هفته نامه مهدویت

E ntezar

عضو جدید
کاربر ممتاز
آثار و فوائد وجود امام زمان(عليه السلام) در زمان غيبت

آثار و فوائد وجود امام زمان(عليه السلام) در زمان غيبت

يكى از پرسش هايى كه در مورد امام زمان(عليه السلام) مى شود اين است كه چه آثار و فوايدى بر وجود امام و رهبرى كه در

اختفا و غيبت به سر مى برد، مترتّب است؟ به عبارت ديگر، چرا امام(عليه السلام) سال ها قبل از ظهور، تولد يافته است و

فايده وجود آن حضرت چيست؟
لازم است قبل از پاسخ نكته اى تذكّر داده شود و آن اين كه سؤال مذكور مسأله جديدى نيست كه

تازه طرح شده باشد، بلكه سال ها قبل از تولد حضرت مهدى(عليه السلام)مطرح بود. حتّى اين پرسش ها همزمان با عصر نزول

وحى نيز وجود داشت چنانكه از جابر بن عبد اللّه انصارى، صحابى بزرگ پيامبر نقل شده است كه گفت: هنگامى كه آيه كريمه

«يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَاُولِي الأَمْرِ مِنْكُمْ»[SUP]([1])[/SUP] نازل شد، به رسول گفتم: خدا و رسول را شناختيم;

صاحبان امرى را كه خداوند اطاعت آنان را به اطاعت شما مقرون كرده است، چه كسانى هستند؟
پيامبر(صلى الله عليه وآله

وسلم) فرمودند:
«آنان جانشينان من و پيشوايان امّت بعد از من هستند. اول آن ها على بن ابى طالب است; سپس حسن و

حسين و على بن الحسينو
محمّد بن على كه در تورات معروف به باقر است. اى جابر! در آينده نزديك، او را ملاقات خواهى كرد.

هنگامى كه او را ديدى سلام مرا به او برسان. بعد از او جعفر بن محمّد، موسى بن جعفر، على بن موسى، محمّد بن على، على

بن محمّد، حسن بن على و سپس فرزندِ حسن، هم نام و هم كنيه من و حجت خدا در زمين و ذخيره خدا براى بندگان اوست.

همان كسى كه خداوند، مشرق و مغرب را به دستش فتح مى كند».
آن گاه حضرت فرمودند:«او همان كسى است كه از شيعيان و

دوستانش غايب مى شود،; دوران غيبتش به حدّى طولانى و دشوار است كه بر اعتقاد به امامت وى باقى نمى ماند مگركسى

كه خدا قلبش را بهوسيله ايمان آزمايش كرده باشد».
عرض كردم يا رسول اللّه! آيا شيعيان در زمان غيبت از او بهره مند مى

گردند؟
حضرتش فرمود:«آرى! سوگند به كسى كه مرا به نبوت مبعوث داشته است، البته آن ها از نور وجودش استفاده مى كنند

و از بركت ولايتش بهره مند مى گردند، همانطور كه از نور خورشيد بهره مند مى شوند گر چه در پس ابر باشد. اى جابر!

غيبت از اسرار مكتومِ خزانه علم خداست. پس آن را جز از اهلش پنهان دار».[SUP]([2])[/SUP]
با توجه به اين حديث مشهور، جواب سؤال

مذكور به خوبى روشن مى شود كه بدون ترديد، بركات خورشيد فروزان امامت و ولايت حضرت مهدى(عليه السلام) آن چنان

گسترده و فراوان است كه ابرهاى تيره و تارى كه به واسطه ستمگرى هاى دشمنان خدا براى مدّتى نامعلوم بين آن حضرت و

مردم حايل گرديده، نمى تواند جلو بركات وجودى آخرين حجت و ذخيره خدا را بگيرد.
زيرا اگر چه آن حضرت در زمان غم

انگيز غيبت، از تصرّف در بعضى از شئونات خويش ـ مانند حضور در جامعه و به دست گرفتن زمام امور ـ كناره گيرى مى

نمايند، لكن بايد دانست كه اين امر فقط يكى از شئونات آن حضرت است; چرا كه آن حضرت در بقيه شئونات خويش تصرف

مى نمايد و بسيارى از مشكلات جامعه را رفع و از درماندگان دستگيرى مى كند و امدادهاى غيبى آن بزرگوار در سراسر

هستى گسترش دارد. اين موضوع شواهد فراوانى دارد كه در جاى خودش به آن اشاره خواهيم كرد.
گذشته از اين، بايد دانست

كه تمام مصالح و حِكَم و فوايد و آثار وجود امام(عليه السلام)در زمان غيبت براى ما مكشوف نيست. از سفارش پيامبر به جابر

فهميده مى شود كه همگان استعداد و لياقت فهم و درك بركات وجود امام(عليه السلام) را در دوران غيبت ندارند; بلكه افرادى

همچون آن صحابى بزرگ مى توانند تا حدّى شعاع بركات وجودى حجّت خدا را درك كنند. زيرا حضرت در پايان گفتارشان به

جابر فرمودند:
«موضوع غيبت از اسرار خداست و بايد آن را از نااهلان پنهان بدارى».

E ntezar

عضو جدید
کاربر ممتاز
آثار و بركات وجودى امام(عليه السلام)
احاديث و روايات از پيامبر اكرم و ائمه(عليهم السلام) در جواب و پاسخ اين گونه پرسش ها فراوان است كه ذكر آن در اين مختصر نمى گنجد، لكن از باب نمونه به عنوان تيمّن و تبرّك، حديثى را از امام سجّاد(عليه السلام) كه بيانگر پاره اى از بركات وجودى امام(عليه السلام) است، ذكر مى كنيم:

سليمان از امام صادق(عليه السلام) و آن حضرت از پدر بزرگوارش امام باقر(عليه السلام)و آن حضرت از امام زين العابدين نقل مى كند كه حضرتش فرمودند:

«نحن أئمّة المسلمين، و حجج اللّه على العالمين، و سادة المؤمنين وقادة الغرّ المحجّلين، و موالي المؤمنين، و نحن أمان لأهل الأرض كما أنّ النّجوم أمان لأهل
السماء، و نحن الّذين بنا يمسك اللّه السماء أن تقع على الأرض إلاّ بإذنه، و بنا يمسك الأرض أن تميد بأهلها، و بنا ينزل الغيث، و تنشر الرحمة، و تخرج بركات
الأرض، و لولا ما في الأرض منّا لساخت بأهلها».

ثمّ قال: و لم تخل الأرض منذ خلق اللّه آدم من حجّة اللّه فيها ظاهر مشهور أو غائب مستور[SUP]([3])[/SUP]، ولا تخلو إلى أن تقوم الساعة من حجّة اللّه فيها، ولولا ذلك لم يعبد الله.

قال سليمان، فقلت للصادق(عليه السلام): فكيف ينتفع الناس بالحجّة الغائب المستور؟

قال: «كما ينتفعون بالشمس إذا سترها السحاب».

«ما (اهل بيت پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم)) پيشوايان امت اسلام، حجت هاى خدا بر جهانيان، آقاى اهل ايمان، پيشتواى روسفيدان و سرپرست مؤمنانيم. ما

امان براى اهل زمين هستيم، همچنان كه ستارگان امان براى اهل آسمانند. ما كسانى هستيم كه خدا به واسطه ما آسمان را بر فراز زمين نگه داشت و اهل زمين را
از هلاكت نجات بخشيده است. به واسطه ما باران مى بارد و رحمت خدا منتشر مى شود و
زمين بركاتش را بيرون مى آورد و اگر نبود در هر عصر و زمانى امامى از ما اهل بيت در زمين،
زمين اهلش را فرو مى برد و هلاك مى كرد.

