پیش به سوی ارشد 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

hoseng

کاربر بیش فعال
من جزوه ریز برنامه نویسیه دکتر اجلالی رو دارم ولی دست نویسه متاسفانه

hoseng

کاربر بیش فعال
جسارتا میشه زحمت بکشید و اینجا آپ کنید؟
خواهش میکنم خب جزوشو دارم، میگم خودم نوشتم مگه اینکه عکس بگیرم ازش (که متاسفانه دوربین خوب هم ندارم:surprised:) حالا چجوری میشه آپلود کنم؟(در جواب جسارتا نمیدونم دقیقا چی باید بگم)

merila_1992

عضو جدید
خواهش میکنم خب جزوشو دارم، میگم خودم نوشتم مگه اینکه عکس بگیرم ازش (که متاسفانه دوربین خوب هم ندارم:surprised:) حالا چجوری میشه آپلود کنم؟(در جواب جسارتا نمیدونم دقیقا چی باید بگم)

بازهم جسارتا و با پرویی و شرمندگی عرض می کنم نمیتونید اسکن کنید؟
یا اینکه نه لازم نیس، همون ازش عکس بگیرید بذارید اینجا ، من اگه بتونم حتما در قالب فایل pdf درستش میکنم و آپ میکنم
بازهم ببخشید پرویی میکنم:redface:

hoseng

کاربر بیش فعال
بازهم جسارتا و با پرویی و شرمندگی عرض می کنم نمیتونید اسکن کنید؟
یا اینکه نه لازم نیس، همون ازش عکس بگیرید بذارید اینجا ، من اگه بتونم حتما در قالب فایل pdf درستش میکنم و آپ میکنم
بازهم ببخشید پرویی میکنم:redface:
نه بابا این چه حرفیه
کمکی از دستم برمیاد انجام میدم
اگه امشب رفتم بیرون باشه چشم اسکن میگیرم آپلود می کنم

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
فک کنم این پستم خودش یه صفحه بشه :biggrin:

خدا کمک کنه ایشالا، میایم اینجا ذکات درسایی رو که خوندیم بدیم ;)
اون پسوند رو شاید با نرم افزار FileViewPro بتونی بازش کنی

راستیتش رتبه شمارو همین تراز ها تعیین میکنه نه درصد. یعنی ممکنه یه نفر دروس مشترک رو 45% زده باشه و یکی 50% اما تراز و همینطور رتبه ی 45% تو اون درس بهتر از 50% باشه. چون ممکنه با زدن تست هایی مثل همین درس سیستم عامل یا معماری که خیلیا ازش رد میشن بتونه یه تراز بالایی کسب کنه. ترازها بین 0 تا 10000 هستش که پایین ترین تراز واسه کسیه که منفیه 33.3 % زده یعنی همه غلط:eek: و اگه شما صفر هم بزنید ترازتون حول و حوش 4000 میشه و هرچی تست بیشتری بزنید به مراتب بالاتر میره. امیدوارم لپ مطلب رو رسونده باشم
جواب اون یکی سوالتونم آخر همین پست دادم

زبونتون رو بی زحت گاز بگیرید :)

سلام آقا بهنام حقیقتش اینه که من اصلا سوالای سیستم عامل رو که میبینم (هم از لحاظ پیچیدگی و هم از لحاظ زیاد بودن صورت سوال) اصلا گیج میشم
یعنی شما میگین اگه رو این دو سه تا فصلی که گفتین سرمایه گذاری کنم فایده داره؟ میشه نتیجه گرفت؟
چه کتابی مناسبه واسه این که تو همین فصل ها دیگه واقعا نتیجه بگیری (البته مرجع که الان وقتش نیست) ممنون

