بی بندوباری یا روشن فکری...؟؟؟

محمد ساوه

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
نه ما همچین احساسی نمیکنیم ، چون حجابمونو از سر آگاهی و اعتقاد و علاقه انتخاب کردیم ...

همه مثله شما نیستن که خواهر خوبم....من کسایی رو دیدم که از حجابشون شرمنده هستن...

بیشتر بی حجابا تو جامعه فعال ان...

منم با شما موافقم...

portgirl

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته که پوشش برای خانمها سخته چون همش خومونو با کشورهای دیگه یا حتی به قول شما با آقایون مقایسه میکنیم...
ما داریم تو این جامعه زندگی میکنیم ببین چقدر تنوع زیاد شده...دخترا هر روز یه رنگن یه جور لباس میپوشن...
انتخاب برای پسرا سخت شده...و باعث میشه هر روز یکی رو بخوان...
آمار طلاق رفته بالا...روابط نا مشروع زیاد شده...
هر کسی چندتا دوست جنس مخالف داره...
البته ارتباط سالم مشکلی نداری اما نه اینکه آدم زن داشته باشه دوست دخترم داشته باشه...
یا بر عکسش در مورد آقایون هم صدق میکنه...

حجاب یه کلمست اما در پسش ببین چه اتفاقایی می افته...

ما نباید از کشورهای دیگه الگو برداری کنیم...
ما خودمون باشیم نه عرب نه غرب...
فقط ایرانی باشیم...

portgirl

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه ما همچین احساسی نمیکنیم ، چون حجابمونو از سر آگاهی و اعتقاد و علاقه انتخاب کردیم ...

منم همینطور...اما کمن آدمایی مثل ما...

همه مثله شما نیستن که خواهر خوبم....من کسایی رو دیدم که از حجابشون شرمنده هستن...

منم با شما موافقم...

منم زیاد دیدم...
برای همین میگم باید اندیشه هامون تغییر بدیم...

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

منم با شما موافقم...
اونی که از حجابش شرمندس یا به اجبار محجبه بوده یا فلسفشو نفهمیده ...
نه اصلا اینجوری نیست که میگید ، الان خانومای محجبه تو عرصه های مختلف تو جامعه فعالن و حجابشون مانعی براشون نیست ...
بستگی داره چه جور فعالیتی مد نظرتون باشه ...
آره شاید فروشنده یا منشی محجبه کم باشه که اونم واسه اینه که تو اینجور مواقع میخوان از خانوما به عنوان دکور استفاده کنن!

محمد ساوه

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
نه اصلا اینجوری نیست که میگید ، الان خانومای محجبه تو عرصه های مختلف تو جامعه فعالن و حجابشون مانعی براشون نیست ...
آره شاید فروشنده یا منشی محجبه کم باشه که اونم واسه اینه که تو اینجور مواقع میخوان از خانوما به عنوان دکور استفاده کنن!

بله حق با شماس....ممنونم از سخنرانیه جامع...

portgirl

عضو جدید
کاربر ممتاز

میدونی ما هنوز یاد نگرفتیم خودمون باشیم...
فقط میخوایم تقلیدگر باشیم و جلوی کسی کم نیاریم...

اینو باید تو ذهنها گنجوند که حجاب محدودیت نمیاره...
بلکه امنیتو آرامش میاره...

مالک اشتر

اخراجی موقت
سلام...

دلم میخواد هرکسی صادقانه نظرشو بگه...

این روزها هر چی بی حجابتره و به بندوبار تر باشی میگن روشن فکرتری...اگه کمی محجوبتر رفتار کنی میگن املی...

حتی اگه بخوای از یه موضوع کوچیک که در مورد اسلام دفاع کنی متهمت میکنن...بعد حرف از آزادی بیان هم میزنن...

آیا آزادی بیان و اندیشه فقط تو بی دینی و بی بندوباری هست...؟؟؟ و این یعنی روشن فکری...؟؟؟

سلام علیکم دختربندی (Portgirl)

فرضا شمارو متهم کنن، ته این اتهام و محکوم کردن شما کجاست؟

شما اگر در دانشگاه یا در مجالس مذهبی رسمی، شخصیت های مذهبی رو متهم کنی، تهش کجاست؟

شما حتی یک هزارم جرات علی را در دادن آزادی به مخالفینتون ندارین، اونوقت انتظار دارین اونا به اندیشه شما احترامی هم بگذارند؟
ابتدا نگاه کنین به این دختران به قول شما بی حجاب چی دادین و سپس ببینین داشتن چه احترام هایی معقول هست :

1- پوشش موی سر بر همه دختران و زنان بالای 9 سال اجباری هست و قانون گذار حق دارد، کسیکه ممانعت کرد را دستگیر کند !!!
2- زنان تنها در رشته هایی میتوانند ورزش کنند که پوشش کامل مو هم داشته باشند، حتی جاهایی که مرد مسلمان حضور ندارد !!!!
3- اینکه غرب اجازه نمیدهد دختر بی حجاب به دانشگاه برود کار بدی است ولی اینکه ما حجاب را قانون کردیم، کار بسیار خوبی است !!!

