[ تاپیک جامع در مورد نرم افزار ETABS ] رفع اشکال

کاوه احمدی

عضو جدید
راهنمایی درمورد برنامه اتبس

راهنمایی درمورد برنامه اتبس

سلام منظور از نیروی مقاوم که به مرکز جرم وارد می شود چیست؟2.آیا برنامه etabsبه صورت خودکار کاهش سربار زنده را انجام می دهد و نا مناسب ترین وضع بارگذاری در نظر می گیرد یا خیر بر اساس کدام آیین نامه چون ما آیین نامه ای معرفی نمی کنیم

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام منظور از نیروی مقاوم که به مرکز جرم وارد می شود چیست؟2.آیا برنامه etabsبه صورت خودکار کاهش سربار زنده را انجام می دهد و نا مناسب ترین وضع بارگذاری در نظر می گیرد یا خیر بر اساس کدام آیین نامه چون ما آیین نامه ای معرفی نمی کنیم
سلام .
در پلان نیروی جانبی به مرکز جرم وارد میشود
خیر ایتبس به طور خودکار این کاهش سربار زنده را انجام نمیدهد اما میتوان اینو براش انجام داد. البته توصیه میشود در جهت اطمینان کاهش سربار رو در نظر نگیریم. اگه خواستی بگو برات توضیح بدم

آخرین ویرایش:

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

سلام دوست من

نیروی زلزله به مرکز جرم وارد میشه ولی نیروی "مقاوم" در مرکز سختی قرار داره و اگر مرکز جرم

و سختی بر هم منطبق نباشند، در سازه پیچش خواهیم داشت ! نظره شخصي من بله ميشه

چطوري؟ از طریق منوی Option/Preferences/Live load reduction میتوني نحوه کاهش

سربار زنده رو مشخص كني !! و از طرفی باید بار زنده را از نوع reducible تعریف كند در مورد

نامناسب ترین وضع بارگذاری، تا اونجاي که من میدونم، باید دستی صورت بگيره

شهنور

عضو جدید
سوال در مورد ایتبس

سوال در مورد ایتبس

چند تا سوال در مورد Etabs دارم. چرا تو تعریف مقطع تیر تو ای تبز گزینه ای برای تعریف قطر آرماتورهای کششی و فشاری وجود نداره؟؟ فقط دو تا جا برای تعیین فاصله کاور از میلگرد ها گذاشته. ولی برای ستون این گزینه هارو داره فقط مثلا آرماتور 25d آیا منظور همون تور25 هستش؟؟ بخواهیم آرماتور تور22 که تو پیشفرض ایتبز نیست استفاده کنیم چیکار باید بکنیم؟؟

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
چند تا سوال در مورد Etabs دارم. چرا تو تعریف مقطع تیر تو ای تبز گزینه ای برای تعریف قطر آرماتورهای کششی و فشاری وجود نداره؟؟ فقط دو تا جا برای تعیین فاصله کاور از میلگرد ها گذاشته. ولی برای ستون این گزینه هارو داره فقط مثلا آرماتور 25d آیا منظور همون تور25 هستش؟؟ بخواهیم آرماتور تور22 که تو پیشفرض ایتبز نیست استفاده کنیم چیکار باید بکنیم؟؟

سلام.
برای تعریف مقطع تیر در ایتبس نیازی به مشخص کردن قطر آرماتور نیست چون قطر به صورت مساحت فولاد بعد از طراحی بدست میآید. برای ستون گذاشته چون دو حالت برای طراحی ستون در نظر گرفته هست. یکی طراحی مقطع ( که نیازی به وارد کردن ارماتور ها نیست ) یکی چک کردن مقطع که باید حتما آرماتور ها وارد شود.

tarif armator 2.JPG
برای تعریف آرماتور های 18 و 22 باید مراحل زیر را انجام دهید:
1- ابتدا واحد را روی Ton-m قرار دهید
2- از منوی Options زیر منوی Preferences دستور reinforcement را اجرا نمائید.

tarif armator 1.JPG
در این پنجره در قسمت Bar ID نام آرماتور ، در قسمت Bar Area سطح مقطع آرماتور و در قسمت Bar Diameter قطر آرماتور را وارد نمائید.
مقادیر در جدول زیر آمده است.

Bar Diameter

Bar Area
Bar ID
0.018
2.54e-4
D18
0.022
3.8e-4
D22

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

سلام دوست خوبم ماهيان پاسخ خيلي خوبي داد منم يه كوچولو توضيح بدم

دوست من دقت كن در تیرها برخلاف ستونها تنوع مقطع خيلي زياده و برات يه مثالي ميزنم در انتهای دو تیر

آرماتور تقویتی در بالای تیر قرار میديم وسط همون تیر آرایش عوض شده و به جای بالا، در پایین مقطع تقویتی

قرار داديم و اگر قرار باشه در هر نقطه از تیر یک مقطع با آرماتورها مشخص تعریف بشه وقت گیر ميشه و به

همین جهت در تیرها نرم افزار درصد آرماتور مورد نیاز رو در هر نقطه نشان بدي تو بر اساس اون آرماتورهای تیر

رو در هر نقطه تعیین ميكني..در ضمن منظور از 25d همان فی 25 هستش. برای تعریف سایز جدید از منوی

همون گونه كه دوستم ماهيان هم گفت Option/Preferences.../Reinforcement bar size.. استفاده كن

شهنور

عضو جدید
سلام دوست خوبم ماهيان پاسخ خيلي خوبي داد منم يه كوچولو توضيح بدم

دوست من دقت كن در تیرها برخلاف ستونها تنوع مقطع خيلي زياده و برات يه مثالي ميزنم در انتهای دو تیر

آرماتور تقویتی در بالای تیر قرار میديم وسط همون تیر آرایش عوض شده و به جای بالا، در پایین مقطع تقویتی

قرار داديم و اگر قرار باشه در هر نقطه از تیر یک مقطع با آرماتورها مشخص تعریف بشه وقت گیر ميشه و به

همین جهت در تیرها نرم افزار درصد آرماتور مورد نیاز رو در هر نقطه نشان بدي تو بر اساس اون آرماتورهای تیر

رو در هر نقطه تعیین ميكني..در ضمن منظور از 25d همان فی 25 هستش. برای تعریف سایز جدید از منوی

همون گونه كه دوستم ماهيان هم گفت Option/Preferences.../Reinforcement bar size.. استفاده كن

سلام ازشما اقای خشمان و اقای ماهیان90 ممنونم اقای خشمان مثال خوبی رو گفتید حق با شماست اگه بخوام هر نقطه رو از یه تیر مشخص تعیریف کنم وقتمو میگیره ممنون

sheibat

عضو جدید
salam,chera bayad tirche haro movazie dahane kochaktar gozasht,aya dar etabs age tirhaye kenarie barbare ma javab nadad mitoni ertefae tircheharo ziad konim,kolan ziad kardan esrtefa tircjhe baese chi misheh?

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
salam,chera bayad tirche haro movazie dahane kochaktar gozasht,aya dar etabs age tirhaye kenarie barbare ma javab nadad mitoni ertefae tircheharo ziad konim,kolan ziad kardan esrtefa tircjhe baese chi misheh?

سلام .
اولا لطفا فارسی تایپ کنید. ( میتونید برای تبدیل متن فینگلیش از سایت www.behnevis.com کمکم بگیرید. )

متن سوال:
سلام،چرا باید تیرچه هارو موازی دهان کوچکتر گذشت،آیا در اتبس اگه تیرهای کناری برابر ما جواب نداد میتونی‌ ارتفاع تیرچه رو زیاد کنیم، کلا زیاد کردن ارتفاع تیرچه باعث چی‌ میشه؟

برای سوالتان باید بگم به جهت جلوگیری از خیز بیش از حد سقف بخاطر طول زیاد تیر و جلوگیری از بالا رفتن سایز مقاطع تیر و همچنین بهتره بارها کوتاه ترین مسیر را جهت انتقال به شاه تیرها و در ادامه به ستون و پی طی کند تیرچه را در راستای دهانه بزرگ قرار میدهند. البته در همیشه نباید جهت تیرچه ها را در راستای دهنه بزرگتر گذاشت و اینکار بسته به نوع سیستم های مقاوم در برابر بار جانبی است. البته اگر بارگذاری به صورت شطرنجی باشد تا بار به همه تیر و ستون ها یکسان پخش شود بهتر است اما در تیر ریزی شطرنجی در سازه فلزی باید اتصالات را نیز در نظر داشت. چون در صورت تیر ریزی شطرنجی پل ها حداقل به دو وجه ستون متصل خواهند شد که در اجرای اتصالات معمولاً مشکل خواهیم داشت و باید با دقت بیشتری اتصلات را طراحی نمود تا اجرایی باشند اما در سازه بتنی مشکل نخواهیم داشت. و به لحاظ اجرایی خیلی توصیه نمیشود چون ممکنه در موقع اجرا چون هر دهنه به یک جهت هست ممکن است اشتباه شود. در کل بگم هیچ قانون و آیین نامه شما را برای اینکار محدود نمیکنند.

زیاد کردن ارتفاع تیرچه در خیز تیرچه موثر است که البته نمیتوان زیاد روش مانور داد چون محدودیت های ضخامت سقف را داریم.

nadih

عضو جدید
مقطع box

مقطع box

سلام
مقطع box برای import در etabs میخواستم. اگه فایلی دارید لطفا بذارید

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
مقطع box برای import در etabs میخواستم. اگه فایلی دارید لطفا بذارید

سلام. مقطع باکس رو عموما حسب نیاز در برنامه ایتبس در قسمت Add Box/Tube با دادن ابعاد ، باکس را تولید کنید. همچنین میتوانید در قسمت Add SD Section خودتان با رسم ، مقطع رو تولید نمائید.

mr66

عضو جدید
نکته طراحی دیوار برشی در ایتبس

نکته طراحی دیوار برشی در ایتبس

در طراحی ساختمان با دیواربرشی سیستم سازه ای مقاوم در برار زلزله وباد سیستم دیواربرشی است لذا در طراحی دیوار برشی باید 100 درصد نیروی زلزله را به دیوار های برشی اختصاص داد تا اینجای کار مشکلی وجود ندارد ! ولی باید سیستم تیر وستون نیز مطابق آئین نامه برای 30 درصد نیرویه زلزله طراحی شوند یعنی سازه باید دو بار طراحی شود برخی از مهندسین هنگام طراحی برای 30 درصد نیروی زلزله دیوار برشی را حذف میکنند که ای کار اشتباهی است چراکه در عمل بار دیوار برشی که بار قابل توجهی است در سازه وجود دارد روش صحیح این است که سختی دیوار برشی را عدد بسیار کوچک نظیر یک ده هزارم قرار دهیم و و برای اعمال 30درصد نیروی زلزله ضریب برش پایه(c) را درسه دهم ضرب کنیم. برای مشاهده نکات عمرانی به آدرسhttp://www.takcivil.mihanblog.com مراجعه کنید

مهندس کیانی

عضو جدید
سلام در کنترل سازه هاdrift ‎حتما لازمه حالات زلزله epx..enx..epy..eny..کنترل بشه؟ و یا اینکه حالت زلزله ex.eyبرای کنترل diftکافیه؟در مدل کردن دیوار برشی در etbas‏ تیر داخل دیوار برشی باید مدل بشه یا نه اگه اینجوری نباشه در کنترل ۲۵ درصد نیروی زلزله در این قاب جطور مدل میشه ممنون.

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام در کنترل سازه هاdrift ‎حتما لازمه حالات زلزله epx..enx..epy..eny..کنترل بشه؟ و یا اینکه حالت زلزله ex.eyبرای کنترل diftکافیه؟در مدل کردن دیوار برشی در etbas‏ تیر داخل دیوار برشی باید مدل بشه یا نه اگه اینجوری نباشه در کنترل ۲۵ درصد نیروی زلزله در این قاب جطور مدل میشه ممنون.

دوست من در رابطه با دریفت، بله باید حتما کنترلش كني در رابطه با دیوار برشی بگم بستگی

به نظر طراح داره ولی توصیه ميكنم جهت ایجاد محصوریت در دیوار و هم ایجاد پیوستگی در قاب

خمشی، تیر هم درنظر بگيري به هر حال اگر تیر مدل و اجرا نشه 0.25 زلزله رو باید قابهای دیگه

تحمل کنه..

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار

با سلام
برای کنترل drift حالات زلزله EX , Ey کفایت میکنه ،
درمورد سوال دوم هم باید عرض کنم ، بلی مدل میشه ، در مدل 25 درصد هم باید تیرهاتون پاسخگو باشن.

rasool.civil

مدیر بازنشسته

با سلام
برای کنترل drift حالات زلزله EX , Ey کفایت میکنه ،
درمورد سوال دوم هم باید عرض کنم ، بلی مدل میشه ، در مدل 25 درصد هم باید تیرهاتون پاسخگو باشن.

