تصاویری از شکستـه شدن دیوار صـوتی!

*** s.mahdi ***

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با نزدیک شدن هواپیما به سرعت صوت، تولید امواج ضربه ای یا Shockwave ها بر روی بال ها شروع می شود. هر چه سرعتی که هواپیما در آن سرعت موجب تولید امواج ضربه ای می شود بیشتر باشد، آن هواپیما از آیرودینامیک بهتری برخوردار است. این امواج حالتی را شبیه به کوبیدن رو بال ها پدید می آورند و این حالت ناپایداری تا جایی ادامه می یابد که ممکن است فرامین هواپیما به کلی از دست هدایت کننده آن بیرون رود.

سرعتی را که تولید امواج ضربه ای در آن برای یک هواپیما شروع می شود، عدد ماخ بحرانی یا Critical Mach می نامند. اما بعد از شکست دیوار صوتی و گذشتن از آن این حالت از بین رفته و فرامین به حالت اصلی خود باز می گردند. گفتیم که نزدیکی هواپیما به سرعت صوت، تولید امواج ضربه ای را در پی دارد.

هر موجود پرنده ای در حالت پرواز، فشار های گوناگونی تولید کرده و فشار های متفاوتی نیز از سوی او بر محیط اعمال می شود و عملاً نظم فشار محیط را بهم می زند. تا قبل از سرعت صوت، هر موجی که از سوی هواپیما تولید می شود، از آن دور شده و اثری بر آن نخواهد داشت. اما با تقرب هواپیما به سرعت صوت، دیگر تقریباً امواج فرصت دور شدن از لبه حمله بال هواپیما را نداشته تا جایی که دیگر اصلاً موقعیتی برای فرار آنها وجود نداشته و چون هواپیما نیز همسان با سرعت صوت حرکت می کند، صدای تولید شده توسط هواپیما در هر لحظه جمع شده و با تجاوز از سرعت صوت، صدای مهیب و انفجار مانندی به گوش می رسد که همان نتیجه شکستن دیوار صوتی است.

emperatoretanhai

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من عاشق هیجانم و اهل ریسک
کاش بتونم یه همچین وضعیا امتحان کنم
راستی حتما باید تو هوا باشه یا میشه رو زمینم امتحان کرد؟؟؟؟

sea ray

عضو جدید
کاربر ممتاز
من عاشق هیجانم و اهل ریسک
کاش بتونم یه همچین وضعیا امتحان کنم
راستی حتما باید تو هوا باشه یا میشه رو زمینم امتحان کرد؟؟؟؟

فعلن رو زمین نمیشه تو هوا هم نمیتونی چون فقط هواپیماهای نظامی میتونن از سرعت صوت سریعتر پرواز کنن که اونم تو شرایط خاص این کار رو میکنن البته با کنکورد میشد که دیگه نیست

Hosse!N_206

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون میشم بصورت علمی فرایند تشکیل دیوار صوتی رو هم تشریح کنید ...