3 نکته اساسی در ارتباط با امام عصر(عج)

s1m5j8

عضو جدید
کاربر ممتاز

آنچه بیش از هر چیزی در این روزها احساس می‌شود، تفاوتی است که در حال و هوای شیعیان و دوستداران آن پدر مهربان و آن امام خوبان دیده می‌شود.

هر کس به شکلی به پیشگاه آن امام همام عرض ادب می‌کند و برای شادی قلب نازنینشان عملی که امید دارند آن حضرت را خشنود سازد انجام می‌دهد.

مهدی(عج)، زیباترینِ عالمیان است و او را همچون طاووس بهشتیان(1) خوانده‌اند، و برای همه‌ی منتظران خود دلربایی می‌کند.

امامی است که با آمدن او زمین پس از فراگیر شدن ظلم و جور در آن، به دست با کفایت آن حضرت مالامال از عدل و داد و شادی و سرور می‌شود.

نیمه شعبان فرصتی است که هر یک از ما خود را به وظایفمان نسبت به حضرتش متذکّر شویم. از خود بپرسیم در برابر ولی نعمتمان چه وظیفه هایی داریم و آیا نسبت به آن وظائف، پایبندی داشته ایم یا نه؟!

به طور خلاصه باید عرض کنم شیعیان و پیروان امام عصر ارواحنا فداه در قبال حضرت موعود وظائفی دارند که هم رسم شیعگی و هم ادب حکم می‌کند که به آن وظائف پایبند باشند.

نیمه شعبان فرصتی است که هر یک از ما خود را به وظایفمان نسبت به حضرتش متذکّر شویم. از خود بپرسیم در برابر ولی نعمتمان چه وظیفه هایی داریم و آیا نسبت به آن وظائف پایبندی داشته باشیم یا نه؟!

:gol:

1- انتظار:

"انتظار چیست؟"

ای غایب عزیز تمام قرارها!
سر رفت بی تو حوصله ی انتظارها

باید کجا سراغ گلی چون تو را گرفت؟

در کافه های شب زده یا لاله زارها؟

مردان مستِ خسته به امید دیدنت

در بارهای گیج نشستند بارها

شهری به اعتراف تو منصور شد، ببین!

از تارهای موی تو هر گوشه دارها

برکشتگان خود قدم آهسته تر بزن!

تا ناله ها برون نزنند از مزارها

معماری فرنگی اندام رومی ات

کم کرده از ابهت قصر سزارها

در چرخه ی تناسخ خود روح شرقی ات

سرشار از اصالت عالی تبارها

وقت سرودن تو قلم بغض می کند

آن سان که می بُرد ز غمت سیمِ تارها

یک لحظه آمدی و غمت ماندنی تر است

حتی ز عمر طی شدن روزگارها

شرمند ه ام که خواستمت، شـأنت این نبود

تو منحصر به فردی و از من هزارها

مهم‌ترین وظیفه شیعیان در دوره غیبت است. انتظار به معنی چشم به راه بودن و لحظه شماری کردن برای وصال محبوب است. بدین معنا که آن چنان شوق دیدار امام زمان در انسان موج بزند که سر از پا نشناسد و برای درک آن بهترین پیشوا، بی تاب باشد.

واقعاً چقدر در خود، این حال و هوا را می‌بینیم. چقدر عطش دیدار امام عصر را در خود حس می‌کنیم. آیا انتظار و اشتیاقمان امری تشریفاتی و صرفاً تعارفی کلامی نیست؟ آیا همان‌گونه که برای بیمار خود که در اتاق عمل بر روی او جراحی سختی صورت می‌گیرد و بی‌صبرانه منتظر پاسخ پزشک او مبنی بر موفقیت عمل جرّاحی در راهروهای بیمارستان از این سو به آن سو می‌رویم، برای حضور و ظهور مولایمان حضرت مهدی هم این‌گونه انتظار می‌کشیم؟

نیمه شعبان فصلی است که هر کس باید به خود نمره بدهد و خود را با محک واقعی انتظار و شیوه و سیره ی منتظران حقیقی بسنجد.

