تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
مثلا یکی از رو مدرسان میخونه یکی از پارسه یکی از زرگر من خودم از تقوی میخونم.نمیشه گفت چون یکی به یه روشی درس خونده و نتیجه گرفته پس به همه هم تعمیم بدیم یا بگیم اون روش بهترین روشه
هرکسی درس میخونه برای ارشد مطمعن باش هدفش رتبه های بالا و زیر 100 هستش حالا با هر روشی و با هر کتابی و با هر پیشینه علمی ای
این کتاب نیستش که آدمو به درسدای بالا میرسونه این طرز فکر آدماس که باعث پیشرفت و تعالیشون میشن
امیدوارم شما هم بعد کنکور این جملات آخرتونو به کار نبرید.
شما مواظب باش واسه خودت پیش نیاد نگران بقیه نباش :gol:
دوست محترم در این شب عزیز برات ارزوی بهترینا رو دارم...
ایشالله با طرز تفکر بازت و روش هایی که رد گزینه میکنی و... بالاترین درصد ها رو کسب کنی و وقتی نتایج اومد رتبت نه تنها دو رقمی باشه بلکه مدار بالاترین درصدت باشه.
و پرونده این بحث همین جا بسته میشه.
ممنون بابت توصیت×!

alielec

عضو جدید
سلام دوستان.مثال 2 صفحه ی 216 مدار 1 زرگر گفته در t بزرگتر از صفر مدار RLC سری هست.من نمی فهمم چرا؟مگه خازن و سلف تو دو تا شاخه متفاوت نیستند؟کجاش سریه؟

Mr.Perfect

عضو جدید
سلام دوستان.مثال 2 صفحه ی 216 مدار 1 زرگر گفته در t بزرگتر از صفر مدار RLC سری هست.من نمی فهمم چرا؟مگه خازن و سلف تو دو تا شاخه متفاوت نیستند؟کجاش سریه؟

سلام...در t های مثبت و با بی اثر کردن مبنع جریان(اتصال باز)...یک RLC سری داریم دیگه...(r های ان را با هم جمع کنید...)...

parviiiiizZz

عضو جدید
سلام
لطفا اگه ممکنه یه منبع خوب برای مباحث مدارهای مرتبه اول و دوم بگین.:)
البته برای کنکور(نه کتاب درسی) و به جز پارسه و پوران پژوهش و پردازش! چون همه اینها رو خوندم و اون طوری که می خواستم نشد.:(
موفق باشید.:gol:

سلام آقا وحید.
من کتاب مدارهای الکتریکی مهندس حسین نامی رو خوندم به نظرم به دردتون بخوره چون به درد من که خیلی خورد.
توش تست و مثال هم زیاد داره نوشته هاشم طوریه که آدم راحت متوجه می شه.در کل کتاب خیلی خوبیه.

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
در مورد فرکانس طبیعی که میگفتن کتاب اقای زرگر ایراد داره یا نداره و ...
ایشون تو ویرایشهای قبلی صفحه 67 یا 69 گفتن که برای شمارش تعداد فرکانسهای طبیعی میتونیم ساده سازی کنیم یعنی میتونیم سلفهای سری و موازی و خازنهای سری و موازی رو با هم ساده کنیم.معادلشون رو بزاریم
ولی تو اخرین چاپ کتاب گفتن که سلفهای سری و خازنهای موازی رو میشه ساده کرد ولی سلفهای موازی و خازنهای سری رو نمیشه ساده کرد.چون با این کار فرکانسهای طبیعی صفر رو از بین میبریم

Mr.Perfect

عضو جدید
در مورد فرکانس طبیعی که میگفتن کتاب اقای زرگر ایراد داره یا نداره و ...
ایشون تو ویرایشهای قبلی صفحه 67 یا 69 گفتن که برای شمارش تعداد فرکانسهای طبیعی میتونیم ساده سازی کنیم یعنی میتونیم سلفهای سری و موازی و خازنهای سری و موازی رو با هم ساده کنیم.معادلشون رو بزاریم
ولی تو اخرین چاپ کتاب گفتن که سلفهای سری و خازنهای موازی رو میشه ساده کرد ولی سلفهای موازی و خازنهای سری رو نمیشه ساده کرد.چون با این کار فرکانسهای طبیعی صفر رو از بین میبریم

ممنون بابت توضیحتون
لطف کردید.:gol:

.V A H I D.

