[ بارگذاری ] پرسش و پاسخ >

A_Khorashadi

عضو جدید
1- اگر در مرحله تحلیل تقریبی که بارگذاری به صورت دستی ( بدون استفاده از ETABS ) انجام می گیرد بخواهیم وزن تیر و ستون بتنی را اعمال نماییم، وزن فرضی تیرها در تمام مراحل بارگذاری ( ثقلی و زلزله ) و وزن فرضی ستون ها فقط در اعمال بار زلزله برای محاسبه وزن طبقات مؤثر خواهد بود، درسته یا خیر ؟
2- برای محاسبه بار دیوار برشی در صورتی که بارگذاری ساختمان دستی و بدون استفاده از نرم افزار ETABS انجام گیرد چطور باید عمل نمود؟ ( در انتها پروژه با استفاده از نرم افزار ETABS هم تحلیل می شود. )
فکر می کنم باید از مبحث ششم وزن واحد حجم بتن مسلح برابر با 2500 کیلوگرم بر متر مکعب را در ضخامت و ارتفاع دیوار از سقف تا کف که در پروژه من برابر 2.7 متر است ضرب کنم تا وزن واحد طول دیوار بدست آید. آیا این راه حل درسته؟ در این مرحله ضخامت دیوار برشی را که دیوار پیرامونی نیز محسوب می گردد ، چقدر در نظر بگیرم؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بله ، وزن تیر و ستون فقط در محاسبه برش طبقات و توزیع نیروی زلزله کاربرد دارند ، البته از اونجایی که رقمش در مقابل وزن ساختمون تقریباً کمه ، شما اگر روی وزن سازه یک مقداری رند بالا کنید کافی هستش .
اما بار دیوار برشی مثل یک ستون محاسبه میشه ، یعنی سطح باربر اون رو باید حساب کنید به همراه وزن خودش جمع کنید و روی هر طبقه اعمال کنید ، در ضمن اینکه از بالا شروع میکنید و وزن هر طبقه رو با طبقه زیرینش باید جمع کنید .
در مورد طراحی دیار برشی برای ضخامت اون یک فرمول هستش .
V/t/0.8/l باید کوچکتر مساوی 2.65 رادیکال f`c بشه . خود V که مقدار Vu به کیلوگرم تقسیم بر 0.75 هستش و t ضخامت دیوار ، l طول دیوار , , f`c هم که مقاومت فشاری بتن مثل 200 یا 210 یا 250 هستش . با قرار دادن V مورد نظر ، میتونید با در نظر گرفتن t ، l رو بدست بیارید یا بالعکس .

topolof

عضو جدید
بارگزاري

بارگزاري

:confused:جزوه ي بارگزاري ميخواهم.خواهش... يا كتاب...

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
ترکیبات بار uplift

ترکیبات بار uplift

سلام
کسی ترکیبات بار کنترل uplift رو برای مشاهده در safe و یا اعمال در آن داره ؟

reza2011

عضو جدید
اينو واست پيدا كردم . اميدوارم برات مفيد باشه :

• ترکیبات بارگذاری کنترل تنش در زیر پی
press1=DL+LL
press2=0.75DL+0.75LL+0.75ELX
press3=0.75DL+0.75LL-0.75ELX
press4=0.75DL+0.75LL+0.75ELY
press5=0.75DL+0.75LL-0.75ELY

• ترکیبات بارگذاری کنترل بلند شدگی پی
uplift1=DL+0.2LL+ELX
uplift2=DL+0.2LL-ELX​
uplift3=DL+0.2LL+ELY
uplift4=DL+0.2LL-ELY

• ترکیبات بارگذاری کنترل ضخامت پی و طراحی آرماتورهای خمشی

این ترکیب بارگذاری به آیین نامه طراحی بستگی دارد.در صورتی که بخواهید از آیین نامه بتن ACI-318-99 استفاده نمایید.این ترکیبات بار به صورت زیر است.
COMBO1=1.4DL
COMBO2=1.4DL+1.7LL
COMBO3=1.O5DL+1.275LL+1.4025ELX
COMBO4=1.05DL+1.275LL-1.4025ELX
COMBO5=1.05DL+1.275LL+1.4025ELY
COMBO6=1.05DL+1.275LL-1.4025ELY
COMBO7=0.9DL+1.43ELX
COMBO8=0.9DL-1.43ELX
COMBO9=0.9DL+1.43ELY
COMBO10=0.9DL-1.43ELY​

• در صورتی که بخواهید از آیین نامه بتن ایران استفاده نمایید.این ترکیبات بار به صورت زیر است.
COMBO1=1.25DL
COMBO2=1.25DL+1.5LL
COMBO3=DL+1.2LL+1.2ELX
COMBO4=DL+1.2LL-1.2ELX
COMBO5=DL+1.2LL+1.2ELY
COMBO6=DL+1.2LL-1.2ELY
COMBO7=0.85DL+1.2ELX
COMBO8=0.85DL-1.2ELX
COMBO9=0.85DL+1.2ELY
COMBO10=0.85DL-1.2ELY

sahel70

عضو جدید
بارگذاری

بارگذاری

سلام
امیدوارم حالتون پروژه کامل بارگذاری می خواستم با تمامی بارگذاری های مربوطه
اگه کمکم کنین ممنون میشم

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دتایل بارگذاری و ترکیب بار های ایین نامه

نقل قول :
سلام ! امروز برای تمام دوستانی که قصد دارن وارد کار طراحی سازه بشن دو فایل pdf که شامل دتایل های بارگذاری بار های مرده به همراه حداقل های بار مرده آیین نامه سازمان نظام مهندسی به همراه ترکیب بار های مجاز آیین نامه در سازه های بتی و فولادی به روش های مختلف محاسبه نیروی زلزله ( استاتیک معادل و طرح طیفی ) و روش های مقومت نهایی و تنش مجاز، که توسط خود سازمان نظام مهندسی استان فارس پیشنهاد شده آماده کردم !
نکته : روی لینکهای زیر راست کلیک و ذخیره در ... را بزنید...به حجم 525 کیلوبایت
در فرمت پی دی افترکیب بار هابه حجم 1.6 مگابایت
در فرمت پی دی اف

لینک کمکی دتایل های بارگذاری از ایران سازهhttp://iransaze.com/modules.php?name=Forums&file=download&id=12487

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
دوست من خیلی ممنون از چیزهای خوبی که قرار میدی.من که خودم طرفدار تاپیکاتم.ولی بهتره که اونارو در جای مناسب خودش بزنی
موفق باشید

امیر تنها

عضو جدید
[ بارگذاری ] پرسش و پاسخ >

سلام،من دارم بارگذاری میخونم میخواستم بپرسم چطور میشه چشمه باربری رو ک مستطیلی نیست رو حساب کرد،ممنون میشم راهنماییم کنین

reza2011

عضو جدید
دقيقا فكر كن كه ميخواي مساحت يك شكل هندسي رو در بياري ... مثلا براي مثلث ميشه نصف حاصلضرب ارتفاع در قاعده ... يا براي ذوزنقه ميشه نصف مجموع قاعده كوچك و بزرگ در ارتفاع .... اگر شكل خاص ديگه اي مد نظرته تصويرش رو بزار تا بشه روش توضيح داد ...

امیر تنها

عضو جدید
سلام داش رضا ،واست میلش کردم نقشمو ،ممنون میشم کمکم کنی ،
کلا اگه ی توضیح بدی ک باید چیکار کنم ممنون میشم ،دارم پروژه فولاد رو انجام میدم

reza2011

عضو جدید
دوست من متاسفانه اصلا الان فرصتش نيست .. اگه سئوالي داريد همينجا مطرح كنيد . خواهشا سئوالاي كلي نپرسيد چون فرصت پاسخ گويي ندارم ....

sajadelyasi

عضو جدید
دانلود پروژه بارگذاری

دانلود پروژه بارگذاری

در ادامه یک نمونه پروژه بارگذاری کامل و خوب را مشاهده خواهید کرد که توسط مهندس الیاس هاشمیان تهیه شده است.در این پروژه محاسبات مربوط به بار زنده،بارمرده،بار برف،بار زلزله و باد انجام شده است که در ادامه می توانید آن را دانلود کنید.با تشکر از ایشان.

بالا