استعداد خودت رو محک بزن ! (متن بروز شده سوالات: پست 1)

.:Shila:.

عضو جدید
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gifمسابقه شماره 9 (مدت پاسخ گویی دو هفته)

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gifسوال هوش:
قراره دانش آموزان یک کلاس دو عدد A و B رو پیدا کنند، هیچ کدوم از این دو تا عدد صفر نیستند ولی هر کدوم می تونند مثبت یا منفی باشند. دبیر که معمولا هرگز اشتباه نمی کنه، ویژگی این دو تا عدد رو این طور بیان می کنه:
- اگر A با B متفاوت باشه، مربع A پنج برابر B هست.
که در این لحظه یکی از دانش آموزان مداخله می کنه و میگه: " اگر B رو به 3 برابر A اضافه کنیم، نتیجه صفر نمیشه.
یکی دیگه از دانش آموز ها نعره ای میزنه و چنین اظهار نظر می کنه
:D: " در تمام موارد A+B اگر مساوی 30 باشه، عدد A میشه 10.
سرانجام دبیر در مورد نظر این دو تا دانش آموز چنین می گوید:
" نظر یکی از شما اشتباه و نظر دیگری درست است"
حالا شما دوست عزیز می تونی بگی این دو عدد چی هستند؟
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A^2=5B هست
فرض میکنیم نظر دانش آموز دوم درست باشه (A+B=30 , A=10)
در اینصورت نظر دانش آموز اول هم درست میشه که با فرض مسئله در تناقضه
پس نتیجه میگیریم که دانش آموز دوم اشتباه میگه و نظر دانش آموز اول درسته
با توجه به این نظر و نظر معلم بایستی A عدد منفی باشه
اگه A=-10 باشه در اینصورت B میتونه 20 باشه
و نظر دانش آموز اول درست و نظر دومی اشتباهه و مسئله حل میشه
جواب:
A= -10
B= 20

آخرین ویرایش:

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلامی دوباره به همه دوستان خوبم .

اول از همه از همه دوستانی که در این مسابقات شرکت می کنند تشکر می کنم و براشون آرزوی سلامتی و پیروزی در زندگی دارم. ..
ممنون بابت طرح سوالی دوباره ...

درباره این سوال بگم ... از شرط اول معلم نتیجه میشه : a برابر جذر 5b میشه ... اونوقت فرض می کنیم شرط دوم دانش آموزان درسته و نتیجه میشه که a=10 و b=20 و با این فرض شرط اول دانش آموزان هم نقض میشه ..

پس یکی از نظر ها درست و دیگری اشتبا ه ..., پس نتیجه درسته !!؟

البته این جواب در صورته که نظر اول دانش آموزان سوالی باشه ... یعنی نظر اول بگه b=-3a
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

ولی اگر نظر اول رو سوالی فرض نکنیم ... یعنی نظر اول باشه : b برابر -3a نباشه ....

اونوقت می تونیم بگیم .. فرض می کنیم b=-3a باشه ... پس نتیجه a=-b/3 که این رابطه را توی رابطه aa=5b میذاریم .. نتیجه bb/9=5b که در اینصورت :
a=-15 و b=45

که در این حالت دوباره نظر اول اشتباه و نظر دوم درست درمیاد ...

a نمیتونه -15 باشه
شما فرضتون اشتباهه
طبق نظر اول b!=-3A هست (b مخالف -3a هست) نه مساویش
وچون نظر دوم نمیتونه درست باشه (با استفاده از برهان خلف) پس نتیجه میگیریم که نظر اول حتما درسته

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
a نمیتونه -15 باشه
شما فرضتون اشتباهه
طبق نظر اول b!=-3A هست (b مخالف -3a هست) نه مساویش
وچون نظر دوم نمیتونه درست باشه (با استفاده از برهان خلف) پس نتیجه میگیریم که نظر اول حتما درسته

جواب من دقیقا عکس جواب شماست ... من نظر اول رو غلط فرض کردم و نظر دوم رو صحیح .. شما نظر اول رو درست فرض کردید و نظر دوم رو نادرست !!!

یعنی جواب من هم به نوعی درسته !!!

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان یک سوال:
آیا منظور از

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gifسوالی از دنیای ریاضیات(نظریه اعداد):
تمام جواب های درست و صحیح معادله :
a^2+b^2+c^2=a^2*b^2
رو با ارائه راه حل کامل ریاضی ارائه کنید.

