تاپیک سوالات الکترونیکی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

fififd

عضو جدید
با سلام
ببخشید من میخواستم که با استفاده از یک میکرو که خروجیش 5 ولته 2 تا وسیله رو که 12 ولتی هستند کنترل کنم.
میخوام یکی همیشه روشن یکی خاموش باشه
واسه این کار باید از رله استفاده کنم .؟
آیا رله ای هست که 5 ولت به سیم پیچ اون بدم بعد خروجی 12 ولت بگیرم؟
ممنون میشم راهنماییم کنید .

Korosh_Sepehri

عضو جدید
با سلام
ببخشید من میخواستم که با استفاده از یک میکرو که خروجیش 5 ولته 2 تا وسیله رو که 12 ولتی هستند کنترل کنم.
. فکر کنم شما یه رله می خواید که برای قطع و وصل ولتاژ 12 ولت باشه . میتونید برید پاساژ امجد یا لاله زار اونجا بگید یه رله 12 ولتی میخوام . اونا راهنماییتون میکنند. درضمن مشخصات هر رله ای روی اون نوشته شده . مثلا باید به حداکثر ولتاژ و جریان خروجی دقت کنید . یا توان مصرفی خود رله
ولی اگه نظر منو میخواید و میخواید یه پروژه جمع و جور و خوب داشته باشید و وقت کافی هم دارید،به نظر من قطعات الکترونیک صنعتی بهتره . (توی پست قبلیم گفتم چرا ) . البته من به اسم نمیشناسم که بگم این قطعه . پیش یه استاد الکترونیک برو و بگو میخوام با قطعات الکترونیک قدرت مثل
تریستور ها و دیاک یا ترایاک پروژم رو اجرا کنم. اصلا همچین چیزی امکان داره ؟ اگه اره کدوم قطعات بهتره ؟

آخرین ویرایش:

انتها

عضو جدید
سلام دوستان من یه سوال دارم که میخوام راهنمایی کنین ممنون از همتون
چطوری میشه که صوت معمولی رو به فرویا فراصوت تبدیل کرد منبع یا کتاب هم معرفی کنید که خیلی خوبه.:smile:

GNMS

عضو جدید
با سلام

fifid عزیز با سلام

بله. رله های 5 ولتی وجود داره. اما باید به نکات زیر حتما دقت کنی
  • جریان خروجی میکرو برای تحریک رله کافی نیست و نمیتونه اون رو راه اندازی کنه. واسه همین خروجی میکرو رو با یه ترانزیستور یا یه آی سی راه انداز رله (مثل ULN 2003) راه اندازی کنی.
  • روی ورودی سیم پیچهای رله حتما از یه دیود و ترجیحاً یه خازن 100 نانو و یه خازن 10 نانو استفاده کن تا در حین قطع و وصل رله مدارت ریست نشه.
  • ترجیحا از یه اپتو کوپلر بین میکرو و رله استفاده کن تا احتمال نویز به حداقل برسه. میتونی از اپتوکوپلرهای 4n25 استفاده کنی. که من استفاده کردم و نتیجه خوبی گرفتم.
من شماتیک هر دو تا مدار رو هم برات آپلود میکنم. تو این مدار یه چراغ با میکروکنترلر خاموش و روشن میشه.

GNMS

پیوست ها

• 01.pdf
    14.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Yuri Boyka

عضو جدید
سلام دوستان من یه سوال دارم که میخوام راهنمایی کنین ممنون از همتون
چطوری میشه که صوت معمولی رو به فرویا فراصوت تبدیل کرد منبع یا کتاب هم معرفی کنید که خیلی خوبه.:smile:

با مدولاسیون فرکانس این کار رو می تونید انجام بدید.
1- کتاب سیستم های مخابراتی کارلسون
2- کتاب مدارهای مخابراتی کلارک هس

mojtaba elc

عضو جدید
سلام
موضوع پروژه کارشناسیم لیزرهای نیمه هادیه. اگه کسی کوچکترین کمکی می تونه درحقم کنه لطفا دریغ نکنه :cry:

samira700

عضو جدید
سلام بچه ها کمک خیلی فوری میخوام میشه اگه اطلاعات در مورد plcبا برنامه نویسی با زبان ladder diagram دارید به من بدید مرسییییییی

samira700

عضو جدید
سلام دوباره خواهش میکنم اگه کوچکترین اطلاعات در مورد پروژه من که در مورد plc هست دارید در اختیارم بزارید وبهم پیام بدید من منتظرم

GNMS

عضو جدید
سلام دوباره خواهش میکنم اگه کوچکترین اطلاعات در مورد پروژه من که در مورد plc هست دارید در اختیارم بزارید وبهم پیام بدید من منتظرم

samira700 عزیز با سلام

درمورد PLC چی میخوای بدونی؟ به این تاپیک یه سر بزن شاید بدردت بخوره.
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...زمان-با-هم-یاد-بیگیریم-امروز-نوزده-فروردین-92

GNMS

Korosh_Sepehri

عضو جدید
دوستان این سوال مرا جواب بدهید و مرا از گیجی برهانید
این نمودار فرکانس یک کانال تلوزیونی آنالوگ می باشد .
v711993_6.jpg
تقریبا در تمام جزوه ها نوشته شده فرکانس میانی صوت 33.4 مگا هرتز و فرکانس میانی تصویر 38.9 مگا هرتز می باشد . یعنی فاصله بین دو فرکانس 5.5 مگا هرتزه . و تصویر جلوتر از صوته . تا اینجا همه چیز درسته . اما توی نمودار ها همیشه فرکانس صوت جلوتر از فرکانس تصویره . چرا ؟
نمونش هم همین نموداری که آپ کردم .

Yuri Boyka

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان گل.
من نمی دونم چرا پروژه هائی رو قبول می کنید که از عهدش بر نمیاید؟

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان این سوال مرا جواب بدهید و مرا از گیجی برهانید
این نمودار فرکانس یک کانال تلوزیونی آنالوگ می باشد .
مشاهده پیوست 158544
تقریبا در تمام جزوه ها نوشته شده فرکانس میانی صوت 33.4 مگا هرتز و فرکانس میانی تصویر 38.9 مگا هرتز می باشد . یعنی فاصله بین دو فرکانس 5.5 مگا هرتزه . و تصویر جلوتر از صوته . تا اینجا همه چیز درسته . اما توی نمودار ها همیشه فرکانس صوت جلوتر از فرکانس تصویره . چرا ؟
نمونش هم همین نموداری که آپ کردم .

سلام دوست عزیز
تا اونجایی که اطلاعات ناقص من می گه اول شما چیزی به اسم فرکانس میانی به صورت مرجع ندارید. یعنی فرکانس تصویر و صوت برای هر کانال یه عدد متفاوت هست و یه این نحو هست که می تونید شما چندین کانال داشته باشید. در غیر این صورت اگر بگیم"در تمام جزوه ها نوشته شده فرکانس میانی صوت 33.4 مگا هرتز و فرکانس میانی تصویر 38.9 مگا هرتز" تنها برای حالتی می شه گفت که شما تنها روی یک کانال خاص دارید بحث می کنید.این از مورد اول
مورد دوم همیشه فرکانس صورت جلوتر از تصویر هست همون طور که خودتون در شکل می بینید نمونه بارزش هم هم می شه رعد و برق و گفت.
فکر کنم جزوه ای را که مطالعه کردید دارای غلط تایپی هست به کتاب ها مراجعه کنید بهتره
موفق باشید :gol:

Korosh_Sepehri

عضو جدید
سلام دوست عزیز
تا اونجایی که اطلاعات ناقص من می گه اول شما چیزی به اسم فرکانس میانی به صورت مرجع ندارید. یعنی فرکانس تصویر و صوت برای هر کانال یه عدد متفاوت هست و یه این نحو هست که می تونید شما چندین کانال داشته باشید. در غیر این صورت اگر بگیم"در تمام جزوه ها نوشته شده فرکانس میانی صوت 33.4 مگا هرتز و فرکانس میانی تصویر 38.9 مگا هرتز" تنها برای حالتی می شه گفت که شما تنها روی یک کانال خاص دارید بحث می کنید.این از مورد اول
مورد دوم همیشه فرکانس صورت جلوتر از تصویر هست همون طور که خودتون در شکل می بینید نمونه بارزش هم هم می شه رعد و برق و گفت.
فکر کنم جزوه ای را که مطالعه کردید دارای غلط تایپی هست به کتاب ها مراجعه کنید بهتره
موفق باشید :gol:
سلام دوست خوبم
لازمه بگم که فرکانس میانی
(
Intermediate_frequency) ، همون فرکانسی است که از حاصل جمع یا تفریق سیگنال ورودی از آنتن با سیگنال اسیلاتور محلی به وجود میاد . و همیشه مقدار ثابتی باید باشه . چون مدارات باید بر اساس یک فرکانس تنظیم بشن . این ها لیست بعضی از فرکانس های میانی میباشد :
فرکانس میانی در رادیو FM : ز 10.7 مگا هرتز
فرکانس میانی در رادیو AM : ز 455 کیلو هرتز
فرکانس میانی صدا در تلویزیون : 33.4 مگاهرتز
فرکانس میانی تصویر در تلویزیون : 38.9 مگاهرتز

البته من چند ساعت بعد از پست گذاشتن خودم جواب سوالم را گرفتم : اون نمودار مربوط به موج ارسالی قبل از تیونر (یعنی در ورودی آنتن ) میباشد . فلذا بعد از تبدیل شدن به فرکانس میانی سیگنال تصویر به 38.9 و سیگنال صدا به 33.4 تبدیل خواهد شد .

یه نکته دیگه این هست که شما که مدیر تالار هستید دیگه چرا ؟؟!!
در مبحث رعد و برق بحث سر سرعت موج میباشد ( که ما نورش رو زودتر میبینیم ) نه فرکانس میانی آن !!! البته درسته که فرکانس نور بیشتر از صدا میباشد . ولی این مطلب به هیچ عنوان به این بحث مربوط نیست
با تشکر
;)

آخرین ویرایش:

info@power

عضو جدید
دوستان عزیز
اگر یک دیوایس اکترونیکی که از یک برد پاور با تغذیه 220 و از یک برد پردازش که سیگنال آنالوگ 4-20 mA تولید می کنه تشکیل شده و دارای یک فیوز شیشه ای و یک وریستور جهت محافظت هست ,دچار یک شوک ولتاژی شدید و ناگهانی بشه مثل صاعقه یا high voltage , ممکنه علاوه بر تجهیزات محافظتی که طبیعتا سریع میسوزه خود برد هم آسیت ببینه ؟ جالب اینجاست که وریستور و فیوز سوخته عوض شده و مدار کار کرده ولی از اون اتفاق به بعد با انکه دیگه تکرار نشده ولی هر چند وقت یکبار وریستور میوسوزه یا سگینال آنالوگ درست نیست! از وضعیت 220 مطمئن هستم چون استاب لایزر گذاشتم براش

aaa20

عضو جدید
با سلام من میخوام iip3رو در نرم افزار ADS2009محاسبه کنم کسی میدونه چطور به دست میاد؟؟؟؟خیلی مهمه لطفا..

star700

عضو جدید
درخواست کمک فوری

درخواست کمک فوری

سلام دوستان
من میخوام تمرینی از الک3 رو انجام بدم و در انجامش ب مشکل برخورد کردم. نمیدونم چطور باید تحلیلش کنم :(
باید یک تقویت کننده (که مشخصات مورد نظر در فایل ضمیمه هست) رو طراحی کنم و سپس نقطه کار رو با اسپایس بدست بیارم و نتایج رو مقایسه کنم....:confused: مشاهده پیوست تمرین.pdf
و میخوام بدونم آیا مداری که در ضمیمه گذاشتم میتونه مدار مورد نظر سوال باشه یا نه؟
مشاهده پیوست مدار.pdf

Yuri Boyka

عضو جدید
سلام دوستان
من میخوام تمرینی از الک3 رو انجام بدم و در انجامش ب مشکل برخورد کردم. نمیدونم چطور باید تحلیلش کنم :(
باید یک تقویت کننده (که مشخصات مورد نظر در فایل ضمیمه هست) رو طراحی کنم و سپس نقطه کار رو با اسپایس بدست بیارم و نتایج رو مقایسه کنم....:confused: مشاهده پیوست 158891
و میخوام بدونم آیا مداری که در ضمیمه گذاشتم میتونه مدار مورد نظر سوال باشه یا نه؟
مشاهده پیوست 158894

این مداری که ضمیمه اش کردین مدار یک تقویت کننده عملیاتی هست(فکر می کنم lm741 باشه). فکر می کنم بتونی با این مدار به سوال جواب بدی.

salar-en

عضو جدید
سلام دوستان
من دنبال اطلاعاتی درباره سیستم های F & G و کارت ماژولهایی داخل پانل استفاده میشن هستم اگه کسی میتونه کمک کنه (ترجیحا پانل MIRCOM)
ممنون :smile:

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من دنبال اطلاعاتی درباره سیستم های F & G و کارت ماژولهایی داخل پانل استفاده میشن هستم اگه کسی میتونه کمک کنه (ترجیحا پانل MIRCOM)
ممنون :smile:

سلام دوست گرامی

وقتی شما برند رو می دونید، دیگه مشکلی وجود نداره، خیلی راحت به سایت سازنده مراجعه کنید و دیتاشیت های پنل های کنترلی رو مطالعه کنید تاز از ماژولها و تجهیزات جانبی که به پنل متصل میشه، مطلع گردید.