سپس فرمودند: از هنگام خلقت آدم تا قيامت، زمين از حجت خدا خالى نبوده و نخواهد بود; خواه حجتش در ميان مردم آشكار و معروف باشد يا غايب و ناپيدا. خدا در زمين عبادت نمى گرديد».سليمان گويد: از امام صادق(عليه السلام) پرسيدم كه مردم در زمان غيبت چگونه از امام غايب بهره مند مى شوند؟

آن حضرت فرمود: «همچنان كه از خورشيد هنگامى كه در پشت ابرها است، بهره مند مى گردند».

مفاد بيان امام(عليه السلام) در اين حديث، سه بخش است:

بخش اول درموقعيّت ائمه(عليهم السلام) از جهت مقام ومنصب الهى آن هاست كه پيشوايان راستين اسلام پس از پيامبر گرامى حجت هاى خدا بر تمام عالميان و سيّد و آقاى اهل ايمان هستند كه به فرمان خداى سبحان به وسيله پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله وسلم) به جامعه اسلامى معرّفى گرديده و براى هدايت و رهبرى همه انسان ها در تمامى قرون و اعصار تعيين گشته اند.

در بخش دوم از فرمايش امام سجاد(عليه السلام) پاره اى از بركات وجودى ائمه اطهار(عليهم السلام)بيان شده است كه اختصاص به زمان حضور امام(عليه السلام) ندارد. زيرا آثار و بركات آن حضرت چنان گسترده است كه شامل زمان حضور و غيبت مى شود.

در بخش سوم از فرمايش امام سجاد(عليه السلام)، به چند نكته اساسى اشاره شده است:

الف) اگر امامى از اهل بيت پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم) در زمين نباشد، زمين اهلش را نابود مى كند.ب) اين كه خالى نبودن زمين از حجت خدا، يك سنّت الهى است كه از زمان حضرت آدم(عليه السلام) تا قيامت جريان دارد.ج) اين كه عبادت خدا در زمين بستگى به وجود حجّت خدا دارد.د) در كلام حضرت به بهره مند شدن مردم از وجود امام(عليه السلام) در ايام غيبت تصريح شده است.

narges_F

عضو جدید
کاربر ممتاز
وجود امام زمان در دوره غیبت چه آثاری دارد؟
در معرفت امام و به خصوص امام زمان(عج) هر شیعه در هر درجه و مرتبه اى از ایمان که باشد, باید بداند و معتقد باشد که بعد از پیغمبر اکرم(ص) دوازده امام معصوم(علیهم السلام) داریم; که یکى از آنها غایب و زنده است و روزى ظهور خواهد کرد. اصل وجود آن حضرت و غیبت و ظهورش را بسیارى از برادران اهل تسنن نیز قبول دارند و حتى کسانى از اهل سنت نیز مدعى زیارت آن حضرت شده اند. اصل اعتقاد به وجود و عشق و محبت به آن حضرت, اختصاص به شیعه ندارد و چیزى که ما را متمایز از دیگران مى کند, اعتقاد به امامت ایشان است و این که حیات دارند و روزى ظهور کرده, وظایف امامت شان را انجام داده و جهان را پر از عدل و داد خواهند کرد. به هر حال این اعتقاد شرط تشیع است; در غیر این صورت شیعه ى اثنا عشرى نخواهیم بود. در زمان غیبت نیز استفاده هایى از وجود حضرت مى شود.

بعید است که در بین شیعیان کسى باشد که اصل این مطلب را انکار کند. هم در امور تکوینى از آن حضرت استفاده مى شود و هم در توسلات.

برکات توسل
برکات بسیارى در توسل به آن حضرت نازل مى شود. در این زمینه, داستان هاى زیادى در کتاب ها نقل شده و در نجم الثاقب میرزاى نورى; از این داستان ها بسیار است. وجود آن حضرت در زمان غیبت, مانند خورشید در پشت ابر است.(۴) ما ایشان را نمى بینیم ولى او نور افشانى کرده و برکاتش را نازل مى کند. هم جهان را روشن مى کند و هم حرارت به عالم مى دهد. زمینه ى حیات را فراهم مى کند و هر کس هر معرفتى نسبت به امام داشته باشد, مى داند که فقط پرده و ابرى واسطه شده است و دیگر هیچ.

narges_F

عضو جدید
کاربر ممتاز
شناخت امام

شناخت امام

مشکل این است که وقتى امام هم حاضر باشد, ما درست نمى فهمیم که امام یعنى چه و داراى چه مقام, برکات و نقشى در تکوین و تشریع مى باشد; اگر بخواهیم پاسخ این پرسش را بفهمیم, بهتر است که به این پرسش برگردیم که اصلا وجود معصوم(ع) در زمان حضور چه برکاتى دارد و در زمان غیبت کدام یک از برکات حذف شده است؟ باید اعتراف کنیم که متإسفانه کسانى که امام شناسى آنها در حد بنده است, در این زمینه خیلى کوتاهى کرده اند. البته این تنها مربوط به شناخت امام نیست بلکه; نبست به سایر معارف نیز همین گونه است. ما وقتى هم به کسب علوم و معارف اسلامى همت مى کنیم, بیش تر مربوط به ظواهر و احکام عملیه است که بتوان رساله ى علمیه نوشت و در مقام استفتا پاسخ داد. اما تعمق بیش تر در معارف, متإسفانه مانند علما و بزرگان گذشته صورت نمى گیرد.

اما در این زمان, باید بگوییم که خیلى قصور داریم (اگر نگوییم تقصیر). حال بگذریم از امواج شبهات, ضلالت ها و التقاطها و غیره که در این زمان بیش از هر زمانى پیدا شده و زمینه ى متزلزل کردن عقاید و ایمان نسل آینده را فراهم کرده است و به دنبال آن ما نیز براى حفظ معارف, اصالت ها و ارزش هاى ناب اسلامى براى نسل آینده وظیفه ى بسیار سنگینى داریم. تعمیق معارف; از خداشناسى گرفته تا امامت و معاد و سایر مباحث بسیار ضعیف است. آیا واقعا معرفت ما نسبت به خداى متعال بیش تر از بعضى مردم عوام است که هیچ درس نخوانده و با قرآن و اهل بیت(علیهم السلام) آشنا نبوده و در معارف کار نکرده اند؟ به غیر از یک سرى مفاهیمى که غالبا مفاهیم سلبى است, چه اندازه در مورد معرفت خدا پیش رفته ایم؟

دل ها چه قدر با خدا آشنا شده؟ چه اندازه این اعتقاد در رفتارما اثر گذاشته و مى گذارد؟ این اعتقاد که مى گوییم خدا همه جا هست, واقعا این اعتقاد در رفتار ما چه قدر اثر دارد؟ آیا مانع از این مى شود که در خلوت و جلوت گناه نکنیم؟ آیا آن اندازه که حضور یک طفل نابالغ در زندگى ما مى تواند اثر داشته باشد, این اعتقاد به حضور خدا در ما اثر دارد؟ آیا به این مفاهیمى که در دعاها و مناجات ها آمده, توجه داریم و با آن آشنا هستیم؟ این مناجات شعبانیه که به فرموده ى امام;, عارفان انتظار رسیدن ماه شعبان را داشته اند تا عاشقانه این مناجات را بخوانند, البته اگر موفق شویم بخوانیم, واقعا آیا با مضامین آن آشنا هستیم و در روح ما اثر مى گذارد؟ آیا مى فهمیم ((...الهى هب لى کمال الانقطاع الیک ... .))(۵) یعنى چه؟ ((... الهمنى ولها بذکرک الى ذکرک ... .))(۶) یعنى چه؟

narges_F

عضو جدید
کاربر ممتاز
ادامه.......
اسرار و پشت پرده بماند, همین چیزهایى که در دست عوام است و خیلى ها بیش تر از ما مى خوانند, ما چه قدر به این ها معتقدیم و درک مى کنیم؟ چه قدر بیش تر از دیگران به حقایق این ها رسیده ایم؟ قیاس به نفس مى کنم; کسانى که مانند من هستند خیلى ضعیف اند. خوشا به حال کسانى که جلوترند از این حرف ها و اوهام که امروزه نبوت را یک تجربه ى دینى و شخصى مى دانند, بگذریم اما کسانى که واقعا معتقدند یک جبرییلى هست و وحیى نازل مى کند, خدایى هست که دستور مى دهد و به قلب پیغمبر چیزى القا مى شود, به همین چیزهایى که عوام معتقدند ما هم معتقدیم, چه اندازه بیش تر از آن ها به این حقایق معتقد هستیم؟

در مورد وجود امام(عج), ما مضامینى در همین کتاب مفاتیح الجنان درباره ى امامان داریم که اگر کمى دقت کنیم, آن وقت مى فهمیم که چه قدر دور هستیم. ((... من إراد الله بدإ بکم و من وحده قبل عنکم و من قصده توجه بکم ....))(۷) یعنى چه؟ ((... بکم فتح الله و بکم یختم ....))(۸) مفهوم این فرازها چیست؟ ((... بکم یمسک السمإ ان تقع على الارض الا باذنه و بکم ینفس الهم و یکشف الضر ....))(۹) به چه معناست؟!
شاید همه ى ما ده ها و صدها بار این فراز را خوانده باشیم; اما چه قدر فکر کرده ایم که باطن این معانى چیست؟ و اگر من و شما براى فهم این ها دقت نکنیم, پس چه کسانى باید بفهمند؟!

((...بکم ینزل الغیث وبکم یمسک السمإ ... .))(۱۰) ((... وبیمنه رزق الورى... .))(۱۱) ((... خلقکم الله إنوارا فجعلکم بعرشه محدقین حتى من علینا بکم ... . ))(۱۲)
این فراز یعنى چه؟ این پیغمبر و امامانى که ما مى شناسیم, در یک تاریخ معینى متولد شده اند و از عرش هم که نیامده بودند و بعد از دنیا رفته اند و امام دوازدهم به عقیده ى ما حیات دارند و بقیه شهید شده اند, پس این جملات و فرازها به چه معناست؟

Asef00

عضو جدید
غفلت از یار گرفتار شدن هم دارد

از شما دور شدن زار شدن هم دارد

هر که از چشم بیفتاد محلش ندهند

عبد آلوده شدن خار شدن هم دارد

عیب از ماست که هر صبح نمی بینیمت

چشم بیمار شده تار شدن هم دارد

همه با درد به دنبال طبیبی هستیم

دوری از کوی تو بیمار شدن هم دارد

ای طبیب همه انگار دلت با ما نیست

بد شدن حس دل آزار شدن هم دارد

آنقدر حرف در این سینه ی ما جمع شده

این همه عقده تلنبار شدن هم دارد

از کریمان فقرا جود و کرم می خواهند

لطف بسیار طلبکار شدن هم دارد

نکند منتظر مردن مایی آقا ؟!

این بدی مانع دیدار شدن هم دارد

ما اسیریم اسیر غم دنیا هستیم

mahdi1.JPG

Nazi_Elite

عضو جدید
کاربر ممتاز
زمانه غیبت است و هنگامه حیرت، منتظران درفراق پیشوا و مقتدایشان سرشک غم بر دیدگان جاری می سازند و در ندبه دلتنگی به مولایشان عرضه می دارند:
مولای من! سخت است که همه را می بینم ، اماشما را نمی بینم و حتی صدایی آرام و سخنی آهسته از شما نمی شنوم.
چه خوب بود اگر لیاقت دیدار شما را داشتم ، می پرسیدم:مولای من! در حیرتم، در غیبت شما چه کنم و چگونه باشم؟
پاسخی نمی شنوند، نداییی از درون آنان را می خواند،
چونکه گل رفت و گلستان شد خراب
بوی گل را از چه جوییم از گلاب
خود را تسلی می دهند، به سراغ کلمات نورانی اهل بیت علیهم السلام می روند و دل تشنه را به آب حیات سیراب می سازند.

گزیده ای از تکالیف شیعیان - برگرفته از آیات کریمه قرآن وروایات اهل بیت علیهم السلام - در مورددین داری و انتظار:

1) اهمیت پایداری در دین

امام موسی کاظم علیه السلام فرمودند: هنگامی که پنجمین امام از فرزندان امام هفتم علیهم السلام غایب شد، از خدا بترسید، از خدا بترسید،درمورد دینتان! مبادا کسی شما را از آن خارج کند.

امام صادق علیه السلام فرمودند: همانا برای صاحب این امر (امراحیای دین و ازبین بردن بدعتها) غیبتی است که در هنگام غیبت او ، بنده ی خدا باید تقوای الهی را مراعات کند و به دین خود چنگ زند.

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله فرمودند: حضرت مهدی{ عجل الله تعالی فرجه الشریف } از فرزندان من است که خداوند سبحان به وسیلهاو شرق و غرب عالم را فتح می کند. او همان کسی است که از میان دوستان خود غایب میشود به گونه ای که بر اعتقاد به امامت او پایدار نمی ماند مگر کسی که خداوند سبحان قلب او را برای ایمان آزموده باشد.

عبدالله بن سنان گوید: حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند: به زودی زمانی فرا می رسد که حق و باطل برشما مشتبه می شود و باقی می مانید بدون نشانه ای که ظاهر باشد و امامی که شما را هدایت کند. از آن فتنه نجات پیدا نمی کند مگر کسی که با دعای غریق ، خدا را بخواند. من عرض کردم: چگونه است؟ حضرت فرمود: یا الله یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک. پس من گفتم: یا مقلب القلوب و البصار ثبت قلبی علی دینک. حضرت فرمود: البته خداوندسبحان ، دگرگون کننده قلبها و چشمها است ، اما همانطور که من می گویم بگو: یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک.

2)تهذیب نفس

ابو بصیر می گوید: امام صادق علیه السلام فرمودند: هرکس دوست دارد از یاران حضرت مهدی علیه السلام باشد، باید منتظر او باشد و در همان حال انتظار عمل خود را با پرهیزکاری و نیکویی های اخلاقی همراه سازد. پس اگر از دنیا رفت و حضرت مهدی علیه السلام پس از مرگ او ظهور کرد، به او همانند کسی که در رکاب آن حضرت است ، پاداش می دهند. پس تلاش کنید و منتظر باشید. گوارا باد بر شما! ای گروهی که در سایه رحمت الهی قرار گرفته اید.

امام زمان { عجل الله تعالی فرجه الشریف } در توقیعی _خطاب بهمرحوم شیخ مفید رحمه ا..علیه_ چنین فرمودند: ... بنا بر این دوری ما از آنها تنها به جهت امور نا پسندی است که ازآنها به ما می رسد و ما این امور را شایسته آنان نمی دانیم.

ادامه دارد . . .

آخرین ویرایش:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار

قبل از اينکه جد ما حضرت آدم عليه السلام آفريده شود وما به خلقت جسماني به اين دنيا منتقل شويم، خداوند متعال ارواح همه انسانها را آفريده(26) ودر آن عالم، در حالي که همه ارواح حضور داشتند، معرفت خويش را به همه ارزاني داشت وبر بندگي خود از آنان ميثاق گرفت.(27) آن گاه خداوند متعال، پيامبر اکرم وامير المومنين عليه السلام وديگر پيشوايان معصوم ودر پايان، حضرت مهدي عليه السلام وغيبت وظهور آن حضرت در آخر الزمان را بر همه ارواح ارزاني داشت(28) وهمگان را به پذيرش ولايت آنان آزمود. در اين آزمايش، که در عالم قبل برگزار شد، همچون آزمايش هاي بعدي آن در دنيا (غدير، سقيفه، عاشورا و...) همه ايمان نياورده _ با آنکه بر آنان اتمام حجت شده بود _ برخي با آن به مخالفت برخاسته، به علت مخالفت با حکم خدا، کافر قلمداد شدند...

