گام به گام براي مهندسين ناظر تاسيسات مكانيك ساختمان - پروانه نظام مهندسي پايه 3!!!

AMIR843232

اخراجی موقت
با سلام خدمت همه مهندسان تاسیسات که دوست دارند ارشد بخونن خواستم بگم قبل از اینکه ارشد بخونید به فکر نظام مهندسی هم باشید من کلی تو اینترنت گشتم تا منابع و جزوات لازم برا نظام مهندسی رو پیدا کنم که اخیرا از ارشد هم سخت تر شده از طریق دوستم با سایت زیر اشنا شدم و خودم خرید کردم نمیگم جزواتش عالیه ولی خیلی جامع است و من خودم برا تاسیسات این سایتو پیشنهاد می کنم
www.mohandeci.ir

babakv

عضو جدید
سلام دوستان
چند تا سوال داشتم
یکی اینکه تو طراحی درنظر گرفتن دودکش بخاری برای خواب های کوچکتر از 9 یا 8 متر مربع مجازه یا نه ؟؟
در کل برای گرمایش این اتاق ها که پنجره ای هم ندارن چکار کنیم ؟؟
سوال دیگم در رابطه با کولر گازی هستش
در ساختمان هایی که ارتفاع زیاد هست کندانسور کولر رو کجا باید گذاشت اگه تراس نباشه ؟ اگه هم بخوایم رو بام بذاریم لوله های کولر طولشون زیاد میشه برا طبقات پایین
در رابطه به درین کولر ها و اینکه چطوری اجرا میشه و تو نقشه چطور باید نشون بدیم هم توضح بدید ممنون میشم

reza_esi13

عضو جدید
دوستان عزيز 2تا كتاب در سازمان نظام مهندسي وجود داره كه اگر ويرايش آخرش را بگيريد مفيدتر واقع ميشه ، (من در خصوص اسم كتاب ها حضور ذهن ندارم) .
اين 2تا كتاب يكيش در خصوص سوال و پاسخ آزمون هاي سال قبل هستش و يكيش در مورد مهمترين نكاتي كه از داخل آزمون ها و مبحث ها بيرون كشيده اند.
شما عزيزان اگر اين كتاب ها را تهيه كنيد و به همراه كتاب هاي مبحث ساختمان مد نظر كه در نظام مهندسي مشخص كرده اند به سر جلسه آزمون ببريد ، ان شالله قبول مي شين و جاي نگراني هم نيست... شما عزيزان چون وقت آزمون كفاف نمي دهد بايد هر كتاب و هر فصل را قسمت ، قسمت كنيد و مشخص كنيد كه جهت پيدا كردن جواب راحت تر باشيد و خوشبختانه در امتحان آزمون وقتي از يك موضوع سوال ميدن تا چند سوال بعدش از همان موضوع هستش و سپس سراغ يك موضوع ديگه مي رن كه اين هم مي تونه قسمت مثبت كار باشه... ان شالله موفق باشيد

ali-gold

کاربر فعال
دوستان عزيز 2تا كتاب در سازمان نظام مهندسي وجود داره كه اگر ويرايش آخرش را بگيريد مفيدتر واقع ميشه ، (من در خصوص اسم كتاب ها حضور ذهن ندارم) .
اين 2تا كتاب يكيش در خصوص سوال و پاسخ آزمون هاي سال قبل هستش و يكيش در مورد مهمترين نكاتي كه از داخل آزمون ها و مبحث ها بيرون كشيده اند.
شما عزيزان اگر اين كتاب ها را تهيه كنيد و به همراه كتاب هاي مبحث ساختمان مد نظر كه در نظام مهندسي مشخص كرده اند به سر جلسه آزمون ببريد ، ان شالله قبول مي شين و جاي نگراني هم نيست... شما عزيزان چون وقت آزمون كفاف نمي دهد بايد هر كتاب و هر فصل را قسمت ، قسمت كنيد و مشخص كنيد كه جهت پيدا كردن جواب راحت تر باشيد و خوشبختانه در امتحان آزمون وقتي از يك موضوع سوال ميدن تا چند سوال بعدش از همان موضوع هستش و سپس سراغ يك موضوع ديگه مي رن كه اين هم مي تونه قسمت مثبت كار باشه... ان شالله موفق باشيد

سلام.

