تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار Solid Works

s.amirzadeh

عضو جدید
آقا من وقتی میخوام با دستور circle دایره بکشم قسمت parameters خاموشه نمیدونم چطوری مختصات مرکز دایره رو بهش بدم.مشکل از چیه؟کرک؟

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
آقا من وقتی میخوام با دستور circle دایره بکشم قسمت parameters خاموشه نمیدونم چطوری مختصات مرکز دایره رو بهش بدم.مشکل از چیه؟کرک؟
اگه این مشکلو فقط تو رسم دایره داری نمیدونم
ولی اگه پنل سمت چپ (Feature Manager) رو هنگام ترسیم هر اسکچی نمیبینی برو تو تنظیمات سالید ورکز:
Tools --> Options --> System Options --> General
تیک گزینه Auto-show PropertyManager رو فعال کن

سلام.من می خواستم بدونم چجوری می شه خم های پیچیده در سالیدورک کشید مثلا فرض کنید که در محیط شیدمتال به جای استفاده از دستور line از دستور spline استفاده کرد.
محیط Surfaces برای ایجاد خم های پیچیده مناسب تر است.
شاد باشید.:D

mer30fery

کاربر ممتاز
Smart Featurs و Lights در سالیدورکز

Smart Featurs و Lights در سالیدورکز

سلام
1.چرا گزینه smart feature بسته است؟
2.اینا چیه؟
1 -دستور Smart Featurs زمانی فعاله که مجموعه مونتاژی شما شامل قطعه ای دارای Smart Component باشه
خیلی کاربردی نیست و توضیحش طولانیه این ویدئو میتونه کمکتون کنه:
از اینجا دانلود کنید

2-اینا دقیقا لامپ هستند
همانطور که در شکل زیر می بینید در پنل سمت چپ (Property manager) در تب Disply Manager در قسمت view scene Light Camera
نور پردازی های موجود در صفحه را می بینید.
با کلیک بر روی Lights و انتخاب گزینه edit all lights میتوانید میزان نورپردازی را به طور حرفه ای کنترل کنید.
تنظیماتی از قبیل رنگ ، میزان نور ، میزان روشنی ، میزان درخشندگی ، زاویه تابش و ...
2013-07-20 08-35-45.jpg

SAJADKIYANI

عضو جدید
سلام
من میخوام فنر سرتخت تو سالید بکشم از دوستان کسی هست راهنمایی کنه.رسم فنر معمولی رو بلدم میخوام سر ته فنر تخت باشه ممنون میشم.

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام
من میخوام فنر سرتخت تو سالید بکشم از دوستان کسی هست راهنمایی کنه.رسم فنر معمولی رو بلدم میخوام سر ته فنر تخت باشه ممنون میشم.
سلام خوش اومدی به این تالار امیدوارم اینجا چیزای جدید از هم یاد بگیریم.
خب اول فنر رو بکش بعد سرش رو تخت کن با یه دستور Extrude Cut ساده
منظورتون این بود؟
فنر سر تخت.jpg

gh2dboy

عضو جدید
سلام بر مهندسان عزیز!بچه ها من یه مشکلی داشتم. خوشحال می شم اگه کمکم کنید.اگه من یه شافت بکشم و بخوام یه بیرینگ یا یه چرخدنده از TOOLBOXروی اون قرار بدم چطور باید انجامش بدم.مثلا وقتی بیرینگ رو وارد محیط می کنم قطرش خیلی کوچیکه.چطور باید قطرش رو تغییر بدم یا بیرینگ رو دوران بدم؟

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام بر مهندسان عزیز!بچه ها من یه مشکلی داشتم. خوشحال می شم اگه کمکم کنید.اگه من یه شافت بکشم و بخوام یه بیرینگ یا یه چرخدنده از TOOLBOXروی اون قرار بدم چطور باید انجامش بدم.مثلا وقتی بیرینگ رو وارد محیط می کنم قطرش خیلی کوچیکه.چطور باید قطرش رو تغییر بدم یا بیرینگ رو دوران بدم؟
سلام
خوش اومدی به این تالار امیدوارم اینجا چیزای جدید از هم یاد بگیریم.
برای وارد کردن قطعات استاندارد از toolbox کافیه قطعه رو بگیری بکشی و رو صفحه رها کنی(drag and Drop)
بعد از اینکه بیرینگ مورد نظرتو رها کردی تو پنل سمت چپ (Configure Component) سایز یا کد استاندارد آن قابل تنظیم است.
در بلبرینگ ها شماره استاندارد قطر داخل و خارج و عرض بلبرینگ و دیگر موارد را بیان میکند و در نرم افزار قطر به طور مستقیم قابل تنظیم نیست باید به جدول استاندارد مراجعه کنید.
برای هم محور کردن با شفت به آن قید هم مرکزی بدهید (MATE --> concenteric )
برای این کار سطح استوانه بلبرینگ و شافت را با Ctrl انتخاب کنید و دستور میت رو اجرا کنید.
برای جابجا کردن قطعات در محیط مونتاژ آنرا با کلیک چپ گرفته و حرکت میدهید و برای چرخش آن را با کلیک راست میگیرید و دوران میدهید.

آخرین ویرایش:

پارسا 2879

عضو جدید
با عرض سلام خدمت دوستان
من توی سالید یک فایل اسمبلی درست کرده ام و داخلش از tools box (پیچ و مهره ...) استفاده کرده ام و در محل مشخصی کل فایل اسمبلیو همراه با فایل قطعاته tool box ذخیره کرده ام . ولی وقتی فایله اسمبلیو باز میکنم مسیر فایلهای tools box عوض می شود و مسیر پیش فرض و اصلی ای که ازش کپی شده به خود میگیرد(مسیر ذخیره فایل جابجا میشود) مشکل کجاست . ممنون می شم کمکم کنید

mer30fery

کاربر ممتاز
تغییر نام تغییر آدرس و تغییر قطعات در Solidwork

تغییر نام تغییر آدرس و تغییر قطعات در Solidwork

با عرض سلام خدمت دوستان
من توی سالید یک فایل اسمبلی درست کرده ام و داخلش از tools box (پیچ و مهره ...) استفاده کرده ام و در محل مشخصی کل فایل اسمبلیو همراه با فایل قطعاته tool box ذخیره کرده ام . ولی وقتی فایله اسمبلیو باز میکنم مسیر فایلهای tools box عوض می شود و مسیر پیش فرض و اصلی ای که ازش کپی شده به خود میگیرد(مسیر ذخیره فایل جابجا میشود) مشکل کجاست . ممنون می شم کمکم کنید
سلام به شما
برای حل مشکلت اول نرم افزار سالیدورکز رو باز میکنی.!
بعد از طریق File Open فایل مونتاژی مورد نظرتو پیدا میکنی.و انتخاب میکنی.
قبل از اینکه بازش کنی گزینه references رو میزنی تا متوجه بشی فایلت چه زیر مجموعه های داره و به کجا لینکه.
احتمالا گزینه In Folder قطعاتتون تغییر کرده(این دلیل اغلب به خاطر Rename غیر اصولی قطعات است)
با دبل کلیک بر روی قطعه مورد نظر آدرس اصلی رو بهش بدید
در صورت تغییر رنگ نوشته سبز خواهد شد.
حالا Open رابزنید.
و فایل را ذخیره کنید.
چند تا نکته اساسی:
برای تغییر نام یا حتی تغییر و Replace قطعه بر روی فایل مورد نظرتون از My Computer کلیک راست کنید و گزینه Solidworks -- > Rename ... replace رو بزنید. تا لینک ها به صورت اصولی تغییر کند.
وقتی آدرس قطعات استاندارد مثل پیچ و مهره از مجموعه مونتاژی گم شد (missed) نرم افزار ازتون میپرسه : " قطعه استاندارد شما گم شده میخواهید از جعبه ابزار بار گذاری کنم؟" شما باید بزنید نه و بهش آدرس بدید.، حالا اگر نپرسه یعنی شما قبلا گزینه دیگه نشون نده (Don't Show again) رو زدید.
برای اینکه بازم پیغام های "دیگه نشون نده " رو ببینید برید به
Solidworks --> tools --> options --> System Options --> Advaned
شاد باشید

SAJADKIYANI

عضو جدید
سلام مهندس ممنون از راهنمایید.خب این رو بلدم.ولی من میخوام کل نشیمنگاه تخت و یک سطح باشه. ی جوری بشه که داره آخر گام فنر توی یک سطح باشه.

SAJADKIYANI

عضو جدید
سلام
من میخوام از toolbox سالید اندازه یه بلبرینگ رو تغییر بدم.طوری که با تغییر یک اندازه بقیه اندازه ها هم به تناسب بقیه تغییر کنه.البته دستوری بجز scale
درضمن به نظر میرسه که طراحی بلبرینگ toolbox با فرمول نویسی انجام شده ولی هنگام تغییر اندازه ارتباطی بین اندازه ها مشاهده نمیشه.از دوستان اگه راهنمایی کنن ممنون میشم.

آخرین ویرایش:

gh2dboy

عضو جدید
واقعا دم اون کسی که این تایپیک رو راه انداخت گرم.باید جایزه نوبل رو البته نوبل سالید رو به ایشون بدن.بچه ها من اگه بخوام از قسمت pipingوroutingسالید استفاده کنم کسی هست که منو راهنمایی کنه. یا یه منبع قوی معرفی کنه.ممنون می شم.یه سری چیزا رو در حد helpخود نرم افزار بلدم.

mer30fery

کاربر ممتاز
toolbox

toolbox

سلام
من میخوام از toolbox سالید اندازه یه بلبرینگ رو تغییر بدم.طوری که با تغییر یک اندازه بقیه اندازه ها هم به تناسب بقیه تغییر کنه.البته دستوری بجز scale
درضمن به نظر میرسه که طراحی بلبرینگ toolbox با فرمول نویسی انجام شده ولی هنگام تغییر اندازه ارتباطی بین اندازه ها مشاهده نمیشه.از دوستان اگه راهنمایی کنن ممنون میشم.
این جوری نمیشه دوست عزیز. گفتم در مورد بیرینگ ها شماره استاندارد دیگر پارامتر ها را تعیین میکند. شما از شماره استاندارد به اندازه مورد نظر میرسید. و با تغییر هر اندازه ای مثلا قطر داخل یا خارج یا عرض طبعا استاندارد آن هم تغییر خواهد کرد.
مگر اینکه بخواید خارج از استاندارد صحبت کنید
مثلا بلبرینگ 7200 قطر داخلیش 10 قطر خارجیش 30 عرضش 9 میباشد
نه چیز دیگر
اگر مثلا قطر داخلی را میخواهید 15 کنید شما باید 7202 یا 7302 را انتخاب کنید
اگر پیچ بود چرا میگفتیم پیچ سر شش گوش DIN 934 - M10 به طول 30 یا 40 یا 50 یا 60 یا ....
حالا اگر میخواید قطعه مورد نظرتون رو عوض کنید کافیه روش کلیک راست کنی و Edit toolbox Component رو بزنی

koohe energy

عضو جدید
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]سلام به همه دوستان.یه مشورت میخواستم باهاتون بکنم.من سالید رو قبلا تو دانشگاه خودمون کلاس رفتم ولی میلنگم و ضعیفم نسبتا.میخواستم ببینم مدرک سالید از مجتمع فنی تهران بگیرم برا آینده کاریم امتیاز محسوب میشه (نسبت به مدرک فنی حرفه ای که بقیه جاها میدن)یا اینکه فرقی نداره مدرک داشته باشی یا خودت یاد گرفته باشی؟؟؟[/FONT]
[FONT=&quot]چون کلاسهای مجتمع فنی ازبقیه جاها گرون تره.من ثبت نام کردم امروز ولی تردید دارم شدید.خواهشا راهنماییم کنید.مرسی[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان.یه مشورت میخواستم باهاتون بکنم.من سالید رو قبلا تو دانشگاه خودمون کلاس رفتم ولی میلنگم و ضعیفم نسبتا.میخواستم ببینم مدرک سالید از مجتمع فنی تهران بگیرم برا آینده کاریم امتیاز محسوب میشه (نسبت به مدرک فنی حرفه ای که بقیه جاها میدن)یا اینکه فرقی نداره مدرک داشته باشی یا خودت یاد گرفته باشی؟؟؟
چون کلاسهای مجتمع فنی ازبقیه جاها گرون تره.من ثبت نام کردم امروز ولی تردید دارم شدید.خواهشا راهنماییم کنید.مرسی
سلام.. من خودم جوونیام واسه شروع یه کلاسی تو دانشگاه برگزار کرد واسه اینکه راه بیفتم رفتم کلاس
بعد خودم تمرین کردم
تمرین تمرین و باز هم تمرین
هر چی دم دستم میومد مدل میکردم مونتاژ میکردم نقشه میکشیدم مدل میکردم مونتاژ میکردم نقشه میکشیدم
تا اینکه یواش یواش راه افتادم
هر جا رفتم واسه استخدام ازم پرسیدن نرم افزار کجا یاد گرفتی با افتخار گفتم خودم یاد گرفتم و تو عمل نشونشون دادم.
اگر میخواید شغلی بجز تدریس در آموزشگاه ها ها فنی حرفه ای ها یا این جور چیزا داشته باشی مدرک کلاس بدردت نمیخوره.
مهم اینه که چقدر به نرم افزار مسلطی و سرعت عملت چقدره؟
این در مورد همه نرم افزار ها صادقه.
موفق و پیروز و شادکام باشید.

!...Ace

عضو جدید
سلام

دوستان چجوری میشه تو سالید از فنر استفاده کرد .

میخوام 4 تا فنر رو زیر یه قطعه قرار بدم و با اعمال نیرو رو قطعه ، تاثیرش رو روی فنر ها ببنیم . ممنون میشم در قسمت شبیه سازیِ این موضوع ، راهنماییم کنید

koohe energy

عضو جدید
سلام به همه دوستان.یه مشورت میخواستم باهاتون بکنم.من سالید رو قبلا تو دانشگاه خودمون کلاس رفتم ولی میلنگم و ضعیفم نسبتا.میخواستم ببینم مدرک سالید از مجتمع فنی تهران بگیرم برا آینده کاریم امتیاز محسوب میشه (نسبت به مدرک فنی حرفه ای که بقیه جاها میدن)یا اینکه فرقی نداره مدرک داشته باشی یا خودت یاد گرفته باشی؟؟؟
چون کلاسهای مجتمع فنی ازبقیه جاها گرون تره.من ثبت نام کردم امروز ولی تردید دارم شدید.خواهشا راهنماییم کنید.مرسی

بقیه دوستان نظری ندارند؟

mohammad1992

عضو جدید
سلام .می خواستم بدوم منظور از عبارت روبهرو چیست؟0.375-24 AS3239-26 machine bolt. Nut face 0.405 in. max ID and 0.558 in. min OD. The bolts are to be considered infinitely stiff.

!...Ace

عضو جدید
سلام

دوستان چجوری میشه تو سالید از فنر استفاده کرد .

میخوام 4 تا فنر رو زیر یه قطعه قرار بدم و با اعمال نیرو رو قطعه ، تاثیرش رو روی فنر ها ببنیم . ممنون میشم در قسمت شبیه سازیِ این موضوع ، راهنماییم کنید

کسی نیست جوابه مارو بده :( ؟

mahyarbavafa

عضو جدید
سلام
دوستان خسته نباشید
یک مدت هست دنبال کتاب الکترونیکی اموزش سالید فارسی کامل و با تمرین زیاد می گردم واسه دانلود کسی اگه لینکی داره یک کمک به اینجانب بفرماید ممنون میشم .

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام
دوستان خسته نباشید
یک مدت هست دنبال کتاب الکترونیکی اموزش سالید فارسی کامل و با تمرین زیاد می گردم واسه دانلود کسی اگه لینکی داره یک کمک به اینجانب بفرماید ممنون میشم .
سلام دوست گرامی
ورود شما به این تالار رو تبریک میگم
شما با یه خورده وفقط یه خورده جستجو حتی تو همین تالار هم میتونید آموزش فارسی سالید ورکز رو پیدا کنید:
آموزش تصویری
تاپیک تمرینات SolidWorksبه صورت تصویری و همراه با نقشه دو بعدی

آخرین ویرایش:

sonya

عضو جدید
باید یه خروجی dxf بگیری بعد ببریش تو نرم افزار مخصوص g-codeتا بتونی خروجی جی کد cncرو بگیرید

mer30fery

کاربر ممتاز
باید یه خروجی dxf بگیری بعد ببریش تو نرم افزار مخصوص g-codeتا بتونی خروجی جی کد cncرو بگیرید
لطفا پاسخ خود را با نقل قول بیان کنید......................................
سوالش کدومه؟!