احتمالاً این پست رو ندیدم، یا شایدم جواب دادم یادم نمیاد.
اون الگوریتم‌های زمانبندی که واقعاً ساده هست، گول صورت زیادش رو نخورید. من از کتاب مقسمی تست‌های زمانبندی رو زده بودم، به جز یکی دو مورد که نکته‌های پیچوندن داشت، بقیه‌ش تکرار مکررات بود. فرمول‌هاش رو بلد باشید حله. خودتون اگه این کتاب رو دارید، پنج شش تا تست ازش بزنید میبینید که دیگه تکراری شده. پاسخ‌های تشریحی خوبی هم داده بود (بقیه‌ی کتاب‌ها رو ندیدم که بتونم مقایسه کنم). مشکلی که من با این کتاب داشتم این بود که وقت کمی داشتم و این کتاب هم توو متنش مثال چندانی حل نکرده بود، برای همین مباحثش یادم میرفت و الا موقع خوندن که همش رو متوجه میشدم و تست‌هاش رو میزدم. از DS سخت‌تر نیست والا.
به نظرم شما طوری زمانبندی کنید که از فصل‌هایی که میخواید بخونید، هر دو روز یه بار چند تا تست بزنید تا هم دستتون سریع‌تر بشه هم مثل من مبحث یادتون نره. خوندن اون فصل‌ها از کتاب مقسمی وقت زیادی اصلاً نمیبره، ولی اگه به صورت پی در پی یادآوری نکنید (با تست زدن یا هر روش دیگه)، سر کنکور مثل این میمونه که اصلاً این مبحث رو ندیدید تا حالا! این تجربه ی شخصی من بود. مشکل اصلی سیستم عامل هم همینه و الا فکر نمیکنم سیستم عامل از طراحی الگوریتم یا داده ساختار سختتر باشه.

حافظه‌ی مجازی مبحثش بیشتر از زمانبندی هست ولی اگه یاد بگیرید حله. این قبضه و بن‌بست و سمافور اینا مشکلی که دارن اینه که شما مبحث رو ممکنه بلد باشید ولی سر جلسه یه حالت رو
حواستون بهش نباشه و شما بزنید بن‌بست پیش نمیاد در حالی که پیش میاد، برای همین یه خورده خطری هستند (البته من از هیچ مبحثی عبور نمیکنم ولی اگه قرار بود عبور کنم این مباحث بودند).
اگه تست‌های حافظه‌ی مجازی رو از مقسمی میزنید، هر بخش از این فصل رو تموم کردید تست بزنید تا تثبیت بشه. ولی زمانبندی رو به نظرم کل فصل رو بخونید بعد تست ها رو با هم بزنید (تا بدونید که آیا بین الگوریتم‌ها میتونید تفکیک قائل بشید یا با هم قاطیشون میکنید).

hoseng

کاربر بیش فعال
احتمالاً این پست رو ندیدم، یا شایدم جواب دادم یادم نمیاد.
اون الگوریتم‌های زمانبندی که واقعاً ساده هست، گول صورت زیادش رو نخورید. من از کتاب مقسمی تست‌های زمانبندی رو زده بودم، به جز یکی دو مورد که نکته‌های پیچوندن داشت، بقیه‌ش تکرار مکررات بود. فرمول‌هاش رو بلد باشید حله. خودتون اگه این کتاب رو دارید، پنج شش تا تست ازش بزنید میبینید که دیگه تکراری شده. پاسخ‌های تشریحی خوبی هم داده بود (بقیه‌ی کتاب‌ها رو ندیدم که بتونم مقایسه کنم). مشکلی که من با این کتاب داشتم این بود که وقت کمی داشتم و این کتاب هم توو متنش مثال چندانی حل نکرده بود، برای همین مباحثش یادم میرفت و الا موقع خوندن که همش رو متوجه میشدم و تست‌هاش رو میزدم. از DS سخت‌تر نیست والا.
به نظرم شما طوری زمانبندی کنید که از فصل‌هایی که میخواید بخونید، هر دو روز یه بار چند تا تست بزنید تا هم دستتون سریع‌تر بشه هم مثل من مبحث یادتون نره. خوندن اون فصل‌ها از کتاب مقسمی وقت زیادی اصلاً نمیبره، ولی اگه به صورت پی در پی یادآوری نکنید (با تست زدن یا هر روش دیگه)، سر کنکور مثل این میمونه که اصلاً این مبحث رو ندیدید تا حالا! این تجربه ی شخصی من بود. مشکل اصلی سیستم عامل هم همینه و الا فکر نمیکنم سیستم عامل از طراحی الگوریتم یا داده ساختار سختتر باشه.

