کلاس کنکور ← گیاهپزشکی

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
آفات گیاهی

آفات گیاهی

سلام...
سوال بعدی رو من میزارم ... آقا من بعد من فقط سوال میزارم شوما جواب بدید! ...
کدام یک از آفات انگور یک نسل در سال دارد؟ ....
1- شپشک آردآلود مو
2- کرم برگخوار مو
3- کنه مو
4- مینوز برگ مو

jalaltatari

عضو جدید
سلام . منم نظر خانم فرناز . کرم برگ خوار مو فقط یک نسل در سال داره . شپشک ارد آلود 3 الی 4 نسل داره . مثلا در مازندران 3 نسل و نسل چارمش ناقصه . مینوز برگ 2 تا 4 نسل در سال داره . کنه مو رو دقیقا نمیدونم چنتا نسل داره ولی باید بیشتر از 7 الی 9 نسل در سال داشته باشه

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
به به ... ممنون از استقبالتون ... میدونستم مستقبل شده زودتر سر میزدم
بله درسته
کرم برگخوار مو میشه
فکر میکنم جواب صحیح این سوال از طرف سنجش گزینه 4 اعلام شده بود ... که کاملا غلطه ... (شب یادم بندازید بیام صحت جملم رو تایید کنم)

البته مو کرم های برگخوار زیادی داره (مثل کرم شاخدار ... کرم خاکستری و ...) که نسلهای مختلفی هم دارند اما اونی که به کرم برگخوار مو معروفه تک نسلیه ... فکر کنم اسم جنسش Sparganotis بود که از خانواده پیرالیده هست.

تا شب سوال بعدی رو گذاشتید گذاشتید نذاشتید نذاشتید دیگه خودم انجام میدم!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
آفات گیاهی

آفات گیاهی

خب بله گفته های پست قبلیم رو تایید میکنم و اما سوال بعد:

جمعیت کدام یک از آفات زیر با از بین بردن هندوانه ابوجهل کاهش می یابد؟
1. سرخرطومی جالیز
2. عروسک خربزه
3. کفشدوزک خربزه
4. مگس خربزه

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
یکی از میزبانهای کفشدوزک خربزه، هندوانۀ ابوجهله!
یکی از راههای کنترلش هم اینه که اول فصل، روی هندوانۀ ابوجهل سمپاشی کنیم، چون اول به این حمله می کنن بعد میرن تو جالیز! ولی این که اگه هندوانۀ ابوجهل رو از بین ببریم جمعیتش کم میشه یا نه بعید میدونم! اتفاقا به نظر من باید بیشتر بکاریم که جالیزکاریهامون در امان بمونه! مگه این که وسط مزرعه سبز بشه!

farzan66

عضو جدید
یکی از روش های مبارزه با کفشدوزک خربزه از بین بردن میزبانهای وحشیه ! دقیقا نمیدونم ولی اگه هندوونه ابوجهل جزء این میزبانها باشه پاسخ سوال به کفشدوزک نزدیکتره !

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب ممنون
همینطور که رضا هم اشاره کرد با از بین بردن هندوانه جمعیت کاهش پیدا نمیکنه!
الان توی این خشکی ها و کم آبی ها هندونه ابوجهلی دیگه نمیمونه!

هندونه تنها میزبان مگس خربزه اعلام نشده!

پس میزبان 3 گزینه دیگه هست ... (اما اون چیزی که معروف شده و همه شنیدیم کفشدوزک بوده)
اگر قرار بر از بین بردن میزبان واسط یا وحشی آفت هست باید در فصل غیر زراعی این کار انجام بشه و از بین بردن گیاه میزبان اصلا درست نیست بلکه باید کنترل روی میزبان واسط انجام بشه

اما اگه بخوایم کنکوری و کتابی جواب بدیم گزینه 1 و 3 گزینه بشدت صحیحه ... توی منابع هم برای کنترل سرخرطومی و کفشدوزک انهدام ابوجهل ذکر شده ...
مثلا ما توی منطقه خودمون بیشتر سرخرطومی رو داریم تا کفشدوزک
سنجش گزینه 3 رو گزینه صحیح اعلام کرده
اما هم یک و هم سه درسته.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال بعدی رو برای استمرار تاپیک میزارم (اگر نقدی و نظری به سوالات قبلی هست اعلام کنین)

زمستان گذرانی
Naranga aenescens به چه صورت و در کجاست؟
1. تخم در کاه و کلش مزرعه

2. شفیره در کاه و کلش مزرعه

3. لارو زیر پوستک درختان

4. لارو یا شفیره زیر پوستک درختان مزرعه

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال بعدی رو برای استمرار تاپیک میزارم (اگر نقدی و نظری به سوالات قبلی هست اعلام کنین)

زمستان گذرانی
Naranga aenescens به چه صورت و در کجاست؟
1. تخم در کاه و کلش مزرعه

2. شفیره در کاه و کلش مزرعه

3. لارو زیر پوستک درختان

4. لارو یا شفیره زیر پوستک درختان مزرعه

سلام
گزینه 2 صحیح تره با توجه به اینکه گاهی بصورت لارو هم زمستانگذرانی میکنه نه زیر پوستک درختان بلکه علفهای هرز حاشیه مزارع درغلاف یا کاه وکلش برنج
کرم سبز برگخوار برنج

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
احسنت به هم اسم خودم
داداشمون گفتن گزینه 2 صحیح تره ...
بله گزینه 2 صحیح و گزینه 4 هم میتونه صحیح باشه!
اما هر دو گزینه ناقص اند
حشرات معمولا در پناهگاه زمستان گذرانی میکنند. اما توی کتابها و مقالات مناطق معمول ذکر میشه ... مثلا برای این کرم ذکر شده در کاه و کلش مزرعه و علفهای هرز حاشیه مزرعه و سایر پناهگاه ها
پس طبیعتا اگر در حاشیه مزرعه آلوده به کرم سبز ، درخت وجود داشته باشه اینطور نیست که ما فرم زمستان گذرانی این کرم رو اونجا نبینیم.
و اینکه از اونجایی که کرم سبز برگخوار فاقد دیاپوز اجباریه هم فرم لاروی و هم فرم شفیرگی قابل رویته! چه بسا تخم حشره نیز در زمستان دیده بشه اما توان زمستان گذرانی رو نداشته باشه و تخم ها طی زمستون نابود بشن.
در مجموع بنظر من هر دو گزینه میتونه صحیح باشه.
سنجش گزینه 2 رو گزینه صحیح اعلام کرده.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال بعدی مربوط به حشره شناسی:

در کدام یک از قطعات دهانی حشرات زیر آرواره های بالا تحلیل رفته است؟

1.تیپ مکنده

2.تیپ ساینده

3.تیپ زننده مکنده

4.تیپ مختلط

farzan66

عضو جدید
سوال بعدی مربوط به حشره شناسی:

در کدام یک از قطعات دهانی حشرات زیر آرواره های بالا تحلیل رفته است؟

1.تیپ مکنده

2.تیپ ساینده

3.تیپ زننده مکنده

4.تیپ مختلط

مکنده؟
میدونم ارواره بالا ندارن ولی زیر ارواره بالا همین معنیو میده ؟ راستش من حشره شناسیم زیاد خوب نیست !

Phyto

مدیر تالار
حمید یه کاما بعد از زیر میذاشتی ضرر نداشت! :D

تیپ ساینده که همه چیش کامله، تیپ مختلط هم آرواره بالا دارن میدونم!
زننده مکنده هم چارتا میله داره که دوتاش آرواره های بالاس
میمونه تیپ مکنده که نمیدونم چجوریه، لابد همینه دیگه!! :)

farzan66

عضو جدید
حمید یه کاما بعد از زیر میذاشتی ضرر نداشت! :D

تیپ ساینده که همه چیش کامله، تیپ مختلط هم آرواره بالا دارن میدونم!
زننده مکنده هم چارتا میله داره که دوتاش آرواره های بالاس
میمونه تیپ مکنده که نمیدونم چجوریه، لابد همینه دیگه!! :)

وای ... جدا که ممنون ! منو از یک اشتباه در اوردین .:D

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. ممنون از پاسخ ها
جواب صحیحتر گزینه 1 میباشد
جواب صحیح این سوال از طرف سازمان سنجش گزینه 1 میباشد که البته صحیح است اما این سوال چندان اعتبار علمی ندارد. علت را در 3 نکته توضیح میدهیم. نکته اول اینکه در واقع تیپ های قطعات دهانی در حشرات تغییرات زیادی دارد و نمیتوان یک مشخصه کلی برای حشرات یک راسته تعیین کرد. برای مثال در تیپ مکنده که در بالپولکداران مشاهده میشود در یک نگاه کلی میتوان گفت که آرواره های بالا به کلی از بین رفته اند و یا خیلی کوچک اند. این در حالی است که در پروانه های خانواده
Eriocranidae آرواره های بالا نسبتا رشد کرده اند و یا حتی در خانواده Micropterygidae آرواره های بالا دندانه دار و رشد زیاد کرده و برای جویدن گرده گلها کارایی دارد که این خصوصیت باعث شده آن را ساینده بنامند. در نتیجه به استثناء خانواده Eriocranidae میتوان پذیرفت که در تیپ مکنده آرواره های بالا تحلیل رفته اند. نکته دوم این است که تحلیل رفتن آرواره های بالا در بعضی تغییرات تیپ زننده-مکنده نیز دیده میشود. مثلا در شپش های Anoplura آرواره بالا مخفی و داخلی، در تریپس ها فقط آرواره چپ بالا باقی مانده و در بعضی دوبالان نیز آرواره های بالا و پایین کاملا از بین رفته است. نکته سوم این است که تقسیم بندی تیپ های قطعات دهانی توسط صاحب نظران کمی متغیر است. برای مثال عده ای قطعات دهانی بالپولکداران را مکنده مینامند اما عده ای آن را سیفونی-مکنده نامگذاری میکنند و اینکه تیپ مکنده را در یک تقسیم بندی کلی از تیپ ساینده جدا میکنند و مکنده خود به انواع دیگری نظیر زننده-مکنده، ساینده-مکنده، لیسنده-مکنده و سیفونی-مکنده تقسیم میشود از این جهت گزینه 3 نیز باعث ابهام میشود.

دوستان توجه بفرمایند که بنده اینجا جوک تعریف نمیکنم. ممنون میشم نقد بفرمایید!

Phyto

مدیر تالار
سوالای کنکور در حد لیسانسه! این چیزایی که الان داری میگی تو ارشد میخونن!
ولی سعی می کنیم از این به بعد دقیقتر و کلاس بالاتر جواب بدیم :D
بعدی رو رد کن بیاد ...

farzan66

عضو جدید
سلام. ممنون از پاسخ ها
جواب صحیحتر گزینه 1 میباشد

دوستان توجه بفرمایند که بنده اینجا جوک تعریف نمیکنم. ممنون میشم نقد بفرمایید!

ممنون ...
مهندس حمید من نقدی ندارم ! با عرض پوزش ! همینایی هم که جواب میدم به زور میگم
:)
شرمنده ها

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوالای کنکور در حد لیسانسه! این چیزایی که الان داری میگی تو ارشد میخونن!
ولی سعی می کنیم از این به بعد دقیقتر و کلاس بالاتر جواب بدیم :D
بعدی رو رد کن بیاد ...

خب شاید من دارم اشتباه میکنم! انسان ممکن الخطاست! و توی علم هم جایز الخطاست!

ممنون ...
مهندس حمید من نقدی ندارم ! با عرض پوزش ! همینایی هم که جواب میدم به زور میگم
:)
شرمنده ها

همین که جواب میدید کلی ارزش داره! اما بهتره بیشتر و بیشتر یاد بگیریم!

در پاسخ به رضا که میگه سوالات در حد دوره کارشناسیه! این دو سوال رو قرار میدم:

حشره شناسی:
مرکز عصبی قسمت جلویی لوله گوارش، قلب، آئورت و لوله های کور کدام گزینه است؟

1.سمپاتیک دمی

2.سمپاتیک شکمی

3.سمپاتیک پشتی

4.مغز سوم

آفات گیاهی:
خسارت کدام یک از آفات زیر در ناحیه دشت بیشتر است؟
1.
شپشک دوکوهانه
2.لیسه سیب

3.مینوز لکه تاولی زیر برگ

4.لیسه درختان میوه

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب شاید من دارم اشتباه میکنم! انسان ممکن الخطاست! و توی علم هم جایز الخطاست!

همین که جواب میدید کلی ارزش داره! اما بهتره بیشتر و بیشتر یاد بگیریم!

در پاسخ به رضا که میگه سوالات در حد دوره کارشناسیه! این دو سوال رو قرار میدم:

حشره شناسی:

1.سمپاتیک دمی

2.سمپاتیک شکمی

3.سمپاتیک پشتی

4.مغز سوم

آفات گیاهی:
1.
شپشک دوکوهانه
2.لیسه سیب

3.مینوز لکه تاولی زیر برگ

4.لیسه درختان میوه

سلام حمید جان
واسه دوتاش فکر کنم گزینه 4 بد نباشه

Phyto

مدیر تالار
یه کمی تخصصی شد! به کتاب رجوع می کنیم:)
1.سمپاتیک دمی

2.سمپاتیک شکمی

3.سمپاتیک پشتی

4.مغز سوم
سمپاتیک دمی که اصلا نمیدونم چیه!
سمپاتیک شکمی یک رشته عصبه که از گره های عصبی شکمی عبور می کنه و در محل این گره ها به دو رشته متقارن تقسیم میشه و منفذهای تنفسی رو حساس میکنه. در انتها هم به رودۀ عقب میرسه و به اون قسمت حس میده! (شاید سمپاتیک دمی همین باشه!)
سمپاتیک پشتی مستقیماً با مغز مربوطه و به قسمت ابتدایی لوله گوارش و قلب، عصب میفرسته. این قسمت چندتا گره عصبی داره که انشعابات گره عصبی گاستریک به لوله های کور و قسمت جلویی معده عصب میفرسته
مغز سوم هم با سمپاتیک پشتی مرتبطه و قسمت جلویی لوله گوارش رو حساس میکنه، همچنین لب بالا و پیشانی
در مجموع گزینه 3 جواب کاملتری به نظر میاد

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام حمید جان
واسه دوتاش فکر کنم گزینه 4 بد نباشه

یه کمی تخصصی شد! به کتاب رجوع می کنیم:)

سمپاتیک دمی که اصلا نمیدونم چیه!
سمپاتیک شکمی یک رشته عصبه که از گره های عصبی شکمی عبور می کنه و در محل این گره ها به دو رشته متقارن تقسیم میشه و منفذهای تنفسی رو حساس میکنه. در انتها هم به رودۀ عقب میرسه و به اون قسمت حس میده! (شاید سمپاتیک دمی همین باشه!)
سمپاتیک پشتی مستقیماً با مغز مربوطه و به قسمت ابتدایی لوله گوارش و قلب، عصب میفرسته. این قسمت چندتا گره عصبی داره که انشعابات گره عصبی گاستریک به لوله های کور و قسمت جلویی معده عصب میفرسته
مغز سوم هم با سمپاتیک پشتی مرتبطه و قسمت جلویی لوله گوارش رو حساس میکنه، همچنین لب بالا و پیشانی
در مجموع گزینه 3 جواب کاملتری به نظر میاد

سلام. ببخشید دیر شد.
در مورد این سوال:

حمید جان میگه 4 و رضا جان میگه 3
رضا جان میتونی بگی به کدوم منبع مراجعه کردی؟
اگر سمپاتیک پشتی همون سمپاتیک ناحیه مری باشه که درسته! ... چون به این مورد شک داشتم این جمله رو تایید کن:
سمپاتیک ناحیه مری همون سمپاتیک پشتی و همون سمپاتیک پشتی-جانبی و همون سمپاتیک جلوی لوله گوارشه!
4 اسم برای این ناحیه میاد ... که البته بنظر من سمپاتیک ناحیه مری مناسب ترین اسمه که توی گزینه های این سوال نیومده و ...
و اینکه سمپاتیک دمی همون شکمی نیست ... قسمت دمی یا همون انتهایی وظیفه عصب دار کردن اندام های تناسلی و بخش عقبی سیستم گوارشی رو عصب دار میکنه .

پس گزینه صحیح رو 3 اعلام میکنیم.

اما این سوال:

دوستمون حمید میگه گزینه 4

رضا هم که جواب نداده اما سنجش گزینه 3 رو معرفی کرده

و اینکه من هیچکدوم رو معرفی میکنم ... علت رو میگم و دوست دارم تایید یا رد یا اصلاحش کنید:

شپشک دوکوهانه
Palaeolecanium (Eulecanium) bituberculatum در نقاط مرتفع و نیمه مرتفع، لیسه سیب Hyponomeuta malinellus و لیسه درختان میوه Hyponomeuta padellus سرمادوست بوده و در نقاط مرتفع و سرد کشور تراکم و خسارت بیشتری دارند.
مینوز لکه تاولی زیر برگ Phyllonorycter
blancardella که در همه نقاط میوه خیز کشور وجود دارد و میزبان آن درختان میوه دانه دار و هسته دار است نیز در مناطق کوهستانی جمعیت های طغیانی داشته است برای مثال در سالهای 60 و 61 در نقاط کوهستانی تهران بیشترین خسارت را به درختان سیب وارد کرده است. همچنین مینوز لکه تاولی زیر برگ در سال 61 با جمعیتی فراوانتر و غالب بر مینوز لگه گرد در ارتفاعات 2000 متری البرز مرکزی ظاهر شد و صد در صد آلودگی ایجاد کرده بود. ذکر این نکته نیز ضروری است که مینوز لکه تاولی زیر برگ در ارتفاعات 2200 متری تراکم جمعیت کمتری نسبت به سایر مینوزها داشته است.

Phyto

مدیر تالار
تو درس مرفولوژی خوندیم اینا رو! البته فکر کنم کتاب دکتر شجاعی رو هم یه نگاهی انداختم سر این سوال! :)
من که نگفتم سمپاتیک دمی همون شکمیه، گفتم احتمالاً قسمت انتهایی سمپاتیک شکمی که به رودۀ عقبی میرسه میشه سمپاتیک دمی! یه چیزی تو این مایه ها :D
قسمت جلوی لولۀ گوارش که میشه همون مری، بنابراین سمپاتیک جفتش یکیه!! ولی من این قسمت مغز سومش هنوز درست حسابی تو مُخم نرفته!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم نگفتم تو گفتی سمپاتیک دمی همون شکمیه که! گفتی شاید! همون که گفتی شاید من گفتم شایدت رو بترکونم!

مغز سوم تو مخت نرفته!؟ چیزی نداره که بخواد بره تو مخت ... مغز سوم توی دستگاه عصبی مرکزی تقسیم بندی میشه ... توی این 3 قسمت سمپاتیک نمیاد! بیخیال اون که گزینه منحرفیه ...

در مورد اون یکی سوال نظری نداری؟!!! بابا من به نظرات و کمک شما احتیاج دارم! :D

youlafe vahshi

عضو جدید
سلام من دنبال جزوه های ارشد بیماری شناسی گیاهی هستم چند مورد پیدا کردم ولی اصلا کامل نبودن هر جا هم میرم جزوه ی مناسبی پیدا نمیشه:wallbash:

Phyto

مدیر تالار
سلام من دنبال جزوه های ارشد بیماری شناسی گیاهی هستم چند مورد پیدا کردم ولی اصلا کامل نبودن هر جا هم میرم جزوه ی مناسبی پیدا نمیشه:wallbash:

کدوم جزوه ها رو میخوای؟ برای دکترا میخوای بخونی؟!

بالا