[اجرای ساختمان از ابتدا تا انتها 1] ► ارائه مطالب تجربی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Parvix

عضو جدید
سلام

تو عکسایی که بوگاتی جان از اجرای سقف گذاشتن یه عکس، یه بازشو رو نشون میده که فک کنم آسانسوره .... روی تیر های فرعی (آبی رنگ ها ) هیچ قالبی که از ریختن بتن جلوگیری کنه وجود نداره ....

این مشکلی ایجاد نمی کنه آیا؟

یه چیز دیگه چرا آرماتور حرارتی ها فقط در یه جهت اجرا شدن و در جهت عمود اجرا نشدن ؟

اینم بگید خواهشن... جوش دادن آرماتور حرارتی به تیر ها تا چه حد به تقویت سقف ها کمک می کنه یا جوش دادن تیر چه ها (اصلا کار درستیه؟ ) ؟

سپاس

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
یه چیز دیگه چرا آرماتور حرارتی ها فقط در یه جهت اجرا شدن و در جهت عمود اجرا نشدن ؟

با سلام .......

آرماتورهای حرارتی در همون یک جهت کافی دیگه ................... آخه در جهت دیگه ...........سازه ی خود تیرچه ها....... هستش ..............:D

آخه اینجا با توجه به ابعاد آرماتورهای حرارتی ................. دیگه نیازی ............نداره ........... فاصله هاش 60 سانته
اگه فاصله آماتورهای حرارتی از همدیگه 30 سانت می بود ................ ............. بایستی در جهت دیگه بین فاصله آکس تا آکس تیرچه ها یک ردیف میلگرد حرارتی کار میشد...............

آخرین ویرایش:

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان میتونم سوالهای مربوط به اجرای ساختمان رو اینجا ببپرسم؟؟:)

دوستان آیا در طراحی اتصال گیردار تیر به ستون بعلت نمایان بودن بخشی از سازه در معماری ساختمان، میتونم از فرم های غیر مرسوم (اتصال با زیرسری و روسری) استفاده کنم و یا حتی الامکان ورق های اتصال هم عرض بال تیر باشه و با جوش انگشتانه ورق به بال تیر وصل و گیرداری لازم را ایجاد کنه(ضخامت بال تیر 20میل است). یا اگر آیین نامه ای هستش ممنون می شم راهنمایی کنید ممنونم
سلام.اتصال گیردار(خمشی یا صلب)به اتصالی میگن که،اتصال مذکور ممان حاصله در تیر رو باید تحمل و به ستون انتقال بده.لازمه این اتصال استفاده از ورقهای زیرسری و روسری با ابعاد بزرگتری هستش، چون قراره گیرداری رو با طول جوش بیشتری فراهم کنی ( استفاده از این ورقها برخلاف نظر شما خیلی هم مرسوم هست).در ورق روسری (بالایی)معمولا از ورقی با شکل خاص که اصطلاحا کله گاوی بهش میگن استفاده میشه و در ورق پایینی از یه ورق با شکل مستطیل استفاده میشه که در زیر اون در مواقعی از سخت کننده(لچکی)استفاده میشه.این لچکی ها در مواقعی در نازک کاری خودش رو نشون میده(البته میشه طرح داخلی رو طوری زد که پنهان بمونه).کلا در تمام اتصالها(گیردار و مفصلی) باید عرض ورق پایینی(نشیمن) از عرض تیر بیشتر باشه که جوشکار بتونه جوش رو اجرا کنه.ورق بالایی که فرق داره قضیش(به عبارتی در اتصال گیردار کله گاوی و در اتصال مفصلی یه نبشی کوچکتر از بال تیر هستش).جوش کام و انگشتانه در اتصال گیردار کاربردی نداره چون معمولا در دو طرف تیر جوش کامل با طول زیاد(به اندازه ورق نشیمن)اجرا میشه.
لازم به ذکر هست که در اتصال گیردار،انتهای ورق های بالا و پایین باید بصورت 45درجه کونیک (پخ)بشن.چون باید دو نوع جوش استفاده بشه،در پاس اول جوش نفوذی و در پاس دوم جوش گوشه.
درضمن در مواقعی هم یه ورق به جان تیر جوش میشه که از طرف مقابل هم به ستون،به این ورق ،ورق برشی جان میگن.(بعضی جاها هم از نبشی(گونیا) استفاده میکنن)
امیدوارم به سوالات جواب کامل داده باشم.

سلام

تو عکسایی که بوگاتی جان از اجرای سقف گذاشتن یه عکس، یه بازشو رو نشون میده که فک کنم آسانسوره .... روی تیر های فرعی (آبی رنگ ها ) هیچ قالبی که از ریختن بتن جلوگیری کنه وجود نداره ....

اینم بگید خواهشن... جوش دادن آرماتور حرارتی به تیر ها تا چه حد به تقویت سقف ها کمک می کنه یا جوش دادن تیر چه ها (اصلا کار درستیه؟ ) ؟

سپاس

با سلام .......

آرماتورهای حرارتی در همون یک جهت کافی دیگه ................... آخه در جهت دیگه ...........سازه ی خود تیرچه ها....... هستش ..............:D

آخه اینجا با توجه به ابعاد آرماتورهای حرارتی ................. دیگه نیازی ............نداره ........... فاصله هاش 60 سانته
اگه فاصله آماتورهای حرارتی از همدیگه 30 سانت می بود ................ ............. بایستی در جهت دیگه بین فاصله آکس تا آکس تیرچه ها یک ردیف میلگرد حرارتی کار میشد...............
سلام
در مواقعی که میلگرد فشاری(مونتاژ یا بالایی) بالاتر از سطح بلوک باشه فقط استفاده از میلگرد حرارتی در جهت عمود بر تیرچه کفایت میکنه که معمولا به فاصله 25 سانتیمتر اجرا میشه.استفاده از تیرچه با خرپای بلند این مزیت رو داره.اما اگه میلگرد مذکور در تراز بلوک باشه باید در دو جهت حرارتی اجرا بشه.
ارماتور حرارتی رو معمولا به میلگرد بالایی با سیم میبندن و جوش نمیکنن.
جوش دادن تیرچه به تیر اصلی در مورد تیرچه های کرومیت مرسوم هست و در مورد تیرچه های بتنی خیر.
موفق باشید

آخرین ویرایش:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام مهندس. تو بتن ریزی سقف مگه نباید از کنار به سمت وسط بتن ریزی کرد که فشار زیادی به تیرچه وارد نشه و اگر پایه های اطمینان درست و محکم نباشند کل سقف پایین نیاد ؟
سلام تقريبا حرف منو شما يكي هست
تو كارهاي بتني بهتره اول از روي تير اصلي بتن ريزي بشه يعني همين از كنار كه شما هم گفتيد
سلام مهندس رسول
خدمتت بگم که سقف تحمل بار وارده رو نداشت ، یعنی حتی تحمل بتنی رو که قرار بود روش ریخته بشه نداشت
در خصوص نوع تقویت هم باید بگم که از چند نقطه اش عکس گرفتیم ، ما تیرچه ها رو به تیر اصلی جوش دادیم و با میلگردی که روی اون گذاشتیم و جوش شده بود به میگلرد تیرچه و از یک سمت به ستون و تیر اصلی وصل شده بود ، بار رو تا حدی از سقف برداشتیم و با تقویت کننده هامون به ستون و تیر اصلی منتقل کردیم.
سلام ممنون از توضيحت
به نظر من اين كار فقط بارهاي موقع اجرا رو كنترل ميكنه و عملا تيرچه ها تقويت نشدن
من نمیتونم ژوئنهای سقف رو تشخیص بدم
اگه انتهای یونولیت ، که با یونولیت بعدی فاصله داره بعنوان ژوئن در نظر گرفته شده هم جاش بنظرم اشتباه اجرا شده چون ظاهرا به دلخواه پیمانکار سقف کار بوده نه طراح ، هم اینکه آرماتور S نداره!!!

چرا ژئون داره ، البته من فقط از قسمتهای تقویت شده و نوع تقویتش عکس گرفتم ، اینجا دهنش 8 متری بوده و برای همین توی فاصله هر 3 متر یه ژئون گذاشته
در مورد میلگرد s هم باید بگم که توی این کار بخاطر اینکه تیرچه ضعیف بود ، اونو به تیر اصلی جوش دادیم و برای همین هم نیازی به استفاده از میلگرد S نبود.
اين كلمه ‍ژوئن خيلي مناسب اينجا نيست بهتر بگيم كلاف مياني
در هر صورت به نظرم بايد سنجاقي ها اجرا بشن در كلاف چون كلاف به صورت يك مقطع بتني مسلح بايد بتونه برش ناشي از خيز تيرچه هارو هم تحمل كنه
تو این عکس

مگه نباید تیرچه هایی که در قسمت بازشو قطع میشن دوبل باشن؟

اينجا از تير فلزي استفاده شده معمولا تو فلزي از تير استفاده ميشه

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

سپاس
سلام
خدمتت عرض کنم دوست عزیزم که اون جای آسانسور نبود و در ضمن قالبشم بعد از عکس من میبستن
در خصوص میلگرد حرارتی هم دوستان توضیحات کاملی دادن ، چون نیاز به اجرای دو جهته نبود
سوال سومم باید بگم که میلگرد حرارتی به تیر اصلی جوش نشده ، یه میلگرد جداگانه جوش شده

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام تقريبا حرف منو شما يكي هست
تو كارهاي بتني بهتره اول از روي تير اصلي بتن ريزي بشه يعني همين از كنار كه شما هم گفتيد

سلام ممنون از توضيحت
به نظر من اين كار فقط بارهاي موقع اجرا رو كنترل ميكنه و عملا تيرچه ها تقويت نشدن

اين كلمه ‍ژوئن خيلي مناسب اينجا نيست بهتر بگيم كلاف مياني
در هر صورت به نظرم بايد سنجاقي ها اجرا بشن در كلاف چون كلاف به صورت يك مقطع بتني مسلح بايد بتونه برش ناشي از خيز تيرچه هارو هم تحمل كنه

اينجا از تير فلزي استفاده شده معمولا تو فلزي از تير استفاده ميشه
مجدد سلام
در خصوص مطلب اول بگم که ، سقف اگر تحمل بار نداشته باشه که کلا دستور تخریبشو میدن ، و یا اصلا ما کار تقویتشو نمیگرفتیم ، مشکل اصلی این سقف احتمال مقاوم نبودن در بتن ریزی بود ، ضمن اینکه وقتی سقف بتن ریزی میشه ، به صورت یکپارچه درمیاد و درگیری بیشتر هم با تیر پیدا میکنه و قدرت باربریش زیادتر میشه
این کلمه ژوئن هم چون دوست عزیزمون استفاده کرد منم به احترامشون از همون استفاده کردم ، هر چند فکر نکنم مشکل خاصی داشته باشه
در مورد سنجاقی هام بگم که حرفت درست بود منتهی هر چیزی به جای خودش ، وقتی استفاده نکردن از اونا مشکلی برای کار نداره نه محاسب انجامش میده نه مجری

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه نکته ای رو هیچ کدومتون متوجه نشدین
البته خودمم امشب بیشتر بهش دقت کردم
توی این عکس سایمم افتاده ، عـــــــــجـــب خوش سایم :D

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
خب من بحثو عوض کنم :D
-------------------------------------------------------------
دوستان من یه عکس میزارم و جریان این هست که میلگردهای حرارتی به دلیل عبور بیش از کارگران خم شدند و یا نا مرتب شدند.به نظر شما اثر منفی هم داره یا نه؟بر چی؟
شاید فکر کنید عکس زیر رو چطوری گرفتم-آویزون شدم به ستون:D
DSC03985.jpg
و عکس زیر ژوئن ها اشتباه قرار داده شدند-عکس درستشم میگردم اگر پیدا کردم قرار میدم
DSC03989.jpg

Parvix

عضو جدید
سلام ب نظر من اثر منفی داره ...اینکه دیگه آرماتورهای حرارتی کاور مناسب از زیر ندارن و احتمال خوردگی زیاده .....

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب من بحثو عوض کنم :D
-------------------------------------------------------------
دوستان من یه عکس میزارم و جریان این هست که میلگردهای حرارتی به دلیل عبور بیش از کارگران خم شدند و یا نا مرتب شدند.به نظر شما اثر منفی هم داره یا نه؟بر چی؟
شاید فکر کنید عکس زیر رو چطوری گرفتم-آویزون شدم به ستون:D
مشاهده پیوست 165529
و عکس زیر ژوئن ها اشتباه قرار داده شدند-عکس درستشم میگردم اگر پیدا کردم قرار میدم
مشاهده پیوست 165531
بله کارگران محترم رژه رفتن روی میلگردها و بی مروت ها به ی دونه شم رحم نکردن :d
فکر کنم توی این شرایط میلگرد حرارتی واکنش بهتری داشته باشه :d جدای از شوخی ، کلا میلگرد حرارتی رو از کار انداختن ، وظیفه اصلی این میلگرد کنترل تنش حرارتیه و جلوگیری از ترک خوردن ، حالا وقتی به صورت کج و معوج در اومده اون کاربری رو نداره

civilian65

عضو جدید
چرا اینقدر ارتفاع تیرچه ها با یونولیت ها متفاوته؟
به نظر خیلی با هم اختلاف ارتفاع دارن

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
از این بدتر هم میشه با تقویت کردن درست کرد

تقویتی رو جوش میکنید به جان تیر ؟؟
ظاهرااون قسمت پاره شده ، دارای سوراخ جان برای پیچ نیست ، پس میشه پوشش داد.
البته ظاهرا تیر دارای اتصال مفصلی هست ، پس نیروی زیادی رو تحمل نمیکنه!

آخرین ویرایش:

Parvix

عضو جدید
سلام من اومدم با یه سوال دیگه ....:smile:

اینجا چرا اینطوری شده ...؟

DSCN0468.jpg

Parvix

عضو جدید
سوالم راجع به حالتیه که سقف خیس شده ....

از جای ترکها آب نفوذ کرده ....؟

بده یا معمولیه ؟

نه نکته اینجاست که تیر اصلا توی سقف قرار نگرفته و همش آویز شده که اشتباهه و اینم بخاطر اشتباه مهندس ناظره

اگه تیر اصلی با تعدادی ناودونی با سقف در گیر شده باشه چی ... بازم ایراد داره ؟ (عکسش تو پست 160 هست )

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه نکته اینجاست که تیر اصلا توی سقف قرار نگرفته و همش آویز شده که اشتباهه و اینم بخاطر اشتباه مهندس ناظره

:surprised:
خب سقف اومده روی تیر

الزامی نیست که تیر توی سقف دفن بشه
توی عرشه فولادی هم سقف میاد روی تیر و با گل میخ ها درگیر میشه
تازه تیر بتنی T معکوس که برای دهنه های بزرگ اجرا میشه که وسط دهنه ستون نداره بر عکس اینه ازون طرف میزنه بیرون:smile:

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز

بده یا معمولیه ؟

اگه سطح لیسه باشه این طوری نمیشه
ولی توی تخته ماله ای از منافذ آب فرو میره بعید میدونم این همه و با این قیافه نم بده
توی این سقف به نظر من کار از منفذ گذشته و آب از ترک رد شده
که این بده دیگه:smile:
ذکر کنم که حرفای من کارشناسی نیست و فقط قضاوته

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز

بده یا معمولیه ؟

اگه تیر اصلی با تعدادی ناودونی با سقف در گیر شده باشه چی ... بازم ایراد داره ؟ (عکسش تو پست 160 هست )
ببین معمولی اونیه که تمام سقف به صورت یکسان و اونم در حد مجازش ک خیلی کمتر از اینه نم بده

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
:surprised:
خب سقف اومده روی تیر

الزامی نیست که تیر توی سقف دفن بشه
توی عرشه فولادی هم سقف میاد روی تیر و با گل میخ ها درگیر میشه
تازه تیر بتنی T معکوس که برای دهنه های بزرگ اجرا میشه که وسط دهنه ستون نداره بر عکس اینه ازون طرف میزنه بیرون:smile:
ببین عرشه فولادی که نمیتونه توی جان تیر قرار بگیره ، چون اون یکپارچگیشو از دست میده و شرایط اجرای عرشه رو نباید با سقف یکی کرد . این از این
در مورد تیر T شکلم بگم که اصلا علت استفاده از این تیر بخاطر حذف قسمت کششیه ، چون وقتی قسمت کششی تیر با میلگردها کنترل میشه و نیاز به بتن نیست ، برای صرفه جویی این بتن اضافه رو حذف میکنن و به شکل T یا L در میاد. اما قسمت فشاری تیر توی سقف قرار میگیره و اگر بخوایم قسمت کششی رو توی سقف بذاریم اونوقت باید قسمت فشاری بالای سقف اجرا بشه پس نتیجه میگیریم تیر T شکل از سقف بیرون میزنه . اینم از این
اما فقط توی شرایط خاص که الزام میشه تیر توی سقف قرار بگیره ولی توی عرف و اجزا و از هر لحاظ تیر توی سقف قرار میگیره چون:
1- سقف یک دست میشه و آویز بیرون اومده از سقف ، معماری ساختمونو خراب نمیکنه
2- برای پوشش آویز نیاز به اجرای سقف کاذب نیست و این خودش هم توی هزینه و هم توی وقت صرفه جویی میکنه و وزن ساختمون هم زیاد نمیشه
یعنی اجرای تیر پایین سقف به جز شرایط خاص ، کار عجیبه :surprised:

Parvix

عضو جدید
با کمال احترام بوگاتی جان دلایلی که گفتین هیچ کدوم دلایل فنی نیست و فقط مباحث معماریه...

مهندس احمدپور مرسی که گفتین ناودونی ها واسه تحمل برش هستند..... درسته اینو می دونستم اینکار خطر کمانش جانبیه تیر رو هم از بین میبره....

ولی منظورم این بود که می تونه یکپارچگیه تیر و دال رو یهتر کنه تا انتقال نیرو ها بهتر انجام بشه....

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببین عرشه فولادی که نمیتونه توی جان تیر قرار بگیره ، چون اون یکپارچگیشو از دست میده و شرایط اجرای عرشه رو نباید با سقف یکی کرد . این از این
در مورد تیر T شکلم بگم که اصلا علت استفاده از این تیر بخاطر حذف قسمت کششیه ، چون وقتی قسمت کششی تیر با میلگردها کنترل میشه و نیاز به بتن نیست ، برای صرفه جویی این بتن اضافه رو حذف میکنن و به شکل T یا L در میاد. اما قسمت فشاری تیر توی سقف قرار میگیره و اگر بخوایم قسمت کششی رو توی سقف بذاریم اونوقت باید قسمت فشاری بالای سقف اجرا بشه پس نتیجه میگیریم تیر T شکل از سقف بیرون میزنه . اینم از این
اما فقط توی شرایط خاص که الزام میشه تیر توی سقف قرار بگیره ولی توی عرف و اجزا و از هر لحاظ تیر توی سقف قرار میگیره چون:
1- سقف یک دست میشه و آویز بیرون اومده از سقف ، معماری ساختمونو خراب نمیکنه
2- برای پوشش آویز نیاز به اجرای سقف کاذب نیست و این خودش هم توی هزینه و هم توی وقت صرفه جویی میکنه و وزن ساختمون هم زیاد نمیشه
یعنی اجرای تیر پایین سقف به جز شرایط خاص ، کار عجیبه :surprised:

با عذر خواهی فراوان ولی من قانع نشدم
توی سقف طاق رشتی حرفتو قبول دارم که البته منسوخ شده
توی سقف تیرچه بلوک هم یونولیت و بلوک هستش که بین تیرها و تیرچه هارو پر میکنه و بعد از بتن ریزی حتی میشه یونولیت و بلوکهارو برداشت چون باربر نیستن
و اصل سقف اون بتنی هست که روی تیر و تیرچه ها ریخته شده که این سقف هم در آینده منسوخ میشه
توی سقف کامپوزیت تراز قالب بندی بال بالایی تیر هست و بتن با گل میخها درگیر میشه و وزن سقف روی تیرها وارد میشه
سقف عرشه فولادی هم همین طور
اگه اشتباه میکنم بخاطر تجربه کم هست بازم پوزش میخوام دوست خوبم:gol:

آخرین ویرایش:

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
با کمال احترام بوگاتی جان دلایلی که گفتین هیچ کدوم دلایل فنی نیست و فقط مباحث معماریه...

مهندس احمدپور مرسی که گفتین ناودونی ها واسه تحمل برش هستند..... درسته اینو می دونستم اینکار خطر کمانش جانبیه تیر رو هم از بین میبره....

ولی منظورم این بود که می تونه یکپارچگیه تیر و دال رو یهتر کنه تا انتقال نیرو ها بهتر انجام بشه....
چرا مهندس ؟! اتفاقا برعکس چیزی که میگیه
توی کل پست قبلیم فقط یک خط که شماره 1 هست دلیل معماریه بقیه تماما دلایلش فنی و محاسباتیه ضمن اینکه باید بدونیم ساختمون علاوه بر مقاومت باید زیبایی هم داشته باشه که این خودش نشونه اهمیت معماریه
اضافه شدن وزن ساختمون ، کار و هزینه بیشتر ، دلایل محاسباتی استفاده از تیرهای T و L شکل اینا اگر فنی نیست پس چیه مهندس ؟!:smile:
بازم اگر خواستی در موردش بحث کنیم و توضیحات بیشتری بدیم من درخدمتتم دوست عزیز :gol:

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز

با عذر خواهی فراوان ولی من قانع نشدم
توی سقف طاق رشتی حرفتو قبول دارم که البته منسوخ شده
توی سقف تیرچه بلوک هم یونولیت و بلوک هستش که بین تیرها و تیرچه هارو پر میکنه و بعد از بتن ریزی حتی میشه اونارو برداشت چون باربر نیستن
و اصل سقف اون بتنی هست که روی تیر و تیرچه ها ریخته شده که این سقف هم در آینده منسوخ میشه
توی سقف کامپوزیت تراز قالب بندی بال بالایی تیر هست و بتن با گل میخها درگیر میشه و وزن سقف روی تیرها وارد میشه
سقف عرشه فولادی هم همین طور
اگه اشتباه میکنم بخاطر تجربه کم هست بازم پوزش میخوام دوست خوبم:gol:

این حرفت چیه دوست گلم نیاز ب عذرخواهی نیست که اگه قانع نشدی پس توضیح بیشتر میدم :smile:
بذار اول دوتا سقف کامپوزیت و عرشه فولادی رو بگم :
در مورد عرشه فولادی توی پست قبلیم هم گفتم که اگر دوباره بخونی متوجه میشی ، گفتم بخاطر حفظ یکپارچگی سقف بالای تیر قرار میگیره و توی جان تیر نمیره
سقف کامپوزیت هم همینطوره ، ببین سقف کامپوزیتم مثل عرشه فولادیه چون این سقف به صورت یکدست ریخته میشه و نباید بینشون فاصله ای بیافته چون کاراییشو از دست میده
اما درخصوص تیرچه بلوک باید بگم که :
1- ارتفاع تیرچه توی شرایط معمول نهایت به 16 سانت میرسه پس به هیچ وجه آویز غیرمعمولی توی سقف ایجاد نمیشه
2- تیر اصلی رو به هیچ وجه ، به هیچ وجه نمیشه برداشت
این تیر اصلیه که ارتفاعش با توجه به طراحی متغیره و آویز ایجاد میکنه پس توی همه جا بجز شرایط خاص ، تیر توی سقف مدفون میشه ، این حرف من نیست ، شما میتونید به چندین ساختمون در حال ساخت سر بزنید و خودتون ببینین
امیدوارم که توضیح قانع کننده ای داده باشم و اگر کامل نبود مجدد توضیح میدم

وضعیت
موضوع بسته شده است.