رفع اشکال | دروس فنی ساختمان آزمون ارشد معماری

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
میشه قانون یک سوم وسط تو فشارو توضیح بدید
من از روی کتاب درک رفتار سازه خوندم اما زیاد متوجه نشدم :(

یه مقطع رو مثلا قوطی رو سه قسمت کن اون قسمت وسطی میشه 1 سوم وسط که باید تو اون فقط نیرو وارد بشه .. همین زیاد سخت نگیر

Sahar.Pirozmanes

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی میدونه چرا این فرمول m+r=2j تو این خرپا کار نمیکنه ... تا اونجایی که میدونم اگه مساوی شه یعنی پایدار ولی تو این دوتا عکس مساوی نمیشه و ولی نوشته پایدار ...

تو این یکی همون رو تست کنید نمیشه
http://uploadtak.com/images/m1515_20130808_182201.jpg

همینطور این

http://uploadtak.com/images/r264_20130808_182212.jpg

یادمه دکتر سروشنیا تاکید میکردن فرمول برا پایداری خیلی ضعیفه و فقط برا درجه نامعینی جواب میده و سر کلاس چنتا مثال جواب میداد که با فرمول پایدار درمیومد اما با ماکت ناپایدار بودن. روشای خاص خودشو برا پایداری داشت (همون چشمون شهلا:D) برم جزومو دوباره بخونم ببینم میتونم برات توضیح بدم

ما استاد ایستاییمون (اسمش یادم نیست) همه خرپاها رو با فرمول حل میکردش که!:surprised: بزار این بار سروش نیا رو دیدم بپرسم ازش

ebram0412

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما استاد ایستاییمون (اسمش یادم نیست) همه خرپاها رو با فرمول حل میکردش که!:surprised: بزار این بار سروش نیا رو دیدم بپرسم ازش

درمورد پایداری و ناپایداری خرپا از طریق فرمول نمی توان به جواب قاطع رسید و باید از طریق چشمان شهلا و چند قاعده مهم به اصل ماجرا پی برد .. و فرمول فقط برای تعیین درجات نامعینی یا معین بودنه .
منبع: گفته های مهندس سروش نیا

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من بیشتر مواقع برای پایداری خرپا به حس خودم که آیا پایدار یا نیست متکی میشم ... ولی از متوجه نمیشم معین و نامعین و از نظر خارجی پایدار از نظر داخلی پایدار یعنی چی کسی میتونه جدا جدا توضیح بده ؟

shiva2009

کاربر بیش فعال
نقل قول از جزوه دکتر سروشنیا: مقاومت یعنی توانایی سازه در تحمل بارها (مثلا همان نیروی برشی و گشتاور خمشی) و صلبیت به معنای عدم تغییرشکل

به نظر می رسه جوابای کوتاه می تونن گمراه کننده باشن، بنابراین کامل توضیح می دم.
اول برمی گردیم به تعریف خودتون" توانایی سازه در تحمل بار" یک تعریف عام هست برای مقاومت،یک تعریف درست در مقیاس کلان، اما وقتی عباراتی مثل گشتاور خمشی، برش، کشش، فشار، پیچش و تنش های مرکب بهش اضافه می شه، تعریف خاص میشه و برای سنجش اعتبار اون باید جزء مورد بررسی مشخص بشه. مثل مقاومت پیچشی تیر بتنی با مقطع مربع، و کمتر گفته میشه مقاومت خمشی پل میلائو مثلاً، چون در یک سازه ی واقعی ما تنش های خالص نداریم، بلکه بارگذاری های مرکب داریم.
به خاطر همین، وقتی اصطلاح مقاومت، در کنار استحکام و در مقایسه با صلبیت و با موضوع کلی سازه به کار میره، میشه گفت معنی عامش مورد نظره. یعنی همون توانایی سازه در تحمل بار.
حالا می رسیم به صلبیت: می تونیم دوتا سازه ی سنتی ساده رو بررسی کنیم.
یه رودخونه ی نسبتاً کم عرض که به دو طریق میشه روش پل زد:
یه پل ساخته شده از تنه ی درخت که رفتارش مثل یه تیر ساده هست. و یه پل بافته شده از طناب. پل چوبی اگر بیش تر از 3 نفر همزمان در مرکزش قرار بگیرن می شکنه، پل طنابی هم با همین تعداد نفر پاره میشه. اینجا مقاومت در معنای عامش یکسان هست به خاطر اینکه هر دو پل بار یکسانی رو تحمل می کنن. ولی مقاومت در معنای دقیقش چندان قابل مقایسه نیست، چون تنش های موجود در سطح مقطع چوب عمدتاًخمشی و تنش های موجود در سطح مقطع طناب عمدتاً کششی هستند، ضمن اینکه به خاطر تغییر شکل های پل طنابی در اون پیچش هم به وجود می یاد.
حتی این امکان وجود داره که سطح مقطع طناب بتونه تنش های خیلی بیشتری نسبت به تنش های ایجاد شده در اثر وزن این سه نفر رو تحمل کنه و پاره نشه، اما در اثر حرکت افراد دچار تغییر شکل ها و پیچ و تاب های زیاد بشه به نحوی که نشه ازش استفاده کرد، این جاس که میگیم عدم صلبیت کارایی سازه رو محدود کرده.
عبارت تا قبل از فرو ریختن رو به همین منظور اضافه کرده بودم، که معیاری شهودی برای مقایسه ی کلی داشته باشیم.در واقع چیزی رو تعریف نکردم، در مورد وابستگی صحبت کردم.
در مثال قبلی عدم صلبیت به عنوان یک عامل منفی و محدود کننده در نظر گرفته شد. برای بارهای مرده و به عبارتی بارهای قابل اندازه گیری دقیق همچنین حالتی وجود داره. اما همین عدم صلبیت در مورد بارهای غیر قابل پیش بینی مثل زلزله یک امتیاز به حساب می یاد.
فرض کنید یه دهانه نسبتاً کوچیک رو با سه روش تاق ضربی، تیر بتنی و تیر فلزی پوشوندیم. باز هم فرض کنید که این سه تا سازه در تحمل بارمرده و بارهای زنده از جمله زلزله توانایی یکسانی دارن. از نظر مصالح بتن و مصالح بنایی صلب تر از فولادن.
حالا اگه نیروی زلزله ای یک مقدار بزرگ تر از اونچه اینا براش طراحی شدن بهشون وارد بشه، تاق ضربی تکه تکه میشه و می ریزه. بخشی از بتن تیر هم کنده میشه اما آرماتورها تا حدی جلوی فروپاشی تیر رو می گیرن. تیر فلزی دچار تغییر شکل میشه و در مراحل بعدی ممکنه از محل اتصال ها و تکیه گاهش جدا بشه و بیفته، اما توی این مدت زمان لازم برای اقدامات احتیاطی، فرار و... به دست می یاد. به این جنبه از عدم صلبیت، که با تغییر شکل های غیرالاستیک باعث جذب ارتعاش میشه، شکل پذیری میگن.
و یه حسن به شمار می یاد.
ببخشید که طولانی شد، دیدم بهتر از ناقص جواب دادنه.

shiva2009

کاربر بیش فعال
کسی میدونه چرا این فرمول m+r=2j تو این خرپا کار نمیکنه ... تا اونجایی که میدونم اگه مساوی شه یعنی پایدار ولی تو این دوتا عکس مساوی نمیشه و ولی نوشته پایدار ...

تو این یکی همون رو تست کنید نمیشه
http://uploadtak.com/images/m1515_20130808_182201.jpg

همینطور این

http://uploadtak.com/images/r264_20130808_182212.jpg

بچه ها کسی به عکسایی که واسه سؤال گذاشته دقت کرد؟
خب اون عکسی که 4 تا خرپا هست با استفاده از فرمول همشون پایدار و نامعین میشن، اون وقت اولی چون وسطش ترکیب غیر مثلث داره (لوزی) ناپایداره از لحاظ هندسی و معین یا نامعین بودن دیگه براش تعریف نمی شه.
تو شکل تکی هم که پایدار و نامعینه.
از فرمول هم به دست می یاد. ببین تعداد عضوها+واکنش های تکیه گاهی تعداد مجهولاس، دو برابر تعداد گره ها هم برابره با تعداد معادلات تعادلی که میشه نوشت و از راه اون مجهولا رو به دست آورد. حالا اگه تعداد معادلاتمون از تعداد مجهولا بیشتر بشه حتما خرپا ناپایداره، و دیگه در مورد معین بودنش بحث نمی شه.
اونی که دوستان میگن حالتیه مجهولا با معادلات برابر میشه یا بیشتر میشه، و از راه نامعادله به نظر می یاد خرپا پایداره، اما به علت مثلثی نبودن تقسیمات داخلیش به لحاظ هندسی ناپایدار میشه و تحت برخی بارگذاری ها فرو می ریزه. مثل همون مورد الف توی کتاب که عکس گذاشتی.
اگه تعداد معادلات تعادل با مجهولا برابر باشه و پایداری هندسی هم وجود داشته باشه، خرپا پایدار و معینه، یعنی اگه یک قید ازش حذف شه ناپایدار میشه.
ولی اگه مجهولا از معادلات بیشتر باشن و باز پایداری هندسی وجود داشته باشه، خرپا پایدار و نامعینه، درجه ی نامعینی یا به عبارتی تعداد قیدهای قابل حذف هم برابر با اختلاف دو سمت نامعادله س.
یعنی اونجوری که خودت میگی اگه نامساوی باشه ناپایدار میشه نیست، کوچیک تر بزرگتر داره.
بچه ها یکی که جزوه داره لطف کنه این مبحث خرپاها رو بذاره. مرسی

3ara6erafat

عضو جدید
کاربر ممتاز
چشم شهلا یعنی چی؟

چشمان شهلا اسمیه که دکتر سروش نیا برا روش های ساده و بدون محاسبات ابداعی خودش گذاشته که تو نمودارها و خرپا و ممان اینرسی و پایداری کاربرد داره. البته ممکنه جای دیگه هم بشنوی چون کس دیگه ای هم این روشو به نام خودش جا زده. دیگه معروفه کیه دیگه لازم نیس اسم بیارم

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه ها کسی به عکسایی که واسه سؤال گذاشته دقت کرد؟
خب اون عکسی که 4 تا خرپا هست با استفاده از فرمول همشون پایدار و نامعین میشن، اون وقت اولی چون وسطش ترکیب غیر مثلث داره (لوزی) ناپایداره از لحاظ هندسی و معین یا نامعین بودن دیگه براش تعریف نمی شه.
تو شکل تکی هم که پایدار و نامعینه.
از فرمول هم به دست می یاد. ببین تعداد عضوها+واکنش های تکیه گاهی تعداد مجهولاس، دو برابر تعداد گره ها هم برابره با تعداد معادلات تعادلی که میشه نوشت و از راه اون مجهولا رو به دست آورد. حالا اگه تعداد معادلاتمون از تعداد مجهولا بیشتر بشه حتما خرپا ناپایداره، و دیگه در مورد معین بودنش بحث نمی شه.
اونی که دوستان میگن حالتیه مجهولا با معادلات برابر میشه یا بیشتر میشه، و از راه نامعادله به نظر می یاد خرپا پایداره، اما به علت مثلثی نبودن تقسیمات داخلیش به لحاظ هندسی ناپایدار میشه و تحت برخی بارگذاری ها فرو می ریزه. مثل همون مورد الف توی کتاب که عکس گذاشتی.
اگه تعداد معادلات تعادل با مجهولا برابر باشه و پایداری هندسی هم وجود داشته باشه، خرپا پایدار و معینه، یعنی اگه یک قید ازش حذف شه ناپایدار میشه.
ولی اگه مجهولا از معادلات بیشتر باشن و باز پایداری هندسی وجود داشته باشه، خرپا پایدار و نامعینه، درجه ی نامعینی یا به عبارتی تعداد قیدهای قابل حذف هم برابر با اختلاف دو سمت نامعادله س.
یعنی اونجوری که خودت میگی اگه نامساوی باشه ناپایدار میشه نیست، کوچیک تر بزرگتر داره.
بچه ها یکی که جزوه داره لطف کنه این مبحث خرپاها رو بذاره. مرسی

والا من که تو فرومول گذاشتم اصلا هیچ یکدوم پایدار نشد ... اصلا نظر منو بخوای تو لینک اولی اونی که نوشته ناپایدار بهش میاد پایدار بشه .. من موندم تو اونی که سمت راستیش فقط یه میله عمودی اضافه کرده چه تاثیری گذاشته که پایدار شده !!!

Sahar.Pirozmanes

عضو جدید
کاربر ممتاز
والا من که تو فرومول گذاشتم اصلا هیچ یکدوم پایدار نشد ... اصلا نظر منو بخوای تو لینک اولی اونی که نوشته ناپایدار بهش میاد پایدار بشه .. من موندم تو اونی که سمت راستیش فقط یه میله عمودی اضافه کرده چه تاثیری گذاشته که پایدار شده !!!

مهیار جان باید یه کوچولو صبر کنی من برا کرکسیون میرم پیش سروش ازش میپرسم یا سارا جون جزوه دکتر فیروزیو گیر بیاره

sara_slash1

عضو جدید
کاربر ممتاز
واس ایستایی چه کتابی خوبه؟عصر کنکاش یا کتاب فاطمی؟

3ara6erafat

عضو جدید
کاربر ممتاز
واس ایستایی چه کتابی خوبه؟عصر کنکاش یا کتاب فاطمی؟
هیچکدوم هم اسم عزیزم
کتابای دکتر گلابچی اصل منابعه
برا سیستمهای سازه و کلاس سروشنیا یا جزوه فیروزی برای محاسباتیا

jeanpierre

عضو جدید
جزوه سروش نیا مه تو باشگاست،ناقصه:(
جزوه فیروزی رو هم ندارم تو باشگاه هست>

ببینین جزوه سروشنیا بدون کلاسش به دردتون نمی خوره و بدتر گیجتون میکنه. اما جزوه ای که سرکارخانوم 3ara6erafat گذاشتن از دکتر فیروزی خیلی خوبه

shiva2009

کاربر بیش فعال

خب جزوه رو که دوستان قبول زحمت کردن انگار. منم منکر این قضیه نیستم که فرمول یه چیزایی رو میگه پایدار که ممکنه ناپایدار باشن. ولی اجازه می خوام این شکلا رو یه بار دیگه بررسی کنیم، جاگذاری می کنم توی فرمول که خودم هم گیج نشم. چون دیدم توضیح قبلیم اشکال داره توی بخش مثال.
شکل الف:
M=8,R=3 M+R=11 J=6 2J=12 11<12 خرپا ناپایدار
شکل ب:
M=9, R=3 M+R=12 2J=12 12=12 خرپا پایدار و معین
شکل ج:
M=10,R=3 M+R=13 2J=12 13>12 خرپا پایدار و نامعین. درجه ی نامعینی=1
شکل د:
M=11,R=3 M+R=14 2J=14 14=14 خرپا پایدار و معین

عکس دومی:
M=15,R=3 M+R=18 2J=18 18=18 خرپا پایدار و معین
حالا اگه بدون فرمول هم بخوای حل کنی، توی شکل الف، اون لوزی وسط مثل یه قاب بدون مهار بندیه با اتصالات مفصلی که در اثر نیرو همونطور که شکل نشون داده زاویه های داخلیش تغییر می کنند. اما شکل ب مثل اینه که قاب رو مهاربندی کرده باشه، خب معلومه پایدار میشه.

شکل ج هم: اگه یکی از اعضای قطری حذف بشن خرپا بازهم پایدار می مونه، این میشه یه درجه نامعینی.
الان با توجه به اینا بگو مشکل کجاس؟

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خب جزوه رو که دوستان قبول زحمت کردن انگار. منم منکر این قضیه نیستم که فرمول یه چیزایی رو میگه پایدار که ممکنه ناپایدار باشن. ولی اجازه می خوام این شکلا رو یه بار دیگه بررسی کنیم، جاگذاری می کنم توی فرمول که خودم هم گیج نشم. چون دیدم توضیح قبلیم اشکال داره توی بخش مثال.
شکل الف:
M=8,R=3 M+R=11 J=6 2J=12 11<12 خرپا ناپایدار
شکل ب:
M=9, R=3 M+R=12 2J=12 12=12 خرپا پایدار و معین
شکل ج:
M=10,R=3 M+R=13 2J=12 13>12 خرپا پایدار و نامعین. درجه ی نامعینی=1
شکل د:
M=11,R=3 M+R=14 2J=14 14=14 خرپا پایدار و معین

عکس دومی:
M=15,R=3 M+R=18 2J=18 18=18 خرپا پایدار و معین
حالا اگه بدون فرمول هم بخوای حل کنی، توی شکل الف، اون لوزی وسط مثل یه قاب بدون مهار بندیه با اتصالات مفصلی که در اثر نیرو همونطور که شکل نشون داده زاویه های داخلیش تغییر می کنند. اما شکل ب مثل اینه که قاب رو مهاربندی کرده باشه، خب معلومه پایدار میشه.

شکل ج هم: اگه یکی از اعضای قطری حذف بشن خرپا بازهم پایدار می مونه، این میشه یه درجه نامعینی.
الان با توجه به اینا بگو مشکل کجاس؟

راستشو بخوای من یادم رفته بود J های تکیه گاه رو یشمارم ... وقتی دیدم شما 6 تا حساب کردی با دقت نگاه کردم دیدم بببببببله یادم رفته joint های تکیه گاه رو ندیدم ... بله درسته ... خیلی کمکم کردید ... فقط اینم بگو اگه در آخر مسئله سمت چپ از راست بزرگتر بشه خرپا پایدار حساب میشه دیگه ؟ فقط به ازای هرتعداد عدد درجه نامعینی میگیره ؟ یعنی مثلا 12=15 بشه ... پایدار با درجه نا معین 3 میشه ؟

shiva2009

کاربر بیش فعال
راستشو بخوای من یادم رفته بود J های تکیه گاه رو یشمارم ... وقتی دیدم شما 6 تا حساب کردی با دقت نگاه کردم دیدم بببببببله یادم رفته joint های تکیه گاه رو ندیدم ... بله درسته ... خیلی کمکم کردید ... فقط اینم بگو اگه در آخر مسئله سمت چپ از راست بزرگتر بشه خرپا پایدار حساب میشه دیگه ؟ فقط به ازای هرتعداد عدد درجه نامعینی میگیره ؟ یعنی مثلا 12=15 بشه ... پایدار با درجه نا معین 3 میشه ؟

از لحاظ استاتیکی میشه گفت که بله، پایدار و نامعینه و درجه نامعینی هم برابره با اختلاف دو طرف، در این حالت ، تعداد قید ها کافی و بیش از حد نیاز هستند، اما ممکنه محل قیدها مناسب نباشه، یعنی جزئی از خرپا درست مهار نشده باشه، و همین خرپا رو از لحاظ هندسی ناپایدار کنه، که خب جزء حالت های خاص میشه و دیگه باید با تجربه یا روش هایی که توی جزوه ها گفته شده متوجهش بشین.

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چرا یه بار نمودار گشتاور خمشی رو شکسته میکشن یه بار خمیده.فرقش چیه؟
اگه فرقی نداره جرا با احساسات ما بازی میکنن

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سوال اول مارو که جواب ندادید ولی میشه بگید چرا با اینکه نمودار خمشی تو یکی با یکی دیگه متفاوته ولی نمودار برشیشون یکیه؟ به نظر من که باید اشتباه باشه

معمارباشی

عضو جدید
وقتی گشتاور خمشی رو شکسته میکشن یعنی بار به صورت متمرکز وارد شده ... وقتی منحنی درجه دو باشه یعنی بار یکنواخت واردشده... و وقتی منحنی درجه سه باشه یعنی یکنواخت مثلثی یا ذوزنقه ای وارد شده ...

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وقتی گشتاور خمشی رو شکسته میکشن یعنی بار به صورت متمرکز وارد شده ... وقتی منحنی درجه دو باشه یعنی بار یکنواخت واردشده... و وقتی منحنی درجه سه باشه یعنی یکنواخت مثلثی یا ذوزنقه ای وارد شده ...

هیچ کدوم از جرفاتو متوجه نشدم .. البته مشکل خودمه ... چون هنوز نمیدونم شکل بارها چه تاثیری شکلی داره .. درجه اول دوم و سوم چیه !!!!

shiva2009

کاربر بیش فعال
سوال اول مارو که جواب ندادید ولی میشه بگید چرا با اینکه نمودار خمشی تو یکی با یکی دیگه متفاوته ولی نمودار برشیشون یکیه؟ به نظر من که باید اشتباه باشه

در مورد سؤال اول که معمارباشی عزیز جواب دادن. از رو کتابا کامل که بخونی خودت متوجه میشی. نمودار منحنی مربوط به بار گسترده (مثل بار وزن خود سقف) و نمودار شکسته برای بار متمرکز( مثل تأسیسات سنگین مثلاً وزن برج خنک کننده در یک بام وسیع) هست.
در مورد شکلا، نمودارهای برش و خمش یکسانند چون بارگذاری یکسانه. توی شکل اول، اتصال تیر قاب به ستون هاش صلبه، اتصال صلب یک گشتاور مقاوم در برابر گشتاور ناشی از بار ایجاد می کنه . پس گشتاور در محل اتصال صفر نیست. و طبیعتاً از مقدار گشتاور وارد بر مرکز تیر هم کاسته میشه. در حالی که اتصال مفصلی(تصویر دوم) همچین خاصیتی رو نداره. دقت کن نمودار ها یکسانن، فقط توی تصویر اول نمودار به بالا انتقال پیدا کرده. یه ایراد کوچیک توی تصویر اول هست، اونم علامت گذاری نمودار گشتاوره که – و+ ش جابه جاس.
به نظرم الان به جای مبانی سازه، جزوه ی استاتیک دانشگاه خودت، یا جزوه ی دیگه ای که نمودارها و مفاهیم تیر، قاب و اتصال رو خوب گفته باشه و بعدش هم کتاب استاتیک کاربردی رو بخون، مبانی سازه این موارد رو زیاد کامل توضیح نداده. صرفاً مفاهیمو گفته، حتما باید مثال های حل شده ببینی.
استاتیک بی یر جانسون هم اینا رو خوب توضیح داده.

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در مورد سؤال اول که معمارباشی عزیز جواب دادن. از رو کتابا کامل که بخونی خودت متوجه میشی. نمودار منحنی مربوط به بار گسترده (مثل بار وزن خود سقف) و نمودار شکسته برای بار متمرکز( مثل تأسیسات سنگین مثلاً وزن برج خنک کننده در یک بام وسیع) هست.
در مورد شکلا، نمودارهای برش و خمش یکسانند چون بارگذاری یکسانه. توی شکل اول، اتصال تیر قاب به ستون هاش صلبه، اتصال صلب یک گشتاور مقاوم در برابر گشتاور ناشی از بار ایجاد می کنه . پس گشتاور در محل اتصال صفر نیست. و طبیعتاً از مقدار گشتاور وارد بر مرکز تیر هم کاسته میشه. در حالی که اتصال مفصلی(تصویر دوم) همچین خاصیتی رو نداره. دقت کن نمودار ها یکسانن، فقط توی تصویر اول نمودار به بالا انتقال پیدا کرده. یه ایراد کوچیک توی تصویر اول هست، اونم علامت گذاری نمودار گشتاوره که – و+ ش جابه جاس.
به نظرم الان به جای مبانی سازه، جزوه ی استاتیک دانشگاه خودت، یا جزوه ی دیگه ای که نمودارها و مفاهیم تیر، قاب و اتصال رو خوب گفته باشه و بعدش هم کتاب استاتیک کاربردی رو بخون، مبانی سازه این موارد رو زیاد کامل توضیح نداده. صرفاً مفاهیمو گفته، حتما باید مثال های حل شده ببینی.
استاتیک بی یر جانسون هم اینا رو خوب توضیح داده.
ببخشید من اینو نخوندم
کتاب مبانی سازه برای معماران هستش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چرا فرقی نداره مومن بر حسب بار گسترده و متمرکز و این که درجه ها مثلا(y=k & y=kx& y= kx2) این اتفاق می افته حالا این برای حالت های مختلف از دو سر گیردار و دو سر مفصل و کنسول و....شکل هاش فرق میکنند البته یه عکس دارم که این هارو توضیح داده اگه پیدا کنم میزارم اینجا

shiva2009

کاربر بیش فعال
ببخشید من اینو نخوندم
کتاب مبانی سازه برای معماران هستش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سؤال یا جواب؟ شکلش به نظرم مال مبانیه. ولی من یادم نیست توضیح خود کتاب چی بوده. براساس سؤالی که پرسیده بود یه توضیح دادم، بیشتر بر اساس استاتیک کاربردی شد فکر کنم.

raha pania

کاربر بیش فعال
ایستایی

ایستایی

میشه اینو واسم توضیح بدید
جزوه اییستایی
برایند گزاره های جمع برداری زیر را بیابید
DC+AB+BD+AC

3ara6erafat

عضو جدید
کاربر ممتاز
میشه اینو واسم توضیح بدید
جزوه اییستایی
برایند گزاره های جمع برداری زیر را بیابید
DC+AB+BD+AC
من خودم با جبر حلش می کنم. اول مرتبشون بکن:
AB+BD+DC+AC
AB+BD=AD
پس خلاصه میشه
AD+DC+AC
AD+DC=AC
پس خلاصه میشه
AC+AC
پس جواب میشه
2AC
البته دکتر سروش نیا خودش یه راه ساده تر داشت که واقعا نمیشه اینجا توضیحش داد چون کاملا تصویریه:(

raha pania

کاربر بیش فعال
من خودم با جبر حلش می کنم. اول مرتبشون بکن:
AB+BD+DC+AC
AB+BD=AD
پس خلاصه میشه
AD+DC+AC
AD+DC=AC
پس خلاصه میشه
AC+AC
پس جواب میشه
2AC
البته دکتر سروش نیا خودش یه راه ساده تر داشت که واقعا نمیشه اینجا توضیحش داد چون کاملا تصویریه:(
مرسی
تصویرش مهمه،یعنی حتما باید شکل داشته باشه؟

بالا