لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام.
یه سوال ساده داشتم: (ببخشید من پایم ضعیفه:()

ببخشید دوستان ، پلی هیدروکسی الکل چیه؟

استادم گفته ساختار و اطلاعات راجع بهش جمع کنم , ولی تنها چیزی که پیدا کردم ایته که یه مولکول الکله که بیش از 1 گروه هیدروکسی داره!
پس با این حساب خیلی چیزا می تونه باشه. می شه راهنماییم کنید. (اگه بتونین چند تا از موادی که پلی هیدروکسی الکل محسوب می شنم بهم بگین خیلی ممنون می شم)
:gol::gol::gol:
خب دوست عزیز
اشکالی نداره، خب تخصص شما نیست که،
ببین پلی هیدروکسی الکل به ترکیبی آلی میگن که مثلا سه تا کربن کنار هم داریم هر سه تاشون الکل داره که اسمش تری گلیسیرید هست که به نام گلیسرول یا گلیسیرین مشهوره http://en.wikipedia.org/wiki/Glycerol

اتیلن گلیکول هم دو عامل الکلی روی دو تا کربن همسایه داره که ما به عنوان ضد یخ میشناسیمش :)

آیا کافیه یا بیشتر بگم؟ :D

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان . بچه ها ميتونيد براي ساخت اسيد لاكتيك به من كمك كنيد؟ ترجيحا تخمير نباشه و به شكل سنتز مصنوعي باشه بهتره . من ميخوام اين ماده رو براي اهداف تجاري توليد كنم ممنون ميشم كمكم كنيد
سلام گل پسر عليرضا جواب داده ديگه
براي چي پيغام گذاشتي ديگه؟
روش براي سنتز داره كه مفت در بياد
الان بايد برم سرم شلوغه شب برات توضيح ميدم

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان خوبم کسی میتونه در مورد سنتز ترکیبات دی تیوکاربامات سیلسیم دار کتاب ، مقاله یا مطلب برای من پیدا کنه خیلی بهش نیاز دارم مرسی :(
اکثریت مقالاتش با لانتانیدها بود
شما میتونید برید این مقاله رو ببینید، اگه مناسب بودن توی تالار مقالات درخواست بدین
http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00397910701693658?journalCode=lsyc20#.UgjqsdI3DAI

این هام پتنت هستن، بعضی اوقات اگه با دقت بخونید مطالب مفیدی دارن
http://www.google.com/patents?hl=en...act#v=onepage&q=silyl dithiocarbamate&f=false
http://www.google.com/patents?hl=en...act#v=onepage&q=silyl dithiocarbamate&f=false

فکر نکنم این به دردتان بخوره ولی باز گذاشتم شاید به کارتون بیاد
http://chemistry.georgetown.edu/people/stroll/2.pdf

با عرض شرمندگی خدمتتان بگم که اینجا تالار سوالاته، میتونستید توی تالار درخواست مقاله و کتاب مطرحش کنید. ممنون

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان . بچه ها ميتونيد براي ساخت اسيد لاكتيك به من كمك كنيد؟ ترجيحا تخمير نباشه و به شكل سنتز مصنوعي باشه بهتره . من ميخوام اين ماده رو براي اهداف تجاري توليد كنم ممنون ميشم كمكم كنيد

خب بيا ببينم تو با كي كار داري مهرداد
اولا اين روش ساده ترينشه و فقط يك بويلر
لازم داري و يك ميكسر
5 روش ديگه هم دارم كه حرفه اي تره و پروسس خاص خودشو داره
كار تو نيست بي خيال شو ميزني خودتو ناقص ميكني:D:w15:
اگر اينكاره باشي ميتوني كلي هم آمونياك به عنوان محصول جانبي توليد كني:D(عجب آدم بدجنسي هستم :D)
اول يك تست بگيريم بعد بزرگش ميكنيم
يك چهار پنج كيلو استالدئيد بگير و به همون مقدار هم سيانيدريك اسيد بگير
يك كوچولو هم سولفوريك بگير
برو تو محيط باز كه خفه نكني خودتو:D استالدئيدت رو تيز بريز تو يك ظرفي كه درب كوچكي داره
چون خيلي فراره و تا بياي دست چپو راستتو پيدا كني همش پرت شده
از بالاي ظرف آهسته آهسته سيانيدريك اسيدو بريز رو سر آلدئيد بعد درب رو ببند و شديد ظرفو تكون تكون بده تا هم گرما
كم بشه و هم قشنگ مخلوط بشن . نري بذاريش تو آب سردا!!!!! دقيقا همين حركتو بكن كه گفتم
حاصل كار رو بريز تو يك ظرف ديگه
بعد بذار تو يك ظرف آب جوش و بالاشم يدونه از اين كندانسور شيشه اي سركاريا بذار كه رفلاكس كنيم
از اين بالنايي استفاده كن كه 3 تا خروجي داره . يكيشو مسدود كن ! يكيشو به كندانسور نصب كن و اونيكي رو يك لوله
بفرست بره تو تركيبت و از بيرون بخار داغ بفرست بره تو
براي مقدار كم ميتوني به جاي بويلر از اين بخار شو ها ي خونگي استفاده كني :Dدر حد باواريا كار ميكنه! من با اين بخار شو به راكتورهاي ايزوترمال بار دادم كه سيال ناراحت توش داشتم با 120 بار فشار اين كه ديگه جنگولك بازيه

بخار رو بده زير تركيب و همزمان زيرشم روغنو حرارت بده تا 110 درجه . بعد از 15 دقيقه مشخصه كه ديگه تنها چيزي كه مياد تو كندانسورت و رفلاكس ميشه فقط آبه و تركيبت ديگه بلند نميشه
همونجا برو براي يك تقطير ساده روي 105 درجه كه آب اضافي داخل بالن بلند شه بياد اينور
حاصل ته بالن رو تحويل بگير حالشو ببر
شكل واكنش هم برات با پينت درست كردم ببين كه متوجه بشي

مشاهده پیوست 165185

افتاد الان؟

اين تست براي آزمايش همينو با دو تا ميكسرو يك بويلر ميتوني بصورت بچ تا 2 تن هم توليد كني در روز

آخرین ویرایش:

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خب بيا ببينم تو با كي كار داري مهرداد
اولا اين روش ساده ترينشه و فقط يك بويلر
لازم داري و يك ميكسر
5 روش ديگه هم دارم كه حرفه اي تره و پروسس خاص خودشو داره
كار تو نيست بي خيال شو ميزني خودتو ناقص ميكني:D:w15:
اگر اينكاره باشي ميتوني كلي هم آمونياك به عنوان محصول جانبي توليد كني:D(عجب آدم بدجنسي هستم :D)
اول يك تست بگيريم بعد بزرگش ميكنيم
يك چهار پنج كيلو استالدئيد بگير و به همون مقدار هم سيانيدريك اسيد بگير
يك كوچولو هم سولفوريك بگير
برو تو محيط باز كه خفه نكني خودتو:D استالدئيدت رو تيز بريز تو يك ظرفي كه درب كوچكي داره
چون خيلي فراره و تا بياي دست چپو راستتو پيدا كني همش پرت شده
از بالاي ظرف آهسته آهسته سيانيدريك اسيدو بريز رو سر آلدئيد بعد درب رو ببند و شديد ظرفو تكون تكون بده تا هم گرما
كم بشه و هم قشنگ مخلوط بشن . نري بذاريش تو آب سردا!!!!! دقيقا همين حركتو بكن كه گفتم
حاصل كار رو بريز تو يك ظرف ديگه
بعد بذار تو يك ظرف آب جوش و بالاشم يدونه از اين كندانسور شيشه اي سركاريا بذار كه رفلاكس كنيم
از اين بالنايي استفاده كن كه 3 تا خروجي داره . يكيشو مسدود كن ! يكيشو به كندانسور نصب كن و اونيكي رو يك لوله
بفرست بره تو تركيبت و از بيرون بخار داغ بفرست بره تو
براي مقدار كم ميتوني به جاي بويلر از اين بخار شو ها ي خونگي استفاده كني :Dدر حد باواريا كار ميكنه! من با اين بخار شو به راكتورهاي ايزوترمال بار دادم كه سيال ناراحت توش داشتم با 120 بار فشار اين كه ديگه جنگولك بازيه

بخار رو بده زير تركيب و همزمان زيرشم روغنو حرارت بده تا 110 درجه . بعد از 15 دقيقه مشخصه كه ديگه تنها چيزي كه مياد تو كندانسورت و رفلاكس ميشه فقط آبه و تركيبت ديگه بلند نميشه
همونجا برو براي يك تقطير ساده روي 105 درجه كه آب اضافي داخل بالن بلند شه بياد اينور
حاصل ته بالن رو تحويل بگير حالشو ببر
شكل واكنش هم برات با پينت درست كردم ببين كه متوجه بشي

مشاهده پیوست 165185

افتاد الان؟
اين تست براي آزمايش همينو با دو تا ميكسرو يك بويلر ميتوني بصورت بچ تا 2 تن هم توليد كني در روز

آقا بچه مردم را هوائی نکن الان میره خودش را ناقص میکنه حالا بیا درستش کن! یقه ات را میگیره دیه اش را نقد میکنه ها! از ما گفتن بود :D

سلام
اهداف تجاری مثلا چه چیزی؟
کاربرد صنعتی؟ داروئی؟ غذائی؟ تولید صنعتی برای مصارف آزمایشگاهی؟
با استاندارد یا بدون استاندارد؟
کدام استاندارد؟ ایران یا ایزو؟ یا ای پی آی؟
مایع یا جامد؟

اسید لاکتیک انواع مولکولی مختلفی داره و به اشکال مختلف مایع و پودر و غیره بسته بندی میشه
درصد خلوصش مختلفه چند درصد میخوای؟

اسید لاکتیک کیلوئی از چند هزار تومن هست تا کیلوئی چند میلیون تومن

گرید های مختلفی داره و برای کاربردهای غذائی، داروئی، آزمایشگاهی، صنعتی و در صنایع مختلف کاربرد داره

باید اول بدونیم برای چه قسمتی از صنعت با چه خلوصی و با چه گریدی میخوای تولید بکنی

بعد میریم سراغ تخمیری یا سنتز و غیره ....

اگر از مواد نفتی مانند گاز و مواد پتروشیمی بخوای سنتز کنی در اصل میشه یک پتروشیمی تمام عیار
اگر از روش سنتز استفاده نکنی ناچاری از روش تخمیری استفاده کن که نیاز به بیو راکتور داری و در ابعاد صنعتی قیمت تجهیزاتت بالا میشه

خلاصه میخوای توی وادی کارهای عجیب غریب قدم بزاری اصلا این ایده را از کسی شنیدی؟ تا حالا توی ایران چنین کارخانه ای فعالیت نداشته! :D

یک تاپیک در این باره بود چند سال پیش تکمیلش کرده بودیم الان یادم نیست کجاست ولی بیشتر روی روش تخمیری مطالب داشت

توی ایران الان روش تجاری اش را دولت فقط به روش تخمیری امتیاز میده به روش سنتز از مواد پتروشیمی دولت امتیاز خاصی نمیده یعنی توی لیست اولویت نیست و سرمایه بالائی هم میخواد
مگر اینکه با ظرفیت پائین تولید بکنی که ان هم نتیجه گرید صنعتی میشه که کیلوئی چند هزار تومن هست و به صرفه نیست باید پولت را دور بریزی یعنی توجیه اقتصادی نداره هزینه ای که میکنی گرانتر از اسید لاکتیک وارداتی از چین هست.

بنابر این اگر آزمایشگاهی نیست و تجاری هست به نظرم پولت را دور نریز

راستی اگر واقعا هم پول و هم حوصله و عمر و اراده کار جدی را داشتی بد نیست بدونی که شرکت هیتاچی ژاپن صاحب لایسنس تولید پلیمر بیوپلاستیک از اسید لاکتیک هست باهاشون مکاتبه بکن شاید لایسنس فرایند اسید لاکتیک را هم داشته باشند

آخرین ویرایش:

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
آقا بچه مردم را هوائی نکن الان میره خودش را ناقص میکنه حالا بیا درستش کن! یقه ات را میگیره دیه اش را نقد میکنه ها! از ما گفتن بود :D

سلام
اهداف تجاری مثلا چه چیزی؟
کاربرد صنعتی؟ داروئی؟ غذائی؟ تولید صنعتی برای مصارف آزمایشگاهی؟
با استاندارد یا بدون استاندارد؟
کدام استاندارد؟ ایران یا ایزو؟ یا ای پی آی؟
مایع یا جامد؟

اسید لاکتیک انواع مولکولی مختلفی داره و به اشکال مختلف مایع و پودر و غیره بسته بندی میشه
درصد خلوصش مختلفه چند درصد میخوای؟

اسید لاکتیک کیلوئی از چند هزار تومن هست تا کیلوئی چند میلیون تومن

گرید های مختلفی داره و برای کاربردهای غذائی، داروئی، آزمایشگاهی، صنعتی و در صنایع مختلف کاربرد داره

باید اول بدونیم برای چه قسمتی از صنعت با چه خلوصی و با چه گریدی میخوای تولید بکنی

بعد میریم سراغ تخمیری یا سنتز و غیره ....

اگر از مواد نفتی مانند گاز و مواد پتروشیمی بخوای سنتز کنی در اصل میشه یک پتروشیمی تمام عیار
اگر از روش سنتز استفاده نکنی ناچاری از روش تخمیری استفاده کن که نیاز به بیو راکتور داری و در ابعاد صنعتی قیمت تجهیزاتت بالا میشه

خلاصه میخوای توی وادی کارهای عجیب غریب قدم بزاری اصلا این ایده را از کسی شنیدی؟ تا حالا توی ایران چنین کارخانه ای فعالیت نداشته! :D

یک تاپیک در این باره بود چند سال پیش تکمیلش کرده بودیم الان یادم نیست کجاست ولی بیشتر روی روش تخمیری مطالب داشت

توی ایران الان روش تجاری اش را دولت فقط به روش تخمیری امتیاز میده به روش سنتز از مواد پتروشیمی دولت امتیاز خاصی نمیده یعنی توی لیست اولویت نیست و سرمایه بالائی هم میخواد
مگر اینکه با ظرفیت پائین تولید بکنی که ان هم نتیجه گرید صنعتی میشه که کیلوئی چند هزار تومن هست و به صرفه نیست باید پولت را دور بریزی یعنی توجیه اقتصادی نداره هزینه ای که میکنی گرانتر از اسید لاکتیک وارداتی از چین هست.

بنابر این اگر آزمایشگاهی نیست و تجاری هست به نظرم پولت را دور نریز

راستی اگر واقعا هم پول و هم حوصله و عمر و اراده کار جدی را داشتی بد نیست بدونی که شرکت هیتاچی ژاپن صاحب لایسنس تولید پلیمر بیوپلاستیک از اسید لاکتیک هست باهاشون مکاتبه بکن شاید لایسنس فرایند اسید لاکتیک را هم داشته باشند

سلام محمد جان خوبي؟
بادمجون بم آفت نداره :w15: بابا اين پدر منو در آورده اينقدر زنگ زده
:w06:
اينكه اينجا جوابشو دادم واسه اين بود كه گفتم شايد يكي ديگه هم بعدا به دردش بخوره
اين كه خطري نداره
يادم نبود راستي تو خودت اينو تو كارخونتون توليد داشتي
بابا محمد اين مهرداد تازه كار نيست با نيما شريكش و پدرشون واردات دارن .
مهرداد هموني بود كه اون پايلوت بنزين و چند حلال رو براشون زدم
يادته چند ماه پيش بهم گفتي يك واحد بنزين سازي جور كنم بريد بازديد؟ همين بود !
در مورد اسيد لاكتيك هم مثل اينكه يك مشتري هندي دارن
كه قبلا براشون تامين ميكردن ولي الان ميخوان خودشون توليد كنن بدن هنديه نهي نهي بخونه
:D
با پدر مهرداد تا حالا دو تا نيمچه پروژه داشتم كاملا ميشناسمشون
بچه هاي فعال و خوبي هستن . نيما عليزاده كه حرف نداره شريكشه
و براي اينكه اسپم نكرده باشم بايد تو ادامه پست اسيد لاكتيك بگم
كه اگر فاز گازي بخوايم كار كنيم ميشه از بوتان هم به عنوان خوراك استفاده كنيم
حالا نميدونم جاي اين فرايندها تو شيمي هست يا خير ولي اگر دوست داشتيد من توضيح ميدم
اينجوري كسي هم خودشو نميكشه
:D (حال كردي محمد؟:D)

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام محمد جان خوبي؟
بادمجون بم آفت نداره :w15: بابا اين پدر منو در آورده اينقدر زنگ زده
:w06:
اينكه اينجا جوابشو دادم واسه اين بود كه گفتم شايد يكي ديگه هم بعدا به دردش بخوره
اين كه خطري نداره
يادم نبود راستي تو خودت اينو تو كارخونتون توليد داشتي
بابا محمد اين مهرداد تازه كار نيست با نيما شريكش و پدرشون واردات دارن .
مهرداد هموني بود كه اون پايلوت بنزين و چند حلال رو براشون زدم
يادته چند ماه پيش بهم گفتي يك واحد بنزين سازي جور كنم بريد بازديد؟ همين بود !
در مورد اسيد لاكتيك هم مثل اينكه يك مشتري هندي دارن
كه قبلا براشون تامين ميكردن ولي الان ميخوان خودشون توليد كنن بدن هنديه نهي نهي بخونه
:D
با پدر مهرداد تا حالا دو تا نيمچه پروژه داشتم كاملا ميشناسمشون
بچه هاي فعال و خوبي هستن . نيما عليزاده كه حرف نداره شريكشه
و براي اينكه اسپم نكرده باشم بايد تو ادامه پست اسيد لاكتيك بگم
كه اگر فاز گازي بخوايم كار كنيم ميشه از بوتان هم به عنوان خوراك استفاده كنيم
حالا نميدونم جاي اين فرايندها تو شيمي هست يا خير ولي اگر دوست داشتيد من توضيح ميدم
اينجوري كسي هم خودشو نميكشه
:D (حال كردي محمد؟:D)

سلام آقا حمید خوبه من از سنتز غیر تخمیری اسید لاکتیک خیلی سر در نمیارم بنابر این خوشحال میشم چیزی یاد بگیرم
اما نمیدونم از نظر تجاری و اقتصادی خیلی توجیه داشته باشه چون که مواد اولیه و محصول تولیدی به روش صنعتی سنتزی فکر نکنم خیلی تفاوت قیمت داشته باشند
بازم بررسی میکنیم شاید یه چیزی یاد گرفتیم

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

امروز داشتم مطالعات دانشمندان اروپا و آمریکا را درباره اسید لاکتیک و پلی اسید لاکتیک که بیوپلیمر جایگزین پلاستیک است بررسی میکردم
نوشته بود هزینه مصرف انرژی کارخانه سنتزی اسید لاکتیک بالا است و حتی از پلاستیکها نیز بالاتر مصرف انرژی دارد.
بنابر این یک شرکت آمریکائی آمده و با نصب نیروگاههای بادی و خورشیدی کنار کارخانه توانسته توجیه مصرف انرژی و هزینه های مصرف انرژی را در مقایسه با مجتمع های پتروشیمی تولید پلاستیک از مواد نفتی کاهش داده و ان را به توجیه دهی برساند.

اما از سوی دیگر به دلیل مصرف پائین انرژی در بیو راکتورها و فرایند تخمیری و استفاده از ضایعات کشاورزی مانند ضایعات آب پنیر و ضایعات ذرت در تولید پلی لاکتیک اسید
توجیه تجاری سازی محصولات در فرایند تخمیری اسید لاکتیک بالاتر میباشد.

در بهترین حالت تولید پلی لاکتیک اسید به روش تخمیری از ضایعات باگاس نیشکر در برزیل کمترین مصرف انرژی و بالاترین بازده اقتصادی گزارش شده است.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید به اصل مقاله انگلیسی در ویکی پدیا درباره پلی لاکتیک اسید مراجعه نمائید

آخرین ویرایش:

meisam1389

عضو جدید
سلام دوستان
از بچه ها کسی هست که روی رنگ ها و اثر ph روی غلظتشون کار کرده باشه؟؟؟
ممنون ميشم كمكم كنيد

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
کارخانه ی یخچال سازی من و برادران به غیر از داداش وسطیه جهت خنک سازی ساندیس

کارخانه ی یخچال سازی من و برادران به غیر از داداش وسطیه جهت خنک سازی ساندیس

سلام:redface:
از اونجایی که مهندسای شیمی میان به این تاپیک سر میزنند ولی شما شیمیدان ها نمیرین به تاپیک اونا سر بزنین ، سوالمو که مربوط به تخصصهای هر دو گروه عزیزان میشه اینجا میپرسم!

فرض کنید میخوام یک خنک کننده بسازم برای استفاده در خودرو. بگین خوب!
درکل طرحی که توی ذهن خودم هست اینه که چیزی شبیه Heat Exchanger بسازم که از همین روش قدیمی گردش یک سیال و تبخیر و و دوباره میعان شدنش جهت خنک سازی استفاده کنم. واسه خنک سازیش اول خواستم cooling tower بذارم ، مثل نیروگاه ، ولی بعدا که دقت کردم دیدم روی سقف ماشین جا نمیشه ! خلاصه از گردش هوا استفاده میکنیم! حالا خوبیش اینه که میشه از حرکت خودرو استفاده کرد و فن خنک کننده ای که براش قرار میدیم زیاد هم قوی نبود مهم نیست.یعنی اگه پیکان بود فن هم نمیخواست چون فن خودش همیشه میچرخید! هی یاد پیکان بخیر.
ولی این وسط یک سری مشکل هست :

- اگر برای به گردش در آوردن این سیال از پمپ استفاده کنم موقعی که این سیال تبخیر شده دیگه نمیشه مثل وقتی که مایع هست به راحتی پمپش کرد.
- اگر از سیال دیگری استفاده کنم که در دمای بالاتری تبخیر بشه فکر کنم روی خنک کنندگی تاثیر بدی بذاره و راندمانش بیاد پایین.
- باحال تر از همه هنوز نمیدونم از چه سیالی استفاده کنم! اینم باید شما زحمت بکشید راهنمایی کنید بعد راجع به 2مورد بالا فکر میکنیم ، باید رسوب و خورندگی هم نداشته باشه چون کلا مسیر های انتقالش فلزی هستند و البته در دمای پایینی تبخیر بشه.
و بیزحمت بهش بگین کلا منجمد هم نشه چون زمستون هم جزو فصلهای ساله دیگه :)
(در اینجاست که شیمیدان ها میگن امر دیگه ای نداری ؟ باید عرض کنم که خیر عرضی نیست)
- چه فلزی بهتره ؟ لوله ی آلمینیومی چطوره ؟ توی بازار گیر میاد اصن ؟ مسی چطور ؟
- من با طراحی کویل و اکسچنجر هیچ آشنایی ندارم ولی فکر کنم باید طوری باشه که بیشترین سطح تماس رو با هوا داشته باشه؟
در این مورد اگر منبعی میشناسید لطفا معرفی کنید، (کلا جالبه برام ، جدا از این مبحث)
- این سیال باید دائما بچرخه یا اگه مثلا ساعتی 10-15 دقیقه روشن باشه؟ یا اصلا به دما وابستش کنیم بهتره ؟
اگه اینطور بشه خوبه چون میشه براش یک مدار زمان دار ، یا وابسته به دما طراحی کرد که پمپشو تحت این شرایط روشن کنه!
- در کل اگر ما اینو ساختیم آخرش در چه حد به کار میاد ، مثلا دمای محفظه ای که توش ساندیس میذاریم حدود 4-5 درجه میشه؟
اگر کسی تجربه ای داره لطفا راهنمایی کنه ببینم این اصلا ارزش وقت گذاشتن داره یا نه؟

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
از اونجایی که مهندسای شیمی میان به این تاپیک سر میزنند ولی شما شیمیدان ها نمیرین به تاپیک اونا سر بزنین ، سوالمو که مربوط به تخصصهای هر دو گروه عزیزان میشه اینجا میپرسم!

درکل طرحی که توی ذهن خودم هست اینه که چیزی شبیه Heat Exchanger بسازم که از همین روش قدیمی گردش یک سیال و تبخیر و و دوباره میعان شدنش جهت خنک سازی استفاده کنم. واسه خنک سازیش اول خواستم cooling tower بذارم ، مثل نیروگاه ، ولی بعدا که دقت کردم دیدم روی سقف ماشین جا نمیشه ! خلاصه از گردش هوا استفاده میکنیم! حالا خوبیش اینه که میشه از حرکت خودرو استفاده کرد و فن خنک کننده ای که براش قرار میدیم زیاد هم قوی نبود مهم نیست.یعنی اگه پیکان بود فن هم نمیخواست چون فن خودش همیشه میچرخید! هی یاد پیکان بخیر.

- اگر برای به گردش در آوردن این سیال از پمپ استفاده کنم موقعی که این سیال تبخیر شده دیگه نمیشه مثل وقتی که مایع هست به راحتی پمپش کرد.
- اگر از سیال دیگری استفاده کنم که در دمای بالاتری تبخیر بشه فکر کنم روی خنک کنندگی تاثیر بدی بذاره و راندمانش بیاد پایین.
- باحال تر از همه هنوز نمیدونم از چه سیالی استفاده کنم! اینم باید شما زحمت بکشید راهنمایی کنید بعد راجع به 2مورد بالا فکر میکنیم ، باید رسوب و خورندگی هم نداشته باشه چون کلا مسیر های انتقالش فلزی هستند و البته در دمای پایینی تبخیر بشه.
(در اینجاست که شیمیدان ها میگن امر دیگه ای نداری ؟ باید عرض کنم که خیر عرضی نیست)
- من با طراحی کویل و اکسچنجر هیچ آشنایی ندارم ولی فکر کنم باید طوری باشه که بیشترین سطح تماس رو با هوا داشته باشه؟
در این مورد اگر منبعی میشناسید لطفا معرفی کنید، (کلا جالبه برام ، جدا از این مبحث)
- این سیال باید دائما بچرخه یا اگه مثلا ساعتی 10-15 دقیقه روشن باشه؟ یا اصلا به دما وابستش کنیم بهتره ؟
اگه اینطور بشه خوبه چون میشه براش یک مدار زمان دار ، یا وابسته به دما طراحی کرد که پمپشو تحت این شرایط روشن کنه!
- در کل اگر ما اینو ساختیم آخرش در چه حد به کار میاد ، مثلا دمای محفظه ای که توش ساندیس میذاریم حدود 4-5 درجه میشه؟
اگر کسی تجربه ای داره لطفا راهنمایی کنه ببینم این اصلا ارزش وقت گذاشتن داره یا نه؟

سلام
مهمه كه از چه سيالي استفاده كني؟ منظورم فازشه نه نوعش !! چون نوعشو گفتي نميدوني (البته با در نظر گرفتن فاكتورهاي خوردگي و زمستون)
بعدشم من متوجه نشدم چي رو ميخواي خنك كني؟
چيز خاصي رو ميخواي خنك كني يا منظور داخله؟

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

سوالت را دقیق و متقن بیان نمیکنی
اگر اشتباه نکنم شما میخوای یک یخچال بسازی داخلش ساندیس و مواد غذائی بزاری
برای این کار میتوانی
- برای محفظه فلز استفاده نکن از یونولیت برای محفظه داخلی و برای محفظه خارجی از ورق پلی اتیلن استفاده کن که هم ارزان و هم تجهیزات کم قیمت میخواد
- داخل محفظه از اکسچنجری استفاده کن که بتواند مانند کولر خود رو حرارت داخل محفظه را گرفته و خنکی و سرما ایجاد کند.
حرارت گرفته شده را میتوانی به سیستم بخاری بدهی که در زمستان داخل اتاق خود رو و در تابستان ببیرون بدهد.
برای استفاده فلز بهترین راه این است که از تجهیزات ساخته شده مشابه در بازار بررسی کنی ببینی شرکتهائی مانند ال جی و سامسونگ و غیره توی کولرهای گازی از چه فلزی استفاده میکنند.
- برای دائم یا غیر دائم بودن سیال باید بری سراغ مهندسین الکترونیک انها سنسوری داخل محفظه قرار میدهند که وقتی درجه حرارت از مثلا 3 درجه بالا رفت سنسور و مدار الکترونیکی سیال شروع به خنک کردن میکنه و وقتی حرارت دوباره پائین امد حرکت سیال توسط مدار قطع میشه.

برای قسمت مایع سیال این آقا حمید لورون تخصص این کار را داره من نمیتونم نظری بدم ولی شنیده ام یک سری روغنهای انتقال حرارت وجود دارند حالا توی این مورد اونها بازدهی بالائی دارند یا موادی مانند فرئون که در یخچال سازی استفاده میشه بهتر جواب میدهند اقا حمید میتونه نظر بده.

اگر اینو بسازی میتونی ادعا کنی یخچال را از اول اختراع کرده اید. :D

اگرم خواستی برات بسازیم من و آقا حمید کنسرسیوم بین المللی میشیم برات میسازیمش http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/biggrin.gif

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستش یکی از دوستان توی تاپیک ما سوالی در مورد راه اندازی نوعی یخچال پرسیده که در خودرو استفاده میشه و توان مصرفی زیادی داره ، به نحوی که استفاده ازش توی خودرو به صرفه نیست، بنده به این فکر افتادم که سیستم جایگزینی به ایشون معرفی کنم و نتیجش شد پست قبلی که اینجا دادم.
این طرح زاده ی ذهن مریض خودم هست :دی و نمیدونم عملی هست یا خیر ، از نظر تئوری نباید مشکلی پیش بیاد ، حتی توان مصرفی الکتریکی دستگاهی که معرفی کردم به 2-3 آمپر هم نمیرسه، ببخشید اگر توضیحاتم کامل نبود :gol:
سلام ممنون از توجه و راهنمایی:gol:
فاز چیه ؟ شما میگی فاز ما یاد برق 3 فاز میافتیم :دی در حد دیپلم بگین که ما متوجه بشیم دیگه ، اوندفه گفتین اتیل متیل کتونه ما هنوز نفهمیدیم چیه!
همونطور که جناب جینگیلبرت عزیز حدس زدند وسیله ای مثل یخچال میخوام بسازم برای خنک نگه داشتن مواد غذایی و باید یک محفظه داشته باشه که توش مواد غذایی بذارم ، یک محفظه کوچکتر دیگه (یا کویل یا اکسچنجر ) توی این محفظه بزرگه باشه ، که مثل یخچال ؛ وقتی مواد غذایی ای توی این محفظه ی بیرونی میذاریم ، گرمای این مواد غذایی باعث تبخیر سیال داخل مبدل بشه و درنتیجه با از دست رفتن گرما در داخل محفظه ، این محیط همیشه خنک بمونه. حالا مثلا از آب که نمیشه استفاده کرد چون نقطه ی جوشش بالا هست و رسوب هم داره :(
خواستم دوستان شیمیدان سیالی دیگر رو معرفی کنند که در دمایی خیلی کم مثلا 20-30 درجه تبخیر بشه و ترجیها راحت توی بازار گیر بیاد.
مثلا شنیدم متانول توی 40 درجه تبخیر میشه ولی نمیدونم مناسب هست یا خیر! و همونطور که عرض کردم زمستون هم از فصل های سال هست!!!
اصلا اینطور ماده ای پیدا میشه؟ مثلا میشه توش ضد یخ بریزم ؟
(مهمتر از همه برای محیط زیست هم ضرری نداشته باشه ، چون بیخیالش میشم)
مرسی مرسی!

بله درست حدس زدین ، فکر کردم سوالمو کامل پرسیدم ، ببخشید دیگه! حول بودم زودتر تایپش کنم.
در مورد فلز ؛ فکر میکنم آلمینیوم مناسب باشه ، حالا اول باید این سیال مشخص بشه ببینیم با این فلز سر ناسازگاری داره یا نه! ما که بلد نیستیم شما باید راهنمایی کنید :) از بچه های مهندسی مواد پرسیدم ، ضریب انتقال حرارت مس بالاست و مناسب هست ، مشکلش اکسید شدن هست و به این علت نمیشه ازش استفاده کرد ، ولی آلمینیوم به نظر مناسب میاد ، توی بازار هم به وفور پیدا میشه! نظرتون در مورد آلمینیوم چیه ؟
علاوه بر موارد ذکر شده باید مقاومت فیزیکی و مکانیکی هم داشته باشه چون وقتی سیال تبخیر میشه احتمالا حجمش بیشتر میشه؟!
که فکر کنم در حدی بهش فشار نیاد که بترکه شاید بشه ازش صرف نظر کرد.
لوله های پشت یخچال و کولر گازی هم دیدم ، بعضیاشونو رنگ مشکی زدن معلوم نیست چیه ، ولی بعضیاشون نقره ای شبیه آلمینیومه!
در مورد الکترونیک بنده خودم این کارم دیگه :) چرا مزاحم بقیه بشم! اون سنسور میتونه LM35 باشه و مدار کنترلش هم خیلی ساده هست.
خیلی مرسی!

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوالتو دقیق تربگو...یادمه یه همچین بحثایی تو میم شیمی خیلی زیاد بود...
عکسشم با MSpaint کشیدم :)
یعنی با این حرکتم اون کسی که Matlab رو درست کرده همین الان خودکشی میکنه. ببخشید اگه خنده داره !
این فلش قرمزهاش وقتیه که سیال بخار شده، بعد از خنک سازی توسط فن دوباره به محل خدمتش باز میگرده، پمپشو گذاشتم اینور تا وقتی مایع هست راحت تر پمپ بشه. حالا اگه یه چیزی مثل هیت سینک کامپیوتر که روی CPU هست درست کنم و بذارم نزدیک Exchanger فکر کنم دیگه فن هم لازم نداشته باشه و با همون جریان هوا خنک بشه ، چون مشتری مورد نظر گفت فقط در حالت خودرو روشن و در حال حرکت میخواد ازش استفاده کنه.
چه کسی بهتر از مهندس های شیمی میتونند در این مورد راهنمایی کنند ؟ تاسیسات ؟ مکانیک سیالات؟
من که میگم همون مهندس های شیمی :)

دوستان این لینک هم پیدا کردم نمیدونم کمک میکنه یا خیر. راجع به خنک سازی با آمونیاک!
http://enginer-installatio.blogfa.com/post/11

آخرین ویرایش:

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
راستش یکی از دوستان توی تاپیک ما سوالی در مورد راه اندازی نوعی یخچال پرسیده که در خودرو استفاده میشه و توان مصرفی زیادی داره ، به نحوی که استفاده ازش توی خودرو به صرفه نیست، بنده به این فکر افتادم که سیستم جایگزینی به ایشون معرفی کنم و نتیجش شد پست قبلی که اینجا دادم.
این طرح زاده ی ذهن مریض خودم هست :دی و نمیدونم عملی هست یا خیر ، از نظر تئوری نباید مشکلی پیش بیاد ، حتی توان مصرفی الکتریکی دستگاهی که معرفی کردم به 2-3 آمپر هم نمیرسه، ببخشید اگر توضیحاتم کامل نبود :gol:

فاز چیه ؟ شما میگی فاز ما یاد برق 3 فاز میافتیم :دی در حد دیپلم بگین که ما متوجه بشیم دیگه ، اوندفه گفتین اتیل متیل کتونه ما هنوز نفهمیدیم چیه!
همونطور که جناب جینگیلبرت عزیز حدس زدند وسیله ای مثل یخچال میخوام بسازم برای خنک نگه داشتن مواد غذایی و باید یک محفظه داشته باشه که توش مواد غذایی بذارم ، یک محفظه کوچکتر دیگه (یا کویل یا اکسچنجر ) توی این محفظه بزرگه باشه ، که مثل یخچال ؛ وقتی مواد غذایی ای توی این محفظه ی بیرونی میذاریم ، گرمای این مواد غذایی باعث تبخیر سیال داخل مبدل بشه و درنتیجه با از دست رفتن گرما در داخل محفظه ، این محیط همیشه خنک بمونه. حالا مثلا از آب که نمیشه استفاده کرد چون نقطه ی جوشش بالا هست و رسوب هم داره :(
خواستم دوستان شیمیدان سیالی دیگر رو معرفی کنند که در دمایی خیلی کم مثلا 20-30 درجه تبخیر بشه و ترجیها راحت توی بازار گیر بیاد.
مثلا شنیدم متانول توی 40 درجه تبخیر میشه ولی نمیدونم مناسب هست یا خیر! و همونطور که عرض کردم زمستون هم از فصل های سال هست!!!
اصلا اینطور ماده ای پیدا میشه؟ مثلا میشه توش ضد یخ بریزم ؟
(مهمتر از همه برای محیط زیست هم ضرری نداشته باشه ، چون بیخیالش میشم)
مرسی مرسی!

بله درست حدس زدین ، فکر کردم سوالمو کامل پرسیدم ، ببخشید دیگه! حول بودم زودتر تایپش کنم.
در مورد فلز ؛ فکر میکنم آلمینیوم مناسب باشه ، حالا اول باید این سیال مشخص بشه ببینیم با این فلز سر ناسازگاری داره یا نه! ما که بلد نیستیم شما باید راهنمایی کنید :) از بچه های مهندسی مواد پرسیدم ، ضریب انتقال حرارت مس بالاست و مناسب هست ، مشکلش اکسید شدن هست و به این علت نمیشه ازش استفاده کرد ، ولی آلمینیوم به نظر مناسب میاد ، توی بازار هم به وفور پیدا میشه! نظرتون در مورد آلمینیوم چیه ؟
علاوه بر موارد ذکر شده باید مقاومت فیزیکی و مکانیکی هم داشته باشه چون وقتی سیال تبخیر میشه احتمالا حجمش بیشتر میشه؟!
که فکر کنم در حدی بهش فشار نیاد که بترکه شاید بشه ازش صرف نظر کرد.
لوله های پشت یخچال و کولر گازی هم دیدم ، بعضیاشونو رنگ مشکی زدن معلوم نیست چیه ، ولی بعضیاشون نقره ای شبیه آلمینیومه!
در مورد الکترونیک بنده خودم این کارم دیگه :) چرا مزاحم بقیه بشم! اون سنسور میتونه LM35 باشه و مدار کنترلش هم خیلی ساده هست.
خیلی مرسی!

سلام
من فكر كردم يك چيزي گرما توليد ميكنه و ميخواي گرماي اونو
بگيري بعد سيالو هي سيركوله كني
تبخير متانول كه فوتشم بكني تبخير ميشه ولي اگر منظورت نقطه جوششه
كه 40 درجه نيست 67 درجه جوشش شروع ميشه
ضد يخ؟ دماي جوش ضد يخ هاي پايه آلي بالاست از 170 درجه تقريبا شروع ميشه
بعدشم قرار نيست كه جلو يخ زدنشو بگيري ميخواي سرما توليد كني
محمد فرئون رو گفت كه جواب ميده ولي يك كمپرسور مشقي:D هم لازم داري

البته من فقط در مورد به قول خودت سيال حرف ميزنم و گردششو دماي توليدش

آهان راستي منظورم از فاز فاز منفي بود :w15: اينكه فاز منفي بده يا حال بده :w15:

نه شوخي كردم منظورم اين بود كه گاز باشه يا مايع . بعد از مشخص كردن فاز ميتونيم نوع گاز يا مايع رو مشخص كنيم

برق سه فازم خوبه ولي نه اين 25 آمپراي مشقي

يك الكتروموتور ميذاري 75 اسب ! 900 دور

50 آمپر حداقل براي استارت ميخواد ! البته براي به حركت در آوردنه شفتو پروانه :D

اما جدا از شوخي راستي كي متيل اتيل ستن رو گفتم؟:d

مواد زيادي هستند كه نقطه جوش پاييني دارن و از هيدروكربنهاي مايع بهترينش پنتان نرماله

ولي خيلي ناراحته و شديد قابل اشتعال . اصولا نقطه جوش پايين خطر اشتعال رو شديد بالا ميبره البته هيدروكربنها

مگر اينكه يك چيز سنگيني آويزونش باشه

اما ............

يك چيز خوبي كه ميتوني استفاده كني

يك تركيبيه كه تو 13 درجه ميجوشه !!!! (حال كردي؟)

يكم فاز گاز ميزنه ولي تو يك بطري هم به راحتي مايع هستش يعني ميشه

يك كوچولوش اگه بريزه رو پوستت سرماي خيلي شديدي توليد ميكنه كه

خيلي خوشكل تا چند ساعت سر ميكنه (اون موقع ميشي مثل سر الكس فرگوسن:w15: اونم يسري جاهاش سر بود :w15::w15::w15:)

قديما ازش براي جراحي و بي حسي موضعي استفاده ميكردن سرمايي كه ايجاد ميكنه خيلي بالاست و فرئون جلوش

ميگه اهلا و سهلا يا حبيبي و بوق ميزنه:d

اگه بتوني اينو با يك پمپ سركاري تو حالت ايزوله يا يك كمپرسور سركاري تر از پمپه

تو فاز آزاد به حركت در بياري سانديسايي كه محمد گفت رو بايد چند ساعت بذاري يخش باز بشه تا بخوري

اي بابا اين همه گفتم اصل مطلبو نگفتم ! هوا چطوره خوبه؟ اوضاع چطوره ؟ چرا ديگه الكترو موتوراي خفن زيمنس قديمي

گير نمياد ؟ از اونايي كه مال آلمان غربي بود يا سور ؟ همش شده چيني

اون ماده هم تري متيل بنزن برعكسه :surprised:

نه شوخي كردم

كلرور اتيل هستش كه مثل پشكل هم فراوونه

ارزونم هست مثل فرئون نيست

بازم نخواستي بگو هزار تا ماده ديگه هم دارم ديگه اونارو نگفتم چون زياد تايپ كردم ديگه داشت روزنامه ميشد

موفق باشي عزيز

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز

یا علییی!

مرسی آقا حمید
اوندفعه راجع به فایبر گلاس پرسیدم ، 2-3 ماه پیش بود ، کارم راه افتاد ولی هنوز نمیدونم چیه! بحث راجع به تینر بود فکر کنم :)
بعد گفتین تینر همون ساندیسه و بیخیالش شو.
میگم الان که پست شما رو خوندم ، کلا متوجه نشدم چه سیالی احتیاج دارم چون فقط اسم علی دایی توی متنی که نوشتین نبود :)
خو آخرش چی شد ؟ از چه سیالی استفاده کنم ؟ از سر الکس :دی ؟ یا کلرور اتیل؟
تازه فهمیدم که به این کشکی هم نیست و کمپرسور میخواد .
چون من اینو هرجوری بریزم توی لوله ها بعدش که نمیشه جوشش کنم اول اینکه میترکم ، دوم اینکه همیشه یکم هوا توش جمع میشه ، فشارشم زیاد میشه نمیشه با لنگی ، پلاستیکی چیزی درشو بست! اصن یه وضی میشه! مگه با پیچ و مهره و لوله کشی و این حرفا ردیف بشه.

زیمنس ؟ ما در جریان نیستیم ولی درجریانیم که چین کل دنیارو گرفته ، دارن گوشی اپل میزنن ، موتور زیمنس چیه :) دریل AEG و بوش هم دیگه چینی شده.

قربون شما ، خوبی شما ؟

میخوام مایع باشه دیگه ، که راحت تر بشه سیرکولش کرد البته نصف راه گازه! نمیدونم :دی گیج شدم دیگه!
عکسشو با بالاترین استاندارد های مهندسی و طراحی کشیدم گذاشتم توی همین تاپیک.
اسم بازاری نداره این ماده هه ؟ من از اسم علمیش هیچی متوجه نمیشم ، مثلا نمیشه بگیم نوشابه ؟ یا آب ؟ حتما باید یه چیزی بگیم تو مایه های اتیلن متل گلیگول؟ :)
آره راستش حال کردم که توی 13 درجه میجوشه ولی نباید یخ هم بزنه ، درسته یخچال دارم میسازم ولی کلا باید مایع باشه دیگه! اگه یخ زد که دیگه کار نمیکنه ، پمپه هم میترکه.
والا راستش متوجه نشدم ، فکر کنم گفتید کلرور اتیل ؟ اینو از کجا باید تهیه کنم اونوقت ؟ به مجردا میدن ؟
لطفا اگه بازم اینطور ماده هایی هست که خیلی زیاد گیر میاد بهم معرفی کنید !
مرسی:gol::gol:

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یا علییی!

مرسی آقا حمید
اوندفعه راجع به فایبر گلاس پرسیدم ، 2-3 ماه پیش بود ، کارم راه افتاد ولی هنوز نمیدونم چیه! بحث راجع به تینر بود فکر کنم :)
بعد گفتین تینر همون ساندیسه و بیخیالش شو.
میگم الان که پست شما رو خوندم ، کلا متوجه نشدم چه سیالی احتیاج دارم چون فقط اسم علی دایی توی متنی که نوشتین نبود :)
خو آخرش چی شد ؟ از چه سیالی استفاده کنم ؟ از سر الکس :دی ؟ یا کلرور اتیل؟
تازه فهمیدم که به این کشکی هم نیست و کمپرسور میخواد .
چون من اینو هرجوری بریزم توی لوله ها بعدش که نمیشه جوشش کنم اول اینکه میترکم ، دوم اینکه همیشه یکم هوا توش جمع میشه ، فشارشم زیاد میشه نمیشه با لنگی ، پلاستیکی چیزی درشو بست! اصن یه وضی میشه! مگه با پیچ و مهره و لوله کشی و این حرفا ردیف بشه.

زیمنس ؟ ما در جریان نیستیم ولی درجریانیم که چین کل دنیارو گرفته ، دارن گوشی اپل میزنن ، موتور زیمنس چیه :) دریل AEG و بوش هم دیگه چینی شده.

قربون شما ، خوبی شما ؟

میخوام مایع باشه دیگه ، که راحت تر بشه سیرکولش کرد البته نصف راه گازه! نمیدونم :دی گیج شدم دیگه!
عکسشو با بالاترین استاندارد های مهندسی و طراحی کشیدم گذاشتم توی همین تاپیک.
اسم بازاری نداره این ماده هه ؟ من از اسم علمیش هیچی متوجه نمیشم ، مثلا نمیشه بگیم نوشابه ؟ یا آب ؟ حتما باید یه چیزی بگیم تو مایه های اتیلن متل گلیگول؟ :)
آره راستش حال کردم که توی 13 درجه میجوشه ولی نباید یخ هم بزنه ، درسته یخچال دارم میسازم ولی کلا باید مایع باشه دیگه! اگه یخ زد که دیگه کار نمیکنه ، پمپه هم میترکه.
والا راستش متوجه نشدم ، فکر کنم گفتید کلرور اتیل ؟ اینو از کجا باید تهیه کنم اونوقت ؟ به مجردا میدن ؟
لطفا اگه بازم اینطور ماده هایی هست که خیلی زیاد گیر میاد بهم معرفی کنید !
مرسی:gol::gol:
چطوري عزيز؟
نه علي دايي براي جوش خوبه چون زمان بازيگريش يا توپ به علي دايي نميرسيد يا علي دايي
به توپ نميرسيد:D
بابا چرا سختش ميكني
يك چيزي بايد اين ماده رو حركت بده ديگه ساكن كه نميشه
ساكن نيتروژن مايع هم تو سيلندرش بخار نداره
الان من اسم تركي كه نگفتم كلرور اتيل رو برو بازار ناصر اسگل راحت ميتوني پيدا كني
الان ميگه من همدانم:D بابا بيا تهران بگير برو ديگه
مجردو متاهل نداره بايد كارت مليت همرات باشه تو راه واسه بازي با ناخن خوبه
بعدشم ميخواي يخ نزنه ؟ كاري نداره كه اتومات كمپرسورو تنظيم كن كه نتد تند روشن نشه

زياد به حركت درش نيار

ميگن زن چيني هم اومده مفت در مياد آره؟:d

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حمید درباره مواد خنک کننده کامل توضیح داد

درباره فلز فکر کنم آلیاژ مس بهتر از الومنیوم باشه روی لوله مسی میتونی یک نانو رنگ یانانو اسپری بزنی اکسید نشه

پیشنهاد میکنم یک تاپیک جدید باز کن بانام طراحی یخچال خودرو یا یخچال موبایل این بحثها را اونجا قرار بده تا آخرش برو
هر چند گاهی یکی میاد راهنمائی میکنه تکمیل میکنی
ولی اینجوری قاتی پاتی نمیتونی به جائی برسی

راستی این یخچالتو ثبت الاختراعات کردی سهم ما فراموش نشه :D

موفق باشی

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز

قربون شما.
آقا انقده با شخصیتت حال میکنم که نگو :) خیلی باحالی .
ایشالله همیشه شاد و سرزنده باشی.

ایندفعه دیگه متوجه شدم. کلرور اتیل از بازار ناصر ...! تهران !
همدان نیستم ، کرمانشاهم ! ولی بازم مشکلی نیست ، هروقت شروع کردم به ساختنش میام تهران میگیرم.
کارت ملی هم میارم.
خیلی جالبه این! که اگه زیاد تکونش بدی یخ میزنه!

خیلی چیزا چینیشم اومده! بحثشو ادامه ندیم بهتره :) هم اسپم نمیشه هم ... بهتره دیگه! :دی
دمت گرم ، خیلی لطف کردی :gol:

والا فکر دیگه تقریبا تموم شد ! دیگه نمیشه تاپیک جدید واسش زد!
ما هم از تاپیک زدن شانس نداریم ، ادمین میاد پاکمون میکنه کلا :دی

این یعنی در حدی هست که ثبت اختراع بشه ؟ فکر کنم نمونه ی دستسازشو قبل از من خیلی ها ساختن.
کلا قصدم استفاده ی شخصی و راهنمایی اون دوستیه که سوال پرسیده ، ولی خدارو چه دیدی یه دفه شاید رفتیم خط تولیدشم راه اندازی کردیم!
بعد اون موقع بازم مزاحم شما میشیم و یک کاریش میکنیم :D

ممنون از شما !

آخرین ویرایش:

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ميگن زن چيني هم اومده مفت در مياد آره؟:d

زن چینی اومد تموم شد الان دیگه زن چینی نمیاد زن مصنوعی میاد! دور از حضور خانمهای محترم :d

بدن زنهای مصنوعی را از سیلیکون میسازند عین پوست لطیف خانمها در میاد نمیدونم چه جنسیه که توی سایتها تبلیغ میکنند با پوست لطیف خانمها مو نمیزنه
جنس موهاشونو نمیدونم از چی میسازند که طبیعی به نظر میاد
چشماشونو از لنز هر رنگی که بخوای میسازند
لبهایشان را هر رنگی بخوای میتونی سفارش بدی
و کلی خصوصیات مختلف

love doll بهشون میگند آخر الزمانه دیگه :D:surprised:

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام برای تکمیل تاپیک اسید استیک توی لینک زیر

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/478373

چند تا سوال دارم ممنون میشم یه راهنمائی بکنید

1- اطلاعاتی درباره رآكتور حاوي كاتاليست كمپلكس روديم و متيل يدايد؟

2- برای تولید هر تن گاز منوکسید کربن چند تن گاز طبیعی نیاز دارد؟

3- برای تولید هر تن گاز سنتز چند تن آب و چند تن گاز طبیعی نیاز دارد؟

فرضیات به شرح زیر میباشند:

واحد اسيد استيك شركت پتروشيمي فن آوران به منظور توليد ساليانه 150 هزار تن اسيد استيك با خوراك ساليانه، 82 هزار تن متانول و 82 هزار تن گاز منوكسيد كربن از واحد هاي متانول و مونوكسيد كربن شركت پتروشيمي فن آوران طراحي و اجرا شده است. اسيد استيك از واكنش بين متانول و گاز منوكسيدكربن در رآكتور حاوي كاتاليست كمپلكس روديم و متيل يدايد به عنوان تسريع كننده در دماي 187 درجه سانتيگراد و فشار 28 بار به دست مي آيد.

jafarbaghaenia

عضو جدید
ضى كف

ضى كف

لطفا در مورد فرمول و روش تهيه ضد كف پايه خوراكي براي چسب هاي كلد سيل مورد استفاده در صنايع سلفون سازي راهنمايي بفرماييد. با تشكر​

vida90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
درمورد سنتز زئولیت NA-A به روش هیدروترمال چیزی میدونید البته در ابعاد نانو ؟من خودم چندتاروش پیدا کردم اما شما هم اگه چیزی میدونید ممنون میشم راهنمایی کنید.

mehrdad_63

عضو جدید
سلام به همه . آقا من دو تا مشكل دارم كه يكيش در مورد اكسيد كردن الكل نوع سومه . مطلب بدرد بخوري گير نياوردم ازش و بايد شنبه تحويل بدم براي كاراي اداري . چند تا مطلب دان كردم ولي فقط ميگن اكسيد نميشه اما اصلا توضيح درستي ندادن چون من بايد مثل يك مقاله تحويل بدم كه به چه دليل و با طبعيت از چه قانوني نميشه . بچه ها كمك اگر چيزي داريد لطفا برام بذاريد
و مشكل ديگم يك فرايندي به نام ولكانيزاسيونه كه مربوط به كائوچو هست كه مطلب كامل ندارم ازش كه اين فرايند چيه
دستتون درد نكنه

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به همه . آقا من دو تا مشكل دارم كه يكيش در مورد اكسيد كردن الكل نوع سومه:surprised: . مطلب بدرد بخوري گير نياوردم ازش و بايد شنبه تحويل بدم براي كاراي اداري . چند تا مطلب دان كردم ولي فقط ميگن اكسيد نميشه اما اصلا توضيح درستي ندادن چون من بايد مثل يك مقاله تحويل بدم كه به چه دليل و با طبعيت از چه قانوني نميشه . بچه ها كمك اگر چيزي داريد لطفا برام بذاريد
و مشكل ديگم يك فرايندي به نام ولكانيزاسيونه كه مربوط به كائوچو هست كه مطلب كامل ندارم ازش كه اين فرايند چيه
دستتون درد نكنه
خب مهرداد جان جواب سوال اولت خیلی ساده است
الکل نوع اول چرا اکسید میشه؟ CH3CH2OH داریم مثلا، وقتی اکسید میشه CH3CHO که الدهیده و یا CH3COOH که اسیده حاصل میشه. دقت کنی با هر اکسیداسیون یک هیدروژن از کربن کم شده. حالا الکل نوع دوم داریم CH3CHOHCH3 وقتی اکسید میشه CH3COCH3 که استونه حاصل میشه ولی این ترکیب د شرایط اکسیداسیونی که باعث شکست پیوندهای کربن کربن نشه، اسید تولید نمیکنه. علتش هم به داشتن یک هیدروژن است که حین اکسیداسیون فقط یک هیدروژن داره و با جدا شدن آن کربن با اکسیژن میتونه باند دوگانه تشکیل بده. حالا الکل نوع سوم مثل ترشری بوتانل در نظر بگیر
CH3)3COH) این کربن اکلی که دیگه هیدروژن نداره پس قابلیت اکسید شدن بیشتر را هم نداره.
امیدوارم کامل متوجه شده باشی ولی اگه هنوز نه! بگو تا بیشتر توضیح بدم.

سوال دومت
یه چند تا رفرنس هست
از اونجایی که کائوچو یه لغت فرانسوی است، به انگلیسی باید natural rubber سرچ کنید.
چیزی که خودم توی مستندها دیدم این بوده که توی جنگلهای آمازون (برزیل) شیره درخت کائوچو را بیرون میکشند و بعد این شیره را جمع آوری میکنن
توی یه ظرف میریزن و بعد از اینکه به حد کافی رسید هوای داغ شعله آتیش را توش میدمن و آن را جامد میکنن تا حمل و نقل ش هم راحت شه.
در واقع ولکانیزاسیون پدیده ای ه که ترکیب مایع در دمای بالا فریز میشه (خیلی جالبه) که با اصطلاح the melt-freeze process میشناسن.

از لینک زیر میتونی اطلاعات کافی به دست بیاری و از رفرنس هاش میتونی بهره بگیری
http://en.wikipedia.org/wiki/Vulcanization

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام به همه . آقا من دو تا مشكل دارم كه يكيش در مورد اكسيد كردن الكل نوع سومه . مطلب بدرد بخوري گير نياوردم ازش و بايد شنبه تحويل بدم براي كاراي اداري . چند تا مطلب دان كردم ولي فقط ميگن اكسيد نميشه اما اصلا توضيح درستي ندادن چون من بايد مثل يك مقاله تحويل بدم كه به چه دليل و با طبعيت از چه قانوني نميشه . بچه ها كمك اگر چيزي داريد لطفا برام بذاريد
دستتون درد نكنه

سلام عزيز
الكل نوع سوم هم اكسيد ميشه
اما.........!
اما امكان نداره تو نگاه اول آلدئيد يا ستني به دست بياد كه هم كربن با الكل باشه
مثل مثالي كه عليرضا براي اتيل الكل و ايزوپروپيل زد .
اما اين الكلهاي نوع سوم تو محل OH داراي بند مضاعف شده كه بعدش به چند جزء به طور جدا گانه اكسيد ميشن
كه آخرش به آلدئيد يا ستن تبديل ميشه كه اگر هر جزء بيشتر اكسيد بشه به اسيد ختم ميشه
اينشكلي كه آلدئيد به يك اسيد و ستن به دو اسيد . پس اكسيداسيون كامل الكل نوع سوم منجر به چند اسيد ميشه (معمولا سه تا اسيد)
با پينت ميكشم بهش نگاه كن دوزاريت ميوفته

مشاهده پیوست 167925

مثال اكسيداسيون كامل ستن و آلدئيد هم ميتونه همون استالدئيد و آستن باشه كه عليرضا گفت
استالدئيد به استيك اسيد ختم ميشه و آستون به فرميك اسيد و اسيد استيك ختم ميشه

افتاد الان؟

اما در مورد ولكانيزاسيون كائوچو

دو تا ولكا داريم كه يكيش سرده

فرايندش اينجوره كه براي ولكانيزاسيون كائوچو بهش گوگرد اضافه ميكنن

تو اين حالت گوگرد بين مولكولهاي كائوچو در محل بندهاي دوگانه قرار ميگيره

كه باعث ميشه اونا به هم بپيوندن

تو اين حالت ماده ديگه چسبنده نيست و تو سرما يا گرما و عوامل شيميايي خيلي بيشتر مقاومت ميكنه

كه خواصش تو دماي نسبتا زيادم از بين نميره

براي تهيه اشياي پلاستيكي بر حسب مصارف مختلف در كنار گوگرد تركيبات ديگه اي هم بهش ميزنن . مثل

پركننده ها . مواد ضد اكسيد كنندگي يا تسريع كننده هاي عمل ولكانيزاسيون و مواد رنگي

حالا مثلا چيا ؟

مثلا دوده به عنوان پركن كه باعث استحكام و پايداريم ميشه (پلاستيكهاي سياه)

اكسيد روي براي پلاستيكهاي روشن و تري سولفور انتيموان براي رنگ قرمز

و..................

مواد ضد اكسيد كنندگي از سفت شدن و شكننده شدن لاستيك در مقابل هوا جلوگيري ميكنه

تو عمل مواد لازمو با كائوچو مخلوط و ميبرن تو حرارت كه مقدار گوگرد و مدت زمان گرم شدن درجه سختي محصول

ولكانيزه شده رو معين ميكنه كه اينو بهش ميگن ولكانيزاسيون گرم

اما روش سرد

اشياي كائوچويي رو تحت اثر محلول گوگرد تو سولفور كربن يا كلرور گوگرد قرار ميدن

اين عمل براي اشياي كوچك و نازك انجام ميشه

كائوچويي كه بهش گوگرد زياد زده باشن (تا حدود 30 درصد) به يك ماده جامد

تبديل ميشه كه خاصيت كش ساني نداره

به اين ماده ابونيت ميگن كه به عنوان عايق تو وسايل الكتريكي استفاده داره كه كمم نيست مصرفش

بسه؟ من اداره بازي بلد نيستم اينارو خودت ترو تميز كن بش بده بره

برم كه هنوز وقت نكردم نهار بخورم بعدش ميام اگه بازم مطلبي خواستي بگو

آخرین ویرایش:

mahz

کاربر حرفه ای
سلام
کسی در مورد نظریه والباند چیزی میدونه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نمیتونم شکل کمپلکسهای عناصر واسطه رو تعیین کنم
مرسی

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
کسی در مورد نظریه والباند چیزی میدونه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نمیتونم شکل کمپلکسهای عناصر واسطه رو تعیین کنم
مرسی
سلام، به انگلیسی چطور مینویسنش؟
مثلا چه کمپلکسی؟