تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دروود بر دوستان
مدتی نبودیم دلمان برای باشگاه و دوستان تنگ شده بود :D

خب در مورد سوال شما ، باید بگویم همانطور که خودتان اشاره کردید حیف است که از این قسمت ساده بگذرید و هیچ امتیازی کسب نکنید !
فصل نگاشت همانطور که دوستمان alidodar1 گفتند جزوه دکتر کریمی منبع خوبی هست ، خیلی فرمولی کار نکردن ایشان و بیشتر تلاششان بر بیان نگاشت بصورت هندسی هم بوده !
این موضوع شما را گاهی از حفظ بعضی نکات بدون فهم صحیح انها خلاص میکند .
سعی کنید جزوه ایشان که در باشگاه هم هست را گیر بیاورید و نگاهی بیاندازید
البته باید بگویم حدود 75 درصد تستهای این فصل را بصورت عدد گذاری میتوان حل کرد ! اما برای رسیدن به این مهم ، اینگونه نیست که شما بدون هیچ امادگی یکی دو تا عدد بذارین و راحت تست پاسخ بدین
باید روی این روش کار کنید تا در پیشنهاد کردن مقدار برای جایگذاری خلاق باشید و سرعت عمل داشته باشید.
نکته ی اساسی در حل تستهای نگاشت با توجه به روش جایگزینی این است که بدانیم :
1- نقاطی که درون مرز داده شده هستند بعد از نگاریده شدن توسط نگارشگر (همان تابع اف ضد) در صفحه جدید (دابلیو) نیز درون مرز قرار میگیرند !
2- نقاطی که در صفحه ضد ، خارج از مرز هستند در صفحه دابلیو پس از نگاریده شدن باز هم خارج از مرز هستند .
3- نقاطی که روی مرز هستند در صفحه ضد ، پس از نگاریده شدن در صفحه دابلیو دقیقا بر روی مرز نگاشته می شوند .

این دنیای عذاب اور و مهلکی است که نگاشت گر بر روی نواحی اعمال میکند ، همیشه نقاط محبوس و زندانی ، زندانی و محبوس باقی می مانند ، زندانی تا ابد !
نقاط بیرون مرز و ازاد هم برای همیشه ازاد و رها زندگی خواهند کرد
و نقاط روی مرز هم برای همیشه در مرز ازادی و حبس باقی می مانند.

حال در این روش شما باید به گزینه ها توجه داشته باشید ، مثلا یه جا بهتر است یه نقطه پیشنهاد بدین واسه جایگذاری که بیرون از مرز است بعد به گزینه ها نگاه میکنید که ایا پس از نگاریده شدن در صفحه دابلیو باز هم بیرون مرز است یا خیر ، ان گزینه هایی که این شرایط را نداشته باشند پاسخ تست نمی باشند
و همین طور روی مرز و داخل مرز هم به همین گونه هستند .

فقط دقت کنید ناحیه ای را باید پیشنهاد دهید که بهترین حالت باشد که گزینه های بیشتری را رد کند !
با تمرین با این روش هم میشه خیلی از این تست ها را پاسخ داد ، اما من به شما پیشنهاد میکنم که حتما و حتما روشهای دکتر کریمی رو هم بخونین چون ساده گفته و شما را درگیر حفظیات بی خود نمیکند
و تا جایی که امکان پذیر است سعی کنید با همان روشها مسئله کنید ، چون مطمئن تر و راحت تر است
این روش عدد گذاری ، روش خوبیه اما بعضی وقتها واقعا ساده نیست و شما با یکی دو تا جایگزینی نمی تونین به پاسخ تست برسید و گاهی هم جایگذاری حتی یک پیشنهاد هم در صورت گزینه ها کار وقت گیری است .
پس به نظر من سعی کنید که حتما ان روشها را بلد باشید و این مفهوم نگاشت و این دنیای نگاشت را هم بدانید که گاهی حسابی کمکتان میکند.
مانا باشید.