حافظه‌ی مجازی مبحثش بیشتر از زمانبندی هست ولی اگه یاد بگیرید حله. این قبضه و بن‌بست و سمافور اینا مشکلی که دارن اینه که شما مبحث رو ممکنه بلد باشید ولی سر جلسه یه حالت رو
حواستون بهش نباشه و شما بزنید بن‌بست پیش نمیاد در حالی که پیش میاد، برای همین یه خورده خطری هستند (البته من از هیچ مبحثی عبور نمیکنم ولی اگه قرار بود عبور کنم این مباحث بودند).
اگه تست‌های حافظه‌ی مجازی رو از مقسمی میزنید، هر بخش از این فصل رو تموم کردید تست بزنید تا تثبیت بشه. ولی زمانبندی رو به نظرم کل فصل رو بخونید بعد تست ها رو با هم بزنید (تا بدونید که آیا بین الگوریتم‌ها میتونید تفکیک قائل بشید یا با هم قاطیشون میکنید).
مرسی لطف کردی. منتظر جواب بودم
پس با این توصیف ایشالا کتاب مقسمی رو میخونم همه فصلاشو حالا اگه یه چیزی رو نفهمیدم زیاد کلنجار نمی رم
ممنون

آخرین ویرایش:

samira2011

عضو جدید
سلام دوستان
برای پایگاه داده چه کتابی خوبه؟
من پوران خوندم برام مفید نبود خوب یاد نگرفتم .
ریاضی مهندسی چه کتابی پیشنهاد میکنید؟
امار و احتمال چه کتاب تستی خوبه؟در حال حاضر دارم کتاب امار دکتر نیکوکار می خونم که تست ندارد
مرسی:gol:

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
برای پایگاه داده چه کتابی خوبه؟
من پوران خوندم برام مفید نبود خوب یاد نگرفتم .
ریاضی مهندسی چه کتابی پیشنهاد میکنید؟
امار و احتمال چه کتاب تستی خوبه؟در حال حاضر دارم کتاب امار دکتر نیکوکار می خونم که تست ندارد
مرسی:gol:

من سخت‌افزارم ولی پایگاه داده کتاب تست کنکور روحانی رو پیشنهاد می‌کنند. من نه دیدم نه خوندم ولی از خیلی‌ها شنیدم توو ایران تنها کسی که می‌دونه پایگاه داده چیه ایشونه.
آمار احتمال تست نمی‌دونم ولی برای خوندن، انتشارات امیرکبیر یه کتاب (ظاهراً آبی رنگ بود) داره، من خوندم اون موقع واقعاً خوب بود.

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی لطف کردی. منتظر جواب بودم
پس با این توصیف ایشالا کتاب مقسمی رو میخونم همه فصلاشو حالا اگه یه چیزی رو نفهمیدم زیاد کلنجار نمی رم
ممنون
بخون، اگه دیدی که می‌تونی تست‌هاش رو بزنی کاری که گفتم رو اگه خواستی بکن، یعنی هر دو سه روز یه بار، چند تا تست از مباحثی که توو کنکور میاد بزن تا سر کنکور حضور ذهن داشته باشی. دقیقاً مثل یه جعبه‌ی لاینتر عمل میکنه ولی وقت خیلی کمتری ازت میگیره.
حیف که خودم پارسال وقت نداشتم و الا همه‌ی درس‌ها رو تا کنکور موازی پیش میبرم. توو کنکور کارشناسی برای دروس عمومی بعد از عید این کار رو کردم (هر روز یه تست جامع از هر درس میزدم که باعث میشد برگردم عقب و هی مرور بشه برام) بدجوری جواب داد. به نظرم سوالات کنکور خیلی سخت نیستند و اگه هر کس بتونه مطالبی که بلده رو به یاد بیاره و استفاده کنه رتبه‌ی خیلی خوبی میتونه بیاره و لازم نیست نکات آنچنانی بلد باشه.