عضو جدید
بچه ها تو پاسخ کامل برای تجزیه تحلیل حالت دائم سینوسی بترتیب چکار می کنیم؟(خواهشا یکی با حوصله بگه)
1.تو RL
2. تو RLC
تو RLC می گیم برابره با پاسخ معادله مشخصه+پاسخ حالت دائمی
تو RL چی؟

llvll.asoud

کاربر ممتاز
بچه ها تو پاسخ کامل برای تجزیه تحلیل حالت دائم سینوسی بترتیب چکار می کنیم؟(خواهشا یکی با حوصله بگه)
1.تو RL
2. تو RLC
تو RLC می گیم برابره با پاسخ معادله مشخصه+پاسخ حالت دائمی
تو RL چی؟

میشه واسه هرکدوم آدرس بدید توی کتاب تا ببینیم منظورتون چیه؟ فک نمیکنم اینطوری مورد مورد باشه ها

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوزود بر دوستان
تو اون قسمتی که تو مدار مرتبه اول هست . محاسبه ی ولتاژ و جریان در لحظه ی معین . صفحه ی (126)
بعد از اینکه معادله ولتاژ بدست آوردیم . چجوری از 2 طرف ln بگیریم که t حساب بشه ؟؟

llvll.asoud

کاربر ممتاز
دوزود بر دوستان
تو اون قسمتی که تو مدار مرتبه اول هست . محاسبه ی ولتاژ و جریان در لحظه ی معین . صفحه ی (126)
بعد از اینکه معادله ولتاژ بدست آوردیم . چجوری از 2 طرف ln بگیریم که t حساب بشه ؟؟

Capture.JPG

aminvo

عضو جدید
سلام دوستان
این سوال را یک بار چند هفته پیش برای بار اول که این فصل را می خوندم پرسیدم که متاسفانه بی پاسخ بود. متاسفانه کابل دوربینم را پیدا نکردم و نتونستم عکس بزارم.

برای محاسبه انرژی خازن در صفحه 87 کارو زرگر یک فورمول نوشته. که ولتاژ در بی نهایت را منهای ولتاژ در صفر کرده. اگر ولتاژ ناپیوسته بود برای محاسبه انرژی از مقدار ولتاژ در صفر کمتر استفاده کنیم یا از صفر بیشتر.

مرسی، ممنون.

Mr.Perfect

عضو جدید
سلام...

خوب میتونید بازه ها را به چند بازه که روی ان ولتاژ پیوسته است تقسیم کنید...بعد ان ها را با هم جمع کنید...
فقط یک مسلئه که پیش میاد اینه که ناپیوستگی ولتاژ یعنی جهش ولتاژ خازن،که باید یک ولتاژ اولیه برای شروع بازه بعدی بگیرید(نه همون ولتاژ انتهایی بازه ی 1)

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام...

خوب میتونید بازه ها را به چند بازه که روی ان ولتاژ پیوسته است تقسیم کنید...بعد ان ها را با هم جمع کنید...
فقط یک مسلئه که پیش میاد اینه که ناپیوستگی ولتاژ یعنی جهش ولتاژ خازن،که باید یک ولتاژ اولیه برای شروع بازه بعدی بگیرید(نه همون ولتاژ انتهایی بازه ی 1)

ص 87 مدار زرگر در مورد انرژی خازن نوشته نشده که ولتاژ خازن پیوسته یا ناپیوتسه باشه فک میکنم پس مهم نبوده که نویسنده ننوشته.ساید منظورش از صفر صفر مثبت بوده.

aminvo

عضو جدید
سلام...

من این قسمتی که بلد کردم را درک نکردم. وقتی ولتاژ خازن ناپیوسته هست که مثلا حلقه خازنی یا ضربه داشته باشیم. مثلا در لحظه ای که ضربه وارد میشه فقط ولتاژ ناپیوسته هست و در بقیه زمان ها ولتاژ پیوسته هست. پس برای اون لحظه هیچ بازه ای نمیشه در نظر گرفت.