اینه که تمام مقادیر a , b , c را که به اضای آنها این مساوی برقرار میشه رو پیدا کنید ؟
اگر اینطوره این اعداد a b c میتونند اعشاری باشند یا فقط اعداد صحیح ؟

-------------------EDIT---------------
اینطوریه ؟ عاقا راهنمایی کنید دیگه! عه!
اگه اینطوری باشه وقتی هر 3 تا عدد با رشد برابر افزایش پیدا کنند وقتی که 65536 باشن این مساوی برقرار میشه :biggrin:
در 1 میلیون حالت اول هم این مساوی 15 بار دیگه برقرار میشه!
حالا روی رشد های نابرابر هم کار میکنم !

ولی هنوز نمیدونم درست متوجه شدم یا نهههههههه ، یکی کمک کنهههههه!!!!!!!!

آخرین ویرایش:

عضو جدید
کاربر ممتاز
جواب من دقیقا عکس جواب شماست ... من نظر اول رو غلط فرض کردم و نظر دوم رو صحیح .. شما نظر اول رو درست فرض کردید و نظر دوم رو نادرست !!!

یعنی جواب من هم به نوعی درسته !!!

نه من ابتدا شرط دوم رو درست فرض کردم بعد به تناقض رسیدم
به این خاطر گفتم شرط اول درسته

آخرین ویرایش:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
در مورد سوال ها من نمی تونم اظهار نظر خاصی کنم، به نوعی اصلاح عمومی معتقد شدم:biggrin:
در مورد سوال هندسه باید بگم که سرچ نکنید دیگه، فرض کنید خودتون دارید راه حل ارائه می کنید، این طوری می تونید خودتون محک بزنین توانایی شما در حل مساله چقدره وگرنه اطلاعات زیاد و توانایی سرچ برای همه;) البته سوال ها رو می تونم براتون تشریح کنم:
سوال ریاضی کاملا صحیح و صورت سوال همونی هست که در فرم سوال ها آمده

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
در مورد بازی رو ریاضی
بعضی دوستان اظهار کردند که بازی ممکنه به درجه زجر کش شدن فرد بیانجامد:biggrin: چون وقتی از مراحل بالا با اشتباهی کوچیک مجبور به قطع بازی بشید باید از اول برید و این یعنی امتیاز کمتر.
برای رفاه حال دوستان:
از پسورد موجود در هر مرحله استفاده کنید، مراحل بالا به عنوان امتیاز بیشتر مد نظر خواهد بود، درسته که مسابقه به حالت قبل سخت تر بود ولی اصلا قصد نداریم که جذابیت مسابقه از بین بره، بنابراین توانایی شما در حل مراحل در این مسابقه صرفا برای ما ارزشمند خواهد بود.

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد بازی رو ریاضی
بعضی دوستان اظهار کردند که بازی ممکنه به درجه زجر کش شدن فرد بیانجامد:biggrin: چون وقتی از مراحل بالا با اشتباهی کوچیک مجبور به قطع بازی بشید باید از اول برید و این یعنی امتیاز کمتر.
برای رفاه حال دوستان:
از پسورد موجود در هر مرحله استفاده کنید، مراحل بالا به عنوان امتیاز بیشتر مد نظر خواهد بود، درسته که مسابقه به حالت قبل سخت تر بود ولی اصلا قصد نداریم که جذابیت مسابقه از بین بره، بنابراین توانایی شما در حل مراحل در این مسابقه صرفا برای ما ارزشمند خواهد بود.

با این مورد موافقیم!
زیرا که همه مرحله ی 13 گیر کردن و ما امشب ردش خواهیم کرد (نمیدونم چطور ، خیلی سخته) ولی قول میدم ردش کنم :دی

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با این مورد موافقیم!
زیرا که همه مرحله ی 13 گیر کردن و ما امشب ردش خواهیم کرد (نمیدونم چطور ، خیلی سخته) ولی قول میدم ردش کنم :دی
پست های طنر و هوشمندانه شما مایه مسرت ماست:biggrin:

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد بازی رو ریاضی
برای رفاه حال دوستان:

بالاخره راه حل پیدا شد :)
15.jpg

یعنی الان هر کسی مرحله بالاتر باشه ولی امتیاز پایینی داشته باشه برنده میشه؟!:razz:

16.jpg

آخرین ویرایش:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
تاکنون:
جواب سوال هوش همه دوستان با چیزی که در جزوه من نوشته است، تفاوت آشکاری دارد، و این یعنی جواب درست از زعم من با جواب دوستان بالکل متفاوت هست.:D
بازی رو ریاضی رو هم دیگه موندیم چی بگذاریم، مثل اینکه برنده اون مشخص شده از همین الان
:D

Behzad nejati

عضو جدید
پاسخ سوال هوش

پاسخ سوال هوش

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gifمسابقه شماره 9 (مدت پاسخ گویی دو هفته)

قراره دانش آموزان یک کلاس دو عدد A و B رو پیدا کنند، هیچ کدوم از این دو تا عدد صفر نیستند ولی هر کدوم می تونند مثبت یا منفی باشند. دبیر که معمولا هرگز اشتباه نمی کنه، ویژگی این دو تا عدد رو این طور بیان می کنه:
که در این لحظه یکی از دانش آموزان مداخله می کنه و میگه: " اگر B رو به 3 برابر A اضافه کنیم، نتیجه صفر نمیشه.
A= -15 & B= 45
پيش فرض:A^2=5B
استدلال حل:
با توجه به پيش فرض سوال و گفته ي دانش آموز دوم(در تمام موارد A+B اگر مساوی 30 باشه، عدد A میشه) 10.) A=10 , B=20 خواهد شد. كه در اين صورت گفته ي دانش آموز اول(اگر B رو به 3 برابر A اضافه کنیم، نتیجه صفر نمیشه.) نيز درست خواهد بود. يعني اگر A=10 و B=20 باشد گفته هر دو دانش اموز درست است اما ميدانيم كه تنها گفته يكي از دانش آموزان درست ميباشد.
نتيجه ميگيريم گفته ي دانش اموز اول نادرست و گفته دانش اموز دوم درست مي باشد
يا توجه به پيش فرض سوال و گفته دانش اموز اول دو معادله و دو مجهول خواهيم داشت كه به راحتي قابل حل مي باشد
B+3A=0 & A^2=5B
كه نتيجه ميشود
A= -15 & B= 45

آخرین ویرایش:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با تشکر از تلاش دوستان گرام
تا کنون درستی جواب های ارائه شده برای سوال های به غیر از بازی و ریاضی برای ما محرز نشده است
;)

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
منم میتونم شرکت کنم...؟
شرکت برای عموم آزاد هست، خیلی خوش آمدین.:gol:
دوستان عزیز، به علت اینکه پاسخ بازی و ریاضی مشخص شده و تقاضاهای زیادی مبنی بر قرار گرفتن بازی جدید از طرف دوستان به دست ما رسیده، ولی در این سری از مسابقات شاید حکمتی بوده تا بچه ها روی سوالات بقیه قسمت ها تفکر بیشتری کنند، ببینم جواب سوالات دیگه رو پیدا می کنید یا نه، بازی و ریاضی جدید انشاءالله سری دهم.

آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز

A=10 , B=20 درسته؟
:)
اون دانش آموز نعره زنان درست میگه :biggrin:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gifسوالی از هندسه:
من ایمان دارم ریاضیات علم مدل کردن طبیعت هست و بزرگترین ریاضی دانان گرایش شدیدی به حل مسایل موجود در جهان داشتند. بر این مبنا سوال هندسه این سری رو این طور می پرسم:
روشی کاملا هندسی و بر مبنای اولیه مشاهده برای اندازه گیری قطر کره زمین ارائه کنید. اگر این راه حل، به صورت تحربی همراه با گزارش دقیق علمی(مکان انجام تست، زمان دقیق، شرح وسایل انجام آزمایش و ...) ترجیحا عکس از وسایل محاسبه ارائه بشه علاوه بر امتیاز این بخش، جایزه ای دیگه از حانب بنده هم دریافت خواهد کرد.
پ.ن : جو گیر نشید از خودکار و میز کارتون عکس نگیرید حالا:D گزارش کاملا علمی باید باشه.
دوستان صرفا راه حل خودتون هست که برای من ارزشمند هست، سرچ نکنین به هیچ وجه، ممکنه من متوجه بشم یا نشم، ولی مطمئن باشید اگر خودتون راه حلی ارائه بدین هر چند با خطای 100 درصد، بسیار با ارزش خواهد بود.
راحت ترین پاسخ این سوال رادیوگرافی ه (نمیدونم رادیوگرافی درسته یا نه) منظورم اینه که مثل کشف چاه های نفت و گاز یه موج الکترومغناطیسی با طول موج کوتاه میفرستیم سمت زمین و یه نقشه 3 بعدی ازش میگیریم بعد با یه سری محاسبه ی ساده قطر زمین بدست میاد (این روش بوسیله ی ماهواره ها صورت میگیره)
راه حل دیگه:
من میخوام در این مورد یه فتوای فیزیکی بدم
:biggrin:
سرعت زاویه ای زمین رو که داریم
یه جسم رو سطح زمین میکاریم و توسط ماهواره های گرامی و اینا سرعت خطی اون جسم رو با زوم کردن روش بدست میاریم
و طبق فرمول V=rω که در اون ω سرعت زاویه ای و r شعاع زمین و V سرعت خطی جسم هست مقدار شعاع زمین و از اون قطرش بدست میاد.
اگه راه دیگه ای در این مورد به ذهنم رسید خبر میدم
;)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gifسوالی از دنیای ریاضیات(نظریه اعداد):
تمام جواب های درست و صحیح معادله :
a^2+b^2+c^2=a^2*b^2
رو با ارائه راه حل کامل ریاضی ارائه کنید.

اینو باید براش وقت بذارم و بعدا جواب بدم
فعلا همینارو قضاوت کنین تا برگردم

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اینو باید براش وقت بذارم و بعدا جواب بدم
فعلا همینارو قضاوت کنین تا برگردم

خیلی هم عالی، برای شروع خیلی خوب بود;):gol:، روش های رادیوگرافی و کمک گرفتن از ماهواره روش هایی هستند که به وسایل کمکی نیاز دارند، و روش های فیزیکی محسوب می شند، ما صرفا بر مبنای مشاهده و یک روش هندسی می خواهیم قطر زمین رو حساب کنیم، خلاقیتی که اگر فرد خودش متکی بر استعداد و تفکر شخصی به جواب پی ببره واقعا قابل تحسین هست میشه گفت پتانسیل دانشمند شدن رو داره. البته توجه به این نکته هم خالی از لطف نیست که می دونیم زمین کاملا کروی نیست و در قطب ها کمی فرض کرویت با اشکال روبرو هست ولی برای سادگی فرض می کنیم این خطا ناچیز هست.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز

خیلی هم عالی، برای شروع خیلی خوب بود;):gol:، روش های رادیوگرافی و کمک گرفتن از ماهواره روش هایی هستند که به وسایل کمکی نیاز دارند، و روش های فیزیکی محسوب می شند، ما صرفا بر مبنای مشاهده و یک روش هندسی می خواهیم قطر زمین رو حساب کنیم، خلاقیتی که اگر فرد خودش متکی بر استعداد و تفکر شخصی به جواب پی ببره واقعا قابل تحسین هست میشه گفت پتانسیل دانشمند شدن رو داره. البته توجه به این نکته هم خالی از لطف نیست که می دونیم زمین کاملا کروی نیست و در قطب ها کمی فرض کرویت با اشکال روبرو هست ولی برای سادگی فرض می کنیم این خطا ناچیز هست.
برای سادگی فرض می کنیم این خطا ناچیز هست.
درود.............
ینی کره حسابش کنیم دیگه!؟
منم واسه سیب شکل بودنش رادیوگرافی رو پیشنهاد کردم:d
یه فتوای فیزیکی دیگه هم دارم که میگه :
با فرض داشتن جرم زمین
انحنای فضا-زمان اطراف زمین رو طبق نظریه ی نسبیت عام حساب میکنیم
با کروی در نظر گرفتن زمین
یه چشمه ی موج الکترومغناطیس یه جا قرار میدی و یه آشکار ساز هم در فاصله ای از چشمه که روی کره ی زمین بیشتر از 6 درجه ی بشه ( به منظور ملموس شدن انحنای زمین)
بعد چون اجرام در واصل مختلف انحنای متفائتی ایجاد میکنن با بررسی و مقایسه ی انحنای ایجاد شده در مسیر موج الکترومغناطیسی و انحنای بدست امده از فرمول نسبیت عام مقدار شعاع و بوسیله ی اون قطر زمن رو محاسبه میکنیم;)
ببخشید جوابم خیلی فیزیکی بود
اما میشه با تجهیزاتی انجامش داد
راستی جواب سوال دیگه غلط بود؟

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
میشه با استفاده از طول و عرض جغرافیایی هم شعاع زمین رو حساب کرد آیا؟!:cool:

بله .. به نظر من هم میشه ...

