کسی سوال بوده باشه:
لوله پنج لایه
ساختار لوله های پنج لایه :
لوله پنج لایه از دو لایه پلیمر ، دولایه چسب و یک لایه آلومنیوم تشکیل شده است . لایه درونی و بیرونی از پلیمر خاص بر پایه
پلی اتیلن (بسته به نوع کاربرد) تشکیل شده که مقاومت لوله در برابر خوردگی و رسوب پذیری تضمین می کند . لایه میانی که فلز آلومینیوم می باشد به روش Overlap به صورت طولی با تکنولوژی اولتراسونیک جوش می شود . از چسپ برای تلفیق دو لایه درونی و بیرونی پلیمر به آلومینیوم استفاده می شود که نقش مهمی در یکپارچگی و مقاومت لوله دارد.

اینم استفاده اش برای گرمایش از کف

موارد استفاده كلي لوله های پنج لایه
لوله هاي بهداشتي آب سرد و گرم : سالم و بهداشتي با عمر طولاني به دليل عدم زنگ زدگي و عدم انباشتگي رسوب
سيستم گرمايش كف : يكي از مناسبترين روشهاي توزيع حرارت در ساختمانها با حداقل آلودگي ، حداقل هزينه و حداقل اتلاف انرژي با گرماي يكنواخت و مطبوع
لوله كشي رادياتور و شوفاژ : بهترين انتخاب بدليل تحمل فشار در دماي بالا بدون زنگ زدگي و بدون نفوذ اكسيژن براي سالهاي طولاني
لوله كشي سيستمهاي سرمايشي : مناسب جهت لوله كشي آب انواع سيستم سرمايشي
لوله كشي گاز : لوله هاي پنج لايه درزجوش به همراه اتصالات مخصوص كه تنها لوله هاي مورد تائيد موسسات معتبر دنيا براي لوله كشي گاز با لوله هاي جوش لب به لب هستند كه مي توانند فشار زيادي را تحمل كنند.
هواي فشرده : قابليت تحمل فشار بالا، باعث افزايش كاربرد اين لوله ها در سيستم لوله كشي هواي فشرده شده است.
مصارف صنعتي : ساختار منحصر بفرد اين نوع مصارف را در كارخانجات شيميايي و ساير صنايع كه توانايي كار با لوله های گالوانیزه را ندارند، بالا برده است.

mech.shima

کاربر ممتاز
مزایای لوله پنج لایه
در تحمل حرارت حتی به طور مداوم هیچ مشکلی ندارد.
به خاطر جوش آلولمینیومی طولی می تواند بالاترین میزان فشار را تحمل کند.
ضریب اطمینان آن کم و تقریبا معادل لوله های مسی است .(چه طور این از مزیت های این لوله است اینکه ضریب اطمینانش کمه!!!)
در برابر نفوذ اکسیژن 100 درصد مقاوم است .
ضریب انتقال حرارت آن ایده آل است .
ضریب اطمینان اتصالات آن بسیار بالاست وبا ویژگی های لوله هماهنگی دارد .
به راحتی خم می شود , شکل می گیرد و حالت فنری ندارد.
به خاطر سبکی حمل ونقل آن آسان و ارزان است .
در نصب توکار مطمئن ودر لوله کشی روکار زیبا است .

reza_esi13

عضو جدید

اوني كه شما دارين ، فلش ولو هستش كه ديگه منسوخ شده ، به دليل مسائل بهداشتي
شبيه بيده در توالت هاي فرنگي

reza_esi13

عضو جدید
سلام،ایول بچه ها،ترکوندینا،آفرین که آمدین.اقا رضا خیلی گلین و همچنین اقا مهدی عزیز:gol::gol:

من یه سوال داشتم،میخواستم بگم که سیستم کلکتوری کامل بهتر از سیستم کلکتوری انشعابی هست دیگه؟

چون برای کلکتوری کامل برای هر مصرف کننده یه شیر قطع و وصل ورودی و خروجی جداگانه داره که در موقع خرابی هر مصرف کننده دیگه نیازی نیست همه مصرف کننده ها خاموش شن(انشعابی اینطوری هست و همه مصرف کننده ها رو باید قطع بشه).درسته؟؟دیگه چه تفاوت هایی نسبت به هم دارن؟

بله. سيستم كلكتوري كامل از سيستم كلكتوري انشعابي بهتر است ، ولي هزينه بالاتري دارد
مزاياي سيستم كلكتوري : 1. باعث مي شود افت فشار به دليل عدم استفاده زياد از اتصالات كاهش پيدا مي كند و اين افت در طولاني ترين مسير يكي از انشعابات محاسبه ميشود .
2. باعث دبي بالا در آن سيستم مي شود و نيز ميزان دبي در اشپزخانه و حمام و توالت بالاتر از حالت انشعابي است. ( ولي يك ايراد اينجا وجود دارد كه در صورتي كه در حمام ، دوش را باز كنيد ، به دليل انشعابي بودن توسط سه راه 90 درجه ديواري ( يا سه راه كنج خاردار) باعث مي شود در صورتي كه مصرف كننده ديگري را در حمام باز كنيد ، فشار آب دوش خيلي كم شده و در توجيه اين موضوع اينگونه بيان مي كنيم كه در حمام تنها يك نفر استفاده كننده وجود دارد و امكان ندارد هم از دوش استفاده كند و هم از توالت فرنگي و يا روشويي ، پس اين موضوع توجيه مي شود)
3. از حسن ديگر سيستم كلكتوري ، حذف اتصالات در كف ساختمان مي باشد و طبق استاندارد كه عمر اين لوله ها را 50 سال تخمين زده است ، پس اطمينان در اين خصوص بيشتر مي شود.

محل قرار گيري جعبه كلكتور مهم مي باشد ، چون در مكاني باشد كه مصرف لوله بالا نرفته و تنها سود را مجري در دستمزد مي گيرد شبيه شكل زير :

201305052272.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/38/945dbdbe09e5711dde530e18cacb797d/201305052272.jpg

معمولا بايد جايي هم قرار بگيرد كه در صورت خراب شدن و نشت آب در جعبه كلكتور ، داراي كف شور بوده تا آب تخليه ( به خصوص در سيستم گرمايشي را بتواند خارج كند)
اين شكل هم جعبه كلكتور مي باشد كه در پشت ديوار بغل آشپزخانه كار شده.

201305272323.jpg

http://www.uplooder.net/img/image/48/3f09b133e5d4019ab0a7f6c241bf6e1f/201305272323.jpg

راه هايي كه براي تخليه آب سيستم گرمايشي در پكيج وجود دارد را دوستان مطلع هستند:
من يك روش جالب را بيان مي كنم... شير ورودي آب سرد به پكيج را ببنديد و يكي از شير هاي مصرف كننده آب گرم در ساختمان را باز كنيد ، سپس شير پركن ( كه قبلا توضيح داده ام ) را باز كنيد ؛‌در اثر اختلاف فشار كه اين دفعه فشار داخل سيستم گرمايشي بالاتر است ،‌اب از آن مصرف كننده مذكور تخليه مي شود...

آخرین ویرایش:

reza_esi13

عضو جدید
سلام بر دوستان... دوستان عزیز خبر خوش واسطون دارم ... آقا مهدی عزیز خیلی بزرگوار هستند... ایشون گفتند که تا آخرش کنار ما می مونند ... و من هم نوکرشونم... یا علی

آخرین ویرایش:

eterno

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
سلام....
دوستان یه سوال، مهندس مکانیک ساخت و تولید هم میتونه عضو نظام مهندسی بشه؟

reza_esi13

عضو جدید
سلام....

سلام
بنده خبر ندارم... باید صبر کنی دوستان دیگه هم بیان و ان شالله جوابتون را فردا بگیرید... البته فکر کنم به واحد هایی که گذرانده باشید بستگی داشته باشه و فقط بتونید مثل ما جامداتی ها نظارت بگیرید

به این تایپیک هم سری بزنی کاملا راهنمایی کرده اند

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...هندس-مکانیک-جامدات-میتونه-نظام-مهندسی-بگیره؟؟

آخرین ویرایش:

babakv

عضو جدید
سلام....

سلام دوست عزیز
طبق آخرین مصوبات کمیسون هم ارزی رشته های نظام مهندسی ( که پیوست کردم ) گرایش ساخت و تولید نمیتونه پروانه بگیره
متاسفانه جزو رشته هایی هم نیست که بشه احتمالشو داد در آینده اضافه بشه چون تو ساختمون کاربردی نداره
موفق باشید

پیوست ها

• 1391-11-18-44692Oup4-11-91.pdf
    1.3 مگایابت · بازدیدها: 0

mech.shima

کاربر ممتاز
سلام
تفاوت این دو تا عکس رو کسی توضیح میده!!!

در مورد عکس دوم اینکه لوله انشعابی نداره و یک سره به هر مصرف کننده میره ودوباره ادام مسیر چرا باید این یک روش باشه؟!!
این روش باعث نمیشه دبی آب کم بشه؟

mech.shima

کاربر ممتاز
این دو تا نقشه هم لطفا توضیح بدین

tagh v san

عضو جدید
سلام رفیق شما با تایپ جمله اخرین مصوبه کمیسیون هم ارزی میتونی بفهمی اصلی هستی یا مرتبط .

ghazaleh_heidari

کاربر بیش فعال
سلام دوستای گلم
همگی خسته نباشین و خداقوت
من ی هفته ای نبودم و کلی از مباحث عقب افتادم.
سعی میکنم زوده زود خودمو برسونم بهتون:)
خیلی دوستتون دارم:)

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
درود بر همه دوستان عزيزم
واقعا عجب جستار با محتواي شده همگي زحمت كشيدين مخصوصا مهندس مهدي عزيز مهندس رضا ازتون ممنونم
توي اين چند روز نبودم واقعا خيلي مطالب مفيدي ارسال شده
همگي خسته نباشيد

بالا