درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اگه یک مخزن در انتها برج باشه که محصول پایین رو جمع کنه و یک لوله برگشت از مخزن به ریبویلر باشه برای چه کاری استفاده میشود؟یعنی در انتهای برج یه مخزنه که محصول پایین برج رو جمع میکنه یعنی ار ریبویلر یه ورودی داره حالا یه خروجی هم از مخزن به ریبویلر هست که سر راهش یه شیره کار این شیر چه؟ در مورد پرت حلال تو ازمایشگاه عملیات واحد تو سوال هاش ازمون خواسته پرت حلال رو پیدا کنیم؟
درود
لوله ای که به مخزن جمع آوری محصول پایین برج وصله محصول پایین رو میبره تو ریبویلر بخارش میکنه و میفرسته بالا تا تقطیر انجام شه و مقدار ماده ی سبکی که تو محصول پایین برج ه و مقدار ماده سبکی که تو جریان برگشتی از بالای برج میاد رو بفرسته تو خروجی بالای برج
اون شیر هم فکر میکنم مقدار جریانی که از محصول پایین برج لازمه که بیاد بالا رو کنترل میکنه
منظورت از پرت حلال دقیقا چیه؟!!!

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام، مفهوم Choked flow در شیرها چیه؟ فرقش با ضربه قوچ چیه؟
درود
این Choked flow اثری هست که از عدم افزایش جریان جرمی در عین کاهش فشار هست
مثلا در نظر بگیر یه جریان بخار یا گازی داریم بعد یهویی تو یه مقطع خاص با کاهش فشار بخار جاری روبرو میشی
این کاهش فشار میبایست با افزایش سرعت جریان جرمی جبران بشه و وقتی جریان جرمی افزایش پیدا نکنه باعث این اثر که به اصطلاح جریان خفه بهش میگن میشه.
ضربه ی قوچ هم که میدونی چجوریه و کلا اساس این 2 تا فرق میکنه اما اثری که رو شیر ها و تاسیسات درگیرش ایجاد میشه شبیه همه.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درود
این Choked flow اثری هست که از عدم افزایش جریان جرمی در عین کاهش فشار هست
مثلا در نظر بگیر یه جریان بخار یا گازی داریم بعد یهویی تو یه مقطع خاص با کاهش فشار بخار جاری روبرو میشی
این کاهش فشار میبایست با افزایش سرعت جریان جرمی جبران بشه و وقتی جریان جرمی افزایش پیدا نکنه باعث این اثر که به اصطلاح جریان خفه بهش میگن میشه.
ضربه ی قوچ هم که میدونی چجوریه و کلا اساس این 2 تا فرق میکنه اما اثری که رو شیر ها و تاسیسات درگیرش ایجاد میشه شبیه همه.

ممنون، ولی تنها خط اول رو فهمیدم، فشار بخار، فشار اینا خیلی با هم فرق دارن هاا!!! فشار استاتیکی، دینامیکی، stagnation،
سرعت جریان جرمی؟؟؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون، ولی تنها خط اول رو فهمیدم، فشار بخار، فشار اینا خیلی با هم فرق دارن هاا!!! فشار استاتیکی، دینامیکی، stagnation،
سرعت جریان جرمی؟؟؟
فشار استاتیکی فشار ناشی از سکون سیال ه و فشار دینامیکی فشاریه که سیالی که جریان داره وارد میکنه
فشار استاتیکی همونه که از ρgh بدست میاد
ببین وقتی فشار بخاری که از تو لوله ای رد میکنی کم میشه اگه جریان جرمی عبوری ازش بیشتر بشه اون افت فشار جبران میشه خب؟
این خفگی ای که تو این اثر ایجاد میشه واسه اینه که وقتی تو سیستم افت فشار پیش میاد جریان جرمی افزایش پیدا نمیکن تا این افت رو جبران کنه
و این افت فشار تو پایین دست باعث میشه اختلاف فشار تو سیستم به وجود بیاد و جریان بالادست که فشارش ثابته برگشت کنه و به شیر صدمه بزنه
گرفتی؟

ئدز

عضو جدید
تو شکل زیر نقش شیر v20 چیه؟در ضمن منظور از پرت حلال یعنی میزان حلالی که پس از اتمام فرایند بازیابی نمی شود.

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام.میشه در مورد نفت کوره و فراورده های سبک نفتی توضیح بدید؟

سلام
سوال شما نیاز به توضیح خیلی مفصلی داره و به صورت مختصر خیلی مشکله که ادم بخواد توضیح بده
ولی سعی میکنم به صورت خلاصه توضیح بدم:

نفت خام وقتی از زمین خارج میشه دارای همه چی هست از اب نمک گرفته تا گاز متان و گاز مایع و گوگرد و غیره ....
در واحدهای پالایشگاهی اول مواد غیر نفتی را از نفت خام جدا میکنند مانند آب، نمک، فلزات سنگین و غیره ...
در مرحله بعدی گاز را از نفت خام جدا میکنند و سپس نفت خام را وارد برج تقطیر نموده ان را میجوشانند
نفت خام وقتی میجوشد مولکولهای کوچک و بزرگ داخل ان بر حسب سنگینی در داخل برج تقطیر به بالا حرکت میکنند.

در هر ارتفاعی مولکولهای شبیه هم در بخشی از برج که به نام سینی نامیده میشوند سرد شده و به بیرون از برج برای استفاده حرکت میکنند
این مواد را برش نفتی مینامند.

این مواد هر چقدر بالاتر باشند به همان اندازه سبک تر هستند و هر چقدر پائین تر باشند سنگین تر هستند.

به ترتیب از بالا این مواد به صورت تقریبی به شرح زیر هستند:

1- گاز متان
2- گاز مایع مانند پروپان و بوتان و اتان و....
3- نفت سفید یا بنزین هواپیما و یا سوخت جت
4- بنزین
5- نفتای سبک
6- نفتای سنگین
7- گازوئیل
8- لوبکات یا برش روغن یا روغن پایه
9- پارافین
10- مازوت یا نفت کوره
11- وکیوم باتوم یا ته مانده برج تقطیر تحت خلاء
12- کک نفتی یا دوده نفتی

البته چون مفصل بود و در پالایشگاه دو برج به نامهای برج تقطیر اتمسفری و برج تقطیر تحت خلاء داریم و همچنین به غیر از این مواد مواد دیگری هم هستند
و دسته بندی هم تقریبی بود و در بعضی پالایشگاهها این مواد اصلا تولید نمیشوند و در بعضیها موادی مانند روغن پایه وجود ندارد بلکه برش روانکار یا لوبکات وجود دارد.
اما سعی کردم یک تصویر تقریبی در ذهنتان ایجاد شود که به مرور زمان که درس میخوانید و اشنا میشوید بهتر بتوانید اینها را در ذهن خود دسته بندی کنید.

بنابر این نفت کوره یا مازوت برشی از مولکولهای سنگین نفتی است.
خود این نفت کوره یا مازوت نیز استانداردها و انواع مختلفی دارد
نفت کوره سنگین و متوسط و سبک
همچنین نفت کوره دارای گوگرد زیاد و گوگرد متوسط و گوگرد کم
این انواع به صورتهای مختلف مانند M100 , M380 و غیره استاندارد گذاری و نامگذاری میشوند که نشان دهنده مواد ناخالص حاوی نفت کوره هستند.

توی دانشنامه ویکی پدیا بگردی اطلاعات بیشتری گیرت میاد.

موفق باشی

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
تو شکل زیر نقش شیر v20 چیه؟در ضمن منظور از پرت حلال یعنی میزان حلالی که پس از اتمام فرایند بازیابی نمی شود.
عکسی که گذاشتین معلوم نیس
در مورد پرتی باید معلوم بشه شما محصول بالای برج یا سبکه مد نظرته یا پایین برج
اگه محصول سبک مد نظره محصولی که پس از خاموش کردن دستگاه برات میمونه میشه پرتی و اگه جزء سنگین مد نظره محصول بالای برجت میشه پرتی حلال

sahar tj

عضو جدید
سلام دوست عزیز
یه کتاب درباره استاندارهای پساب نساجی نوشته دکتر قانعیان وجود داره اسم دقیقشو نمیدونم
اما اگر داری میری انقلاب برو دانشگاه تهران - دانشکده بهداشت (کاخ سبز) - طبقه سوم - کتابخونه قسمت پایان نامه - اونجا کلی مطلب درباره حذف رنگ پیدا میکنی.

من دانشگاه آزادم و دانشگاه بهمون کارت دانشجویی نداده،واسه همین دانشگاه های دیگه رام نمیدن،اگه کتاب دیگه ای می شناسین معرفی کنین لطفا

sahar tj

عضو جدید
مهندسین عزیز
اگر کتاب هایی مرتبط با حذف رنگ از پساب های رنگی ،روشهای حذف و مقایسه روشهای مختلف اون،منابع آلودگی آب،کمبود منابع آبی، آب و مصارف اون میشناسین و از انقلاب میشه تهیه کرد لطفا سریع معرفی کنین چون وقتم خیلی کمه
ممنون از همه شما

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار

سلام ...

به نظرم نقش این شیر افزایش بازده هست .. جریان سنگین پایین برج همواره مقداری گاز و اجزا سبک رو نیز با خود همراه دارد اما این جریان سنگین رو وارد تانکی می کنند تا سرعت آن کاهش یابد و مقداری از اجزای سنک از آن خارج شوند و نقش شیر 20 نیز باز کرداندن این اجزا به برجه ...

در مورد پرت حلال هم به نظرم بتونی با موازنه جرم جریان های ورودی و خروجی مقدارش رو حساب کنی ....ولی همواره پرت حلال داریم چون همواره مقداری حلال با جریان ها همراه بری میشه و نمیشه کاریش کرد ...

mehrdad.k.r

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
یه سوال داشتم
میخواستم بدونم که گاز طبیعی برای تولید چه موادی به عنوان خوراک استفاده میشه؟
یکیش که میدونم برای تولید متانول میان از گاز طبیعی گاز سنتز میسازن و بعد متانول.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان
یه سوال داشتم
یکیش که میدونم برای تولید متانول میان از گاز طبیعی گاز سنتز میسازن و بعد متانول.
تو فرآیند های Gas to Liquid هم استفاده میشه

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
یه سوال داشتم

سوال شما در عین خیلی ساده بودن خیلی سخته
متان ساده ترین شکل هیدرو کربن هست بنابر این اگر این مولکول را به هم متصل کنی بسته به اینکه چند تا بهم متصل بشوند و با چه زاویه و چگونه متصل بشوند میتوانی بینهایت ماده بسازی
منتها بعضی مواد ساختنشان توجیه اقصادی ندارد و گران تمام میشوند و در تئوری و روی کاغذ میتوانی بسازی ولی بعضی مواد را میتوان در عمل با هزینه خوب ساخت.

و اما در مورد گاز سنتز
وقتی گاز سنتز تولید کردی از ان مثلا میتوانی هیدروکربنهای سنگین تر مانند بنزین و گازوئیل و نفتا و گاز مایع مانند بوتان و پروپان و غیره تولید کنی
میتوانی از ان NGL یا همان گاز مایع بسازی

اگر هم نتوانی توی یک فرایند هر چیزی که میخوای بسازی میتوانی با زنجیره ای از چند فرایند هر چیزی بخوای از گاز متان بسازی

گاز متان مثل یک اجر هست که اگر به اندازه کافی در اختیار داشته باشی و کارگر و بنا و مصالح مانند سیمان و ماسه داشته باشی هر ساختمانی میتوانی از ان بسازی
به شرط اینکه نقشه مهندسی ساختمان را داشته باشی

موفق باشی

ئدز

عضو جدید
نقش شیر v20چیه؟شکل یک برج تقطیر سینی داره .شیر در مسیر مخزن محصول پایین برج و ربویلر است

mehrdad.k.r

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال شما در عین خیلی ساده بودن خیلی سخته
متان ساده ترین شکل هیدرو کربن هست بنابر این اگر این مولکول را به هم متصل کنی بسته به اینکه چند تا بهم متصل بشوند و با چه زاویه و چگونه متصل بشوند میتوانی بینهایت ماده بسازی
منتها بعضی مواد ساختنشان توجیه اقصادی ندارد و گران تمام میشوند و در تئوری و روی کاغذ میتوانی بسازی ولی بعضی مواد را میتوان در عمل با هزینه خوب ساخت.

و اما در مورد گاز سنتز
وقتی گاز سنتز تولید کردی از ان مثلا میتوانی هیدروکربنهای سنگین تر مانند بنزین و گازوئیل و نفتا و گاز مایع مانند بوتان و پروپان و غیره تولید کنی
میتوانی از ان NGL یا همان گاز مایع بسازی

اگر هم نتوانی توی یک فرایند هر چیزی که میخوای بسازی میتوانی با زنجیره ای از چند فرایند هر چیزی بخوای از گاز متان بسازی

گاز متان مثل یک اجر هست که اگر به اندازه کافی در اختیار داشته باشی و کارگر و بنا و مصالح مانند سیمان و ماسه داشته باشی هر ساختمانی میتوانی از ان بسازی
به شرط اینکه نقشه مهندسی ساختمان را داشته باشی

موفق باشی
ممنون
میشه چندتا فرآیند معرفی کنین که خوراکشون گاز طبیعیه؟

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون
میشه چندتا فرآیند معرفی کنین که خوراکشون گاز طبیعیه؟

توضیحاتی درباره گاز طبیعی در ویکی پدیا فارسی

http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%AF%D8%A7%D8%B2_%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C

توضیحاتی درباره گاز متان و فرایند های تولید و مصرف ان و غیره در ویکی پدیای انگلیسی:

http://en.wikipedia.org/wiki/Methane

مقاله ای درباره فرایند تولید دی سولفید کربن از گاز طبیعی و بازیافت سولفید هیدروژن

http://www.4shared.com/office/JbG7BPDv/___________.html

فرایند تولید گاز سنتر از گاز طبیعی

فرایند تولید متانول از گاز طبیعی

فرایند تولید مایعات گازی از گاز طبیعی (Gas to liquids or GTL) به روشهای مختلف از جمله فیشر تروپش

فرایند تولید کود اوره و امونیاک از گاز طبیعی

فرایند زیاده فعلا همینها را یادم بود بنویسم خدمتتان

A.R-KH-A

عضو جدید
کاربر ممتاز
نقش شیر v20چیه؟شکل یک برج تقطیر سینی داره .شیر در مسیر مخزن محصول پایین برج و ربویلر است

خب حالا كه عكس گذاشتي يكم بهتر ميذاشتي:دي
اون تيكه پايينشم مهمه..
از كجا داره تغذيه ميشه اين شيره؟!...از ريبيولر يا از جريان خروجي؟؟؟
دو حالت داره
حالت اول اينه كه موقعي ريبويلر، زياد بخار توليد ميكنه باز بشه خارج بشه..
حالت دوم اينه نقش مك آپ رو داره يعني وقتي جريان واسه توليد بخار، تو ريبلور كم هست باز بشه تا جريان مورد نياز رو تامين كنه...

اينو بايد از طراحش بپرسشي چي بوده هدفش...من كه اين دو حالت به ذهنم رسيد.:)

ایزوسیانات

عضو جدید
استفاده از مواد آروماتیک موجود در ضایعات کشاورزی

استفاده از مواد آروماتیک موجود در ضایعات کشاورزی

پروژه کارشناسی ارشد من در مورد موضوع بالاست خواهشآ هر کسی مایل به همکاری در مورد موضوع بالاست و اطلاعاتی در اختیار داره خوشحال میشم باهم همکاری کنیم.ممنون

E.AP

عضو جدید
سلام دوستان
جذب مواد مغذی در خون و یا تنفس در شش ها توسط عملیات انتقال جرم (غشا) به چه صورتی انجام میشه؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام دوستان
جذب مواد مغذی در خون و یا تنفس در شش ها توسط عملیات انتقال جرم (غشا) به چه صورتی انجام میشه؟

سلام من چند تا فایل دارم که درمورد جریان خون و عملیات انتقال جرم در خون هستش اما فولدرام خیلی قروقاتی شده نمیدونم چرا پیدا نمیشه
اما ادرسشو بلدم تو نت سرچ کن برو تو سایت cfd دانشگاه اصفهان اونجا ی تحقیق درمورد همین موضوع یا نزدیک به موضوع شما وجود داره و چند تا مقاله هستش اونارو دانلود کنین اگه پیدا کردم میزارم
میتونین وارد سایت سازمان انتقال خون ایران بشین و از قسمت مقالاتش مقاله های مورد نظر رو دانلود کنین اما درمورد شاخه مهندسی شیمی تو سازمان انتقال خون چیزی پیدا نمیکنی و مقالات انچنانی نداره پس بهتره وارد سایت sid بشین و درمورد موضوعتون مقالاتشو دانلود کنین مجانیه و کلی هم مقاله در این مورد داره
پیروز باشید

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان
انتقال جرم تو شش ها یه جورایی مثل اسمز معکوس ه
دیواره ی شش یه غشاء متخلخل ه که با انبساط و انقباض اکسیژن و اینا رو میده تو و گاز های اضافی رو میده بیرون
اما خون رو نمیدونم (احتمالا همون اختلاف پتانسیل شیمیایی ماده ی مغزی در خون باعثشه)

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
دوستان عزیز توجه کنند این تاپیک مکان درخواست مقالات لاتین نیست در صورت تکرار پست های شما حذف می گردد.

ghaghalili

عضو جدید
سلام دوستان
من شرایط عملیاتی واکنش بنزن سولفونیک اسید و سدیم سولفیت رو نیاز دارم
کسی میتونه کمک کنه؟

A.R-KH-A

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من شرایط عملیاتی واکنش بنزن سولفونیک اسید و سدیم سولفیت رو نیاز دارم
کسی میتونه کمک کنه؟

واس اینجور درخواستا بهتره جزئی تر بنویسی..
یک فرمول انگلیسی..
بعد تولیدت چیه..
اینجوری فک کنم جواب بگیری تو سرچ هات..

darab64

عضو جدید
با سلام خدمت همه مهندسين
دوستان اگه كسي گزارش كارآموزی پالايشگاه تبـريـز رو داره ممنون ميشم اينجا آپلود كنه
ممنون و متشكر

E.AP

عضو جدید
سلام من چند تا فایل دارم که درمورد جریان خون و عملیات انتقال جرم در خون هستش اما فولدرام خیلی قروقاتی شده نمیدونم چرا پیدا نمیشه
اما ادرسشو بلدم تو نت سرچ کن برو تو سایت cfd دانشگاه اصفهان اونجا ی تحقیق درمورد همین موضوع یا نزدیک به موضوع شما وجود داره و چند تا مقاله هستش اونارو دانلود کنین اگه پیدا کردم میزارم
میتونین وارد سایت سازمان انتقال خون ایران بشین و از قسمت مقالاتش مقاله های مورد نظر رو دانلود کنین اما درمورد شاخه مهندسی شیمی تو سازمان انتقال خون چیزی پیدا نمیکنی و مقالات انچنانی نداره پس بهتره وارد سایت sid بشین و درمورد موضوعتون مقالاتشو دانلود کنین مجانیه و کلی هم مقاله در این مورد داره
پیروز باشید
ممنون دوست عزیز;)

E.AP

عضو جدید
انتقال جرم تو شش ها یه جورایی مثل اسمز معکوس ه
دیواره ی شش یه غشاء متخلخل ه که با انبساط و انقباض اکسیژن و اینا رو میده تو و گاز های اضافی رو میده بیرون
اما خون رو نمیدونم (احتمالا همون اختلاف پتانسیل شیمیایی ماده ی مغزی در خون باعثشه)
ممنون دوست عزیز:smile:
فرق اسمز و اسمز معکوس دقیقا توی چی هستش؟

ghaghalili

عضو جدید
واس اینجور درخواستا بهتره جزئی تر بنویسی..
یک فرمول انگلیسی..
بعد تولیدت چیه..
اینجوری فک کنم جواب بگیری تو سرچ هات..

مشکل من اینه که این واکنش توی یه فرایندی استفاده میشه که خیلی قدیمیه
وگرنه با فرمولم سرچ کردم
این کل واکنشه
C6H5SO3H + 1/2 Na2SO3 == C6H5SO3Na + 1/2 SO2 + 1/2 H2O
این واکنش مرحله خنثی سازی فرآیند تولید فنل به روش سولفوناسیون بنزنه
که میخواستم شرایط عملیاتیشو پیدا کنم
تا حالا که نتیجه نگرفتم
گفتم شاید کسی بتونه کمک کنه:(

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون دوست عزیز:smile:
فرق اسمز و اسمز معکوس دقیقا توی چی هستش؟
درود بر شما
اسمز یا بهتره بگم فشار اسمزی فشاری ه که بدلیل اختلاف پتانسیل شیمیایی ایجاد میشه
بذار مثال ملموس تری بزنم
آب و نمک رو در نظر بگیر
وقتی یه غشا داشته باشیم که یه طرفش نمک باشه و اونطرفش آب
چون پتانسیل شیمیایی نمک در فاز آب کمتره تمایل داره نمک به سمت آب جابجا شه و باعث انتقال جرم بشه
(البته باید بگم که این غشایی که میگم فقط نسبت به آب تراوا ه)
چون نمک نمیتونه بره به سمت آب و از غشا رد بشه آب از غشا رد میشه و میاد تو نمک
این حرکت آب که بدلیل اختلاف پتانسیل شیمیایی بوده یه جور مکش از سمت نمک به آب وارد میکنه و به این مکش میگن فشار اسمزی (این مکش رو به صورت فشاری که به آب وارد میشه تا به سمت نمک بره در نظر میگیرن)
حالا چون معمولا مطلوب ما اینه که آب شور رو شیرین کنیم و آب شور نامطلوبه یه فشاری حدود 2 برابر فشار اسمزی به آب وارد میکنیم (بر خلاف جهت فشار اسمزی) تا آب نمک به صورت آب خالص از غشا عبور کنه
به این پدیده ی مخالفت با فشار اسمزی میگن اسمز معکوس و به اون توضیحات اولم میگن اسمز و فشار اسمزی
پیروز باشید

بالا