طراحی مکانیکی از تئوری تا عمل

hameds

عضو جدید
با سلام
کسی از دوستان میدونه تو اصطلاح بازاری ها فرق آهن با ترانس چیه؟:)

hameds

عضو جدید
با سلام
کسی از دوستان میدونه تو اصطلاح بازاری ها فرق آهن با ترانس چیه؟:)
دوستان عزیز چون کسی جواب نداد خودم جوابو پیدا کردم!!!
ترانس همون آهن که فقط تحت کشش اکستروژن قرار گرفته است و خواص مکانیکیش با آهن فرق نمیکنه

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان هدف از این تاپیک آشنایی با طراحی برخی از ماشین آلات بود که طرفداران زیادی هم داشت متاسفانه الان تبدیل به صفحه جملات قصار شده ، لطفاً از ارسال موضوعات بی ارتباط به طراحی و ساخت ماشین آلات خودداری کنید.

اولین ارسال این تاپیک:

سلام دوستان!
تو این تاپیک فقط می خواهیم درزمینه طراحی مکانیکی قطعات - ماشین آلات و سیستمهای مختلفی که مربوط به علم طراحی میشه صحبت کنیم. از ملاحضات طراحی بگیم و نکات مهمش و اینکه باید چه جوری باشه که زمانی که می خواهیم طرحمون رو عملی کنیم کمترین اختلاف رو با زمان طراحی داشته باشیم!
خیلی زود کارمون را بایه قطعه ساده شروع می کنیم از انتخاب جنس مناسب گرفته تا تحلیل تنشهای پیشرفته و... و اگه همراهی کنید تا سیستمهای پیشرفته هم ادامه می دیم
خول بنظر شما برای انجام موفقیت آمیز یه طرح باید چی کار کرد؟

آخرین ویرایش:

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام

دوستان من بر روی ساخت وسیله ای کار می کنم که نیاز به سخت کاری با 60 راکول سی داره، در ضمن این سخت کاری از نوع سخت کاری سطحی است و مغز باید نرم باقی بمونه. مثل همیشه منتظر راهنماییهاتون هستم.

bahrami1678

عضو جدید
با سلام
اول تاپیک رو که خوندم خوشحال شدم و زود عضو شدم ولی رفته رفته تاپیک تبدیل شد به چیزی که نباید میشد
راستی ماها چرا اینقدر شعار میدیم ؟ تا کی در حسرت طراحی یک طرح جدید برای چراغ پیکان خواهیم بود ؟ تا کی عالم بی عمل خواهیم بود ؟ ببخشید که اینارو گفتم ، ولی خودتون بیاید کلاهتون رو قاضی کنید.
اگر مایلید مجددا شروع کنیم. نمیگم با لیفتراک شروع کنیم. بیاید خیلی ساده و از یک سازه ساده و در عین حال واقعی شروع کنیم. این سازه هر چیزی میتونه باشه
من یک پیشنهاد دارم
1 - یک مکانیزم (به عنوان مثال یک جرثقیل دروازه ای ) رو به صورت دستی طراحی و تحلیل کنیم
2 - با یک نرم افزار مانند کتیا اونو مدل کنیم
3 - با یک نرم افزار تحلیل مانند انسیس اونو تحلیل کنیم
4 - نتایج بند 1 و 3 رو با هم قیاس کرده و راجع بهش بحث کنیم
5 - روش ساخت براش معین کنیم
6 - و در پایان ضمن بررسی ارزش محصول در بازار و قیمت تمام شده مکانیزم طراحی شده ما به بحث خاتمه بدیم و به سراغ یک طرح دیگر بریم
اگر فقط 2 مکانیزم ساده و کاربردی رو به این منوال ( یا روند دیگری که مهندسان عزیز در تاپیک به اجماع نظر برسند) بررسی کنیم مطمئن باشید در صنعت به عنوان یک مهندس، حرفی برای گفتن خواهیم داشت
3 سال پیش در کارخانه ما یک دستگاه تزریق خراب شد. و مدیر وقت کارخانه اجازه نداد من کار طراحی و سفارش قطعه خراب شده رو انجام بدم و گفت که "تو جوان و بی تجربه هستی. دستگاه رو خراب تر میکنی " . خلاصه رفتن و یک استاددانشگاه آوردن. با تیپ و غرور خاص خودش که منو آدم تحویل نمیگرفت. اومد و من خرابی رو بهش نشون دادم و همین که خواستم علتش رو توضیح بدم راهشو گرفت و رفت .( خیلی بی ادبانه) .رفت پیش مدیر و یک پیش پرداخت به اندازه 5 ماه حقوق من گرفت و رفت. 3 هفته ما رو کاشت که دارم طراحی میکنم و کار میبره و از این حرفا. خلاصه بعد 3 هفته با 1 نقشه مزخرف که ناقص بود و توش خبری از صافی سطح و حتی تلرانس گذاری نبود برگشت. قطعه رو دادیم تو اراک یک کارگاه ساخت و آوردن برای نصب. ولی افسوس که آبروی هر چی مهندس مکانیکه این آقا برد و قطعه سر 2 ساعت نه تنها خودش بلکه گیربکس دستگاه رو به روز سیاه نشوند. حالا 3 ساله که در به در دادگاه و خسارت گیری و غیره هستن.
غرض از بیان این خاطره فقط ایجاد انگیزه بود و بس
برداشت از اون بشته به نوع شخصیت ، آزاده
خلاصه هر کی پایست بگه یا علی و شرو کنیم. 1 نفر هم باشه شروع میکنیم

آخرین ویرایش:

hamed_eng198

عضو جدید
دوستان عزیز چون کسی جواب نداد خودم جوابو پیدا کردم!!!
ترانس همون آهن که فقط تحت کشش اکستروژن قرار گرفته است و خواص مکانیکیش با آهن فرق نمیکنه

تحت کشش با اکسیژن چه تاثیری داره اگه خواص مکانیکی هر دو یکیه؟ کاربردشون چیه؟

babak farhadi

عضو جدید
آهن معمولی رو که آهن ساختمانی کم کربن را میگن آهن و میل ترانس آهن با سرب بالا که راحت تراشکاری میشه و به قولی خوش تراشه ولی ترانس را نمیشه جوشکاری کرد میشکنه

با سلام

دوستان من بر روی ساخت وسیله ای کار می کنم که نیاز به سخت کاری با 60 راکول سی داره، در ضمن این سخت کاری از نوع سخت کاری سطحی است و مغز باید نرم باقی بمونه. مثل همیشه منتظر راهنماییهاتون هستم.
بسته به کارتون داره. مثلا برای چرخ دنده یه همجین کاری میکنن که دقیقا سطح دنده ها سختی بالایی داره ولی گوشتش نرمه برای اینکه از گوشت نشکنه. بازم باید کار معلوم باشه تا ببینم چکار میشه کرد

hossein1320

عضو جدید
سلام من قصد ساخت يک دستگاه بسته بندي رو دارم براي همين از مهندس bahrami1678درخواست راهنمايي کردم . ايشون هم لطف کردن گفتن که بحث رو تو يه تاپيک ادامه بديم . فکر کنم بهترين تاپيک همين باشه . پس طرح مساله مي کنم .
يه دستگاه بسته بندي که موادي مثل دانه هاي لوبيا رو به صورت کيلويي بگيره و به صورت بسته هاي چند صد گرمي در پلاستيک سلفون تحويل بده.
اينم چندتا نمونه
http://www.iranmachinery.com/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D9%87%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%85%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D9%88%D8%B1/%D9%85%D8%A7%D8%B4%D9%8A%D9%86-%D8%A2%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%86%D9%88/%D9%85%D8%A7%D8%B4%D9%8A%D9%86-%D8%A2%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A8%D9%86%D8%AF%D9%8A/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A8%D9%86%D8%AF%D9%8A-%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%84%D9%8A-%D9%85%D8%AF%D9%84-PS106/2-1500.html