اگه امکانش هس و براتون مقدوره این روش عددگذاری رو با یه مثال توضیح بدید ممنون میشم

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
اصلا اینکه کسی این کتابو خونده یا اون کتابو اصلا مهم نیستش.مهم اینه که خوب خونده باشه همشون عالی گفتن
من کریمی خوندم میگم عالی گفته شما معتقدی خوندی میگی عالی گفته یکی شاید مومن زاده خونده بگه عالی گفته.بلاخره همشون میخوان یه چیزی رو یاد بدن و توی یادگیری یه مطلب خود فرد نقش مهمی داره کث مطالبو درک کنه
اتفاقا من کتاب اقای کریمی رو دیدم و خوندم که میگم در مقابل اقای معتقدی واقعا حرفی برا گفتن نداره.
(تو بحث نگاشت چون واقعا از انصاف بدور هست که بگیم بحث فوریه رو خوب نگفته)
اگه امکانش هس و براتون مقدوره این روش عددگذاری رو با یه مثال توضیح بدید ممنون میشم

شما نگاشت اقای معتقدی رو بخون
اصل حفظ مرز و اصل حفظ جهت حرکت رو یاد بگیر روش نقطه گذاری رو یاد بگیر.
اصلا این اصل حفظ جهت حرکت خیلی قشنگه که نمیدونم چرا اقای کریمی اشاره هم نکرده.
توصییه کردم بعنوان یه دوست
یا علی

llvll.asoud

کاربر ممتاز
اتفاقا من کتاب اقای کریمی رو دیدم و خوندم که میگم در مقابل اقای معتقدی واقعا حرفی برا گفتن نداره.
(تو بحث نگاشت چون واقعا از انصاف بدور هست که بگیم بحث فوریه رو خوب نگفته)

شما نگاشت اقای معتقدی رو بخون
اصل حفظ مرز و اصل حفظ جهت حرکت رو یاد بگیر روش نقطه گذاری رو یاد بگیر.
اصلا این اصل حفظ جهت حرکت خیلی قشنگه که نمیدونم چرا اقای کریمی اشاره هم نکرده.
توصییه کردم بعنوان یه دوست
یا علی

من کتاب معتقدی رو نخوندم کتاب کریمی رو خوندم خیلی خوب گفته به نظرم حالا اونیکه شما میگیو نمیدونم ولی من توی تمرینات متن مشکلی نداشتم ولی چون تستاشو نزدم نمیتونم دقیق بگم که تا چه حد یاد گرفتم.فک میکنم این روش رو ادم یاد بگیره خوبه.میدونی اونقر وقت ندارم که بشینم واسه یه فصل معتقدی رو بخونم اگه میشه بگید این نقطه گذاری توی کدوم صفحشه من برم اونجارو بخونم

adnan hossenpoor

عضو جدید
سلام.1-منظورتون از کتاب معتقدی همون کتاب بارسه است؟اگه بارسه اس بنظرم تستای معادلاتش خیلی سطح بالای داره من معادلاتو از نیکوکار میخونم که واقعا خوبه و ریاضی مهندس از شیدفر میخونم که کتاب زیادجالبی نیست.2-حالا واسه حل تست معادلات که سطحشون زیاد سخت نباشه چه کتابی رو معرفی میکنید؟3-و واسه ریاضی مهندسی چه کتابی واسه خودخوان خوبه و همچنین واسه حل تست بجز معتقدی چه کتابی از تستهای اسون به سخت گفته شده خوبه؟