و .........

آزادی بیان رو باید بدی و به اندیشه ها در جامعه باید احترام بذاری تا به بیانت و اندیشه ات احترام بذارن.

من در جامعه فعلی ایران احترامی از طرف مذهبیان تندرو به مذهبی های معتدل یا غیرمذهبی ها نمیبینم و مقابله به مثل اونهارو کاملا امری طبیعی میدونم.

تا یک زمانی میتوانید در گوش ادم ها بزنید و بخواهید سکوت کنند، پس از مدتی به مرحله انفجار میرسه و متاسفانه در مرحله انفجار بخش هایی از اخلاقیات هم قربانی میشن.

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
ممنون که نظرتو گفتی...
نظر شما هرچی که باشه برای ما قابل احترام...
اسلام دین بیخودی نیست...ما درست درکش نکردیم...
اسلام اجازه تحقیق داده و حتی خواسته که با پژوهش بهش برسیم نه از پدر به پسر...
مثل اسلامی که ما الان پذیرفتیم...که فقط زبانی و به ظاهر بوده...
ما درباره دینای دیگه تحقیق میکنیم اما درباره اسلام نه...و بدون تحقیق چون حس میکنیم مانع آزادیمونه ردش میکنیم...
خب شما حس میکنی یهودیت بهتره با کسی که اطلاعات زیاد و البته منطقی داره صحبت کن صد در صد راهنماییت میکنه...
همه ی دین ها از طرف خداست پس هیچ دینی بد نیست اما یکی یکی که پیش میریم میبینیم که به تکامل نزدیکترند...
تو کتاب های یهودیت و مسیحیت بارها وعده اومدن منجی بعد خودشونو دادن...و خواستن که از اونها اطاعت بشه...

من کمی از انجیل هم خوندم و با یه دوست مسیحیم درباره اسلام و مسیحیت صحبت میکردیم...
حتی اونجا هم اشاره به پوشش شده...یک مسیحی واقعی هم باید رعایت کنه...

اشکال کار ماها اینه که از هر دینی هر چی که خوشمون میاد برداشت میکنیم...و دنبال چیزهای ساده میگردیم...

شما هم موفق باشی...

تمام ادیان الهی که من میشناسم خرافه اند...دلیلی ندیدم که اینها از طرف خدا اومده باشند. البته دوز خرافه اینها با هم متفاوته.

========

اسلام از اونجا مخالف آزادی بیان و اندیشه است که میگه باید تحقیق کنی و باید به این نتیجه برسی که اسلام دینه حقه!!. اگر به این نتیجه نرسی باید به دروغ وانمود کنی که به این نتیجه رسیدی که اسلام دینه حقه. چون اگر این کار رو نکنی( یعنی در تحقیقاتت به این برسی که اسلام دین حق نیست و به بقیه بگی) مجاراتت میکنه..
خیلی هم بدجور مجازات میشی. اگر مرد باشی باید کشته بشی حتی اگر توبه کنی.

این فقط یه نمونه بود....

--------
مهم اینه درک کنیم که بدون اعتقاد به ماورا طبیعه هم میتونیم اخلاقی باشیم.... بنابراین نیازمنده به "اخلاقیات دینی" که آغشته به غیر اخلاقی هاست؛ نیستیم.
به عنوان مثال برده داری، همه انسانهای امروزی میدونن برده داری ؛ کار دور از اخلاقیه، اما برده داری در دین اسلام بوده و هرگز هم ملغا نشده.

