[ماکت سازی] کارگاه ماکت سازی

maral55

مدیر بازنشسته
اين حجم من حرفه اي نيست اما تو ماكت سازي حرفه اي اصلا تلق نمي زارن شماهم تو كاراتون اصلا از تلق استفاده نكنين

عجیبه ولی استاد ماکت سازی ما که اتفاقا ماکت های خیلی مهمی رو هم درست میکرد همیشه از تلق استفاده میکرد

maral55

مدیر بازنشسته

عزیزم عکسات خوب شده کیفیت دوربینت خوب بوده:biggrin:
در مورد ماکتت هم من اگر بودم درخت هارو با سبز کار نیمکردم یا سبز یه کم روشن تر استفاده میکردم یه چیزی که یم کم حالت گرافیکی بیشتری داشته باشه

marjan.h

عضو جدید
salam 2ste aziz karet vaghean alie vali age say koni ye kam az tanavoe rang bishtar estefade koni karet behtar mishe
سلام .اتفاقا یکی از اصول ماکت سازی استفاده کمتر از رنگ های متنوع است.یعنی بهتره از یه سری رنگ های مشابه استفاده کنیم یا اگه این کار و نمی کنیم از رنگهای کاملا متضاد استفاده کنیم مثلا سفید و مشکی و...
دوست عزیز لطفا توی تالار فارسی تایپ کن.چون این جزء قوانینه.

peyman kamaly

کاربر بیش فعال
ببخشيد يك سوال داشتم جنس وسايلي كه تو ماكت استفاده كردين چيه ؟http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/2/icon_question.gif

ممنون ، توپوگرافی این کار کلن از چوب پنبه ی 4MM هستش بدنه ها از مقوای ماکت آمریکایی و رویه ها پلکسی ، استیل و گچ هستش ، شاسی 5 لایی هستش ، برشهای توپوگرافی کاملا دستی و بدنه ی مشکی با لیزر برش داده شده :smile:.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه به نظر من علاوه بر اینکه عکس ماکتاتونو میذارین راجع به ساختنشم توضیح بدین
مثلا" من تو بریدن فوم مشکل دارم همیشه پشتش خراب میشه نیمدونم باید کاترو سریع بکشم یا یواش هر روشی رو امتحان می کنم بازم نمیشه....:surprised:

nino

مدیر بازنشسته
مثلا" من تو بریدن فوم مشکل دارم همیشه پشتش خراب میشه نیمدونم باید کاترو سریع بکشم یا یواش هر روشی رو امتحان می کنم بازم نمیشه....:surprised:
مهم اینکه کاترت خیلی تند و کاملا عمود بر فوم بگیری در غیره ان صورت تره تره میشه

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز

ببین عزیزم من دو تا راه بلدم یکی این که کاتر رو تا آخر فرو نبر تو فوم . مثلا اگه فرض کنیم فوم از چند ده تا لایه تشکیل شده انگار که لایه ی آخر رو نبری متوجهی؟:confused:انگار که روش شیار بندازی و کلا جداش نکنی . بعد فوم رو ور می داری و با :mad: خشونت:D:D در همون راستا تق خم می کنی و می بینی که عین چاقو صافه;);). اگه متوجه نشدی بگو عکس بذارم البته دوربینم فعلا مشکل داره نمی تونم عکس بگیرم:cry:. یه راه دیگه هم اینه که با سمباده نرم در جهتی که ریش ریش شده آروم بکشی:smile: تا جبران کرده باشی.

archi_arch

مدیر بازنشسته
مهم اینکه کاترت خیلی تند و کاملا عمود بر فوم بگیری در غیره ان صورت تره تره میشه
ولی من همیشه برعکس کارم بهتر در میاد!حتی استادامونم میگفتن.یعنی هر چی کارترو با فوم موازیتر بگیری و زاویه ی بین کاتر با فوم کمتر باشه کار تمیرتر و یکنواخت تر درمیاد.

راستی اینم یادم رفت بگم سرعت برش و همینطور نیرو و فشار دستتم هنگام برش هر چی یکنواختتر باشه بهتره.یعنی یه تیکه رو تند نبری و یه تیکه رو خیلی اروم یا یه قسمتو با فشار بیشتر و یه قسمتو با فشار کمتر برش بدی.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

marya_com

عضو جدید
سلام عزیزان، اول که رشته من معماری نیست ولی معماریها را دوست دارم. دوم که رشته من برق است. سوم که چند روز پیش داشتم گوگل را برای ساختن آکواریوم پلکسی جستجو می کردم که این سایت را پیدا کردم که چند نفر از عزیزان معماری بحث داغی را در مورد مدلسازی با پلکسی راه انداخته بودند. می خواستم چند سئوال از عزیزانی که با پلکسی کار کرده اند بپرسم.
1- در سایتهای خارجی چندین نوع چسب برای چسباندن قطعات پلکسی معرفی شده است ولی نمی دانم در ایران از کجا می توانم آنها را تهیه کنم. در آکواریوم های پلکسی باید قطعات پلکسی به هم محکم جوش بخورند طوریکه تحمل وزن زیاد آب را داشته باشند. ظاهرا دو نوع چسب وجود دارد یکی حلال است و دیگری یک جور رزین است که می تواند فضاهای خالی راهم پر کند وقطعات را به هم بچسباند. این چسبها را از کجا می توانم تهیه کنم؟
2- چطور می توانم با پلکسی قطعات منحنی شکل درست کنم؟
3- کاتر پلکسی چیست و کجا می فروشندش؟
4- من به اتوکد کاملا مسلط هستم و می خواهم طرح آکواریوم را با اتوکد بکشم . آیا جایی هست که قطات پلکسی را بر اساس نقشه های اتوکد ببرد؟

من تا به حال با پلکسی کار نکردم اگر توصیه دیگری هم دارید ممنون می شوم.
با تشکر.
سلام برای درست کردن قطعات منحنی باید اون را توی ماکروویو یا با چیز دیگه حرارت بدی
بعد بهش حالت بدی.
برای بریدن گه کاتر را پیدا نکردی می تونی با اره مویی ببری.معمولا اون جایی که فقط پلکسی می فروشه کاترش را داره.اصلا برات می بره
اگه طرح را با کد بدی حتما می تونن برات ببرند
ولی آدرس این جا را باید از بچه های معماری شهر خودت بگیری
مثلا تو اصفهان : خ مسجد سید -مغازه ی حمید شبکه بر این کار را می کنه
البته جاهای دیگم هست ;)

ایرانیکا

عضو جدید
سلام پروین.ا و marya_com عزیز
ممنون از راهنمایی شما.
آیا کلروفورم می تواند قطعات را طوری محکم بچسباند که در مقابل وزن آب مقاومت کنند؟ یعنی اگر آنها را با کلروفورم بچسبانم آیا دوباره به راحتی از محل چسباندن می شکند یا اگر فشار زیادی به آن وارد شود ممکن است از هر کجای دیگر نیز بشکند؟ خود پلکسی خیلی از شیشه مقاوم تر است و آکواریوم های پلکسی نسبت به شیشه ای توان تحمل وزن بیشتری از آب را دارند. تنها نگرانی من این است که شاید کلروفورم نتواند خوب پلکسی را حل کند و نقاط اتصال زیاد محکم نشوند. چطور باید قطعات را که با کلروفورم نرم شده اند به همدیگر فشار دهم تا زمانی که به بچسبند؟ آیا گیره های مخصوصی برای اینکار وجود دارد یا اینکه باید ساعتها با دست آنرا نگه دارم؟ آیا باید قطعات را در قالب قرار دهم یا روی یک میز شیشه ای هم می شود اینکار را کرد؟ اگر قالب نگذارم آیا در اثر فشار زوائد پلکسی نرم شده از گوشه ها بیرون نمی زند؟ چطور می شود جلوی آنها راگرفت؟ من در تهران هستم احتمالا کلروفورم را باید از ناصر خسرو بگیرم درست است ؟

خیلی ممنون!

mahdeco

عضو
سلام پروین.ا و marya_com عزیز
ممنون از راهنمایی شما.
آیا کلروفورم می تواند قطعات را طوری محکم بچسباند که در مقابل وزن آب مقاومت کنند؟ یعنی اگر آنها را با کلروفورم بچسبانم آیا دوباره به راحتی از محل چسباندن می شکند یا اگر فشار زیادی به آن وارد شود ممکن است از هر کجای دیگر نیز بشکند؟ خود پلکسی خیلی از شیشه مقاوم تر است و آکواریوم های پلکسی نسبت به شیشه ای توان تحمل وزن بیشتری از آب را دارند. تنها نگرانی من این است که شاید کلروفورم نتواند خوب پلکسی را حل کند و نقاط اتصال زیاد محکم نشوند. چطور باید قطعات را که با کلروفورم نرم شده اند به همدیگر فشار دهم تا زمانی که به بچسبند؟ آیا گیره های مخصوصی برای اینکار وجود دارد یا اینکه باید ساعتها با دست آنرا نگه دارم؟ آیا باید قطعات را در قالب قرار دهم یا روی یک میز شیشه ای هم می شود اینکار را کرد؟ اگر قالب نگذارم آیا در اثر فشار زوائد پلکسی نرم شده از گوشه ها بیرون نمی زند؟ چطور می شود جلوی آنها راگرفت؟ من در تهران هستم احتمالا کلروفورم را باید از ناصر خسرو بگیرم درست است ؟

خیلی ممنون!

وقتی بین دو قطعه پلکسی، کلروفورم می ریزی نیازی نیست مدت طولانی بگیریشون، چون خیلی سریع به هم می چسبن. اما من نمیدونم برای نگهداری داشتن اون حجم آب مناسب هست یا نه! یه چسب دیگه هست که اگه اشتباه نکنم چسب آکواریوم اسمشه اما نمیدونم برای پلکسی هم مناسبه یا نه!
درضمن اگه کارتو توی اتوکد بکشی میتونی ببریش تا با لیزر برات برش بدن که خیلی هم تمیز در میاد .
در مورد انحنا هم اگه توی حجم نباشه اونو هم با لیزر برات در میارن.
من توی تهران چند جارو میشناسم که برش پلکسی رو انجام میدن اگه خواستی شمارشو بهت میدم.
درمن کلوروفورم هم از پامنار میتونی بخری هم از بعضی لوازم التحریرها . اگه خواستی بگو تا شماره و آدرس اونا رو هم بهت بدم.

maryam bano

عضو جدید
سلام عزیزان، اول که رشته من معماری نیست ولی معماریها را دوست دارم. دوم که رشته من برق است. سوم که چند روز پیش داشتم گوگل را برای ساختن آکواریوم پلکسی جستجو می کردم که این سایت را پیدا کردم که چند نفر از عزیزان معماری بحث داغی را در مورد مدلسازی با پلکسی راه انداخته بودند. می خواستم چند سئوال از عزیزانی که با پلکسی کار کرده اند بپرسم.
1- در سایتهای خارجی چندین نوع چسب برای چسباندن قطعات پلکسی معرفی شده است ولی نمی دانم در ایران از کجا می توانم آنها را تهیه کنم. در آکواریوم های پلکسی باید قطعات پلکسی به هم محکم جوش بخورند طوریکه تحمل وزن زیاد آب را داشته باشند. ظاهرا دو نوع چسب وجود دارد یکی حلال است و دیگری یک جور رزین است که می تواند فضاهای خالی راهم پر کند وقطعات را به هم بچسباند. این چسبها را از کجا می توانم تهیه کنم؟
4- من به اتوکد کاملا مسلط هستم و می خواهم طرح آکواریوم را با اتوکد بکشم . آیا جایی هست که قطات پلکسی را بر اساس نقشه های اتوکد ببرد؟

با تشکر.
1 - برای درست کردن قطعات منحنی باید تو کره حرارت ببینه
2 - پلکسی اگه از 2 میل به بالا باشه باید از اره برا بریدن استفاده کنی
3- می تونی کل نقشه رو با کد یا کرل بکشی بدی برات با لیزر ببرن
4- تو تهران خیابان پامنار بورس پلکسی هست
من خودم چند تا کار با پلکسی انجام دادم
بری انوجا فقط کافیه نقشه رو نشو ن بدی خودشون راهنمائید میکنن
البته اگه خواستی بری بگو من بگم کدو مغازه بری
که واردتر هستن به نقشه ها

erick

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به تمامي دوستان عزيز
من ميخواستم از يه صحنه نمايش ماكت بسازم
كه شاما دو طبقه كشتي ميشه و توسط يك پله با طرح خيالي به هم مرتبط ميشند .
ممنون ميشم كه براي راحتي كار از چه متريالي استفده كنم؟
عزیزم اگه می خوای کارت topبشه میتونی از بالسا استفاده کنی.البته سخته ولی اگه تمیز در بیاری خیلی عالی میشه.;)
اگه کشتیت دکل هم داره میتونی از تیرک های بالسا استفاده کنی.بیرون میفروشن.;)
فقط تو ساختت مواظب باش خط های بالسا تو یه ردیف باشه:cool:
برو که موفق باشی‍‍‍‍‍ی........:smile:

nino

مدیر بازنشسته
عزیزم اگه می خوای کارت topبشه میتونی از بالسا استفاده کنی.البته سخته ولی اگه تمیز در بیاری خیلی عالی میشه.;)
اگه کشتیت دکل هم داره میتونی از تیرک های بالسا استفاده کنی.بیرون میفروشن.;)
فقط تو ساختت مواظب باش خط های بالسا تو یه ردیف باشه:cool:
برو که موفق باشی‍‍‍‍‍ی........:smile:
به نظر من با پلکسی هم قاطی بشه خیلی جالب میشه . بعضی جاهاشو پلکسی بزنه .

erick

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من با پلکسی هم قاطی بشه خیلی جالب میشه . بعضی جاهاشو پلکسی بزنه .
آره مخصوصا اگه تو بادبانها با پلکسی میل پایین استفاده کنه ....................میترکونه:w29::w29:

• Like
واکنش ها: nino

ایرانیکا

عضو جدید
سلام عزیزان، من فراموش کردم دو سئوال دیگر بپرسم
1- چطور می توانم حجمی را در پلکسی در بیاورم مثلا فرض کنید من می خواهم یک نیم کره به قطر یک سانتیمتر را در یک پلکسی به ضخامت دو سانتیمتر در بیاورم. چطور می توانم اینکار را بکنم؟ آیا با لیزر می شود این کار را انجام داد؟ من می خواهم اشکالی را در پلکسی در بیاورم و و بعد یک پلکسی مکمل دیگر را از آن طرف بچسبانم طوریکه به نظر برسد داخل پلکسی کنده کاری شده است.
2- در برخی سایتهای اینترنتی گیره هایی برای نگه داشتن قطعات پلکسی نشان داده شده است آیا کسی می داند این گیره ها را از کجا می شود تهیه کرد؟
سپاسگزارم.
شاد باشید.

پیوست ها

• plexi1.JPG
    plexi1.JPG
    22.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • plexi2.JPG
    plexi2.JPG
    13.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

erick

عضو جدید
کاربر ممتاز
salam mikham ye maake besazan nemidoonam az koja shoro konam
اول بگو ماکتت چی هست؟؟؟؟؟
برای ساخت ماکت اول متریالتو مشخص کن.
در اولین گام من همیشه base کارمو درست میکنم. ببین ماکتت قراره چه رنگی باشه رنگی متناسب با اون با مقوای فاریانو 220 بگیر رو بیست(base) بچسبون. برای base هم میتونی شاسی هایی که بیرون میفروشند استفاده کنی...
مقیاس کارت چنده؟؟؟؟؟
یه کم توضیح بده درباره ی ماکتت تا بقیه ی توضیحاتم بدم...........

Mirza

عضو جدید
سلام! ان شاالله کاراتون تا حالا خوب پیش رفته باشه و از این به بعد بهترم بشه.

من قراره یه ماکت نما با پلکسی بسازم. من خودم اولین باره دارم باهاش کار می کنم. میشه اگه کسی تجربه ای یا نظر خاصی در موردش داره یا هر چیز دیگه ای که بنظرتون می تونه به من کمک کنه، بگه؟
مثلا در مورده چسبوندنش یا ...

ممنونم;)

salam. khubi? bara chasbundane plexi, az colorofom mituni estefade koni. & az chasbe 2tarafe, dar jahaii ke chasb dide nemishe. albatte be raveshe sakhtet ham dare. masalan in ke ouna ro ru ham bezari & mahalle ettesaleshun ye safhe bashe, ya inke ettesaleshun fagaht ye khat bashe
ba chasbe ghatre'ii (chasbe fori) ham mishe chasbund; ke albatte kheili kheili bayad ba ehtiat in karo anjam dad, chon ham ghodrate chasbandegish balast, & ham inke age ziad bezani, yekhorde kasif mikone & dore chasb, yekhorde sefid mishe. & age eshtebah koni, kheili kasif mishe . khosh-o mo'affagh bashi
:smile::gol:

Mirza

عضو جدید

با تشکر.

salam. age dus dashti, bem MAIL bezan ke TELamo bedam ke zang bezani ke rahnama'iit konam ke betuni beri pishe yeki ke betune barat besaze ke lezzat bebari
:smile:

E.Mail: abbana1@yahoo.com
khosh bashi​

Mirza

عضو جدید
چیزهایی که تا حالا خودم در موردش پیدا کردم(شاید به درد کسی بخوره) :

تعریفش توو (Cambridge) Dictionary :
A strong transparent plastic which is sometimes used instead of glass.
یه پلاستیک سخت شفاف که بعضی اوقات بجای شیشه استفاده میشه.
آمریکایی ها بهش Plexiglas و بریتانیایی ها Perspex میگن .
موارد استفاده (منبع: Encarta ) :
بجای شیشه- تابلوهای نئون- پنجره ها- پنجره های کشتی و هواپیما- فیبرهای نوری- لنز های طبی و ...

اینجا (رشت) یکجا بیشتر دستگاه برش لیزر ندارن. هزینش دقیقه ای حساب میشه. پش مهمه که قطعات رو جوری توو شیتش بچینی که برشش وقت کمتری بگیره. دیگه اینکه رنگ بندی خوبی داره ولی معمولا فروشنده ها از ترس اینکه رو دستشون نَمونه فقط چند رنگ خاص پر کاربرد رو میارن. مثلا اینجا فقط شیشه ای و چندتا رنگ جیغ ازش دارن. منم اولش می خواستم برم (بیام) تهران برا کارم رنگی هاشو بخرم ولی در نهایت تصمیم گرفتم که با شیشه ای کار کنم و تفاوت سطوح رو با حاشور نشون بدم. فکر کنم اینطوری شیک تر شه.
بازه ی ضخامتیه خوبی هم داره

salam. khubi? hameye harfat khub bud. vali, faghat ye ghalat dashti
inke: chidane monaseb ya na monaseb tuye sheet, hich farghi tuye zamane boresh nadare. chon dastgah, tebghe khotut, miborre. (faghat ye nokte takhassosi dare ke fek nemikonam manzooret oun bashe :"> ) & ounam ineke tuyr AutoCad, vaghti ke mikhayd bekeshid bayad deghat konid. chon dastgah, tebghe tartibe keshidane khotut tuye autocad mibore. & age ye REC masalan in sare sheet bashe, & RECe ba'di ke
ke tu CAD keshide shode & estelahan be vojud oumade, oun sare sheet bashe, faseleye zamanie tey kardane HEADe dastgah, az RECe 1 ta RECe 2, be zamane hadde'aghale boreshe hamun ghata'aat, zamani ke 2ros kenare ham gharar gerefte bashan, ezafe mishe. & nokteye dige ke tuye chidane ghata'aat & zaman & hazine ta'sir dare, ineke age hak dashte bashid, bayad HAKa rio kenare ham bezarid ke zamn kam she
rasti, to gofti rasht hasti. khoshhal misham mo'arrefi koni
E.Mail: abbana1@yahoo.com

Mirza

عضو جدید
این شماره لیزر پامنار هست 33923201 آقای وزواری
بچه ها میگفتن این دستگاهاش صنعتی قویتره حالا شماره بقیه رو هم میگیرم

salam. khubi? bebakhshid, ye matlabi ro mikhastam begam. inke ye chizi ghavitar bashe, bad nist; vali hamishe ham khub nist. oun dastgahhaii ke migid san'atitare & ghavitare & ehtemalan be nazare shoma, behtar ham hast, kheili be darde kare maket nemikhore. ouna morede estefadashun fargh mikone. albatte shayad tu mavaredi ham tu maketsazi estefade beshe. & faghat ye nokte'ii ke hast ineke, oun dastgahhaye san'ati, ghata'ate bozorgtari ro boresh midan

masalan dastgahi ke tu SamGraphic (Yusef'abad) hast, material be ab'ade 40*70 ro tu dasgash ja mide & mibore
vali ouna ke san'atian, ta 1.5 - 2 * 2 ro ham kar mikonan. vali be ellate ghovvate ziadishun , ghata'ate zarifi ke shoma mikhayd bahashun maket besazid ro kharab mikonan. & nokteye dige inke ARZe boresheshun bishtare. ya'ni vaghti miborran, nesbat be dastgahaye zariftar, zekhamate bishtari ro az material kam mikonan
:smile: :gol:

Mirza

عضو جدید
salam.khub hasti? in kara'ii ke shoma mikhayd ro tarashkar anjam bede. albatte tarashkare plexy ; ke hamun Pamenar peida mishe. az chan ta az in forushgahaye plexy beporsi, bet mo'arrefi mikonan. ye aghaii ham hast be name aghaye Mostowfi kekaresh aalie. TELesho nemidam ; vali az pamenar, mituni peidash koni

albatte ye rahe dige ham hast ke be natije beresi & ounam ine: CNC 3D
(albatte age esmesho eshtebah nagofte basham)
ke hazinash ziad mishe & fek nemikonam bara maketi ke mikhay besazi, besarfe.
albatte hazineye tarash & kari ke masalan aghaye Mostowfi mikhad bokone, kheiliam arzun dar nemiad

ایرانیکا

عضو جدید
سلام میرزا و نینو عزیز،
ممنون از راهنمایی شما، من دیروز رفتم پامنار و مقداری پلکسی و کلروفورم خریدم که آزمایشی آنها را بچسبانم. در مورد درآوردن احجام روی پلکسی فکر می کنم حق با میرزا جان باشد چون دیروز به من گفتند که لیزر اینکار را انجام نمی دهد و فقط می تواند برش دهد و در آوردن احجام را باید با CNC انجام دهم که هزینه اش هم جدا محاسبه می شود. همانطور که عزیزان قبلا گفته بودند کلروفورم پلکسی را سریع می چسباند ولی طول می کشد تا محکم شود. به این فکر افتادم تا برای اینکه محکمتر بتوانم صفحات پلکسی را بچسبانم لبه هاآنها را دندانه دار درست کنم تا سطح تماس بیشتر شود و محکمتر شوند. چیزی که دیروز نتوانستم پیدا کنم گیره های پلکسی بود که قبلا عکس آنها را پست کرده بودم. میرزا جان و نینو جان اگر امکان دارد آدرس جاهای دیگر به جز پامنار را هم بفرمایید تا شاید بتوانم آن گیره ها را پیدا کنم.
راستی از این کار خوشم آمده کار با پلکسی خیلی جالب است:smile:!
خیلی ممنونم.

شاد باشید.

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یه روش ابتدایی برای بریدن گردی درمقوای ماکت سازی دارم
زیاد جالب نیست شما از چه روشی استفاده می کنید :que:

من شنیدم میشه با هویه (اسمش همینه دیگه) بسوزونیش تمیز هم در میاد.:razz:
حالا مگه مثل پلکسی نمیشه با لیزر برش داد؟؟؟:que:

ایده

عضو جدید
نمونه های ماکت

نمونه های ماکت

ماکتهای زمان و مکان;)

پیوست ها

• 0018.jpg
    0018.jpg
    4.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • DSC04842.jpg
    DSC04842.jpg
    5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

silver star

عضو جدید
درخصوص ماكت اتدي نياز به كمك شما دوستان دارم.
نياز به شناخت بيشتر متريال‌ها و نوع كار با آنها دارم.:redface:

سلام
من هم ترم یکی هستم اطلاعاتم در مورد ماکت کمه اگه میشه منم مثل دوستمون می خواستم در مورد انواع متریال ها کار با اونها مثلا چسبی که برای هرمتریال استفاده میکنن و جزییات دیگه ای که به نظر خودتون به درد میخوره مطالبی بزارین
ممنون :gol:
سلام به شما دوستای تازه واردم!;) ایشالله که از رشتمون راضی باشید:)
با اجازه بزرگترا من جسارت می کنم و در حد اطلاعاتم جواب میدم:D:
ماکت اتدی : مهمترین اصل توو ساخت ماکت اتدی ، قابلیت تغییر حجم براحتی است. یعنی باید جوری ساخته شه که بشه راحت تغییرش داد . چون قراره در روند طراحی کمکمون کنه . برای همین بیشتر برای ساخت اینجور ماکت ها از : اسفنج ، فوم ، یونولیت و ... استفاده میشه. حدالامکان از چسب استفاده نکنین ( یا خیلی کم) و بجاش از سنجاق ته گرد استفاده کنید . در ضمن ، این ماکت ها بصورت کاملا کلی ساخته میشه!
باید تاکید کنم که همه ی اینها راه حل هایی که ما به ذهنمون رسیده برای رسیدن به اوون هدف ( ماکتی که قابلیت تغییر داشته باشه ) شما می تونید راه حل خودتون رو پیدا کنید ، خلاق باش معمار :)
انواع متریال :
حد نداره !:D ولی یه چندتاش به این قراره : مقوا گرم بالا (راحت!) مقوا ماکت. چوب بالسا ، چوب پنبه ، پلکسی گلاس ، فوم ، فوم برد (فوم روکش دار) و ......
چسب ها :
چسب رازی که همه فن حریفه!;) ولی من خودم بشخصه کم استفاده می کنم :) - چسب فوم ( انواع ایرانی و خارجی) UHU خیلی چسب خوبیه! ولی مشکلش اینه که گرونه!
چسب چوب ، خیلی بدرد می خوره ، فکر نکنین که فقط برا چوبه . یکی به نام Vinol شرکت رازی زده ، که خیلی خوبه. من برا اکثر کارام از اون استفاده می کنم .
چسب قطره ای ( در انواع مختلف ) برای ماکت های سرعتی
کلروفرم! برای پلکسی

همین ها به ذهنم رسید، خلاصه ببخشید :)

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
با عرض سلام
ن ترم یکی هستم برای درس طراحی و معماری برای پروژه آخر ترم باید ماکت یک ساختمان ویلایی بسازم راستش چیز زیادی بلد نیستم به کمک دوستان نیاز ضروری دارم
مثلا بهم بگید من که یکی دو ماکت ساده اونم با مقوای اشتن باخ بیشتر نساختم از چه مترلیالی استفاده کنم من زیاد به طرز کار با متریالهای دیگه اشنایی ندارم
استادمون هم هیچی یادمون نداده

درس طراحی معماری...ترم یک!!!... مگه ترم یک هم طرح داره؟؟؟؟ طرح که از ترم 4به بعده!!!

anyway! ویلا ساوا رو بساز با مقوا ماکت و بالسا خوب میشه:)

بالا