یه سوال مگه امتحان تاسیسات مکانیکی پایه سه،کتاب باز هست؟میتونی با خودت کتاب ببری؟

اگه این طور یاشه خیلی حال میده!!!

reza_esi13

عضو جدید
سلام.

یه سوال مگه امتحان تاسیسات مکانیکی پایه سه،کتاب باز هست؟میتونی با خودت کتاب ببری؟

اگه این طور یاشه خیلی حال میده!!!

بله
open book هستش
آره . حال مي ده ... ولي اگه بتوني استفاده كني و وقتت را تنظيم كني
مي دوني ... هركس به نظر من بعد از امتحان مي دونه قبول مي شه يا نه...

mahdip

عضو جدید
سلام دوستان
چند تا سوال داشتم
یکی اینکه تو طراحی درنظر گرفتن دودکش بخاری برای خواب های کوچکتر از 9 یا 8 متر مربع مجازه یا نه ؟؟
در کل برای گرمایش این اتاق ها که پنجره ای هم ندارن چکار کنیم ؟؟
سوال دیگم در رابطه با کولر گازی هستش
در ساختمان هایی که ارتفاع زیاد هست کندانسور کولر رو کجا باید گذاشت اگه تراس نباشه ؟ اگه هم بخوایم رو بام بذاریم لوله های کولر طولشون زیاد میشه برا طبقات پایین
در رابطه به درین کولر ها و اینکه چطوری اجرا میشه و تو نقشه چطور باید نشون بدیم هم توضح بدید ممنون میشم

سلام آقا بابک عزیز
در اتاق خواب به خصوص زیر 12 متر استفاده از بخاری غیر مجاز است مگر اینکه هوای تهویه مناسب تامین کنی و چون این کارو کسی نمیکنه بنابراین کاملا ممنوع است
برای اتاق خواب بهترین وسیله پره رادیاتور به همراه پکیج دیواری است-
طول لوله مسی اسپلیت حداکثر 15 تا 20 متر میتواند باشد اما اگه از داکت اسپلیت استفاده کنی این طول افزایش میابد همچنین دستگاه های vrf-v نیز قابلیت افزایش طول را دارند.
تعدادی از اسپلیت ها به خصوص کاستی و سقفی پمپ درین دارند یعنی میتواند ثقلی هم نباشد اما شما جهت اطمینان درین اسپلیت و کولر و فن کویل ها را حتما ثقلی کار کن که اگر روزی پمپ درین خراب شد کار دستگاه مختل نشود-طریقه نشان دادن هم در نقشه به صورت خط چین که بین آن از یک حرف انگلیسی D استفاده میشود-سایز خط درین هم از کتاب capitoline استفاده کن اگه نداشتی بگو من اسکن کنم داخل سایت بذارم-
موفق باشی

ali-gold

کاربر فعال
سلام دوستان.

من سوال داشتم.

من اگه سربازی نرفته باشم و سه سال از مدرک لیسانسم بگذره،میتونم امتحان تاسیسات پایه سه بدم؟اگه میشه و قبول شدم،قبولیم باطل که نمیشه؟برای کار تو نظام مهندسی حتما باید کارت پایان خدمت داشته باشیم؟

babakv

عضو جدید
سلام دوستان.

من سوال داشتم.