سلام
برای سازه نامنظم باید تمام حالات چک بشه هر 6 تا بار

mst_ab

عضو جدید
راهنمایی در مورد نحوه مدلسازی راه پله در Etabs

راهنمایی در مورد نحوه مدلسازی راه پله در Etabs

سلام، پلان زیر رو ببینید، راه پله رو چطوری باید تو ایتبز مدل کنم؟ میشه به جای راه پله یه دال معادل دو طرفه بذارم؟ چطوری باید مدل بشه؟؟ :(

پیوست ها

• plan - Copy.zip
    69.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

arghavanii

عضو جدید
عکس گرفتن از ایتبس

عکس گرفتن از ایتبس

سلام :smile: می خوام از ایتبس عکس بگیرم جوری که پشت گرید ها سفید باشه، چجوری اینکارو بکنم؟ :D

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام :smile: می خوام از ایتبس عکس بگیرم جوری که پشت گرید ها سفید باشه، چجوری اینکارو بکنم؟ :D

اگه می خوام کلا سفید باشه ( برای عکس گرفتم برای فایل های آموزشی مفید هست ) میتونید Option > Colors > Set Active theme رو برید و Gray-scale رو انتخاب و ok بزنید

mst_ab

عضو جدید
1- توی یک ساختمان بتنی با دیوار برشی باید تیر های داخل دیوار برشی هم مدل بشن؟ چرا؟ به همون صورت گیر دار؟ یا مفصلی؟
2- گوشه ی دیوار برشی U شکل دو تا ستون داریم، بعد از تحلیل و طراحی، ستون ها و دیوار به طور مجرا باید طراحی بشن؟
3- تیر های بتنی که با دال بتنی در تماس هستند باید T مدل بشن؟ چرا در همه پروژه هایی که انجام شده و توی اینترنت هست و سقف دال بتنی در جا هست،مقاطع تیر ها به صورت مستطیلی تعریف شدن؟

rasool.civil

مدیر بازنشسته
1- توی یک ساختمان بتنی با دیوار برشی باید تیر های داخل دیوار برشی هم مدل بشن؟ چرا؟ به همون صورت گیر دار؟ یا مفصلی؟
2- گوشه ی دیوار برشی U شکل دو تا ستون داریم، بعد از تحلیل و طراحی، ستون ها و دیوار به طور مجرا باید طراحی بشن؟
3- تیر های بتنی که با دال بتنی در تماس هستند باید T مدل بشن؟ چرا در همه پروژه هایی که انجام شده و توی اینترنت هست و سقف دال بتنی در جا هست،مقاطع تیر ها به صورت مستطیلی تعریف شدن؟
-تیر داخل دبوار باید مدل بشه چون هم قاب پیوسته باشه هم فایل 25% که میخوای بزنی مشکل نداشته باشی
- ستون وقتی با دیوار pire میشه جزیی از دیوار هست بهتیر راه اینه که شما ستون کنار دیوار رو از روش چک مدل کنی و همونو تو دیوار آرماتورگذاری کنی
نیاز به چک کردن درصد آرماتور این ستونها هم نیست
-فرقی نمیکنه تیر رو مستطیلی هم مدل کنی ایرادی نداره فقط mass و weight تیرهارو اصلاح کن چون همپوشانی دارند با دال

rasool.civil

مدیر بازنشسته
ممنون، بیشتر منظورم این بود که چطور بارگذاری کنم! ببخشید که درست منظورم رو منتقل نکردم!:smile:

سلام
شما سطح بازشو پله را حساب کن در بار مرده ضرب کن به تعداد تیر باربر تقسیم کن (انجا میشه سه تا تیر) و بعد به طول هر تیری که میخواید بار رو روش بذارید تقسیم کنید عدد بدست امده رو روی تیر به صورت خطی اعمال کن برای بار زنده هم به همین صورت
الان شما باید بار رو روی تیر جنوبی شرقی و شمالی وارد کنید

دارکوب ۸۹

عضو جدید
من تازه کلاس ایتبز ثبت نام کردم میخام برم . تمام کتابای بارگذاری و تحلیل و بتن و فولادم خوندم تو دوران دانشگاه . ولی الان یک سال و نیمه که فارغ التحصیل شدم اکثر کتابام یادم رفته چون مرورشونم نکردم . حالا کسی میتونه منو راهنمایی کنه که وقتمو تلف نکنم و برم مباحثی از این کتابا که برای پایه ایتبز نیازه رو یه دوره کنم ؟ چه مباحثی هست؟