فقط یک نکته کلی در خصوص F&G این است که در خیلی از موارد پنل های کنترلی مستقلی برای این سیستم ها وجود نداره و ما برای کنترل آنها از سیستم ها کنترلی متداول نظیر PLC ها استفاده میشه.

البته من سایت برند اعلامی شما رو نگاه کردم اطلاعات کامل وجود داره، با این حال اگه سوالی هست که کمک به حل مشکل میکنه من در خدمتم.

asemanman

عضو جدید
سلام کلاس های پارسه خوبن. من ثبت نام کردم. یک فرمول جدید برای درس خوندن و شرکت در کلاس ها هم ریختن که به نظرم جالب و مفیده. این آدرس سایتشون هست می تونی اطلاعات بگیری parseh.ac.ir

asemanman

عضو جدید
پارسه خوبه. یک فرمول جدید هم دارند برای درس خوندن که به نظرم مفیده این آدرس سایتشون هست می تونی اطلاعات بیشتری بگیری parseh.ac.ir

amirhossein_69

عضو جدید
درخواست مقاله

درخواست مقاله

سلام موضوع پروژم "لباس هوشمند" هست و نتونستم مقاله یا مطالب فارسی پیدا کنم
اگر کسی مطلبی داره (در مورد لباس هوشمند یا حتی لباس فظانوردی) خوشحال میشم بهم کمک کنه
ممنون

marantal1

عضو جدید
سلام دوستان من تو آزمون استخدامی شرکت نفت قبول شدم ،رشته الکترونیک، ده روز دیگه میخوام برم مصاحبه، اگه ممکنه راهنماییم کنید؟

Oopsoop

عضو
سلام به نظرتون از لحاظه کاری در حال حاضر الکترونیک بهتره یا کنترل؟
ضمنا یه سوال دیگه هم دارم اونم اینه که کسی‌ از باراجین تو این سایت هست؟ اگر هست لطف کنن به من پیغام بدن ازشون یه سؤالی دارم ؟

Oopsoop

عضو
کسی‌ هست از تاپیک برق در حال مهاجرت باشه؟
یعنی‌ رشتشون برق باشه
می‌خواستم بدونم به کدوم ایالت میخوان برن

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به نظرتون از لحاظه کاری در حال حاضر الکترونیک بهتره یا کنترل؟
ضمنا یه سوال دیگه هم دارم اونم اینه که کسی‌ از باراجین تو این سایت هست؟ اگر هست لطف کنن به من پیغام بدن ازشون یه سؤالی دارم ؟
سلام فکر میکنم کنترل در کل بازار بهتری داره.
چون پذیرش خیلی کمتری نسبت به الکترونیک داره و توی ایران خیلی کاربردی تر هست.
الکترونیک متاسفانه هر ساله داره به پذیرشش اضافه میشه و کشک تر میشه !
کنکور ناپیوسته کمتر از 20 روز دیگه هست! با 1 مشاور صحبت کردم گفت با جواب دادن به سوالات عمومی مجاز میشی توی شهر خودت !
در این حد اوضامون افتضاحه :)

ولی ما بازم دوستش داریم و داریم میخونیم!
هر چه پیش آید خوش آید.
موفق باشید.

morteza_113

عضو جدید
سلام به نظر من بهتر به موسسه پارسه ثبت نم کنی
البته برا هر درس انتشارات خاصی خوبه مثلا درس مدار مدرسان شریف بهتر و کاملتر گفته

le-ciel

عضو جدید
سلام

window technique که برای کاهش بر همکنش مغناطیسی بین نمونه با لنز میکروسکوپ TEM بکار می ره راجب روشش می دونید ؟ چون نوشته بود مربوط به الکترونیک می شه اینجا پرسیدم !

ممنون

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا