تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
ممنون
ولی کاش حداقل شما یک بار به تاریخ این مقاله نیگا میکردی دوست عزیز این مال 13 سال پیشه...!!!
طریقه نصب catiaV5R4 بر روی Windows NT 4.0, Windows 2000, Windows 95 OSR2 or Windows 98
2013-07-31 01-08-39 ب-ظ.jpg
هر چند شاید بشه از مطالب دیگش استفاده کرد ولی آموزش های بسیار جدید تر زیبا تر و به روز تر حتی تو همین تاپیک وجود داره
شاد باشید

mehd0551

عضو جدید
سلام دوستان چطور میشه یک مستطیل رسم رو با روش corner چهار طرف مستطیل رو انحنا داد که شعاع یک گوشه مستطیل مثال 20 عوض کنیم 3 طرف دیگشم بشه 20 مثال من خودم corner چهار گوش تغییر میدم اما بخوام یک طرف 20 کنم اونطرف 20 نمیشه میخوام که Raduis یک طرف عوض شد طرفای دیگه هم عوض شه اینم شکل : http://upload7.ir/images/25608402537711680052.jpg
سلام.اول یکی از گوشه ها را تغییر بده(کرنر) بعد اون منحنی را نصبت به مرکز مربع(یا مسطیل )میرور کن سپس اون دو تا را یه بار دیگه میرور کن حالا با پاک کن اقدام به حذف گوشه های اضافه کن .امتحان کن ببین شد یا نه؟در ضمن حتما مکعبت مرکزیت داشته باشه نصبت به خطوط میرورت.

a1l2i3z4a5h6r7

عضو جدید
سلام.اول یکی از گوشه ها را تغییر بده(کرنر) بعد اون منحنی را نصبت به مرکز مربع(یا مسطیل )میرور کن سپس اون دو تا را یه بار دیگه میرور کن حالا با پاک کن اقدام به حذف گوشه های اضافه کن .امتحان کن ببین شد یا نه؟در ضمن حتما مکعبت مرکزیت داشته باشه نصبت به خطوط میرورت.
میرور کن یعنی چی؟
بعدشم میخوام هر 4 طرف همزمان با هم عوض شن یعنی یکی 1 RADUIS هارو تغییر دادم بقی هم عوض شن

mer30fery

کاربر ممتاز
میرور کن یعنی چی؟
بعدشم میخوام هر 4 طرف همزمان با هم عوض شن یعنی یکی 1 RADUIS هارو تغییر دادم بقی هم عوض شن
وقتی چهارتا اندازه رو میزاری یکیشو مقدار بده رو بقیه وقتی دبل کلیک میکنی برای وارد کردن مقدار روی مقدار کلیک راست کن و edit formula رو بزنید و جلوی مساوی اندازه اول را انتخاب کنید.
با این کار سه اندازه به انداره اول لینک میشن و یک علامت fx کنا اندازه میبینید

a1l2i3z4a5h6r7

عضو جدید
وقتی چهارتا اندازه رو میزاری یکیشو مقدار بده رو بقیه وقتی دبل کلیک میکنی برای وارد کردن مقدار روی مقدار کلیک راست کن و edit formula رو بزنید و جلوی مساوی اندازه اول را انتخاب کنید.
دوست عزیز من مستطیل رو با روش corner میخوام 3 گوشیش raduis یکی باشه یعنی یکی رو عوض کردی بقی هم عوض شه من رو یک قسمت مستطیل خط افقی و بعد عمودی با روش corner میزنم اندازه میدم بقی موقعی که ایکون corner فعال هست double click که شما عرض کردی فعال نیست

mer30fery

کاربر ممتاز

دوست عزیز من مستطیل رو با روش corner میخوام 3 گوشیش raduis یکی باشه یعنی یکی رو عوض کردی بقی هم عوض شه من رو یک قسمت مستطیل خط افقی و بعد عمودی با روش corner میزنم اندازه میدم بقی موقعی که ایکون corner فعال هست double click که شما عرض کردی فعال نیست
اول مستطیل رو میکشی
چهار گوشه رو corner میزنی
چهار شعاع رو با constraint اندازه میدی
یکی از اندازه ها رو 20 انتخاب میکنی
بقیه اندازه هارو روشون دبل کلیک میکنی و ادامه ماجرا....