پی نوشت: امیدوارم حرفهام خیلی ناراحتتون نکرده باشه

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز

شما اگر در دانشگاه یا در مجالس مذهبی رسمی، شخصیت های مذهبی رو متهم کنی، تهش کجاست؟

شما حتی یک هزارم جرات علی را در دادن آزادی به مخالفینتون ندارین، اونوقت انتظار دارین اونا به اندیشه شما احترامی هم بگذارند؟
ابتدا نگاه کنین به این دختران به قول شما بی حجاب چی دادین و سپس ببینین داشتن چه احترام هایی معقول هست :

1- پوشش موی سر بر همه دختران و زنان بالای 9 سال اجباری هست و قانون گذار حق دارد، کسیکه ممانعت کرد را دستگیر کند !!!
2- زنان تنها در رشته هایی میتوانند ورزش کنند که پوشش کامل مو هم داشته باشند، حتی جاهایی که مرد مسلمان حضور ندارد !!!!
3- اینکه غرب اجازه نمیدهد دختر بی حجاب به دانشگاه برود کار بدی است ولی اینکه ما حجاب را قانون کردیم، کار بسیار خوبی است !!!

و .........

آزادی بیان رو باید بدی و به اندیشه ها در جامعه باید احترام بذاری تا به بیانت و اندیشه ات احترام بذارن.

من در جامعه فعلی ایران احترامی از طرف مذهبیان تندرو به مذهبی های معتدل یا غیرمذهبی ها نمیبینم و مقابله به مثل اونهارو کاملا امری طبیعی میدونم.

تا یک زمانی میتوانید در گوش ادم ها بزنید و بخواهید سکوت کنند، پس از مدتی به مرحله انفجار میرسه و متاسفانه در مرحله انفجار بخش هایی از اخلاقیات هم قربانی میشن.

چی پرسیدن شما چی گفتی؟؟
مهم نیست
نگاه کتید از حضرت علی که میگی
سکوتشون .حرف زدنشون.جنگشون.صلحشون همه برای اسلام بود
اما آیا تو زمان حکومتشونم سکوت کردن به مخالفای اسلام آزادی دادن که هر غلطی خواستن بکنن؟
مطالعه زندیگنامه حضرت علی برای نظر دادن بهتره

برای کسانی که بدپوششی رو گناه می دونن یعنی مخالفت با خدا
دیگه گناه بزرگ و کوچیک نداره
و به دنبال راهی برای جلو گیریش می گردن
معمولا هم کسانی که لجاجت می کنن دستگیر میشن
غرب چه کاری کرد جلوی دین اسلام رو گرفت
اما اینجا جلوی دین رو گرفتن؟؟
بر اساس الگوهای اسلامی ای که مردم خواستن که در جامعه وجود داشته باشه
این قوانین تصویب شد
این مشکلات هم بخاطر اینه که مردم با وجود ناراحتی قلبی نسبت به بدژوششی سکوت می کنن
که همون کنار گذاشتن دو واجب بسیار مهم دینی هستش

دیگه من نمیدون آزادی بیان چیه
؟
هرکی هر مزخرفی بخواد میگه
.

اتفاقا برعکس
از بس سکوت شده
بی حیایی و بی غیرتی هم جارو رفته
چون به یه دید غیر اخلاقی کمتر دیگه بهش نگاه میشه

اما اگه همه مثه بعضی از گناه های دیگه که مخالفت با خدا میدونن
بهش نگاه کنن و به جای پلیس مردم بهم تذکر بدن
دیگه خیلی از مشکلات حل میشه

من خودم تو پلیس بودم خیلی به ندرت موردای پوششی دستگیر می شد اونم با وضع خیلی خیلی بد(که معمولا هیچ مردی هم همراهشون نبود)

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
تمام ادیان الهی که من میشناسم خرافه اند...دلیلی ندیدم که اینها از طرف خدا اومده باشند. البته دوز خرافه اینها با هم متفاوته.

========

اسلام از اونجا مخالف آزادی بیان و اندیشه است که میگه باید تحقیق کنی و باید به این نتیجه برسی که اسلام دینه حقه!!. اگر به این نتیجه نرسی باید به دروغ وانمود کنی که به این نتیجه رسیدی که اسلام دینه حقه. چون اگر این کار رو نکنی( یعنی در تحقیقاتت به این برسی که اسلام دین حق نیست و به بقیه بگی) مجاراتت میکنه..

این فقط یه نمونه بود....

--------
مهم اینه درک کنیم که بدون اعتقاد به ماورا طبیعه هم میتونیم اخلاقی باشیم.... بنابراین نیازمنده به "اخلاقیات دینی" که آغشته به غیر اخلاقی هاست؛ نیستیم.
به عنوان مثال برده داری، همه انسانهای امروزی میدونن برده داری ؛ کار دور از اخلاقیه، اما برده داری در دین اسلام بوده و هرگز هم ملغا نشده.