فکر کنم بتونیم بگیم که از بالا تا پایین کشورمون X کیلومتر است و با داشتن زاویه آن نقاط از استوا می تونیم زاویه ای که این نقاط با مرکز زمین می سازند رو حساب کنیم و با داشتن مسافت با یک رابطه ساده هندسی میشه شعاع زمین رو حساب کرد ...

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود.............
ینی کره حسابش کنیم دیگه!؟
منم واسه سیب شکل بودنش رادیوگرافی رو پیشنهاد کردم:d
یه فتوای فیزیکی دیگه هم دارم که میگه :

ببخشید جوابم خیلی فیزیکی بود
اما میشه با تجهیزاتی انجامش داد
راستی جواب سوال دیگه غلط بود؟
آره خیلی فیزیکی بود:D فقط روش های ریاضی مبتنی بر هندسه و مشاهده قابل قبول هست.
میشه با استفاده از طول و عرض جغرافیایی هم شعاع زمین رو حساب کرد آیا؟!:cool:
بله میشه، ولی روش کامل بدست آوردن طول و عرض جغرافیایی رو باید توضیح بدین، باز هم سرچ ممنوع، اصلا چطوری این ایده به ذهنتون رسیده رو هم شرح بدین.

بله .. به نظر من هم میشه ...

فکر کنم بتونیم بگیم که از بالا تا پایین کشورمون X کیلومتر است و با داشتن زاویه آن نقاط از استوا می تونیم زاویه ای که این نقاط با مرکز زمین می سازند رو حساب کنیم و با داشتن مسافت با یک رابطه ساده هندسی میشه شعاع زمین رو حساب کرد ...

روش ها رو ارائه کنید، ساده ترین روش و خلاقانه ترین ها مورد تشویق قرار خواهند گرفت.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
آره خیلی فیزیکی بود:D فقط روش های ریاضی مبتنی بر هندسه و مشاهده قابل قبول هست.
خب نسبیت عام هم از یه هندسه ی شدید 4 بعدی استفاده میکنه دیگه!
تبدیلات لورنتز و اینا!
اینم یه راه حل قابل درک و قابل انجام.
میریم قطب شمال (مرکز مرکز محور زمین)
یه زاویه ی کوچولو (10 درجه) مشخص میکنیم و بوسیله ی 2 اتومبیلی(یا هواپیما) چیزی تا استوا رو اضلاع زاویه پیش میریم
بعد وقتی هردوتا به استوا رسیدن یکیشون به سمت اونیکی حرکت میکنه کیلومترشو قبل حرکت صفر میکنه
بعد مسافت طی شده رو 36 برابر میکنه و نتیجه ی بدست اومده رو بر πتقسیم میکنه و مقدار حاصل میشه قطر زمین
هندسش قابل قبولهolel_albabجان؟
حالا جایزه ی منو بدین برم کار دارم:D

آخرین ویرایش:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
خب نسبیت عام هم از یه هندسه ی شدید 4 بعدی استفاده میکنه دیگه!
تبدیلات لورنتز و اینا!
اینم یه راه حل قابل درک و قابل انجام.
میریم قطب شمال (مرکز مرکز محور زمین)
یه زاویه ی کوچولو (10 درجه) مشخص میکنیم و بوسیله ی 2 اتومبیلی(یا هواپیما) چیزی تا استوا رو اضلاع زاویه پیش میریم
بعد وقتی هردوتا به استوا رسیدن یکیشون به سمت اونیکی حرکت میکنه کیلومترشو قبل حرکت صفر میکنه
بعد مسافت طی شده رو 36 برابر میکنه و نتیجه ی بدست اومده رو بر πتقسیم میکنه و مقدار حاصل میشه قطر زمین
هندسش قابل قبولهolel_albabجان؟
حالا جایزه ی منو بدین برم کار دارم:D
اره اینم یک روشه، چقدر پیچیده نسبیت و الکترومغناطیس و ...:surprised:
راستی توی کارت سوختت چقدر بنزین داری چند لیتر به ما میدی؟:biggrin:
جایزه به خلاقانه ترین روش و ساده ترین روش تعلق داره، حالا تا دوهفته وقت دارن دوستان:D

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اره اینم یک روشه، چقدر پیچیده نسبیت و الکترومغناطیس و ...:surprised:
راستی توی کارت سوختت چقدر بنزین داری چند لیتر به ما میدی؟:biggrin:
جایزه به خلاقانه ترین روش و ساده ترین روش تعلق داره، حالا تا دوهفته وقت دارن دوستان:D

ماشین که خریدم یه 700-800 لیتر بهت میدم;):biggrin:
اصن بیا بریم یه 60 لیتر بنزین GTL بهت بدم که باهاش کل زمینو دور بزنی:)

آخرین ویرایش:

عضو جدید
کاربر ممتاز
olel_albab;6682577 [B گفت:
بله میشه، ولی روش کامل بدست آوردن طول و عرض جغرافیایی رو باید توضیح بدین، باز هم سرچ ممنوع، اصلا چطوری این ایده به ذهنتون رسیده رو هم شرح بدین.
[/B]

روش ها رو ارائه کنید، ساده ترین روش و خلاقانه ترین ها مورد تشویق قرار خواهند گرفت.

سرچ زمانیه که به بن بست برسم و راه حلی به ذهنم نیاد ;)
تازگیا شروع کردم به مطالعه کتاب "نجوم به زبان ساده"
از اونجایی به ذهنم رسید که گفتین با مشاهده و تجربی باشه
در دسترس ما هم یه خورشیده با سایه ای که ایجاد میکنه
یه ساعته
یه طول و عرض جغرافیایی هست
دیگه چی؟!!
ممممممممممممممممم
فعلا همینا
دارم فکر میکنم که آیا میشه با سایه ای که ایجاد میشه و محاسبه زاویه بین سایه ها که در فواصل زمانیه مشخصی ثبت شدن بشه یه کاری کرد یا نه:w20:
هنوز در مرحله تحقیقاتم:)
دوستان بیخیال امتیاز بشین و بیایین فکرامونو رو هم بریزیم حلش کنیم
کی پایس؟:redface:

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
جواب یکتا برای سوال هوش پیدا نکردم...

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,
سلام ... بعد یک غیبت تکراری ...
پس از کلی کار کارشناسی (!) به نظرم سوال نظریه اعداد جوابش فقط صفره! اگه غلطه بگید که راه حل نگذارم!

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
یه ساعته
دیگه چی؟!!
ممممممممممممممممم
فعلا همینا
دارم فکر میکنم که آیا میشه با سایه ای که ایجاد میشه و محاسبه زاویه بین سایه ها که در فواصل زمانیه مشخصی ثبت شدن بشه یه کاری کرد یا نه:w20:
من که یه 3-4 بار قطر زمینو اندازه گرفتم
الان فقط مونده جناب ollel_albab ماشین بیاره منم بنزینشو بدم بریم دور زمینو متر کنیم و تقسیم بر π کنیم و قطر زمینو بدست بیاریم :biggrin:
میتونیم با فرض دونستن سرعت حرکت اسپسنی زمین و سرعت حرکت انتقالی زمین و اندازه گیری ساعت رسیدن خورشید به یه محل ثابت تو آسمون طول روز رو حساب کنیم و این زمان و با سرعت گردش زمین و حرکت انتقالیش و تاثیرش به بلندی شب و روز در نظر بگیریم اینطوری هم محیط زمین تقریبا به دست میاد و میشه از تقسیمش به π قطر زمین رو بدست آورد (همش 2 روز مشاهده ی خورشید تو یه مکان ثابت رو میخواد)

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
یه ساعته
دیگه چی؟!!
ممممممممممممممممم
فعلا همینا
جسارت نکردیم ها:D

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
جواب یکتا برای سوال هوش پیدا نکردم...

سلام ... بعد یک غیبت تکراری ...
پس از کلی کار کارشناسی (!) به نظرم سوال نظریه اعداد جوابش فقط صفره! اگه غلطه بگید که راه حل نگذارم!
راه حل بگذارید بابا، بررسی میشه. جواب بهنام هم جالب بود ولی من جواب یکتا براش دارم;)