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
من کتاب معتقدی رو نخوندم کتاب کریمی رو خوندم خیلی خوب گفته به نظرم حالا اونیکه شما میگیو نمیدونم ولی من توی تمرینات متن مشکلی نداشتم ولی چون تستاشو نزدم نمیتونم دقیق بگم که تا چه حد یاد گرفتم.فک میکنم این روش رو ادم یاد بگیره خوبه.میدونی اونقر وقت ندارم که بشینم واسه یه فصل معتقدی رو بخونم اگه میشه بگید این نقطه گذاری توی کدوم صفحشه من برم اونجارو بخونم
صفحه 184 مورد 7 اصل حفظ جهت و حفظ مرز رو گفته
دوستانی که میخوان نگاشت رو از روی کتاب اقای معتقدی بخونن تا مثال 10 رو اصلا حل نکنید و برید از صفحه 190 که نگاشتهای مقدماتی رو گفته شرو کنید به خوندن
وقتی نگاشت تموم شد بیاید و مثالهای یک تا 10 رو حل کنید.
در مورد نقطه گزاری
مثلا مثال 21 نقطه z=1+0i در مرز قرار داره پس تحت نگاشت هم باید روی مرز قرار بگیره.
فقط در گزینه 2 روی مرز قرار میگیره
مثال 25 رو با نقطه گزاری میتونید حل کنید
مثال 24 و 37 رو اقای معتقدی با اصل حفظ جهت حرکت حل کردن
مثال 28 و 41 با نقطه گذاری حل کردن
خیلی مثالها هم هست که میشه با نقطه گزاری حل کرد که با تمرین و تکرار میتونید لم این کارو یاد بگیرید و سوالهارو حل کنید
در مورد نگاشت توانی و نگاشت معکوس (یک تقسیم بر z) استفاده از مختصات قطبی میتونه بسیار کمک کنه و راه حل رو حسابی کوتاه کنه
سلام.1-منظورتون از کتاب معتقدی همون کتاب بارسه است؟اگه بارسه اس بنظرم تستای معادلاتش خیلی سطح بالای داره من معادلاتو از نیکوکار میخونم که واقعا خوبه و ریاضی مهندس از شیدفر میخونم که کتاب زیادجالبی نیست.2-حالا واسه حل تست معادلات که سطحشون زیاد سخت نباشه چه کتابی رو معرفی میکنید؟3-و واسه ریاضی مهندسی چه کتابی واسه خودخوان خوبه و همچنین واسه حل تست بجز معتقدی چه کتابی از تستهای اسون به سخت گفته شده خوبه؟

بله مثالهای و سوالهای کتاب اقای معتقدی-پارسه- سطحشون بالاتر از بقیه کتابها هست.
سوال سخت زیاد داره ولی بین این سختها خیلی کمتر سوالی هست که چرت باشه و بدرد نخوره
کتاب اقای کریمی برا کسی که متوسط هست خیلی مناسبه.مخصوصا معادلات مرتبه اول رو که خیلی جالب گفته.روش فوق العاده دسته بندی رو گفته و در مورد فاکتور انتگرال خیلی قشنگ صحبت کرده
ریاضی مهندسی بحث فوریه رو کتاب اقای کریمی بهتر گفته بنظرم نگاشت فقط معتقدی توابع تحلیلی اقای معتقدی بهتره چون تستهای سخت کنکور رو طی درس حل کرده ولی اقای کریمی تستهای سخت رو خیلی حل نکرده.البته خیلی فرق ندارن انصافا.کتاب کریمی تو بحث اعداد مختلط یه سری فرمول نوشته که تکرار مکررات هست.
بقیه ریاضی مهندسی رو هنو نخوندم.

آخرین ویرایش:

f.babaei

عضو جدید
سلام دوستان
من قبلا ریاضی مهندسی توی دانشگاه پاس نکردم الانم زیاد به مشکل برخوردم. کتاب آقای کریمی روخوندم اما فصل مشتقات جزیی واقعا گیجم کرده چکار کنم؟:crying::w00::w20::wallbash:
(البته کتاب چاپ 90 رو دارم)

ehsan0641

کاربر بیش فعال
سلام دوستان
من قبلا ریاضی مهندسی توی دانشگاه پاس نکردم الانم زیاد به مشکل برخوردم. کتاب آقای کریمی روخوندم اما فصل مشتقات جزیی واقعا گیجم کرده چکار کنم؟:crying::w00::w20::wallbash:
(البته کتاب چاپ 90 رو دارم)

دوست عزیز فصل معادلات با مشتقات جزئی رو از رو کتاب مومن زاده کار کن. من که ریاضی مهندسی پاس کردم قبلا وقتی از کتاب کریمی این قسمتو کار کردم حسابی به حال شما دچار شدم!!!!! شما که نگذروندی قبلا اصلا کتاب کریمی تو این قسمت برات مفید نیست. یکبار این قسمتو از رو کتاب مومن زاده کار کن واسه همیشه مشکلات این قسمت برات حل میشه.

adnan hossenpoor

عضو جدید
اقا کمک کنید.1-برای معادلات از نیکوکار به عنوان منبع اصلی استفاده میکنم و برای حل تست معتقدی دارم که چون تستهای معتقدی خیلی سطح بالای دارن و میخوام یه منبع تست برام معرفی کنید که از تستهای اسون شروع کرده؟2-به منبع تست ریاضی مهدسی که تستاشو از اسون به سخت گفته برلم معرفی کنید؟

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
اقا کمک کنید.1-برای معادلات از نیکوکار به عنوان منبع اصلی استفاده میکنم و برای حل تست معتقدی دارم که چون تستهای معتقدی خیلی سطح بالای دارن و میخوام یه منبع تست برام معرفی کنید که از تستهای اسون شروع کرده؟2-به منبع تست ریاضی مهدسی که تستاشو از اسون به سخت گفته برلم معرفی کنید؟

تستهای اقای معتقدی سطحشون بالاست ولی من کتابی ندیدم که سوالهارو از راحت به سخت حل کرده باشه.
احتمالا اگه شما از کتاب اقای کریمی بخونید و راه بیفتین مشکلتون تقریبا حل میشه.
گاچ هم یه کتاب معادلات داره که کم حجم هست و همه تستهارو رو طبقه بندی کرده که خب باتعث میشه کار خیلی راحت بشه اون هم کتاب خوبیه من.
مهندسی هم همین طور کتابی نداریم که از اسون به سخت باشه

rezarst1911

عضو جدید
سلام دوستان
مشتق sin^2 X چی میشه ؟ از روی مثلثات نمیخوام
جوابش شده 2sinx cosx
راه حلشو میخوام
توی یه کتاب هم دیدم مشتق sin^3 X رو نوشته بود 3sinx cosx
راه حلشو کسی میدونه ؟

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام دوستان
مشتق sin^2 X چی میشه ؟ از روی مثلثات نمیخوام
جوابش شده 2sinx cosx
راه حلشو میخوام

خب اگه اف ایکس رو بگیری سینوس ایکس.
مشتق اف ایکس بتوان دو میشه 2تا اف ایکس در مشتق اف ایکس

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دورود بر دوستان
من 2-3 روزه ریاضی شروع کردم
تا الان مشکل نداشتم به جز یکی 2 مورد تو جواب اخر انتگرال ها

مثلا مثال صفحه ی 13 کتاب ریاضی کریمی . برای محاسبه ی ضریب bn مشکل دارم . اونم فقط تو جواب آخر انتگرال . چیزی که من حساب میکنم تنها فرقش با جواب کتاب این که تو صورتش 4np نداره .

CodeCogsEqn (3).jpg
کلا راه حل اینجور انتگرال ها رو بگید ممنون میشم.

اگه ممکنه توضیح بدید :دی

مشکل دومم هم تو انتگرال سوال صفحه ی 26 -27 هست .
انتگرال b2n-1 حساب کرده .
اینجور انتگرال ها باید به روش جز به جز حل کرد ؟ یا روش دیگه ؟

ممنون میشم اینم یه توضیح ساده و خوب بدید .

دانشمند كوچك

عضو جدید
مثلا مثال صفحه ی 13 کتاب ریاضی کریمی . برای محاسبه ی ضریب bn مشکل دارم . اونم فقط تو جواب آخر انتگرال . چیزی که من حساب میکنم تنها فرقش با جواب کتاب این که تو صورتش 4np نداره .

