***<<جلسات مطالعه هفتگی نهج البلاغه و خودسازی>>***

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
پنج شنبه

(در سال 40 هجرى، روزهاى آخر عمر شريف امام عليه السّلام در كوفه در پاسخ به برخى از تهديدها و كشته شدن ناگهانى فرمود)

[h=3]موضع گيرى امام عليه السّلام برابر تهديد به ترور
[/h] پروردگار براى من پوششى استوار قرار داد كه مرا حفظ نمايد، هنگامى كه عمرم بسر آيد، از من دور شده و مرا تسليم مرگ مى‏كند، كه در آن روز نه تير خطا مى‏رود و نه زخم بهبود مى‏يابد.

و درود خدا بر او ، فرمود :
(به امام گفتند،
عاقل را به ما بشناسان ، پاسخ داد
خردمند آن است كه هر چيزى را در جاى خود مى نهد.
(گفتند پس جاهل را تعريف كن فرمود)

با معرفى خردمند،
جاهل را نيز شناساندم .
(
يعنى جاهل كسى كه هر چيزى را در جاى خود نمى گذارد ، بنابراين با ترك معرفى مجدد جاهل را شناساند).

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
بسم الله الرحمن الرحیم

جمع بندی برنامه هفته
چهل و هفتم

خطبه :52 و 53 و54 و 55 و 56
حکمت :225و 226 و 227 و228 و229

تعريف دنيا

آگاه باشيد، گويا دنيا پايان يافته، و وداع خويش را اعلام داشته است، خوبى ‏هايش ناشناخته مانده به سرعت پشت كرده مى‏ گذرد،ساكنان خود را به سوى نابود شدن مى‏ كشاند، و همسايگانش را به سوى مرگ مى‏ راند.

اى بندگان خدا از سرايى كوچ كنيد كه سرانجام آن نابودى است، مبادا آرزوها بر شما چيره گردد، مپنداريد كه عمر طولانى خواهيد داشت

والايى نعمت‏هاى قيامت

به خدا سوگند اگر براى نزديك شدن به حق، و دسترسى به درجات معنوى، و آمرزش گناهانى كه ثبت شده و مأموران حق آن را نگه مى ‏دارند، دست از اموال و فرزندان بكشيد سزاوار است زيرا: برابر پاداشى كه برايتان انتظار دارم، و عذابى كه از آن بر شما مى ‏ترسم، اندك است.

اگردل‏هاى شما از ترس آب شود، و از چشم‏هايتان با شدّت شوق به خدا، يا ترس ازاو، خون جارى گردد، و اگر تا پايان دنيا زنده باشيد و تا آنجا كه مى‏ توانيد در اطاعت از فرمان حق بكوشيد، در برابر نعمت‏هاى بزرگ پروردگار،بخصوص نعمت ايمان، ناچيز است.

وصف روز بيعت

ديدم چاره ‏اى جز يكى از اين دو راه ندارم: يا با آنان مبارزه كنم، و ياآن چه را كه محمّد صلّى اللّه عليه و آله و سلّم آورده، انكار مى ‏نمايم، پس به اين نتيجه رسيدم كه،تن به جنگ دادن آسانتر از تن به كيفر پروردگار دادن است، واز دست دادن دنيا آسان‏تر از رها كردن آخرت است.

توضيحاتى پيرامون جنگ صفین

اينكه مى‏ گوييد، خويشتن دارى از ترس مرگ است، بخداسوگند باكى ندارم كه من به سوى مرگ روم يا مرگ به سوى من آيد، و اگر تصوّرمى ‏كنيد در جنگ با شاميان ترديد دارم، بخدا سوگند هر روزى كه جنگ را به تأخير مى ‏اندازم براى آن است كه آرزو دارم عدّه ‏اى از آنها به ما ملحق شوندو هدايت گردند. و در لابلاى تاريكى ‏ها، نور مرا نگريسته به سوى من بشتابند، كه اين براى من از كشتار آنان در راه گمراهى بهتر است، گر چه دراين صورت نيز به جرم گناهانشان گرفتار مى ‏گردند.

ياد مبارزات دوران پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم در صفین

درركاب پيامبر خدا صلّى اللّه عليه و آله و سلّم بوديم و با پدران و فرزندانو برادران و عموهاى خود جنگ مى‏ كرديم، كه اين مبارزه برايمان و تسليم مامى ‏افزود، وما را در جادّه وسيع حقّ و صبر و برد بارى برابر ناگواريها و جهاد و كوشش برابر دشمن، ثابت قدم مى ‏ساخت

پس آنگاه كه خدا، راستى و اخلاص ما را ديد، خوارى و ذلّت را بر دشمنان مانازل و پيروزى را به ما عنايت فرمود، تا آنجا كه اسلام استحكام يافته فراگير شد و در سرزمين‏هاى پهناورى نفوذ كرد.

به جانم سوگند اگر ما در مبارزه مثل شما بوديم هرگز پايه‏اى براى دين استوارنمى‏ ماند، و شاخه ‏اى از درخت ايمان سبز نمى ‏گرديد. به خدا سوگند، شما هم اكنون از سينه شتر خون مى‏ دوشيد و سرانجامى جز پشيمانى نداريد.

حکمت ها :

شگفتا كه حسودان از سلامتى خود غافل مانده اند!!.

طمعكار همواره زبون و خوار است.

(در مورد ايمان پرسيدند).جواب:ايمان، بر شناخت با قلب، اقرار با زبان عمل با اعظاء و جوارح استوار است..

كسى كه از دنيا اندوهناك مى باشد، از قضاء الهى خشمناك است،
وآن كس كه از مصيبت وارد شده شِكْوه كند از خدا شكايت كرده،
وكسى كه نزد توانگرى رفته و به خاطر سرمايه اش برابر او فروتنى كند ، دو سوم دين خود را از دست داده است،
و آن كس كه قرآن بخواند ووارد آتش جهنم شود حتماً از كسانى است كه آيات الهى را بازيچه قرارداده است،
و آن كس كه قلب او با دنيا پرستى پيوند خورد،همواره جانش گرفتار سه مشكل است، اندوهى رها نشدنى ، وآرزوئى نايافتني.

آدمى را قناعت براى دولتمندى ، و خوش خلقى براى فراوانى نعمتها كافى است.
( از امام سؤال شد تفسير آيه ،فَلْنُحْيَينه حياة طيّبة چيست؟ فرمود:آن زندگى با قناعت است
)

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
بسم الله الرحمن الرحیم

دانی ز چه این چرخ کهن می گردد * نه بهر تو ونه بهر من می گردد
از گردش آن چون علی آمد به وجود* می بالد و دور خویشتن می گردد

برنامه هفته چهل و نهم

یک شنبه

خطبه 63

و حکمت 236

وَ قَالَ (عليه السلام):

وَ اللَّهِ لَدُنْيَاكُمْ هَذِهِ أَهْوَنُ فِى عَيْنِى مِنْ عِرَاقِ خِنْزِيرٍ فِى يَدِ مَجْذُومٍ .

به خدا سوگند ! اين دنياى شما (كه به انواع حرام آلوده است ،) در ديدة من از استخوان خوكى كه در دست بيمارى جذامى باشد، پست تر است!.

دو شنبه
خطبه 64

و حکمت 237

وَ قَالَ(عليه السلام):

إِنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللَّهَ رَغْبَةً فَتِلْكَ عِبَادَةُ التُّجَّارِ وَ إِنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللَّهَ رَهْبَةً فَتِلْكَ عِبَادَةُ الْعَبِيدِ وَ إِنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللَّهَ شُكْراً فَتِلْكَ عِبَادَةُ الْأَحْرَارِ .

و درود خدا بر او ، فرمود:

گروهى خدا را به اميد بخشش پرستش كردند، كه اين پرستش بازرگانان است،و گروهى او را از روى ترس عبادت كردند كه اين عبادت بردگان است،و گروهى خدا را از روى سپاسگذارى پرستيدند و اين پرستش آزادگان است.

سه شنبه

خطبه65

و حکمت238

وَ قَالَ(عليه السلام):

الْمَرْأَةُ شَرٌّ كُلُّهَا وَ شَرُّ مَا فِيهَا أَنَّهُ لَا بُدَّ مِنْهَا .

زن همه اش زحمت و دردسر است و زحمت بارتر اينكه چاره اى جز بودن با اونیست.

چهارشنبه:

خطبه 66

وحکمت239

وَ قَالَ(عليه السلام):

مَنْ أَطَاعَ التَّوَانِيَ ضَيَّعَ الْحُقُوقَ وَ مَنْ أَطَاعَ الْوَاشِيَ ضَيَّعَ الصَّدِيقَ .

هر كس تن به سستى دهد ، حقوق را پايمال كند ،و هر كس سخن چين را پيروى كند دوستى را به نابودى كشاند

پنج شنبه :
خطبه 67

وحکمت240

وَ قَالَ (عليه السلام):

الْحَجَرُ الْغَصِيبُ فِى الدَّارِ رَهْنٌ عَلَى خَرَابِهَا .

قال الرضى و يروى هذا الكلام عن النبى (ص):و لا عجب أن يشتبه الكلامان لأن مستقاهما من قليب و مفرغهما من ذنوب .

سنگ غصبى در بناى خانه، ماية ويران شدن آن است.

(اين سخن از رسول خدا نقل شده است، و اينكه:هر دو سخن شبيه يكديگرند جاى شگفتى نيست براى اينكه هر دو از يك جا سرچشمه گرفته و در دو ظرف ريخته شده است).

جمعه ان شا ءالله جمع بندی

ومن الله توفیق
التماس دعا :gol:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

یکشنبه :

حکمت 236

به خدا سوگند ! اين دنياى شما (كه به انواع حرام آلوده است ،) در ديدة من از استخوان خوكى كه در دست بيمارى جذامى باشد، پست تر است!.

آخرین ویرایش:

zeinab70

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
یکشنبه

خطبه63:روش برخورد با دنيا
آگاه باشيد دنيا خانه‏اى است كه كسى در آن ايمنى ندارد جز آنكه به جمع آورى توشه آخرت پردازد و از كارهاى دنيايى كسى نجات نمى‏يابد. مردم به وسيله دنيا آزمايش مى‏شوند، پس هر چيزى از دنيا را براى دنيا به دست آورند از كفشان بيرون مى‏رود، و بر آن محاسبه خواهند شد، و آنچه را در دنيا براى آخرت تهيّه كردند به آن خواهند رسيد، و با آن خواهند ماند، دنيا در نظر خردمندان چونان سايه‏اى است كه هنوز گسترش نيافته، كوتاه مى‏گردد، و هنوز فزونى نيافته كاهش مى‏يابد.

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوشنبه

[h=1]شتافتن به سوى اعمال پسنديده
[/h]
اى بندگان خدا از خدا بپرهيزيد. و با اعمال نيكو به استقبال أجل برويد، با چيزهاى فانى شدنى دنيا آنچه كه جاويدان مى‏ماند خريدارى كنيد.

از دنيا كوچ كنيد كه براى كوچ دادنتان تلاش مى‏كنند. آماده مرگ باشيد كه بر شما سايه افكنده است.

چون مردمى باشيد كه بر آنها بانگ زدند و بيدار شدند، و دانستند دنيا خانه جاويدان نيست و آن را با آخرت مبادله كردند.

خداى سبحان شما را بيهوده نيافريد، و به حال خود وا نگذاشت،

ميان شما تا بهشت يا دوزخ، فاصله اندكى جز
رسيدن مرگ نيست. زندگى كوتاهى كه گذشتن لحظه‏ها از آن مى‏كاهد، و مرگ آن را نابود مى‏كند، سزاوار است كه كوتاه مدّت باشد.

زندگى كه شب و روز آن را به پيش مى‏راند به زودى پايان خواهد گرفت. مسافرى كه سعادت يا شقاوت همراه مى‏برد بايد بهترين توشه را با خود بردارد.از اين خانه دنيا زاد و توشه برداريد كه فرداى رستاخيز نگهبانتان باشد.

بنده خدا بايد از پروردگار خود بپرهيزد، خود را پند دهد و توبه را پيش فرستد، و بر شهوات غلبه كند،

زيرا
مرگ او پنهان و پوشيده است، و آرزوها فريبنده‏اند، و شيطان، همواره با اوست و گناهان را زينت و جلوه مى‏دهد تا بر او تسلّط يابد، انسان را در انتظار توبه نگه مى‏دارد كه آن را تأخير اندازد، و تا زمان فرا رسيدن مرگ از آن غفلت نمايد.واى بر غفلت زده‏ اى كه عمرش بر ضد او گواهى دهد، و روزگار او را به شقاوت و پستى كشاند.

از خدا مى‏خواهيم كه ما و شما را برابر نعمت‏ها مغرور نسازد، و چيزى ما را از اطاعت پروردگار باز ندارد، و پس از فرا رسيدن مرگ دچار پشيمانى و اندوه نگرداند.

گروهى خدا را به اميد بخشش پرستش كردند، كه اين پرستش بازرگانان است،و گروهى او را از روى ترس عبادت كردند كه اين عبادت بردگان است،و گروهى خدا را از روى سپاسگذارى پرستيدند و اين پرستش آزادگان است.

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
سه شنبه

(در سال 38 هجرى پس از پايان جنگ صفین در مسجد كوفه اين سخنرانى را ايراد كرد)

[h=3]خدا شناسى «شناخت صفات خدا» [/h] ستايش خداوندى را سزاست كه صفتى بر صفت ديگرش پيشى نگرفته تا بتوان گفت: پيش از آن كه آخر باشد اوّل است و قبل از آن كه باطن باشد ظاهر است.

هر واحد و تنهايى جز او، اندك است،
هر عزيزى جز او ذليل، و هر نيرومندى جز او ضعيف و ناتوان است،هر مالكى جز او بنده، و هر عالمى جز او دانش آموز است، هر قدرتمندى جز او، گاهى توانا و زمانى ناتوان است، هر شنونده‏اى جز خدا در شنيدن صداهاى ضعيف كر و برابر صداهاى قوى، ناتوان است و آوازهاى دور را نمى‏شنود. هر بيننده‏اى جز خدا، از مشاهده رنگ‏هاى ناپيدا و اجسام بسيار كوچك ناتوان است، هر ظاهرى غير از او پنهان، و هر پنهانى جز او آشكار است.

مخلوقات را براى تقويت فرمانروايى، و يا براى ترس از آينده، يا يارى گرفتن در مبارزه با همتاى خود، و يا براى فخر و مباهات شريكان، و يا ستيزه جويى مخالفان نيافريده است. بلكه همه، آفريده‏هاى او هستند و در سايه پرورش او، بندگانى فروتن و فرمانبردارند.

خدا در چيزى قرار نگرفته تا بتوان گفت در آن جاست، و دور از پديده‏ ها نيست تا بتوان گفت از آنها جداست. آفرينش موجودات او را در آغاز ناتوان نساخته، و از تدبير پديده‏ هاى آفريده شده باز نمانده است، نه به خاطر آنچه آفريده قدرتش پايان گرفته و نه در آنچه فرمان داد و مقدّر ساخت دچار ترديد شد. بلكه فرمانش استوار، و علم او مستحكم، و كارش بى تزلزل است. خدايى كه به هنگام بلا و سختى به او اميدوار، و در نعمت‏ها از او بيمناكند.

پ.ن: آخه چراااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا؟!

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
چهارشنبه

(در يكى از روزهاى آغازين جنگ صفین در سال 37 هجرى براى لشكريان خود ايراد فرمود)

[h=3]آموزش تاكتيك‏هاى نظامى [/h] اى گروه مسلمانان، لباس زيرين را ترس خدا، و لباس رويين را آرامش و خونسردى قرار دهيد. دندان‏ها را بر هم بفشاريد تا مقاومت شما برابر ضربات شمشير دشمن بيشتر گردد، زره نبرد خود را كامل كنيد، پيش از آن كه شمشير را از غلاف بيرون كشيد چند بار تكان دهيد، با گوشه چشم به دشمن بنگريد و ضربت را از چپ و راست فرود آوريد، و با تيزى شمشير بزنيد، و با گام برداشتن به پيش، شمشير را به دشمن برسانيد، و بدانيد كه در پيش روى خدا و پسر عموى پيغمبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم قرار داريد.

پى در پى حمله كنيد و از فرار شرم داريد، زيرا فرار در جنگ، لكّه ننگى براى نسل‏هاى آينده و مايه آتش روز قيامت است، از شهادت خرسند باشيد و به آسانى از آن استقبال كنيد. به آن گروه فراوان اطراف خيمه پر زرق و برق و طناب در هم افكنده (فرماندهى معاويه) به سختى حمله كنيد، و به قلب آنها هجوم بريد كه شيطان در كنار آن پنهان شده، دستى براى حمله در پيش، و پايى براى فرار آماده دارد، مقاومت كنيد تا ستون حق بر شما آشكار گردد. «شما برتريد، خدا با شماست، و از پاداش اعمالتان نمى‏كاهد».

هر كس تن به سستى دهد ، حقوق را پايمال كند ،و هر كس سخن چين را پيروى كند دوستى را به نابودى كشاند.

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
پنج شنبه

(وقتى در 28 صفر سال 11 هجرى ماجراى سقيفه را به امام رساندند پرسيد: انصار چه گفتند پاسخ شنيد كه انصار گفتند: زمامدارى از ما، و رهبرى از شما مهاجرين انتخاب گردد. پس امام عليه السّلام فرمود)

ردّ استدلال انصار و قريش نسبت به امامت در سقيفه چرا با آنها به اين سخن رسول خدا استدلال نكرديد كه آن حضرت در باره انصار سفارش فرمود: با نيكان آنها به نيكى رفتار كنيد و از بدكاران آنها در گذريد [پرسيدند چگونه اين حديث انصار را از زمامدارى دور مى‏كند پاسخ داد:] اگر زمامدارى و حكومت در آنان بود، سفارش كردند در باره آنها معنايى نداشت [سپس پرسيد، قريش در سقيفه چه گفتند جواب دادند: قريش مى‏گفتند ما از درخت رسالتيم، امام عليه السّلام فرمود] به درخت رسالت استدلال كردند امّا ميوه‏اش را ضايع ساختند.

سنگ غصبى در بناى خانه، ماية ويران شدن آن است.

(اين سخن از رسول خدا نقل شده است، و اينكه:هر دو سخن شبيه يكديگرند جاى شگفتى نيست براى اينكه هر دو از يك جا سرچشمه گرفته و در دو ظرف ريخته شده است).

♥@SH!M♥

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سه شنبه

(در سال 38 هجرى پس از پايان جنگ صفین در مسجد كوفه اين سخنرانى را ايراد كرد)

خدا شناسى «شناخت صفات خدا»

ستايش خداوندى را سزاست كه صفتى بر صفت ديگرش پيشى نگرفته تا بتوان گفت: پيش از آن كه آخر باشد اوّل است و قبل از آن كه باطن باشد ظاهر است.

هر واحد و تنهايى جز او، اندك است،
هر عزيزى جز او ذليل، و هر نيرومندى جز او ضعيف و ناتوان است،هر مالكى جز او بنده، و هر عالمى جز او دانش آموز است، هر قدرتمندى جز او، گاهى توانا و زمانى ناتوان است، هر شنونده‏اى جز خدا در شنيدن صداهاى ضعيف كر و برابر صداهاى قوى، ناتوان است و آوازهاى دور را نمى‏شنود. هر بيننده‏اى جز خدا، از مشاهده رنگ‏هاى ناپيدا و اجسام بسيار كوچك ناتوان است، هر ظاهرى غير از او پنهان، و هر پنهانى جز او آشكار است.

مخلوقات را براى تقويت فرمانروايى، و يا براى ترس از آينده، يا يارى گرفتن در مبارزه با همتاى خود، و يا براى فخر و مباهات شريكان، و يا ستيزه جويى مخالفان نيافريده است. بلكه همه، آفريده‏هاى او هستند و در سايه پرورش او، بندگانى فروتن و فرمانبردارند.

خدا در چيزى قرار نگرفته تا بتوان گفت در آن جاست، و دور از پديده‏ ها نيست تا بتوان گفت از آنها جداست. آفرينش موجودات او را در آغاز ناتوان نساخته، و از تدبير پديده‏ هاى آفريده شده باز نمانده است، نه به خاطر آنچه آفريده قدرتش پايان گرفته و نه در آنچه فرمان داد و مقدّر ساخت دچار ترديد شد. بلكه فرمانش استوار، و علم او مستحكم، و كارش بى تزلزل است. خدايى كه به هنگام بلا و سختى به او اميدوار، و در نعمت‏ها از او بيمناكند.

پ.ن: آخه چراااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا؟!

واقعا چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

یارانراد

کاربر ممتاز
بسم الله الرحمن الرحیم

یاعلی نام تو می برم نه غمی می ماند نه همی

برنامه هفته پنجاهم

شنبه
خطبه68
وقد...ربیبا
وحکمت241
وَ قَالَ [عليه السلام] يَوْمُ الْمَظْلُومِ عَلَى الظَّالِمِ أَشَدُّ مِنْ يَوْمِ الظَّالِمِ عَلَى الْمَظْلُومِ .
روزى كه ستمديده از ستمكار انتقام كشد، سخت تر از روزى است كه ستمكار بر او ستم روا مى داشت.

یکشنبه
خطبه69
کم اراد...الحق
وحکمت242

وَ قَالَ [عليه السلام] اتَّقِ اللَّهَ بَعْضَ التُّقَى وَ إِنْ قَلَّ وَ اجْعَلْ بَيْنَكَ وَ بَيْنَ اللَّهِ سِتْراً وَ إِنْ رَقَّ .
از خدا بترس هر چند اندك ؛ و ميان خود و خدا پرده اى قرار ده هر چند نازك!.

دوشنبه
خطبه 70
ملکتی...لهم منی
وحکمت243

وَ قَالَ [عليه السلام] إِذَا ازْدَحَمَ الْجَوَابُ خَفِيَ الصَّوَابُ .
هر گاه پاسخ ها همانند و زياد شد ، پاسخ درست پنهان گردد.

سه شنبه
خطبه71
یا اهل...له وعا
وحکمت244

وَ قَالَ [عليه السلام] إِنَّ لِلَّهِ فِى كُلِّ نِعْمَةٍ حَقّاً فَمَنْ أَدَّاهُ زَادَهُ مِنْهَا وَ مَنْ قَصَّرَ فِيهِ خَاطَرَ بِزَوَالِ نِعْمَتِهِ .
خدا را در هر نعمتى حقّى است، هر كس آن را بپردازد ، فزونى يابد، و آن كس كه نپردازد و كوتاهى كند، در خطر نابودى قرار گيرد.

چهارشنبه
خطبه72
اللهم...الی الخلق
وحکمت245

وَ قَالَ [عليه السلام] إِذَا كَثُرَتِ الْمَقْدِرَةُ قَلَّتِ الشَّهْوَةُ .
هنگامى كه توانايى فزونى يابد، شهوت كاستى گيرد.

پنج شنبه
لقدعلمتم...وزبرجه
وحکمت246

وَ قَالَ [عليه السلام] احْذَرُوا نِفَارَ النِّعَمِ فَمَا كُلُّ شَارِدٍ بِمَرْدُودٍ .
از فرار نعمت ها بپرهيزيد ، زيرا هر گريخته اى باز نمى گردد.

جمعه
ان شالله جمع بندی

دعا فراموش نشه
یاعلی
:gol::gol::gol::gol::gol:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
شنبه

(پس از آنكه محمّد بن ابى بكر در مصر در سال 38 هجرى شهيد شد فرمود)

ستودن هاشم بن عتبه براى فرماندارى مصر «پس از شهادت محمد بن ابى بكر»
مى‏خواستم هاشم بن عتبه را فرماندار مصر كنم، اگر او را انتخاب مى‏كردم ميدان را براى دشمنان خالى نمى‏گذارد، و به عمرو عاص و لشكريانش فرصت نمى‏داد، نه اينكه بخواهم محمد بن ابى بكر را نكوهش كنم، كه او مورد علاقه و محبّت من بوده و در دامنم پرورش يافته بود.

روزى كه ستمديده از ستمكار انتقام كشد، سخت تر از روزى است كه ستمكار بر او ستم روا مى داشت.

آخرین ویرایش:

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
یک شنبه

(در سال 39 هجرى پس از شنيدن غارتگرى‏هاى فرماندهان معاويه در «عين التّمر» در نكوهش كوفيان فرمود)

[h=3]علل نكوهش كوفيان [/h] چه مقدار با شما كوفيان مدارا كنم چونان مدارا كردن با شتران نو بارى كه از سنگينى بار، پشتشان زخم شده است، و مانند وصله زدن جامه فرسوده‏اى كه هر گاه از جانبى آن را بدوزند، از سوى ديگر پاره مى‏گردد

هر گاه دسته‏اى از مهاجمان شام به شما يورش آوردند، هر كدام از شما به خانه رفته، درب خانه را مى‏بنديد، و چون سوسمار در سوراخ خود مى‏خزيد، و چون كفتار در لانه مى‏آرميد.

سوگند به خدا ذليل است آن كس كه شما يارى دهندگان او باشيد، كسى كه با شما تير اندازى كند گويا تيرى بدون پيكان رها ساخته است. به خدا سوگند، شما در خانه‏ ها فراوان، و زير پرچم‏ هاى ميدان نبرد اندكيد،

و من مى‏دانم كه چگونه بايد شما را اصلاح و كجى‏هاى شما را راست كرد، امّا اصلاح شما را با فاسد كردن روح خويش جايز نمى‏دانم.

خدا بر پيشانى شما داغ ذلّت بگذارد، و بهره شما را اندك شمارد، شما آنگونه كه باطل را مى‏شناسيد از حق آگاهى نداريد، و در نابودى باطل تلاش نمى‏كنيد آن سان كه در نابودى حق كوشش داريد.

از خدا بترس هر چند اندك ؛ و ميان خود و خدا پرده اى قرار ده هر چند نازك!.

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
بسم الله الرحمن الرحیم

دوشنبه: خطبه 70

(در سال 40 هجرى سحر گاهى كه ضربت خورد، فرمود)

شكوه‏ ها با پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم

همان گونه كه نشسته بودم، خواب چشمانم را ربود، رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله و سلّم را ديدم، پس گفتم اى رسول خدا، از امّت تو چه تلخى‏ ها ديدم و از لجبازى و دشمنى آنها چه كشيدم پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم فرمود: نفرينشان كن. گفتم: خدا بهتر از آنان را به من بدهد، و به جاى من شخص بدى را بر آنها مسلّط گرداند.
(كلمه «أود» يعنى كجى و انحراف و «لدد» يعنى دشمنى و خصومت، و اين از فصيح‏ترين كلمات است)

حکمت243

درود خدا بر اوفرمود:

هر گاه پاسخ ها همانند و زياد شد ، پاسخ درست پنهان گردد.

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
سه شنبه

(در سال 38 هجرى و پس از فريب خوردن كوفيان از مكر و حيله عمرو عاص و معاويه، هشدار گونه فرمود)

[h=3]علل نكوهش اهل عراق [/h] پس از ستايش پروردگار اى مردم عراق همانا شما به زن بار دارى مى‏مانيد كه در آخرين روزهاى بار دارى جنين خود را سقط كند، و سرپرستش بميرد، و زمانى طولانى بى شوهر ماند، و ميراث او را خويشاوندان دور غارت كنند. آگاه باشيد من با اختيار خود به سوى شما نيامدم بلكه به طرف ديار شما كشانده شدم، به من خبر دادند كه مى‏گوييد على دروغ مى‏گويد خدا شما را بكشد، بر چه كسى دروغ روا داشته‏ام آيا به خدا دروغ روا داشتم در حالى كه من نخستين كسى هستم كه به خدا ايمان آوردم، يا بر پيامبرش در حالى كه من اول كسى بودم كه او را تصديق كردم نه به خدا هرگز آنچه گفتم واقعيّتى است كه شما از دانستن آن دوريد، و شايستگى درك آن را نداريد، مادرتان در سوگ شما زارى كند «واى، واى، سر دهد» پيمانه علم را به شما به رايگان بخشيدم، اگر ظرفيّت داشته باشيد، و به زودى خبر آن را خواهيد فهميد.

خدا را در هر نعمتى حقّى است، هر كس آن را بپردازد ، فزونى يابد، و آن كس كه نپردازد و كوتاهى كند، در خطر نابودى قرار گيرد.

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
چهارشنبه

[h=3]1 ويژگى‏هاى پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم [/h] بار خدايا اى گستراننده هر گسترده، و اى نگهدارنده آسمان‏ها، و اى آفريننده دل‏ها بر فطرت‏هاى خويش: دل‏هاى رستگار و دل‏هاى شقاوت زده.
گرامى‏ترين درودها و افزون‏ترين بركات خود را بر محمّد صلّى اللّه عليه و آله و سلّم بنده و فرستاده‏ات اختصاص ده، كه خاتم پيامبران گذشته، و گشاينده درهاى بسته و آشكار كننده حق با برهان است. دفع كننده لشكرهاى باطل، و درهم كوبنده شوكت گمراهان است، آن گونه كه بار سنگين رسالت را بر دوش كشيد، و به فرمانت قيام كرد، و به سرعت در راه خشنودى تو گام برداشت، حتّى يك قدم به عقب برنگشت، و اراده او سست نشد، و در پذيرش و گرفتن وحى، نيرومند بود، حافظ و نگهبان عهد و پيمان تو بود، و در اجراى فرمانت تلاش كرد تا آنجا كه نور حق را آشكار، و راه را براى جاهلان روشن ساخت، و دل‏هايى كه در فتنه و گناه فرو رفته بودند هدايت شدند. پرچم‏هاى حق را بر افراشت.

و احكام نورانى را بر پا كرد، پس او پيامبر امين، و مورد اعتماد، و گنجينه‏دار علم نهان تو، و شاهد روز رستاخيز، و بر انگيخته تو براى بيان حقائق، و فرستاده تو به سوى مردم است.

هنگامى كه توانايى فزونى يابد، شهوت كاستى گيرد.

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
پنج شنبه

[h=3]2- دعا براى پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم [/h] پروردگارا براى پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم در سايه لطف خود جاى با وسعتى بگشاى، و از فضل و كرمت پاداش او را فراوان گردان. خداوندا كاخ آيين او را از هر بنايى برتر و مقام او را در پيشگاه خود گرامى‏تر گردان و، نورش را كامل گردان، و پاداش رسالت او را پذيرش گواهى و شفاعت و قبول گفتار او قرار ده، زيرا كه داراى منطقى عادلانه، و راه جدا كننده حق از باطل بود. بار خدايا بين ما و پيغمبرت در نعمت‏هاى جاويدان، و زندگانى خوش، و آرزوهاى بر آورده، و خواسته‏ هاى به انجام رسيده، در كمال آرامش، و در نهايت اطمينان، همراه با مواهب و هداياى با ارزش، جمع گردان

از فرار نعمت ها بپرهيزيد ، زيرا هر گريخته اى باز نمى گردد.

یارانراد

کاربر ممتاز
بسم الله الرحمن الرحیم

برنامه هفته پنجاه ویکم

یکشنبه
خطبه 75
اولم...تجازی العباد
وحکمت 247
وَ قَالَ [عليه السلام] الْكَرَمُ أَعْطَفُ مِنَ الرَّحِمِ .
بخشش بيش از خويشاوندى محبت مى آورد.

دوشنبه
خطبه76
رحم الله... من العمل
وحکمت248

وَ قَالَ [عليه السلام] مَنْ ظَنَّ بِكَ خَيْراً فَصَدِّقْ ظَنَّهُ .

چون كسى به تو گمان نيك بْرد ، خوشبينى او را تصديق كن.

سه شنبه
خطبه77
ان بنی...التربه
وحکمت249

وَ قَالَ [عليه السلام] أَفْضَلُ الْأَعْمَالِ مَا أَكْرَهْتَ نَفْسَكَ عَلَيْهِ .
بهترين كارها آن است كه با ناخشنودى در انجام آن بكوشي.

چهارشبه
خطبه78
اللهم اغفرلی...وهفوات السان
وحکمت
قَالَ [عليه السلام] عَرَفْتُ اللَّهَ سُبْحَانَهُ بِفَسْخِ الْعَزَائِمِ وَ حَلِّ الْعُقُودِ وَ نَقْضِ الْهِمَمِ .

خدا را از سْست شدن اراده هاى قوى ، گشوده شدن گره هاى دشوار ، و درهم شكسته شدن تصميم ها ، شناختم.

پنج شنبه
خطبه79
انزعم...الضر

وحکمت251
قَالَ [عليه السلام] عَرَفْتُ اللَّهَ سُبْحَانَهُ بِفَسْخِ الْعَزَائِمِ وَ حَلِّ الْعُقُودِ وَ نَقْضِ الْهِمَمِ .

خدا را از سْست شدن اراده هاى قوى ، گشوده شدن گره هاى دشوار ، و درهم شكسته شدن تصميم ها ، شناختم.

جمعه جمع بندی

:gol::gol::gol::gol::gol:

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
یکشنبه

(در سال 36 هجرى وقتى شنيد كه بنى اميّه با تهمت‏هاى فراوان آن حضرت را در خون عثمان شريك مى‏پندارند، فرمود)

[h=3]دفاعيات امام برابر تهمت‏ها [/h] آيا شناختى كه بنى اميّه از روحيّات من دارند آنان را از عيب جويى بر من باز نمى‏دارد و آيا سوابق مبارزات من، نادان را بر سر جاى خود نمى‏شناسند كه به من تهمت نزنند آنچه خدا آنان را بدان پند داد از بيان من رساتر است. من مارقين (از دين خارج شدگان) را با حجّت و برهان مغلوب مى‏كنم و دشمن ناكثين «پيمان شكنان» و ترديد دارندگان در اسلام مى‏باشم، شبهات را بايد در پرتو كتاب خدا، قرآن، شناخت و بندگان خدا به آنچه در دل دارند پاداش داده مى‏شوند.

بخشش بيش از خويشاوندى محبت مى آورد.

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوشنبه

[h=3]صفات بنده پرهيزكار [/h] خدا رحمت كند كسى را كه چون سخن حكيمانه بشنود، خوب فرا گيرد، و چون هدايت شود بپذيرد، دست به دامن هدايت كننده زند و نجات يابد، مراقب خويش در برابر پروردگار باشد، از گناهان خود بترسد، خالصانه گام بردارد، عمل نيكو انجام دهد، ذخيره‏ اى براى آخرت فراهم آورد، و از گناه بپرهيزد، همواره اغراض دنيايى را از سر دور كند، و درجات آخرت به دست آورد، با خواسته‏ هاى دل مبارزه كند، آرزوهاى دروغين را طرد و استقامت را مركب نجات خود قرار دهد. و تقوا را زاد و توشه روز مردن گرداند، در راه روشن هدايت قدم بگذارد، و از راه روشن هدايت فاصله نگيرد. چند روز زندگى دنيا را غنيمت شمارد و پيش از آن كه مرگ او فرا رسد خود را آماده سازد، و از اعمال نيكو، توشه آخرت برگيرد.

چون كسى به تو گمان نيك بْرد ، خوشبينى او را تصديق كن.

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
سه شنبه

(آنگاه كه در زمان عثمان در سال 33 هجرى، سعيد بن عاص، حق مسلّم امام على عليه السّلام را جهت محاصره اقتصادى، از آن حضرت منع كرد، فرمود)

هشدار به غاصبان بنى اميه

بنى اميّه، از ميراث پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم جز اندك چيزى، به من نمى‏پردازند، سوگند به خدا اگر زنده ماندم، بنى اميّه را از حكومت دور مى‏كنم چونان قصّابى كه شكمبه خاك آلوده را دور مى‏افكند.
مى‏گويم: (و «التّراب الوذمة» نيز روايت شد، كه درست نيست و قلب در عبارت است. سخن امام كه فرمود
«ليفوقوننى»
يعنى اندك اندك از مال به من مى‏دهند، چونان كه بچّه شتر را اندك اندك شير مى‏خورانند و يك بار شير از شتر مى‏دوشند. و «وذام» جمع «و ذمة» پاره‏اى از شكمبه يا جگر است كه در خاك بيفتد و سپس آن را بردارند).

بهترين كارها آن است كه با ناخشنودى در انجام آن بكوشي.

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
چهارشنبه

[h=3]نيايش امام
[/h] خدايا از من در گذر آنچه را از من بدان داناترى، و اگر بار ديگر به آن باز گردم تو نيز به بخشايش باز گرد. خدايا، آنچه از اعمال نيكو كه تصميم گرفتم و انجام ندادم ببخشاى خدايا، ببخشاى آنچه را كه با زبان به تو نزديك شدم ولى با قلب آن را ترك كردم. خدايا، ببخشاى نگاه‏هاى اشارت آميز، و سخنان بى‏فايده، و خواسته‏هاى بى مورد دل، و لغزش هاى زبان.

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
یا رئوف........

پنج شنبه

خطبه 79:پيشگويى‏ هاى دروغين

بسم الله الرحمن الرحیم

(به هنگام حركت براى نبرد با خوارج، در ماه صفر سال 38 هجرى، شخصى با پيشگويى از راه شناخت ستارگان گفت: اگر در اين ساعت حركت كنيد، پيروز نمى‏ شويد و من از راه علم ستاره شناسى اين محاسبه را كردم، امام فرمود)

فهرست مطالب
1- پرهيز از توجه به غير خدا
2- پرهيز دادن مردم از ستاره شناسى

1- پرهيز از توجه به غير خدا

گمان مى ‏كنى تو از آن ساعتى آگاهى كه اگر كسى حركت كند زيان نخواهيد ديد و مى‏ ترسانى از ساعتى كه اگر كسى حركت كند ضررى دامنگير او خواهد شد كسى كه گفتار تو را تصديق كند، قرآن را تكذيب كرده است، و از يارى طلبيدن خدا در رسيدن به هدف‏هاى دوست داشتنى، و محفوظ ماندن از ناگواريها، بى ‏نياز شده است
گويا مى‏ خواهى به جاى خداوند، تو را ستايش كنند چون به گمان خود مردم را به ساعتى آشنا كردى كه منافعشان را به دست مى‏ آورند و از ضرر و زيان در امان مى‏ مانند.

2- پرهيز دادن مردم از ستاره شناسى براى پيشگويى‏ هاى دروغين

اى مردم، از فرا گرفتن علم ستاره شناسى براى پيشگويى‏ هاى دروغين، بپرهيزيد، جز آن مقدار از علم نجوم كه در دريا نوردى و صحرا نوردى به آن نياز داريد، چه اينكه ستاره شناسى شما را به غيب گويى و غيب گويى به جادوگرى مى ‏كشاند، و ستاره شناس چون غيب گو، و غيب گو چون جادوگر و جادوگر چون كافر و كافر در آتش جهنم است. با نام خدا حركت كنيد.

حکمت 251:تلخی وشیرینی های دنیا وآخرت(اخلاقی-اعتقادی)

تلخكامى دنيا، شيرينى آخرت است،و شيرينى دنياى حرام، تلخى آخرت است

ومن الله توفیق
التماس دعا :gol:

یارانراد

کاربر ممتاز
بسم الله الرحمن الرحیم

برنامه هفته پنجاه و دوم

شنبه
خطبه 79

ایها الناس...اسم الله

وحکمت252

وَ قَالَ [عليه السلام] فَرَضَ اللَّهُ الْإِيمَانَ تَطْهِيراً مِنَ الشِّرْكِ وَ الصَّلَاةَ تَنْزِيهاً عَنِ الْكِبْرِ وَ الزَّكَاةَ تَسْبِيباً لِلرِّزْقِ وَ الصِّيَامَ ابْتِلَاءً لِإِخْلَاصِ الْخَلْقِ وَ الْحَجَّ تَقْرِبَةً لِلدِّينِ وَ الْجِهَادَ عِزّاً لِلْإِسْلَامِ وَ الْأَمْرَ بِالْمَعْرُوفِ مَصْلَحَةً لِلْعَوَامِّ وَ النَّهْيَ عَنِ الْمُنْكَرِ رَدْعاً لِلسُّفَهَاءِ وَ صِلَةَ الرَّحِمِ مَنْمَاةً لِلْعَدَدِ وَ الْقِصَاصَ حَقْناً لِلدِّمَاءِ وَ إِقَامَةَ الْحُدُودِ إِعْظَاماً لِلْمَحَارِمِ وَ تَرْكَ شُرْبِ الْخَمْرِ تَحْصِيناً لِلْعَقْلِ وَ مُجَانَبَةَ السَّرِقَةِ إِيجَاباً لِلْعِفَّةِ وَ تَرْكَ الزِّنَى تَحْصِيناً لِلنَّسَبِ وَ تَرْكَ اللِّوَاطِ تَكْثِيراً لِلنَّسْلِ وَ الشَّهَادَاتِ اسْتِظْهَاراً عَلَى الْمُجَاحَدَاتِ وَ تَرْكَ الْكَذِبِ تَشْرِيفاً لِلصِّدْقِ وَ السَّلَامَ أَمَاناً مِنَ الْمَخَاوِفِ وَ الْأَمَانَةَ نِظَاماً لِلْأُمَّةِ وَ الطَّاعَةَ تَعْظِيماً لِلْإِمَامَةِ .
و درود خدا بر او ، فرمود: خدا "ايمان" را براى پاكسازى دل از شرك ، و "نماز" را براى پاك بودن از كبر و خودپسندى و "زكات" را عامل فزونى روزي، و "روزه" را براى آزمودن اخلاص بندگان ، و "حج" را براى نزديكى و همبستگى مسلمانان ، و "جهاد" را براى عزت اسلام، و "امر به معروف" را براى اصلاح توده هاى ناآگاه ، و "نهى از منكر" را براى بازداشتن بى خردان از زشتى ها ، "صلة رحم" را براى فراوانى خويشاوندان ، و "قصاص" را براى پاسدارى از خون ها، و اجراى "حدود" را براى تحقق عفّت ، و ترك "زنا" را براى سلامت نسل آدمى ، و ترك "لواط" را براى فزونى فرزندان ، و "گواهى دادن" را براى به دست آوردن حقوق انكار شده ، و ترك "دروغ" را براى حرمت نگهداشتن راستى ، و "سلام" كردن را براى امنيت از ترس ها، و "امامت" را براى سازمان يافتن امور امت، و "فرمانبردارى از امام" را براى بزرگداشت مقام رهبري، واجب كرد.

یک شنبه
خطبه80
معاشر...الرجال

وحکمت253

كَانَ [عليه السلام] يَقُولُ أَحْلِفُوا الظَّالِمَ إِذَا أَرَدْتُمْ يَمِينَهُ بِأَنَّهُ بَرِي‏ءٌ مِنْ حَوْلِ اللَّهِ وَ قُوَّتِهِ فَإِنَّهُ إِذَا حَلَفَ بِهَا كَاذِباً عُوجِلَ الْعُقُوبَةَ وَ إِذَا حَلَفَ بِاللَّهِ الَّذِى لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ لَمْ يُعَاجَلْ لِأَنَّهُ قَدْ وَحَّدَ اللَّهَ تَعَالَى .

و درود خدا بر او ، فرمود : آنگاه كه خواستيد ستمكارى را سوگند دهيد از او بخواهيد كه بگويد " از جنبش و نيروى الهى بيزار است" زيرا اگر به دروغ سوگند خورد، پس از بيزارى ، در كيفر او شتاب شود، اما اگر در سوگند خود بگويد " به خدايى كه جز او خدايى نيست" در كيفرش شتاب نگردد، چه او خدا را به يگانگى ياد كرد.

دوشنبه
خطبه81

ایها الناس...واضحه

وحکمت254

وَ قَالَ [عليه السلام] يَا ابْنَ آدَمَ كُنْ وَصِيَّ نَفْسِكَ فِى مَالِكَ وَ اعْمَلْ فِيهِ مَا تُؤْثِرُ أَنْ يُعْمَلَ فِيهِ مِنْ بَعْدِكَ .
و درود خدا بر او ، فرمود : اى فرزند آدم ! خودت وصى مال خويش باش، امروز به گونه اى عمل كن كه دوست دارى پس از مرگت عمل كنند.

سه شنبه
خطبه82

ما اصف...اعمته

وحکمت255

وَ قَالَ [عليه السلام] الْحِدَّةُ ضَرْبٌ مِنَ الْجُنُونِ لِأَنَّ صَاحِبَهَا يَنْدَمُ فَإِنْ لَمْ يَنْدَمْ فَجُنُونُهُ مُسْتَحْكِمٌ .
و درود خدا بر او، فرمود: تندخويى بى مورد نوعى ديوانگى است ، زيرا كه تندخو پشيمان مى شود، و اگر پشيمان نشد پس ديوانگى او پايدار است.

چهارشنبه
خطبه 83

الحمدالله...نذره

وحکمت256

قَالَ [عليه السلام] صِحَّةُ الْجَسَدِ مِنْ قِلَّةِ الْحَسَدِ .

و درود خدا بر او ، فرمود : سلامت تن در دورى از حسادت است.

پنج شنبه

اوصیکم...علیها

وحکمت257

وَ قَالَ [عليه السلام] لِكُمَيْلِ بْنِ زِيَادٍ النَّخَعِيِّ يَا كُمَيْلُ مُرْ أَهْلَكَ أَنْ يَرُوحُوا فِى كَسْبِ الْمَكَارِمِ وَ يُدْلِجُوا فِى حَاجَةِ مَنْ هُوَ نَائِمٌ فَوَالَّذِى وَسِعَ سَمْعُهُ الْأَصْوَاتَ مَا مِنْ أَحَدٍ أَوْدَعَ قَلْباً سُرُوراً إِلَّا وَ خَلَقَ اللَّهُ لَهُ مِنْ ذَلِكَ السُّرُورِ لُطْفاً فَإِذَا نَزَلَتْ بِهِ نَائِبَةٌ جَرَى إِلَيْهَا كَالْمَاءِ فِى انْحِدَارِهِ حَتَّى يَطْرُدَهَا عَنْهُ كَمَا تُطْرَدُ غَرِيبَةُ الْإِبِلِ .
و درود خدا بر او ، فرمود : اى كميل ! خانواده ات را فرمان ده كه روزها در به دست آوردن بزرگوارى ، و شب ها در رفع نياز خفتگان بكوشند . سوگند به خدايى كه تمام صداها را مى شنود، هر كس دلى را شاد كند، خداوند از آن شادى لطفى براى او قرار دهد كه به هنگام مصيبت چون آب زلالى بر او باريدن گرفته و تلخى مصيبت را بزدايد چنان كه شتر غريبه را از چراگاه دورسازند.

جمعه
جمع بندی

التماس التماس التماس دعا

و

آخرین ویرایش:

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
یکشنبه

(پس از جنگ جمل و فرونشاندن شورش بصره در سال 36 هجرى ماه جمادى الثّانى در مسجد شهر بصره فرمود)

[h=3]1 بيان تفاوت‏هاى زنان و مردان [/h] اى مردم همانا زنان در مقايسه با مردان، در ايمان، و بهره‏ورى از اموال، و عقل متفاوتند،
اما تفاوت ايمان بانوان، بر كنار بودن از نماز و روزه در ايّام «عادت حيض» آنان است، و اما تفاوت عقلشان با مردان بدان جهت كه شهادت دو زن برابر شهادت يك مرد است، و علّت تفاوت در بهره ورى از اموال آن كه ارث بانوان نصف ارث مردان است.
[h=3]2 مدّيريت خانوادگى
[/h] پس، از زنان بد، بپرهيزيد و مراقب نيكانشان باشيد، در خواسته‏هاى نيكو، همواره فرمانبردارشان نباشيد، تا در انجام منكرات طمع ورزند.

و درود خدا بر او ، فرمود : آنگاه كه خواستيد ستمكارى را سوگند دهيد از او بخواهيد كه بگويد " از جنبش و نيروى الهى بيزار است" زيرا اگر به دروغ سوگند خورد، پس از بيزارى ، در كيفر او شتاب شود، اما اگر در سوگند خود بگويد " به خدايى كه جز او خدايى نيست" در كيفرش شتاب نگردد، چه او خدا را به يگانگى ياد كرد.

یارانراد

کاربر ممتاز
بسم الله الرحمن الرحیم

جمع بندی برنامه هفته چهل وهشتم

آگاه باشيد پس از من مردى با گلوى گشاده، و شكمى بزرگ بر شما مسلّط خواهد شد، كه هر چه بيابد مى‏خورد، و تلاش مى‏كند آنچه ندارد به دست آورد او را بكشيد ولى هرگز نمى‏توانيد او را بكشيد. آگاه باشيد به زودى معاويه شما را به بيزارى و بدگويى من وادار مى‏كند
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
سنگ حوادث و بلا بر شما ببارد، چنانكه اثرى از شما باقى نگذارد. آيا پس از ايمانم به خدا، و جهاد كردنم در ركاب رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله و سلّم به كفر خويش گواهى دهم اگر چنين كنم گمراه شده و از هدايت شدگان نخواهم بود. پس به بدترين جايگاه رهسپار شويد، و به راه گذشتگان باز گرديد. آگاه باشيد به زودى پس از من، به خوارى و ذلّت گرفتار مى‏شويد و شمشير برنده بر شما مسلّط مى‏گردد، و به استبدادى دچار خواهيد شد كه براى ديگر ستمگران راه و رسم حكومت قرار خواهد گرفت.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
قتلگاه خوارج اين سوى نهر است، به خدا سوگند از آنها جز ده نفر باقى نمى‏ماند، و از شما نيز ده نفر كشته نخواهد شد.
(منظور امام از «نطفه» آب نهر است كه از فصيحترين كنايه در رابطه با آب هر چند زياد و فراوان باشد)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

نه، سوگند به خدا هرگز آنها نطفه‏ هايى در پشت پدران و رحم مادران وجود خواهند داشت، هر گاه كه شاخى از آنان سر برآورد قطع مى‏گردد تا اينكه آخرينشان به راهزنى و دزدى تن در مى‏دهند.
---------------------------------------------------------------------------------------------------

بعد از من با خوارج نبرد نكنيد، زيرا كسى كه در جستجوى حق بوده و خطا كرد مانند كسى نيست كه طالب باطل بوده و آن را يافته است.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
پروردگار براى من پوششى استوار قرار داد كه مرا حفظ نمايد، هنگامى كه عمرم بسر آيد، از من دور شده و مرا تسليم مرگ مى‏كند، كه در آن روز نه تير خطا مى‏رود و نه زخم بهبود مى‏يابد.

===============================================================

با آن كس كه روزى به او روى آورده شراكت كنيد كه او توانگرى را سزاوار تر، و روى آمدن روزگارخويش را شایسته تر است .

عدل ، همان انصاف ، و احسان، همان بخشش است

آن كس كه با دست كوتاه ببخشد، از دستى بلند پاداش گيرد

كسى را به پيكار دعوت نكن ،اما اگر تو را دعوت به نبرد خواندند بپذير،زيرا آغازگر پيكار تجاوزكار شكست خورده است.

برخى از نيكوترين خلق و خوى زنان، زشت ترين اخلاقى مردان است،مانند تكبر ، ترس ، بخل :هرگاه زنى متكبر باشد، بيگانه را به حريم خود راه نمى دهد ،و اگر بخيل باشد اموال خود و شوهرش را حفظ مى كند،
و چون ترسان باشد از هر چيزى كه به آبروى او زيان رساند فاصله مى گيرد.

(به امام گفتند، عاقل را به ما بشناسان ، پاسخ داد
خردمند آن است كه هر چيزى را در جاى خود مى نهد.
(گفتند پس جاهل را تعريف كن فرمود)

با معرفى خردمند، جاهل را نيز شناساندم .

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

یاعلی

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوشنبه

[h=3]تعريف زهد و پارسايى [/h] اى مردم، زهد يعنى كوتاه كردن آرزو ، و شكرگزارى برابر نعمت‏ها، و پرهيز در برابر محرّمات. پس اگر نتوانستيد همه اين صفات را فراهم سازيد، تلاش كنيد كه حرام بر صبر شما غلبه نكند، و در برابر نعمت‏ها، شكر يادتان نرود. چه اينكه خداوند با دلائل روشن و آشكار، عذرها را قطع، و با كتاب‏هاى آسمانى روشنگر، بهانه‏ها را از بين برده است.

و درود خدا بر او ، فرمود : اى فرزند آدم ! خودت وصى مال خويش باش، امروز به گونه اى عمل كن كه دوست دارى پس از مرگت عمل كنند.

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
سه شنبه

[h=3]دنيا شناسى
[/h] چگونه خانه دنيا را توصيف كنم كه ابتداى آن سختى و مشقّت، و پايان آن نابودى است در حلال دنيا حساب، و در حرام آن عذاب است. كسى كه ثروتمند گردد فريب مى‏خورد، و آن كس كه نيازمند باشد اندوهناك است، و تلاش كننده دنيا به آن نرسد، و به رها كننده آن، روى آورد. كسى كه با چشم بصيرت به آن بنگرد او را آگاهى بخشد، و آن كس كه چشم به دنيا دوزد كور دلش مى‏كند.
مى‏گويم: (اگر صاحب انديشه‏اى درست در كلام امام كه فرمود:
«من أبصر بها بصرته»
انديشه كند در آن معناى شگرف، و بينشى ژرف مى‏نگرد، كه هرگز به پايان آن نتوان رسيد، و ژرفاى كلام امام را نخواهد ديد. بخصوص كه جمله
«و من أبصر اليها أعمته»
را هماهنگ با جمله قبل، به خوبى ارزيابى كند خواهد ديد كه تفاوت اين دو كلام تا كجاست. تفاوتى روشن و شگفتى‏آور و آشكار درود خدا و سلام او بر امام على عليه السّلام باد).

و درود خدا بر او، فرمود: تندخويى بى مورد نوعى ديوانگى است ، زيرا كه تندخو پشيمان مى شود، و اگر پشيمان نشد پس ديوانگى او پايدار است.

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
چهارشنبه

[h=3]شناخت صفات الهى [/h] ستايش خداوندى را سزاست، كه به قدرت، والا و برتر، و با عطا و بخشش نعمت‏ها به پديده‏ها نزديك است. اوست بخشنده تمام نعمت‏ها، و دفع كننده تمام بلاها و گرفتارى‏ها. او را مى‏ستايم در برابر مهربانى‏ها و نعمت‏هاى فراگيرش. به او ايمان مى‏آورم چون مبدأ هستى و آغاز كننده خلقت آشكار است. از او هدايت مى‏طلبم چون راهنماى نزديك است، و از او يارى مى‏طلبم كه توانا و پيروز است، و به او توكّل مى‏كنم چون تنها ياور و كفايت كننده است. و گواهى مى‏دهم كه محمّد صلّى اللّه عليه و آله و سلّم بنده و فرستاده اوست. او را فرستاده تا فرمان‏هاى خدا را اجرا كند و بر مردم حجّت را تمام كرده، آنها را در برابر اعمال ناروا بترساند.

و درود خدا بر او ، فرمود : سلامت تن در دورى از حسادت است.

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
پنج شنبه

[h=3]سفارش به پرهيزكارى [/h] سفارش مى‏كنم شما بندگان خدا را به تقواى الهى، كه براى بيدارى شما مثل‏هاى پند آموز آورده، و سر آمد زندگانى شما را معيّن فرمود، و لباس‏هاى رنگارنگ بر شما پوشانده، و زندگى پر وسعت به شما بخشيده، و با حسابگرى دقيق خود، بر شما مسلّط است. در برابر كارهاى نيكو، به شما پاداش مى‏دهد، و با نعمت‏هاى گسترده و بخشش‏هاى بى‏حساب، شما را گرامى داشته است، و با اعزام پيامبران و دستورات روشن، از مخالفت با فرمانش شما را بر حذر داشته است. تعداد شما را مى‏داند، و چند روزى جهت آزمايش و عبرت براى شما مقرّر داشته، كه در اين دنيا آزمايش مى‏گرديد، و برابر اعمال خود محاسبه مى‏شويد.

و درود خدا بر او ، فرمود : اى كميل ! خانواده ات را فرمان ده كه روزها در به دست آوردن بزرگوارى ، و شب ها در رفع نياز خفتگان بكوشند . سوگند به خدايى كه تمام صداها را مى شنود، هر كس دلى را شاد كند، خداوند از آن شادى لطفى براى او قرار دهد كه به هنگام مصيبت چون آب زلالى بر او باريدن گرفته و تلخى مصيبت را بزدايد چنان كه شتر غريبه را از چراگاه دورسازند.

بالا