حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

namavar1989

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
کاربرد برق تو رشته مهندسی مواد چیه؟

اصول الکتریسیته و مغناطیس در مواد کاربرد داره مثل الکتروسرامیک ها و ... ولی بهتره بگید مواد توی برق چه کاربردی داره
که در اون صورت میشه گفت اساس همه مهندسی ها مواد هست
از جمله شناسایی و انتخاب مواد مناسب با کاربرد خاص که ابتدا باید شرایط و ویژگی های مورد نیاز رو در اون زمینه ( برق یا ... ) پیدا کرد و بعد ماده مناسب رو پیشنهاد داد
که این حداقل کار هست
اگر سوالتون رو جزئی بپرسید شاید بشه پاسخ کاملتری داد

سلام - ببخشيد كه سوال پيش‌پا افتاده‌اي مطرح مي‌كنم، چون رشته من سازه‌ است و خب سوال در تخصص شما اساتيد

من براي پيش تنيده كردن يك بست فولادي مقاومت بالا در نرم‌افزار المان محدود آباكوس، بايد فولاد رو منقبض و سرد كنم ! سوالم اينه كه من هرچي مي‌گردم نمودار‌ها و جداول كه براي مشخصات فولاد از جمله مدول الاستيسيته .... تابع دما ، فقط براي گرم كردن و دماي + است ؟! يعني تاثيرش رو بايد در نظر بگيرم يا نمي‌خواد ؟! ببينيد براي من خود بست مهم نيست و فقط مي‌خوام كه منقبض بشه و نيروي انقباض به جسم ميان بست منتقل !!! پس مشخصات ساختاري يا مقاومتش نبايد در طول آناليز تغيير بكنه ( آناليز از نوع ديناميكي Explicit ) آيا درسته كه مشخصات مصالح رو بصورت مستقل از دما تعريف بكنم ؟؟!! من مي‌خوام نيرويي در حدود 700 Kgf در بستي به ضخامت 0,3 ميليمتر و با عرض 3 سانت ايجاد بشه
باتشكر از راهنمايي شما

ghazaleh_heidari

کاربر بیش فعال
حرارت دهي به فلزات

حرارت دهي به فلزات

دوستان عزيزم سلام
ي سوال دارم از خدمتتون در مورد تغيير فلزات بعد از حرارت ديدن.
شما ي مخزن آبگرمكن را در نظر بگيرين كه تحت فشار 21 بار قرار ميگيره براي تست هيدرواستاتيك و بعد از يك ساعت اين فشار از روش برداشته ميشه.حالا ا همون مخزن را در نظر بگيرين كه قبل از تست هيدروستاتيك ميره توي كوره ي پخت لعاب و تا حدود 850درجه سانتيگراد حرارت ميبينه.
بعد همون تست هيدروستاتيك روش انجام ميشه.
كدوم يكي از مخزنها بعد از برداشتن فشار از داخل مخزن به حالتي برميگرده كه به حالت قبل از تست هيدروستاتيكش نزديكتره؟
ميخوام ببينم در واقع اون عمليات حرارتي چقدر ساختار فولاد را تحت الشعاع قرار ميده؟مرسي

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
دوستان عزيزم سلام
ي سوال دارم از خدمتتون در مورد تغيير فلزات بعد از حرارت ديدن.
شما ي مخزن آبگرمكن را در نظر بگيرين كه تحت فشار 21 بار قرار ميگيره براي تست هيدرواستاتيك و بعد از يك ساعت اين فشار از روش برداشته ميشه.حالا ا همون مخزن را در نظر بگيرين كه قبل از تست هيدروستاتيك ميره توي كوره ي پخت لعاب و تا حدود 850درجه سانتيگراد حرارت ميبينه.
بعد همون تست هيدروستاتيك روش انجام ميشه.
كدوم يكي از مخزنها بعد از برداشتن فشار از داخل مخزن به حالتي برميگرده كه به حالت قبل از تست هيدروستاتيكش نزديكتره؟
ميخوام ببينم در واقع اون عمليات حرارتي چقدر ساختار فولاد را تحت الشعاع قرار ميده؟مرسي

سلام

بعد ازینکه در کوره تا 850 درجه بود . اول اینکه چه زمانی در این دما نگه داشته شده و تو چه محیطی سرد شده ؟ اینها خیلی مهم هستن

Ho$$ein

کاربر ممتاز
سلام - ببخشيد كه سوال پيش‌پا افتاده‌اي مطرح مي‌كنم، چون رشته من سازه‌ است و خب سوال در تخصص شما اساتيد

من براي پيش تنيده كردن يك بست فولادي مقاومت بالا در نرم‌افزار المان محدود آباكوس، بايد فولاد رو منقبض و سرد كنم ! سوالم اينه كه من هرچي مي‌گردم نمودار‌ها و جداول كه براي مشخصات فولاد از جمله مدول الاستيسيته .... تابع دما ، فقط براي گرم كردن و دماي + است ؟! يعني تاثيرش رو بايد در نظر بگيرم يا نمي‌خواد ؟! ببينيد براي من خود بست مهم نيست و فقط مي‌خوام كه منقبض بشه و نيروي انقباض به جسم ميان بست منتقل !!! پس مشخصات ساختاري يا مقاومتش نبايد در طول آناليز تغيير بكنه ( آناليز از نوع ديناميكي Explicit ) آيا درسته كه مشخصات مصالح رو بصورت مستقل از دما تعريف بكنم ؟؟!! من مي‌خوام نيرويي در حدود 700 Kgf در بستي به ضخامت 0,3 ميليمتر و با عرض 3 سانت ايجاد بشه
باتشكر از راهنمايي شما

:confused:
چرا 60 دور لقمه رو شما پیچوندید ؟ !!!!

می خواید انقباض داشته باشید بدون اینکه تغییر ساختار و خواص ایجاد بشه ؟ انقباض بسیار کمی دارید .

اگه هم بخواید انقباض زیادی داشته باشید باید تا دمای بالایی برسونید که فکر نمی کنم معقولانه باشه

حالا اگه من منظور سوالتون رو متوجه نشدم شفاف تر مطرح کنین لطفاً .

ghazaleh_heidari

کاربر بیش فعال
سلام

بعد ازینکه در کوره تا 850 درجه بود . اول اینکه چه زمانی در این دما نگه داشته شده و تو چه محیطی سرد شده ؟ اینها خیلی مهم هستن
حدود 20 دقیقه طول کوره را طی کردت تا خارج بشه.
برای دمای محیط سرد میشه.
مثلا تابستون توی 25 تا 30 و طمستون 15 تا 20

mkarimi_mavad

عضو جدید
سلام کسی میتونه یه منبع به من معرفی کنه درباره فولاد ایزار کار گرم؟؟؟؟؟؟
ممنون میشم اگه کسی کمک کنه

r_saeedi

عضو جدید
با سلام
ممنون كه اوووونهمه پاسخ به درخواست قبلي داديد!!
اما موضوع پروژه كارشناسي من تغيير كرده. الان موضوع درمورد ژئوپليمر هاست. لطفا حتما كمكم كنيد.بي نهايت ممنون

یعنی هییییییییچکس اینجا پیدا نمیشه به من کمک کنه؟؟؟چرااااااااااا هیچوقت کسی جواب منو نمییده؟؟:evil::wallbash:

namavar1989

عضو جدید
کاربر ممتاز
یعنی هییییییییچکس اینجا پیدا نمیشه به من کمک کنه؟؟؟چرااااااااااا هیچوقت کسی جواب منو نمییده؟؟:evil::wallbash:
دوست محترم اگر دوستان اطلاعات داشته باشن حتما در اختیار شما میذارن
فکر کنم از مشاورین مرکز تحقیقات پلیمر سوال کنین بیشتر بتونن کمک کنن
و یا دوستان رشته مهندسی شیمی گرایش پلیمر

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
دوست محترم اگر دوستان اطلاعات داشته باشن حتما در اختیار شما میذارن
فکر کنم از مشاورین مرکز تحقیقات پلیمر سوال کنین بیشتر بتونن کمک کنن
و یا دوستان رشته مهندسی شیمی گرایش پلیمر

سلام دوست عزیز. این لینک امیدوارم به دردتون بخوره:
.
کاربرد ژئوپلیمرها

Ho$$ein

کاربر ممتاز
حدود 20 دقیقه طول کوره را طی کردت تا خارج بشه.
برای دمای محیط سرد میشه.
مثلا تابستون توی 25 تا 30 و طمستون 15 تا 20

بسیار خب . گرچه بستگی به نوع فولاد مصرفی تون هم داره ولی حدود 1.3 تا 1.5 برابر مقاومت به فشارتون بیشتر میشه .

موفق باشید .

Ho$$ein

کاربر ممتاز
سلام کسی میتونه یه منبع به من معرفی کنه درباره فولاد ایزار کار گرم؟؟؟؟؟؟
ممنون میشم اگه کسی کمک کنه

متالورژی کاربردی فولادها - مرعشی - جلد دوم . فولادها آلیاژی

javad0035

عضو جدید
سوال

سوال

سلام.
کسی میدونه نقطه ذوب وچگالی یه آلیاژو چجوری تعیین میکنن؟

Ho$$ein

کاربر ممتاز
سلام.

نقطه ذوب یه آلیاژ رو بصورت تجربی در مقیاس آزمایشگاهی در دفعات بالا بدست آوردند و به وسیله اون دیاگرام فازی آلیاژی رو ترسیم کرده ند که بر اساس اون میشه نقطه ذوب با هر درصدی از آلیاژ رو بدست آورد . ( مطالعه بیشتر بخش دیاگرام های فازی کتاب خواص فیزیکی رئوف )

چگالی آلیاژ هم که طبق فرمول چگالی نسبت وزن به حجم هست . حجم رو با استفاده از قانون ارشمیدس حساب میکنند ( یاروش های دیگه ) و نسبت رو محاسبه و چگالی بدست میاد .

موفق باشید .

آخرین ویرایش:

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
سلام.
سلام
پیرو صحبت های دوست خوبم حسین عزیز

نقطه ذوب آلیاژها معمولاً با روش های آزمایشگاهی به دست میاد
برای این کار معمولاً دو یا سه روش وجود داره
اسم یکی از اون ها DTA فکر کنم باشه (اسم رو دقیق یادم نیست توی این مایه هاست یکی از روش ها طبق استانداردهای ASTM)
این روش به چند دسته تقسم میشن
یکی از اونها -20 این حدودا فکر کنم تا 300 400 درجه و روش دیگری بالاتر رو اندازه گیری و مشخص میکنه
روش کار بر اساس رسم نمودار تغییرات گرمایی هست
چون توی نقطه ذوب تا ذوب کامل ماده دما دیگه تغییر نکرده و ثابت میمونه

ahmad amiri

عضو جدید
سلام ببخشید میخواستم ببینم کسی درباره ی آزمایش فشار داغ ایزواستاتیک ( تست فشارش داغ )نمونه برنجی که در آن بشکه ای شدن رخ می دهد مطلب داره

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز. سیلیکاتی یعنی چی؟ منظورتون چیه؟ واضح تر بفرمایید تا بشه کمکتون کرد

مهندس2010

عضو جدید
سلام ببخشید میخواستم ببینم کسی درباره ی آزمایش فشار داغ ایزواستاتیک ( تست فشارش داغ )نمونه برنجی که در آن بشکه ای شدن رخ می دهد مطلب داره

سلام دوست عزیز،

ببینید به طور خلاصه ، آزمون فشار گرم برای شبیه سازی فرایندهای شکل دادن گرم استفاده میشه. معمولا باید اثر نرخ کرنش و دما رو به تنش سیلان با آزمون فشار گرم بررسی کنید.

در نمونه ی برنجی هم بستگی داره،که چه نرخ کرنش هایی رو داشته باشید و دمای مورد نظرتون چقدر باشه و اینکه تغییرات دمایی تون چه اثری میذاره به تنش سیلان و نمونه تون تغییر شکل میده و بشکه ای میشه.

معمولا اصطکاک بین نمونه و فک دستگاه باعث بشکه ای شدن نمونه میشه. با تست فشار گرمی که من روی نمونه ی برنجی انجام دادم، با افزایش نرخ کرنش قابلیت تغییر ماده کاهش و تنش حقیقی افزایش پیدا کرد و به دلیل تحرک نابجایی ها در سرعت بالا ،استحکام نمونه ی برنجی افزایش پیدا کرد. و با افزایش دما چون تبلور مجدد اتفاق افتاد تنش سیلانش کاهش پیدا کرد.

مطلب خاصی در این زمینه ندارم، شما میتونید به فصل 5 کتاب شکل دادن فلزات کدل ، ترجمه ی مهندس افضلی و یا کتاب شکل دادن فلزات دکتر زبرجد رجوع کنید، در مورد آزمون فشارگرم فلزات توضیحات مفیدی داره.

به استاندارد ASTM E9 هم رجوع کنید.

موفق باشید

askari1072

عضو جدید
یک سوال مهم و فوری

یک سوال مهم و فوری

موقع انتخاب رشته ارشد باید کد رشته محل های دانشگاه پیام نور رو از کجا انتخاب کرد؟:gol:

motazedianz

عضو جدید
گزارشکار آزمایشگاه حواص مکانیکی پلیمر ها را میخواستم.تست کشش

گزارشکار آزمایشگاه حواص مکانیکی پلیمر ها را میخواستم.تست کشش

با عرض سلام
گزارش کار خواص مکانیکی پلیمرها رل میخواستم.
ترجیحا تست کشش را می خوام

aliamiri576

عضو جدید
سلام دوستان
ممنون میشم در مورد تست غیر مخرب ET هر اطلاعاتی یا منبعی هست به من معرفی کنید
اسلاید و فیلم میخام

sonya.b

عضو جدید
دوست عزیز بهترزه درخواستتون رو توی بخش مهندسی شیمی گرایش پلیمر بدین اونجا بیشتر میتونن کمکتون کنن

fsz

عضو جدید
درخواست مقاله در مورد فولاد های دو فازی

درخواست مقاله در مورد فولاد های دو فازی

باسلام پروژه من در مورد بررسی تاثیر عملیات آنیل میان بحرانی بر روی خواص مکانیکی و میکروساختار یه فولاد دوفازی هست ممنون میشم اگه بتونید کمکم کنید باتشکر.

مرجان 46

عضو جدید
تو رو خدا کمممممممممک :سوال پدیده

تو رو خدا کمممممممممک :سوال پدیده

کمممممممممممممممک
سلام به دوستای گلم.
یه سری سوال پدیده انتقال که همون مکانیک سیالات شما میشه دارم.تو رو خدا کمک کنید.حیاتیه.دستم به دامنتون.
1.دلیل اعمال پوشش در لوله های انتقال را شرح دهید.
2.جریان دو سیال متفاوت (نامحلول در یکدیگر)که دارای ویسکوزیته متفاوت هستند را بین دو صفحه فلزی ثابت بررسی نمایید.
3.مقدار نیروی اصطکاک و ضریب اصطکاک را برای حالت کره(ایجاد جریان گردابی)را محاسبه نمایید.

amirali_r

کاربر فعال
سلام

ربطی به اینجا نداره ولی کسی میتونه توضیح بده اعداد مختلط چه کاربردی دارن؟

یه مثال عملی ملموس میخام
مرسی

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
سلام

ربطی به اینجا نداره ولی کسی میتونه توضیح بده اعداد مختلط چه کاربردی دارن؟

یه مثال عملی ملموس میخام
مرسی

سلام تنها بخش از ریاضیات(اعداد مختلط) هست که در رشته مهندسی مواد کاربرد نداره درصورتی که معادلات دیفرانسیل با مشتقات معولی و جزئی هردو کاربرد دارند در انتقال حرارت و شبیه سازی عایق و مدلسازی ریخته گری و مکانیزم خزش مثلا ویسکوزفلو در آجرنسوز کیانیتی ووو...
که مشتق جزیی رو از سری فوریه حل می کنیم!
.
نفوذ ناپایا کاملا با سری فوریه و شرایط مرزی (مشتق جزیی) حل میشه! و زینترینگ هم که نوعی نفوذه رو میشه مدلسازی کرد چه برای متالورژی پودر چه فرآیندهای پخت سرامیکها...
ریاضی دو نمایه و رویه در مدلسازی زینترینگ جامد (واکنش حالت جامد) در بحث سرامیکهای مهندسی کاربرد داره! ریاضی 1 هم پایه است انتگرال و مشتق مشترک بین همه رشته هاست باید مهندسین بلد باشن!
.
پیروز باشید

آخرین ویرایش:

mut

عضو جدید
سلام تنها بخش از ریاضیات(اعداد مختلط) هست که در رشته مهندسی مواد کاربرد نداره درصورتی که معادلات دیفرانسیل با مشتقات معولی و جزئی هردو کاربرد دارند در انتقال حرارت و شبیه سازی عایق و مدلسازی ریخته گری و مکانیزم خزش مثلا ویسکوزفلو در آجرنسوز کیانیتی ووو...
که مشتق جزیی رو از سری فوریه حل می کنیم!
.
نفوذ ناپایا کاملا با سری فوریه و شرایط مرزی (مشتق جزیی) حل میشه! و زینترینگ هم که نوعی نفوذه رو میشه مدلسازی کرد چه برای متالورژی پودر چه فرآیندهای پخت سرامیکها...
ریاضی دو نمایه و رویه در مدلسازی زینترینگ جامد (واکنش حالت جامد) در بحث سرامیکهای مهندسی کاربرد داره! ریاضی 1 هم پایه است انتگرال و مشتق مشترک بین همه رشته هاست باید مهندسین بلد باشن!
.
پیروز باشید

كلا موادي ها كه زياد با رياضي نميسازن(البته توي ايران)
اعداد مختلط رو به صورت مافوق ساده براي محاسبه فاكتور ساختاري توي XRD استفاده ميكنيم. براي اينكه ببينيم تو هر شبكه اي چه صفحاتي پراش ميدن. البته اينم فيزيكيه و مواديا از فرمول آخرش كه داخلش (exp(2pi هست استفاده ميكنن ....

بالا