مشاهده پیوست 166002

ببین دوست عزیز وقتی شما انتگرال یه چیزیو میگیری باز هم مشتقشو بگیر ببین همون طوری میشه اگر نشد بفهم که انتگرالت اشتباهه از طرفی وقتی انتگرال میگیرین باید قبلش هم عبارت 2np رو بذارین

.
ببین دوست عزیز وقتی شما انتگرال یه چیزیو میگیری باز هم مشتقشو بگیر ببین همون طوری میشه اگر نشد بفهم که انتگرالت اشتباهه از طرفی وقتی انتگرال میگیرین باید قبلش هم عبارت 1/2np رو بذارین شما این 1/2np رو نذاشتین
انتگرال cos2npx برابر است با1/2np).sin2npx)

آخرین ویرایش:

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببین دوست عزیز وقتی شما انتگرال یه چیزیو میگیری باز هم مشتقشو بگیر ببین همون طوری میشه اگر نشد بفهم که انتگرالت اشتباهه از طرفی وقتی انتگرال میگیرین باید قبلش هم عبارت 2np رو بذارین شما این 2np رو نذاشتین که در صورت سوال 4np رو ندارین
انتگرال cos2npx برابر است با 2npsin2npx

سپاس :gol:

دانشمند كوچك

عضو جدید

بله از جز به جز حل میشه
از یکی انتگرال از دیگری مشتق و سپس باعلامت + و - یک در میان در هم ضرب کنبد

hbd.2006

اخراجی موقت
كسي جواب سينوس ايكس به توان كسينوس ايكس رو ميدونه چطور ميشه پيدا كرد؟

لطفآ‌ توضيح فارسي ننويسيد حل رياضي فقط باشه حتي اگه عبارت از اثاث اشتباه هست رياضي ثابت كنيد ممنون ميشم.:smile:

llvll.asoud

کاربر ممتاز
دورود بر دوستان

مشاهده پیوست 166002

اگه مشکلت از این انتگرالی که گذاشتی خط دوم به بعدش باشه یعنی محاسبه جواب که واست حل کردم.این انتگرال همچین انتگرال خاصی هم نیستش انتگرال معمولی هستش که فقط باید ضرب و جمع میکردی

Capture.JPG

alidodar1

عضو جدید
دورود بر دوستان

مشاهده پیوست 166002

این فرم انتگرال ها را به روش های کوتاهتر و ذهنی هم میتوان حل کرد. سعی کنید انجام دهید!
;)

ghalndar

عضو جدید
سلام
بنده برای یادگیری درس معادلات بامشکل مواجه شدم و متوتجه شدم مشتق و انتگرال مشکل دارم
حالا میخام از ریاضی عمومی مشتق و انتگرال بخونم !
سوال بنده اینه
برا کسی که معادلات از بیخ مشکل داره چه سرفصل هایی از ریاضیات پیش نیاز هستن؟؟

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
بنده برای یادگیری درس معادلات بامشکل مواجه شدم و متوتجه شدم مشتق و انتگرال مشکل دارم
سوال بنده اینه

بچه ها اونقدرکه فکر میکنید تو معادلات به مشتق و انتگرالهای سخت بر نمیخورید.
همین انتگرال جز به جز رو شاید در هر 100 تا سوال 5 تا هم پیش نیاد.
معادلات رو بخونید هر کجا به مشکل خوردین به کتابهای عمومی مراجعه کنید

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
سوال بنده اینه

این جزوه رو برای انتگرال مطالعه کن . سریع راه میوفتی

کد:
[URL]http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/438529-%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%B7-%D8%A8%D8%A7-%D8%AF%D8%B1%D9%88%D8%B3-%D8%A8%D8%B1%D9%82%D8%8C%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%B1%DB%8C%D8%B2%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D9%88-%DA%A9%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D8%AF-93/page140?p=6544817&viewfull=1#post6544817[/URL]

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرمول مشتق گرفتن از انتگرال چیه:D یادم رفته از کرانا مشتق میگرفتیم در تابع ضرب میکردیم یا از تابع در کران ها:surprised:

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دورود بر دوستان
چنتا سوال دارم :دی

1 : برای بدست آوردن سری فوریه تو 1 نقطه مثلا (مثال صفحه ی 46-47 کریمی ) تو نقطه ی خارج از دوره ی تناوب . چجوری حساب میشه ؟؟ مثلا گفته نقطه ی 111
(یه توضیح داده ولی منظورشو از حذف مضارب دوره ی تناوب نمیفهمم)

2 : تو صفحه ی 50 گفته : هرچه تابع هموارتر باشد بسط فوریه سریعتر همگرا میشود . منظورش از هموارتر چیه ؟
3 : من کلا تو سرعت همگرایی مشکلاتی دارم . برام گنگه . مثلا اون مثال صفحه ی 49 چجوری اون حد هارو گرفته که جوابشون شده اونا ؟؟

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دورود بر دوستان
چنتا سوال دارم :دی

1 : برای بدست آوردن سری فوریه تو 1 نقطه مثلا (مثال صفحه ی 46-47 کریمی ) تو نقطه ی خارج از دوره ی تناوب . چجوری حساب میشه ؟؟ مثلا گفته نقطه ی 111
(یه توضیح داده ولی منظورشو از حذف مضارب دوره ی تناوب نمیفهمم)

2 : تو صفحه ی 50 گفته : هرچه تابع هموارتر باشد بسط فوریه سریعتر همگرا میشود . منظورش از هموارتر چیه ؟
3 : من کلا تو سرعت همگرایی مشکلاتی دارم . برام گنگه . مثلا اون مثال صفحه ی 49 چجوری اون حد هارو گرفته که جوابشون شده اونا ؟؟

درووود بر شما
1. خب ......صفحه ی چند ؟؟.....نمی دونم کدوم مثالو میگی ....ولی خب ....اگه تو دوره ی اول تناوب نباشه قطعا توی یه دوره ی دیگه تناوب هست !!.....مثلا دوره ی تناوب 2 هست .....نقطه ی 111 میشه 50 *2 +1 .....که چون متناوب هستن پس مضارب دوره ی تناوب یعنی 2*50 رو میشه حذف کرد ....پس نقطه ی 111 برابر با نقطه ی یک !

2.صفحه ی 50 ؟؟اهان ..46 کتاب من !! هموار تر یعنی تابع و مشتقات آن دارای نقاط ناپیویستگی کمتری باشه ،

3.کو؟؟؟اهان صفحه ی 45!! از عبارات به ازای nهای بی نهایت حد گرفته ....
برای توابع کسری .......وقتی n بره به بی نهایت .......بزرگترین درجه ی صورت / بزرگترین درجه ی مخرج
مثال اول :
an= (5n+4)/(3n^3 +2n+1)1= 5n/3n^3=baghi mjera

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
درووود بر شما
1. خب ......صفحه ی چند ؟؟.....نمی دونم کدوم مثالو میگی ....ولی خب ....اگه تو دوره ی اول تناوب نباشه قطعا توی یه دوره ی دیگه تناوب هست !!.....مثلا دوره ی تناوب 2 هست .....نقطه ی 111 میشه 50 *2 +1 .....که چون متناوب هستن پس مضارب دوره ی تناوب یعنی 2*50 رو میشه حذف کرد ....پس نقطه ی 111 برابر با نقطه ی یک !

2.صفحه ی 50 ؟؟اهان ..46 کتاب من !! هموار تر یعنی تابع و مشتقات آن دارای نقاط ناپیویستگی کمتری باشه ،

3.کو؟؟؟اهان صفحه ی 45!! از عبارات به ازای nهای بی نهایت حد گرفته ....
برای توابع کسری .......وقتی n بره به بی نهایت .......بزرگترین درجه ی صورت / بزرگترین درجه ی مخرج
مثال اول :
an= (5n+4)/(3n^3 +2n+1)1= 5n/3n^3=baghi mjera

1 : صفحه ذکر شده بود :D

2 : واقعا سپاسگذرام :gol:

moh3n92

عضو جدید
سلام
میخواستم بدونم کتابی میشناسید که "فقط تست" معادلات داشته باشه؟

بالا