میزان مهریه

وضعیت
موضوع بسته شده است.

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسپم ممنوووووع

دالان بهشت

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان در هر چیزی باید میانه اعتدالو رعایت کرد ...نه کم نه تاریخ تولد میلادی ...از قیمم گفتن سنگ بزرگ علامت نزدنه......همیشه همیشه اعتدال:D

fateme_003

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بین 200تا 500 بیشترم بود که چه بهتر:D اصلنم اعتقاد ندارم مهریه باید موقع طلاق گرفته بشه....در طی زندگی مشترکمون باید پرداخت بشه:w12:

Ahmad Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این خیلی خوبه که هممون میدونیم مهریه خوشبختی نمیاره

تعدادشم به طرفین ربط داره و خونواده هاشون و شایدم نوع زندگیشون

به قول دوستان:
کمیت مهم نیست کیفیت مهمه(کیفیت زندگی)

من خودم 14تارو قبول دارم:redface: 114تام خوبه:smile:

persian_land

عضو جدید
کاربر ممتاز
این خیلی خوبه که هممون میدونیم مهریه خوشبختی نمیاره

تعدادشم به طرفین ربط داره و خونواده هاشون و شایدم نوع زندگیشون

به قول دوستان:
کمیت مهم نیست کیفیت مهمه(کیفیت زندگی)

من خودم 14تارو قبول دارم:redface: 114تام خوبه:smile:

214 چطور؟ 314 هم عدد مطلوبیه ...وای از 414 نگو ....

etnn

عضو جدید
کاربر ممتاز
من قبلنا بحث مهریه که میشد ،بابام میگفت 14 تا مهریه بیشتر نه برا دخترام میگم نه برا پسرام!
اون موقع بهم برمیخورد که چرا بابام اینجوری میگه ، اما الان 99 درصد میگم 14 تا سکه!

یه مهریه هم تو نت دیدم یه خانومی گذاشته بود مهرشو تقبل هزینه 5 تا یتیم به مدت 14 سال ...
از اینم خوشم اومد ، بین این و بالایی شک دارم!

havij139

عضو جدید
کاربر ممتاز
هنگامی كه علی - علیه السلام- به قصد ازدواج فاطمه (س) به منزل پیامبر (ص) رفت، پیامبر به ام سلمه فرمود: «برخیز و در را بگشای، كه این همان است كه خدا و رسولش او را دوست دارند.» ام سلمه فوراً در را باز كرد و علی - علیه السلام- داخل شد. علی - علیه السلام- در كمال حجب و حیا و خجالت بود كه پیامبر -صلی الله علیه و سلم- فرمود: علی جان حاجتی داری؟ آسوده باش، امیدوارم كه حاجت تو برآورده شود. علی - علیه السلام- نیز قصد خود را بازگو نمود و از فاطمه (س) خواستگاری نمود. پیامبر فرمود: چه چیزی برای تو است كه مهریه فاطمه (س) قرار دهی؟ علی - علیه السلام- عرض كرد: ای رسول خدا! تو خود شاهد هستی كه برای من به جز شمشیر و شتر و زره، از مال دنیا چیزی نیست. پیامبر -صلی الله علیه و سلم- فرمود: ای علی شمشیر و شتر مورد نیاز توست، اما زره ات را بفروش و با آن مراسم ازدواج با فاطمه (س) را فراهم كن.[1]

اما اینكه حضرت آن زره را چه مقدار فروخت و آن را مهریه حضرت زهرا قرار داد از نظر تاریخی و روایی در آن اختلاف وجود دارد. و آن عبارت است از، 400 درهم، 480درهم یا 500 درهم.[2]

لكن قدر مسلم این است كه مهریه آن حضرت بیشتر از پانصد در هم و كمتر از چهار صد درهم نبوده است، و این مقدار -پانصد درهم- عبارت از مقدار مهریه ای است كه رسول خدا(ص) برای كلیه زنان و دخترانش تعیین نموده و از آن تعبیر به مهر السنه هم می شود.[3] و این سیره الگویی برای سایر مسلمانان و گروندگان به اسلام قرار گرفت. گرچه در آن زمان مهریه های سنگین از طرف مردم برای دختران قرار داده می شد؛ زیرا وقتی پیامبر(ص) فاطمه، را به عقد علی(ع) در آورد، عده ای از مردم قریش به خدمت ایشان رسیدند و گفتند چرا علی(ع) را با مهریه کم و ناچیز داماد كردی؟[4]

بنابراین مقدار مهریه حضرت زهرا(س) بیش از پانصد در هم - نقره- نبوده است. این مقدار مهریه از طرف پیامبر اكرم(ص) برای دخترش، مهریه ای متوسط - نه بسیار كم و نه زیاد - در آن زمان بوده است كه به عنوان سنت، الگویی برای سایر مسلمانان قرار گرفت.
شاید مناسب باشد که بگوییم هر ده درهم (سکه نقره) ، معادل یک دینار (سکه طلا) بوده است. پس مهریه حضرت زهرا (س) پنجاه دینار می شود و هر دینار، 18 نخود طلا، یا حدود 5/4 گرم است. البته ارزش اقتصادی این مقدار طلا، در دوره های مختلف فرق می کند.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

به نظر آدم باید چشم و هم چشمی رو بذاره کنار و یکم واقع بین باشه
و از حضرت علی و فاطمه درس بگیره.. نه اینکه موقع احتیاج و نیاز یادشون بیوفتیم و یاروز پدر یا روز مادر به یادشون بیوفتیم
مهریه به نظرم باید طبق دارایی هایی که اون پسر داره تعیین بشه... اگه اون پسر هیچی نداره و یا نمی تونه سرمایه ی زیادی جمع کنه پس همسرش نشین و اگه میشین با توجه به دارایی که داره و یا می تونه در آینده داشته باشه مهریه رو تعیین کنید... چه یک سکه چه ده ملیون سکه

havij139

عضو جدید
کاربر ممتاز
من خودم بیشتر از 14 سکه نمیدم:دی
بحث بی اعتمادی نیست.. و البته آدم هم نمیدونه در آینده چی پیش میاد.. هر چقدر هم که عاشق باشی و طرف عاشقت باشه ولی شیطون رو نمیشه در نظر نگرفت و آینده رو نمیشه پیش بینی کرد.. هر چقدر هم که شناخت داشته باشی ممکنه در آینده آدم تغییر کنه

همون طور هیچ تضمینی نیست که آدم به تعهدش نسیت به اونی که عزیزترینه عمل کنه.. ینی تعهدش نسبت به خوب بودن.. نسبت به نماز و روزه گرفتن و غیره عمل کنه.. ممکنه یه شبه گناه کار و خطا کار بشه و یا ممکنه یه شبه فرشته بشه.. .پس آدم نمیتونه به یه خانوم که حداکثر مثلا 5 سال طرف رو میشناسی اعتماد کنه.... اندازه ی موهای سرمون دیدیم آدمایی که اولش هردو با هم میگفتن که مهریه چیه و ما عاشق همدیگه هستیم و خانوادهامون هم همدیگرو میشناسن و غیره آخرش پسره الان کنج زندونه... سعی کنیم از دیگرون عبرت بگیریم ولی عبرت بقیه نشیم... اگه مهریه خوشبختی نمیاره پس بسم الله

من خودم پیشنهاد میدم 14 سکه بعلاوه کل دارایی هایی که الان دارم و در آینده خواهیم داشت حتی حساب بانکی نصف نصف بشه....
چون وقتی با ازدواج یک روح در دو بدن میشیم و شریک زندگی میشیم پس شریک همه چی میشیم و من خودم دوست دارم در طول زندگی هر چی میخریم چه خونه چه ماشین و زمین و غیره نصف همه ی اموالمو بزنم به نام همسرم... بهتر از اینه که طرف 1500 تا سکه مهرشه ولی هیچی به نامش نیست... خدایی نکرده در صورت جدایی هم هردو به یک اندازه از زندگی سهم میبریم و هر دو میریم پی زندگی خودمون وهیچکدوممون بدبخت نمیشیم:دی

babakmail

عضو جدید
کاربر ممتاز
موافقم منم مهریه نمیدم ولی همون اول زندگی میگم اگه یه موقه به طلاق بکشه همه چی نصف نصف....اگه بدنم خونه دار شدم 3 دانگ خونه را به نامش میکنم...البته شرط همه ابنها ازدواج با یک دختر نجیب و شوهر داره که این دورزمونه کم پیدا میشه...

وضعیت
موضوع بسته شده است.