a1l2i3z4a5h6r7

عضو جدید
اول مستطیل رو میکشی
چهار گوشه رو corner میزنی
چهار شعاع رو با constraint اندازه میدی
یکی از اندازه ها رو 20 انتخاب میکنی
بقیه اندازه هارو روشون دبل کلیک میکنی و ادامه ماجرا....
داداش مرسی اوکی شد

آخرین ویرایش:

bigbomber

کاربر فعال
سلام دوستان چطور میشه یک مستطیل رسم رو با روش corner چهار طرف مستطیل رو انحنا داد که شعاع یک گوشه مستطیل مثال 20 عوض کنیم 3 طرف دیگشم بشه 20

مثال من خودم corner چهار گوش تغییر میدم اما بخوام یک طرف 20 کنم اونطرف 20 نمیشه میخوام که Raduis یک طرف عوض شد طرفای دیگه هم عوض شه
اینم شکل :
http://upload7.ir/images/25608402537711680052.jpg

سلام.
برای این منظور 2 روش سریع وجود داره. برای یادگیری، ویدیوی زیر را دانلود بفرمایید. (حجم 2.39Mb)

http://www.mediafire.com/download/8x6fit32bhvf9gv/How_Creat_Corner_with_link.zip

a1l2i3z4a5h6r7

عضو جدید
دوستان تا حالا کسی سرویس پک 6 یا سرویس پک 5 برای catia v5r21 نصب کرده اگه کرده یک فیلم آموزشی بزاره ما هم نصب کنیم کرک ممون من خودم مجبور شدم سرویس پک 3 بریزم. که نحوه کرک کردنش
با این فایل DSLS SSQ
یعنی هیچ کی بلد نیست تو پست های خارجی هم فیلمش موجود نیست

آخرین ویرایش:

amin_eshgh

عضو جدید
دوستان یه سوال دارم. محیط cast & forged part optimizer که از زیرمجموعه های mechanical design هست رو می شه روی catia v5-6 r2012 (V5R22) داشت یا نه؟ متشکر میشم پاسخ بدید.:smile:

mehd0551

عضو جدید
تنظیمات کتیا

تنظیمات کتیا

سلام میخوام ویندوز عوض کنم - کلی تنظیمات رو کتیا انجام دادم(قسمتهایی از استانداردش را تنظیم شخصی کردم).حالا باید تمام اون تنظیمات را از اول انجام بدم یا نه راهی وجود داره که بتونم انتقال بدم به ویندوز جدید(و کتیای جدید).؟

yones66

عضو جدید
دوستان تا حالا کسی سرویس پک 6 یا سرویس پک 5 برای catia v5r21 نصب کرده اگه کرده یک فیلم آموزشی بزاره ما هم نصب کنیم کرک ممون من خودم مجبور شدم سرویس پک 3 بریزم. که نحوه کرک کردنش
با این فایل DSLS SSQ
یعنی هیچ کی بلد نیست تو پست های خارجی هم فیلمش موجود نیست

دوست من نصب کردن لایسنس کتیا اونم 21 و اپدیتش که کاری نداره . راهنمای نصب تو خود فایل هست. فایل زیر راهنمایی کامل میکنه البت هبه زبان انگلیسی تصویری و گویاست. فقط اینو بگم اگه نشد چندین بار باید نصب و حذف کنی تا لاینس ها فعال بشه براتون. نکته : روی ایکس پی جواب نداده مگه ایکس پی که تمامی افزونه ها و نمیدونم برنامه ای جانبی رو داشته باشه.تونستی روشش رو بگو.
مشاهده پیوست DSLS_SSQ_Setup_eng.pdf

bigbomber

کاربر فعال
سلام میخوام ویندوز عوض کنم - کلی تنظیمات رو کتیا انجام دادم(قسمتهایی از استانداردش را تنظیم شخصی کردم).حالا باید تمام اون تنظیمات را از اول انجام بدم یا نه راهی وجود داره که بتونم انتقال بدم به ویندوز جدید(و کتیای جدید).؟

سلام. تنظیمات Options را آگاهی ندارم، ولی اگر منظور شما از standard، استاندارد هایی مثل ISO هستش (که خود شما ممکنه یک استاندارد شخصی ایجاد کرده باشید)، به آدرس زیر در محل نصب نرم افزار مراجعه کنید و از پوشه ی Standards یک BackUp تهیه نمایید.

C:\.........................\win_b64\resources

koohe energy

عضو جدید
سلام به همه دوستان.یه مشورت میخواستم باهاتون بکنم.سوالم کلیه (چه کتیا چه سالیدورکس)من سالید رو قبلا تو دانشگاه خودمون کلاس رفتم ولی میلنگم و ضعیفم نسبتا.میخواستم ببینم مدرک سالید از مجتمع فنی تهران بگیرم برا آینده کاریم امتیاز محسوب میشه (نسبت به مدرک فنی حرفه ای که بقیه جاها میدن)یا اینکه فرقی نداره مدرک داشته باشی یا خودت یاد گرفته باشی؟؟؟
چون کلاسهای مجتمع فنی ازبقیه جاها گرون تره.من ثبت نام کردم امروز ولی تردید دارم شدید.خواهشا راهنماییم کنید.مرسی
????????????

maryam72

عضو جدید
سلام . چه طوری میشه یه شکل تو کتیا اسکن کرد؟ من همه آموزش هایی که از محیط digitized shape ditor میگیرم از همون اول شکل اسکن شده. وهیچ توضیحی داده نمیشه که از کجا اومده.

yasser2222

عضو جدید
تو دستورات RIP این عملکرد pulling direction دقیقا به چه صورت است؟

تا جایی من میدونم . شما یک مسیر داری و یه مقطع که قراره رو مسیر جاروب بشه. حالا اگه puling direction استفاده کنی و یک راستا مثلا محور z بش بدی . زاویه بین مقطع و این محور z در طول مسیر ثابت میمونه. اما اگه اینکارو نکنی زاویه بین مقطع و مسیر در طول جاروب شدن ثابت میمونه.

bigbomber

کاربر فعال
سلام . چه طوری میشه یه شکل تو کتیا اسکن کرد؟ من همه آموزش هایی که از محیط digitized shape ditor میگیرم از همون اول شکل اسکن شده. وهیچ توضیحی داده نمیشه که از کجا اومده.

سلام. اشکال و قطعات امروزه اغلب توسط اسکنر های نوری سه بعدی اسکن می شوند. خود اسکن کردن یک تخصص هستش و قیمت تجهیزات هم بالا می باشد. بهتر است اگر می خواهید شکلی را اسکن کنید، به مراکز خدمات این امر مراجعه کنید.
برای اطلاعات بیشتر 3D scaner را سرچ بفرمایید.

a1l2i3z4a5h6r7

عضو جدید
دوست من نصب کردن لایسنس کتیا اونم 21 و اپدیتش که کاری نداره . راهنمای نصب تو خود فایل هست. فایل زیر راهنمایی کامل میکنه البت هبه زبان انگلیسی تصویری و گویاست. فقط اینو بگم اگه نشد چندین بار باید نصب و حذف کنی تا لاینس ها فعال بشه براتون. نکته : روی ایکس پی جواب نداده مگه ایکس پی که تمامی افزونه ها و نمیدونم برنامه ای جانبی رو داشته باشه.تونستی روشش رو بگو.
مشاهده پیوست 163148
دوست خوبم ممنون از چوابت من نصب کردم آبدیت 6 یا 5 رو نصب میکنم نرم افزار تیدیل میشه به catia student که گزینه save اصلا نداره برای شما هم اینجوری سرویس پک 5 6 عرض میکنم اما سرویس پک 3 هیج مشکلی نداره

maryam72

عضو جدید
سلام. اشکال و قطعات امروزه اغلب توسط اسکنر های نوری سه بعدی اسکن می شوند. خود اسکن کردن یک تخصص هستش و قیمت تجهیزات هم بالا می باشد. بهتر است اگر می خواهید شکلی را اسکن کنید، به مراکز خدمات این امر مراجعه کنید.
برای اطلاعات بیشتر 3D scaner را سرچ بفرمایید.

مرسی از راهنماییتون. منظورتون دستگاه cmm هست؟پس هیچ استفاده همگانی نداره؟ من میخوام مش و ابر نقاط را یاد بگیرم. باید از کجا شروع کنم؟

maryam72

عضو جدید
میشه با دادن نماهای لازم از یک شکل سه بعدی (مثلا سه نما) شکل سه بعدی را از کتیا گرفت؟؟؟

yasser2222

عضو جدید
میشه با دادن نماهای لازم از یک شکل سه بعدی (مثلا سه نما) شکل سه بعدی را از کتیا گرفت؟؟؟

نه اینقد راحت
هر نما رو میشه گذاشت back grond و بهدذش با اسپیلاین اونو کشید و در ادامه با دستورات سطح سازی این سه نما رو به هم وصل کرد. اما دقیق نیست و تقریبیه

yones66

عضو جدید
دوست خوبم ممنون از چوابت من نصب کردم آبدیت 6 یا 5 رو نصب میکنم نرم افزار تیدیل میشه به catia student که گزینه save اصلا نداره برای شما هم اینجوری سرویس پک 5 6 عرض میکنم اما سرویس پک 3 هیج مشکلی نداره

مهندس بزگوار برید قسمت لایسنس ها و یک لایسنس هست که اول اون نوشته ID3 اون رو غیر فعال کن. بعد دوباهر راه اندازی کن کتیا رو میبینی که برگشته گزینه ذخیره سازی.

maryam72

عضو جدید
نه اینقد راحت
هر نما رو میشه گذاشت back grond و بهدذش با اسپیلاین اونو کشید و در ادامه با دستورات سطح سازی این سه نما رو به هم وصل کرد. اما دقیق نیست و تقریبیه
ببخشید متوجه منظورتون نشدم .میشه بیشتر توضیح بدید؟

yasser2222

عضو جدید
ببخشید متوجه منظورتون نشدم .میشه بیشتر توضیح بدید؟
فایل زیر نحوه ایجاد یک موس با استفاده از سه نماست. البته انگلیسیه. فارسیش با یه مثال دیگه از سه نمای هواپیما تو کتاب مهندسی معکوس کتیا انتشارات مثلث نارنجی هس

http://seit.unsw.adfa.edu.au/coursework/ZEIT4008/Information/CATIA/CATIA Mouse.pdf

اینم فایلای کتیاش
http://www.apammachine.com/www.catia.ir/Ronagh_www.CATIA.IR.rar

آخرین ویرایش:

smmoosavian

عضو جدید
سلام دوستان چطور میشه یک مستطیل رسم رو با روش corner چهار طرف مستطیل رو انحنا داد که شعاع یک گوشه مستطیل مثال 20 عوض کنیم 3 طرف دیگشم بشه 20

مثال من خودم corner چهار گوش تغییر میدم اما بخوام یک طرف 20 کنم اونطرف 20 نمیشه میخوام که Raduis یک طرف عوض شد طرفای دیگه هم عوض شه
اینم شکل :
http://upload7.ir/images/25608402537711680052.jpg

کاری که شما باید انجام بدید اینه که ابتدا کلید ctrl رو نگه دارید و سپس همه اندازه هایی رو که قراره مساوی باشن انتخاب کنید. بعدش روی یکی از اون ها راست کلیک کنید و از منوی selected objects گزینه edit equivalent dimensions رو انتخاب کنید. در کادر محاوره ای که باز میشه مقدار اندازه مورد نظر رو تایپ کنید. از این به بعد با تغییر یکی از اون ها همه اندازه ها تغییر می کنن

a1l2i3z4a5h6r7

عضو جدید
مهندس بزگوار برید قسمت لایسنس ها و یک لایسنس هست که اول اون نوشته ID3 اون رو غیر فعال کن. بعد دوباهر راه اندازی کن کتیا رو میبینی که برگشته گزینه ذخیره سازی.

دوست خوبم مرسی اون اوکی شد اما ورژنش student هست کدوم لایسنشو غیرفعال کنم وکدوم لایسنسارو فعال کنم که خود catia شه

آخرین ویرایش: