آرشیو پست ها و تاپیک های حذف شده!

nooshafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
چغازنبیل تو جاده اندیمشک -اهوازه؟

Alborz Rad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آرشیو پست ها و تاپیک های حذف شده!

مصدق در دادگاه: كودتا یعنی بركنار كردن دولت از طرق غیر قانونی، و بنابراین كودتاگران مجرمند، نه من كه برگزیده ملت و رئیس قانونی دولت هستم. عامل و دشت نشانده بیگانه خائن و مجرم است، نه من

دكتر مصدق در دادگاه: من نخست وزیر قانونی ایران هستم.

دكتر مصدق گفت كه طبق قوانین ایران، دیوان عالی كشور جای رسیدگی به قصور نخست وزیر و وزیران است. وی بركناری خود را یك كودتا با نقشه خارجی خوانده بود و گفته بود كه جز با رای عدم اعتماد پارلمان، فردی دیگر حق بركناری نخست وزیر را ندارد، و در صورت وقوع چنین عملی، این مرتكب است كه باید به اتهام نقض قانون اساسی و نادیده گرفتن اراده مردم محاكمه و مجازات شود.

Alborz Rad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مصدق در دادگاه: كودتا یعنی بركنار كردن دولت از طرق غیر قانونی، و بنابراین كودتاگران مجرمند، نه من كه برگزیده ملت و رئیس قانونی دولت هستم. عامل و دشت نشانده بیگانه خائن و مجرم است، نه من

در نهایت دادگاه نظامى با وجود دفاع منطقى، مستدل و مستند دكتر مصدق برگزار شد و وی را به سه سال زندان محكوم كرد. پس از گذراندن سه سال زندان دكتر مصدق به ملك خود در احمد آباد تبعید شد و تا آخر عمر تحت نظارت شدید بود.

دكتر مصدق در دادگاه نظامی در كنار وكیلش

شاه به همراه همسرش ثریا در زمان كودتا در ایتالیا به سر می بردند

Alborz Rad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

درگیری و اغتشاش خیابانی بین موافقان ومخالفان مصدق

بازار تهران به نشانه اعتراض تعطیل و تظاهرات مردم در چند شهر ازجمله تهران و تبریز آغاز شد و اعتصاب و تظاهرات سراسری از روزهای بعد اعلام گردید كه نظامیان حكومت (دولت كودتا) وارد عمل شدند، قسمتی دیگر از بازار تهران را ویران و به سوی مردم معترض تیراندازی كردند كه ضمن آن دو تن كشته و عده ای مجروح شدند.

مرداد 1332

مرداد 1332

Alborz Rad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

دكتر محمد مصدق: «اكنون آفتاب عمر من به لب بام رسیده و دیر یا زود باید به راهی بروم كه همه ناگزیر، خواهند رفت ولی چه زنده باشم و چه نباشم، امیدوارم و بلكه یقین دارم كه این آتش خاموش نخواهد شد و مردان بیدار كشور این مبارزه ملی را آن‌قدر دنبال می‌كنند تا به نتیجه برسند و اگر قرار باشد در كشور خود، آزادی عمل نداشته باشیم و بیگانگان بر ما مسلط باشند و رشته‌ای بر گردن ما بگذارند و ما را به هر سوی كه می‌خواهند بكشند، مرگ بر چنین زندگی‌ای ترجیح دارد و مسلم است كه ملت ایران با آن سوابق درخشان تاریخی و خدماتی كه به فرهنگ و تمدن جهان كرده است، هرگز زیر بار این ننگ نمی‌رود.

shakibaa77

عضو جدید
سلام

سلام

آقا دستت درد نکنه ماارادت خاص به دکتر داریم
خاطرات و تالماتشه نتونستم تموم کنم از بسکه ناراحت کننده است
ولی حیف ....
:smile::gol:

Tik TAAk

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اولین زن خلبان ایرانی

اولین زن خلبان ایرانی

وی نخستین کارآموز و زن خلبان ایرانی است که در سال ۱۳۱۸ پس از تاسیس باشگاه هواپیمایی برای آموزش فنون خلبانی نام‌نویسی کرد.

تاریخ شروع کار تجارتچی ۵ مهر ماه ۱۳۱۸ بود و نخستین پرواز مستقل او ۲۷ آبان ماه ۱۳۱۹ انجام گرفت. او در سال‌های میانی عمر به ادبیات و شعرسرایی روی آورد و

در سال ۱۳۳۷ «دیوان برگ‌های پراکنده» را به چاپ رساند. عفت تجارتچی در ۸۲ سالگی به فاصله یک روز پس از مرگ همسرش درگذشت.

Tik TAAk

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نخستین عکس گرفته شده در جهان

نخستین عکس گرفته شده در جهان

نخستین عکس جهان که با چیزی مشابه دوربین عکاسی گرفته شده مربوط به عکسی از جوزف نیسفور نیپس بوده که در سال 1826 گرفته شده است.

این عکس از پنجره اتاق نیسفور نیپس در بروگاندی فرانسه گرفته شده . مرحله عکسبرداری از این صحنه با استفاده از فرآیندی که نیپس آن را هلیوگرافی نامید 8 ساعت طول کشید.