http://www.tondarmachin.ir/index.php/product-list/86-tk600t

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من قصد ساخت يک دستگاه بسته بندي رو دارم براي همين از مهندس bahrami1678درخواست راهنمايي کردم . ايشون هم لطف کردن گفتن که بحث رو تو يه تاپيک ادامه بديم . فکر کنم بهترين تاپيک همين باشه . پس طرح مساله مي کنم .
يه دستگاه بسته بندي که موادي مثل دانه هاي لوبيا رو به صورت کيلويي بگيره و به صورت بسته هاي چند صد گرمي در پلاستيک سلفون تحويل بده.
اينم چندتا نمونه
http://www.iranmachinery.com/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D9%87%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%85%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D9%88%D8%B1/%D9%85%D8%A7%D8%B4%D9%8A%D9%86-%D8%A2%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%86%D9%88/%D9%85%D8%A7%D8%B4%D9%8A%D9%86-%D8%A2%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A8%D9%86%D8%AF%D9%8A/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A8%D9%86%D8%AF%D9%8A-%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%84%D9%8A-%D9%85%D8%AF%D9%84-PS106/2-1500.html

http://www.tondarmachin.ir/index.php/product-list/86-tk600t

بحث اول در طراحی یک دستگاه بسته بندی موضوع انتخاب روش کار دستگاه است.در این کلاس ماشین آلات دو نوع اصلی سیستم های حجمی و وزنی رایجه. سیستم های حجمی دارای دقت پایین ولی قیمت تمام شده پایین هستند در حالی که سیستم های وزنی بر عکس این حالت رو دارن. سیستم های حجمی به خاطر خطاشون چندان مورد توجه نیستند بنابراین بحث رو بر روی سیستم های وزنی می کشونم.
در طراحی دستگاه بسته بند وزنی باید دقت کرد که می بایست از حداقل دو سرعت برای پر کردن پاکت ها یا هر چی که هست استفاده کرد، یک سرعت بالا برای پرکردن سریع و دوم سرعت پایین در پایان کار برای افزایش دقت، البته استفاده از سیستم پی ال سی در این دستگاه ها و همچنین اینورتور که خود باعث بالا رفتن قیمت می شود قالباً اجتناب ناپذیره.
نکته مهم دوم مکانیزم پر کردنه که باید متناسب با ظرفیت طراحی شود تا دستگاه در نقطه اپتیمم قرار بگیرد.

bahrami1678

عضو جدید
سلام
ابتدا درباره اینکه آیا می خواید حبوبات رو درجه بندی کنید یا نه توضیحاتی بدید تا با چشم باز پیش بریم

hossein1320

عضو جدید
سلام و ممنون
منظورتون رو از درجه بندی نفهمیدم. ولی ظاهرا که درجه بندی خاصی وجود نداره. ضمنا باید حواسمون باشه که مواد طی بسته بندی خراب نشن یعنی لوبیا نصف نشه !

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام و ممنون
منظورتون رو از درجه بندی نفهمیدم. ولی ظاهرا که درجه بندی خاصی وجود نداره. ضمنا باید حواسمون باشه که مواد طی بسته بندی خراب نشن یعنی لوبیا نصف نشه !

خوب من می تونم حدث بزنم، برخی از خطوط بسته بندی از سیستم درجه بندی هم استفاده می کنن که خودشون ماشین آلات جدا و شناخته شده ای هستند و کلاس کاریشون هم از دستگاههای بسته بندی بالاتر البته اینجا بحث بیشتر بر روی خود بسته بندیه. همون طور که گفتم در مکانیزم بسته بندی از یک سیستم پر کننده استفاده می شه که در مورد شما من پر کردن دو مرحله ای رو توصیه می کنم به این معنا که ابتدا در یک محفظه دریچه دار بار هر کیسه توزین شده و سپس با آماده شده کیسه مربطه دریچه باز شده و تخلیه صورت می گیرد ما بقی مکانیزم های ساده برش، حرارت و ... است که بیشتر بحث سلیقه است و یک مقداری هم دینامیک ماشین و طراحی مکانیزم ها.

