[اجرای ساختمان از ابتدا تا انتها 1] ► ارائه مطالب تجربی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

ali110q

عضو جدید
باسلام خدمت تمامی مهندسان و دوستداران عمران یه مهندس نیمه کارم که به تازگی یه جا مشغول شدم در مورد نکات اجریی هم چیز زیادی نمی دونم لطفا در مورد اجرای ساختمان از ابتدا(پی کنی) تا تحویل به کارفرما بنده را راهنمایی کنید نوع سازه هم اسکلت فلزی می باشد.

باتشکر
دانشجوی فعلی:) ----مهندس آینده;)

rasool.civil

مدیر بازنشسته
[اجرای ساختمان از ابتدا تا انتها 1] ► ارائه مطالب تجربی

چرا حل شد ممنون
الان
خیلی فوری به چند نوع مصالح جدیداحتیاج دارم
در حد معرفی و یه مقدار مطلب در موردش
مصالح جدید؟؟
خوب من فقط در مورد کناف مطلب دارم
ببین به دردت میخوره
قسمت اول:
http://rasoolcivil.persiangig.com/other/kanaf1.rar

قسمت دوم
http://rasoolcivil.persiangig.com/other/kanaf2.rar

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
اجرای ساختمان از ابتدا تا انتها

اجرای ساختمان از ابتدا تا انتها

سلام به همه ی دوستان عزیز
همونطور که می دونید خیلی از اونایی که وارد رشته ی عمران شدند و حتی بعضی از افرادی که فارغ التحصیل میشن در مورد کارهای اجرایی هیچ شناختی ندارند.خیلی از دوستان من که ترم آخر هستند حتی نمیدونند که پوتر به چه معنی هست-و حتی معنی شالوده رو نمیدونن.برای همین من سعی دارم کارهایی رو که احتیاجه از اول ساخت تا انتهای ساخت انجام داد رو براتون با عکس و همینطور با اصطلاحات براتون قرار بدم و توضیح بدم.خیلی از عکسایی رو که اینجا قرار میدم رو خودم گرفتم.
و همونطور که همه می دونید آدم ممکنه اشتباه کنه-هر مطلبی رو که اشتباه نوشتم و یا کم نوشتم ازتون میخوام در پروفایل شخصی من تذکر بدید(و نه در اینجا)
از همه ی دوستان هم میخوام که در تکمیل این تاپیک منو یاری بدن و هر عکسی رو به من بدن به اسم خودشون اینجا قرار میدم
و در ضمن این تاپیک تقریبا در هفته دوبار آپدیت میشه و ممکنه تا یکسال طول بکشه ولی تموم میشه :D
-------------------
با نام خدا شروع می کنیم
-------------------
از بخش های تخریب و متر کشی ساختمان و .... فاکتور می گیرم و از گود برداری شروع می کنم

گودبرداری
زمينی كه برروي آنساختمان بناميگردد بايستي تاعمقي كه درنقشه ها مشخص گرديده است خاكبرداري شود و خاك برداشته شده به محلي ديگری انتقال يابد. ديوارگودبرداري بايد به وسيله الوارچوبي،سپر وشمع تاحد لازم جهت حفاظت زمين اطراف وتأمين ساختمانهاي مجاور و همچنين حفظ استقامت كارگران در برابرخطرات جاني يا وقايع ديگر نگهداري شود. براي گود برداري از لودر برای کندن خاک و کاميون برای حمل آن استفاده شده است . در اين گونه موارد براي خارج كردن خاك از محل گود برداري و حمل آن بخارج كارگاه معمولاً از سطح شيبدار استفاده مي گردد . بدين طريق كه در ضمن گودبرداري سطح شيبداري در كنار گود براي كاميون و غيره ايجاد مي گردد.

موارد ايمني مربوط به گودبرداري را مي‌توان در سه دسته عمده زير قرار داد
:
- ايمني كاركنان داخل و اطراف گود و عابران و وسايل نقليه در مقابل حوادث احتمالي به ويژه خطر ريزش گود
- خطر آسيب‌ديدگي و تخريب ساختمان‌هاي مجاور گود در اثر گودبرداري يا ريزش گود
.
- خطر آسيب‌ديدگي تاسيسات و شريان‌هاي شهري در اثر گودبرداري يا ريزش گود

نشانه‌هاي خطرناك بودن گود:
الف- ضعيف و يا حساس ‌بودن ساختمان مجاور
ب- ضعيف بودن خاك
ج- عميق بودن گود
د- مدت بازماندن گود
و- آب‌هاي سطحي‌و زيرسطحي
برای مطالعه ی بيشترhttp://www.iraninsurance.ir/services/TC/3941-چطور-خطرات-گودبرداري-ساختماني-کاهش-دهيم.html

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=154900&d=1371074323

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=154902&d=1371074523

سلام معين جان

تو عكس دارم ميبينم كه لودر در حال خاك برداري هستش اون ديوار ساختمان سمت چپ فكر نميكني كه يكم از لحاظ مقاومت ضعيف باشه تو عكسم هم معلومه كه ان چنان مقاومتي نداره معين جان خاك برداري يكي از مهمترين اصولي هستش كه از ابتدا ساختن يك ساختمان شروع ميشه كه بايد خيلي دقت و ديد بسيار دقيق مهندسي داشت جون هر لخظه امكان بروز يك حادثه جبران ناپذير وجود دارد..مطمئن هستي كه اون ديواري كه داري زيرش خاكبرداري ميكني مقاومتش زياده؟ سعي كن حتما مقاومت ديوار رو بالا ببري

اگر در حين خاكبرداري احساس كردي كه خطري براي پايداري ديوار مجاور داره اتفاق ميفته بلافاصله براي مقاومت ديوار اقدام كن براي مقاومت و پايداري ديوار هم از شمع و سپرهاي مناسب استفاده كن

نكته ديگه

اگه بخواي جلوي بعضي از خطرهاي مثلا..پرتاب سنگ... سقوط افراد...مصالح ساختماني...ماشين آلات. و غيره .....رو بگيري حتما سعي كن حصار كشي و محافظت كني و يه علائم هشدار دهنده كه شب قابل روئيت باشه كه حتما استفاده كن

سال پيش رفته بودم يه جاي كه قرار بود اون محل رو خاكبرداري كنند اونجا يك ديوار مجاور داشت كه از نظر سازه و مقاومت در حد صفر بود متاسفانه در حين خاكبرداري ديوار كمپلت فرو ريخت در اون حادثه كه من شخصا اونجا بودم به پچه فكر كنم 10 ساله بود بخاطره تخريب ديوار و فرو ريختن ساختمان فوت كرد خلاصه دردسرهاي خودش رو داره...ببخش كه پر حرفي كردم تجربياته خودمو گفتم و اينكه اين حوادث رو شخصا مشاهده كرده ام و اميدوارم براي هيچ كسي پيش نياد..

موفق و پيروز باشي..:gol:

آخرین ویرایش:

Moein.B

سلام معين جان

تو عكس دارم ميبينم كه لودر در حال خاك برداري هستش اون ديوار ساختمان سمت چپ فكر نميكني كه يكم از لحاظ مقاومت ضعيف باشه تو عكسم هم معلومه كه ان چنان مقاومتي نداره معين جان خاك برداري يكي از مهمترين اصولي هستش كه از ابتدا ساختن يك ساختمان شروع ميشه كه بايد خيلي دقت و ديد بسيار دقيق مهندسي داشت جون هر لخظه امكان بروز يك حادثه جبران ناپذير وجود دارد..مطمئن هستي كه اون ديواري كه داري زيرش خاكبرداري ميكني مقاومتش زياده؟ سعي كن حتما مقاومت ديوار رو بالا ببري

اگر در حين خاكبرداري احساس كردي كه خطري براي پايداري ديوار مجاور داره اتفاق ميفته بلافاصله براي مقاومت ديوار اقدام كن براي مقاومت و پايداري ديوار هم از شمع و سپرهاي مناسب استفاده كن

نكته ديگه

اگه بخواي جلوي بعضي از خطرهاي مثلا..پرتاب سنگ... سقوط افراد...مصالح ساختماني...ماشين آلات. و غيره .....رو بگيري حتما سعي كن حصار كشي و محافظت كني و يه علائم هشدار دهنده كه شب قابل روئيت باشه كه حتما استفاده كن

سال پيش رفته بودم يه جاي كه قرار بود اون محل رو خاكبرداري كنند اونجا يك ديوار مجاور داشت كه از نظر سازه و مقاومت در حد صفر بود متاسفانه در حين خاكبرداري ديوار كمپلت فرو ريخت در اون حادثه كه من شخصا اونجا بودم به پچه فكر كنم 10 ساله بود بخاطره تخريب ديوار و فرو ريختن ساختمان فوت كرد خلاصه دردسرهاي خودش رو داره...ببخش كه پر حرفي كردم تجربياته خودمو گفتم و اينكه اين حوادث رو شخصا مشاهده كرده ام و اميدوارم براي هيچ كسي پيش نياد..

موفق و پيروز باشي..:gol:

---------------------------------------------------
سلام آرش جان خیلی لطف کردی اومدی
متاسفانه عکسایی که گرفتم یک مقدار دور هستن و باید از نزدیک می گرفتم.خاک مجاور دیوارهای همسایه تا حدودا 1-2 متر برداشته نشده تا خطر ریزش کمتر باشه و خوشبختانه اون خونه خالی از سکنه بود(البته بازم به صاحب ملک تذکر دادیم)-البته یکسری تمهیداتی انجام دادیم که عکساشو توی مراحل بعدی قرار میدم
در مورد حصار کشی هم باید عرض کنم دیوار جلوی ساختمون برداشته نشده و فورا بعد از برداشت دیوار حصار کشی صورت گرفته (عکس پایین سندشه :D)
DSC01722.jpg
اگه بقیه دوستان توی این مباحث شرکت کنند هم اطلاعات ما زیاد میشه هم دوستان استفاده می کنند.

amirabbasian

عضو جدید
سلام
من هم احساس كردم كه ديوار جلوي لودر ميتونه ضعيف باشه و ايجاد خطر بكنه
نظر خوده من اينه كه وقتي ميخايم گودبرداري كنيم اگر خانه هاي چپ و راست ملك مورد نظر قديمي هستن دو ديوار كنار آنها به هيچ وجه خراب نشن و وقتي گودبرداري كامل انجام شد و بعد از اون به مقدار لازم جهت اجراي فونداسيون خراب كنيم و سريع فونداسيون رو اجرا كنيم و مرحله آخر با خيال راحت اقدام به تخريب ديوارهاي باقيمانده بكنيم
من خودم اين روش رو اجرا كردم خدارو شكر تا الان مشكلي نداشتم حالا اگر باز جاييش مشكل داره خوشحال ميشم برطرفش بكنم

Moein.B

سلام
من هم احساس كردم كه ديوار جلوي لودر ميتونه ضعيف باشه و ايجاد خطر بكنه
نظر خوده من اينه كه وقتي ميخايم گودبرداري كنيم اگر خانه هاي چپ و راست ملك مورد نظر قديمي هستن دو ديوار كنار آنها به هيچ وجه خراب نشن و وقتي گودبرداري كامل انجام شد و بعد از اون به مقدار لازم جهت اجراي فونداسيون خراب كنيم و سريع فونداسيون رو اجرا كنيم و مرحله آخر با خيال راحت اقدام به تخريب ديوارهاي باقيمانده بكنيم
من خودم اين روش رو اجرا كردم خدارو شكر تا الان مشكلي نداشتم حالا اگر باز جاييش مشكل داره خوشحال ميشم برطرفش بكنم

-----------------------------------------------------
بله دوست خوبم شما درست میگید-همونطور که شما فرنودی اینجا هم اجرا شده و دیوارای کنار خراب نشده(البته شاید توی عکس خیلی مشخص نباشه)و در عکسای بعدیم این رو نشون دادم
نکته مهمی رو که باید قبل از گود برداری می کفتم و فراموش کردم بگم تجهیز کارگاه هست-قبل از هر کاری باید کارگاه رو تا جایی که ممکنه مجهز کرد و همچنین به گفته ی دوستمون عزیز خشمان باید اطراف کارگاه حصار بشه تا از صدمه به افرادی که عابر هستند جلوگیری بشه

amirabbasian

عضو جدید
حالا ي سوال
يكي از همسايه هامون در حين تخريب با بيل مكانيكي دچار مشكل شد البته من حدس ميزدم اين اتفاق بيفته ولي راه حلي براش پيدا نكردم

و تا الانم كه نزديك به دو هفته اس كارش خوابيده.جريان از اين قراره كه كل ملك تخريب شده ولي ديوار همسايه رو اگه ي ذره ديگه جابجا كنن كله اون ديوار مياد پايين يعني خيلي اوضاعش حاده.اتش نشاني اومده و خلاصه خيلي خطرناك شده بود.تنها راهي كه بهش پيشنهاد شد اين بود كه براي همسايه ها خونه اجاره كنن و اون ديوار رو تخريب كنن
حالا شما چه راه حلي بنظرتون ميرسه كه اون ديوار خراب بشه و ساكنانش هم بمونن و طرف ضرر اجاره واسه همسايه ها رو نده

خداييش كار واسه خودم نيستا:D

Moein.B

حالا ي سوال
يكي از همسايه هامون در حين تخريب با بيل مكانيكي دچار مشكل شد البته من حدس ميزدم اين اتفاق بيفته ولي راه حلي براش پيدا نكردم

و تا الانم كه نزديك به دو هفته اس كارش خوابيده.جريان از اين قراره كه كل ملك تخريب شده ولي ديوار همسايه رو اگه ي ذره ديگه جابجا كنن كله اون ديوار مياد پايين يعني خيلي اوضاعش حاده.اتش نشاني اومده و خلاصه خيلي خطرناك شده بود.تنها راهي كه بهش پيشنهاد شد اين بود كه براي همسايه ها خونه اجاره كنن و اون ديوار رو تخريب كنن
حالا شما چه راه حلي بنظرتون ميرسه كه اون ديوار خراب بشه و ساكنانش هم بمونن و طرف ضرر اجاره واسه همسايه ها رو نده

خداييش كار واسه خودم نيستا:D

----------------------------------------------------------
سلام
دوست عزیز من مواردی رو که مشاهده کردم فقط میگم-در یک مورد دیوار باربر بود و به خاطر حفظ سلامت ساکنین مکان دیگری برای آنها از طرف مجری ساختمان تهیه شد( هرجند که سست بودن دیوار به خاطر قدیمی بودن آن بود نه به خاطر ساخت و ساز در ملک مجاور و مجری ساختمان صرفا به خاطر حسن همجواری و همسایگی چنین کاری را کرده بود و دیوار مورد نظر را تعمیر کرد-حدودا دو هفته طول کشید) در مورد دیگری که دیوار غیر باربر بود قسمتی از دیوار همسایه بر اثر ضربه ی بوم بیل تخریب شده بود...البته از قبل به مالکین ساختمان های مجاور برای عملیات گودبرداری اطلاع داده شده بود و اتاقی که دیوار آن خراب شده بود خالی از افراد ساختمان بود که در این مورد مجری ساختمان تعمیر دیوار را با هزینه ی خود انجام داد و آجرکاری و گچ کاری آن تقریبا 2 روز کار برد.
از طرفی طرف ضرر نخواهد کرد در نهایت سود کمتری خواهد برد و آن هم به خاطر عدم رعایت موارد ایمنی ذکر شده در مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان است :D
موفق باشید.

Moein.B

من میخواستم سریع تاپیک رو تکمیل کنم اما دیدم که هم خود من و خیلی از دوستان شاید مشکلاتی در اجرای اولیه ساختمان داشته باشن برای همین میخوام توی قسمت هایی که مهم هست تمرکز بیشتری داشته باشیم و قسمت های دیگر رو سریع تر پیش می بریم تا به امید خدا تکمیل شه.
امروز داشتم از کنار یه ساختمون رد میشدم که اینرو دیدم.از همه ی دوستان می خوام به عکس زیر نگاه کنن و ایرادشو بگن تا در نهایت یک جمع بندی از طرف من بشه
DSC03961.jpg
بعد این عکس یه کتکی خوردم :D

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
اولا بگم که تاپیک خوبیه و کار قشنگیه این تاپیک
دوما کی داداش منو زده ، آدرس اونجا رو بده فردا که داری رد میشی ، دیگه اصلا نمیبینیش :d
توی بجث قبلی شرکت نکردم چون بچه ها بحث کرده بودن و جای بحث نداشت
و اما به عنوان اولین کسی که داره برای این عکس پست میذاره باید بگم : اهم ، بسم الله الرحمن الرحیم ، اینجانب بنده با تبریک صعود موقتدرانه تیم ملی فوتبال ایران به همه مردم ایران و همچنین تقدیر و تشکر از شوما و بچه ها و مدیران ارشد و دستیاران مدیر ( منظورم خانوم زیبا احمدپوره ( شنیدم جدیدا دارن امتیاز میدن همینجوری :d))
آهان یادم رفت نظر بدم
به نظرم همه چیز خوبه :d
نه حالا جدای شوخی بگم که اولا تیرآهن استفاده شده ضعیفه ، دوما طولش خیلی زیاده ، سوما زاویه قرار گرفتنش غلطه ، چهارما اتصالش مشکل داره
بازم یکی دوتا ایراد جز اینهایی که گفتم داره ، چون فکر کنم تمام ایرادهای سازه رو گفتم اما هنوز چندتا ایراد اساسی دیگه داره ، بچه ها توضیح بدن جایزه دارن ، اگه هم توضیح ندادن فردا شب خودم میگم ، جایزه هم خودم میگیرم:d

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز
IPE های مورب (به اصطلاح 45 ها) فشار به جان میاد که مقاومتی نداره باید فشار به بال بیاد تا بتونه مقاومت کنه
کلاف های افقی هم نیاز داره

دوست خوبم بوگاتی چند مورد دیگه رو گفته که کاملا درسته:gol:

amirabbasian

عضو جدید
سلام
بنظرم ايراد اين كار بنظر بنده اينه كه شمع گذاري مناسب نيست و حالا كه شمع زده ديگه نيازي به آرماتور انتظار نبوده و مقاومت ديوار همسايه هم همچين كم نيست و اينكه ريشه ها رو زود كار گذاشتن

Moein.B

از دوستای گلم ممنونم که جواب دادن و جوابا درسته ولی خب من قبل از اینکه جمع بندی کنم یک سوال ازتون میپرسم-وظیفه ی اصلی سازه نگهبان چیه؟و آیا این سازه ای رو که توی عکس نشون دادم داره وظیفشو انجام میده؟

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب خوب روز موعود فرا رسید و من هم طبق قرارم آمدم :D
خدمت دوستان بگم که چندتا نکته مسابقه رو که کسی نگفت
1- عکس کامل نیست معین جان ، یعنی کل سازه نیافتاده ولی میشه حدث زد که پایه این سازه اصلا مناسب نیست ، چون وقتی کسی اینطوری سازه میزنه ، معلومه که واسه پایش تیرآهن گذاری و شمع گذاری نمیکنه
2- فاصله شمع ها از همدیگه کاملا دل به خواهیه ، در حالیکه باید فاصله شمع ها از هم مساوی باشه ، و تازه اونم با محاسبه باری که به سازه میاد محاسبه میشه
3- پشت بندو اگه نگاه کنین ، میبینین که تیرآهن ها موجداره و اصلا به دیوار فیکس نشده در حالیکه باید به دیوار فیکس بشه
4- یه پشت بند زدن از پایین تا بالای ساختمون !!!! خوب اون سازه فلک زده نمیتونه این وزنو تحمل کنه ، اگه نیازه باید دوتا سازه بالا و پایین بزنی تا جواب بده نه اینکه یه پشت بند 4 متری رو وصل کنی به یه سازه 5 متری !!!!
5- طول پشت بندها با هم مساوی نیست ، این یعنی بار به طور مساوی به سازه وارد نمیشه و سازه خیلی راحت پیچ میخوره و از بین میره و اون کارایی رو نداره
حالا اگه اینا رو به اون چندتا موردی که توی پست 12 گفتم اضافه کنی کاملا نتیجه گیری میشه که این سازه فقط جنبه ماکت بودن داره و هیچ کارایی باربری نداره !!!
دوستان جایزه این مسابقه 20 امتیاز بود ، منتظر جایزه هستم :D

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بنام خدا..

سلام شرمنده با تاخير امدم

معين جان عزيز اين تصويري هستش كه فرستادي دوست عزيزم اين شمع يا سپر هاي كه داديد اصلا و ابدا درست نيست!!! چرا؟

اگر خوب دقت كرده باشي ..و داداش علي هم گفت

1-فاصله شمع ها اصلا رعايت نشده !! حال فكر ميكني كه اين شمع ها جلوي ريزش ديوار مجاور رو ميگيره ؟ اصلا اينجوري نيست

ميتونم به جرات بگم كه اصلا فرقي نميكنه و نكرده!! تير اهني هاي كه داديد اگه خوب دقت كني خم زدگي شدن چون

فاصله خيلي زياده خيلي.. ميتونستي فاصله رو به حداقل ممكن برسوني اين كار قطعا باعث ميشد كه نيروي وارد شده از سوي

تيراهن به ديوار و سپر خيلي زياد بشه

سپر يا همون تيراهن ببين تو عكس كاملا واضح هستش كه اصلا به ديوار نخورد اين يعني اصلا نيروي وارد نكرده اشكال هم اين

هستش كه جاي سپرهارو خوب درست نكرديد..

حالا ببخش ها كه داريم ساختمونت رو اتقد زير ذره بين ميبريم خودت خواستي ماهم اشكلات رو گفتيم:d سعي كن اين دو مورد رو

تصحيح كني

موفق باشي داداش.:gol:

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=155498&d=1371564697

reza2011

عضو جدید
قبل از هر چيز از معين عزيز تشكر ميكنم . بحث خوبي رو به چالش كشيدي .

اما حالا من يك سئوال مطرح ميكنم . اگر ساختمان مجاور يك ساختمان اسكلت فلزي باشه و اين ديوار داخل اسكلت قرار گرفته باشه چه لزومي به شمع بندي هست ؟ و چرا اين ديوار بايد واژگون بشه ؟ اگر ديوار حياط بود يك چيزي ولي در اينجا به نظر من نيازي به شمع نيست .

حالا اگر شما ميگي نياز هست من ميگم چرا فقط شمع متكي بر طبقه اوله ؟ پس با اين فرض ديوارهاي طبقه بالاتر هم ميتونن واژگون بشن ...

من نظرم اينه كه به شمع اينجا نيازي نيست .

اما نكته بعدي . اينجا فونداسيون اجرا شده بنابر اين من فكر ميكنم كه اين شمع ها نه به خاطر جلوگيري از سقوط ديوار بلكه به خاطر پايداري گود اجرا شده و اون هم قبل از اجراي فونداسيون .

اين كاملا جاي بحث داره . من اصلا اين روش رو قبول ندارم براي پايداري گود . اگر خاك زير فونداسيون همسايه حركت بكنه اون ساختمون واژگون ميشه وهيچ پروفيلي با هر نوع تركيب و هر نوع فاصله از هم نميتونه باعث جلوگيري از واژگوني ساختمان مجاور بشه .

بنابر اين اين شمع بندي اصلا كارايي نداره . فرقي نداره سايز پروفيل چي باشه يا فاصله پروفيل ها از هم چقدر باشه ... بهترين روش براي پايداري گود نيلينگ هست كه ادم خيالش از هر حيث راحته . همچنين استفاده از سپرهاي فلزي هم بسيار روش خوبيه .

متاسفانه و بازم متاسفانه توو كشور ما اقتصاد طرح الويت داره بر امنيت طرح ...

نكته بعدي خاكي كه در مجاورت ديوار همسايه برداشته نشده بايد حداقل عرضي معادل 120 تا 150 سانت داشته باشه كه اينجا با توجه به تصوير فكر نكنم از 50-60 سانت بيشتر باشه .

اما اگر اين ساختمان مال من بود چيكار ميكردم ؟ كل خاكو بر ميداشتم با نيلينگ خاك زير فونداسيون همسايه رو تقويت ميكردم بعدشم با خيال راحت كار ميكردم .

م.كمالي

عضو جدید
سلام دوستان
در خصوص عكس اول كه با لودر در حال خاكبرداري هستن يه توضيح كوچولو بدم و اون اينه كه لودر وسيله خاكبرداري نيست و براي بارگيري خاك و مواردي مشابه ازش استفاده ميشه اين كار اشتباهيه ، بايد با بيل مكانيكي كار خاكبرداري رو انجام داد .

reza2011

عضو جدید
داداش رضا شما خیلی مایه داری کار میکنی:D
البته حق با شماست با صرف یکم هزینه خیالت راحت میشه و شب راحت میخوابی:gol:

شهرام عزيزم ... يك لحظه تصور كن خونه همسايه ريخته ... احتمالا تلفات هم داشته و تمام خونه همسايه اومده توي گودال شما ...

چه ضررهايي ديدي اينجا :

بايد ديه كامل بدي براي يك يا هر تعداد افراد فوت شده ... ( يك ديه كامل 150 ميليون در ماههاي حرام و 120 ميليون در ماههاي عادي )

يك عمر عذاب وجدان

كلي عقب افتادن كار تا تميز شدن گودال و ادامه مجدد كار

كلي خرج كني تا گودال تميز بشه و آوار برداشته بشه ...

حالا با وجود اين مسائل بازم ميشه حرف از مقرون به صرفه بودن زد ؟

اگر هر سازنده اي اينجوري مثل من فكر كنه مسلم بدون ديگه شاهد اتفاقات تلخ نخواهيم بود . :gol:

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
در خصوص عكس اول كه با لودر در حال خاكبرداري هستن يه توضيح كوچولو بدم و اون اينه كه لودر وسيله خاكبرداري نيست و براي بارگيري خاك و مواردي مشابه ازش استفاده ميشه اين كار اشتباهيه ، بايد با بيل مكانيكي كار خاكبرداري رو انجام داد .

برای گودبرداری های کوچک آری حق با شماست ولی وقتی حجیم باشه و فضای کار با لودر داشته باشی لودر وسیله فوق العاده ای هست برای کارت
راندمان خاکبرداری لودر با بیل مکانیکی قابل مقایسه نیست
البته نباید این 2 تا ماشین کار راه انداز رو با هم مقایسه کردا هر کدومشون توو جای خودش عالی کار میکنن:smile:

reza2011

عضو جدید
پيرو فرمايش دو.ست عزيز شهرام جان ...

براي كارهاي حجيم لودر عاليه ... سرعت عملش هم بيشتر ... اما واقعا نبايد از نقش سازنده بيل مكانيكي غافل شد . در ساختمانهايي كه امكان ريزش ساختمان مجاور به دليل قدمت بالاي ساختمان همسايه وجود داره مسلما بيل مكانيكي بهترين گزينه هست چون ارتعاشي كه در اثر حركت لودر ايجاد ميشه ميتونه سبب حركت جانبي خاك زير فونداسيون همسايه بشه . ولي در بيل مكانيكي چون خاكبرداري از بالا صورت ميگيره هيچ ارتعاشي به خاك وارد نميشه . البته براي اين موارد باب كت هم وسيله بسيار خوبي هست و با جثه كوچيك خودش كارهاي بسيار بزرگي در حد يك لودر بزرگ ميتونه انجام بده .

همچنين در جاهايي به دليل محدوديت جا امكان رمپ زدن براي حركت لودر نيست كه باز هم بيل مكانيكي بسيار مفيد و سازنده ميتونه عمل كنه .

خوبي بيل مكانيكي اينه كه ميتونه در بالاي گود باشه و با استفاده از چنگك خودش خاك رو بكشه بيرون بدون اينكه تماسي با خاك گود داشته باشه .

همچنين براي تراشيدن خاك ديواره گود كه به دليل اشتباه در تعيين خط زمين ممكنه ايجاد بشه بيل مكانيكي باز هم بهترين گزينه هست .

Moein.B

اما حالا من يك سئوال مطرح ميكنم . اگر ساختمان مجاور يك ساختمان اسكلت فلزي باشه و اين ديوار داخل اسكلت قرار گرفته باشه چه لزومي به شمع بندي هست ؟ و چرا اين ديوار بايد واژگون بشه ؟ اگر ديوار حياط بود يك چيزي ولي در اينجا به نظر من نيازي به شمع نيست .

حالا اگر شما ميگي نياز هست من ميگم چرا فقط شمع متكي بر طبقه اوله ؟ پس با اين فرض ديوارهاي طبقه بالاتر هم ميتونن واژگون بشن ...

اما نكته بعدي . اينجا فونداسيون اجرا شده بنابر اين من فكر ميكنم كه اين شمع ها نه به خاطر جلوگيري از سقوط ديوار بلكه به خاطر پايداري گود اجرا شده و اون هم قبل از اجراي فونداسيون .

اين كاملا جاي بحث داره . من اصلا اين روش رو قبول ندارم براي پايداري گود . اگر خاك زير فونداسيون همسايه حركت بكنه اون ساختمون واژگون ميشه وهيچ پروفيلي با هر نوع تركيب و هر نوع فاصله از هم نميتونه باعث جلوگيري از واژگوني ساختمان مجاور بشه .

بنابر اين اين شمع بندي اصلا كارايي نداره . فرقي نداره سايز پروفيل چي باشه يا فاصله پروفيل ها از هم چقدر باشه ... بهترين روش براي پايداري گود نيلينگ هست كه ادم خيالش از هر حيث راحته . همچنين استفاده از سپرهاي فلزي هم بسيار روش خوبيه .

نكته بعدي خاكي كه در مجاورت ديوار همسايه برداشته نشده بايد حداقل عرضي معادل 120 تا 150 سانت داشته باشه كه اينجا با توجه به تصوير فكر نكنم از 50-60 سانت بيشتر باشه .

اما اگر اين ساختمان مال من بود چيكار ميكردم ؟ كل خاكو بر ميداشتم با نيلينگ خاك زير فونداسيون همسايه رو تقويت ميكردم بعدشم با خيال راحت كار ميكردم .
---------------------------------------------------------
سلام به همه ی دوستان گلم-خیلی ممنونم که توی این بحث شرکت کردید
جواب همتون یجورایی درسته اما جوابی رو که می خواستم بشنوم از آقا رضا شنیدم(مخصوصا اونجا که رنگی کردم)دقیقا درسته ولی خب برای سازه مجاور هم میشه از سازه نگهبان استفاده کرد تا با خیال راحتتری کار انجام بشه
اما خب مهندس رضا نیلینگ برای کارهای بزرگ و با عمق بالا استفاده میشه-چون هزینه ی خیلی زیادی داره
من یک دتایل از ساره نگهبان براتون میزارم که از طرف شهرداری موظف هستیم این رو در اول نقشه ها قرار بدیم
Untitled.jpg
واما در جواب آقا آرش من فقط عکس گرفتم و کتک سیری هم خورم(شهرام خان گفتن)

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

سلام رضا جان عزيز..

همونگونه كه تو عكس هم كاملا مشخصه اين ساختمون از نظره سازه اصلا مقاومتي نداره كاملا مشخصه اين ساختمون خيلي قديمي هستش..توي هر كاري احتياط شرط اول رو يدك ميكشه..منم اينطور شمع بندي رو اصلا قبول ندارم و اصلا فرقي نكرده حال اگه قرار باشه ساختمون بياد پايين حتما مياد.شك نكنيد..براي پايداري ديوار ساختمان مجاور حتما بايد از سپرهاي مناسب استفاده كرد نه به اين صورت..البته رضا جان گفتي كه اين شمع ها براي پايداري گود انجام شده من هم 100% اين نظر رو دارم و قبول ميكنم..لاكن ميتوني با يك تير 2 سيبل رو همزمان بزني...! هم مقاومت ديوار ساختمون و هم پايداري گود...

آرش ساختمون واسه معین نیستش که!
از کنارش رد میشده لطف کرده برای بچه های باشگاه عکسشو گرفته:heart:
حالا هرچی دلت میخواد نثار این ساختمون کن:d

داداش شهرام گفتم اين ساختمون مال شخص معين هستش بعده تموم شدن بريم اونجا يه نهار درست حسابي به رگ بزنيم..شوخي:d اين تكته ها لازم كه گفته بشه معين هم ميتونه يه كار خير بكنه اين نكته هارو به اون سازنده اون ساختمون بگه همراه با تذكر..خوب حالا خدارو شكر اين ساختمون مال معين نيست..:d

سلام دوستان

دوست عزيز منم قبول دارم كه لودر رو نبايد هر جا ازش استفاده بشه..چون واقعا مكافاته.بيل مكانيكي خيلي خوب و راحتي هستش و ديگه لازم نيست كه حتما از داخل خاكبرداري كنه ميتونه از بيرون اين كارو بكنه اين كار باعث ميشه كه ا حوداث پيش بيني نشده هم رهايي يافت. البته لازم به ذكر هستش كه بستگي به فونداسيون داره بعضي از فونداسيون ها هستش كه اصلا كاره بيل مكانيكي نيست..

شهرام عزيزم ... يك لحظه تصور كن خونه همسايه ريخته ... احتمالا تلفات هم داشته و تمام خونه همسايه اومده توي گودال شما ...

چه ضررهايي ديدي اينجا :

بايد ديه كامل بدي براي يك يا هر تعداد افراد فوت شده ... ( يك ديه كامل 150 ميليون در ماههاي حرام و 120 ميليون در ماههاي عادي )

يك عمر عذاب وجدان

كلي عقب افتادن كار تا تميز شدن گودال و ادامه مجدد كار

كلي خرج كني تا گودال تميز بشه و آوار برداشته بشه ...

حالا با وجود اين مسائل بازم ميشه حرف از مقرون به صرفه بودن زد ؟

اگر هر سازنده اي اينجوري مثل من فكر كنه مسلم بدون ديگه شاهد اتفاقات تلخ نخواهيم بود . :gol:

قبلا اين حادثه رو دوستم تجربه كرده توي پست قبلي گفتم كه چي شد ساختمون فرو ريخت توي اون حادثه يه پسر 10 ساله فوت كرد حال اين اولشه خيلي دردسر داره خيلي دوستم تازه تازه از اون جريان تموم شده يه پاش دادگاه بود يه پاش در خونه حادثه ديده..پس بايد در اصول خاكبرداري خيلي دقت كرد كه شاهد چنين حادثه هاي دلخراش نشيم

برای گودبرداری های کوچک آری حق با شماست ولی وقتی حجیم باشه و فضای کار با لودر داشته باشی لودر وسیله فوق العاده ای هست برای کارت
راندمان خاکبرداری لودر با بیل مکانیکی قابل مقایسه نیست
البته نباید این 2 تا ماشین کار راه انداز رو با هم مقایسه کردا هر کدومشون توو جای خودش عالی کار میکنن:smile:

درسته شهرام جان اين دو ماشين يعني لودر و بيل مكانيكي هر دو كاره خودشو دارن بعضي از مواقع كاره مون به يه جاي گره ميخوره كه از بيل مكانيكي بايد استفاده كرد من خودم خيلي خاكبرداري ديدم كه از طريق بيل انجام ميشه البته اصول دقيق و بهتر همين كار هستش اما گفتم بستگي به شرايط خاكبرداري داره بعضي وقتا يا بهتره بگم خيلي از جاها بيل مكانيكي نميتونه اون كاري كه لودر انجام ميده همون كارو انجام بده..باد قبول كنيم..

پيرو فرمايش دو.ست عزيز شهرام جان ...

براي كارهاي حجيم لودر عاليه ... سرعت عملش هم بيشتر ... اما واقعا نبايد از نقش سازنده بيل مكانيكي غافل شد . در ساختمانهايي كه امكان ريزش ساختمان مجاور به دليل قدمت بالاي ساختمان همسايه وجود داره مسلما بيل مكانيكي بهترين گزينه هست چون ارتعاشي كه در اثر حركت لودر ايجاد ميشه ميتونه سبب حركت جانبي خاك زير فونداسيون همسايه بشه . ولي در بيل مكانيكي چون خاكبرداري از بالا صورت ميگيره هيچ ارتعاشي به خاك وارد نميشه . البته براي اين موارد باب كت هم وسيله بسيار خوبي هست و با جثه كوچيك خودش كارهاي بسيار بزرگي در حد يك لودر بزرگ ميتونه انجام بده .

همچنين در جاهايي به دليل محدوديت جا امكان رمپ زدن براي حركت لودر نيست كه باز هم بيل مكانيكي بسيار مفيد و سازنده ميتونه عمل كنه .

خوبي بيل مكانيكي اينه كه ميتونه در بالاي گود باشه و با استفاده از چنگك خودش خاك رو بكشه بيرون بدون اينكه تماسي با خاك گود داشته باشه .

همچنين براي تراشيدن خاك ديواره گود كه به دليل اشتباه در تعيين خط زمين ممكنه ايجاد بشه بيل مكانيكي باز هم بهترين گزينه هست .

جهت خاكبرداري داخل شهر و كم حجم از بيل PC200 استفاده ميشه ، جهت خاكبرداريهاي بزرگ و حجيم از PC300 ، اگر به آناليز رديفهاي خاكبرداري و پي كني مراجعه كنيم نيز به بيل مكانيكي اشاره شده است

رضا جان بيل مكانيكي ميتونه بدون هيج مشكلي از خارج خاكبرداري كنه اين كار باعث ميشه اگه حادثه مثلا ساختمون مجاور فرو بريزه راننده بيل حداقل خوش شانسه كه داخل گود نسيت كه ساختمون بياد رو سرش و اما لودر چي اگه اين حادثه رخ بده خدا بعده شو بخير كنه..من شخص خودم تاحالا چند بار كه خاكبرداري كردم با استفاده از بيل بوده نه لودر يكي يا دو مورد بوده كه از لودر استفاده كردم اونم بخاطره اينكه قدرتي كه در لودر داره در يبل اصلا اصلا وجود نداره توصيه ميكنم خاكبرداري از بيل مكانيكي استفاد بشه.

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید
---------------------------------------------------------
سلام به همه ی دوستان گلم-خیلی ممنونم که توی این بحث شرکت کردید
جواب همتون یجورایی درسته اما جوابی رو که می خواستم بشنوم از آقا رضا شنیدم(مخصوصا اونجا که رنگی کردم)دقیقا درسته ولی خب برای سازه مجاور هم میشه از سازه نگهبان استفاده کرد تا با خیال راحتتری کار انجام بشه
اما خب مهندس رضا نیلینگ برای کارهای بزرگ و با عمق بالا استفاده میشه-چون هزینه ی خیلی زیادی داره
من یک دتایل از ساره نگهبان براتون میزارم که از طرف شهرداری موظف هستیم این رو در اول نقشه ها قرار بدیم

واما در جواب آقا آرش من فقط عکس گرفتم و کتک سیری هم خورم(شهرام خان گفتن)

معين جان قبول دارم هزينش زياده ولي بايد در گود برداري با حداكثر امنيت كار كرد .

حالا شما نيلينگ نكن ولي هر كاري ميكني بايد يك سطح مقاوم ايجاد كني .

اين صحبتي كه شما كردي قضيش دقيقا منو ياد زماني انداخت كه كمر بند ايمني اجباري شد . تازه بعد از اجباري شدن كمر بند فقط ملت در جاده ازش استفاده ميكنن و نه در راههاي داخل شهري ...

ولي امكان تصادف هميشه وجود داره حتي در يك كوچه .

هزينه نيلينگ رو الان پرسيدم از يكي از دوستانم گفتن متر مربعي 200 هزار تومانه . با اين حساب يك سطح به ابعاد تقربي 30 متر طول در 8 متر ارتفاع گود كه تازه خيلي زياد گفتم براي يك گود نسبتا بزرگ ميشه 48 ميليون ناقابل ... :)

فرق نميكنه گودبرداري حجيم يا غير حجيم . به خصوص سطح مشترك با خانه همسايه و سطح مشترك با معابر عمومي حتما بايد به يك روش خوب تقويت بشه تابا خيال راحت بشه كار كرد . من اگر جاي شهرداري يا نظام مهندسي بودم اين روش رو يا ساير روش هاي تاييد شده رو اجباري ميكردم كه ديگه شاهد اين تيركهاي بي خاصيت و به درد نخور در هيچ گودي نباشيم ....

فشار جانبي خاك در سطح وارد ميشه و يك بار نقطه اي يا متمركز نيست كه شما بخواي با يك شمع باهاش مقابله كني . بايد با يك سطح مقاوم مانند سپر يا ديوار حائل يا ديوار باربر يا همون روش نيلينگ باهاش مقابله كني .

ضمنا عكست هم وضوحش خيلي كمه نميشه هيچي ديد عزيزم ...

اما رد مورد اون سازه نگهبان چند موضوع قابل بحثه :

تيرك مورب بايد روي يك سطح بسيار مقاوم روي زمين گو د متكي باشه كه اكثرا همينطور به خاك تكيه ميدن كه اشتباهه

بعد از اجراي سازه نگهبان بايد بين تيرك ها ديوار چيني بشه كه باز هم اكثرا نميشه و اون سطح مقاوم ايجاد نميشه كه بخواد رد برابر حركت خاك سدي مقاوم ايجاد كنه ...

ضمنا از اين پس اگر نميخواي كتك بخوري ترفند منو پياده كن كه تازه كلي هم بهت احترام يمزارن .. بگو من پروژه اي دارم كه بايد از اجراهاي خوب عكس بگيرم .. همينو بس ... :)

آخرین ویرایش:

Moein.B

معين جان قبول دارم هزينش زياده ولي بايد در گود برداري با حداكثر امنيت كار كرد .

اين صحبتي كه شما كردي قضيش دقيقا منو ياد زماني انداخت كه كمر بند ايمني اجباري شد . تازه بعد از اجباري شدن كمر بند فقط ملت در جاده ازش استفاده ميكنن و نه در راههاي داخل شهري ...

ولي امكان تصادف هميشه وجود داره حتي در يك كوچه .

فرق نميكنه گودبرداري حجيم يا غير حجيم . به خصوص سطح مشترك با خانه همسايه و سطح مشترك با معابر عمومي حتما بايد به يك روش خوب تقويت بشه تابا خيال راحت بشه كار كرد . من اگر جاي شهرداري يا نظام مهندسي بودم اين روش رو يا ساير روش هاي تاييد شده رو اجباري ميكردم كه ديگه شاهد اين تيركهاي بي خاصيت و به درد نخور در هيچ گودي نباشيم ....

فشار جانبي خاك در سطح وارد ميشه و يك بار نقطه اي يا متمركز نيست كه شما بخواي با يك شمع باهاش مقابله كني . بايد با يك سطح مقاوم مانند سپر يا ديوار حائل يا ديوار باربر يا همون روش نيلينگ باهاش مقابله كني .

ضمنا عكست هم وضوحش خيلي كمه نميشه هيچي ديد عزيزم ...

ضمنا زا اين پس اگر نميخواي كتك بخوري ترفند منو پياده كن كه تازه كلي هم بهت احترام يمزارن .. بگو من پروژه اي دارم كه بايد از اجراهاي خوب عكس بگيرم .. همينو بس ... :)

---------------------------------------------------
درست میگید اما اینجا که زمین ارزونه و مالک برای اینکه سود کنه حاضر به انجام این کار نیست-آقا رضا من خودم طراح هستم میدونم که اگر تیرها 10 سانت آویز میخورن مالک های محترم با بیل و کلنگ میفتن به جون مهندس و به زور جوابشونو میدیم حالا شما خودت حساب کن مجبورشون کنی روش های پر هزینه استفاده کنن دیگه کل خاندان مهندسو به آتیش میکشن
اتفاقا بهشون همینو گفتم گفتن که برو خودتو مسخره کن :D
این دتایل سازه نگهبان رو براتون آپلود کردم
http://uplod.ir/ugytnb65l9do/Untitled.png.htm

وضعیت
موضوع بسته شده است.