بررسی آزمون اسکیس 92 |طراحی گنبد نما با دید به حرم حضرت معصومه

وضعیت
موضوع بسته شده است.

HOTT

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من سوال بیش از هر چیزی هوشی بود
منم 1/50 کشیدم و دو سوم کسانی که پیشم نشسته بودن 1/100 کشیدن تازه اینجاش خوبه ... کسی که پشت سر من نشسته بود 1/500 کشیده بود...کارشم خیلی قشنگ شد.فکر کنم اگه به جسارته او جسورترینه
من مطالعه زیادی رو طراحی فضاهای مذهبی داشتم اگه قرار به ازادی مقیاس بود منم پر از ایده بودم که نتونستم اجراییش کنم
راستی کمی هم از ایده هاتون بگید
ایده شاخص کارتون چی بود
اصلا طراحی برای سلام به یک فرد مونث چقدر رو اسکیستون تاثیر گذاشت؟

milad-karimi

عضو جدید
آره من با اسکیس داخلی خیلی حال کردم یه همه چیو رسوندمو... ایدمم بی ربط به قضیه نبودو راضی بودم
من به شخصه خیلی خوشحالم که واسه اسکیس{معماری} وقت چندانی نذاشتم و الکی خودمو سه چهار ماهی علافش نکردم چونکه هر چقدر هم وقت میذاشتم و عرق میریختم با این سوال و مقیاس و اینا باز باد هوا بود به همین خاطر بود که تو پست 48 گفتم جلسه آزمون جمعه صبح اذیت نشدم. اما برعکس تو سه تا اسکیس بعدی اذیت شدم که چرا رو منظر و مطالعات و بویژه داخلی وقت نذاشته بودم و بس که به قول donfilelio سوالات رک و سرراست و منطقی بودن ادم حیفش میومد. البته ما الان همه مون به لطف الهی چشم داریم
====================
از مدیر دفتر به خاطر تهدیدش که "یا اسکیس یا کار" ممنونم به خاطر اسکیس اولی و متنفرم به خاطر سه تای بعدی!

hastia89

عضو جدید
چه جالب مگه اجازه میدن عکس بگیری؟؟؟؟

ارههههههههه ، خبر نداشتی مگه؟:biggrin:
نه ، جدا فک کردین اجازه دادن ما از کارمون عکس بگیریم؟ بابا شما دیگه کی هستین.!!!من میخواستم عکس بگیرم هی مراقبه رو پیچوندم اقا یه لحظه من این خط ها رو پاک کنم برگه رو میدم که مثلا بره اونور من عکسم رو بگیرم ، حالا این یکی رفته اونطرف ، با ترس و لرز گوشی رو دراوردم یهو یکی از پشت میگه خانوم موبایل اوردی سر جلسه ؟ من داشتم سکته میکردم . گفتم اقا تو رو خدا من یه عکس بگیرم ، نگو اقاهه اومده بود منتظر بود ما بریم سالن رو تمیز کنه ، حالا فک کن حافظه پره ، میرم چند تا فایل پاک کنم میگه خانوم زنگ نزن زودتر عکس بگیر ، ...........هیچی دیگه حالا اومدم عکس بگیرم بس که دستام میلرزه تصویر ثابت نمیشه که بشه عکس گرفت اونم درحالی که لرزش دست فعاله ، بالاخره به مکافات عکسه رو گرفتم . ولی واسه منظر یه مراقب بد اخلاقی داشتیم خدایی جرعت نکردم گوشی رو دربیارم درحالی که دفعه اول وسط سالن نشسته بودم ، دفعه دوم اخر کلاس. حالا حساب کن مراقبه چطوری بود.:D

hastia89

عضو جدید
من اگه باشم به این پرسپکتیوت 10 درصد می دم بعد هم افراد باید کج وایستن تا حرم رو ببینند

حالا کج وایستن نمیخوان دولا شن یا بپرن که. در ضمن یه دلیلشم اینه که من از بیرون پرسپکتیو زدم .اخه اگه از داخل میزدم باید پرسپکتیو حرم رو میزدم به جای کار.
ایده ی اولیه ام هم از مقبره ی سعدی اومد.

HOTT

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا کج وایستن نمیخوان دولا شن یا بپرن که. در ضمن یه دلیلشم اینه که من از بیرون پرسپکتیو زدم .اخه اگه از داخل میزدم باید پرسپکتیو حرم رو میزدم به جای کار.
ایده ی اولیه ام هم از مقبره ی سعدی اومد.

نوشتی از سعدی یا فقط تو ذهنت بود؟؟؟؟

hastia89

عضو جدید
من کلا وقتی یه بنایی طراحی میکنم خودم رو توش تصور میکنم ، با خودم فکر میکنم دلم میخواد اینجا چی ببینم ،بنابراین احتمالا توی برخوردم با طرح مونث بودن تاثیر گذاشته ، ولی بطور مجزا و با ایده پردازی نبوده.

• Like
واکنش ها: HOTT

fahime_k

عضو جدید
سلام... بچه ها... من برداشت خودمو میگم از این پروژه و موضوع... اولا من که 1:100 کار کردم و ایده مو فدای رسم فنی نکردم... حالا هرچی میخواد بشه بشه...!!! دوما.... میخوام در مورد ایده م حرف بزنم... خواسته بودن که یه گنبد نما طراحی بشه.... خوب خیییللییی از بچه ها رفته بودن سراغ فرم های گنبدی و اسلامی... که فک کرده بودند که منظور اینه که ساختمون شکل گنبد بشه در حالی که این به نظر من نکته انحرافی بود.... امسال میخوان با این ترفند خیلییی از طرحارو بکشن پایین و امتیازارو پایین بدن... و در نتیجه تراز امتیازای بالا که محدودن میره به عرش آسمون... به نظر من منظور از گنبد نما یه فضای من دراوردیه... که واسه حالگیری دادن... اون مقیاسم همینطور اونم از حالگیریا بود.... ببینید قدیما که سفر با شتر بود... مردم قبل اینکه برسن شهر... روی یه تپه وایمیسادنو به شهر نگاه میکردنو سلام میدادنو تکبیر میگفتن این کار الانم تو بعضی از شهرای مذهبی کردستان رواج داره... ولی ساختمونی ندارن فقط تپه هستش... اینجا آورده خاط گنبد حرم حضرت اینو گفتن... منظور از گنبد نما این بود که نمای گنبد حضرت رو بتونیم از اونجا ببینیم... با اجازتون به نظر من موضوع نظرگاه خلیج فارس تکرارشد.... اون واسه دریا بودو تفریحی... اینم واسه حرم بودو مذهبی.... باید ما یه نظرگاه داشتیم... من که یه الگوی یوووو شکل زدم جلو که دو بازوش میشدن فضاهای چای خانه و فروشگاه... بعدش به وسیله دو پله یکی به طبقه بالا میرفت . یکی بو شیب زمین وصل میشد و از تپه استفاده کردم.... نکته طرحم اینبود که هر فضا واسه خودش یه حیاط داشت حتی تو طبقات... یه شکاف تو طبقه بالا انداختم که بعد اینکه به بالای راهپله میرسیدیم باید از یه فضای سبز رد میشدیم تا به نمازخونه و نظرگاه و سلام گگاه میرسیدیم... دوتا نمازخونه خانومو آقا روی دو بازوی یوووو گذاشتم البته با حیاط پشتبومشون.... و یه سلام گاه طویلم رو به نمای حرم گذاشتم که اونم یه بالکن داره... البته زیر سلام گاه خالی بودو با ستون نگه داشته بودم و از یووووو زده بود بیرون و اومده بود روی شیب تپه تا بتونم فضای تپه رو تبدیل به یه فضای پله پله برا نشستنش کنم... که اونم سایه بده... خلاصه اکثر متراژنیمه بازو بازو بسته من شد نظرگاه و سلام گاه.... فرم منم که از اتوبان قابل رویت بود مثل حجم یا شیی بود که انتهاش رو زمین بود و نوکش هم از زمین جدا شده بود و به سمت حرم نشانه میرفت... که یه حالتی از پرواز و تاکیید بنا و کشش رو ایجاد میکرد... خیلی از دوستام اسلامیو گنبدو اینا طراحی کردن ولی من اینجوری انتخاب کردم...
اره اینایی که گفتی همش درسته ولی خودشون تو صورت سوال گفته بودن باید یک نشانه باشه برای اونایی که تو مسیرن!خوب این موضوع رو خیلی ها با طراحی های مختلف در قالب گنبد نشون دادن!فک نکنم این اشتبا باشه!

HOTT

عضو جدید
کاربر ممتاز
images.jpg
به نظر من مقصودشون از 1/50 نمی تونه ترسیم فنی باشه مخصوصا زمانی که خودشون می نویسند برا 50 نفر یعنی مراجعه کننده زیادی نداریم بعدشم میگن برنامه فیزیکی که به پیک سرعتی افرادی که اونجا در رفت و امدن توجه کنیم
به نظرم 1/50 یعنی اینکه طراحی جداره انجام بدیم نه اینکه جزئیات پله رو بکشیم. اینکه پله طراحی معمارانه داشته باشه
بعد اینکه به همجواری فضاها دقت کنیم شاید مثلا نباید دستشویی کنار نمازخونه یا سلام خونه قرار بگیره که حرمت و قداست فضا زیر سوال بره
یا دیگه بنای ما در رقابت با گنبد عظیم حضرت معصومه نباشه مثل بغل دستی من که یه گنبد طراحی کرده بود مدرن و پر عظمت تر از گنبد حضرت معصومه:D

knightlady

عضو جدید
سلام دوستان
ببخشید یه سئوال ، اگر که یکی (خودم ) تمام مدارکش رو بسته باشه ولی بعد امتحان تازه یادش بیافته که محور نمازخونه ش رو نچرخونده به جنوب غربی و محرابش در جنوبه و جهت قبله ش غلطه .
به نظرتون مثل تست ریاضی کل اسکیس اوت محسوب میشه یا مثل امتحان تشریحی ریاضیه که انگار جوابشو غلط در آوردی ؟

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چرا نمیشناسم !!!!!!!!!!!!من که هرچی اصرار کردم نیومدین که ............ایشالا سال بعد همونجا البته من با رتبه ا تئوری میام
پویان تویی؟ یعنی منو نمیشناسی دیگه؟ :/ دستت طلا... شما رفتین شریف ما باز تو کوچه خوابیدیم :) ...

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حالا یکی از دوستان مطیب جالبی گفت در این مورد میگم که بخندیم به شما میگفت سواز تاکسی شدم راننده تاکسی داشت سیگار میکشید یه دختره هم بود دختره برگشت به راننده گفت عمو میدونی از این سیگاری که میکشی 20 درصد شو خودت میکشی 80 درصدو ما ....................راننده برگشت سمت دختره سیگارو گرفت سمتش گفت عزیزم بیا شما 20 درصدو بکش تا ما هم 80 درصدشو بکشیم در تایید حرف های arcdoc
ما در چه دنیای متنفریم زندگی می کنیم بدی های جای خوبی ها رو گرفتن
شما که سیگار می کشین و به کسانی که نمی کشن بیشتر از خودتون ضرر می رسونید خصوصا وقتی طرف آسم داشته باشه
حالا ما که سیگار نمی کشیم به کسی ضرر می زنیم
شما بهتر بود به خودت نمی گرفتی
شما هم برو توی خونه ات این قدر سیگار بکش تا بمیری توی مکان عمومی که سیگار نمی کشن قانون هم حالیتون نیست قانون شما قانون جنگله دیگران که براتون مهم نیستن

حتما باید زور بالای سر ایرانی ها باشه وجدان که وجود نداره
وقتی از در اومدم بیرون نزدیک 15 الی 20 متر دود سیگار بود و بعدش ....

یعنی ایرانی ها از اردنی ها بدترن
با این تفکرات مسخره ایرانی ها ما تا ابد امکان نداره بتونیم تمدن کوروش رو زنده کنیم

soh-rab

عضو جدید
حالا یکی از دوستان مطیب جالبی گفت در این مورد میگم که بخندیم به شما میگفت سواز تاکسی شدم راننده تاکسی داشت سیگار میکشید یه دختره هم بود دختره برگشت به راننده گفت عمو میدونی از این سیگاری که میکشی 20 درصد شو خودت میکشی 80 درصدو ما ....................راننده برگشت سمت دختره سیگارو گرفت سمتش گفت عزیزم بیا شما 20 درصدو بکش تا ما هم 80 درصدشو بکشیم در تایید حرف های arcdoc

عجب توهماتی
و عجب گستاخی هایی
اگه اون ماشینه واقعا تاکسی بود من کاری می کردم که تاکسیرانی 6 ماه پروانه تاکسیرانی اش رو توقیف کنه
راننده داشت توی تاکسی توی ماه رمضان تخمه می خورد پدرش رو در آوردم تا اون باشه دیگه روزه خواری نکنه

آخرین ویرایش:

mahan98

عضو جدید
سهراب خان امروز ویتامین 3 دیدی؟
میگفت اینایی که سیگار میکشن ، واسه اهدای عضو دیگه ریشون به درد نمیخوره.
سیگاریا تو برگه اهدای عضو ریه رو تیک نزنن،این ریه فقط به درد خودشون میخوره نه هیچ کس دیگه!

kimia572

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
ببخشید یه سئوال ، اگر که یکی (خودم ) تمام مدارکش رو بسته باشه ولی بعد امتحان تازه یادش بیافته که محور نمازخونه ش رو نچرخونده به جنوب غربی و محرابش در جنوبه و جهت قبله ش غلطه .
به نظرتون مثل تست ریاضی کل اسکیس اوت محسوب میشه یا مثل امتحان تشریحی ریاضیه که انگار جوابشو غلط در آوردی ؟
منم دقیقا همین کار ار کردم
ولی پارسال که عمارت نظر بود خیلی ها جهت قبله گرفته بودند که خیلی برای داورا مهم نبوده
بعدشم اینجا نمار خانه است نه مسجد که بخوایم به خاطرش جهت گیری کنیم و کل ساختمونا بچرخونیم
سوما مگه به ما سایت و جهت شمال داده بود
نکنه ما ساختمون را کج ساخته باشیم کامل
نکنه تپه موازی بزرگراه نباشه و مایل باشه نسبت به اون
به این علتها فکر نکنم مهم باشه

kimia572

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان من که جدیدم اینجا کلی با نوشته هاتون حال کردم و خندیدمُ یه سوال دارم : رتبه نهایی دوستان زیر با درصد های اسکیس درج شده به نظرتون چند میشه؟ --------------------------------------------------------/ * ۳۳۰۰-------> ۷۵٪ /* ۲۲۰۰---------> ۶۵٪ /*۱۱۰۰ با ---------------> ۵۵٪ / * ۵۵۰ -------------->۵۰٪ /* ۵۰ ---------------->۴۵٪/

من نمی دونم رتبش نهایت چند می شه ولی می تونم بگم تقریبا کجا قبول می شه البته طبق کنکور 2 سال گذشته
50 با اسکیس 45 دانشگاه های تهران (شهید بهشتی یا علم و صنعت یا مدرس شاید تهرانم قبول بشه)
550 با اسکیس 50 احتمالا روزانه شهرستانها
1100 با اسکیس 55 شبانه شهرستانها
2200 با اسکیس 65 شبانه شهرستانهای پایین یا غیر انتفاعی
3300 هم با اسکیس 75 شاید غیر انتفاعی بهش برسه

من یه سری درصد دو سال گذشته را می گم با جا هایی که قبول شدند
سال 90
45 با اسکیس 75 دانشگاه تهران
250 با اسکیس 67 شهید بهشتی
650 با اسکیس 67 علم و صنعت
1400 با اسکیس 65 شبانه شهرستان
1700 با اسکیس 75 شبانه شهرستان
سال 91
150 با اسکیس 45 روزانه شهرستان
250 با ایکیس 37 شبانه شهرستان
350 با اسکیس 55 علم و صنعت
1100 با اسکیس 45 هیچ جا (غیر انتفاعی نزده بود)
1200 با اسکیس 65 روزانه شهرستان
1700 با اسکیس 55 غیر انتفاعی (تمام شهرستان ها را نزده بود)
2200 با اسکیس 35 هیچ جا

البته غیر انتفاعی ها امکان قبولیش و بازه قبولیش بیشتر چون تا اونجا که من می دونم نصف افرادی که مجاز می شن حاضر نیستن برن غیر انتفاعی ها

آخرین ویرایش:

sorena24

عضو جدید
میدونید چی شده من همیشه فکر میکردم قم سمت غرب تهرانه الان فهمیدم جنوب غربی بوده خیلی بی انصافیه به خدا ما که تهرانی نبودیم خب کاش حداقل یک سایت پلان میدادن :question:

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه عکس از پرسپکتیو کارم میذارم، اعتماد به نفستون بالا بره:biggrin:

اون چیزی که از دور مشخصه حرم مطهره؟ اگه اینجوری باشه که اشتباهه پرسپکتیوت، چون بالای خط افقه حرم، وقتی از دور و روی تپه به حرم نگاه کنی که اینجوری دیده نمیشه. ولی در ایجاد روحیه موفق بودی ممنون:D(شوخی میکنم{الکی:D})

اخه میترسم بذارم بعد دوسه سال دیگه بچه های همین باشگاه بیان بگن به چی این داده بودن 60 درصد؟؟!!(اعتماد به نفسو دارین؟!) مگه میشه حتما به داورا قبلش عکس کارشو نشون داده بوده وگرنه محال بود دانشگاه تهران قبول شه!!!(مثلا)

برای ما که نمیذاری، برای آیندگان هم نمیخوای حرف در بیاد، پس برای پوستر اتاقت ازش عکس گرفتی؟:D میذاشتی باز یه سودی غیر از نشون استاد دادن براش متصور بود الان که خراب کردی:D

من داشتم میرفتم تو حوزه، گفتن موبایلتو بده، گفتم ندارم، طرف با دستگاه اومد بگرده. تو جیبم بیب بیب کرد. گفت کلیده؟ گفتم کلیدم دستمه! پس چیه؟ گفتم آدامسه! آدامسو از جیبم درآوردم گرفت روش بیب بیب کرد:D
بعد جلسه این جریانو برای رفیقم تعریف میکردم، گفت به چه دردی میخوره موبایل؟ مگه طراحی نیست؟ گفتم فقط به یه دردی میخوری که timaj عکس بگیره نشون استادش بده:D گفت خب مگه یادتون نیست چی کشیدین؟ در یه حدی که بشه تشخیص داد کار شما کدومه دوباره بکشین و نشون استاد بدین...دیدم این که معماری نخونده از ما بیشتر میفهمه:D

من که یه الگوی یوووو شکل زدم جلو که دو بازوش میشدن فضاهای چای خانه و فروشگاه... بعدش به وسیله دو پله یکی به طبقه بالا میرفت . یکی بو شیب زمین وصل میشد و از تپه استفاده کردم.... نکته طرحم اینبود که هر فضا واسه خودش یه حیاط داشت حتی تو طبقات... یه شکاف تو طبقه بالا انداختم که بعد اینکه به بالای راهپله میرسیدیم باید از یه فضای سبز رد میشدیم تا به نمازخونه و نظرگاه و سلام گگاه میرسیدیم... دوتا نمازخونه خانومو آقا روی دو بازوی یوووو گذاشتم البته با حیاط پشتبومشون.... و یه سلام گاه طویلم رو به نمای حرم گذاشتم که اونم یه بالکن داره... البته زیر سلام گاه خالی بودو با ستون نگه داشته بودم و از یووووو زده بود بیرون و اومده بود روی شیب تپه تا بتونم فضای تپه رو تبدیل به یه فضای پله پله برا نشستنش کنم... که اونم سایه بده... خلاصه اکثر متراژنیمه بازو بازو بسته من شد نظرگاه و سلام گاه.... فرم منم که از اتوبان قابل رویت بود مثل حجم یا شیی بود که انتهاش رو زمین بود و نوکش هم از زمین جدا شده بود و به سمت حرم نشانه میرفت... که یه حالتی از پرواز و تاکیید بنا و کشش رو ایجاد میکرد... خیلی از دوستام اسلامیو گنبدو اینا طراحی کردن ولی من اینجوری انتخاب کردم...

اینیکه تو برداشت کردی صورت سوال بود نیاز به برداشت نداشت:D ولی خودمونیم میلاد، تو از اونایی نبودی که 1:200 کشیدن؟:D این داستانی که تو تعریف کردی رو 50*70 هم جا نمیشه آخه مهندس:D

kimia572

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها تو را خدا رو کار هم تحلیل نکنید
شما که داور نیستید
پارسال یکی اومد عکس کارشا گذاشت همه گفتند اوه چه کاری چه قدر ایده خوبه چه قدر فلان و .... آخرش درصد اومد براش 30 %
بذارید نتیجه ها که اومد

knightlady

عضو جدید
منم دقیقا همین کار ار کردم
ولی پارسال که عمارت نظر بود خیلی ها جهت قبله گرفته بودند که خیلی برای داورا مهم نبوده
بعدشم اینجا نمار خانه است نه مسجد که بخوایم به خاطرش جهت گیری کنیم و کل ساختمونا بچرخونیم
سوما مگه به ما سایت و جهت شمال داده بود
نکنه ما ساختمون را کج ساخته باشیم کامل
نکنه تپه موازی بزرگراه نباشه و مایل باشه نسبت به اون
به این علتها فکر نکنم مهم باشه

آخه بدیش اینه که من یه علامت شمال بزرگ، قرمز اون بالا گذاشته بودم !!!

masoud_architect

عضو جدید
من مقیاسارو رعایت کردم مدارک هم کامل دادم ولی پرسپکتیوم خوب نشد اصلا .
بالای شیت تو عنوان یه تپه سلام هم اضافه کردم . دوتا مناره به عنوان نشانه شهری با مقطع مربع و ارتفاع 14 متر گذاشتم که بالای مناره یه هسته فیروزه ای با مقطع کوچیکتر از مکعب بیرون زده بود . دیتیلشو دادم و کنارش نوشتم گوهری در صدف حجاب . اشاره به حضرت معصومه و مناره دیکه رو هم امام رضا درنظر گرفتم
ایده کلیم سلسله مراتب بزرگترین احترام اسلامی ینی نماز بود . قیام رکوع سجود . که ترکیب حجمم مناره های ایستاده (قیام ) . یه حجم دو طبقه (رکوع ) و حجم یک طبقه بود (سجود )
کلیت پلان به صورت خطی با یه حیاط سبز مرکزی بود که از طرف ورودی بزرگراه باز بود . وسط حیاط 7 تا پله گذاشتم و یه پل که از روی آب رد میشدن ملت میرسیدن به پله ها و نوشتم 7 قدم تطهیر
تجاری هام سمت جاده بود و چایخانه رو دنج تر درنظر گرفتم پشت تجاری که حیاط میشد بینشون . یه قسمت فضای باز چایخانه و پارکینگ در حد حرف نوشتم . به کم کردن سرعت سواره اشاره کردم که با نشون مردم و فعالیت تو قسمت تجاری و چایخانه بهش میرسم .
بعد از 7 پله یه وضوخانه ی مردانه روباز (حوض ) گذاشتم ، سرویس بهداشتیا رو هم از پارکینگ دسترسی دادم هم کنار وضو خانه . وضوخانه خانوما هم تو قسمت سرویس . (البته مقیاس سرویسا از دستم در رفت ، کوچیک شد )
بعد از وضوخانه پیش ورودی نمازخونه و چپ و راست زنانه و مردانه
دوتا پله از دو طرف نمازخونه میرفت بالا که یه تراس بزرگ بود واسه سلامگاه . دو طرف باز و سقفشم چوبی مشبک با پرو خالی اسلامی . یه قسمت قابل انعطاف گذاشتم واسه زمستونا و تابستون هم محل خواندن زیارت .
یه خلوتگاه گذاشتم واسه دید به جمکران و اسمش گذاشتم خلوت آرزوها !!! ( البته تو جانماییش نسبت به حرم اشتباه کردم ) تو همون تراس یه جارو خصوصی تر کردم با دیواره و تو پرس جمکرانو کشیدم .
دیگه با دیتیلو ... شیتام پر شد
بام سبز و نمازخانه روباز و نورپردازی شب و دیوار انعطاف پذیر پیش ورودی نمازخانه واسه زمستون ؛ کنترل نور غرب و تابش بند های روی نما و ...
یه سری پیر نشین اطراف بنا تعریف کردم دیتیلشو دادم که جداره هاش نور غیر مستقیم واسه نمازخونه بود و کفش محل نشستن و استراحت . اسمشم نوشتم پیر نشین
محرابو از دو طرفش نور دادم داخل نوشتم محراب نور
نمازخونه رو مقدم گذاشتم به سلامگاه و نوشتم خدا ---> نماز - زیرش نوشتم معصومین ----> احترام . ینی اول خدا بعد ائمه
با عقب و جلو کردن دیواره ها فضای سبزو کشیدم داخل واسه سایه اندازی و تطیف هوا .
تو شیت آخر هم یه پرس از همون همون تراس با راندو مزخرف و یه پرس کوچیک از حجم کلی در حد چنتا خط کشیدم .
دیگه یادم نمیاد چیکارا دیگه کردم :D
خوشحال میشم نقد کنین کارمو و اشتباهاتمو بگین .
یه سوتی که دادم زیر نمازخونه گربه رو گذاشتم که انگار مناسب این اقلیم نیس و کد ارتفاعی هم نذاشتم .

آخرین ویرایش توسط مدیر:
  • Like

arcdoc

اخراجی موقت
من مقیاسارو رعایت کردم مدارک هم کامل دادم ولی پرسپکتیوم خوب نشد اصلا .
بالای شیت تو عنوان یه تپه سلام هم اضافه کردم . دوتا مناره به عنوان نشانه شهری با مقطع مربع و ارتفاع 14 متر گذاشتم که بالای مناره یه هسته فیروزه ای با مقطع کوچیکتر از مکعب بیرون زده بود . دیتیلشو دادم و کنارش نوشتم گوهری در صدف حجاب . اشاره به حضرت معصومه و مناره دیکه رو هم امام رضا درنظر گرفتم
ایده کلیم سلسله مراتب بزرگترین احترام اسلامی ینی نماز بود . قیام رکوع سجود . که ترکیب حجمم مناره های ایستاده (قیام ) . یه حجم دو طبقه (رکوع ) و حجم یک طبقه بود (سجود )
کلیت پلان به صورت خطی با یه حیاط سبز مرکزی بود که از طرف ورودی بزرگراه باز بود . وسط حیاط 7 تا پله گذاشتم و یه پل که از روی آب رد میشدن ملت میرسیدن به پله ها و نوشتم 7 قدم تطهیر
تجاری هام سمت جاده بود و چایخانه رو دنج تر درنظر گرفتم پشت تجاری که حیاط میشد بینشون . یه قسمت فضای باز چایخانه و پارکینگ در حد حرف نوشتم . به کم کردن سرعت سواره اشاره کردم که با نشون مردم و فعالیت تو قسمت تجاری و چایخانه بهش میرسم .
بعد از 7 پله یه وضوخانه ی مردانه روباز (حوض ) گذاشتم ، سرویس بهداشتیا رو هم از پارکینگ دسترسی دادم هم کنار وضو خانه . وضوخانه خانوما هم تو قسمت سرویس . (البته مقیاس سرویسا از دستم در رفت ، کوچیک شد )
بعد از وضوخانه پیش ورودی نمازخونه و چپ و راست زنانه و مردانه
دوتا پله از دو طرف نمازخونه میرفت بالا که یه تراس بزرگ بود واسه سلامگاه . دو طرف باز و سقفشم چوبی مشبک با پرو خالی اسلامی . یه قسمت قابل انعطاف گذاشتم واسه زمستونا و تابستون هم محل خواندن زیارت .
یه خلوتگاه گذاشتم واسه دید به جمکران و اسمش گذاشتم خلوت آرزوها !!! ( البته تو جانماییش نسبت به حرم اشتباه کردم ) تو همون تراس یه جارو خصوصی تر کردم با دیواره و تو پرس جمکرانو کشیدم .
دیگه با دیتیلو ... شیتام پر شد
بام سبز و نمازخانه روباز و نورپردازی شب و دیوار انعطاف پذیر پیش ورودی نمازخانه واسه زمستون ؛ کنترل نور غرب و تابش بند های روی نما و ...
یه سری پیر نشین اطراف بنا تعریف کردم دیتیلشو دادم که جداره هاش نور غیر مستقیم واسه نمازخونه بود و کفش محل نشستن و استراحت . اسمشم نوشتم پیر نشین
محرابو از دو طرفش نور دادم داخل نوشتم محراب نور
نمازخونه رو مقدم گذاشتم به سلامگاه و نوشتم خدا ---> نماز - زیرش نوشتم معصومین ----> احترام . ینی اول خدا بعد ائمه
با عقب و جلو کردن دیواره ها فضای سبزو کشیدم داخل واسه سایه اندازی و تطیف هوا .
تو شیت آخر هم یه پرس از همون همون تراس با راندو مزخرف و یه پرس کوچیک از حجم کلی در حد چنتا خط کشیدم .
دیگه یادم نمیاد چیکارا دیگه کردم :D
خوشحال میشم نقد کنین کارمو و اشتباهاتمو بگین .
یه سوتی که دادم زیر نمازخونه گربه رو گذاشتم که انگار مناسب این اقلیم نیس و کد ارتفاعی هم نذاشتم .

چقدر ریز نوشتی چشام در اووووومد...خوب بکش ببینیم چند چندیم حاجی!!!;)........اینطوری که نمیشه..تو حرف خیلی کارا میشه کرد مهم اینه که نشون بدی....

masoud_architect

عضو جدید
شیت اولم 10 سانت ایدئوگرام گذاشتم باقیش پر شد دیگه . فقط واسه نمازخونه استاندارد بلد بودم که 75 متر گذاشتم . زنونه مردونه هرکدوم 3 تا سرویس که یکیش معلولین بود . تجاری حدودا 30 متر چایخانه هم 40 متر که فضای باز هم نوشتم واسش 50 متر

• Like

HOTT

عضو جدید
کاربر ممتاز
شیت اولم 10 سانت ایدئوگرام گذاشتم باقیش پر شد دیگه . فقط واسه نمازخونه استاندارد بلد بودم که 75 متر گذاشتم . زنونه مردونه هرکدوم 3 تا سرویس که یکیش معلولین بود . تجاری حدودا 30 متر چایخانه هم 40 متر که فضای باز هم نوشتم واسش 50 متر

جالبه
من اینکه قسمتی از فضاهامو نوشتم به سمت بالا جا نشد
بدون هیچ دیاگرامی فقط تونستم جدول برنامه فیزیکی مو جا کنم
خیلی خوبه که همه ایده هاتو تونستی اجرایی کنی;)

milad-karimi

عضو جدید
اصلا گنبد کار کردن اشتباه نیست و یک عنصر معماریه... ولی شاید ذهن داورارو منحرف کنه که این از گنبد نما اینو فهمیده... که شکل گنبد باشه... وگرنه گنبد هم مث مکعب یا هرم یه فرم معماریه و میتونه قابل استفاده باشه حتی توی این بنا...
اره اینایی که گفتی همش درسته ولی خودشون تو صورت سوال گفته بودن باید یک نشانه باشه برای اونایی که تو مسیرن!خوب این موضوع رو خیلی ها با طراحی های مختلف در قالب گنبد نشون دادن!فک نکنم این اشتبا باشه!

milad-karimi

عضو جدید
نه جا شد تازه برنامه فیزیکی و ایده رو هم تو اون شیت زدم:cool:.... ولی خیلیا این صورت سوالو اشتباهی فهمیده بودن هااا... همه کف کرده بودن حداقل دوروبریام... :biggrin:
اون چیزی که از دور مشخصه حرم مطهره؟ اگه اینجوری باشه که اشتباهه پرسپکتیوت، چون بالای خط افقه حرم، وقتی از دور و روی تپه به حرم نگاه کنی که اینجوری دیده نمیشه. ولی در ایجاد روحیه موفق بودی ممنون:D(شوخی میکنم{الکی:D})

برای ما که نمیذاری، برای آیندگان هم نمیخوای حرف در بیاد، پس برای پوستر اتاقت ازش عکس گرفتی؟:D میذاشتی باز یه سودی غیر از نشون استاد دادن براش متصور بود الان که خراب کردی:D

من داشتم میرفتم تو حوزه، گفتن موبایلتو بده، گفتم ندارم، طرف با دستگاه اومد بگرده. تو جیبم بیب بیب کرد. گفت کلیده؟ گفتم کلیدم دستمه! پس چیه؟ گفتم آدامسه! آدامسو از جیبم درآوردم گرفت روش بیب بیب کرد:D
بعد جلسه این جریانو برای رفیقم تعریف میکردم، گفت به چه دردی میخوره موبایل؟ مگه طراحی نیست؟ گفتم فقط به یه دردی میخوری که timaj عکس بگیره نشون استادش بده:D گفت خب مگه یادتون نیست چی کشیدین؟ در یه حدی که بشه تشخیص داد کار شما کدومه دوباره بکشین و نشون استاد بدین...دیدم این که معماری نخونده از ما بیشتر میفهمه:D

اینیکه تو برداشت کردی صورت سوال بود نیاز به برداشت نداشت:D ولی خودمونیم میلاد، تو از اونایی نبودی که 1:200 کشیدن؟:D این داستانی که تو تعریف کردی رو 50*70 هم جا نمیشه آخه مهندس:D

masoud_architect

عضو جدید
جالبه
من اینکه قسمتی از فضاهامو نوشتم به سمت بالا جا نشد
بدون هیچ دیاگرامی فقط تونستم جدول برنامه فیزیکی مو جا کنم
خیلی خوبه که همه ایده هاتو تونستی اجرایی کنی;)

منم دیاگرام نکشیدم . امیدوارم به مرحله ای برسه کارم که با حوصله تر نگاه کنن

• Like
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا