رمز و راز مسلمانی

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وَاللَّهُ یَسْمَعُ تَحَاوُرَکُمَا...
وخداوند گفتگوی شما را می‌شنید.
گفتگو در اصطلاح یعنی هر شکل از نشست یا ارتباط بین اشخاص، گروه‌ها یا جوامع برای رسیدن به فهم بیشتر حقیقت با جهت رفع سوء ظن یا روابط انسانی بیشتر، که در آن احترام متقابل رعایت گردد.
در این تاپیک میخواهم در باره رمز و راز مسلمانی به گفتگو بنشینیم . در قرآن کریم ضمن نهی از جدال بیهوده، بر اهتمام طرفین گفتگو به استدلال منطقی تأکید شده است. «قل هاتوا برهانکم»؛ بگو برهان و دلیل خود را بیاورید (نحل، 64). در این رهگذر، شایسته است با دلیل و برهان با یکدیگر گفتگو کنیم.
موضوع اول گفتگو : چه جور قرآن بخوانیم؟

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مخاطب قرآن، همه انسان‏ها در همه عصرها و قرن‏ها هستند و قرآن اختصاص به گروهی خاص ندارد.نظر به خطاب‏های:«یا أیها الناس»، «یا عباد»، «یا اهل الکتاب»، «یا بنی اسرائیل»، «یا ایها الذین آمنوا»و«یا أیها النّبی»بیان فوق به اثبات می‏رسد.
وانگهی فهم قرآن، همه مخاطبان را شامل می‏شود؛البته با رعایت شروط و اصول لازم.بنابراین، این سخن صحیح نیست که بگوییم، «مخاطب قرآن همه انسان‏ها هستند، اما فهم قرآن ویژه عده‏ای خاص است و عموم مخاطبان قرآن باید آیات را از طریق این عده درک کنند»، چرا که دلایل زیر ادعای فوق را رد می‏کنند.
الف)دلایلی که در اثبات عمومی بودن زبان قرآن مطرح می‏شوند، مانند:«نور»، «تبیان بودن»، «دعوت قرآن به تدبّر»و«دعوت به تحدی»
ب)حدیث ثقلین که به وضوح انسان‏ها را به تمسک به قرآن، همانند اعتصام به سنت فرا می‏خواند:«ما إن تمسکتم بهما لن تضلّوا بعدی» 3 ، «مادام که به قرآن و سنت چنگ زنید، بعد از من گمراه نمی‏شوید.» ج)روایاتی که عرضه اخبار متعارض بلکه مطلق اخبار، هر چند متعارض نباشند، را بر قرآن تأکید می‏کنند.نظر به این که امام صادق(ع)فرمودند:«کل شی‏ء خالف کتاب الله، باطلّ» 4 ، «هر چیزی که با کتاب خدا مخالفت داشته باشد، باطل است.»

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
قرآن از مخاطب خود انتظار دارد که در آیاتش تعقل، تدبر و تفکر کند.هدف آن نیز چیزی جز هدایت نسل بشر نیست. شناخت انتظار یک متن از مخاطبش، مخاطب را با چگونگی مواجهه با این متن و میزان و حدود انتظار از آن آشنا می‏کند.
در قرآن آیات فراوانی انسان‏ها را به تدبر فرا می‏خواند؛ نظیر:
-«کتاب انزلناه الیک مبارک لیدبروا آیاته...»(ص، 29)، «کتابی مبارک که آن را بر تو نازل کردیم تا در آیاتش تدبر کنند».
-بعضی آیات انسان را به تفکر دعوت می‏کنند«بالبینات و الزبر و أنزلنا الیک الذکر لتبین للناس ما نزّل الیهم و لعلّهم یتفکرون»(نحل، 44)، «با دلایل آشکار و نوشته‏ها[آن را فرستادیم و]بر تو ذکر را نازل کردیم، تا آنچه را که بر ایشان نازل شده است، برای مردم روشن‏سازی و امید است که بیندیشند».
-در آیاتی نیز از اهمیت تعقل سخن به میان آمده است، مثل‏«صم بکم عمی فهم لا یعقلون»(بقره، 171)، «کرند، لالند، کورند و تعقل نمی‏کنند».
-آیاتی به مدح و توصیف اولوالالباب می‏پردازند:«انما یتذکر اولوالالباب»(رعد، 19)، «فقط خردمندان پند می‏پذیرند».
-آیاتی به تحدی دعوت می‏کنند:«فأتوا بسوره من مثله...» (بقره، 23)، سوره‏ای مثل آن بیاورند.»