دوره‌ی غیبت دوره‌ی انفعال نیست بلکه دوره‌ی انتظار است. دوره ای است که هر روزمان را باید با یاد آن حضرت آغاز کنیم و هر شب که سر بر بالین خواب می‌گذاریم یاد و نام آن حضرت در ذهنمان بر همه‌ی خواب‌ها و رۆیاها سایه بیافکند.

2- دعا برای فرج:

"فلسفه دعا برای فرج"

بـخـوان دعـای فـرج را دعـا اثـر دارد
دعا کبوتر عشق است و بال و پر دارد

بخوان دعای فرج را و عـافــیــت بـطـلـــب
که روزگار بســـی فتنه زیر ســـر دارد

بخوان دعای فرج را کـه یـوسـف زهــــــرا
ز پشت پرده ی غیبت به ما نظـر دارد

بخوان دعای فرج را به یاد خیمه ی سبز
که آخرین گل سرخ از همه خبـــر دارد

یکی از وظائف مهمی که بر عهده‌ی منتظران نهاده شده است دعا برای آن امام منتَظَر است.

امامی که در تمام لحظات برای تک تک شیعیانش دعا می‌کند و برآورده شدن حاجات و خواسته های آن‌ها را از خدا طلب می‌کند.

واقعاً چقدر در خود، این حال و هوا را می‌بینیم. چقدر عطش دیدار امام عصر را در خود حس می‌کنیم. آیا انتظار و اشتیاقمان امری تشریفاتی و صرفاً تعارفی کلامی نیست؟

امام عصر (عج) در بیانی می‌فرمایند:

و اکثروا الدعاء بتعجیل الفرج فَاِنّّ فی ذلک فَرَجُکُم.

برای فرج و نزدیک شدن زمان ظهور بسیار دعا کنید. چرا که گشایش کار شما هم در این دعاست.

یک منتظر حقیقی باید برای سلامتی حضرت دعا کند. برای فرج آن حضرت دعا کند. برای برآورده شدن حاجات آن حضرت دعا کند. نباید روزی بر شیعه منتظر بگذرد در حالی که در بین دعاهای او اثری و

خبری از امام عصر(عج) نباشد.

دعا مغز عبادت و بهترین وسیله برای تقرب به محبوب است.

3- انجام وظائف بندگی:

بندگی کن تا که سلطانت کنند
تن رها کن تا همه جانت کنند

خوی حیوانی سزاوار تو نیست
ترک این خو کن که انسانت کنند

چون نداری درد، درمان هم مخواه
درد پیدا کنکه درمانت کنند

بنده ی شیطانی و دای امید
چون ستایش همچو یزدانت کنن

سوی حق نارفته چون داری طمع
همسر موسی بن عمرانت کنن

شکر و تسلیم مسلمانیت کو
ای که می خواهی سلیمانت کنند

از چه شهوت؟ قدم بیرون گذار
تا عزیز مصر و کنعانت کنند

"ادامه شعر..."

یکی از بهترین راه‌های تقرب به آستان پر مهر آن امام موعود توجه به وظائف و تکالیف شرعی و دینی است.

انسان منتظر با رفتار خود درصدد آشنا نمودن دیگران با یگانه‌ی روزگار، حضرت مهدی اروحنا فداه است.

یک شیعه آگاه و منتظر با تمام وجود مراقب است تا گناهی از او صادر نشود و رفتارهای ناشایست او، بین او و مولایش فاصله نیاندازد.

دلداده‌ی امام عصر نه تنها گناه نمی‌کند بلکه به شدت مراقب است تا تمام وظائف بندگی و واجبات را رعایت کند و با کمترین گناه و خطا موجب آزردگی خاطر امام محبوبش نشود.

اگر شیعیان برای امام عصر روحی فداه به این سه نکته اساسی التزام یابند و به آن پایبند باشند، زمینه برای ظهور امام زمان فراهم‌تر گردد و موانع فرجشان یکی پس از دیگری مرتفع شود.

به امید ظهورشان

منبع اینترنت

آخرین ویرایش:

vooroojak khanoom

عضو جدید
کاربر ممتاز
من باید به یه واقعیت اعتراف کنم من هنوز به اون شکل که باید امام زمان و ظهورشو درک نکردم........
برام جالبه بدونم چجوری خیلی از ادما شور و عشق عجیبی نسبت به امام زمان دارن یا واسه ظهورش لحظه شماری می کنن........حتی براش شعر میگن................
ولی من نه..................................................
سو تعبیر نشه فک کنید که به اماما اعتقاد ندارم.......نه من حس عجیبی به امام حسین دارم.........هر موقع یادش بیفتم اشک تو چشم جم میشه......... محرما تو حال خودم نیستم..........واسه اومدن روزای محرم روز شماری می کنم......دلم واسه این شبا حتی تنگ میشه
ولی در عجب که با امام زمان ..............جالب اینکه هنو یکماهم نمیشه رفتم جمکران

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
من باید به یه واقعیت اعتراف کنم من هنوز به اون شکل که باید امام زمان و ظهورشو درک نکردم........
برام جالبه بدونم چجوری خیلی از ادما شور و عشق عجیبی نسبت به امام زمان دارن یا واسه ظهورش لحظه شماری می کنن........حتی براش شعر میگن................
ولی من نه..................................................
سو تعبیر نشه فک کنید که به اماما اعتقاد ندارم.......نه من حس عجیبی به امام حسین دارم.........هر موقع یادش بیفتم اشک تو چشم جم میشه......... محرما تو حال خودم نیستم..........واسه اومدن روزای محرم روز شماری می کنم......دلم واسه این شبا حتی تنگ میشه
ولی در عجب که با امام زمان ..............جالب اینکه هنو یکماهم نمیشه رفتم جمکران

اره چرا واقعا؟
منم اینطوریم خیلی تلاش میکنم اینجوری نباشم ولی .......
من خیلی به امام علی علاقه دارم .اصلا احساس میکنم ایشون با بقیه فرق دارن.من یاد حضرت علی میفتم اشک تو چشام جم میشه. ولی احساس میکنم به امام زمان هیچ حسی ندارم و این خیلی بده:cry:
الان که جدیدا احساس میکنم خداهم منو دیگه دوسم نداره و یه فکرایی به سرم زده که زیاد خوب نیست. دلم میخواد خودکشی کنم.چون ..................

بله دوستان.... خیلی از ما اینطوری هستیم.......

پیشنهاد به استارتر عزیز اینکه یه تاپیک داشته باشیم واسه اینکه در این زمینه رشد کنیم...... البته فقط پیشنهاد بود.

mahdya

عضو جدید
یه پیشنهاد دارم واسه دوستایی که دوست دارن بیشتر به یاد امام زمان باشن
سعی کن خودتونو عادت بدید که تو قنوتاتون دعای فرج بخونید.خیلی طول نمیکشه.یا وقتایی که وقت ندارید و عجله دارید و نمیرسید دعای فرج بخونیدحتما یه اللهم عجل لولیک الفرج تو قنوتتون بگید.اگه عادت کنید به این کار خیلی تو یاداوری امام زمان واستون تاثیر داره.خودم این روشو فکریدمو انجام دادم.عالی بود.

Shahab

مدیر تالار عکس
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سعی کن خودتونو عادت بدید که تو قنوتاتون دعای فرج بخونید.خیلی طول نمیکشه.یا وقتایی که وقت ندارید و عجله دارید و نمیرسید دعای فرج بخونیدحتما یه اللهم عجل لولیک الفرج تو قنوتتون بگید.اگه عادت کنید به این کار خیلی تو یاداوری امام زمان واستون تاثیر داره.خودم این روشو فکریدمو انجام دادم.عالی بود.

اوكي خيلي پيشنهاد خوبيه من خودم تو نماز صبح قنوتم رو دعاي فرج ميخونم ;)

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز

تو منحصر به فردی و از من و هزارها

اللهم بحق حضرت زینب عجل لولیک الفرج

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نمی دونم چرا یه مدت تفکرم مثل یه گروه خاص غیر جالب شده

زیاد برام مهم نیست چی میشه چی می خواد بشه چی شده و....

