مهندسی شیمی - [ داروسازی ]

ئدز

عضو جدید
سلام
متشکر.
گرایش یک همون بیوتکنولوژی هستش که شدم 5 و گرایش دوم مهنرسی داروسازی که شدم 1
کتاب میکروبیولوژی و بیوشیمی عمومی انتشارات ارشد سپاهان رو پیشنهاد میکنم که کامل و جامع هستش من خودم دیر کشفش کردم!

سلام من از رشته مهندسی شیمی میخوام بیو رو شرکت کنم فعلا دارم درسای مشترک رشته خودم با این رشته رو میخونم کتابام راهیان .می شه بگی چه طوری درس خوندی ؟این کتابی که برای میکرو و بیو شیمی معرفی کردی سطحش چه طوره برای منی که زیاد با این مقوله اشنایی ندارم؟باید از کی خوندنشو شروع کنم؟

kian.. .

عضو جدید
سلام من از رشته مهندسی شیمی میخوام بیو رو شرکت کنم فعلا دارم درسای مشترک رشته خودم با این رشته رو میخونم کتابام راهیان .می شه بگی چه طوری درس خوندی ؟این کتابی که برای میکرو و بیو شیمی معرفی کردی سطحش چه طوره برای منی که زیاد با این مقوله اشنایی ندارم؟باید از کی خوندنشو شروع کنم؟

سلام
کتابی که معرفی کردم خیلی متنش ساده و روون هستش و مطمئن باش میتونی بخونی و بفهمی فقط کلی حفظیات داره و برای همین هر چه زودتر شروع کنی بهتره تا بتونی دو دور حداقل بخونیشون
من از 15 مرداد رسما شروع به خوندن کردم البته در این فاصله پروژه کارشناسی هم داشتم که یک ماه وقتم رو گرفت
به طور میانگین روزی 5 ساعت می خوندم و هر شب هم حتما انگلیسی میخوندم.
درسایی که خیلی تاثیر گذارن اینان: زبان عمومی و تخصصی، راکتور، ترمو
یعنی اینا رو بالا بزنی حداقل 70 دیگه نیازی نیست برای بیوشیمی و میکروبیولوژی نگران باشی و رتبه خوبی هم بدست میاری.

ئدز

عضو جدید
یادم رفت اول تبریک فراواااااااااااااااااااااااان:gol:
1- زبان رو چه جوری خوندی ؟
2- مکانیک رو چه جوری خوندی ؟

kian.. .

عضو جدید
یادم رفت اول تبریک فراواااااااااااااااااااااااان:gol:
1- زبان رو چه جوری خوندی ؟
2- مکانیک رو چه جوری خوندی ؟

زبان برای لغت کتاب 504 رو کامل خوندم و برای متن هم با توجه به مقالاتی که در دوره کارشناسی در زمینه بیوتکنولوژی خونده بودم مشکلی نداشتم
مکانیک سیالات رو خوب نزدم درصد پدیده هام به خاطر حرارت و جرم هستش و این به دلیل این بود که از پایه مشکل داشتم اما یک هفته به کنکور کتاب پوران پژوهش به دستم رسید که خیلی خوب بود.

ئدز

عضو جدید
سلام مباحثی که باید تو درس بیوشیمی ایناس؟
بیوشیمی شامل:

• لیپید ها لیپید های ساده و مرکب و استروئید ها و ترپن ها
  • پروتئین ها و اسید های آمینه و انواع ساختار پروتئین ها
  • آب و خواص آن
  • یونها و انواع مولکولهای کوچک
  • ماکرومولکولهای حیاتی و پیوند غیرکووالان در آنها
  • کربوهیدراتها
  • منو ساکارید ها
  • الیگوساکارید ها
  • پلی ساکارید ها
  • آنزیمها و ا رتباط آنها DNA و RNA اسید های نوکلئیک
  • انرژی و متابولیسم
میکروبیولوژی
شامل:

• ساختار سلول
  • ویژگی یوکاریوتیک و پروکاریوتیک
  • انواع تقسیمات
  • میتوز و میوز
  • باکتریها
  • سنتز پروتئین
  • اسپور
  • کیست
  • قارچ ها
  • کپک ها
  • اکتینومیستها
  • جلبک ها
  • پروتوزوئر ها
  • سلول های حیوانی و گیاهی
  • رشد ، بقا و مرگ میکروارگانیسم ها
  • منحنی رشد
  • توقف رشد ومرگ میکروبها ضدعفونی و استریل و آنتی بیوتیکها
  • DNA و RNA و رابطه DNA ژنتیک همانند سازی مولکول

kian.. .

عضو جدید
سلام. اونایی که قرمز کردم من ندیدم تست ازشون تو کنکور بیوتکنولوژی و داروسازی بیاد.

بیوشیمی​
شامل:

• لیپید ها لیپید های ساده و مرکب و استروئید ها و ترپن ها
  • پروتئین ها و اسید های آمینه و انواع ساختار پروتئین ها
  • آب و خواص آن
  • یونها و انواع مولکولهای کوچک
  • ماکرومولکولهای حیاتی و پیوند غیرکووالان در آنها
  • کربوهیدراتها
  • منو ساکارید ها
  • الیگوساکارید ها
  • پلی ساکارید ها
  • آنزیمها و ا رتباط آنها DNA و RNA اسید های نوکلئیک
  • انرژی و متابولیسم

میکروبیولوژی
شامل:

• ساختار سلول
  • ویژگی یوکاریوتیک و پروکاریوتیک
  • انواع تقسیمات
  • میتوز و میوز
  • باکتریها
  • سنتز پروتئین
  • اسپور
  • کیست
  • قارچ ها
  • کپک ها
  • اکتینومیستها
  • جلبک ها
  • پروتوزوئر ها
  • سلول های حیوانی و گیاهی
  • رشد ، بقا و مرگ میکروارگانیسم ها
  • منحنی رشد
  • توقف رشد ومرگ میکروبها ضدعفونی و استریل و آنتی بیوتیکها
  • DNA و RNA و رابطه DNA ژنتیک همانند سازی مولکول

این مباحث هر کدوم خودش یک کتاب مطلب داره و برای کنکور بیوتکنولوژی و داروسازی نیاز نیست همشون رو بخونی.
منابع مخصوص بیوتکنولوژِی و بیوشیمی عمومی که مخصوص رشته های مهندسی هست رو باید بخونی. من خودم کتاب ارشد سپاهان رو معرفی میکنم چون به اندازه و مفید این مباحث رو پوشش داده.

ئدز

عضو جدید
سلام برای راکتور کتاب راهیان کافیه پار سال من درس خوندم نصف نیمه تست زدم 50 درصد شد.و برای ترمودینامیک چه کنم؟من ترمو1+معادلات حالت و محلول ها رو خوندم اما تو تست زنی راضی نیستم از کارم چی کار کنم ؟شما چه کتابی خوندید و برای زبان تخصصی هم منو راهنمایی کنید اگه مقاله ایی دارید که ترجمش کمک میکنه لطفا بزارید.ممنون

viva shz

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام برای راکتور کتاب راهیان کافیه پار سال من درس خوندم نصف نیمه تست زدم 50 درصد شد.و برای ترمودینامیک چه کنم؟من ترمو1+معادلات حالت و محلول ها رو خوندم اما تو تست زنی راضی نیستم از کارم چی کار کنم ؟شما چه کتابی خوندید و برای زبان تخصصی هم منو راهنمایی کنید اگه مقاله ایی دارید که ترجمش کمک میکنه لطفا بزارید.ممنون
....برای ترمودینامیک جزوه دست نویس پارسه+کتاب پوران پزوهش رو باید خوب بخونید..تستم باید از هر فصل زیاد بزنید..زبان تخصصی هم تست های سال قبل بیو و داروسازی و رشته های دیگه مرتبط با مهندسی بیو رو بزنید کافیه

kian.. .

عضو جدید
طبق تحقیقاتی که داشتم رشته مهندسی داروسازی رو فوق العاده دیدم.در ضمن نکته جالبی که بهش برخورد کردم این بود که با سرمایه گذاری روی دروس بیوشیمی و ریاضیات و شیمی و شیمی آلی و زبان و حتی نداشتن پایه خیلی قوی مهندسی شیمی میشه رتبه مربوط به داروسازی رو آورد.
بله کاملا حرفتون درسته اما اصلا این پیشنهاد رو به کسی نمیکنم چون بعد که وارد رشته بشین خیلی اذیت میشین برای این که دروس مشترک با مهندسی شیمی زیاد داره و کسانی که کلا نخونده باشن اذیت میشن برای کنکور کمابیش همه دروس رو بخونید و روی این دروس که گفتید بیشتر وقت بذارید تا وقتی وارد این رشته شدید مسیرتون هموارتر باشه

ئدز

عضو جدید
سلام میشه بخش های پر سوال بیوشیمی و میکرو بیولوژی رو معرفی کنید؟من کتاب سپاهیان رو خریدم سخته اینطور هم که خلاصه گفته بدتر شده ....همش اسمو و شکل و ...میشه راهنماییم کنید.جزوه ای هست که یمقدار رون باشه حداقل اول از رو اون بخونم بعد نکته و تست.مرسی

kian.. .

عضو جدید
سلام میشه بخش های پر سوال بیوشیمی و میکرو بیولوژی رو معرفی کنید؟من کتاب سپاهیان رو خریدم سخته اینطور هم که خلاصه گفته بدتر شده ....همش اسمو و شکل و ...میشه راهنماییم کنید.جزوه ای هست که یمقدار رون باشه حداقل اول از رو اون بخونم بعد نکته و تست.مرسی

بعضی از اسما رو باید حفظ کنی مصلا اسیدهای امینه رو باید بدونی کدوم اسیدی و کدوم بازی و کدوم بی باره ازشون سوال میاد
اما مثلا برای چرخه ها کلیات مهمه و نیاز نیست یک به یک مراحل حفظ بشه.

smmzsmmz

عضو جدید
سلام دوستان می‌خواستم بپرسم که با فارغ التحصیلی تو این رشته تو چه زمینه‌های شغلی‌ می‌شه مشغول شد تو ایران؟

mahasen

عضو جدید
سلام دوستان می‌خواستم بپرسم که با فارغ التحصیلی تو این رشته تو چه زمینه‌های شغلی‌ می‌شه مشغول شد تو ایران؟

باسلام
بهتر برید تو یه رشته دیگه
14 سال پیش که ما تو تربیت مدرس بعنوان اولین گروه این رشته رو خوندیم هیچکس فکری به حال فارغ التحصیلاش نکرده بود ما هم رفتیم تو کار انرژی اتمی و نیروگاه و نفت و گاز و پتروشیمی
حالا که تعداد فارغ التحصیلاش زیاد شده و پزشکای دارو ساز(که تو صنعت داروسازی همه کاره هستن)،مهندسا روبعنوان رقیباشون میدونن و حتی مجال نفس کشیدن بهشون نمیدن فلذا تو این رشته هیچوقت کار گیرتون نمیاد.
ومن الله التوفیق

kian.. .

عضو جدید
باسلام
بهتر برید تو یه رشته دیگه
14 سال پیش که ما تو تربیت مدرس بعنوان اولین گروه این رشته رو خوندیم هیچکس فکری به حال فارغ التحصیلاش نکرده بود ما هم رفتیم تو کار انرژی اتمی و نیروگاه و نفت و گاز و پتروشیمی
حالا که تعداد فارغ التحصیلاش زیاد شده و پزشکای دارو ساز(که تو صنعت داروسازی همه کاره هستن)،مهندسا روبعنوان رقیباشون میدونن و حتی مجال نفس کشیدن بهشون نمیدن فلذا تو این رشته هیچوقت کار گیرتون نمیاد.
ومن الله التوفیق

سلام. من این حرفتون رو قبول ندارم! من دانشجو رشته مهندسی داروسازی هستم و طبق اطلاعات من دانشگاه تربیت مدرس اصلا این رشته رو نداره و نداشته! در مورد کار هم زمینه کاری ما با دکترای داروساز زمین تا آسمون متفاوته و کار ما رو اونا نمیتونن انجام بدن و کار اونا رو ما نمیتونیم انجام بدیم! مثال قابل لمس این قضیه میشه داستان مهندسی شیمی و خود رشته شیمی که کلی با هم تفاوت دارن و هیچ کدوم کار دیگری رو نمیتونه انجام بده اما همیشه اشتباه میشه بینشون! از بین فارغ التحصیلای این رشته افراد زیادی رو میشناسم که الآن دارن تو شرکت های دارویی کار میکنن و خیلی از شرکت های دارویی هم نیاز به وجود این افراد رو احساس میکنه. البته چون کار خیلی تخصصی هستش نیاز به جستجو بیشتر هست برای کار!

with_rose

عضو جدید
سلام " من امسال ارشد مهندسی شیمی گرایش داروسازی رو شرکت کردم و با کد رشته 1285 که مربوط به بیوتکنولوژی و دارو سازیه توی این رشته ( داروسازی) قبول شدم " خیالتو راحت بکنم تمام دانشگاهها الان این رشته رو دارن " ولی حتما باید زیر مجموعه شیمی یا مهندسی شیمی باشی " دانشگاههای روزانه سراسری امسال تا رتبه 491 و دانشگاه های غیر انتفاعی و ازاد یا پیام نور هم تا رتبه 1300 قبول میکنن " ;)

kian.. .

عضو جدید
سلام " من امسال ارشد مهندسی شیمی گرایش داروسازی رو شرکت کردم و با کد رشته 1285 که مربوط به بیوتکنولوژی و دارو سازیه توی این رشته ( داروسازی) قبول شدم " خیالتو راحت بکنم تمام دانشگاهها الان این رشته رو دارن " ولی حتما باید زیر مجموعه شیمی یا مهندسی شیمی باشی " دانشگاههای روزانه سراسری امسال تا رتبه 491 و دانشگاه های غیر انتفاعی و ازاد یا پیام نور هم تا رتبه 1300 قبول میکنن " ;)

سلام دوست من
اشتباه میکنی! مهندسی داروسازی تنها دانشگاه تهران داره اونی که شما میگین مهندسی شیمی - بیوتکنولوژی هستش.

with_rose

عضو جدید
سلام دوست عزیز " این رشته یعنی داروسازی فقط توی آزمون سال 94 اونم با کد رشته 1285 فقط و فقط برای دانشجوهای رشته شیمی بود که برای تحصیلات تکمیلی: کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی و مهندسی داروسازی بود رو ارایه کردن " پذیرشش هم در اکتر دانشگاهها هست ولی با تعداد محدود " من هم شرکت کردم /////////// ولی امسال و سال قبل کد رشته رو حذف و دارو سازی رو بردن زیر مجموعه علوم پزشکی و علوم دارویی " یا حق
;):)

with_rose

عضو جدید
اشتباه نمیکنن بله با کد رشته 1285 ارایه شده و پذیرشش توی تمام دانشگاهها ولی با تعداد محدوده " من هم قبول شدم " برای اطلاعات بیشتر شما دوست عزیز میتونید دفترچه آزمون تحصیلات تکمیلی سال 94 رو مطالعه بکنید و ببینید که دارو سازی بوده " بیوتکنولوژی و دارو سازی " یا حق دوست من :););):)

بالا