رواياتي که بيانگر مطالب فوق باشد، آن قدر در کتب وجواميع حديثي شيعه واهل سنت فراوان است که از حد تواتر گذشته، از مسلميات اعتقاد اسلامي تلقي مي گردد. امام صادق عليه السلام به صحابي بزرگ خود داود رقي فرمودند: هنگامي که خداي بزرگ اراده کرد مخلوقات را بيافريند، آنان را آفريد ودر مقابل پراکنده ساخت، آن گاه به آنان گفت: پروردگار شما کيست؟ پس اول کسي که سخن گفت: رسول خدا صلى الله عليه وآله وسلم امير المومنين وائمه صلوات الله عليهم اجمعين بودند. آنان گفتند: خدايا تو پروردگار ما هستي. لذا خداوند آنان را حامل علم ودين خود فرمود. آن گاه به ملائکه فرمود: اينان حاملان دين وعلم من بوده امين من در ميان خلقم هستند، و(درباره) آنان پرسش خواهد شد. آن گاه خدا به (ارواح) آدمي زادگان گفت: به ربوبيت خدا و(لزوم) اطاعت وولايت اين افراد (اهل بيت) اقرار کنيد...
سپس امام، در پايان حديث فرمودند: اي داود، ولايت ما در عالم ميثاق (قبل از دنيا) مورد تاکيد بوده است.(29) حضرت باقر عليه السلام فرمودند: اگر مردم مي دانستند که (حضرت) علي در چه زمان به (لقب) امير المومنين ناميده شد ولايت او را انکار نمي کردند! راوي پرسيد: خدا شما را رحمت کند، چه زمان به اين لقب ملقب شد؟ فرمودند: آن زمان که خداي بزرگ، فرزندان آدم را از پشت آنها بيرون کشيد وآنان را بر خويش گواه گرفته فرمود: آيا من آفريدگار شما ومحمد پيامبر من وعلي امير مومنان نيست؟(30) ولايت نه فقط در عالم قبل به همه انسانها عرضه شد وافراد بر آن آزموده شدند، در عالم دنيا نيز، خداوند متعال، ولايت چهارده معصوم عليهم السلام را در متن تمام کتابهاي آسماني قرار داده، افراد را به ايمان به آن دعوت فرمود. حضرت کاظم عليه السلام فرمودند: (ولاية علي مکتوب في جميع صحف الأنبياء ولن يبعث الله نبيّاً إلاَّ بنبوّة محمّد وولاية وصيّه علي عليه السلام).(31) ولايت حضرت علي در تمامي کتابهاي آسماني انبياء نوشته شده بود وخدا هيچ پيامبري را به نبوت برانگيخته نکرد مگر اينکه او مامور به دعوت خلق به سوي نبوت محمد وولايت وصي او علي عليه السلام بود.(32) اين مطلب در کتب اهل سنت نيز به صراحت يافت مي شود.

پيامبر اکرم صلى الله عليه وآله وسلم در گزارش سفر معراج فرمودند: فرشته اي بسوي من آمد وگفت: اي محمد از (ارواح) پيامبراني که بيش از تو فرستاديم بپرس(33) که بر چه چيز مبعوث شدند. من پرسيدم. آنان گفتند: بر ولايت تو وولايت علي بن ابي طالب مبعوث شده بوديم.(34) پس ولايت اهل بيت عليهم السلام در عالم قبل بر همه عرضه گرديده وسيله آزمايش الهي در آن عالم بوده است، چه رسد به اين عالم. وانبياء واديان سابق، مامور تبليغ ولايت بوده اند، چه رسد به اين دين!

(26)آيه 172 سوره اعراف بيانگر اين حقيقت اعتقادي است.
(27)روايات اين بحث بسيار فراوان است که تعدادي از آن را علامه مجلسي قدس سره در بحار جلد 61/ باب 42 و43 نقل نموده است.
(28)در زيارت آل يس نيز به اين مطلب اشاره شده است: (السلام عليک يا ميثاق الله الذي أخذه ووکَّده) سلام بر تو اي کسي که خدا درباره ولايت تو عهد گرفته وآن را محکم ساخت.
(29)بحار 5: 244/ ح 19، و26: 227/ ح 33، و57: 95/ ح 80 .
(30)بحار 37: 306/ ح 35.
(31)بصائر الدرجات: 72.
(32)اگر چه از کتب آسماني قبل، معدودي چون تورات وانجيل باقي مانده، آنها نيز به صورتي کاملا تحريف يافته ودستکاري شده موجودند، ولي هنوز آثار ولايت اهل بيت عليهم السلام در اين کتب قابل کشف مي باشد. رجوع کنيد به کتاب ارجمند انيس الاعلام: جلد 5.
(33)مضمون آيه 43 سوره زخرف.
(34)تاريخ دمشق، ترجمه الامام علي/ ابن عساکر 2: 97.

E ntezar

عضو جدید
کاربر ممتاز
حرفای خودمه .ینی اینا ذهنمو مشغول کرده...

حرفای خودمه .ینی اینا ذهنمو مشغول کرده...

میلاد با سعادت حضرت حجت بن الحسن العسکری مهدی صاحب زمان مبارک باد

[FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif]بر مهدی آن هاله نورش صلوات..[/FONT][FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif]
[/FONT]
[FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif]برخال لب وجام ظهورش صلوات....[/FONT][FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif]
[/FONT]
[FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif]بی پرده همه انس وملک میگویند..[/FONT][FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif]
[/FONT]
[FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif]برسال ومه و وقت ظهورش صلوات[/FONT]
[FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif]
[/FONT]

E ntezar

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواستم این هفته از تمام دوستانی که لطف میکنند ومطالبی که بنده میذارم ازشون تشکر کنم .واقعا دوستان به بنده خیلی لطف دارند حقیقتش بنده احساس کردم که این مطالب خیلی نیازه وقابل استفادن امیدوارم دوستان راضی باشن و این مطالب برای آنها مورد استفاده قرارگرفته شده باشه .بنده هم در حد توانم وقت گذاشتم وبرای من باعث افتخاره که کمک کوچکی به دوستای گلم کرده باشم..حقیقتش بنده نمیدونم دیگه چه مطالبی بذارم ینی هر چی میدونستم گذاشتمدیگر چیزی برای ارائه ندارم خواستم دوستان لطف کنند برای بنده موضوع دلخواه بذارند که بنده طبق میل آنها وموضوع بندی در این زمینه برای آنها مطلب بگذارم..امیدوارم دوستان نهایت مشارکت رو داشته باشن...

مسروری

عضو جدید
کاربر ممتاز
عارف مرحوم حاج محمد اسماعیل دولابی در بیانی، معنای غیبت حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه) را اینگونه تشریح می‌کنند:
سوال شد امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) غایب است یعنی چه؟ گفتم غایب؟ کدام غایب؟ بچه دستش را از دست پدر رها کرده و گم شده می گوید: پدرم گم شده است. ما مثل بچه‌ای هستیم که پدرش دست او را گرفته است تا به جایی ببرد و در طول مسیر از بازاری عبور می‌کنند.
بچه جلب ویترین مغازه‌ها می‌شود و دست پدر را رها می‌کند و در بازار گم می‌شود و وقتی متوجه می‌شود که دیگر پدر را نمی‌بیند، گمان می‌کند پدرش گم شده است. در حالی که در واقع خودش گم شده است. انبیاء و اولیاء پدران خلق اند و دست خلائق را می‌گیرند تا آنها را به سلامت از بازار دنیا عبور دهند.
غالب خلائق جلب متاع‌های دنیا شده‌اند و دست پدر را رها کرده و در بازار دنیا گم شده‌اند. امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) گم و غایب نشده است ما گم شدیم و محجوب گشته‌ایم.
امام غایب نیست، تو نمی بینی آقا را. او حاضر است. چشمت رو که اسیر دنیا شده اگر از دنیا دست بردارد، آقا را می بیند.
خلاصه نگو آقا غایب است. تو نمی بینی.

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
گلچینی از بیانات مقام معظم رهاری در مورد حضرت ولی‌عصر(ارواحنا له‌الفداء)

اين، آينده‌ى قطعى شماست

ملت ايران به فضل پروردگار، با هدايت الهى، با كمكهاى معنوى غيبى و با ادعيه‌ى زاكيه و هدايتهاى معنوى ولى‌الله‌الاعظم ارواحنافداه خواهد توانست تمدن اسلامى را بار ديگر در عالم سربلند كند و كاخ با عظمت تمدن اسلامى را برافراشته نمايد. اين، آينده‌ى قطعى شماست. جوانان، خودشان را براى اين حركت عظيم آماده كنند. نيروهاى مؤمن و مخلص، اين را هدف قرار دهند.
ديدار ايثارگران 29/05/1376

قبل از فرج، آسايش و راحت‌طلبى و عافيت نيست!
قبل از دوران مهدى موعود، آسايش و راحت‌طلبى و عافيت نيست. ...قبل از ظهور مهدى موعود، در ميدانهاى مجاهدت، انسانهاى پاك امتحان مى‌شوند؛ در كوره‌هاى آزمايش وارد مى‌شوند و سربلند بيرون مى‌آيند و جهان به دوران آرمانى و هدفىِ مهدى موعود(ارواحنافداه) روزبه‌روز نزديكتر مى‌شود؛ اين، آن اميد بزرگ است؛ لذا روز نيمه‌ى شعبان، روز عيد بزرگ است.
دیدار با مردم قم 30/11/1370

حقیقت انتظار
انتظار، يعنى دل سرشار از اميد بودن نسبت به پايان راه زندگى بشر. ممكن است كسانى آن دوران را نبينند و نتوانند درك كنند - فاصله هست - اما بلاشك آن دوران وجود دارد؛ لذا تبريك اين عيد - كه عيد اميد و عيد انتظار فرج و گشايش است - درست نقطه‌ى مقابل آن چيزى است كه دشمن مى‌خواهد به وجود بياورد.
ما آن وقتى مى‌توانيم حقيقتاً منتظر به حساب بياييم كه زمينه را آماده كنيم. براى ظهور مهدى موعود(ارواحنافداه) زمينه بايد آماده بشود؛ و آن عبارت از عمل كردن به احكام اسلامى و حاكميت قرآن و اسلام است. اولين قدم براى حاكميت اسلام و براى نزديك شدن ملتهاى مسلمان به عهد ظهور مهدى موعود (ارواحنافداه و عجّل‌اللَّه‌فرجه)، به‌وسيله‌ى ملت ايران برداشته شده است؛ و آن، ايجاد حاكميت قرآن است؛
ديدار به مناسبت ميلاد حضرت مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشریف) 25/09/1376

بايد زمينه را آماده كنى

مسأله‌ى ولادت حضرت مهدى عجّل‌اللَّه‌تعالى‌فرجه‌الشّريف، از اين جهت هم حائز اهميت است كه مسأله‌ى انتظار و دوران موعود را كه در مذهب ما، بلكه در دين مقدّس اسلام ترسيم شده است - دوران موعود آخرالزّمان؛ دوران مهدويت - ما به ياد بياوريم، روى آن تكيه كنيم و بر روى آن مطالعه و دقّت و بحثهاى مفيدى انجام گیرد. شما بايد زمينه را آماده كنى، تا آن بزرگوار بتواند بيايد و در آن زمينه‌ى آماده، اقدام فرمايد. از صفر كه نمى‌شود شروع كرد! جامعه‌اى مى‌تواند پذيراى مهدى موعود ارواحنافداه باشد كه در آن آمادگى و قابليت باشد، والّا مثل انبيا و اولياى طول تاريخ مى‌شود
در ديدار با پاسداران 10/12/1368

دنيا را از عدل و داد پر مى‌كند و ظلم را ريشه‌كن مى‌سازد

خصوصيت مهدى موعود(عجل‌الله‌تعالى‌فرجه‌وارواحنافداه) در نظر مسلمانان اين است كه: «يملأ الله به‌الارض قسطا و عدلا كما ملئت ظلما و جورا». عدل و داد، استقرار عدالت در جامعه، از بين بردن ظلم از سطح زمين، خصوصيت مهدى موعود است. ... بشر به سمت آن چيزى حركت مى‌كند كه مظهر آن، وجود مقدس مهدى(عجل‌الله‌تعالى‌فرجه‌الشريف) باشد و او كسى است كه در احاديث متواتر وارد شده كه دنيا را از عدل و داد پر مى‌كند و ظلم را ريشه‌كن مى‌سازد.
سخنرانى در خجسته سالروز ولادت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)

منبع...

E ntezar

عضو جدید
کاربر ممتاز
زنان در گسترش فرهنگ مهدویت نقش اساسی دارند

زنان در گسترش فرهنگ مهدویت نقش اساسی دارند

همه انسان‌ها در برابر امام عصرِ خود حضرت مهدی(عج)، مسئول هستند و براي زمينه‌سازي ظهور آن حضرت وظايفي را بر عهده دارند، در این میان زنان نیز علاوه بر نقش عمومي كه همه‎ی انسان‌ها عهده‌دار آن هستند، مي‌توانند در مواردي به طور خاص همچون؛ حضرت فاطمه(س) و حضرت زینب (س)، نقش حساسی را در پیشرفت و بقای اسلام، ایفا نمایند و زمينه‌هاي ظهور را فراهم سازند.

براي دست‌يابي به اين مسئله مهم و پاسخ گویی به اهمیت و کیفیت نقش زنان در حکومت مهدویت و زمينه‌سازي ظهور ایشان، گفتگوی خبرگزاری آوا با نوریه حسینی، کارشناس علوم اسلامی از نظر می گذرد.

نوریه حسینی در این باره می گوید: زنان به عنوان نیمی از پیکره‏‏ی جامعه و مهمترین عامل انتقال ارزشها در خانواده، از نقش و جایگاه خاصی در عرصه های اجتماعی و خانوادگی برخوردارند.

این کارشناس علوم اسلامی با بیان اینکه زنان منتظر همچون مردان منتظر از صلابت و ایمان استوار و راسخ برخوردارند، گفت: زنان، در زمان حکومت حضرت مهدی(عج) فعال و پویا عمل نموده و در جهت اهداف امام عصر (عج)حرکت می نمایند.

وی از مهمترین نقش های زنان در دوران غیبت را، تربیت نسل پاک و منتظر عنوان کرد و گفت: در طول تاریخ، یکی از نقش های بی بدیل زنان، دفاع از ولایت از طریق پویا سازی خانواده و تربیت جامعه‏ی مهدویت است.

این فعال حوزوی کشورمان، وضعیت زنان در دوران حکومت حضرت مهدی(عج) را اینچنین توصیف کرد: با آمدن حضرت مهدی(عج)، زن دوباره به جایگاه انسانی و اسلامی خویش بر می گردد و کرامت و شرافت از دست رفته اش را به دست می آورد.

شرح کامل این گفتگو به قرار ذیل است.

آوا: آیا در بین یاران حضرت مهدی (عج) نامی از زنان هم برده شده است ؟ این زنان چه ویژگی هایی داشته و چه فعالیت هایی را انجام می دهند؟

در روایت داریم 50نفر از میان 313یارخاص امام مهدی (عج) زن می باشند. امام باقر (ع) نقل می کند که"به خدا سوگند سه صد و اندی خواهند آمد که پنجاه نفر از میان آنان زن می باشد" حضرت در ادامه می فرمایند"علاوه بر این پنجاه نفر، چهارصد بانوی برگزیده هم همراه حضرت عیسی(ع) به کمک حضرت خواهند شتافت.

در روایتی از پیامبر اکرم(ص) داریم که فرمودند«عیسی بن مریم، به همراه هشتصد مرد و چهارصد زن از بهترین و شایسته ترین افراد روی زمین خواهد آمد» . علاوه بر این ما زنان رجعت کننده در عصر حضرت مهدی(عج) را داریم که به کمک آن حضرت می شتابند، به طوری که طبری در کتاب دلائل الامامه از امام صادق(ع) روایتی را نقل می کند که حضرت فرمودند" همراه قائم، 13 زن خواهند بود، به نامهای؛ قنوا دختر رشیدهجری، ام‏ایمن، حبابه والبیه، سمیه مادرعمار یاسر(اولین زن شهیده اسلام)، زبیده ام‏خالد احمسیه، ام سعیدحنفیه، صیانه ماشطه، ام‏خالدجهنیه‏.

این زنان، همچون مردان منتظر ازصلابت و ایمان استوار و راسخ برخوردارند و در تکاپو و تلاش خستگی ناپذیر هستند و در جهت اهداف حضرت مهدی(عج) حرکت می کنند. زنان منتظر، فعال و پویا عمل می کنند و به مهمترین وظایفشان که آماده سازی و تربیت جامعه‎ی مهدویت است، اهتمام جدی دارند.

آوا: زنان چه نقشی در گسترش فرهنگ انتظار مهدوی دارند؟
زنان به عنوان نیمی از پیکره اجتماع و مهمترین عامل انتقال ارزشها در خانواده، از نقش و جایگاه مهمی در عرصه های اجتماعی و خانوادگی برخوردارند.

باید بگوییم که هیچ جنبش مهم اجتماعی را نمی توان یافت که زنان در آن موثر نباشند، قابل یادآوری است که آنچه باعث گسترش و ماندگاری قیام امام حسین(ع) گردید، حضور زنان بویژه حضور فعال حضرت زینب (س) بود. امروز نیز زنان در گسترش فرهنگ مهدوی نقش عظیمی دارند. تربیت نسل امروزی به صورت شایسته و آنچه لایق یک انسان است، از مهمترین نقش هایی است که زن امروزی بر عهده دارد.

آوا: زنان در حکومت امام زمان قبل از ظهور و در هنگام ظهور و بعد از آن چه جایگاهی دارند؟
وضعیت زنان قبل از ظهور حضرت که ما از آن به آخر الزمان تعبیر می کنیم، وضعیت اسفناکی است به طوریکه زن از جایگاه اصلی و اساسی خویش سقوط می کند و به عنوان ابزار و کالای تبلیغاتی در دست نا اهلان قرار می گیرد، در واقع این چیزی نیست جز همان جاهلیت مدرنی که امروز با آن روبه رو هستیم، امادر دوران حکومت حضرت مهدی(عج)، زن دوباره به جایگاه انسانی و اسلامی اش بر می گردد و کرامت از دست رفته اش را دوباره به دست می آورد، لذا زنان در حکومت حضرت چنان قوی و فعال می شوند که طبق روایات، در خانه هایشان فتوا می دهند و از میان یاران خاص حضرت(313)نفر، زنانی هستند که از طرف حضرت به عنوان حاکم انتخاب خواهند شد.

آوا: نقش و وظایف زنان در عصرغیبت در تربیت نسل منتظر چیست؟
از مهمترین نقش های زنان در دوران غیبت ولی عصر(ع)، تربیت نسل پاک و منتظر است، به طوریکه در طول تاریخ یکی از نقش های بی بدیل زنان، دفاع از ولایت از طریق پویا سازی خانواده بوده است .

در این زمینه امام خمینی(ره) می فرمایند "همانطور که قرآن انسان ساز است، زن نیز انسان ساز است، لذا دامن پاک مادران می تواند بهترین و موثرترین کانون برای تربیت نسل منتظر باشد، زيرا با عطوفت و صبر در برابر تربيت فرزندان سازنده‏ترين نقش تربيتى را بر عهده دارند و یکی از افتخارات زنان اینست که بزرگ مردان تاریخ، در دامان اینها رشد کرده و بزرگ شده اند.

آوا: شما به عنوان یک بانوی فرهنگی و مسلمان، چه راهکارهایی را در جهت ترویج فرهنگ مهدویت پیشنهاد می کنید؟
توجه به خانواده و نقش اساسی آن که محل پرورش افراد و انسان سازی است و امروز دشمن برای کم رنگ کردن خانواده و نقش آن تلاش می کند، من از خانواده ها می خواهم که روی اصل و استحکام خانواده سرمایه گذاری کنند، چرا که خانواده بهترین کانون آشنایی در ترویج فرهنگ مهدوی است.

دقت و سرمایه گذاری روی تربیت اولاد مخصوصا دختران که مادران فردا هستند و آشنا کردن فرزندان با آرمانها، اهداف و دولت کریمه‏ی حضرت و پرورش روحیه‏ی مقاومت و جهاد در عرصه های مختلف از وظایف اصلی و مهم خانواده هاست.

E ntezar

عضو جدید
کاربر ممتاز
بهترین کار برای امام زمان میدنی چیه ..بهترین کار این که براش ارزش قائل باشیم بهترین کار اینه که بفکرش باشیم آخه اون خیلی بفکر ماست خیلی دوسمون داره هی برامون

دعامیکنه هی میگه خدایا به من مهدی ببخشش اونوقت ما چی انگار نه انگار امامی هست حاظر نیستیم یه دعابراش بکنیم بابا خودش داره میگه برای فرجم دعا منید

چرا کسی به فکر نیست ینی دوس نداریم امام زمان بیاد؟؟خسته نشدیم ؟؟؟بابا یه کاری کنیم برا امام زمان .بش بگیم بیاد .نماز میخونیم نه یه قنوتی نه الهم کن لولیکی هیچ هیچی
ببینید نذرای مردم چین .ماشین دار شن خونه دار شن کی برا امام زمان برا ظهورش سفره پهن میکنه هااااااااا کی کی؟؟کی برا ظهورش دعامیکنه؟؟بچه ات برادرت خواهرت آیا تو
ذهنش فکری از امام زمان هست ؟؟ولی فلان یازیگر فلان خواننده چی ؟؟همشونو حفظه..ما از اون که قراره به دادمون برسه غافلیم

به اندازه یه مسابقه فوتبال ارزش برا حجت بن الحسن قائلیم؟؟به اندازه یه مرغ اگه گم بشه برا حجت بن الحسن ارزش قائلیم؟؟دست چک گم بشه تا کوجا حاضری دنبالش بگردی

اونوقت امام زمان 1778 ساله غریبه کسی گفته امام زمان چه خبر؟؟؟تا کوجا دنبالش کشتیم ؟؟امام زمان تو این دل ما غریبه .اون دلش از ماشیعه هاااااااااااا خونه ..کار بهسنی

وبودایی ویهودی ومسیحی که نداره اون امیدش به ماشیعه ها س..بیایم به فکر باشیم بیایم دعاکنیم براش بخدادیگه خسته شدیم کلید مشکلات ما دست امام زمانه

بیایم زمینه ظهورو براش فراهم کنیم کمکش کنیم

بیایم نماز صبحامون دعای عهد بخونیم سلامی کنیم هر رزو صب به امام زمام گونا نکنیم

خودمون بسپوریم دست امام زمان اون چیزی که میخواد باشیم بیایم امام زمانی باشیم وقتی امام زمانی باشیم رفیقامون رو امام زمانی انتخاب کنیم با امام زمانیا بگردیم با دانشجوی امام زمانی بگردیم با امام زمانی هم کلام هم صحبت هم فکر باشیم نباید دو روباشیم باید یه رو باشیم یه چور باشیم

خدایا کمکمون کن امام زمانی فک کنیم امام زمانی زندگی گنیم امام زمانی بمیریم

چون دنیا به غیر امام زمان خداشاهده معنانداره خود دنیا بناش بر امام زمانه ینی امام زمان نباشه دنیا نیست چه معنی داره دنیاباشه امام نباشه ...

برای ظهور هر چه بیشتر در فرج امام زمان ایشالا ماه رمضان فرج ظهور حضرت حجت باشه یه صلوات محمدی پسند بفرستید

ا

اللهم عجل لولیک الفرج

آشنا....

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
نمیدونم قبلاً راجع به بعد از ظهور صحبتی شده یا نه؟ من نظرم اینه که درمورد اتفاقات و شرایط زندگی بعد از ظهور مطالبی گفته بشه، چطوره؟

Nazi_Elite

عضو جدید
کاربر ممتاز
مطالبی که میذارم تحت عنوان وظایف منتظران در عصر ظهوره .... امیدوارم واسه دوستان مفید باشه:gol::gol::gol:

3) اجتناب از حرام
امام صادق علیه السلام فرمودند: زاهد ترین مردم کسی است که حرام را ترک کند.(بحارالانوار:177/53)

امام صادق علیه السلام فرمودند: نخوردن یک لقمه حرام ، نزد خداوند محبوب تر است از دو هزار رکعت نماز مستحبی.(بحار الانوار :373/90به نقل از عده ابن فهد حلی رحمه الله )

امام صادق علیه السلام: امور {وکارهایی که برای شما پیش می آید}سه گونه است. مطلبی که به روشنی در مسیر هدایت است که باید به دنبال آن بود و چیزی که به روشنی در مسیر گمراهی است که باید از انجام آن خودداری نمود و کاری که تشخیص هدایت وگمراهی در آن مشکل است و باید برای دانستن آن به خدا و رسولش مراجعه نمود.{در انتهای روایت امام فرمودند :} همانا توقف و انجام ندادن کارهای مشکوک و مشتبه بهتر از گرفتار شدن به چیزهایی که موجب هلاکت می شود(اصول کافی : 68/1)

از اما باقر علیه السلام روایت شده است که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند : هرکس مال مومنی را به ناحق غصب کند خداوند عز و جل پیوسته از او روی گردان است ، از کارهای خیر و نیکی که انجام میدهد بیزار است وآنها را در زمره کارهای نیک او محسوب نمی کند تا وقتی که توبه کند و مالی را که غصب نموده به صاحبش باز گرداند.(بحارالانوار 294/101ح 8 به نقل از ثواب الاعمال شیخ صدوق رحمه الله)

ادامه دارد...

آخرین ویرایش:

Nazi_Elite

عضو جدید
کاربر ممتاز
4) اجتناب از شنیدن موسیقی:gol:

از آنچه به آن آگاهی نداری، پیروی مکن، چرا که گوش و چشم و دل، همه مسؤولند. ( 36 )اسراء
وَلَا تَقْفُ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ ۚ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُولَٰئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْئُولًا ( 36

امام صادق علیه السلام فرمودند: از گوش آنچه شنیده می پرسند و از چشم از آنچه دیده و از قلب آنچه باور داشته است.(اصول کافی :37/2ح2)

رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: همانا خداوند تعالی مرا برای هدایت و به عنوان رحمت برای جهانیان مبعوث کرد و به من فرمان داد نی ها ، طنبور ها ، سازها و سایر آلات موسیقی و تارها و بتها و امور مربوط به جاهلیت را ازبین ببرم.(مستدرک الوسائل:219/13ح16)

در حدیثی ابن عباس از رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم نقل می کند که فرمودند: از مقدمات قیامت ضایع ساختن نماز و پیروی از هواهای نفسانی است... در آن هنگام مردم نرد و شطرنج یا طبل و بربط و تار و طنبور و آلات موسیقی را (نه تنها منکر نمی دانند بلکه آنها را ) نیکو می شمارند وامر به معروف و نهی از منکر را ناپسند می دانند و انکار میکنند... آنان در ملکوت آسمان ها پلیدان نجس خوانده می شوند.(بحار الانوار 306/6، 308)

رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: ... ای سلمان ! در این هنگام چیزی از مشرق می آورند و چیزی از مغرب که امت مرا رنگ رنگ میکند، پس وای بر ضعیفان امت من (در ایمان) از کار آنان و وای بر آنان از عذاب خداوند.(بحارالانوار:307/ 6)

ادامه دارد...
:gol:

Nazi_Elite

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نام خدا

وظایف منتظران در عصر غیبت

(5)اهمیت حجاب برای بانوان

سوره مبارکه نور(24):30و31:

به مومنان بگو چشمهای خود را از (نگاه به نا محرمان) فروگیرند ، و عفاف خورد راحفظ کنند. این برای آنان پاکیزه تر است . خداوند از آنچه انجام می دهند آگاه است.و به زنان با ایمان بگو چشمهای خود را (از نگاه هوس آلود) فرو گیرند ، و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود را - جز آن مقدار که نمایان است- آشکار ننمایند ، و (اطرف)روسری های خود را بر سینه ی خود افکنند (تا گردن و سینه با آن پوشانده شود) و زینت خود را آشکار نسازند مگر برای شوهرانشان ، یا پدرانشان،... و هنگام راه رفتن پاهای خود را به زمین نزنند تا زینت پنهانیشان دانسته شود (و صدای خلخال که بر پا دارندبه گوش رسد)... .

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم به حضرت فاطمه علیها السلام فرمودند: چه چیز برای زن بهتر است؟ ایشان فرمودند: اینکه او هیچ مردی را نبیند وهیچ مردی هم اورا نبیند. سپس پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم حضرت فاطمه علیها السلام را به سینه خود چسباندند و فرمودند: ذُرِّیَّةً بَعْضُهَامِن بَعْضٍ. {آل عمران(3)ک34. آنها فرزندان (و دودمانی) هستندکه (از نظر پاکی وتقوا و فضیلت) بعضی از بعض دیگر گرفته شده اند.}. (بحار الانوار:43/84 ح7.)

صدوق(ره)در کتاب عيون به سند خود از اميرالمؤمنين(ع) روايت کرده که فرمود: من و فاطمه نزدپيغمبر(ص) رفتيم و او را ديدم که به سختي مي‏گريست و چون سبب پرسيدم فرمود شبي کهبه آسمانها رفتم زناني از امت‏خود را در عذاب سختي ديدم و گريه‏ام براي سختي عذابآنهاست.
فرمود:دخترم! اما آن زني که به موي سر آويزان شده بود زني بود که موي سر خود را از مرداننامحرم نمي‏پوشانيد.......زني که به پاها آويزان بود زني بود که بي اجازه شوهر ازخانه بيرون مي‏رفت، اما آنکه گوشت‏بدنش را مي‏خورد آن زني بود که بدن خود را برايمردم آرايش مي‏کرد ،........ آنکه گوشت تنش را به مقراض مي‏بريدند آن زني بود که خود را در معرض مردان قرار مي‏داد..... .
از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده است که فرمود: هرکسبا زنی نامحرم شوخی کند (آنچنان که با همسرش شوخی می کند)، خداوند در مقابل هرکلمه که در دنیاگفته است، {در آخرت} او را هزار سال زندانی می کند. (وسائل الشیعه(آلالبیت):235/20ح2.)

از امام صادق علیه السلام نقل شده است که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله و سلم فرمودند: هر زنی که خود را خوشبو سازد و از خانه اش بیرون رود، تا هنگامیکه باز گردد – هرگاه که باشد – بر او لعنت میشود.(وسائل الشیعه (آل البیت): 161/20ح4.)

امام صادق علیه السلام فرمودند: رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در حدیث مناهی نهی می فرمایند از اینکه زن بدوناجازه شوهر از خانه خارج شود، که اگر خارج شود تا زمانی که به خانه برگردد، هرفرشته ای که در آسمان است و هر چه از انسان و جن که از کنار او می گذرد، او ررانفرین می کند. و نیز نهی می فرمایند از اینکه زن خود را برای غیر شوهرش آرایش کندکه اگر چنین کند، خداوند بر خود لازم دانسته که او را به آتش بسوزاند. همچنین نهی می فرمایند از اینکه زن با غیر شوهر و محارم خود ، بیش از پنج کلمه – آن هم در صورت نیاز – سخن بگوید.

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: زنانی که پوشیده و برهنه اند ،به گناه مایلند و دیگران رانیز به گناه می کشانند، آنان وارد بهشت نمی شوند و بویآن را استشمام نمی کنند . بویی که از فاصله پانصد سال استشمام می شود. (کتابالموطا: 913/2 ح7.)

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: در پایان این امت مردانی خواهند بود که سوار برمرکب ، بر زینتهای بزرگ تکیه می دهند و تا در مسجدهایشان می آیند. زنان آنانپوشیده و برهنه اند ، بر روی سرهایشان بسان کوهان شتر خراسانی (دوکوهانه) لاغر برآمده است. آنان را لعنت کنید که مورد لعنت {خدا } هستند. (مستدرک حاکمنیشابوری:436/4.)

اصبغ بن نباته می گوید: از امیر الومنین علیه السلام شنیدم که می فرمودند: درآخر الزمان و نزدیکی قیامت – که بدترین زمانهاست – زنانی پدیدار میشوند عریان و برهنه و آراسته برای مردان نا محرم، از دین خارج و در فتنه ها داخل ،به سوی شهوات مایل و رو به لذتها شتابان، حلال داننده حرام ها و {سرانجام} در آتش جهنم جاویدان.(وسائل الشیعه (آل البیت): 35/20ح5.)

ادامه دارد...
:gol:

آخرین ویرایش:

Nazi_Elite

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نام خدا:gol:
)6( طلب روزی حلال
پیامبر گرامی اسلام فرمودند: کسی که برای بدست آوردن روزی حلال از خانه خارج می شود ، همانند مجاهد در راه خداست. (فروع کافی،78/5ح6)

در حدیث قدسی آمده است : ای احمد! همانا عبادت ده قسمت است که نه قسمت آن جستجوی روزی حلال می باشدپس چون خوردنی و نوشیدنی ات را پاکیزه گرداندی در حفظ و حمایت من هستی. (بحارالانوار:74/27)

پیامبر گرامی اسلام فرمودند: کمترین چیزی که در آخرالزمان پیدا می شود برادری مورد اطمینان و یک درهم مال حلال است.(بحارالانوار:74/157ح141)

(7) شناخت امام علیه السلام
از معاویه بن وهب نقل شده است که امام صادق علیه السلام فرمودند: همانا برترین و ضروری ترین واجبات برای انسان ، شناخت پروردگار است .... و پس از آن شناخت فرستاده او صلی ا...علیه وآله...... و سپس شناخت امام و راهنمایی است که باید در سختی ها و راحتی ها از او پیروی نماید و اورا به وصف و نام و ویژگی هایش بشناسد.
پایین ترین درجه شناخت امام این است که {بداند} او همتای پیامبر صلیا..علیه و آله است مگر در درجه نبوت.....(بحارالانوار:36/407)

فضیل بن یسار گوید: از امام باقر علیه السلام شنیدم که می فرمود: هرکس از دنیا برود و امام و پیشوایی نداشته باشد به مرگ جاهلیت (کافر) مرده است، و هرکس از دنیا برود در حالی که امام خود را بشناسد ، برای او زیانی ندارد که این امر (ظهورامام زمان علیه السلام) زود انجام شود یا به تاخیر افتد، و هرکس از دنیا برود درحالی که امام خود را بشناسد، همانند کسی است که در خیمه امام زمان علیه السلام همراه با آن حضرت باشد. (بحارالانوار:52/142ح56.به نقل از غیبت نعمانی رحمه ا...)

زراره می گوید : از امام صادق علیه السلام شنیدم که می فرمود: ای زراره! اگر آن زمان(دوران غیبت امام زمان علیه السلام) را درک نمودی با این دعا خدارا بخوان : خدایا! خودت را به من بشناسان. چه، اگر خود را به من نشناسانی، پیامبرت را نشناسم. خدایا! پیامبرت را به من بشناسان. چه، اگر پیامبرت را به من نشناسانی، حجتت را نشناسم. خدایا! حجتت را به من بشناسان. چه، اگر حجتت را به من نشناسانی، از دینم گمراه شوم.(اصول کافی:1/337ح5)

ادامه دارد....

Nazi_Elite

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نام خدا
(8) پیروی از امام علیه السلام
امام سجاد علیه السلام فرمودند: برای عرب و قریشی شرافتی نیست مگر به توا ضع، و بزرگواری وجود ندارد مگر با تقوی و عملی نیست مگر با نیت و عبادتی نیست مگر با فهم عمیق در دین. آگاه باشید که هما نا مبغوض ترین مردم نسبت به خداوند کسی است که خود را پیرو مرام امامی بداند ولی از کارهای او پیروی نکند. (روضه کافی:234/8ح312.)
(9) مراقبه با امام عصر علیه السلام
{یعنی} در تمام افعال و اعمال و اقوال خود، مراقب امام خود_عجل ا... فرجه _ باشی و بطور یقین بدانی که امام تو علیه السلام همه جا باتو همراه است ، آنی و دقیقه ای از تو جدایی و انفکاک و غفلت ندارد.

ما در رعایت حال شما کوتاهی نمی کنیم و یاد شما را از خاطر نبرده ایم واگر جز این بود ، از هر سو گرفتاری به شما رو می آورد و دشمنان ، شما را از میان می بردند، پس تقوای الهی پیشه سازید. (بحارالانوار:175/53، به نقل از احتجاج طبرسی رحمه ا...)

ادامه دارد...

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/icon_gol.gif

آخرین ویرایش:

Nazi_Elite

عضو جدید
کاربر ممتاز
(10) شناسایی عالم ربانی و پیروی از او
در توقیع شریف امام زمان علیه السلام به اسحق بن یعقوب آمده است:
در حوادثی که برای شما روی می دهد به دانشمندان آگاه به احادیث ما مراجعه کنید که آنان حجت من بر شما هستند و من حجت خدا هستم بر آنها { یکی از تکالیف شیعه پس از معرفت و شناخت امام...}
اجمالا این که گول هر ریش و عمامه رانباید خورد...تو که اهل خبره نیستی نمی توانی آن پاره الماس را جدا کنی مگر آن که ببری نزد اهل خبره...
امام هادی علیه السلام فرمودند:
اگر نه این بود که پس از غیبت قائم شما، برخی از دانشمندان وجود دارند که: 1-به سوی او دعوت می کنند. 2- و مردم را به سوی آنحضرت سوق میدهند. 3- از دین او با استدلال های الهی حمایت میکنند. 3- و بندگان ضعیف خدا را از افتادن در دام ابلیس و یارانش رهایی می بخشند. پس به تحقیق هیچ کس نمی ماند، جز اینکه از دین خدا برمیگشت. ولی آن عالمان، زمام و رشته ی دلهای شیعیان را می گیرند، همانگونه که ناخدای کشتی، سکان و فرمان کشتی را میگیرد. پس آنها نزد خدای عزوجلّ، از همه برترند0./ بحارالانوار،ج51،ص156.)
ادامه دارد...
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/icon_gol.gif

آخرین ویرایش: