نقش زیبایی در ازدواج چیست؟

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

اگرچه ازدواج و تشکیل خانواده ریشه های متعدد دارد مانند (تدیّن، اخلاق نیک، شرافت خانوادگی، عقل ، سلامت جسم و روح، علم و سواد و...) امّا «زیبایی و زیباپسندی» هم نقش پررنگی در ازدواج دارد.

زیبایی چه نقشی در ازدواج دارد؟
شما نمی توانید ازدواج کنید بدون این که چهره همسرتان را بپسندید. مطمئن باشید که اگرچه ظواهر بعد از گذشت مدتی برای شما عادی می شود اما در وهله اول بسیار مهم است که بتوانید با چهره، ظاهر، حرکات همسرتان خو بگیرید نه این که آن را تحمل کنید. بنابراین وقتی از زیبایی همسر صحبت می کنیم، منظورمان چهره و ظاهری بی عیب و نقص نیست که همه را انگشت به دهان بگذارد. زیبایی اینجا تعبیری است که ما از پذیرش ظاهر همسر داریم و در واقع حکایت همان علفی است که باید به دهان بز شیرین بیاید!

زیبایی همسر و پسندیدن ظاهر، در حفظ و تقویّت عفّت و ایمان همسرش تأثیر دارد. اگر کسی از زیبایی همسرش راضی باشد، چشم و فکر و عملش، متوجه دیگران نخواهد شد و حسرت «زیبایان بیگانه» را نخواهد خورد. پسندیدن ظاهر باعث می شود شما به همسرتان گرایشی همیشگی داشته باشید و از دام خیانت دور بمانید.

گرچه زیبایی ظاهر و تناسب اندام را در انتخاب همسر نمی توان نادیده گرفت، اما نباید به عنوان بزرگ ترین هدف و معیار و ملاک ازدواج محسوب شود، به طوری که دیگر معیارها را تحت الشعاع قرار دهد، بلکه هنگام انتخاب همسر باید هر دو بعد زیبایی، (زیبایی صوری و ظاهری یا تناسب اندام) و (زیبایی باطنی یا معنوی و فرهنگی ) ترکیب شود

زیبایی از دیدگاه زن و مرد یکسان نیست، بلکه مقابل هم است. زیرا زیبایی همسر از نظر مرد، تناسب اندام، ظرافت مو و ابرو، نازکی لب ها و صدا، ایمان، حیا، عفّت و پاکدامنی زن است و از نظر زن، زیبایی همسر، قدرت، نیرومندی، هیکلی چهارشانه، صدای کلفت، موهای خشن، شهرت اجتماعی، توان دفاع و غیرت و پاکی چشم و فکر و عمل است.

در اینجا لازم است سه مطلب تذکر داده شود:

1- گرچه زیبایی ظاهر و تناسب اندام را در انتخاب همسر نمی توان نادیده گرفت، اما نباید به عنوان بزرگ ترین هدف و معیار و ملاک ازدواج محسوب شود، به طوری که دیگر معیارها را تحت الشعاع قرار دهد، بلکه هنگام انتخاب همسر باید هر دو بعد زیبایی، (زیبایی صوری و ظاهری یا تناسب اندام) و (زیبایی باطنی یا معنوی و فرهنگی مانند ایمان، تقوا، حیا، عفّت، هوش و استعداد، نجابت و اصالت خانوادگی و...) ترکیب شود و به همه آن ها اصالت داده شود که در این صورت زندگی مشترک یک عمر گلستان می شود.

«زیبایی ظاهری» باید در کنار دیگر صفات و معیارها، مورد توجه و بررسی قرار گیرد، نه به طور مستقل. زیبایی تناسب اندام بدون تدیّن و شرافت خانوادگی و...، آفتی است خطرناک و بلایی است رسواگر که اگر بر مبنای ارزش های الهی پیوند نخورد، بزودی ناپایدار خواهد بود.

پیامبر اکرم صلی الله علیه واله وسلم می فرمایند: من تزوّج امرءة... لجمالها، رأی فیها یکره.
« کسی که (فقط) به خاطر زیبایی زنی با او ازدواج کند، در او امور ناخوشایند خواهد دید.»

زیبایی چه نقشی در ازدواج دارد؟
2- گر چه زیبایی (ظاهری، معنوی، فرهنگی و...) امری است پسندیده و نیکو و در انتخاب همسر باید مورد توجه قرار گیرد، لیکن نباید از حد معمول تجاوز کند و به صورت «مشکل پسندی» در آید و انسان را از ازدواج به موقع باز دارد و یا اینکه طرفین تناسب در زیبایی نداشته باشند. بلکه اگر از زیبایی نسبی برخوردار بودند و دین و اخلاق همدیگر را قبل داشتند، بهتر است بعد از تحقیقات و شناخت کافی (در همه ی زمینه ها) از همدیگر، با توکل بر خداوند و راهنمایی و ارشاد والدین، با همسر مورد نظر ازدواج نمایند و مطمئن باشند که عقل و ایمان و اخلاق نیک و خانواده های اصیل و با شرافت بسیاری از کمبودها را جبران می کند.

3- بهتر است پسر و دختر در مراسم خواستگاری، با اجازه و رضایت والدین، همدیگر را ببینند و واقعیّت ها را به همدیگر بگویند و اگر نمی توانند همدیگر را تا قبل از خواستگاری رسمی ببینند، برای شناخت لازم و تشخیص جمال و زیبایی دختر مورد نظر، خوب است پسر، مادر یا خواهر و یا یکی از خویشان نزدیک و مورد اعتماد را برای دیدن انتخاب کند و بفرستد تا زن مورد نظر را خوب ببینند و خصوصیّاتش را برای او توضیح دهند.

avayestan

کاربر بیش فعال
زیبایی.. در حد بدل نشستن کفایت میکنه.. خیلیارو میبینیم که اصلا بهم نمیان اما خود اون دو نفر ظاهر هم رو پسندیدن... و خیلی هم مهرشون به دل هم هس.. بنظر من ردل نشستن مهمه.. و نباید به این فقط دل خوش کرد که بعدا عادی میشه.. ممنون مطلب خوبی بود....

Ahmad Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درسته با دوستمون موافقم و امروزه زیبایی بیشتر از هرچیزی اهمیت داره

زیبایی خیلی خوبه اما به شرط اینکه قبل زیبایی یا همراه زیبایی پاکدامنی و سلامت اخلاقی هم وجود داشته باشه

میگن شاید با زیبایی طرف مقابل ازدواج کنی اما اینو بدون که با اخلاقش زندگی میکنی!

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درسته با دوستمون موافقم و امروزه زیبایی بیشتر از هرچیزی اهمیت داره

زیبایی خیلی خوبه اما به شرط اینکه قبل زیبایی یا همراه زیبایی پاکدامنی و سلامت اخلاقی هم وجود داشته باشه

میگن شاید با زیبایی طرف مقابل ازدواج کنی اما اینو بدون که با اخلاقش زندگی میکنی!

متاسفانه كسائي به دنيال زيبائي رفتن محكوم به شكست در زندگي شدن درسته زيبائي مهمه نه ملاك اصلي

Ahmad Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
متاسفانه كسائي به دنيال زيبائي رفتن محكوم به شكست در زندگي شدن درسته زيبائي مهمه نه ملاك اصلي

بله با حرفات موافقم دوست عزیز
متاسفانه امروزه خیلی چیزا برعکس شده و نه تنها درست نشده بلکه ادامه دار هم بوده

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
متن قابل تاملی بود ولی اتفاقایی که اطرافم میبینم نتیجه اش اینه که خیلیا بیشتر تمرکزشون روی ظاهره اونقد که یادشون میره روی اخلاقای هم تحقیق کنن

abyss ocean

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خب الان نه فقط تو ازدواج تو خیلی از مسائل دیگه و حتی روابط اجتماعی به ظاهر خیلی اهمیت داده میشه ....
بنظرم همینکه 2 نفر همدیگه رو بپسندن کافیه و نیازی به قشنگ بودن نیست!

vahid_007_006

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چیزی كه در زن مرا تسخیر می كند مهربانی اوست، نه روی زیبایش؛ من زنی را بیشتر دوست دارم كه مهربانتر باشد. ویلیام شکسپیر

اره ولی بعضی وقت ها شعاره خالیه و تو ضمیر ناخوادگاهت زیبایی ظاهری خیلی تاثیر داره بدون اینکه خودت حتی بخواهی

masoud612

عضو جدید
اره ولی بعضی وقت ها شعاره خالیه و تو ضمیر ناخوادگاهت زیبایی ظاهری خیلی تاثیر داره بدون اینکه خودت حتی بخواهی

کیه که زیباییو دوست نداشته باشه ،ولی به نظر من وقتی میخواهی به ازدواج فکر کنی و یک عمر زندگی، اونوقت باید زیباییو فدای محاسن دیگه طرف بکنی ، بشخصه که برام یه آدم بداخلاق غیرقابل تحمله ، قیافه هم تا حدی که دلنشن باشه کافیه بنظرم

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اخه زیبایی سلقیه ایه.ممکنه یک نفر از نظر من زیبا باشه ،به دلم بشینه ولی از نظر شما اینطور نباشه

آره درسته...براي همين كساني كه تا حدي گوشي هستند وقتي ديگران در مورد زيبائي همسرشون نظر ميدند روي اون فرد تاثير ميزاره و ملاك اصلي اون فرد ميشه زيبائي

معمار اسمان

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من یه دوست دارم که از پسر کچل و عینکی به شدت خوشش میاد.باید با این علاقیاتش خودشم کچل کنم:D

shiMa.91

عضو جدید
میگن زیبایی بعد ِ چند وقت از زندگی عادی میشه ولی زشتی هرگز!!
حتما باید طرف به دل آدم بشینه ;)

negar62

عضو جدید
بابا الان دیگه از ده تا دختری که تو خیابون میبینی 9 تاش خدایی خشکلن ولی 8تاشون حداقل شوهر ندارن.پس زیبایی هم الان ملاک ازدواج نیست.هرکسی دنبال یکی میگرده که مثل خودش باشه.مثلا اگه طرف استاد دانشگاست دنبال یه استاد میگرده قیافه هم اصلا مهم نیست واسه دوستی دقیقا فقط قیافه مهمه ولی واسه ازدواج چیزای دیگه مثل موقعیت اجتماعی و خانوادگی اقتصادی بیشتر مهمه.من که بیشتر تو اطرافم اینجوری دیدم.