hoseng

کاربر بیش فعال
آقا بهنام یا بقیه دوستانی که معماریشون خوبه لطفا این سوال رو که برای کنکور 92 کامپیوتره بخونید
در یک پردازنده واحد کنترل از نوع ریزبرنامه ریزی شده می باشد. این واحد کنترل حاوی 2000 ریز دستور العمل است که طول کلمه کنترل در هریک از آن ها 100 بیت است و در مجموع تمام کلمه های کنترل تنها 150 حالت مختلف استفاده شده است. با استفاده از روش نانو برنامه ریزی ( استفاده از nano-memory ) حجم حافظه مورد نیاز چند بیت است؟

1) 96000
2)96/760
3)128500
4)169000​
من جوابم اینه که با توجه به صورت سوال تعداد خونه های حافظه ROM، باید 2000 خونه باشه. حالا با توجه به این که از 2[SUP]100[/SUP] حالت مختلف کلمه کنترلی فقط 150تاش وجود داره پس تعداد 7 بیت توی ROM براش در نظر می گیریم. اما تعداد بقیه بیت های ROM که مربوط به سلکتور های مالتی پلکسر و همچنین دیکودر هست رو نمیشه تشخیص داد. یعنی من میگم تعداد بیت ها یه همچین رابطه ای داره :
کد:
(x+8)*2000
می خوام ببینم اصلا همینشم درست میگم یا نه و اینکه راه حلش چیه
مرسی ممنون

سه ساعت بعد::eek:
ببخشید من جوری که حل کردم به گزینه 1 رسیدم. یعنی در واقع همون معادله رو حل کردم و دیدم که فقط گزینه 1 تو معادله صدق میکنه
درسته راه حل و جواب؟

آخرین ویرایش:

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقا بهنام یا بقیه دوستانی که معماریشون خوبه لطفا این سوال رو که برای کنکور 92 کامپیوتره بخونید

من جوابم اینه که با توجه به صورت سوال تعداد خونه های حافظه ROM، باید 2000 خونه باشه. حالا با توجه به این که از 2[SUP]100[/SUP] حالت مختلف کلمه کنترلی فقط 150تاش وجود داره پس تعداد 7 بیت توی ROM براش در نظر می گیریم. اما تعداد بقیه بیت های ROM که مربوط به سلکتور های مالتی پلکسر و همچنین دیکودر هست رو نمیشه تشخیص داد. یعنی من میگم تعداد بیت ها یه همچین رابطه ای داره :
کد:
(x+8)*2000
می خوام ببینم اصلا همینشم درست میگم یا نه و اینکه راه حلش چیه
مرسی ممنون

نه من معماری‌م خوب نیست...

سر این سوال اعصابم خورد شد.
ببینید، مشخصه که باید اولاً فرمت هر 150 تا کلمه رو توو یه حافظه نگه داریم، یعنی 15000 بیت.
حالا به جای اینکه 2000 تا 100 بیتی نگه داریم، در هر دستور به جای کل دستور، فقط آدرس دستور رو نگه میداریم. دستورها رو در 150 جای مختلف قرار دادیم، پس 8 بیت برای آدرس میخواد. پس 2000 تا دستور 8 بیتی داریم که میشه 16000 بیت.
سر جمع میشه 31000 که با هیچ کدوم همخوانی نداره :|

hoseng

کاربر بیش فعال
نه من معماری‌م خوب نیست...

سر این سوال اعصابم خورد شد.
ببینید، مشخصه که باید اولاً فرمت هر 150 تا کلمه رو توو یه حافظه نگه داریم، یعنی 15000 بیت.
حالا به جای اینکه 2000 تا 100 بیتی نگه داریم، در هر دستور به جای کل دستور، فقط آدرس دستور رو نگه میداریم. دستورها رو در 150 جای مختلف قرار دادیم، پس 8 بیت برای آدرس میخواد. پس 2000 تا دستور 8 بیتی داریم که میشه 16000 بیت.
سر جمع میشه 31000 که با هیچ کدوم همخوانی نداره :|

خب ذخیره فرمت اون 150 بیت کنترلی نیازی به حافظه نداره یعنی بحث اینه که ما اون 150 بیت رو میتونیم حتی با گیت هم طراحی کنیم چون نیازی به تغییرات نداره. اما چیزایی که تو ROM ذخیره میشه 2000 تا خونه هست که هر خونه 8 بیت کنترلی برای مشخص کردن اون 150 حالت داره و یه X بیت که مخصوص شرط ها و statusها و لیبل ها هستن حالا اگه معادله بالا رو بسط بدیم فقط اگه مساوی گزینه 1 بذاریم مقدار X یه عدد صحیح میشه تو بقیه حالات صحیح نمیشه

شکسته نفسی نفرمایین آقا. مرسی

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب ذخیره فرمت اون 150 بیت کنترلی نیازی به حافظه نداره یعنی بحث اینه که ما اون 150 بیت رو میتونیم حتی با گیت هم طراحی کنیم چون نیازی به تغییرات نداره. اما چیزایی که تو ROM ذخیره میشه 2000 تا خونه هست که هر خونه 8 بیت کنترلی برای مشخص کردن اون 150 حالت داره و یه X بیت که مخصوص شرط ها و statusها و لیبل ها هستن حالا اگه معادله بالا رو بسط بدیم فقط اگه مساوی گزینه 1 بذاریم مقدار X یه عدد صحیح میشه تو بقیه حالات صحیح نمیشه

شکسته نفسی نفرمایین آقا. مرسی

نه نمیشه که 150 تا دستور 100 بیتی رو با گیت و ... نگه داشت. دستورها رو همیشه در Instruction Memory نگه میدارن، مخصوصاً در ریزبرنامه‌ها. شرط‌ها و لیبل‌ها هم کلاً داخل اون 100 بیت لحاظ می‌شن (برای همینه که طول دستورات در ریزبرنامه طولانی میشه چون سیگنال‎های کنترلی رو هم مستقیماً در دستور لحاظ می‌کنند تا سریع‌تر بشه).

الان جواب سازمان سنجش رو چک کردم، گزینه‌ی آخر یعنی 169000 رو با تاثیر مثبت در نظر گرفته. یعنی سوال مشکل داره ولی جوابی که طراح میخواد در گزینه‌ها لحاظ شده و هر کس بزنه تاثیر مثبت براش داشته. فقط در یک صورت میشه به این 169000 رسید. اونم در حالتی که 31000 که بالا حساب کردم رو از 200000 (حالتی که از ریزبرنامه نویسی استفاده نکنیم) کم کنیم. در واقع به این میزان حافظه نسبت به حالتی که ار ریزبرنامه استفاده نکنیم کم شده.

hoseng

کاربر بیش فعال
نه نمیشه که 150 تا دستور 100 بیتی رو با گیت و ... نگه داشت. دستورها رو همیشه در Instruction Memory نگه میدارن، مخصوصاً در ریزبرنامه‌ها. شرط‌ها و لیبل‌ها هم کلاً داخل اون 100 بیت لحاظ می‌شن (برای همینه که طول دستورات در ریزبرنامه طولانی میشه چون سیگنال‎های کنترلی رو هم مستقیماً در دستور لحاظ می‌کنند تا سریع‌تر بشه).

الان جواب سازمان سنجش رو چک کردم، گزینه‌ی آخر یعنی 169000 رو با تاثیر مثبت در نظر گرفته. یعنی سوال مشکل داره ولی جوابی که طراح میخواد در گزینه‌ها لحاظ شده و هر کس بزنه تاثیر مثبت براش داشته. فقط در یک صورت میشه به این 169000 رسید. اونم در حالتی که 31000 که بالا حساب کردم رو از 200000 (حالتی که از ریزبرنامه نویسی استفاده نکنیم) کم کنیم. در واقع به این میزان حافظه نسبت به حالتی که ار ریزبرنامه استفاده نکنیم کم شده.
آره درست میگی شما
دکتر اجلالی میگفت اون قسمت که کلمه کنترلی یک MI رو تعیین میکنه میتونیم به جای استفاده از حافظه با گیت طراحی کنیم که دیگه تاخیر موجود در حافظه رو هم حذف کنیم
مرسی ممنون

hoseng

کاربر بیش فعال
بچه ها کسی روشی، جزوه ای یا راهی داره که مسئله برج هانوی رو قشنگ بشه درک کرد که دیگه هرنوع مسئله ای ازش میاد آدم گیج نشه؟:confused:

samira2011

عضو جدید
مرسی لطف کردین
من سخت‌افزارم ولی پایگاه داده کتاب تست کنکور روحانی رو پیشنهاد می‌کنند. من نه دیدم نه خوندم ولی از خیلی‌ها شنیدم توو ایران تنها کسی که می‌دونه پایگاه داده چیه ایشونه.
آمار احتمال تست نمی‌دونم ولی برای خوندن، انتشارات امیرکبیر یه کتاب (ظاهراً آبی رنگ بود) داره، من خوندم اون موقع واقعاً خوب بود.

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها کسی روشی، جزوه ای یا راهی داره که مسئله برج هانوی رو قشنگ بشه درک کرد که دیگه هرنوع مسئله ای ازش میاد آدم گیج نشه؟:confused:
خود مسأله‌ش که سخت نیست. شما بگو مشکلت توو چیشه تا بهتر بشه کمک کرد. با الگوریتم‌های بازگشتی مشکل دارید؟

hoseng

کاربر بیش فعال
خود مسأله‌ش که سخت نیست. شما بگو مشکلت توو چیشه تا بهتر بشه کمک کرد. با الگوریتم‌های بازگشتی مشکل دارید؟
با الگوریتم های بازگشتی که نه آنچنان مشکلی ندارم ولی این مسئله رو اصلا درک نمیکنم . میتونم رابطه بازگشتیش رو حل کنم ولی اصلا متوجه نمیشم که این رابطه بازگشتی چجوری به دست میاد
البته مسئله های زیادی هستن که اومدن مثلا یه شرطایی به مسئله اصلی اضافه کردن و جواب خواستن. حالا خب به نظرم تا وقتی من اصل ماجرارو نمیدونم اونارم نمیتونم حل کنم

publish

عضو جدید
کتابهای پارسه فقط چندتاشون خوبه که بهتون میگم :
کتابای سیستم عامل و ساختمان داده اش خوبن
کتاب معماری چاپ جدیدش که به اسم دکتر سعیدصفری چاپ شده خوبه
کتاب ریاضی مهندسیش خوبه و کتاب آمارش هم بد نیست و اگه وقت دارین بخونین
کتابای دروس تخصصی معماری کامپیوترش هم بدنیست ولی اصلا جامع و کامل نیستند و باید کنارش کتابای دیگری رو هم بخونید
درمورد بقیه کتابها هم نمیوتنم نظربدم چون من میخوام معماری شرکت کنم

طیبه

عضو جدید
برای تنوع

برای تنوع

از کسی پرسیدند:« چند سال داری؟»
گفت:« هجده، هفده، شاید شانزده، احتمالا پانزده…! »
رندی گفت:« از عمر چرا می دزدی؟ این طور که تو پس پس می روی، به شکم مادرت باز می گردی!» مولانا

- منبع: آسمونی : جملات و متن ادبی زیبا از مولانا http://www.asemoni.com/culture/cele...es-and-literary-texts-from-rumi#ixzz2cxQF6osw

amir mahdian

عضو جدید
کتابهای پارسه فقط چندتاشون خوبه که بهتون میگم :
کتابای سیستم عامل و ساختمان داده اش خوبن
کتاب معماری چاپ جدیدش که به اسم دکتر سعیدصفری چاپ شده خوبه
کتاب ریاضی مهندسیش خوبه و کتاب آمارش هم بد نیست و اگه وقت دارین بخونین
کتابای دروس تخصصی معماری کامپیوترش هم بدنیست ولی اصلا جامع و کامل نیستند و باید کنارش کتابای دیگری رو هم بخونید
درمورد بقیه کتابها هم نمیوتنم نظربدم چون من میخوام معماری شرکت کنم

دوست عزیز من رشته ام برقه اما چون 2-3 تا درسمون با هم مشترکه دوست کامپیوتری زیاد دارم .
به نظرم مدار 1و2 و ریاضی مهندسی مدرسان شریف خیلی خوبه و قابل مقایسه با ریاضی مهندسی پارسه نیست..کتاب پارسه اصلا تست تالیفی نداره و اصلا به داوطلب کمک نمی کنه.
با یه نگاه کاملا این موضوع مشهوده.

وضعیت
موضوع بسته شده است.