امیدوارم
خودتون بعدا از حرفاتون ناراحت بشین

یه خورده بیشتر فکر کنید
نمی خواد تحقیق کنید

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
امیدوارم

یه خورده بیشتر فکر کنید
نمی خواد تحقیق کنید
شما خودتو ناراحت نکن.ایشون نه فکر میکنه نه تحقیق میکنه نه ناراحت میشه نه ....
خلاصه کلا راحته
فکر کن هاوکینگ که هاوکینگه از لفظ تمام استفاده نکرده ولی ایشون میگه تمام ادیان الهی خرافاته.اصن یه وضی

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
امیدوارم

یه خورده بیشتر فکر کنید
نمی خواد تحقیق کنید

خودم بعدن از حرفام ناراحت بشم؟؟

=============

اگر ظرفیتش موجود بود بهتون نشون میدادم که چرا اشتباه میکنید.
خدانگهدار

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
وَإِنَّهُمْ لَيصُدُّونَهُمْ عَنِ السَّبِيلِ وَيحْسَبُونَ أَنَّهُمْ مُهْتَدُونَ(الزخرف/37)
و آنها [= شياطين‌] اين گروه را از راه خدا بازمي‌دارند، در حالي که گمان مي‌کنند هدايت‌يافتگان حقيقي آنها هستند!

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز

========

این فقط یه نمونه بود....

--------

ازکجابه این نتیجه رسیدی؟دلیلت عقلیه خب بگوماهم بدونیم.
مشکل شمااینه که اعتمادبه عقلت بی نهایت زیاده.یعنی اصلاامکان نداره اشتباه کنی ؟چندموردازخرافات دین رومثال بزن ملتفت شیم!

mut

عضو جدید

و .........

با يه بخش از حرفات موافقم، بماند كدوم بخش!!!
اما يه چيز كوچيك:
علي رغم همه اين داغوني ها توي مملكت ما، اين رو پيش خودتون قياس كنيد كه اسلام ايران(اگه ربطش ندن به حمايت آقاي ....) واقعا سر تر از اسلام توي ساير كشورهاي مسلمانه...
حكومت هاي سني اعم از اخوان المسلمين تا حماس و پاكستان و بحرين و ... كه فقط خودشون رو قبول دارند و مذاهب ديگه هيچ ارزشي براشون ندارند.
عربستان و امثال اون هم كه به خون شيعه تشنه اند.
حكومت شيعه عراق هم كه مثل همون سني هاست يه كم ملايم تر.
به هر حال توي اين كشورهاي مسلمون واقعا ايران خيلي خوب همه اقشار و مذاهب رو در كنار هم داره ... شايد يه سري مشكل هم باشه مثل بعضي از اينها كه شما گفتي ولي به نظرم خيلي كمتر از ساير كشورهاي اسلاميه ...

mut

عضو جدید

========

این فقط یه نمونه بود....

--------

ببينين حرف ها و مثالهاتون غلطه...
خروج از اسلام حكمش اعدام نيست. اون چيزي كه توي قرآن جرمه، اينه كه به خاطر تخريب اسلام طرف مسلمون شه و بعد بگه اسلام دين مزخرفيه و من مثلا دوباره به فلان دين ميرم. اين آيه ها براي منافقين نازل شده، وقتي رو به اين كار آوردن(مشابهش رو اگه مطالعه كرده باشين سلمان رشدي انجام داد)

راجع به برده داري هم بحث زياد شده. فقط كوچيكش اين كه اسلام توي اوج دوره برده داري آزاد كردن برده رو كار خير ميدونه. ضمن اين كه برده هاي اون زمان تا حدودي مثل خدمتكارهاي الآن بودن. حتي هنوز هم اين وضعيت هست و برخي ها به عنوان خدمتكار خانوادگي يك خاندان محسوب ميشن. يه چيزي شبيه برده داري مدرن!!!

portgirl

عضو جدید
کاربر ممتاز

و .........

علیک سلام آقای مالک اشتر...

من آزادی بیانمو با چیزی عوض نمیکنم...
و اصلا هم به این ضرب المثل که میگه خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو اعتقادی ندارم...

من با این قانونایی که گفتین مشکل دارم...
چون در مورد اول نگفتن دستگیر کنید...وگرنه الان همه جامعه ما تو زندان بودن...
دوم نگفته حتی در جاهایی که مرد نیست...
سوم اینکه هر کشوری یه قانونی داره من نمیگم این قانون درسته اما چون ما کشور اسلامی هستیم مجبوریم رعایت کنیم به نظر من بهتر بود مثل ترکیه میبودیم و هر کسی هر طور که دوست داشت میگشت تا این حرف و حدیثا نباشه...
غرب که دم از آزادی بیان میزنه چرا حجابو منع کرد مگه انتخاب جزیی از آزادی بیان نیست...حجاب هم یک انتخابه...
اگه قانون غرب بی حجابیه قانون ایران هم حجابه...

در کل بحث من رو حجاب نیست...
رو اندیشه آدماست...
حق با شماست تو این جامعه احترامی بین آدما نیست...چون هرکسی خودشو برتر و بالاتر از بقیه میدونه...
در ضمن من هرگز به کسی توهین نمیکنم و میخواستم بگم هرکسی با هر پوشش و اعتقادی قابل احترامه...
این تایپیکم زدم تا اعتراض کنم به این نوع نگاه های منفی...

یادمون باشه آدمها با اندیشه هاشون بزرگ میشن...

portgirl

عضو جدید
کاربر ممتاز

========

این فقط یه نمونه بود....

--------

همه ادیان که نمیشه خرافه باشن...
اما واسه یبارم شده بیایم تحقیق کنیم...
اگه چیزی باعث شده چنین فکری کنید به ما هم بگید...
شاید بتونیم به همدیگه کمک کنیم...

بله درست میگید درباره اخلاقیات...
باید به هم احترام بذاریم با هر اعتقادی که داریم...

مرسی دوست عزیز...

آخرین ویرایش:

portgirl

عضو جدید
کاربر ممتاز
با يه بخش از حرفات موافقم، بماند كدوم بخش!!!
اما يه چيز كوچيك:
علي رغم همه اين داغوني ها توي مملكت ما، اين رو پيش خودتون قياس كنيد كه اسلام ايران(اگه ربطش ندن به حمايت آقاي ....) واقعا سر تر از اسلام توي ساير كشورهاي مسلمانه...
حكومت هاي سني اعم از اخوان المسلمين تا حماس و پاكستان و بحرين و ... كه فقط خودشون رو قبول دارند و مذاهب ديگه هيچ ارزشي براشون ندارند.
عربستان و امثال اون هم كه به خون شيعه تشنه اند.
حكومت شيعه عراق هم كه مثل همون سني هاست يه كم ملايم تر.
به هر حال توي اين كشورهاي مسلمون واقعا ايران خيلي خوب همه اقشار و مذاهب رو در كنار هم داره ... شايد يه سري مشكل هم باشه مثل بعضي از اينها كه شما گفتي ولي به نظرم خيلي كمتر از ساير كشورهاي اسلاميه ...

کاملا حرفاتون درسته...
خیلی ممنون...

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
وَإِنَّهُمْ لَيصُدُّونَهُمْ عَنِ السَّبِيلِ وَيحْسَبُونَ أَنَّهُمْ مُهْتَدُونَ(الزخرف/37)

و آنها [= شياطين‌] اين گروه را از راه خدا بازمي‌دارند، در حالي که گمان مي‌کنند هدايت‌يافتگان حقيقي آنها هستند!

یکی رو به من نشون بده که میگه "ماست من ترشه"! مخصوصن میان پیامبران!

ازکجابه این نتیجه رسیدی؟دلیلت عقلیه خب بگوماهم بدونیم.
مشکل شمااینه که اعتمادبه عقلت بی نهایت زیاده.یعنی اصلاامکان نداره اشتباه کنی ؟چندموردازخرافات دین رومثال بزن ملتفت شیم!

برای پذیرش دلایل عقلی نیازمند زمینه عقلانی مناسب هستیم؟
اگر این زمینه عقلانی رو در خودتون میبینید خوشحال میشم دلایل رو با شما مطرح کنم...اگر نه اجازه بدید وقت عزیزم رو برای تایپ کردن مکررات هدر ندم.

ببينين حرف ها و مثالهاتون غلطه...
خروج از اسلام حكمش اعدام نيست. اون چيزي كه توي قرآن جرمه، اينه كه به خاطر تخريب اسلام طرف مسلمون شه و بعد بگه اسلام دين مزخرفيه و من مثلا دوباره به فلان دين ميرم. اين آيه ها براي منافقين نازل شده، وقتي رو به اين كار آوردن(مشابهش رو اگه مطالعه كرده باشين سلمان رشدي انجام داد)

راجع به برده داري هم بحث زياد شده. فقط كوچيكش اين كه اسلام توي اوج دوره برده داري آزاد كردن برده رو كار خير ميدونه. ضمن اين كه برده هاي اون زمان تا حدودي مثل خدمتكارهاي الآن بودن. حتي هنوز هم اين وضعيت هست و برخي ها به عنوان خدمتكار خانوادگي يك خاندان محسوب ميشن. يه چيزي شبيه برده داري مدرن!!!

حکم خروج از اسلام برای مرد مرتد فطری اعدامه...این کار رو ائمه اطهار هم انجام میدادن...اونهایی که میتونستند. در مورد اونقدر مطالعه کردم که بگم شما اشتباه میکنید:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/333603-ارتداد-در-اسلام

و اما در مورد برده داری. همونطور که اسلام مصرف الکل رو که در بین عرب متداول بود به تدریج حرام اعلام کرد...اگر...اگر نظر مساعدی نسبت به برده داری نمیداشت میبایست برده داری را هم حرام میکرد و تنها به بزک کردن قوانینش اکتفا نمیکرد. برده ها مثل خدمتکار نبودن.. آخی کی با خدمتکارش *** داره که؟ شما؟

در ضمن ائمه اطهار و خود پیامبر برده زیاد داشتن جناب.

همه ادیان که نمیشه خرافه باشن...
اما واسه یبارم شده بیایم تحقیق کنیم...
اگه چیزی باعث شده چنین فکری کنید به ما هم بگید...
شاید بتونیم به همدیگه کمک کنیم...

بله درست میگید درباره اخلاقیات...
باید به هم احترام بذاریم با هر اعتقادی که داریم...

مرسی دوست عزیز...

چرا همه ادیان خرافه اند؟
من به عقیده ای میگم خرافه که برای درستی اون دلیلی نداریم وتنها بهش باور داریم.

مثلن برای نحسی عدد 13 دلیلی نیست و تنها اعتقاد است.

برای رسیدن به دین باید از وجود خدا شروع کرد، صفتهایش را بررسی کرد . به این پرسشها پاسخ داد که آیا الزامن نیازی به نبی داریم. آیا اصلن راهی برای تشخیص نبی داریم؟
و بعد آیا این افرادی که ادعای پیامبری کرده اند شروطش را دارا هستند یا نه.

بررسی این مسایل در یک پست که هیچ در یک کتاب هم جا نمیشود.

با احترام

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سبک اندیشیدن شما موافقم ،

کاری را انجام دهید که دلیل منطقی و عقلانی داشته باشد ، اگر میخواهید دیندار باشید یا بی دین یا هر مکتب و اندیشه ی دیگر
تقلید نکنید ، بیاندیشید و خود با عقل خود آنرا انتخاب کنید.

خیلی هارو میشناسم که ادعا میکنند که مسلمان ، مسیحی ، آتئیست ، لوسیفریان ، زرتشتی هستند ولی نمیدانند چرا؟!

خیلی ها وجود خدا رو تکذیب میکنند و دلیل منطقی ندارند.
خیلی جرات ندارند وجود خدا رو تکذیب کنند ولی دلیلی برای اثباتش حضورش ندارند.

اگر از این دوست یک پند خوب بگیریم اینه که نگذارید دیگران به جای شما بیاندیشند، و همواره 1% احتمال بدهید که دارید اشتباه میکنید.

از مکتب و تفکر خاصی انتقاد نمیکنم و همچنین تایید نمیکنم، کاملا بیمنظور نوشتم.

با احترام

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز

یکی رو به من نشون بده که میگه "ماست من ترشه"! مخصوصن میان پیامبران!

برای پذیرش دلایل عقلی نیازمند زمینه عقلانی مناسب هستیم؟
اگر این زمینه عقلانی رو در خودتون میبینید خوشحال میشم دلایل رو با شما مطرح کنم...اگر نه اجازه بدید وقت عزیزم رو برای تایپ کردن مکررات هدر ندم.

حکم خروج از اسلام برای مرد مرتد فطری اعدامه...این کار رو ائمه اطهار هم انجام میدادن...اونهایی که میتونستند. در مورد اونقدر مطالعه کردم که بگم شما اشتباه میکنید:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/333603-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85

و اما در مورد برده داری. همونطور که اسلام مصرف الکل رو که در بین عرب متداول بود به تدریج حرام اعلام کرد...اگر...اگر نظر مساعدی نسبت به برده داری نمیداشت میبایست برده داری را هم حرام میکرد و تنها به بزک کردن قوانینش اکتفا نمیکرد. برده ها مثل خدمتکار نبودن.. آخی کی با خدمتکارش *** داره که؟ شما؟

در ضمن ائمه اطهار و خود پیامبر برده زیاد داشتن جناب.

چرا همه ادیان خرافه اند؟

برای رسیدن به دین باید از وجود خدا شروع کرد، صفتهایش را بررسی کرد . به این پرسشها پاسخ داد که آیا الزامن نیازی به نبی داریم. آیا اصلن راهی برای تشخیص نبی داریم؟

با احترام

آیه رو برای کسی فرستادم که قبول داره قرآن رو

مخصوصا میان پیامبران چی؟

همه پیامبران اومدن خدا رو به مردم بشناسونن

و متناسب با زمان رفته رفته دین ارائه شده تکمیل شده

حضرت موسوی آمدن عسی ع و ایشان هم آمدن حضرت محمد بعنوان ختم نبوت رو بشارت دادن

بله آدم باید گاهی در مورد عقلش شک کنه

خداهم جدای بحث دینی و از نظر عقلی خالق کل هستی

مخلوقاتشو بخصوص انسان رو که نعمت عقل و تفکر و انتخاب به اون داده مثل گوسفند بدون راهنما و برنامه رها نمیکنه
با وجود نفس خیر و شر که دائم در جنگ با هم هستند

اعتقادی که اعتماد میتونه حاصل کنه هیچ وقت دلیل نمیتون حاصل کنه نمیگم همش ولی اکثر کسایی که دنبال دلیل بودن نمی خواستن ایمان بیارن و برای درشم دلیل نداشتن
همینه که پیامبر باید معتمد مردم باشه

قبلا هم گفتم بعضی از دوستان که برای مخالفای اسلام باید از خدا شروع کرد

و هرچی ام که بگی میگن از کجا معلوم؟

برای بعضی هم راهی جز حضور پیامبر روبروش نمیشه حجتی آورد

بعد از اثبات خدا باید اثبات معاد مطرح بشه

تفکر خیلی ساده لوحانه اینه که آدم فکر کنه بعد از مرگ خبری نیست

اصلا اینا چیه میگم

اگه آدم مقداری از بزرگی خدا رو درک کنه (و خودشو در مقابلش چیزی ندونه ) دیگه نیاز به اثبات چیزی نداره

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز

کاری را انجام دهید که دلیل منطقی و عقلانی داشته باشد ، اگر میخواهید دیندار باشید یا بی دین یا هر مکتب و اندیشه ی دیگر

خیلی هارو میشناسم که ادعا میکنند که مسلمان ، مسیحی ، آتئیست ، لوسیفریان ، زرتشتی هستند ولی نمیدانند چرا؟!

اگر از این دوست یک پند خوب بگیریم اینه که نگذارید دیگران به جای شما بیاندیشند، و همواره 1% احتمال بدهید که دارید اشتباه میکنید.

با احترام

شما که احتمال یه درصد خطا میدین چرا به بقیه توصیه می کنید

شاید حرف شما غلط باشه

ولی تقلید بقیه درست باشه

منم توصیه به تقلید نمیکنم

میگم از تجربه دیگران استفاده کنن

تجربه درست

اگه همه بخوان خودشون از اول شروع کنن

هیچ وقت پیشرفتی نداریم

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما که احتمال یه درصد خطا میدین چرا به بقیه توصیه می کنید

شاید حرف شما غلط باشه
ولی تقلید بقیه درست باشه
منم توصیه به تقلید نمیکنم
میگم از تجربه دیگران استفاده کنن
تجربه درست
اگه همه بخوان خودشون از اول شروع کنن
هیچ وقت پیشرفتی نداریم

دقیق مطالعه نکردید ،
من توصیه ای به کسی نکردم مگر توصیه به اندیشیدن.
بله درسته شاید حرف من اشتباه باشه ، فقط با ادامه ی این مطلب حجم گفتگو زیاد میشه چون متقابلا منم میتونم ادعا کنم که ممکنه سخن شما
اشتباه باشه.
سخنم صرفا در مورد تقلید دینی نبود ، راجع به سبک اندیشیدن بود، چه انسان عاقلی میتونه این سخن منو با دلیل و منطق رد کنه ؟
در مورد تجربه هم همچنان میگم ممکنه گذشتگان اشتباه کرده باشند ، اصلا یکی از نتایج اندیشه و تفکر اصلاح اشتباهات گذشتگان هست.
علم و تفکر همواره از تجربه بالا تر هست ،
تجربه ی دیگران وقتی قابل تایید هست که عقل ما آنرا بپذیرد ، فرمودید ممکن هست که زمان زیادی صرف تجربه ی هر شخض شود و این مسئله ممکنه باعث جلوگیری از پیشرفت بشه، خیر اینطور نیست ، میدانیم که "معما چو حل شود آسان شود" شخصی که تجربه ای داشته و ادعایی روی نظریه داره حتما مسیر تفکر و آزمون و خطا های خودش رو هم همراه با تجربه اش به مخاطبانش اعلام میکنه ، یا نتیجه ی تجربه اش انقدر واضح هست که احتیاجی به اثبات نداره.
استفاده از این تجربه از نظرم درست هست .

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
سلام...

دلم میخواد هرکسی صادقانه نظرشو بگه...

این روزها هر چی بی حجابتره و به بندوبار تر باشی میگن روشن فکرتری...اگه کمی محجوبتر رفتار کنی میگن املی...

حتی اگه بخوای از یه موضوع کوچیک که در مورد اسلام دفاع کنی متهمت میکنن...بعد حرف از آزادی بیان هم میزنن...

آیا آزادی بیان و اندیشه فقط تو بی دینی و بی بندوباری هست...؟؟؟ و این یعنی روشن فکری...؟؟؟
به نظر من هر کسی عقاید خودشو داره عقیده هرکسی هم برای خودشو طرفین باید محترم باشه

portgirl

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا همه ادیان خرافه اند؟

با احترام

نه برای درستیش دلیل داریم نه برای خرافه بودنش...
پس بیایم تحقیق کنیم...شاید به یه نتیجه ای رسیدیم...
ما که خدارو قبول داریم...(ندارین..؟؟؟)
پس باید قرآن رو هم قبول داشته باشیم...من نمیگم اینور اونور بگردید برای تحقیق فقط قرآن بخونید...
خدا تو قرآن تمام این مسایل که برای شما سوال رو توضیح داده...

ممنون...

portgirl

عضو جدید
کاربر ممتاز

با احترام

بله درسته ما نباید تقلید کنیم...
مسلمونی شده یه چیز وارثی در ما...
شک داریم...؟؟؟ پس تحقیق کنیم...
این کمترین کاری که میتونیم انجام بدیم...
و صد در صد به یه نتیجه ای میرسیم...
یا بی دین میشیم یا دینی که داریمو قبول میکنیم...
حداقلش اینه که خودمون انتخاب میکنیم و پای اعتقاداتمون میمونیم...

مرسی دوست عزیز...

portgirl

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من هر کسی عقاید خودشو داره عقیده هرکسی هم برای خودشو طرفین باید محترم باشه

متاسفانه تو جامعه ما اعتقادات هیچ کسی برای کس دیگه محترم نیست...
و هر کسی فکر میکنه بیشتر میفهمه و روشن فکر تره...

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله درسته ما نباید تقلید کنیم...
مسلمونی شده یه چیز وارثی در ما...
شک داریم...؟؟؟ پس تحقیق کنیم...
این کمترین کاری که میتونیم انجام بدیم...
و صد در صد به یه نتیجه ای میرسیم...
یا بی دین میشیم یا دینی که داریمو قبول میکنیم...
حداقلش اینه که خودمون انتخاب میکنیم و پای اعتقاداتمون میمونیم...

مرسی دوست عزیز...

متاسفانه تو جامعه ما اعتقادات هیچ کسی برای کس دیگه محترم نیست...
و هر کسی فکر میکنه بیشتر میفهمه و روشن فکر تره...
و ممنون از شما بانو
متاسفانه اول باید فکر کردن رو یاد بگیریم ، هنوز برای بحث کردن و تبادل نظر بین" نوع "ما زوده

portgirl

عضو جدید
کاربر ممتاز
و ممنون از شما بانو
متاسفانه اول باید فکر کردن رو یاد بگیریم ، هنوز برای بحث کردن و تبادل نظر بین" نوع "ما زوده

اصولا آدما حرف زیاد میزنن...فکر کم میکنن...
اینجاست که هرگز در هیچ زمینه ای پیشرفت نمیکنیم...

من این بحثهای دستوپا شکسته رو دوست دارم...
چون از رو ناآگاهیمون حرفهایی میزنیم که خیلی جالبه...
گاهی اگه به هرکدوم از نظرای بچه ها فکر کنیم در پسش اندیشه های بزرگی هست که حتی خودشم نمیدونه...