ص 87 مدار زرگر در مورد انرژی خازن نوشته نشده که ولتاژ خازن پیوسته یا ناپیوتسه باشه فک میکنم پس مهم نبوده که نویسنده ننوشته.ساید منظورش از صفر صفر مثبت بوده.

مسعود جان فرض کن همین سوال را توی کنکور بدن. واقعا چقدر حسرت می خوریم که برامون مطرح شد و برطرفش نکردیم.

مرسی

llvll.asoud

کاربر ممتاز
من این قسمتی که بلد کردم را درک نکردم. وقتی ولتاژ خازن ناپیوسته هست که مثلا حلقه خازنی یا ضربه داشته باشیم. مثلا در لحظه ای که ضربه وارد میشه فقط ولتاژ ناپیوسته هست و در بقیه زمان ها ولتاژ پیوسته هست. پس برای اون لحظه هیچ بازه ای نمیشه در نظر گرفت.

مسعود جان فرض کن همین سوال را توی کنکور بدن. واقعا چقدر حسرت می خوریم که برامون مطرح شد و برطرفش نکردیم.

مرسی

بله خیلی خوبه که سوالا مطرح شن.من خودم مدار نخوندم نمیدونم.ولی دو سه تا کتابو که نگا میکردم واسه انرژی خازن هیچ کدوم این راهو نرفته بودن یعنی وی بی نهایتو وی صفر بدست نیاوردن فقط فرمول اصلی رو نوشتن.این قضیش چیه؟

Mr.Perfect

عضو جدید
رابطه ی توان در همه ی حالت ها حتی در حالتی که خازن متغیر با زمان باشه از همون انتگرال که مطرح شده(در همون صفحه حاصل میشه)...
خوب شما تا زمانی که هنوز حلقه ی خازنی-منبع ولتاژی ایجاد نشده این رابطه را بنویسید حالا به دلیل کلید یا شرایط مدار این حلقه ی خازنی-منبع ولتازی ایجاد میشود...خوب در این لحظه شما باید ولتاژ جدید خازن را بدست اورید و حالا دوباره تا شرایط تغییر ناگهانی رابطه را بکار ببرید...

امیدوارم منظورم را رسونده باشم....

یا در این مثال که ضربه داریم میتونیم اینطور استدلال کنیم که:
مثلا در ابتدا یک rc داریم و در ادامه در ثانیه مثلا 3،خازن به منبع جریان ضربه ای موازی میشود که جریان ضربه از ان میگذره خوب ولتاز در 3 ثانیه میشه،ولتاژ ایجاد شده توسط منبع حریان+ولتاژ در لحظه ی 3 که توسط رابطه ی rc برای پیش از 3 ثانیه داریم....حالا که اثر منبع ضربه را در ولتاژ لحاظ کردیم دوباره میتونیم روابط عادی خودمون را دنبال کنیم...

ehsan0641

کاربر بیش فعال
سلام دوستان، کسی جزوه مهندس کهن رو نداره؟؟؟؟ ما شهرستانی هستیم بهش دسترسی نداریم میخواستم بدونم اگه کسی فایلی ازش داره برام ارسال کنه. خیلی ممنونم.

mehhraan

عضو جدید
سلام دوستان
این سوال را یک بار چند هفته پیش برای بار اول که این فصل را می خوندم پرسیدم که متاسفانه بی پاسخ بود. متاسفانه کابل دوربینم را پیدا نکردم و نتونستم عکس بزارم.

برای محاسبه انرژی خازن در صفحه 87 کارو زرگر یک فورمول نوشته. که ولتاژ در بی نهایت را منهای ولتاژ در صفر کرده. اگر ولتاژ ناپیوسته بود برای محاسبه انرژی از مقدار ولتاژ در صفر کمتر استفاده کنیم یا از صفر بیشتر.

مرسی، ممنون.

نكته ی بسيار ظريفی رو اشاره كرديد! به همين دليل اول تشكر ميكنم به خاطر دقتتون..
اما زاجع به سوالی كه پرسيديد اولاً كه اگه دقت داشته باشيد در فرمولی كه برای انتگرالِ P (صفحه 87) كه همان W را به ما ميدهد در كران پايين انتگرال از صفر منفی يادداشت نشده (در واقع مهم نبوده)
اما دليلش : در واقع نكته ی مهم اينه اگر فرض كنيم ولتاژ V تغيير جهشی داشته آنگاه نتيجه ميشود كه توان در يك لحطه بی نهايت است(با توجه به وجود مشتق ولتاژ در رابطه)! كه با قانون بقای انرژی در تناقض است.از همين روی اصلاً رابطه انرژی برای خازن هایی كه جهش دارند برقرار نيست و بقای انرژی را نقض ميكند! اگر باور نداريد امتحان كنيد ميگوييد چگونه؟ اينگونه كه دو تا خازن با شارژ اوليه های متفاوت در نظر بگيريد (و ظرفيت های متفاوت) انرژی را قبل از موازی كردن اين دو خازن حساب كنيد. همچنين بعد از بستن كليد كه به يك ولتاژ رسيدند نيز مجموع انرژی ها را حساب كنيد ميبينيد كه ......!!!!!:D
پس نتبجه اينكه برای خازن های پرش دار اصلاً بحث انرژی مطرح نميشود پس رو اين حساب (با فرض نداشتن پرش) جناب دكتر زرگر صفر منفی يا مثبت رو نزاشتن! در واقع منفی مثبتش بايد برابر باشه.
اميدوارم منظورمو خوب بيان كرده باشم
با تشكر

aminvo

عضو جدید
نكته ی بسيار ظريفی رو اشاره كرديد! به همين دليل اول تشكر ميكنم به خاطر دقتتون..
اما زاجع به سوالی كه پرسيديد اولاً كه اگه دقت داشته باشيد در فرمولی كه برای انتگرالِ P (صفحه 87) كه همان W را به ما ميدهد در كران پايين انتگرال از صفر منفی يادداشت نشده (در واقع مهم نبوده)
اما دليلش : در واقع نكته ی مهم اينه اگر فرض كنيم ولتاژ V تغيير جهشی داشته آنگاه نتيجه ميشود كه توان در يك لحطه بی نهايت است(با توجه به وجود مشتق ولتاژ در رابطه)! كه با قانون بقای انرژی در تناقض است.از همين روی اصلاً رابطه انرژی برای خازن هایی كه جهش دارند برقرار نيست و بقای انرژی را نقض ميكند! اگر باور نداريد امتحان كنيد ميگوييد چگونه؟ اينگونه كه دو تا خازن با شارژ اوليه های متفاوت در نظر بگيريد (و ظرفيت های متفاوت) انرژی را قبل از موازی كردن اين دو خازن حساب كنيد. همچنين بعد از بستن كليد كه به يك ولتاژ رسيدند نيز مجموع انرژی ها را حساب كنيد ميبينيد كه ......!!!!!:D
پس نتبجه اينكه برای خازن های پرش دار اصلاً بحث انرژی مطرح نميشود پس رو اين حساب (با فرض نداشتن پرش) جناب دكتر زرگر صفر منفی يا مثبت رو نزاشتن! در واقع منفی مثبتش بايد برابر باشه.
اميدوارم منظورمو خوب بيان كرده باشم
با تشكر

با بیان بسیار ساده و راحت توضیح دادید دوست عزیز. یک دنیا سپاس گذارم.
براتون آرزوی سربلندی و موفقیت روز افزون دارم.

شاد و پیروز باشید.

.V A H I D.

عضو جدید
سلام بچه ها
کسی می تونه مثال18ص430 زرگرو توضیح بده(مخصوصا تو t>0)
ولتاژای ضربه از کجا اومده؟!!!

آخرین ویرایش:

mehhraan

عضو جدید
سلام بچه ها
کسی می تونه مثال18ص430 زرگرو توضیح بده(مخصوصا تو t>0)
ولتاژای ضربه از کجا اومده؟!!!
علتش به خاطر اينه كه شما زمانی كه سلفتون مقدار اوليه داره ميتونيد در زمان های t>0 يك منبع حريان موازی باهاش به همان اندازه جريان اوليه (مثلاً 5 آمپر) در نظر بگيريد سپس چون در حوزه لاپلاس بررسی ميشود در واقع ولتاژ اوليه 5 به روی s هست! كه چون امپدانس سلف هم s هست حاصل ضرب اينها 5 خواهد بود(معادل تونن) و در حوزه زمان آن يا همان عكس تبديل لاپلاس معكوس 5 برابر 5 تا ضربه ميشه.