من اگه سربازی نرفته باشم و سه سال از مدرک لیسانسم بگذره،میتونم امتحان تاسیسات پایه سه بدم؟اگه میشه و قبول شدم،قبولیم باطل که نمیشه؟برای کار تو نظام مهندسی حتما باید کارت پایان خدمت داشته باشیم؟
سلام دوست عزیز
لطفا اینطور سوالات رو در مباحث دیگه عنوان کنید
کارت پایان خدمت از مدارک ضروری جهت تکمیل پرونده برای شرکت در آزمون و بعد آن ینی صدور پروانه است بنابراین نمیشه تو آزمون شرکت کرد
موفق باشید

آخرین ویرایش:

mersad20

کاربر فعال
سلام دوستان اگر كشي رشتش مهندسي تكنولوژي تاسيسات حرارتي برودتي باشه به صورت ناپويسته از دانشگاه دولتي اما ميتونه پروانه طراحي و نظارت بگيره ؟

mahdip

عضو جدید
درود بر مهندس مهدي عزيز
ممنون من كلا اين نوع لوله رو فراموش كرده بودم دستت درد نكنه جواب سوالت رو خودت ميدي منم كنجكاو شدم بدونم من شنيدم از سفيده تخم مرغ و سيمان استفاده ميكردن البته فقط شنيدم

سلام مهندس محسن عزيز
سفيده تخم مرغ و سيمان يك راهه
راهه مطمئن تر استفاده از زردچوبه است شايد كمي خنده دار باشد اما براي ديگ هاي چدني هم كه ترك ريز دارد از زردچوبه استفاده ميكنند و معجزه ميكند

mahdip

عضو جدید
اينم دوتا عكس يكي از اجراي فاضلاب پوش فيت رايزر اصلي و يكي اجراي دودكش با لوله از بست

مشاهده پیوست 161285مشاهده پیوست 161286

سلام دوستان
عكس هاي بسيار جالبي است كه مهندس محسن عزيز زحمت كشيدند و گذاشتند اما در عكس سمت چپ(دودكش سيماني) در اجرا يه نكته و شايد يك اشكال وجود دارد هركي به ذهنش ميرسه بگه؟؟؟

mahdip

عضو جدید
سلام دوستان
قطعه اي است به نام كف خواب صنعتي توالت ايراني كه در عكس ضميمه مشاهده ميكنيد
اين قطعه كه جنسي شبيه pvc دارد در زير كاسه توالت در طبقات اجرا ميشود-دوستاني كه در طبقات كاسه توالت اجرا كرده باشند ميدونند كه آببند كردن آن خيلي سخته و همچنين نياز به ساخت سبد در زير كاسه توالت دارد كه وزن كاسه را تحمل كند اما اين قطعه كار را آسان كرده همچنين در برآورد قيمت ،نصف قيمت طريقه سنتي ميباشد.
به عكس توجه كنيد و طريقه اجرا-اگه سوالي بود بپرسيد-
همچنين كف خواب پشت بام از همين جنس نيز توليد شده است با قيمتي مناسب
بنده در چند پروژه استفاده كرده و جواب گرفتم-

پیوست ها

• كف خواب.jpg
    كف خواب.jpg
    30.3 کیلوبایت · بازدیدها: 2

mahdip

عضو جدید
سلام دوستان
یک سوال

یک داکت برای 2 آشپزخونه 2 واحد همجوار و توالت یکی از واحد ها درنظر گرفته شده
آیا میتوان لوله افقی فاضلاب 3 تاشو ( یعنی 2 تا آشپزخونه و توالت ) رو به یک رایزر متصل کرد ؟ یا باید رایزر توالت با رایزر فاضلاب آشپزخونه ها جدا باشه ؟؟
در مورد ونت شون چطور؟
معمولا فاضلابي كه به اسم (sewage) است يعني فاضلاب سنگين مربوط به توالت را از فاضلاب به اسم (waste) يعني فاضلاب خاكستري جدا ميكنند و گاهي اين دو فاضلاب آنقدر با هم متفاوت است كه از فاضلاب خاكستري (فاضلاب خروجي از زيردوشي،دشستشوئي، ماشين رختشوئيو ...) در شبكه لوله كشي آب غير آشاميدني داخل همان ساختمان،منحصرا براي شستشوي توالت ها مورد استفاده قرار ميگيرد يعني در فلاشتانك توالت ها(رجوع شود به مبحث 16 مقررات ملي ساختمان چاپ 1382 صفحه 15)
بنابراين معمولا رايزر فاضلاب توالت از ساير رايزر ها كاملا جدا ميشود.اما ونت ميتواند در يك نطقه به هم قفل شود.
دقت كنيد در خانه هاي مسكوني معمولا از كفشوي داخل آشپزخانه بو ميزند ،علت اين است كه براي كفشوي هيچگاه ونت اجرا نميشود و چون گهگاه از آن استفاده ميشود بنابراين آب داخل آن نيز خشك شده است و چون همين كفشوي به توالت وصل است و خط آن جدا نشده است بو به داخل آشپزخانه پس ميزند (اين مورد يكي از نكات مبهم مبحث 16 ميباشد)

