مشاوره، سوال و درخواست مطالب مهندسی کشاورزی ...

opm

عضو جدید
معرفی کتابی جامع در مورد گلخانه

معرفی کتابی جامع در مورد گلخانه

از دوستان خواهشمندم که کتاب خوبی در مورد گلخانه و مدیریت آن و کشت محصولات گلخانه به من معرفی کنند
با تشکر

مارجين

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
آرابیدوپسیس رو سرچ کردی ؟

خب آرابيدوپسيس كه زينتي نيست زيباجون...تازشم...جاي نشون دادن كمبود عناصرو نداره كه....:w16:
:surprised: زحمت دیگه چیه ؟ میگم چرا دیگه پیدات نیست ! عذاب وجدان گرفتی :biggrin:

اینایی که رضا گذاشت خوبه دیگه
اوره خب....گرفتم ديگه ماماني....

نه اينا زراعي زيباجون...كچل شدم واسه اين پروژه...

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب آرابيدوپسيس كه زينتي نيست زيباجون...تازشم...جاي نشون دادن كمبود عناصرو نداره كه....:w16:

اوره خب....گرفتم ديگه ماماني....

نه اينا زراعي زيباجون...كچل شدم واسه اين پروژه...

متوجه نشده بودم زینتی می خوای

اوممم خوب من زیاد با زینتیا آشنا نیستم

همون هیدرانگه آ چطوره ؟

ببین به نظر من بهترین روش سرچ اینه که دونه دونه عناصری که مد نظرته ، با اسم اون گونه بنویسی

غصه نخور یواش یواش مو در میاری :D

مارجين

کاربر ممتاز
متوجه نشده بودم زینتی می خوای

اوممم خوب من زیاد با زینتیا آشنا نیستم

همون هیدرانگه آ چطوره ؟

ببین به نظر من بهترین روش سرچ اینه که دونه دونه عناصری که مد نظرته ، با اسم اون گونه بنویسی

غصه نخور یواش یواش مو در میاری :D

فدااااااااات عزيزم....هرگياهي كه به ذهنم ميرسيده رو اين مدت به هرطريقي كه بگي سرچ كردم...فوق فوقش كه پيدا كردم..عناصر ماكرو رو تونستم پيدا كنم...اما عناصر ميكرو كه اصلا نيست...

ماماني كچل بشم رو دستت ميمونماااااااااااااااا....

مارجين

کاربر ممتاز
در مورد كمبود عناصر روي يه گياه زينتي عكس ميخوام...خودمو كشتم پيدا نميكنم....ميخك رو سرچ كردم...رز..مينا...سينرر...شمعداني...بيدمجنون...ژربرا...هرچي كه فكرشو كني...خسته شدم و هيچ عكسي پيدا كردم...
مشكل اينه كه بايد تمام عناصر باشه.....:w19:

آره يك يا دو عكس از هر عنصر ...ولي مهمش اينه كه فقط روي يه گياه باشه...مثلا فقط ژربرا....
كمبود ازت روي ژربرا
كمبود كلسيم روي ژربرا...
همينطور الا آخر

مارجین جونم دنبال چی میگردی!؟شاید بتونم کمکت کنم
ببخشید که دیر رسیدم.:redface:

الههههههههي ...عزيزمي...

قبلا گفتم نازي جون....ببين عزيزم...دوستان( زيباجون - مديرفيتو ) تا الانم خيلي بهم لطف داشتند...اما عمدتا عكسها براي گياهان زراعي و باغي هست..
فقط آيدا جون چندتا عكس از آزاليا تونسته برام پيدا كنه كه اونم عناصر ماكرو هست...
بايد تمام عناصر به طور كامل روي ييييييييك گياه زينتي باشه...

متاسفانه تا فردا عصر هم بيشتر وقت ندارم...:wallbash:

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام یه مشاوره میخواستم

ببینید ما گندم و جو رو تو زمستون و خربزه رو از اوایل بهار تا آخر شهریور زیر کشت داریم ...

خربزه رو تهران و کرمان ویزد و ... صادر میکنیم ودرامد نسبتا خوبی داره

اما یه مشکلی که داریم نبود درآمد تو 6 ماه اخر سال هست ...

یعنی درآمد جو و گندم تو ماه خرداد و خربزه تو تابستون تا آخر شهریور هستش

یعنی همه درامدها تو 6 ماه اول یکباره درمیاد و 6 ماه اخر دقیقا برعکسه

راه حل شما برای کسب درآمد تو 6 ماه ی دوم چیه؟

به عنوان مثال با راه اندازی گلخانه میشه تو 6 ماه دوم هم درامدی متوسط درست وپا کرد؟

اصلا میصرفه ؟

راه حلی دارین شما؟

میشه گلخونه آزمایشی و کوچیک زد واسه نتیجه ش؟

چه محصول هایی تو اونموقع از سال بهتره کشت بشه

سلام. محل زندگیتون کجاست؟ میزان بارندگی (وضعیت آب) و وضعیت هوا را بهمون بگین.

مارجين

کاربر ممتاز
قربونت برم نازي جون زحمت كشيدي عزيزم..
اما مشكل من فقط عكس هست...اگر رز رو هم انتخاب كنم فقط چند مورد از كمبودعناصر رو روي رز با عكس ميتونم نشون بدم...همه رو كامل بايد داشته باشم.
اين مطالب رو دارم عزيزم...اما بازم مرسسسسسي

مارجين

کاربر ممتاز
به نظرم اومد رز گزینه خوبی باشه.یه سرچ کردم ،حالا اینو داشته باش تا بقیشو پیدا کنیم برات.هر جا هم که در مورد یه عنصر رو یه گیاه خاص چیزی پیدا نکردی یه کلیتی از کمبود و بیش بود اون عنصرارائه کن و به استادتون بگو "استاد همینه که هست میخوای بخواه،نمیخوای هم بازم باید بخوای!".

آره فكركنم آخرشم همين كاروبكنم...ديگه نميتونم كه معجزه كنم...
اصن نمره اش رو هم نخواستم با اينهمه عذاب ...
گردنم داره خورد ميشه ازبس نشستم جلوي سيستم...چشمام قيلي ويلي ميره.

nazi jooon

کاربر ممتاز
قربونت برم نازي جون زحمت كشيدي عزيزم..
اما مشكل من فقط عكس هست...اگر رز رو هم انتخاب كنم فقط چند مورد از كمبودعناصر رو روي رز با عكس ميتونم نشون بدم...همه رو كامل بايد داشته باشم.
اين مطالب رو دارم عزيزم...اما بازم مرسسسسسي

فردا برو سر کلاس بگو استاد سرچ کردم چیزی گیرم نیومد،دیگه تصمیم گرفتم خودم آزمایش کنم و بوته های گیاه رو تو معرض کمبود عناصر قرار بدم!!!
نتیجه داد خبرتون میکنم.........
تا وقت نتیجه بشه دیگه ترم تمومیده دیگه

مارجين

کاربر ممتاز
فردا برو سر کلاس بگو استاد سرچ کردم چیزی گیرم نیومد،دیگه تصمیم گرفتم خودم آزمایش کنم و بوته های گیاه رو تو معرض کمبود عناصر قرار بدم!!!
نتیجه داد خبرتون میکنم.........
تا وقت نتیجه بشه دیگه ترم تمومیده دیگه

راستش چندبار هم به فكر همين موضوع افتادم...باشه...فردا ميرم همين چيزهايي كه تا حالا جمع كردم رو پاور ميكنم ميدم بهش...قبول كرد كه هيچ قبول نكرد همين پيشنهادو ميدم...

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال..
اسم دیگه خرچه چیه؟
من هرچی سرچ میکنم.. نمیاد..
خرچه تو فرهنگ گیاهان ایران.. به این نام هاست.. شکاعی/کنگر شتری/
شماها نظری ندارید؟
به نظرتون اسمش چیه؟
محلی چی میگن؟
اصلا میدونید چیه؟

nazi jooon

کاربر ممتاز
یه سوال..
اسم دیگه خرچه چیه؟
شماها نظری ندارید؟
به نظرتون اسمش چیه؟
محلی چی میگن؟
اصلا میدونید چیه؟
منظورت اونائیکه شبیه خربزه ن!؟

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
راستش چندبار هم به فكر همين موضوع افتادم...باشه...فردا ميرم همين چيزهايي كه تا حالا جمع كردم رو پاور ميكنم ميدم بهش...قبول كرد كه هيچ قبول نكرد همين پيشنهادو ميدم...

از رز چی داری؟

ثریا قدوسی

عضو جدید
گیاه خرچه یا Achyranthus aspera

گیاه خرچه یا Achyranthus aspera

یه سوال..
اسم دیگه خرچه چیه؟
شماها نظری ندارید؟
به نظرتون اسمش چیه؟
محلی چی میگن؟
اصلا میدونید چیه؟
سلام
گیاه خرچه اسم علمی اش Achyranthes aspera هست
نام های عامیانه دیگر اون در فارسی اکیس ، نعیم، حلیم، حمشه، سمن آغاجی، گل کاهی زبر و نام عامیانه انگلیسی اون Rough chaff tree هست.
از خانواده Amaranthaceae یا تاج خروس هست نام عامیانه خانواده این گیاه در انگلیسی Pigweed ,Amarant,Amaranth هست

پیوست ها

• Achyranthes aspera(florabase.dpaw.wa.gov.au).jpg
    Achyranthes aspera(florabase.dpaw.wa.gov.au).jpg
    29.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

opm

عضو جدید

دوست خوبم خیلی ممنون ولی در صفحه ای که به من پیشنهاد کردید کتابی در مورد گلخانه پیدا نکردم. اگه کتابی را می دونید مستقیما بهم معرفی کنید.از دوستانم اگه می دونند معرفی کنند.چون من رشته ام کشاورزی نیست زیاد اطلاعات ندارم.مرسی

پسر بهاری

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
برداشت مکانیزه نخود

برداشت مکانیزه نخود

برداشت مکانیزه نخود

سلام دوستان میخوام در سطح وسیعی نخود بکارم (فرقی نداره پایه بلند یا کوتاه) همچنین دنبال اینم ک مراحل کاشت و برداشتش مکانیزه باشه ...در مرحله کاشت مشکلی ندارم اما متاسفانه
توی مرحله برداشت مشکل پیدا کردم چون هنوز توی ایران نتونستم وسیله ای پیداکنم ک باهاش بتونم نخود برداشت کنم البته میدونم ک با تعویض هد کمباین و ی سری تنظیمات میشه نخود برداشت کرد اما ب دلایلی این روش مناسب کار من نیست ...
دوستان اگه راه حلی یا وسیله ای میشناسید ممنون میشم ک کمک کنید

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
برداشت مکانیزه نخود

سلام دوستان میخوام در سطح وسیعی نخود بکارم (فرقی نداره پایه بلند یا کوتاه) همچنین دنبال اینم ک مراحل کاشت و برداشتش مکانیزه باشه ...در مرحله کاشت مشکلی ندارم اما متاسفانه
توی مرحله برداشت مشکل پیدا کردم چون هنوز توی ایران نتونستم وسیله ای پیداکنم ک باهاش بتونم نخود برداشت کنم البته میدونم ک با تعویض هد کمباین و ی سری تنظیمات میشه نخود برداشت کرد اما ب دلایلی این روش مناسب کار من نیست ...
..

سلام امکان داره بگید تو کدوم منطقه کشت کردید ؟

برداشت نخود همیشه به صورت دستی بوده مکانیزه ش فعلا تو استــان لرستان انجام شده

اینجا رو بخونید! کلیک کنید

آخرین ویرایش:

پسر بهاری

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
..

سلام امکان داره بگید تو کدوم منطقه کشت کردید ؟

برداشت نخود همیشه به صورت دستی بوده مکانیزه ش فعلا تو استــان لرستان انجام شده

اینجا رو بخونید! کلیک کنید

ممنونم از راهنمایتون
میخوام تو یکی از استانهای همدان-کرمانشاه-لرستان انجام بدم
خودم هم سرچ کردم ب اختراع همین اقا رسیدم اما مشکلم اینه ک نمیتونم باهاش تماسی داشته باشم نه شماره و نه ادرسی ازش دارم ...توی مساحبه ای ک از شده بود خوندم ک میخواد ب تولید انبوه برسونند
اگه شما راهی بلد باشید ک بتونم باهاش تماس برقرار کنم ممنون میشم.

مارجين

کاربر ممتاز
قربون دستت مديرجان همه عكسها رو برداشتم...دست گلت درد نكنه...اما بازم شونزده تا عنصر كامل نيست...:w05:
اشكال نداره ديگه وقتشم ندارم...الان دارم پاورشو تموم ميكنم...براي بقيه عناصر از توت فرنگي و ذرت استفاده كردم...ديگه چيكاركنم...راه چاره ندارم..خسته ام شدم.:razz:
مرسسسسسي خيلي كمكم كرديد...الان باز دستم پرتره...ممنونم...

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ممنونم از راهنمایتون
میخوام تو یکی از استانهای همدان-کرمانشاه-لرستان انجام بدم
خودم هم سرچ کردم ب اختراع همین اقا رسیدم اما مشکلم اینه ک نمیتونم باهاش تماسی داشته باشم نه شماره و نه ادرسی ازش دارم ...توی مساحبه ای ک از شده بود خوندم ک میخواد ب تولید انبوه برسونند
اگه شما راهی بلد باشید ک بتونم باهاش تماس برقرار کنم ممنون میشم.

مصاحبه!

باشه من باز میگردم اگه به اطلاعات خوبی برخوردم براتون میذارم!

آخرین ویرایش:

خلیل حسنوند

عضو جدید
با سلام شرکت زرین کشت مخملکوه از شرکتهای دانش بنیان پارک علم و فناوری لرستان بعد از سه سال تحقیق موفق به ساخت هد برداشت نخود شدن . شماره تماس این شرکت : 09163699438 و 09359217443 آدرس سایتwww.zarinkesht.ir این سایت فعلاً آزمایشه

Barabox

عضو جدید
در سمت چپ سایت .. یه گزینه ای به نام جستجوست.. شما گلخانه رو تایپ کنید.. تا مطالبی که میخواید رو براتون سرچ کنه.
.
باشه ممنون !

سلام. محل زندگیتون کجاست؟ میزان بارندگی (وضعیت آب) و وضعیت هوا را بهمون بگین.

خراسان جنوبی - بشرویه

بارندگی که مسلما کم !

واسه تامین آب خودمون چاه آبی داریم

ابشم شیرینه

واسه زمستون بیشتر احتیاج دارم

رفتم جهاد میگه باید بالای 3 هزار گلخونه بسازی تا تسهیلات بدیم

در مورد راه اندازی هم پرس و جو کردم همه میگن اینجا افتاب شدید میزنه همه تجهیزات گلخونه رو خراب میکنه و
هرسال خرج اضافی واسه تجهیزات ... واسه همسن نمیصرفه

میخوام بدونم مگه مختص ای شرایط ابو هوایی تجهیزات موجود نیست؟

و اینکه با هکتار کمتر نمیشه اجرا کرد

مثلا 500 یا 1000!!!؟

sourena.agri

عضو جدید

برداشت مکانیزه نخود

سلام مهدی جان ، یه چند تا تجربه دارم که بهت بگم بد نیست من پارسال 11 هکتار کشت کردم تو زمین خودم :
---- برای کاشت بهتره که از دستگاه جیران صنعت که واسه لوبیا است استفاده کنی ( البته ببین جواب میده یانه) . حالا چرا ؟ چون دستگاه ردیف کار چغندر رو باید صفحه گردونش رو عوض کنی و یه 36 سوراخه بذاری این باعث میشه که فاصله بین دانه هات تو هر ردیف یه مقدار خوب نباشه ، مثلا تو کشت من که پارسال بود خیلی تنک شد یکی مینداخت یکی نمینداخت . فاصله ردیف هات هم میشه 50 سانت که یکم زیاده . در ضمن عمق هم خیلی قابل تنظیم نیست ، چون دستگاه چغندر کاره عمق کمی میده و در ضمن شیار میندازه ، همدانیکاره دیم هم خوبه ولی بازم تراکم و فاصله و عمق دست خودت نیست . این رو کلی بگم که تو ایران هیچ دستگاهی کالیبره نیست و واسه همین این دستگاه ها خوب کار نمیکنن.
---- حتما از بذر هاشم یا ارمان یا ازاد استفاده کن ( نمیدونم کدومشون واسه دیم بهتره ) ولی بدون که اگه رقم نخودت اصلاح شده نباشه کللی ضرر میکنی . این یه تذکر جدیه من واسه همین عملکردم اومد پایین .
---- حتما و حتما و حتما از بنومیل + کاپتان برای ضد عفونی استفاده کن ( بذر مال) . با توجه به تحریم ها الان کارخونه ها جنس خوب نمیدن واسه همین 2 یا 3 برابر مقدار توصیه شده استفاده کن . جدیدا بیماری فوزاریوم اپیدمی شده و خیلی خسارت میزنه
---- حتما از کود بیولوژیک 2 برابر دوز مصرفی استفاده کن ( بذر مال ) و مطمئن باش که حتما بچسبن به بذر ( هم کود هم سم ضد عفونی)
---- هرچقدر زودتر که میتونی بکارر ( تو کرمانشاه و لرستان مخصوصا) چون خیلی تو اندازه بوته تاثیر داره ایو من خودم ضرر کردم که 2 هفته دیرتر کاشتم .
---- اگه بتونی جایی بکاری و جوری بکاری که بتونی اب هم بدی تو گل و غلاف و پر کردن عالی میشه محصولت .
-----برای برداشت نمیدونم چرا اینقد حساسی ؟ من 11 هکتار رو تو 5 روز چیدم با میانگین 16 نفر تو روز .و کلش رو تو یه روز جمع کردم زیاد فکر این مورد نباش .
----- یه بدی برداشت مکانیزه اینه که باید بزاری همه نخود هابرسن ( اکثرشون) و بعد برداری که خودش باعث ریزش میشه
------ حتی اگه هد کمباین رو عوض هم کردی به نظرم با کمباین نکوبش . چو کمباین واسه دانه ریزان . من 2 تا کیسه رو با کمباین زدم که خیلی شکسته و چوب قاطیش کرد . ولی خرمن کوب لوبیا عالی عمل میکنه ( باید سرند دونه درشت باشه نه گندم) . این رو جدی میگم اصلا با کمباین نکوب . تو کتاب ها و اینترنت و... همه بحث ها علمیه نه عملی . تو عمل دستگاه ها اصلا کالیبره نیست و وقتی خود گندم و جو رو اینهمه ریزش و پرتی میده ، ببین با نخود چه میکنه . منم تو اینترنت دیدم و فکر کردم شدنیه ولی تو ایران با این دستگاه ها ........

پس:
بذر رو خوب انتخاب کن و با سموم و کود بذر مال کن - 2 برابر توصیه شده ( عامل مهمه )
زمان کشت رو تا جائی که میتونی زودتر کن . مثلا من 20 اسفند اراک کاشتم که هنوز هوا سرد بود و گندم و یونجه رشد نداشتن ولی اونی 20 بهمن کاشته بود 2 برابر من بوته داشت
عمق کشت رو ترجیحا کم بگیر مخصوصا اگه اب میدی ( نهایتا 5 سانت) من همه جورش رو امتحان کردم ، عمق سطحی بهتره
حتما سعی کن تو گل و غلاف و پر شدن اب بدید تقریبا محصول 2 یا 3 برابر میشه
به هیچ وجه به فکر کمباین نباش که دانه ها همه شکسته و چوب زیاد میده
بین گل و غلاف خیلی مزرعه رو بازدید کن چون هلیوتیس بیوفته تقریبا همه رو میخوره ( 3 برابر لوبیا سرعت گسترش داره)
تو کرمانشاه بهتر جواب میده
فکر برداشت نباش . کارگرا میکنن و بافه میکنن و کلا من تو 1 روز 10 هکتار بافه رو 3 نفری با تراکتور جمع کردیم . سخت نگیر رفیق .

حالا یه سوال : چند هکتار میخوای بکاری که میگی وسیع ؟

nazi jooon

کاربر ممتاز
.
باشه ممنون !

خراسان جنوبی - بشرویه

بارندگی که مسلما کم !

واسه تامین آب خودمون چاه آبی داریم

ابشم شیرینه

واسه زمستون بیشتر احتیاج دارم

رفتم جهاد میگه باید بالای 3 هزار گلخونه بسازی تا تسهیلات بدیم

در مورد راه اندازی هم پرس و جو کردم همه میگن اینجا افتاب شدید میزنه همه تجهیزات گلخونه رو خراب میکنه و
هرسال خرج اضافی واسه تجهیزات ... واسه همسن نمیصرفه

میخوام بدونم مگه مختص ای شرایط ابو هوایی تجهیزات موجود نیست؟

و اینکه با هکتار کمتر نمیشه اجرا کرد

مثلا 500 یا 1000!!!؟

چرا یه قسمت از زمینتون رو نمیذارین واسه کشت زعفران!؟ اینطوری حداقل تو ماههای آبان و آذر بیکار نیستید و درآمدی هم دارین

البته اطلاعاتی از منطقه شما و آب و هوا و خاکشو ندارم ولی در حد یه پیشنهاد بود