.V A H I D.

عضو جدید
علتش به خاطر اينه كه شما زمانی كه سلفتون مقدار اوليه داره ميتونيد در زمان های t>0 يك منبع حريان موازی باهاش به همان اندازه جريان اوليه (مثلاً 5 آمپر) در نظر بگيريد...
ممنون مهران جان
میشه بگی تو تو حالت سینوسی پاسخ کامل مدار مرتبه اول و دوم چ تفاوتی با هم دارن؟

mehhraan

عضو جدید
ممنون مهران جان
میشه بگی تو تو حالت سینوسی پاسخ کامل مدار مرتبه اول و دوم چ تفاوتی با هم دارن؟
خواهش ميكنم آقا وحيد
ببين زمانی كه تو به ورودی مدارت سينوس ميدی (فعلاً فرض كن فقط يه دونه منبع داری) اتفاقی كه ميفته اينه كه تمام ولتاژ و جريان های مدارت با همون فركانس تحريك ميشن! پس تو ميتونی از فازور استفاده كنی و جواب حالت دائمی سينوسی رو بنويسی اما اين كافی نيست! چرا؟ چون در واقع تو هيچ موقع به مدار سينوس ندادی! هميشه sint *پله دادی! يعنی ورودی تو در زمان های منفی صفره!! منتها چون ناگهان در t=0 ورودیت از صفر به سينوس تبديل ميشه يك شوك به مدار وارد ميشه (موجب به وجود اومدن جملات نمایی تو خروجی ميشه) كه اون جملات نمایی بسته به اينكه مدارت مرتبه 2 باشه يا 1 ميتونه به ترتيب 2 و يك جمله نمایی (حالت گذرا) بوجود بياره، اينكه چند تا جمله نمایی داری بسته به جنس مدارت داره اگه مرتبه 1 باشه يه دونه اگه مرتبه 2 باشه دوتا و ..

.V A H I D.

عضو جدید
...كه اون جملات نمایی بسته به اينكه مدارت مرتبه 2 باشه يا 1 ميتونه به ترتيب 2 و يك جمله نمایی...
این جمله نمایی تو مدار مرتبه 1 همونe^-t/Tه(T:ثابت زمانی) و تو مدار مرتبه دو پاسخ معادله مشخصه؟
ممنون که اینقد زیبا اطلاعاتتونو انتقال می دین.

dadash masoud

عضو جدید
! كه با قانون بقای انرژی در تناقض است.از همين روی اصلاً رابطه انرژی برای خازن هایی كه جهش دارند برقرار نيست و بقای انرژی را نقض ميكند! اگر باور نداريد امتحان كنيد ميگوييد چگونه؟ اينگونه كه دو تا خازن با شارژ اوليه های متفاوت در نظر بگيريد (و ظرفيت های متفاوت) انرژی را قبل از موازی كردن اين دو خازن حساب كنيد. همچنين بعد از بستن كليد كه به يك ولتاژ رسيدند نيز مجموع انرژی ها را حساب كنيد ميبينيد كه ......!!!!!:D

با تشكر
در مورد اتصال خازن های موازی عدم برقراری فرمول انرژی خازن معادل شنیدم تو کتاب دسور مثال آورده. ولی یه توضیح هست که میگه مث وصل کردن دو تا لوله آب با ارتفاع متفاوت به صورت یو شکله یعنی اختلاف انرژی توش ذخیره شده ولی دیده نمیشه بهتر از این نمیتونم توضیح بدم دیگه!!!!

sanup2006

عضو جدید
سلام
یک اشکال از فصل یک مدار:
من مدار این عکس رو از دو راه حل کردم.یکی راه کتاب و یکی روش تحلیل مش.

"i جریان شاخه وسط و i2 جریان شاخه سمت راست هست در راه حل کتاب
در راه حل من جریان حلقه سمت راست i2 و حلقه سمت چپ i1 است.

حالا اصولا باید i2 ها یکی در بیاد ولی جابجا میشه.ایراد کار کجاست ؟
123.jpg

بالا