mahdip

عضو جدید
سلام دوستان عزیز.من یه سوال داشتم تو گوگل هم زدم چیزی گیرم نیومد و نفهمیدم!!
سوالم اینه:
لوله بی درز و درز دار چیه؟چه طوریه؟جنسش چیه؟در کجاها استفاده میشه؟
اگه یه عکس ازش بزارین ممنون میشم:)ممنون:)

سلام دوستان عزيز-با عرض معذرت زمان كوتاهي كم كاربودم الان دارم سوالات رو كنتراتي جواب ميدم
اما لوله درز دار و بي درز
روش توليد آنرا مهندس محسن عزيز فرمودند،يك روش ديگر براي توليد لوله بي درز هست كه دوستان ساخت توليد بهتر ميدانند و آن روش گريز از مركز است
نكته قابل ذكر اين است كه مانيسمان نام اولين شركت توليد كننده لوله بي درز در آلمان است كه به اين اسم مشهور شده (مثل پودر ماشين لباسشوئي كه همه ميگيم تايد ميخواهيم حال آنكه تايد اسم اولين شركت توليد كننده است) لوله بي درز يا seamless ميباشد
لوله هاي بي درز تحمل بيشتري در برابر فشار هاي كاري بالا دارند بنابراين در مواردي چون خط آتشنشاني،بخار فشار بالا و فشار متوسط و در خط آبرساني كه بالاي 10bar و بااستفاده از فشار شكن كار ميكند استفاده ميشود البته در خط آتشنشاني از بي درز رده 40 استفاده ميشود
طبق مبحث 17 مقررات مبلي ساختمان چاپ 1387 صفحه 41 ميتوان در لوله كشي تو كار و روكار از لوله درز دار استفاده كرد به شرطي كه وزن آن در رنج تعريف شده با تلرانس مورد نظر باشد (جدول وزن لوله :همان كتاب صفحه 45)اما اتصالات توكار بايد حتما بيدرز باشد.
موفق باشيد

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام محسن عزیز
ممنون از توضیح کاملت
راجع یه تراز سقف یکم بیشتر توضیح میدی منظورت چیه ؟؟
ممنونم
درود بر بابك عزيز
منظور از تراز سقف همون سطح سقف كاذب كه بايد توي سرويس ها اجر شود هست اگر سه عدد سه راه بخواهي استفاده كني سطح سقف كاذب خيلي مياد پايين اصلا فكر نكنم كه اجرا شود با همون دوتا سه راهي هم بعضي جاها كه ارتفاع سقف اصلي كم است به مشكل ميخوريم چه برسه به سه تا سراهي

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام مهندس محسن عزيز
سفيده تخم مرغ و سيمان يك راهه
راهه مطمئن تر استفاده از زردچوبه است شايد كمي خنده دار باشد اما براي ديگ هاي چدني هم كه ترك ريز دارد از زردچوبه استفاده ميكنند و معجزه ميكند
درود بر شما مهدي عزيز
اره واقعا معجزه ميكنه توي رادياتور ماشين هم اون قديما معجزه ميكرد الان كه همه ماشين ها پيشرفته شدن البته الان هم ميشه جايي گير كردي سوراخ رادياتور ماشينت رو با بتونه سنگي بگيري