اما با تک تک آیه های سوره ی حمد دارم حال می کنم

اِیّاکَ نَعْبُدُ وَ اِیّاکَ نَسْتَعِینُ

نشونه هم زیاد دیدم خیلی زیاد

s_aa

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
سلام
یک مدت حسی درکشون کردم فقط حسی...میدونستم هستند می بینند و یه جورایی بادلم بازی میکنند
و الان دارم منطقی درکشون میکنم و حسی احساسشون....
ایشون هستند و هیچ موقعیتی به اندازه ایشون سخت نیست
چون ایشون هم منتظِرند هم منتظّر....
خیلی براشون دعا کنیم.....
ببخش ما رو مولایم....
اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم....

s1m5j8

عضو جدید
کاربر ممتاز

پیشنهاد به استارتر عزیز اینکه یه تاپیک داشته باشیم واسه اینکه در این زمینه رشد کنیم...... البته فقط پیشنهاد بود.

ای کاش ما هم از منتظران بودیم ... ولی هر چه فکر می کنم مبینم منتظران واقعی کسان دیگرند ...
مرسی و تشکر فراوان ..

سلام
یک مدت حسی درکشون کردم فقط حسی...میدونستم هستند می بینند و یه جورایی بادلم بازی میکنند
ببخش ما رو مولایم....

ای کاش ما هم از منتظران بودیم ... ولی هر چه فکر می کنم مبینم منتظران واقعی کسان دیگرند ...
مرسی و تشکر فراوان ..

سلام
ببخش ما رو مولایم....

حدیث داریم مردم با اعمال شما به دین کشونده میشن نه با سخنانتون.

امام زمان (عج) هم انتظارش از ما همینه...

[h=1]چه طور می توان امام زمان(عج) راخوشحال کرد؟
[/h]
اینو بخونید:

گفتم به مهدی بر من عاشق نظر کن

گفتا تو هم از معصیت صرف نظر کن
گفتم به نام نامیت هر دم بنازم

گفتا که از اعمال نیکت سرفرازم
گفتم که دیدار تو باشد آرزویم

گفتا که در کوی عمل کن جستجویم

گفتم بیا جانم پر از شهد صفا کن

گفتا به عهد بندگی با حق وفا کن

mahdya

عضو جدید
اما با تک تک آیه های سوره ی حمد دارم حال می کنم

اِیّاکَ نَعْبُدُ وَ اِیّاکَ نَسْتَعِینُ

نشونه هم زیاد دیدم خیلی زیاد

جالبه.منم یه مدتی همین حسو داشتم.ولی الان ندارم.چند وقت پیش داشتم فکر میکردم چرا دیگه با خوندن سوره حمد جیگرم حال نمی آد؟
دلم برای این حس الان شما تنگ شده.خوشبحالتون

Nazi_Elite

عضو جدید
کاربر ممتاز
در تلاطم زمان
بر دل سیاه خویش ،
با مرکّب سفید می نویسمت ...
السلام علیک یا اباصالح المهدی ( عج )

آخرین ویرایش:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
یکی از بهترین راه‌های تقرب به آستان پر مهر آن امام موعود توجه به وظائف و تکالیف شرعی و دینی است.

انسان منتظر با رفتار خود درصدد آشنا نمودن دیگران با یگانه‌ی روزگار، حضرت مهدی اروحنا فداه است.

یک شیعه آگاه و منتظر با تمام وجود مراقب است تا گناهی از او صادر نشود و رفتارهای ناشایست او، بین او و مولایش فاصله نیاندازد.

دلداده‌ی امام عصر نه تنها گناه نمی‌کند بلکه به شدت مراقب است تا تمام وظائف بندگی و واجبات را رعایت کند و با کمترین گناه و خطا موجب آزردگی خاطر امام محبوبش نشود.

اگر شیعیان برای امام عصر روحی فداه به این سه نکته اساسی التزام یابند و به آن پایبند باشند، زمینه برای ظهور امام زمان فراهم‌تر گردد و موانع فرجشان یکی پس از دیگری مرتفع شود.

آخرین ویرایش:
بالا