تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
جبه دار تو کتابش چندتا مثال خوب داره برم کتابخونه مثالاشو عکس میگیرم اینجا میذارم:gol:
سلام:gol:
شرمنده که طول کشید این چندتا مثال رو از کتاب جبه دار عکس گرفتم جواباش به نظرم جالبه . بقیه کتابا هم حل کردن ولی گفتم اینم بخونین بد نباشه.

http://s4.picofile.com/file/7802460107/جبه_دار.rar.html

*shahla*

عضو جدید
سلام

یه سوال

نظرتون درباره مدار 1و2 دکتر جبه دار انتشارات نصیر و مدار راهیان ارشدچیه ؟ کدوم برا ارشد بهتره برا شروع

barghghodrat.ir

عضو جدید
انلود بخش دهم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه مدرسان شریف سال90) -- 30 خرداد 1392 ::.

::. دانلود بخش نهم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه مدرسان شریف سال90) -- 30 خرداد 1392 ::.

::. دانلود بخش هشتم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه مدرسان شریف سال90) -- 30 خرداد 1392 ::.

::. دانلود بخش هفتم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه مدرسان شریف سال90) -- 30 خرداد 1392 ::.

::. دانلود بخش ششم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه مدرسان شریف سال90) -- 30 خرداد 1392 ::.

::. دانلود بخش پنجم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه مدرسان شریف سال90) -- 30 خرداد 1392 ::.

::. دانلود بخش چهارم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه مدرسان شریف سال90) -- 30 خرداد 1392 ::.

::. دانلود بخش سوم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه مدرسان شریف سال90) -- 30 خرداد 1392 ::.

::. دانلود بخش دوم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه مدرسان شریف سال90) -- 30 خرداد 1392 ::.

::. دانلود بخش اول جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه مدرسان شریف

barghghodrat.ir

عضو جدید
::. بخش دهم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه سنجش و دانش سال 91 ) -- 03 تیر 1392 ::.

::. بخش نهم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه سنجش و دانش سال 91 ) -- 03 تیر 1392 ::.

::. بخش هشتم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه سنجش و دانش سال 91 ) -- 03 تیر 1392 ::.

::. بخش هفتم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه سنجش و دانش سال 91 ) -- 03 تیر 1392 ::.

::. بخش ششم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه سنجش و دانش سال 91 ) -- 03 تیر 1392 ::.

::. بخش پنجم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه سنجش و دانش سال 91 ) -- 03 تیر 1392 ::.

::. بخش چهارم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه سنجش و دانش سال 91 ) -- 03 تیر 1392 ::.

::. بخش سوم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه سنجش و دانش سال 91 ) -- 03 تیر 1392 ::.

::. بخش دوم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه سنجش و دانش سال 91 ) -- 03 تیر 1392 ::.

::. بخش اول جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه سنجش و دانش سال 91

rezarst1911

عضو جدید
::. بخش دهم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه سنجش و دانش سال 91 ) -- 03 تیر 1392 ::.

::. بخش نهم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه سنجش و دانش سال 91 ) -- 03 تیر 1392 ::.

::. بخش هشتم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه سنجش و دانش سال 91 ) -- 03 تیر 1392 ::.

::. بخش هفتم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه سنجش و دانش سال 91 ) -- 03 تیر 1392 ::.

::. بخش ششم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه سنجش و دانش سال 91 ) -- 03 تیر 1392 ::.

::. بخش پنجم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه سنجش و دانش سال 91 ) -- 03 تیر 1392 ::.

::. بخش چهارم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه سنجش و دانش سال 91 ) -- 03 تیر 1392 ::.

::. بخش سوم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه سنجش و دانش سال 91 ) -- 03 تیر 1392 ::.

::. بخش دوم جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه سنجش و دانش سال 91 ) -- 03 تیر 1392 ::.

::. بخش اول جزوه کامل مدارهای الکتریکی مهندس کریمان ( کلاس کنکور ارشد موسسه سنجش و دانش سال 91

خدا پدر مادرتو بیامرزه .
یه چیززی میذاری به درد بخوره

ehsan0641

کاربر بیش فعال
سلام

یه سوال

نظرتون درباره مدار 1و2 دکتر جبه دار انتشارات نصیر و مدار راهیان ارشدچیه ؟ کدوم برا ارشد بهتره برا شروع
سلام دوست عزیز:
من هم مدار دکتر جبه دار انتشارات نصیر رو دارم هم دو جلد راهیان ارشد رو، به نظر من ابتدا شما کتاب دکتر جبه دار انتشارات نصیر رو تهیه کن و روش کار کن اگه کتابای نظریه های اساسی مدارها و شبکه های دسور ترجمه دکتر جبه دار رو هم داشته باشی و در کنار کتاب نصیر هرجا مشکلی داشتی به اونا هم مراجعه کنی خیلی عالی میشه چون کتاب دسور بعنوان مرجع اصلی درس مدار تو ایران شناخته میشن و هم چنین با کتاب دکتر جبه دار انتشارات نصیر بسیار سنخیت دارن.
وقتی که روی کتاب نصیر خوب مسلط شدی و تستهاش رو تونستی بخوبی حل کنی بعد کتاب راهیان ارشد رو تهیه کن چون اون کتاب روشها رو عموما بصورت تستی گفته و درس نامه قوی نداره واسه کسایی بهتره که درس رو قبلا بصورت کلاسیک و کامل خوندن. موفق باشی.

sagtule

عضو جدید
بالاخره چی شد سلفها و خازنها اگر حذف کنیم فرکانس صفر حذف میشه یا نه؟

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
بالاخره چی شد سلفها و خازنها اگر حذف کنیم فرکانس صفر حذف میشه یا نه؟
منظورتون از حذف کردن ساده کردنه؟
بستگی داره
همیشه نه
ولی بهترین راه اینه که بدون ساده کردن بشمرین ولی در نظر بگیرین که حلقه ها و کاتست ها رو که دارین میشمرین مستقل باشن حتما:gol:

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دورود بر دوستان
" هرگاه جریان خازن محدود باشد ، dv/dt نیز محدود خواهد بود و در نتیجه ولتاژ خازن تابعی پیوسته از زمان بوده و به طور ناگهانی تغییر نخواهد کرد. "

سوالم اینه که منظورش از محدود بودن جریان خازن چیه ؟

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
دورود بر دوستان
" هرگاه جریان خازن محدود باشد ، dv/dt نیز محدود خواهد بود و در نتیجه ولتاژ خازن تابعی پیوسته از زمان بوده و به طور ناگهانی تغییر نخواهد کرد. "

سوالم اینه که منظورش از محدود بودن جریان خازن چیه ؟
درود:gol:
یعنی یک مقدار مشخص و منطقی که خازن تحمل کنه !!
یا بهتر بگم محدود باشه یعنی بینهایت نباشه چون با تغییر ولتاژ بینهایت جریان بینهایت از خازن عبور میکنه که خازن رو میشکنه (این بینهایت به خازن بستگی داره)

ehsan0641

کاربر بیش فعال
دوست عزیز هر تابعی جز تابع دلتای دیراک یک تابع محدود محسوب میشه، حالا اگر وضعیت مدار مورد نظرت جوری بود که خازن از قانون پیوستگی ولتاژ تبعیت نکرد( در مدار حلقه خازنی موجود بود) چون جریان برابر با مشتق ولتاژ هست یک ترم ضربه( دلتای دیراک ) در جریان خازن بوجود میاد.
یادت باشه که این ویژگی یک ویژگی دوطرفست یعنی وقتی جریان تابع ضربه باشه، ولتاژ ناپیوستس و وقتی ولتاژ خازن بنا به دلایلی ناپیوسته باشه جریان ضربه در خازن خواهی داشت.

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دورود بر دوستان
یه سوال :
یک مدار RLC مختلط داریم
با منبع ولتاژ پله واحد
تو کتاب زرگر اومده تبدیل منبع زده . منبع رو تبدیل کرده به جریان
حالا سوال من اینجاست مگه با تبدیل منبع نوع تابع هم عوض میشه که تو کتاب عوض کرده ؟؟
پله شده ضربه بعد از تبدیل منبع ولتاژ به جریان

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
دورود بر دوستان
یه سوال :
یک مدار RLC مختلط داریم
با منبع ولتاژ پله واحد
حالا سوال من اینجاست مگه با تبدیل منبع نوع تابع هم عوض میشه که تو کتاب عوض کرده ؟؟
درود:gol:
سوالشو بذارین فکر کنم بهتر بشه بحث کرد.
یا بگین کدوم سوال من میذارم سوالشو:gol:

Mr.Perfect

عضو جدید
دورود بر دوستان
یه سوال :
یک مدار RLC مختلط داریم
با منبع ولتاژ پله واحد

سلام...
زمانی که بخوایم یک منبع ولتاز را با امپدانس سری به منبع جریان تبدیل کنیم مقدار منبع ولتاژ را بر امپدانس سری میکنیم که این جا امپدانس سری هست(1تقسیم بر cs)

که در ادامه (cs) در تابع پله ضرب میشه و s در حوزه ی لاپلاس هم که میدونیم مشتق در حوزه ی زمان است...
امیدوارم خوب توضیح داده باشم

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام...
زمانی که بخوایم یک منبع ولتاز را با امپدانس سری به منبع جریان تبدیل کنیم مقدار منبع ولتاژ را بر امپدانس سری میکنیم که این جا امپدانس سری هست(1تقسیم بر cs)

که در ادامه (cs) در تابع پله ضرب میشه و s در حوزه ی لاپلاس هم که میدونیم مشتق در حوزه ی زمان است...
امیدوارم خوب توضیح داده باشم

بسیار سپاسگذارم . عالی بود ♥

Mr.Perfect

عضو جدید
من الان کتاب را دیدم(جدیدترین چاپش هست)... و مشتق ix را -36 نوشته...
فکر کنم تصحیح شده است

Mr.Perfect

عضو جدید
مثال 5 فصل 2 را از کتاب زرگر را ببینید دوستان....
قانون پایستگی بار نقض شده یکنی مجموع بار تک تک خازن ها قبل از اتصال و بار خازن معادل با هم برابری نمیکنه

کسی میتونه این موضوع را به من توضیح بده؟
ممنون میشم

Mr.Perfect

عضو جدید
ممنونم مال من چاپ دهه
شما چاپ چندمو داری؟به نظرت با چاپ ده خیلی فرق داره؟
مال بنده چاپ دوازده است(تو نمایشگاه کتاب امسال تهیه کردم)...

من فکر نمیکنم(صرفه اقتصادی نداره شاید برای 1 2 سری سوال که به پایان کتاب اضافه شده دوباره هزینه متحمل بشید...

.V A H I D.

عضو جدید
مثال 5 فصل 2 را از کتاب زرگر را ببینید دوستان....
قانون پایستگی بار نقض شده یکنی مجموع بار تک تک خازن ها قبل از اتصال و بار خازن معادل با هم برابری نمیکنه

کسی میتونه این موضوع را به من توضیح بده؟
ممنون میشم

ص 132رو بخونین ببینین میتونه کمکتون کنه

Mr.Perfect

عضو جدید
ص 132رو بخونین ببینین میتونه کمکتون کنه

ممنون از شما ...درست که ولتاژ خازن و جریان سلف در مدارات خاص دچار تغییر ناگهانی میشه اما طبق اصل پایستگی بار همواره ثابته...
اگه صفحه ی 90 پایان قسمت ب را ببنید(مثال قبل) خود مولف هم این موضوع که q قبل و بعد از زمان صفر برابره را ذکر کرده(یعنی اصل پایستگی بار برقراره)(در حالت های خاص هم)

.V A H I D.

عضو جدید
ممنون از شما ...درست که ولتاژ خازن و جریان سلف در مدارات خاص دچار تغییر ناگهانی میشه اما طبق اصل پایستگی بار همواره ثابته...
اگه صفحه ی 90 پایان قسمت ب را ببنید(مثال قبل) خود مولف هم این موضوع که q قبل و بعد از زمان صفر برابره را ذکر کرده(یعنی اصل پایستگی بار برقراره)(در حالت های خاص هم)
منم گیج شدم
حق با شماست منم بار قبل و بعدو یکی درنمیارم

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
کتاب زرگر من چاپ پنجم هست میشه صورت سوالو برا ما هم بزارید تا بدونیم مشکل چیه

Mr.Perfect

عضو جدید
صفحه ی 91 کتاب زرگر(مدار 1) هست که سوال من از دوستان اینه چرا بار قبل و بعد از لحظه ی اتصال تغییر میکند...
حاصلضرب ولتاژ معادل در ظرفیت معادل مگه نباید برابر مجموع حاصلضرب ولتاژ هر خازن در ظرفیت خازن باشه...(قانون پایستگی بار)...(که در همه ی مدار ها حتی مدار های خاص (که ولتاژ یا جریان پیوسته نیست)هم باید برقرار باشه...)

صفحه ی 91 از کتاب ز&#158.jpg

من این موضوع را از طریق سایت از مولف پرسیدم که متاسفانه پاسخی نگرفتم

آخرین ویرایش:

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
صفحه ی 91 کتاب زرگر(مدار 1) هست که سوال من از دوستان اینه چرا بار قبل و بعد از لحظه ی اتصال تغییر میکند...
حاصلضرب ولتاژ معادل در ظرفیت معادل مگه نباید برابر مجموع حاصلضرب ولتاژ هر خازن در ظرفیت خازن باشه...(قانون پایستگی بار)...(که در همه ی مدار ها حتی مدار های خاص (که ولتاژ یا جریان پیوسته نیست)هم باید برقرار باشه...)

مشاهده پیوست 158807

من این موضوع را از طریق سایت از مولف پرسیدم که متاسفانه پاسخی نگرفتم

شما یه اتصال سری از چند خازن رو بنویسین (مثلا 2تا خازن) و این رابطه ای رو که میگین تحقیق کنین ببینین باید برقرار باشه؟

http://s3.picofile.com/file/7840260214/IMAG0773.jpg

آخرین ویرایش:

Mr.Perfect

عضو جدید
اهان...بله
:gol:
من متوجه اشتباهم شدم
لزومی برای برقراری اون جمله نیست اما میشه توضیح بدید بیان قانون پایستگی بار برای این مدار چطوره؟

بالا