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
[FONT=me_quran]مَثَلُ الَّذِينَ اتَّخَذُوا مِن دُونِ اللَّهِ أَوْلِيَاء كَمَثَلِ الْعَنكَبُوتِ اتَّخَذَتْ بَيْتًا وَإِنَّ أَوْهَنَ الْبُيُوتِ لَبَيْتُ الْعَنكَبُوتِ لَوْ كَانُوا يَعْلَمُونَ [/FONT]
مثل آنان که سوای خدا را دوستان می گیرند، مثل عنکبوت است که خانه ای بساخت و کاش می دانستند، هر آینه سست ترین خانه ها خانه عنکبوت است
.
به نظر شما چگونه میتوان خدای را به دوستی گرفت ؟ با توجه به این آیه که : [FONT=me_quran]أَحَسِبَ النَّاسُ أَن يُتْرَكُوا أَن يَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا يُفْتَنُونَ [/FONT]
آیا مردم پنداشته اند که چون بگویند: ایمان آوردیم ، رهایشان می کنند، ودیگر نمی آزمایندشان ?

چگونه میتوان خدای را به دوستی گرفت؟

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
رمز و رموز بندگی خدا چیه ؟
آیا خدا ما رو خلق کرده که همش به نغع خودمون حاجت بطلبیم ؟

مراجع

عضو جدید
رمز و رموز بندگی خدا چیه ؟
آیا خدا ما رو خلق کرده که همش به نغع خودمون حاجت بطلبیم ؟
خواستن ....

خود خواستن و اراده کردن برای خدا زیباست . . .

حتی شوپنهاور و نیچه هم آدمها رو به خواست و اراده شون انسان دونستن
آدمی به آرزوها و رؤیاهاش زنده است
اینکه میگید اشتیاقی نمونده واسه اینه که که ما رؤیاهامون رو دوست نداریم
تو بخواه ،رؤیای واقعیتو پیدا کن ؛ بهش برس ،رشد کن ..
اونوقته که میتونی برای دیگران هم مفید باشی
اما یه خواستن واقعی ، یه آرزوی ناب و دوست داشتنی ...به این مربوطه که چقدر به خودمون نزدیک بشیم و با ترسها و رویاهای خودمون روبرو بشیم:redface:

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خواستن ....

خود خواستن و اراده کردن برای خدا زیباست . . .

حتی شوپنهاور و نیچه هم آدمها رو به خواست و اراده شون انسان دونستن
آدمی به آرزوها و رؤیاهاش زنده است
اینکه میگید اشتیاقی نمونده واسه اینه که که ما رؤیاهامون رو دوست نداریم
تو بخواه ،رؤیای واقعیتو پیدا کن ؛ بهش برس ،رشد کن ..
اونوقته که میتونی برای دیگران هم مفید باشی
اما یه خواستن واقعی ، یه آرزوی ناب و دوست داشتنی ...به این مربوطه که چقدر به خودمون نزدیک بشیم و با ترسها و رویاهای خودمون روبرو بشیم:redface:
حالا فرض میکنیم خواستن و تلاش برای رسیدن نشانه انسانی باشه. در مورد رابطه با خدا فقط همین خواستن کفایت میکنه ؟
پس جايگاه شکر و تشکر کجاست؟

مراجع

عضو جدید
حالا فرض میکنیم خواستن و تلاش برای رسیدن نشانه انسانی باشه. در مورد رابطه با خدا فقط همین خواستن کفایت میکنه ؟
پس جايگاه شکر و تشکر کجاست؟

من عرف نفسه فقط عرفه ربه...
آره کافیست ، تو خودتو بشناس اونوقته که میتونی یه آرزوی واقعی که مال خودته بکنی ..و خدا هم واسه برآورده کردنش
هستی رو به شور وا میداره...
..
..اما فکر کردی همین شناختن راحته؟ . . .. . گاهی تمام عمر درپی اش آوارگی میکشی:D
هیچ تشکری از معشوق بهتر از کام گرفتن ازش نیست...خدا رو با لذت بردن از هستیش در آغوش بکش:redface:

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من عرف نفسه فقط عرفه ربه...
آره کافیست ، تو خودتو بشناس اونوقته که میتونی یه آرزوی واقعی که مال خودته بکنی ..و خدا هم واسه برآورده کردنش
هستی رو به شور وا میداره...
..
..اما فکر کردی همین شناختن راحته؟ . . .. . گاهی تمام عمر درپی اش آوارگی میکشی:D
هیچ تشکری از معشوق بهتر از کام گرفتن ازش نیست...خدا رو با لذت بردن از هستیش در آغوش بکش:redface:
مشکل منم همینه. درسته که خداوند فقط برای برآوردن حاجات یاد بشه ؟چطور میشه بدون هیچ چشمداشتی خدا را سپاس گفت. او ذاتا همه چی به ما داده. ولی ما بازم و بازم همش میخواهیم. البته بی نیاز از رحمت حق نیستیم ولی این نیاز همه ارتباطات ما رو تحت شعاع قرار داده. لبیک الهم لک لبیک

مراجع

عضو جدید
مشکل منم همینه. درسته که خداوند فقط برای برآوردن حاجات یاد بشه ؟چطور میشه بدون هیچ چشمداشتی خدا را سپاس گفت. او ذاتا همه چی به ما داده. ولی ما بازم و بازم همش میخواهیم. البته بی نیاز از رحمت حق نیستیم ولی این نیاز همه ارتباطات ما رو تحت شعاع قرار داده. لبیک الهم لک لبیک

چیزی که منو آروم کرد این حرف خدا بود که (من از رگ گردن به شما نزدیکترم و اسراری که پنهان میکنید آگاهم) پس منم
خودمو رها کردم و به جای اینکه به دنبال کشف رابطه ام با خدا باشم ، دنبال پیدا کردن رابطه ام با خودم گشتم .
خدا میدونه" این منم که نمیدونم .خدا به من نزدیکه":smile: این منم که به خودم نزدیک نیستم...

مراجع

عضو جدید
دلیلی نداره وقتی اینجوریم ، زور بزنم جور دیگه ای باشم
یعنی اگه الان آویزون خدا هستم و اونم اینو میدونه
خوب همینه که هست
من پلیدم ، حیزم،ناشکرم...اما میتونم با خدام حال و هوای بی ریایی داشته باشم
شاید بتونم روزی با خودم هم چنین حال و هوایی رو تجربه کنم

مراجع

عضو جدید
بیا و دنیاتو به دو بخش تقسیم کن
خودت و هرچی بیرون تو هست..
اسم دومی رو بزار خدا
پس میشه خودت و خدات....این یعنی تو به هرچی نگاه میکنی و به هرچیزی که احساس پیدا میکنی اون خداست، دست کم آفریده ی خدا که هست
همونجوری که با پستهای من به من نزدیک میشی
با آفریده های خدا میتونی به خدا نزدیک بشی اما اینجوری نیست :biggrin:
تو به هرچی نگاه میکنی خودتو میبینی و بازتاب احساسی رو که داری

مراجع

عضو جدید
پس ببین خدات رو چه شکلی میبینی..وحتی اینکه اونو چه جوری برای خودت آفریدی
یه خدای مهربون
یه خدایی که ازش خجالت میکشی...
به آفریده هاش نگاه کن طبیعت رو چه جوری میبینی ؟
دوسش داری؟ منو چی؟ منو چه جوری برای خودت آفریدی ...
و اگه خوب نگاه کنی میبینی که رها شدن از دست خودت کار سختیه...اما برای رسیدن به خدا یا هرشگفتی،:confused: که بیرون تو هست لازمه
بهتره یاد بگیری خودتو فرافکنی نکنی و دنیا رو بی واسطه ببینی
همونجوری که هست...و این خیلی سخته :D

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پس ببین خدات رو چه شکلی میبینی..وحتی اینکه اونو چه جوری برای خودت آفریدی
یه خدای مهربون
یه خدایی که ازش خجالت میکشی...
به آفریده هاش نگاه کن طبیعت رو چه جوری میبینی ؟
دوسش داری؟ منو چی؟ منو چه جوری برای خودت آفریدی ...
و اگه خوب نگاه کنی میبینی که رها شدن از دست خودت کار سختیه...اما برای رسیدن به خدا یا هرشگفتی،:confused: که بیرون تو هست لازمه
بهتره یاد بگیری خودتو فرافکنی نکنی و دنیا رو بی واسطه ببینی
همونجوری که هست...و این خیلی سخته :D
رمز و راز مسلمانی شعرواره گفتن نیست عزیز.
اینقد شعر گفتی که من از ادامه گفتگو منصرف شدم.
خود آگاهدخت هم که اصلا شرکت نکرد.
فعلا تو مسافرت هستم .یه روز برمیگردم. خوش باشید و رستگار.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چیزی که منو آروم کرد این حرف خدا بود که (من از رگ گردن به شما نزدیکترم و اسراری که پنهان میکنید آگاهم) پس منم
خودمو رها کردم و به جای اینکه به دنبال کشف رابطه ام با خدا باشم ، دنبال پیدا کردن رابطه ام با خودم گشتم .
خدا میدونه" این منم که نمیدونم .خدا به من نزدیکه":smile: این منم که به خودم نزدیک نیستم...
بله درسته. آیا تا بحال به این نکته اندیشیده اید که چرا رگ گردن گفته ؟مثلا جایی از صورت رو مثال نزده ؟

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بیا و دنیاتو به دو بخش تقسیم کن
خودت و هرچی بیرون تو هست..
اسم دومی رو بزار خدا
پس میشه خودت و خدات....این یعنی تو به هرچی نگاه میکنی و به هرچیزی که احساس پیدا میکنی اون خداست، دست کم آفریده ی خدا که هست
همونجوری که با پستهای من به من نزدیک میشی
با آفریده های خدا میتونی به خدا نزدیک بشی اما اینجوری نیست :biggrin:
تو به هرچی نگاه میکنی خودتو میبینی و بازتاب احساسی رو که داری
اونایی که میخوان ما رو به خدا نزدیک کنند, چرا نمیرن خودشون با خداشون خلوت کنند؟

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
پست موقت

پست موقت

رمز و راز مسلمانی شعرواره گفتن نیست عزیز.
اینقد شعر گفتی که من از ادامه گفتگو منصرف شدم.
خود آگاهدخت هم که اصلا شرکت نکرد.
فعلا تو مسافرت هستم .یه روز برمیگردم. خوش باشید و رستگار.

سلام
قول شرکت نداده بودم :D

فقط قرار شد اگر مطلبی که عنوان میشه از خودتون نیست منبعشو بذارید لطفا
مویدباشید

پ.ن. امتحان دارم خیلی سخته فعلا مشغولم

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
قول شرکت نداده بودم :D

فقط قرار شد اگر مطلبی که عنوان میشه از خودتون نیست منبعشو بذارید لطفا
مویدباشید

پ.ن. امتحان دارم خیلی سخته فعلا مشغولم
قرار نیست که برای موردی که وظیفه است قول هم بدیم یا ندیم.
شما دقیقا نشون بدید که برای کدوم موارد منبع میخواین.