bahrami1678

عضو جدید
خوب من می تونم حدث بزنم، برخی از خطوط بسته بندی از سیستم درجه بندی هم استفاده می کنن که خودشون ماشین آلات جدا و شناخته شده ای هستند و کلاس کاریشون هم از دستگاههای بسته بندی بالاتر البته اینجا بحث بیشتر بر روی خود بسته بندیه. همون طور که گفتم در مکانیزم بسته بندی از یک سیستم پر کننده استفاده می شه که در مورد شما من پر کردن دو مرحله ای رو توصیه می کنم به این معنا که ابتدا در یک محفظه دریچه دار بار هر کیسه توزین شده و سپس با آماده شده کیسه مربطه دریچه باز شده و تخلیه صورت می گیرد ما بقی مکانیزم های ساده برش، حرارت و ... است که بیشتر بحث سلیقه است و یک مقداری هم دینامیک ماشین و طراحی مکانیزم ها.

سلام
کاملا موافقم. چون سیستم تک مرحله ای نیاز به سنسورهای بیشتر و گرونتری داره. مثل تیوب پر کن های مدرن. البته سرعت این سیستم با سیستم دو مرحله ای قابل قیاس نیست.
در کل مهندس محمودپور کاملا درست می فرمایند.

hossein1320

عضو جدید
خیلی ممنون از راهنماییهاتون.
این تاپیک در اصل درست شده بود که یه دستگاهی رو از اول تا آخر به کمک هم طراحی کنیم. اگه شما مهندسان با تجربه موافقید این راه رو ادامه بدیم . از بقیه دوستان هم خواهش می کنم به جمع ما بپیوندند.
حالا که فهمیدم باید از سیستم دو مرحله ای استفاده کنم قدم .بعدی چیه ؟ چطور بین مکانیزم ها بهترینشونو انتخاب کنم ؟

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
یکی از رایج ترین مکانیزم ها در پرکن جهت انتقال محصول از دپوی اصلی به بخش های توزین و بسته بندی و ... سیستم اسکرو کانوایری است. این سیستم شاید یکی از انعطاف پذیر ترین سیستم های انتقال در طول های کوتاه محسوب می شود.

آخرین ویرایش:

hossein1320

عضو جدید
مثل این که باید خودم ادامه بدم ! چندتا فیلم پیدا کردم ان شاءالله به زودی می ذارم.
سوال بعدی : ما با استفاده از اسکرو کانویر مواد رو انتقال دادیم چطوری وزنشون کنیم ؟

akbar k

عضو جدید
سلام. به نظر من براي طراحي يه محصول مثلا يه ماشين اولين کار پاسخ دادن به يه سري سواله.از جمله: چه کاري محصول قراره انجام بده؟ چقدر مهمه(به لحاظه کارکرد-هزينه-دقت و...)؟ قراره توليد انبوه بشه يا محدود؟ امکانات ساخت و توليد (ماشين الات-نيروي کار ماهر) چقدر در اختيار داريم؟ و...
بعد از پاسخگويي به اين قبيل سوالات تيم يا فرد طراح بايد انواع طرح هايي رو که به نظر ميرسه بررسي کنه وبا توجه به پاسخ سولات بالا طرح ها بايد اولويت بندي شده(امتياز دهي) وبهترين طرح انتخاب بشه. با فرض اينکه قراره يه ماشين طراحي کنيم تو اين مرحله بايد ورودي و خروجي طرح تعيين بشه(عموما ابتدا خروجي بعد ورودي) بعد مکانيزمهايه مورد نظر از قبيل سيستم هاي انتقال قدرت-ترمز-کنترل کنندها و... . بعد طراحي اجزاي ماشين(تحليل خستگي و...) و سازه يا بدنه ماشين . در مرحله بعد تعيين اندازه قطعات استاندارد و رسم نقشه هاي فني براي ساخت ومونتاژ.

saeidtaslimi

عضو جدید
سلام
خیل ممنون از راهنماییهاتون .
من یه لینک نسبتا خوب برای این مکانیزم پیدا کردم
http://www.alipour-co.com/product.html?subproductid=5
ولی یه سوال برام پیش اومده فکر نمی کنید این مکانیزم باعث خرد شدن دونه ها بشه ؟

سلام علیکم
این مکانیزم مارپیچ همونطور که تو اون وب نوشته شده کاربردهای فراوان برای جابجایی خاک و سیمان و اب و ........ می باشد اما در مورد اینکه دونه ها رو خرد می کنه باید بگم که اگر این مارپیچ با سیلندر انطباق فیت روان داشته باشد هرگز دانه ها را خرد نخواهد کرد

btaghizadan

عضو جدید
طراحی اوصولا یک کار تخصصی است و پارامترها و ملاحضات آن برای تجهیزات مختلف متفاوته و تو دنیای امروز هم این کار داره بصورت تخصصی انجام میشه مثلا ملاحظات و پارامترهایی که برای طراحی یک گیربکس در نظر گرفته میشه با پارامترهای مخصوص یک پمپ یا کمپرسور فرق داره بر همین اساس هم اصولا افراد طراح در یک رشته بخصوص کارشون را دنبال می کنند مثلا یک طراح ماشین ( دستگاه ) لازم هست که انتخاب گیربکس را وارد باشه و این موضوع فرق داره با یک طراح گیربکس که لازمه محاسبات ، انتخاب جنس ، نوع عملیات حرارتی و.... را در مورد چرخ دنده ها و مکانزمها بدونه. در مورد طزاحی تخصصی و مباحث مربوط به گیربکسها و چرخ دنده ها میتونید به سایت دکتر گیربکس مراجعه کنید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

hossein21

عضو جدید
دستگاه های حفر تونل

دستگاه های حفر تونل

برای ساده کردن مسئله از دریل ساده شروع میکنیم.
برای طراحی یک سیستم مهندس طراح میتواند نوع ونقطه شروعطراحی را مشخص کند
1-هدف از طراحی این دریل نیاز به سوراخ کاری در سنگ است و با توجه به ویژگی مکانیکی سنگ ها باید شروع کنیم(در پست بعدی ویژگی های مکانیکی برخی سنگ ها رو قرار میدم)
2-بعد از به ثمر رساندن این طرح با ایجاد تغییراتی آنرا مناسب برای حفر تونل های کوچک خواهیم کرد(D=20in to D=50in)

hossein21

عضو جدید
واما پروژه دومی که میتوان طرح کرد برای اینکه بقیه اعضا هم حق انتخاب داشته باشند
طراحی یک ماشین بدون سر نشین در اندازه های کوچک که قابلیت حرکت در انواع زمین ها را داشته باشد
انتخاب با شماست
اگر انتخابی صورت نگیرد خودم یک موضوع را ادامه میدهم
***تواگر بنشینی من اگر بنشینم چه کسی برخیزد***

Behnam Irani

عضو جدید
یه ماشین ترجیحا شنی دار که بتونه شیب 45 درجه پیست آسفالته رو بالا بره
و از پله ها و زمینهای سنگلاخ به راحتی عبور کنه
توانایی تحمل تنش سقوط از ارتفاع 2 متری رو داشته باشه
ابعادش از 35*40*30 تجاوز نکنه
حداقل سرعتش 30 کیلومتر در ساعت باشه
و بتونه حداقل 3 کیلو بار رو حمل کنه...

yasser2222

عضو جدید
واما پروژه دومی که میتوان طرح کرد برای اینکه بقیه اعضا هم حق انتخاب داشته باشند
طراحی یک ماشین بدون سر نشین در اندازه های کوچک که قابلیت حرکت در انواع زمین ها را داشته باشد
انتخاب با شماست
اگر انتخابی صورت نگیرد خودم یک موضوع را ادامه میدهم
***تواگر بنشینی من اگر بنشینم چه کسی برخیزد***
من با خودرو موافقم. چکار باید بکنیم؟! از کجا شرو کنیم؟