لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
چرا تعجب میکنید؟استن خب بو میده دیگه...وقتی هم که بهش آب میخوره بوش بیشترمیشه
شاید بشه توش ازمواد خوشبو که احتمالااستربهش میگن استفاده کرد:)
بو که میده ولی بوش بد نیست!! شایدم به نظر من بد نمیاد!

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان سلام

یک سوالی داشتم از خدمتتان

کلا توی صنایع هواپیمائی چند نوع سوخت داریم؟
فرمولاسیون سوخت جت چیست؟

فقط در همین حد میدانم که بخش اصلی سوخت جت نفت سفید است و مقداری پارافین به آن اضافه میکنند، اما به غیر ازاینهاچه مکملهائی به آنها اضافه میکنند را نمیدانم
لطفا اگر در این زمینه اطلاعاتی دارید راهنمائی بفرمائید
با تشکر
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/362761-روش-هاي-ساخت-فرآورده-هاي-شيميايي/page10

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام و عرض ادب خدمت دوستان
من برای پروژه ای نیاز به این دارم که استون رو رقیق کنم.اما میخوام هم قدرت پاک کنندگی رو حفظ کنه و اون رقیق کننده ارزونتر از استون باشه و خوب ه متو آستون حل بشه.اگه اطلاعاتی دارید تو این زمینه ممنون میشم کمکم کنید.
آقا وحيد گل خدمتت گفتم كه
اصلا نياز به آستون نداري ولي اگر حتما بايد باشه
بيا 20 درصد آستون بريز . 20 درصد متيل استات و 60 درصد متانول!
اصلا يك چيز عجيبي ميشه در حد باواريا
وحشي وحشي

سلام
چه خوب شد که بحث استون پیش اومد
ما در یکی از محصولاتمون که نوعی حلاله از استون استفاده می کنیم اما همه از بوی تند استون شاکی هستن آیا راهی هست که بشه بوی استون رو بدون از دست دادن قدرت حلالیتش حذف یا به یک بوی ملایم تر تغییر داد؟

اولا آستون شما آلوده به ايزو هستش و اگه از برندهايي مثل پتروكم يا كمهو استفاده ميكني به ساسول يا شل تغييرش بده

براي كم كردم تيزي بوي آستون از متانول استفاده كنيد ككشم نميگزه

البته تيز بودن آستون اصلا زياد مشخص نيست مگر اينكه آلوده به ايزو باشه

ولي اگر قراره بوش كم بشه متانول !

اصلا متانول همه جا كار ميكنه

درضمن فن آوران نگيري چون دوغ نميخواي بسازي!

اول زاگرس و بعد شيراز . خاركم خوبه

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوستان سلام

یک سوالی داشتم از خدمتتان

کلا توی صنایع هواپیمائی چند نوع سوخت داریم؟
فرمولاسیون سوخت جت چیست؟

فقط در همین حد میدانم که بخش اصلی سوخت جت نفت سفید است و مقداری پارافین به آن اضافه میکنند، اما به غیر ازاینهاچه مکملهائی به آنها اضافه میکنند را نمیدانم
لطفا اگر در این زمینه اطلاعاتی دارید راهنمائی بفرمائید
با تشکر

حلال 402
به اين نزديك تره
خود نفت سفيد درسته ولي اين جيگر تره

mohamad_iran2

عضو جدید
سلام.
طرز تهیه ۲۵۰میلی لیتر استون ۲۰٪ (وزنی وزنی) و ۲۵۰ میلی لیتر استون ۲۰٪ (جرمی حجمی)

Sent from my LG-E988 using Tapatalk now Free

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام.
طرز تهیه ۲۵۰میلی لیتر استون ۲۰٪ (وزنی وزنی) و ۲۵۰ میلی لیتر استون ۲۰٪ (جرمی حجمی)

Sent from my LG-E988 using Tapatalk now Free
مهندس جان سلام
در کل وقتی میگیم وزنی وزنی پس معیار جرمه نه حجم
حالا برای تهیه 20% وزنی وزنی باید 20 تا استون را توی 80 تا حلال مثل متانول بریزی (به جرم) حالا دیگه فرق نمیکنه چقدر باشه حجم ش چه شما صد تا درست کنی چه 250 تا 20% در میاد (یا اینکه 20 تا استون توی 160 تا متانول) تناسبه دیگه

وقتی هم که میگی جرمی حجمی یعنی 20 گرم استون توی صد میلی لیتر حجم کل محلول، برای این کار ببین 20 گرم استون چند میلی لیتره، بعد صد میلی لیتر را از حجم استون کم کن و به همان مقدار متانول بریز روش.

eng.che

کاربر فعال
سلام
بچه ها تو فصل 2 شیمی کوانتوم لواین به یک مشکل برخوردم. در محاسبات مربوط به حرکت ذره در جعبه زمانی که میخواد مقدار ضرایب ثابت مربوط به تابع سای2 رو حساب کنه و بعد از فرض صفر بودن ضریب A، توی مقدار ضریب x در sin یک 2p ضرب میکنه
یعنی به جای B sin [h-1 (2mE)1/2 x
مقدار
B sin [2p/h (2mE)1/2 x
میزاره. دلیلش چیه؟

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
بچه ها تو فصل 2 شیمی کوانتوم لواین به یک مشکل برخوردم. در محاسبات مربوط به حرکت ذره در جعبه زمانی که میخواد مقدار ضرایب ثابت مربوط به تابع سای2 رو حساب کنه و بعد از فرض صفر بودن ضریب A، توی مقدار ضریب x در sin یک 2p ضرب میکنه
یعنی به جای B sin [h-1 (2mE)1/2 x
مقدار
B sin [2p/h (2mE)1/2 x
میزاره. دلیلش چیه؟

سلام
دقیق یادم نیس ولی فک میکنم اون h^-1 که نوشتی اچ بار هستش که برابر اچ بر روی دو پی. حالا چون توان اچ بارت منفیه عکس شده ینی شده دوپی بر روی اچ.
ینی به جای اچ بار به توان منفی یک تو رابطه بالا مقدارش ینی دوپی برروی اچ رو گذاشته.

eng.che

کاربر فعال
سلام
دقیق یادم نیس ولی فک میکنم اون h^-1 که نوشتی اچ بار هستش که برابر اچ بر روی دو پی. حالا چون توان اچ بارت منفیه عکس شده ینی شده دوپی بر روی اچ.
ینی به جای اچ بار به توان منفی یک تو رابطه بالا مقدارش ینی دوپی برروی اچ رو گذاشته.

ممنون.کاملا درسته. دستتون درد نکنه

adell.eng

عضو جدید
سلام دوستان گلم
انشالله حالتون خوبه ؟

دوستان من کارشناسی شیمی ( مهندسی شیمی ) رو از آزاد بوشهر گرفتم . در حال حاضر مدرک مهندسی شیمی دارم و یه کار پاره وقت دارم .
با توجه به اینکه محل سکونتم به دانشگاه های پیام نور که رشته شیمی ( علوم پایه ) دارن ،نزدیکه تصمیم گرفتم که یکی از این رشته ها رو ادامه بدم ..
الان میخواستم بدونم بین شیمی آلی & تجزیه & معدنی & شیمی فیزیک کدوم رشته بازار کار ( اوضاع استخدامی ) بهتری داره نسبت به بقیه .
خودم فکر کنم شیمی فیزیک به رشته تحصیلیم نزدیک تر باشه .
اما در حال حاضر اولویت فقط بازار کار رشته هست.
بی زحمت راهنماییم کنید .
(تا امشب بیشتر وقت ندارم واسه انتخاب رشته )

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان گلم
انشالله حالتون خوبه ؟

دوستان من کارشناسی شیمی ( مهندسی شیمی ) رو از آزاد بوشهر گرفتم . در حال حاضر مدرک مهندسی شیمی دارم و یه کار پاره وقت دارم .
با توجه به اینکه محل سکونتم به دانشگاه های پیام نور که رشته شیمی ( علوم پایه ) دارن ،نزدیکه تصمیم گرفتم که یکی از این رشته ها رو ادامه بدم ..
الان میخواستم بدونم بین شیمی آلی & تجزیه & معدنی & شیمی فیزیک کدوم رشته بازار کار ( اوضاع استخدامی ) بهتری داره نسبت به بقیه .
بی زحمت راهنماییم کنید .
سلام، اگه نظر منو بخواین فعلا شیمی تجزیه بازارش خوبه
اما من خودم با وجود اینکه میدونم بازار شیمی آلی خرابه، دارم شیمی آلی میخونم، چون این رشته را خیلی دوست دارم.
دیگه تصمیم با خودتونه

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان گلم
انشالله حالتون خوبه ؟

بی زحمت راهنماییم کنید .

اگه شیمی کاربردی بتونی بری که خیلی نزدیکه به رشتت و بازار کارشم خوبه....اما بین اونایی که گفتی شیمی تجزیه بهتره همونطور که علیرضا گفت.. البته آلیم خوبه ها مخصوصا اگه تو زمینه رنگ حرفی برا گفتن داشته باشی یا زمینه های دیگه

مهندس2010

عضو جدید
سلام...ببخشید یه سوال داشتم...هرچند شاید پیش پا افتاده باشه....ولی چون مطمئن نبودم به جوابام، اینجا میپرسم...

ترکیباتی از فلزات زیر در چه اسیدهایی قابل حل هستن:

ترکیبات مس:
ترکیبات آهن:
ترکیبات آلومینیوم:
ترکیبات منیزیم:
ترکیبات نیکل:
ترکیبات روی:
ترکیبات سرب:

ممنون از لطفتون

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام...ببخشید یه سوال داشتم...هرچند شاید پیش پا افتاده باشه....ولی چون مطمئن نبودم به جوابام، اینجا میپرسم...

ترکیبات مس:
ترکیبات آهن:
ترکیبات آلومینیوم:
ترکیبات منیزیم:
ترکیبات نیکل:
ترکیبات روی:
ترکیبات سرب:

ممنون از لطفتون
درود بر شما
یه اسیدی هست که همه ی اینا رو با هم تو خودش حل میکنه;)
اسید مورد نظر اولئوم هست که به اسید سولفوریک دود کننده معروفه
فقط اگه میخوای باهاش کار کنی خییییییییییییییییییییییییییییییییلییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی مراقب باش:victory:

مهدی 72

عضو جدید
سلام دوستان شیمی

یه سوال در مورد دیفوزیون دارم؟؟؟
چرا برای اسیدی کردن آب از so2 استفاده میشه (این یه جورایی خورندست و نمیشه خوردش و باید جدا بشه) و از اسید فسفریک که گرید خوراکی هم داره استفاده نمیشه!؟

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان شیمی

یه سوال در مورد دیفوزیون دارم؟؟؟
چرا برای اسیدی کردن آب از so2 استفاده میشه (این یه جورایی خورندست و نمیشه خوردش و باید جدا بشه) و از اسید فسفریک که گرید خوراکی هم داره استفاده نمیشه!؟
SO2 توی آب به اسید سولفوریک تبدیل میشه
خب میدونید که آب های معدنی خاصیت درمانی دارن، خاصیت درمانی شون هم بخاطر گوگرده.
همین طور پیاز که چشم میسوزونه به دلیل داشتن مقادیر زیادی ترکیبات آلی گوگرد داره که در اثر آسیب دیدن بافت پیاز این پیوندهای S-S میشکنه و با آب پیاز و محیط تبدیل به اسید میشن.
و ....
آیا به جوابتون رسیدید؟

مهدی 72

عضو جدید
همین طور پیاز که چشم میسوزونه به دلیل داشتن مقادیر زیادی ترکیبات آلی گوگرد داره که در اثر آسیب دیدن بافت پیاز این پیوندهای S-S میشکنه و با آب پیاز و محیط تبدیل به اسید میشن.
و ....
آیا به جوابتون رسیدید؟

مرسی از جوابتون

در این زمینه در مورد اسید فسفریک هم میتونید توضیح بدید ؟؟

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مرسی از جوابتون

در این زمینه در مورد اسید فسفریک هم میتونید توضیح بدید ؟؟
اسید فسفریک هم یه اسید خوراکی به حساب میاد و نگهدارنده ی مواد غذاییه
ولی چون علاقه ی زیادی به کلسیم برای تشکیل فسفات کلسیم داره، اسید فسفریک که وارد خون بشه کلسیم موجود در خون را جذب میکنه. در هر صورت از فساد غذا جلوگیری میکنه. باید مراقب بود که میزان مصرف اسید فسفریک زیاد نشه. مثلا نوشابه نخوریم یا کم بخوریم مخصوصا نوشابه مشکی.

مهدی 72

عضو جدید
اسید فسفریک هم یه اسید خوراکی به حساب میاد و نگهدارنده ی مواد غذاییه
ولی چون علاقه ی زیادی به کلسیم برای تشکیل فسفات کلسیم داره، اسید فسفریک که وارد خون بشه کلسیم موجود در خون را جذب میکنه. در هر صورت از فساد غذا جلوگیری میکنه. باید مراقب بود که میزان مصرف اسید فسفریک زیاد نشه. مثلا نوشابه نخوریم یا کم بخوریم مخصوصا نوشابه مشکی.

واقعا ممنونم دوست عزیز :gol:

مرسی از جوابتون

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

ترکیبات مس: سولفوريك . با مدت زياد استيك و فرميك . HCL
ترکیبات آهن: نيتريك و HCL و سولفوريك ايده آل تره
ترکیبات آلومینیوم:HCL و سولفوريك ايده آل تره
ترکیبات منیزیم:HCL و سولفوريك ايده آل تره . استيك و فرميك هم با زمان بيشتر كار ميكنه
ترکیبات نیکل: به سختي با استيك و فرميك . نيتريك . HCL و سولفوريك ايده آل تره
ترکیبات روی:HCL . استيك . فرميك . سولفوريك . نيتريك
ترکیبات سرب:

ممنون از لطفتون
HF . HBr . HCL . HI
HNO3

اينا هم براي سرب بهتر عمل ميكنن و اولئوم كه محسن گفت هم عاليه ولي به شدت خطرناكه
و ....
آیا به جوابتون رسیدید؟

علي جان دي اكسيد گوگرد با آب اسيد سولفوريك نميده
تري اكسيد ميتونه بده كه اونم مستقيم به هيچ عنوان عمل نميكنه و به شكل يك ابر سفيد مايل به خاكستري در مياد . مثل كله آتش فشان

تري اكسيد رو ميان تو اسيد سولفوريك حل ميكنن ميشه اولئوم ! بعد روي اولئوم آب ميريزن
2SO2 + O2 ------------> 2SO3
SO3 + H2SO4 --------------------> H2S2O7
H2S2O7 + H2O------------> 2 H2SO4

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
HF . HBr . HCL . HI
HNO3

اينا هم براي سرب بهتر عمل ميكنن و اولئوم كه محسن گفت هم عاليه ولي به شدت خطرناكه

علي جان دي اكسيد گوگرد با آب اسيد سولفوريك نميده
تري اكسيد ميتونه بده كه اونم مستقيم به هيچ عنوان عمل نميكنه و به شكل يك ابر سفيد مايل به خاكستري در مياد . مثل كله آتش فشان

تري اكسيد رو ميان تو اسيد سولفوريك حل ميكنن ميشه اولئوم ! بعد روي اولئوم آب ميريزن
2SO2 + O2 ------------> 2SO3
SO3 + H2SO4 --------------------> H2S2O7
H2S2O7 + H2O------------> 2 H2SO4
:surprised:اوه اوه عجب گندی زدم :eek:
بذار به حساب خواب آلودگی حمید، هر چند اینم بهانه است :D

vida90

عضو جدید
کاربر ممتاز
استونیتریل با آب تو چه نقطه ای آزئوتروپ تشکیل میده؟
راستی علیرضا تو اون تاپیک ازت تشکرکردم ودرادامه یه سوال هم کردم ولی نمیدونم سرعت نت کم بود انگاری ثبت نشده..
اون فرمول دومیه برای کراس لینک سدیم آلژینات با سولوفوساکینیک بود؟ واولیه هم که تابلو بود برای پلی وینیل الکل.....بازم ممنون...

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
استونیتریل با آب تو چه نقطه ای آزئوتروپ تشکیل میده؟
راستی علیرضا تو اون تاپیک ازت تشکرکردم ودرادامه یه سوال هم کردم ولی نمیدونم سرعت نت کم بود انگاری ثبت نشده..
اون فرمول دومیه برای کراس لینک سدیم آلژینات با سولوفوساکینیک بود؟ واولیه هم که تابلو بود برای پلی وینیل الکل.....بازم ممنون...
این لینک رو ببین، استونیتریل را سرچ کنی میبینیش
http://en.wikipedia.org/wiki/Azeotrope_(data)
جوابتو دادم عجیبه ندیدی! آره دومیه برای کراس لینک سدیم آلژینات با سولفوئه

vida90

عضو جدید
کاربر ممتاز
این لینک رو ببین، استونیتریل را سرچ کنی میبینیش
http://en.wikipedia.org/wiki/Azeotrope_(data)
جوابتو دادم عجیبه ندیدی! آره دومیه برای کراس لینک سدیم آلژینات با سولفوئه

اینو که خودمم سرچ کردم دیدمش خیلی قاتی پاتیه ولش کن:d
من جوابتو دیدم گفتم تشکرم فک کنم نیومده..:biggrin:
من سوالامو تو پیج خودت بپرسم راحت تره برام...اون تاپیکارو چک نمیکنم زیاد:)
بازم ممنون از وقتی که برای همه میزاری..عیدتونم مبارک:gol:

Chemist2013

عضو جدید
سلام به همه ی شیمیستای عزیز
من دربه در دنبال کتابی با عنوان Lange's Handbook of Chemistry [70th Anniversary Edition] هستم و ممنون میشم اگه لینک دانلودش رو بهم بدید ، البته این رو هم بگم تو تالار مهندسی شیمی این کتاب رو پیدا کردم فقط مشکلش اینه لینکی که گذاشتن فک کنم تاریخ انقضاش تموم شده اصلا بالا نمیاد ... کتاب جالبیه آخرین ورژن با حجم 41.6 مگابایت
ممنون

boy68

عضو جدید
درود

من مشغول تحقیق بر روی یک پروژه ای هستم توی طرح یه همچین چیزی که توی عکسی مشاهده میکنید هست که من پاک گیج شدم - میخواستم بدونم این اتفاق چطوری امکان پذیر هست و تحت چه شرایطی و طبق چه قانونی

sefghjk.jpg

توضیحش اینه که اسید سولفوریک که تا 90 درجه سانتی گراد داغ شده از پایین وارد یک مخزن میشه - هوا هم با یک سرعت مشخصی درون مخزن دمیده میشه طبق شکل - و توسط پمپ اسید از بالای برج برداشت میشه و این فرآیند به صورت چرخشی ادامه پیدا میکنه

حالا سوال اینجاست که کل اسید هم وارد مخزن بشه فقط یک پنجم مخزن پر میشه و هیچگاه به بالا نمیرسه و این اسید چی جوری قراره به بالا برسه و توسط پمپ کشیده بشه همچین چیزی ممکنه ؟ مثل این که در اثر فشار با هوا به بالا میره آخه چی جوری ؟ مگه میشه که اسید مایع خود به خود بالا بره ؟ :confused:

آخرین ویرایش:

مهدی 72

عضو جدید
سلام دوستان

آیا با استفاده از علم میکروبیولوژی صنعتی میشه رافینوز موجود در چغندر رو به ساکارز تجزیه( فقط فروکتور و اینا که تشکیل دهنده ی ساکارزه رو با تجزیش بدست آورد و به ساکارز تبدیلش کرد یا اینکه یه سره از تجزیش ساکارز بدست آورد؟) کرد؟؟

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان

آیا با استفاده از علم میکروبیولوژی صنعتی میشه رافینوز موجود در چغندر رو به ساکارز تجزیه( فقط فروکتور و اینا که تشکیل دهنده ی ساکارزه رو با تجزیش بدست آورد و به ساکارز تبدیلش کرد یا اینکه یه سره از تجزیش ساکارز بدست آورد؟) کرد؟؟

سلام
منظورتان از میکروبیولوژی چیه؟
اگه شیمی باشه من درخدمتم