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان
قطعه اي است به نام كف خواب صنعتي توالت ايراني كه در عكس ضميمه مشاهده ميكنيد
اين قطعه كه جنسي شبيه pvc دارد در زير كاسه توالت در طبقات اجرا ميشود-دوستاني كه در طبقات كاسه توالت اجرا كرده باشند ميدونند كه آببند كردن آن خيلي سخته و همچنين نياز به ساخت سبد در زير كاسه توالت دارد كه وزن كاسه را تحمل كند اما اين قطعه كار را آسان كرده همچنين در برآورد قيمت ،نصف قيمت طريقه سنتي ميباشد.
به عكس توجه كنيد و طريقه اجرا-اگه سوالي بود بپرسيد-
همچنين كف خواب پشت بام از همين جنس نيز توليد شده است با قيمتي مناسب
بنده در چند پروژه استفاده كرده و جواب گرفتم-
ممنونم مهدي جان واقعا عاليه
دوستان من هم توصيه ميكنم از اين قطعه حتما استفاده كنيد واقعا اجراي سبد بتني زير كاسه توالت هم هزينه وهم وقت زيادي رو هدر ميده تازه اببند كردن ان يك ايزوگام كار حرفه اي لازم داره كه بايد حتما لايه ايزوگام را داخل لوله فاضلاب جوش بده تا ابند شود

آخرین ویرایش:

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان توجه داشته باشند بعد وقبل از اجراي لوله هاي سرد و گرم داخل سرويس هاي بهداشتي نكات ذيل را مد نظر قرار دهند البته اگر لوله ها در كف اجرا شده است
1- هيچ لوله اي از محل نصب كاسه توالت شرقي عبور نكرده باشد
2- بر روي لوله ها حتما ماهيچه سيماني اجرا شود
3- هنگام اجراي ليسه سيماني جهت صاف نمودن سطح كف و ديوار سرويس براي نصب ايزوگام حتما شيب به سمت كفشور يا سيفون توالت شرقي باشد
4- بر روي لوله هاي عمودي حتما ليسه سيماني اجرا شود تا هنگام اجراي ايزوگام لوله ها در معرض شعله قرار نگيرند
5- به كاشيكار حتما توصيه كنيد زانو هاي ديواري حتما هم سطح با كاشي باشد و بطرف پايين وبالا منحرف نباشد مخصوصا محل نصب شير مخلوط ها
6...فاصله بين دو زانوي ديواري شيرمخلوط را حتما چك كنيد
7- ارتفاع تمامي زانو ديواري ها را نسبت به تجهيزاتي بر روي انها نصب ميشود را چك كنيد

sadeg-es

عضو جدید
سلام دوستان
برای من که میخوام وارد کار نظارت بشم میشه به ترتیب کارهایی که باید انجام بشه رو بگین ؟ هیچ تجربه و دانش کاملی از این کار هم ندارم
متشکرم ;)

Benyamin_NV

اخراجی موقت
سلام دوستان عزیز.

تاپیک بسیار پر محتوایی هست.واقعا از کسانی که اینجا زحمت میکشن ممنون.من یه سوال داشتم شاید ربطی به تاپیک نداشته باشه،ولی شما بزرگواری کنین و بهم جواب بدین:

خواستم بدونم برای کار اجرایی حتما باید ازمون نظام مهندسی بدیم و قبول شیم؟یعنی میشه بدون ان کار اجرایی رو شروع کرد؟بدون پایه سه میصرفه کار اجرایی رو شروع کنیم؟
تا حالا شما مهندسان عزیر که تو پروژه های زیادی کار کردین،آیا افرادی رو دیدین که بعد از ارشد یا دکترا بیا امتحان بدن و وارد نظام مهندسی بشن؟
آیا این افرادی که دکترا دارن و دیگه تقریبا به سن 30 سالگی رسیدن(البته با گذروندن سربازی و خوشبینانه ترین حالت)،جایز میدونین وارد نظام مهندسی بشن؟
برای این افراد افت ندارد که در این سن تازه میخواهند وارد کار اجرا بشن درحالی که هیچی نمیدانن؟اذیت نمیشن؟تازه بدتر بخوای یادم بگیری و زیر دست یه مهندس باشی شاید از اطراف بیشتر اذیت کنن(من این چیزا رو دیدم دارم میگم)،من میخواستم نظرتونو در این باره بهم بگین و منو راهنمایی کنین.برای دکترا یا ارشد بهتر نیست اول وارد طراحی بشه و بعد اجرا؟
من هیچ اطلاعاتی ندارم و ممنون میشم راهنماییم بفرمایید.

ghazaleh_heidari

کاربر بیش فعال
بچه ها كم پيدا شدين چرا؟ ي عالمه نكته ي ديگه مونده كه هنوز بايد ياد بگيريم هااااا

Reza753

اخراجی موقت
بچه ها كم پيدا شدين چرا؟ ي عالمه نكته ي ديگه مونده كه هنوز بايد ياد بگيريم هااااا

سلام.

شما که به غیر از چند تا سوال که کردین،دیگه چیزی از شما ندیدیم!!!به نظرم شما این تاپیکو زدین که به جواب چند تا سوالتون برسین...چون خودتونم گفته بودیم که فک نمیکردین این تاپیک پرطرفدار بشه!!!این یعنی چی؟؟
شما که عضو نظام مهندسی هستین از شما بیشتر انتظار میره تا مایی که تازه فارغ التحصیل شدیم و اصلا نمیدونیم چی به چی هست!!!!
شما یعنی انتظار دارین دیگران حرف بزنن و خودتونم راحت گوش بدین!!!
به نظرم آقا مهدی حق داره،بیکار نیست که بیاد به ملت یاد بده.قرار نیست که همش آقا مهدی و آقا محسن و آقا بابک و بقیه دوستان حرف بزنن،شما که استارتر هستین بایس بیشتر فعال میبودین که نبودین!!!!تازشم جز نظام مهندسی هم هستین.....بالاخره تجاربی دارین...بعدشم یادمه گفته بودین اطلاعاتی دارین ولی نمیتونم اپلود کنم،دیگه الان یه بچه دبستانی هم میتونه آپلود کنه،برین تو سایت فورشیر آپلود کنین،کاری نداره که...
منظوری نداشتم،ناراحت نشین،فقط میخواستم بگم این روش نیست که تاپیک میزنی و خداحافظ و بعد مدتها میان میگین کم پیدا شدین بچه ها!!!!:surprised:. کاملا حق با آقا مهدی هست....آنام واسه خودشون کار و زندگی دارن....شما که وقت داری بیای تو نت خوب یه چیزام شما بگو،چی میشه مگه،زمین به آسمان میرسه!!یه چیزم شما به اشتراک بزار....

والسلام

یاعلی

آخرین ویرایش:

Benyamin_NV

اخراجی موقت
سلام دوستان عزیز.

تاپیک بسیار پر محتوایی هست.واقعا از کسانی که اینجا زحمت میکشن ممنون.من یه سوال داشتم شاید ربطی به تاپیک نداشته باشه،ولی شما بزرگواری کنین و بهم جواب بدین:

خواستم بدونم برای کار اجرایی حتما باید ازمون نظام مهندسی بدیم و قبول شیم؟یعنی میشه بدون ان کار اجرایی رو شروع کرد؟بدون پایه سه میصرفه کار اجرایی رو شروع کنیم؟
تا حالا شما مهندسان عزیر که تو پروژه های زیادی کار کردین،آیا افرادی رو دیدین که بعد از ارشد یا دکترا بیا امتحان بدن و وارد نظام مهندسی بشن؟
آیا این افرادی که دکترا دارن و دیگه تقریبا به سن 30 سالگی رسیدن(البته با گذروندن سربازی و خوشبینانه ترین حالت)،جایز میدونین وارد نظام مهندسی بشن؟
برای این افراد افت ندارد که در این سن تازه میخواهند وارد کار اجرا بشن درحالی که هیچی نمیدانن؟اذیت نمیشن؟تازه بدتر بخوای یادم بگیری و زیر دست یه مهندس باشی شاید از اطراف بیشتر اذیت کنن(من این چیزا رو دیدم دارم میگم)،من میخواستم نظرتونو در این باره بهم بگین و منو راهنمایی کنین.برای دکترا یا ارشد بهتر نیست اول وارد طراحی بشه و بعد اجرا؟
من هیچ اطلاعاتی ندارم و ممنون میشم راهنماییم بفرمایید.

سلام
این سوال ما رو کسی جواب نداد و راهنمایی نکرداااا،آقا رضا شما بگین:gol:

Reza753

اخراجی موقت
سلام

سلام دوست عزیز.

این سوالو من نمیتونم جواب بدم،مهندسین ناظر مثل غزاله خانم و بقیه مهندسین ناظر که کار اجزایی انجام دادن.
یاحق

mahdip

عضو جدید
سلام

سلام دوست من-كمي داري بيراهه ميري
نظام مهندسي هيچ ربطي به كار اجراي و ارشد و دكتري نداره-راحت بگم نظام مهندسي براي بچه هاي مكانيك هيچ سودي نداره در تهران فقط بچه هاي پايه 1 (مثل خودم) مدارك رو به صورت حقوق ميفروشند سالي مثلا 7 ميليون تومان -اگر ناظر گاز باشند خوب يه ممر درآمد كوچكي دارند-اما دوستاني كه ميخواند كار اجرا و طراحي كنند در هر مقطعي پيشنهاد من اين است كه اول كار اجرائي انجام بدند هرچند با سختي باشه اونوقته كه يه طراح خوب از آب در مياد و در هنگام طراحي تمام جزئيات اجرائي رو ميتونه ببينه چون قبلا توي اجرا لمس كرده-در ضمن دوستاني كه دكتري ميخونند ديگه بيشتر كار تحقيقاتي انجام ميدند و كار مديريتي ميكنند و در نظام مهندسي هم ميتونند جزء مديران باشند (البته با زد و بند)
خلاصه كلام مدرك نظام مهندسي فقط يك ملعبه دست مهندساست -خيلي از مهندساي پايه 1 هنوز يك پروژه تاسيساتي كامل انجام ندادند به خدا من سر كلاسهاي ارتقاء پايه اين آدمارو ديدم -سوال ميكردند فرق هواساز با چيلر چيه؟؟؟ براي مهندس پايه يك خنده داره-

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
درود بر همه دوستان عزيز
داشتم امار تايپك رو نگاه ميكردم جالب بود برام اين تايپيك 4081 تا باز ديد داشته كه تقريبا براي هر پست 20 بازديد پس نظاره كننده زياد داريم ولي فعاليت كم حالا بازم دوستاني كه تشكر ميكنند گلي به جما لشون..نه اينكه بگم دوستاني كه دارند دراين تايپك فعاليت ميكنند احتياج به تشكر دارند ولي تشكر شما باعث ميشه دوستان دلگرم شوند يعني اينكه ميفهمند مطالبي كه گذاشتند مفيد بوده و كسي از ان استفاده كرده ...بهتر ه بگم اين تجربه ها كه دوستان بدون هيچ چشم داشتي در اختيار همگان قرار ميدهند تجربه چندين سال تجربه عمر شان هست تجربه سالها گرد خاك خوردن در كارگاه است تجربه چندين سال طي كردن پله هاي ساختمان هاي مرتفع هست تجربه شبها نخوابيدن و فكر كردن به چگونه اجرا كردن هست تجربه را توي هيچ دانشگاه و هيچ كتابي نميتوان پيدا كرد بايد لمس كرد اونو بايد براش منت كشيد حتي ممكنه يه كارگر ساده به شما چيز هايي رو ياد بده كه توي هيچ دانشگاه و كتابي پيدا نميشه چون اون كار رو لمس كرده هيچ وقت ازپرسيدن و كار نترسيد حتي اگر براي ان قيمت گزافي پرداخت كنيد هيچ وقت از پرسيدن نترسيد بلكه از ندانستن بترسيد ...حرفاي كه مهدي عزيز در مورد بعضي از مهندسان زد واقعا يك حقيقت تاسف بار است هيچ وقت نگاه به مدركتان نكنيد هميشه نگاه به اموخته هايتان بكنيد البته نظام اموزشي ماهم اشكال زيادي دارد وقتي نگاه ميكنيم مي بينيم دروس عمومي و پايه در دانشگاه براي دانشجو شده يك سد محكم ولي دروس تخصصي و اجرايي به راحتي پاس ميشوند اين نظام اموزشي غلط ماست بهتره سخن را كوتاه كنم چون اگه بخوام حرف بزنم مثنوي هفتاد من خواهد شد اميدوارم همگي با علم كامل توي جامعه خدمت كنيد

mahdip

عضو جدید
سلام دوستان
عكس هاي بسيار جالبي است كه مهندس محسن عزيز زحمت كشيدند و گذاشتند اما در عكس سمت چپ(دودكش سيماني) در اجرا يه نكته و شايد يك اشكال وجود دارد هركي به ذهنش ميرسه بگه؟؟؟

سلام دوستان گفتم كمي كم كاريد كسي حوصله جواب دادن به اين سوالو نداشت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خوب دوستان دقت كنيد سوكت لوله هاي فاضلاب دقيقا عكس ونت يا دودكش اجرا ميشود به اين صورت كه اگه توي عكس مورد نظر دقت كنيد ميبايست سوكت دودكش بر عكس اجرا شود يعني لوله پائيني برود داخل لوله بالائي ،اگر جهت حركت دود يا بو در ونت را از پائين به بالا در نظر بگيريم بايد سوكت روي لوله بالائي باشد اما در فاضلاب براي جلوگيري از گير كردن فاضلاب به لبه لوله اين كار برعكس اجرا ميشود اگر متوجه نشديد بگيد تا در اتوكد بكشم اينجا بذارم چون توي اين تايپيك بلد نيستم بكشم.
موفق باشيد

mahdip

عضو جدید
سلام
دوستان اگه موافقيد راجع به اجراي لوله كشي گاز در ساختمان هم كمي صحبت كنيم
دوستاني كه موافقند نظر خود را اعلام كنند تا شروع كنيم

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
دوستان اگه موافقيد راجع به اجراي لوله كشي گاز در ساختمان هم كمي صحبت كنيم
دوستاني كه موافقند نظر خود را اعلام كنند تا شروع كنيم
من كه خيلي موافقم مهندس چون خودم خيلي تجربه در اين زمينه ندارم ومشتاق دانستن اگه مرحله به مرحله بگيد ممنونم

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
فصل دوم اجراي تاسيسات برقي
بعداز اجراي لوله هاي ديواري برق نوبت به اجراي لوله هاي كف و سقف مي رسد
1-اجراي لوله هاي كف بعد از اجراي لوله هاي تاسيسات مكانيكي مي باشد
2- بعد از اجراي لوله هاي كف اجراي ماهيچه سيماني بر روي تمامي لوله مي باشد
3- حتما لوله ها را با سيم مفتول به هم ببنديد تا موقع ماهيچه كشي از ماهيچه بيرون نزنند
4- جهت بوشهاي لوله هاي اجرا شده به يك سمت بايد باشد تا موقع فنر زني دچار مشكل نشويد
5- سعي كنيد سر لوله را كه موقعي ميخواهيد درون بوش جا بزنيد پخ بزنيد تا كمترين گير در لوله باشد و هم اينكه باعث خراش برروي عايق سيم نمي شود البته يك نوع بوش توي بازار هست كه ديگه احتياج به بوش زدن لوله نيست لوله از دوطرف وارد ان ميشود وهيچ زائده اي هم توليد نميشود
6- لوله هاي سقف را هم بعد از اجراي زير سازي سقف كاذب انجام ميشود البته اگر سقف كاذب باشد وگرنه در كف طبقه بالا يا پشت بام اجرا ميشود و در محل نصب چراغ سقفي سوراخ شده به پايين مي ايد

بالا