درخواست های مرتبط با | تجهیزات فرایندی پتروشیمی و پالایشگاهی

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
توی برج با مکش القایی Induced فن بالای برجه توی مکش اجباری فن پایینه برجه

بعضی وقتا ترجمه فارسی کلا آدم رو از اصل موضوع دور میکنه. پس فن با مکش القایی ترجمه induced draft fan هستش

force.jpg

آخرین ویرایش:

Chemical_Engineer

کاربر فعال
بعضی وقتا ترجمه فارسی کلا آدم رو از اصل موضوع دور میکنه. پس فن با مکش القایی ترجمه induced draft fan هستش

induced draft fan فن در پایین برجه و هوا رو هل میده داخل برج

مشاهده پیوست 165918
تا اونجا که من میدونم Induced فن بالاست و هوا را هل نمیده بلکه مکش میکنه. اجباری فن پایینه و هوا را به قول شما هل میده

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام
Knife valve در چه مواردی استفاده میشود؟

سلام ..

این نوع شیر یکی از انواع شیر های دروازه ای است که برای سیال های بسیار چگال از این شیر استفاده می شود ... و موارد کاربرد آن معمولا در صنایع غذایی، سیمان ، آب و فاضلاب و کاغذ می باشد..

sara_raad

عضو
Knife valve ترجه فارسی اش چی میشه؟من هر چی تو نت سرچ میکنم چیزی در موردش نمی یابم!!!!!!!!!!!!!!!
کسی مطلب بیشتری در مورد این ولو نداره؟

یه سوال دیگه اینکه ردیوسر اسنتریک (نا هم مرکز) کجا استفاده میشه هم مرکز کجاها؟و استانداردی در این زمینه موجوده یا خیر؟
پیشاپیش از کمکتون ممنون

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام
Knife valve در چه مواردی استفاده میشود؟

سلام، شیرهای گیوتینی از خانواده gate هستن و بسته به نوعشون کاربرد دارن، بیشتر واسه سیالاتی که حاوی مواد معلق جامد باشن، مثل پساب نفتی، متریال کارخانه های سیمان، کاغذسازی، مداد سازی، نفتای سنگین، مواد دوغابی راکتورها و غیره کاربرد دارند علاوه بر اینها هم واسه جاهایی که یک حوضچه نصب کردن و اون حوضچه خیلی پایین هستش به دلیل بلند بودن ساقه میان این نوع شیر رو قرار میدن اما کاربرد اصلیشون جایی هستش که احتمال میدن رسوبات باعث مسدود شدن شیر دروازه ای بشه از این نوع استفاده می کنن. این شیرها هم در دو نوع برقی و دستی هستش که اگه مکان حسلس باشه از نوع برقیش استفاده میشه که بتونن سریع جریان رو قطع کنن یا اینکه خیلی مهم نباشه دستی میذارن ولی روی برقی حتما دستیش رو قرار میدن که اگه برق نباشه یا مشکل داشته باشه دستی کارش رو انجام بدن. جنس اکثر این شیرها هم stainless steel هستش.

آخرین ویرایش:

P O U R I A

مدیر تالار
Knife valve ترجه فارسی اش چی میشه؟من هر چی تو نت سرچ میکنم چیزی در موردش نمی یابم!!!!!!!!!!!!!!!

یه سوال دیگه اینکه ردیوسر اسنتریک (نا هم مرکز) کجا استفاده میشه هم مرکز کجاها؟و استانداردی در این زمینه موجوده یا خیر؟
پیشاپیش از کمکتون ممنون

شیر چاقویی بهش میگن ... ولی اصطلاحی که بشتر استفاده می شود شیر گیوتینی هست ...
آقای پیرجو توضیحات کاملی دادن ...ولی اگر می خواهید بیشتر سرچ کنید با نام هایی که گفتم شرچ کنید اطلاعات بیشتری پیدا می کنید مثل اینی که برای شما در پایین گذاشتم !!
-------------------------------------------------------
شیر کشویی چاقویی
طول شیر مطابق با استاندارد : DIN 3202 – K1
ابعاد فلنج های اتصال مطابق با استاندارد: (DIN EN 1092 (DIN 2501
سایز: DN 50 – DN 600 mm
فشار: PN 4 – PN 10 bar
حد اکثر فشار کاری
فشار سایز
10 barDN 50 – DN 250
6 barDN 300 – DN 400
5 barDN 450
4 barDN 500 – DN 600

مشخصات و مزایای شیر:
شیر چاقوئی میراب از نوع قابل نصب بین دو فلنج لوله (ویفری) و دارای سیستم آببندی یکطرفه میباشد که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.به دلیل طراحی خاص این شیر قطعات در حال حرکت کمترین تماس را با یکدیگر دارند. تیغه ما بین لایه ای از پکینگ و بدون اینکه با بدنه تماسی داشته باشد به سمت بالا و پایین میرود. این شیر تحمل هر گونه انبساط حرارتی قطعاتش را بدون اینکه تاثیری در عملکرد آن وجود داشته باشد را دارد. به دلیل بالا رفتن تیغه بطور کامل مواد جامد از آن به راحتی عبور میکند و میتوان یک آببندی بهتری را به وجود آورد. این شیر دارای سیت قابل تعویض است و میتوان آن را در انتهای خط نیز نصب نمود.

گستره کاربرد:
نیروگاههای حرارتی (Thermal Power Plants)
کارخانجات تولید کننده مواد شیمیایی (Chemical plants)
در خطوط مایعات چسبناک با ویسکوزیته بالا: فاضلاب، لجن های شیمیایی، سیالات چسبنده، شیره قند
در صنایع خمیر سازی همانند خمیر کاغذ
جهت جا به جایی مواد پودری
مواد غذایی و آشامیدنی

--------------------------------------------------------
کاهنده ها :

اینکه کجا از کاهندههای هم مرکز استفاه میشه و کجا از نا هم مرکز .. اطلاعی ندارم ..
ولی استانداردی که برای کاهنده ها استفاده میشه
DIN 16966-5 هست ...

اگر متوجه تفاوت کاربردی این دو نوع کاهنده شدید ممنون میشوم به ما هم اطلاع دهید ...:gol:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد

پیشاپیش از کمکتون ممنون

ببین دوست عزیز کاهنده غیر هم مرکز رو جایی قرار میدن که نوع جریان زیاد مهم نباشه و اینکه بخوان فشار رو بندازن، مثلا یک لین خط گاز داریم قبل کاهنده فشار سنج نصبه که فشار 1400 psi هستش حالا وقتی این رو نصب کنن فشار بعد از کاهنده به 300 psi کاهش پیدا می کنه، اما اینجا نکتش این هستش که شما بدونی نوع جریان چی هستش؟ الان من روی لین گاز مثال زدم شما باید از نوع ته تختش استفاده کنی چون احتمال جمع شدن میعانات هستش و باعث یخ زدگی میشه، یا اینکه فرض کنیم اصلا لین نفتی باشه باید واسه یک نواخت شدن خط اصلی بیایم از نوع ته تختش استفاده کنیم، ولی توی لین نفتی باید از نوع سقف تختش استفاده کنیم چون گاز سبک هستش نباید بذاریم محبوس بشه بعدش یه back press که رخ بده باعث مشکل توی پروانه پمپ بشه. استانداردشم ASEM B16.9 هستش.

sara_raad

عضو
یه سوال دیگه به ازای هر ppm تزریق آب ژاول چه مقدار کلر آزاد توی آب می مونه چه مقدارش بخار میشه؟

Chemical_Engineer

کاربر فعال
پیشاپیش از کمکتون ممنون
این سولات برای پروژه های کاریه؟رو پروژه خاصی کار میکنید یا برای مصاحبه این سوالات ریز فرایندی را میپرسید؟!
دوست عزیز ردویوسر ها به محل کاربرد و شرایطش بستگی داره. مثلا در دیسچارج پمپ ها از هم مرکز و در ساکشن پمپ ها از ردیوسر ناهم مرکز استفاده میشه که باز اون هم دو نوعه. خود ساکشن پمپ بستگی داره پایپت عمودی باشه یا افقی.... قبل از کنترل ولو ها هم در بعضی شرایط از ناهم مرکز استفاده میشه. کلا این چیزها را باید بتدریج تو کار یاد بگیری و از نزدیک تو صنعت ببینی و تو کتاب ها و ... معمولا همچین چیزهایی پیدا نمیشه

آخرین ویرایش:

P O U R I A

مدیر تالار
یه سوال دیگه به ازای هر ppm تزریق آب ژاول چه مقدار کلر آزاد توی آب می مونه چه مقدارش بخار میشه؟

سدیم هیپوکلریت همان آب ژاول است که در آن غلظت آب ، زیاد و در حدود 48 درصد است. یک در جز کلرومتری برابر است با 3,17 گرم کلر آزاد در هر کیلوگرم هیپوکلریت و یک کیلوگرم هیپوکلریت در 48 درصد دارای 3,17×168=152 گرم کلر است.

کلر به شکل گاز یا به شکل هیپوکلریت ( آب ژاول ) مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقدار کلر لازم را می‌توان با نقطه بحرانی تعیین کرد. اگر آب مورد تصفیه ، نظیر آبهاي خام سطحي ، دارای مواد آلی و بطور معمول ، آمینه ، باشد، ظهور این نقطه قابل توجه بسیار مشخص است. کلر در ترکیب با این مواد ، مواد معین کمکی و کلرامین تولید می‌کند.منحنی تغییرات مقادیر کلر فعال موجود در آب را من نداشتم که برای شما قرار بدم .خودتان میتونید توی اینترنت پیداش کنید.
اگر این منحنی یعنی کلر باقیمانده ، بر حسب کلری که به آن افزوده می‌شود، را داشته باشیم، خواهیم دید که اگر مقدار کلر افزوده شده کم باشد، کلر باقیمانده وجود نخواهد داشت و تمام کلر ترکیب می‌شود. با افزایش مقدار کلر ، منحنی صعود می‌کند، اما از یک نقطه حداکثر M که با حداکثر مواد معین کمکی و کلرامین مطابقت دارد، عبور می‌‌کند.
کلر به حالت ترکیب و عفونت آب کم است. بالاتر از M ، یعنی با افزایش مقدار کلر ، کلر فعال کاهش می‌یابد و منحنی ، از یک نقطه حداقل m که با انهدام ترکیبات آلی و کلرامین مطابقت دارد، می‌گذرد. این نقطه ، نقطه بحرانی است. در اینجا ، عفونت حداکثر است. اگر باز هم مقدار کلر زیاد شود، کلر اضافه شده ، به‌صورت کلر فعال آزاد درمی‌آید و کلر فعال ترکیب شده ثابت می‌ماند. برای این نوع آب ، زمان تماس لازم با توجه به اندازه‌گیری در نقطه بحرانی به یک تا دو ساعت می‌رسد.
اگر در آبی ، مواد آلی وجود نداشته باشد، نقطه بحرانی نخواهد داشت. اگر PH این چنین آبی از 7.5 کمتر باشد، اندازه طوری تعیین می‌شود که پس از 20 دقیقه تماس ، باقیمانده در حدود 0.2mg/lباشد. در تمام موارد ، باید از آمیختن مناسب سترون کننده با آب مطمئن شد.

از این نمودار می توانیم متوجه شویم که چه مقدار کلر در آب می ماند و بقیه کلر از اب خارج می شود ....

البته این اطلاعاتیست که من توانستم بدست بیارم و ممکن است که اشکالاتی داشته باشد ... دیگر دوستان اگر نظری دارند ارائه دهند .....

sara_raad

عضو
روتاری کنترل ولوها به چه صورت عمل میکنن؟جریان توربولنسی رو تبدیل به لمینار می کنن؟

sara_raad

عضو
پوریا تیز عزیز من از مطلب مربوط به آب ژاول چیزی متوجه نشدم کلرومتری چه پارامتریه؟مربوط به کلر آزاد میشه؟

P O U R I A

مدیر تالار
روتاری کنترل ولوها به چه صورت عمل میکنن؟جریان توربولنسی رو تبدیل به لمینار می کنن؟

فایلی برای شما قرار می دهم که درباهر تمامی انواع شیر های کنترل توضیح کاملی داده ...

پوریا تیز عزیز من از مطلب مربوط به آب ژاول چیزی متوجه نشدم کلرومتری چه پارامتریه؟مربوط به کلر آزاد میشه؟

منظورم این هست که میشه حساب کرد که از انحلال مقدار مشخصی سدیم هیپوکلریت
در اب چه مقدار کلر وارد اب می شود و از روی نمودار هم می تونیم بفهمیم که چه مقدار اب می تواند کلر را در خود نگه دارد و از اختلاف این دو مقدار، مقدار هدر رفت کلر نیز محاسبه می شود ....

کلرومتری یک روش برای تعیین درصد مواد است که از روی رنگ محلول به درصد املاح ان پی می برند و منظورم در متن قبل این بوده که از زردی نمونه ای که برای ازمایش کلریمتری برداشته ایم مشخص شد که 3.17 گرم کلر در یک کیلو محلول داریم ...

واضحتر بگم کار راحتی نیست که مشخص کنیم چه مقدار کلر هنگام انحلال وارد اب می شود و باید درصد دقیق
سدیم هیپوکلریت را داشته باشیم ...البته این را هم بگویم در این مثال که ذکر شده 48 درصد محلول اب می باشد درصد بسیار بالایی در نظر گرفته شده ...زیرا معمولا برای تهیه اب ژاول از ۱۰ تا ۱۶ درصد هیپوکلریت سدیم استفده می کنند ...

پیوست ها

• اصول کار شیرهای &#.pdf
    1.9 مگایابت · بازدیدها: 0

sara_raad

عضو
سلام دوستان
برای لود 400 لیتر محلول به نظرتون چکار باید کرد؟از تلمبه یا پمپ کف کش استفاده کرد یا راه حل بهتری به نظرتون میرسه؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام دوستان
برای لود 400 لیتر محلول به نظرتون چکار باید کرد؟از تلمبه یا پمپ کف کش استفاده کرد یا راه حل بهتری به نظرتون میرسه؟

سلام، شما نگفتید محلولتون چی هستش، مثلا سلچ باشه مطمئنا باید سلچ کش بذاریم یا اگه با آب محلول شده میشه از safty tank سیار استفاده بشه.

P O U R I A

مدیر تالار
سلام دوستان

سلام دوست من ... سوالتون رو باید واضح تر بگید ....اینکه برای چه ارتفاعی ... در چه مدتی ... و چه سیالی .. سیال در کجا قرار داره ...

بطور کلی این که اگر سیال در مخزنی هست و میخواهید به ارتفاعی آن را پمپ کنید از تلمبه و پمپ های معمولی استفاده می شود ... اگر هم سیال در داخل زمین است و به انتهای آن دسترسی نیست باید از پمپ کف کش استفاده کرد چون پمپ ها برای حل دادن سیال ساخته شده اند نه مکشو در مکش سیال ضعیف عمل می کنند ...(مثلا تخلیه فاضلاب ها از پمپ های کف کش استفادده می شود)

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام دوست من ... سوالتون رو باید واضح تر بگید ....اینکه برای چه ارتفاعی ... در چه مدتی ... و چه سیالی .. سیال در کجا قرار داره ...

بطور کلی این که اگر سیال در مخزنی هست و میخواهید به ارتفاعی آن را پمپ کنید از تلمبه و پمپ های معمولی استفاده می شود ... اگر هم سیال در داخل زمین است و به انتهای آن دسترسی نیست باید از پمپ کف کش استفاده کرد چون پمپ ها برای حل دادن سیال ساخته شده اند نه مکشو در مکش سیال ضعیف عمل می کنند ...(مثلا تخلیه فاضلاب ها از پمپ های کف کش استفادده می شود)

ببینید بعضی از حوضچه ها هستن که وقتی نفت ریزی میشه میان واسه سرپوش گذاشتن روش و کاهش میزان H2S که وقتی کارکنان دارن ولو رو باز و بسته یا کلا روی خط کار می کنن دچار گاز زدگی نشن خاک میریزن و سلچ ایجاد میشه و تحت هیچ عنوان دیگه نمیشه کاریش کرد یا حتی میزان نفت انقدر کم هستش که با سلچ کش هم نمیشه کاری انجام داد پس فقط تنها راهش اینه که نیروی خدماتی بیان و با روش دستی تخلیش کنن.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام، نه آب خاصی نمی خواد بهتر هستش که از آب مقطر استفاده کنید. فایل هم براتون ضمیمه کردم.

سلام، ببینید آب مقطر هم مقداری هوا جذب میکنه، پس اگه کارتونه میخاین دقیق انجام بدین، بایستی آب مقطر رو با استفاده از ابزاری مناسب (مانند حمام اولتراسونیک) گاززدایی کنید. بعدش درشه با یه چیزی ببنیدین. چنانچه میخاین نتیجه تحقیقتون رو برای مقاله ISI بفرستین، اکثر ژورنالهای معتبر داوراشون این مورد رو میخان از نویسنده.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام، ببینید آب مقطر هم مقداری هوا جذب میکنه، پس اگه کارتونه میخاین دقیق انجام بدین، بایستی آب مقطر رو با استفاده از ابزاری مناسب (مانند حمام اولتراسونیک) گاززدایی کنید. بعدش درشه با یه چیزی ببنیدین. چنانچه میخاین نتیجه تحقیقتون رو برای مقاله ISI بفرستین، اکثر ژورنالهای معتبر داوراشون این مورد رو میخان از نویسنده.

سلام، خب چرا انقد دردسر به خودشون بدن، میتونن از آب دی یونیزه استفاده کنن. بستگی به کارشو ندارهف اگه بخوان به عنوان ضد یخ در جایی استفاده بشه که خیلی واجب نیست، حتی آب مقطر هم کفایت می کنه.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام، خب چرا انقد دردسر به خودشون بدن، میتونن از آب دی یونیزه استفاده کنن. بستگی به کارشو ندارهف اگه بخوان به عنوان ضد یخ در جایی استفاده بشه که خیلی واجب نیست، حتی آب مقطر هم کفایت می کنه.
آها راست میگی، حواسم به کاربدش نبود، آره تو دماهای پایین نیازی نیست. ضمناً تا حالا آب دیونیزه آماده ندیدم من!!!

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
آها راست میگی، حواسم به کاربدش نبود، آره تو دماهای پایین نیازی نیست. ضمناً تا حالا آب دیونیزه آماده ندیدم من!!!

یه سرچ کوچیک بزنی کلی فروشنده داره، ما چند وقت پیش یه پروژه کاتالیست داشتیم مجبور بودیم آب دی یونیزه استفاده کنیم چون امکانتش در دسترسمون نبود راحت خریداریش کردیم چون سرعت انتقالش بالا بود و در حد نانو بود کارمون مجبور بودیم پاسخ سریع بگیریم.

sara_raad

عضو
ممنون از پاسخ هاتون
این یه محلول اتیلن گلایکول 20 درصد وزنی هست که قراره توی چیلر و اکسچنجر و لاین هاش لود بشه حالا واسه لودش و محلول سازیش به نظرتون چه وسایلی نیازه؟ حجم محلول که باید درست بشه 400 لیتره محاسباتش انجام شده ولی اینکه محلول رو تو چه ظرفی درست کنیم و بعد چطور لودش کنیم مهمه.با تلمبه میشه اینکار رو کرد؟

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون از پاسخ هاتون
این یه محلول اتیلن گلایکول 20 درصد وزنی هست که قراره توی چیلر و اکسچنجر و لاین هاش لود بشه حالا واسه لودش و محلول سازیش به نظرتون چه وسایلی نیازه؟ حجم محلول که باید درست بشه 400 لیتره محاسباتش انجام شده ولی اینکه محلول رو تو چه ظرفی درست کنیم و بعد چطور لودش کنیم مهمه.با تلمبه میشه اینکار رو کرد؟

راستی من یه تصحیحی بکنم، ببینین همونطر که مهندس گفتن بسته به کاربردی که دارین، نوع محلولسازی یه مقدار متفاوته. ظاهراً اینجوری دریافتم که آخرش میخاین حلالیت رو در این محلول بسنجین. به نظر من از آب دی یونیزه شده که گاززدایی شده (Degasse and Deionized Water) هست، استفاده کنین. ظاهراً مهندس پیرجو این دو تا رو یکی میگیرن. در حالیکه با هم فرق دارن.

منظورتون از لود کردن همون وارد کردن در یک محفظه هست؟ اگه اینه که کافیه شما یه خلاً با فشار تقریبی 10Pa با استفاده از یک پمپ خلاً ایجاد کنید. بعد این خلاً را نگه داشته و محلولتون رو وارد کنین.
به این مقاله که کار گروهمونه یه نگاه بندازین، موارد خوبی آمده توش.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0167732213002481

sara_raad

عضو
دوستان ممنون از کمکتون
ولی یه مساله ای که هست اینه که آب یون زدایی شده دارایpH پایینی هست 5.5

و این باعث خوردگی لاین ها میشود و این باعث شده که به فکر بیافتم تا از آب آشامیدنی استفاده کنم

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
دوستان ممنون از کمکتون

و این باعث خوردگی لاین ها میشود و این باعث شده که به فکر بیافتم تا از آب آشامیدنی استفاده کنم

5.5 :surprised:
چطور ممكنه آب DM پي اچ اينقدر پاييني داشته باشه

Chemical_Engineer

کاربر فعال
دوستان ممنون از کمکتون

:question:
کلی زحمت میکشن آب دمین درست کنند که باعث خوردگی نشه!

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
5.5 :surprised:
چطور ممكنه آب DM پي اچ اينقدر پاييني داشته باشه

:question:
کلی زحمت میکشن آب دمین درست کنند که باعث خوردگی نشه!

آره منم تعجب کردم، اولش. یکم بیشتر تحقیق کنین

سلام درسته Ph آب DM در حدود 5.5 تا 6 هست و تا حدودی اسیدی است و خورنده است بنابراین برای اتقال تا واحد تولید بخار از خطوط استنلس استفاده میشه

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام درسته Ph آب DM در حدود 5.5 تا 6 هست و تا حدودی اسیدی است و خورنده است بنابراین برای اتقال تا واحد تولید بخار از خطوط استنلس استفاده میشه

ph یعنی چی؟
وقتی با آب بدون املاح با هدایت الکتریکی کمتر از 0.5 میکرو زیمنس در سانتیمتر سر و کار داریم چطوری میشه که غلظت یون هیدروژن بیشتر از هیدروکسید شده؟؟؟؟؟
درسته آب در سیستم بخار سازی تمایل داره به اسیدی شدن و به آب تغذیه دیگ بخار مقداری مواد قلیایی تزریق میشه و ph رو بالای 8.5 کنترل میکنن. اما به خودی خود در محل تولید ph پایین نیست مگر آب بدون املاح تولیدی در معرض هوا یعنی co2 باشه.

2 H[SUB]2[/SUB]O + CO[SUB]2[/SUB] --> H[SUB]2[/SUB]O + H[SUB]2[/SUB]CO[SUB]3[/SUB] (carbonic acid) --> (H[SUB]3[/SUB]0+) (charged acidified water) + (HCO[SUB]3[/SUB]-) (charged bicarbonate ion)

البته در خروجی بسترهای تبادل یونی ph کمی پایین هست به دلیل همون گاز کربنیک اما با دمیدن هوا درون مخزن decarbonator گاز دی اکسید کربن آزاد میشه و خب بالطبع مقداری اکسیژن جای اون رو میگیره که به دلیل وجود همین اکسیژن ها از خطوط انتقال استنلس استفاده میشه تا برای تولید آب تغذیه دیگ بخار اکسیژن زدایی انجام بشه

بالا